'Er was geen enkele sprake van 9 negfried Melzig laat zich niets wijs maken eyenoord zet eerste stap op eg terug in Europees voetbal V oorbereidingen op komst Engelsen )HT LEIDSE COURANT DINSDAG 18 StPTtMütrt la/» rrvc».. o Beenhakker (links) en Bobby Haarms: het nieuwe leidersduo bij landskampioen Ajax. HELSINKI Op het onbeschreven blad van het nieuwe trainersduo Leo Beenhakker en Bobby Haarms zijn de eerste aantekeningen geplaatst. Met die schone lei scherm de de plotseling bij Ajax tót leider gepromoveerde Been hakker ook gisteravond na aankomst in de regenachtige Finse hoofdstad, waar morgen de eerste schermutselingen zullen plaatsvinden in het kader van de strijd om de Euro- >pese beker voor landskampioenen tegen HJK Helsinki. LEO BEENHAKKER EN DE GROTE SCHOONMAAK BIJ AJAX het verzakende aankoopbeleid van maakt in de afgelopen periode bij Ajax. wat ontredderde indruk. Temeer om- heeft de opvolger van de met veel Het aangekondigde vertrek van Karei dat hij van zijn trainer geen uitleg had nbarie vertrokken Cor Brom niets te Bonsink is een voorbeeld van een minder gekregen. „Jensen moet niet twijfelen", ken Tussen de regels door signaleerde geslaagd aankoopbeleid en een bevesti- aldus Beenhakker. „We hebben de afge- wel het knelpunt en de reden waarom ging van de verziekte relatie tussen het lopen week veel energie moeten steken nodige verkeerd is gegaan bij de club. bestuur van Ajax enerzijs en de vertrok- in de arbeid, waardoor er geen ruimte 9r hij sinds tien dagen als hoofdtrainer ken oefenmeester Cor Brom anderzijds. was voor een gesprek. Het is mijn stijl langesteld. ..Sportief gezien moet de „Er zijn spelers waarvan Haarms en ik ook niet om op zo'n moment spelers inische leiding invloed hebben op het menen, dat zij in de selectie van Ajax persoonlijke aandacht te geven", isferbeleid. De wensen moeten tot overbodig zijn meldde de zondag reeds ng worden gebracht Aan het bestuur in Helsinki gearriveerde Beenhakker. Die aandacht zal Jensen vandaag of mor- taak om te overwegen of een aankoop „Namen noem ik niet Die zaken moeten gen wel krijgen van Beenhakker en incteel een haalbare kaart is". eerst intern worden uitgepraat. Er zal ook Haarms. „Ik zit niet in mijn maag met overleg gepleegd dienen te worden over Jensen. We zullen zeer binnenkort een nhakker liet gisteravond in het mid- het ontbreken van bepaalde typen spelers gesprek met hem voeren. Daarin zullen, of het bij Ajax ontbroken heeft aan in onze selectie, die aangetrokken moeten we hem duidelijk maken wat er naar onze rleg tussen de technische staf en be- worden". mening aan schort. Ik heb geen enkele jr Daar wenst hij zich niet mee bezig behoefte om me daar nu al over uit te la- u J!>ouden. simpelweg omdat hij zich voor De positie van Ifenning Jensen is nog ten. Ik vertel het de jongen liever zelf dan mtwikkelingen bij Ajax. tot op het mo- altijd onduidelijk. Tegen HJK Heisin- dat hij zijn fouten uit de krant moet ver- EnÏ11 ^at ^et ,n banden kreef>- hi zal hij opnieuw geen deel uitmaken nemen". 1 verantwoordelijk voelt van de basis. De Deense spits maakte. na de mededeling van Beenhakker dat Volgens Beenhakker had Aiax te kampen ir ook hij is er zeer zeker van door- hij tegen AZ '67 met een plaats in de met groepsprobleem. „Het is telkens ngen dat er kapitale fouten zijn ge- dug out genoegen moest nemen, een net alsof ik Cor Brom de zwarte piet toe- Henning Jensen schuif. Dat is pertinent niet waar. De fout lag bij de spelers zelf. Er was geen enkele sprake van discipline. Niet in het veld, niet buiten het veld en niet tijdens de trai ning. Verschillende spelers hebben ge teerd op oude successen. Op nationaal ni veau heeft Ajax vorig seizoen alles be reikt. De ploeg is echter vergeten dat die prestaties nu van geen enkele invloed meer zijn". Bewondering Aan die discipline werkt Ajax momen tcel erg hard. Met Beenhakker en Haarms als de grote animators. Eers tgenoemde heeft bewondering voor zijn discipelen, die hij pakweg een week ge leden nog doodziek verklaarde. „Het knappe van deze groep is, dat ook de jongens met een schone lei zijn begon nen. Daarbij telde niet of iemand nu blij was met het vertrek van Cor Brom of er de pest in had. Er is ongelooflijk intensief gewerkt. Zonder morren zijn we als voorbereiding op de wedstrijd tegen AZ '67 een dag eerder naar Was senaar afgereisd. Voor mij zijn dat aanwijzingen, dat we op de juiste weg zijn". Zondag heeft Beenhakker tegenstander HJK Helsinki aan het werk gezien. „De wedstrijd bevestigde alleen nog maar eens. dat het rapport van Tonnie Pronk, dat hij enkele weken geleden maakte over HJK, volledig klopt. De Finnen spelen een opportunistisch spelletje, waar geen vaste patronen in te ontdekken zijn. Fy siek een erg pittig ploegje". Ofschoon geen lovende kritieken, zal Be enhakker zijn team voor het gevaar van onderschattig waarschuwen. De sporen zijn nog niet uitgewist na de zwakke ver richtingen in de beginfase van deze com petitie, ondanks de eerste goede helft te gen AZ '67. ERIK VISSER CLAY JEZEK BESCHOUWT EVERTON ALS FAVORIET 5^TERDAM Toen ruim tweeëneenhalf jaar gele- het Europees voetbalavontuur van Feyenoord ein- pJe met de uitschakeling door het Belgische RWDM, de storm op in de Kuip en verre omgeving. Er de een periode, waarin helder zicht op de bodem -di de schatkist werd verkregen. Het is een bekend alj topclubs met hun peperdure huishouding kunnen va zonder voetbal in de toernooien om één van de 'MEuropese bekers. Vandaar de „glimmende" gezich- a n de Rotterdamse gelederen dat morgenavond het st| duel, na die lange tijd, tegen Everton op het pro- ^a ima staat. Eens veroverde Feyenoord de UEFA °81 in het seizoen 1973/1974, met de dubbele finale te- aa Tottenham Hotspur (2-2 in Londen, 2-0 thuis) en er tteRotterdammers alles aan gelegen dit seizoen ten- enlste een heel eind in het UEFA Cuptoernooi te ko- da. /ai gegeven dat trainer Vaclav Jezek niet zo biister opti- a sch stemt. „Voor mij blijft Everton favoriet'zegt hij. er mag trainers eigen zijn hun ploeg de rol van underdog vdte meten maar het is Jezek ernst, temeer omdat hij ge- io d wordt met het probleem van de blessure die Michel wide Korput zondag tegen Sparta opliep. Verzorger Ge- gc Meijer hierover: „Hij verrekte een spiertje in zijn lies at is een geniepige blessure. Pas woensdagavond weten f hij kan spelen'Voorts toonde René Notten zich nog al gepikeerd omdat hij tegen Sparta niet in de basis stond. Hij nam wraak door als vervanger briljant te spelen. Nog deed Jezek ietwat geheimzinnig maar omdat Wim van Til en Wim Jansen zeker spelen, moet worden aangenomen dat het sterke lichaam van Notten als derde pion zal wor den ingezet op het middenveld en Albertsen in de dug out zal moeten plaats nemen. Juiste man Clemens Westerhof, assistent van Jezek en spion twee weken geleden bij de Leaguewedstrijd tussen Stoke City en Everton, acht het eveneens zeker dat Notten speelt. „Hij is de juiste man om de spelbepaler op het middenveld bij Everton, Andy King, uit te schakelen. Die man mag je geen meter ruimte geven. Behalve een technische ploeg is Everton ook een team dat speelt volgens een tactiek die volkomen past bij het beschik bare materiaal". Everton speelt een 4-4-2 systeem, met Brian Kidd en Peter Eastoe als spitsen, elkaar afwis selend in het centrum en op links en rechts, waardoor opkomende middenvelders, in welk concept King een grote rol speelt, de ruimte wordt geboden. Hoewel Everton de laatste jaren niet op Europees niveau vertegenwoordigd was, neemt Jezek diep zijn hoed af voor de ploeg uit Liverpool. Hij liep er in 1973 stage en raakte onder de indruk van de voortreffelijke organisatie. Zonder meer fortuinlijk is het voor Feyenoord dat de onlangs door Everton aangetrokken Asa Hartford en Gary Stanley nog niet gerechtigd zijn in Europa Cupvoetbal uit te komen. Westerhof: „Het meeste gevaar schuilt in de vrije trappen en de hoekschoppen. Die zijn alle twee ingestudeerd en daarbij speelt centrale verdediger Higgins, zonder meer een kopspecialist, een grote rol. Ook omdat de linies bij Everton knap aansluiten, zal het een moeilijke tegenstan der worden. Er valt geen peil op te trekken wie zullen spe len nu Stanley en Hartford ontbreken maar George Wood staat in het doel en de defensie bestaat uit Billy Wright, or ganisator Mike Lyons, Higgins en John Bailey, naar mijn mening". Wat door Jezek nog niet als vaststaand wordt aangenomen want hij wees op de 27-voudige international Colin Todd, een sterk verdediger en met Brian Kidd (ook internatio nal), King (jeugdinternational) en Lyons (B-international), de coryfeeën van Everton, dat evenals Feyenoord een Eu ropees spcces - en dat betekent tenminste enige ronden UEFA Cup - hard nodig heeft. „Ik ben er dan ook van overtuigd dat het een fijn duel wordt", aldus Westerhof. De Hongaar Karoly Palotai, eens international en gelou terd scheidsrechter, heeft de leiding. HERMAN VAN BERGEM Of Michel van de Korput morgenavond met Feyenoord aan kan treden tegen Everton, is vooralsnog uiterst dubieus. De Rotterdamse verdediger blijkt jongstleden zondag in de derby tegen Sparta een spiertje in de lies te hebben verrekt. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Met angst en vre zen vernam Frits de Kimpe, de di recteur van Stadion Feyenoord, des tijds dat zijn Kuip bezoek zou krij gen van Engelse voetbalfans. Vers stond nog in zijn geheugen dat de aanhang van Tottenham Hotspur in 1974 het stadion gedeeltelijk afbrak, voor 18.000 gulden schade aanrichtte en ook nog de aanleiding van was dat Feyenoord van de UEFA zo'n 22.000 gulden boete kreeg opgelegd. Morgenavond bevolken circa 650 fans van Everton de tribune, precies gezegd de parterre-tribune. De Kimpe: „We hebben Everton schriftelijk gevraagd alles te doen om excessen te vermij den. Men had begrip voor ons standpunt. De supporters komen per boot naar Oostende, vandaar gaat het per extra trein naar Rotter dam, ze eten gezamenlijk in de stad en wor den dan per trein van het Centraal Station naar de Kuip vervoerd. Everton levert zoge naamde stewards, die de fans zullen begelei den". Voor alle zekerheid zijn de aangangers van de „Toffees", zoals Everton wordt ge noemd, op plaatsen gezet die gemakkelijk door de mobiele eenheid bereikt kunnen worden. In het hedendaagse voetbal moet je op alles voorbereid zijn ,FC TWENTE VEEL TE STERK VOOR PANIONIOS ITHENE Ook de geweldige klap, lie PSV tien dagen geleden aan FC 'wente uitdeelde (7-1) en die hij per soonlijk tot stand zag komen, heeft Siegfried Melzig niet tot andere ge dachten kunnen brengen. De Duitse Dftefenmeester van het van elke allure n fespeende Panionios wenst zijn man- ia schappen niet te onttrekken aan de jijrol van grote outsider voor het dubbe- a e treffen met FC Twente in de eerste eïonde van het toernooi om de Europa u£up voor bekerwinnaars. Zeker nu de MUEFA besloot het eerste treffen in j. Athene te laten afwerken, heeft Mel- r tig, nog geen twee maanden in dienst jVan Panionios. er totaal geen behoefte cH*an zijn manschappen ook maar een "[nietige kans toe te dichten. En hij fegt het met zo'n eerlijk gezicht, dat e er vanuit mag gaan dat hij het nog meent ook. Melzig: „FC Twente is met al z'n Euro pese ervaring domweg veel te sterk voor ons. We kunnen alleen maar hopen dat het op eigen veld nog een beetje re delijk doen. Tegen een club als deze hoe ven we geen enkele illusie op een goed resultaat te koesteren. Natuurlijk, ik heb die vele fouten van FC Twente tegen PSV allemaal goed in mijn geheugen ge prent. Ik vraag me echter af of ik er veel aan heb. Want PSV is natuurlijk wel een Europese topploeg, waarvan wij met ze ker zulke grote cijfers zouden hebben verloren als FC Twente nu deed. Nee, ik laat me niets wijsmaken. We hebben ge woon pech gehad dat we nu al zo'n ster ke tegenstander ontmoeten". Melzig gaat nog verder en wijst op een zijns inziens ontstellend gebrek aan or ganisatie bij zijn nieuwe werkgever. „Als je zegt dat het er in Griekenland naar westerse maatstaven gerekend amateu ristisch toegaat, beledig je die amateurs. Er is in Griekenland totaal niets gere geld, je moet overal zelf aan denken". Tolk Maar Melzig verzuimde in de korte tijd dat hij nu in Athene werkzaam is toch niet op diverse fronten orde op zaken te stellen. Daarover: „Toen ik kwam kon ik natuurlijk helemaal geen woord Grieks en moest ik me wel bedienen van een tolk. Maar de beste man maakte bij de trainingen steeds rare opmerkingen, dat ik som mige dingen toch echt niet kon ma ken, omdat de spelers dat niet gewend waren. Die tolk heb ik dus maar gela ten voor wat hij was. Ik praat nu En gels op de training en de commando's geef ik in het Grieks. Dat gaat best, want in de voetballerij heb je toch be paalde termen die iedereen gebruikt, of je nou in Nederland, Duitsland of Griekenland zit". „Al blijf ik natuurlijk driftig op de taal studeren. Want het Grieks wil ik in ja nuari toch wel een beetje onder de knie hebben. Ik moet zeggen dat de instelling beter is dan toen ik kwam. De wil om te werken is er trouwens volgens mij altijd wel geweest, want de oudste speler uit de groep, Moraitelis, had reeds een hele tijd voor zichzelf in de bossen getraind om niet uit de boot te hoeven vallen na mijn komst. Mede door de intensieve trainingen in de bergen is de discipline in de groep er later alleen maar beter op geworden". Toch heeft het er lang naar uitgezien dat Siegfried Melzig, officieel woonachtig in Koblenz, maar voorlopig in Athene met vrouw Irmgard ondergebracht in een plaatselijk hotel, niet naar Griekenland Siegfried Melzig, in gezelschap van zijn echtgenote: „Er is in Griekenland totaal niets geregeld, je moet overal zelf aan denken". zou afreizen. Hij voelde zelf meer voor een werkkring in Spanje, maar toen dat land steeds vaker werd geteisterd door bomaanslagen, zag hij van dit voorne men af. Zodat nu Panionios kan beschik ken over de diensten van de man die in het verleden onder meer succesvol trai ner was bij Bonner SC en bij Bayer Uer- dingen op verzoek van de spelers vroeg tijdig de laan werd uitgestuurd. Een oefenmeester die zijn eigen ploeg te- gen FC Twente geen schijn van kans geeft, temeer daar de Griekse competitie pas op 30 september begint en de oefen campagne niet bepaald succesvol verliep. Melzig zorgde er zelfs voor dat een aan gekondigd vriendschappelijk duel tegen het Belgische Lierse SK werd afgelast, nadat Panionios de zoveelste nederlaag tegen een ploeg uit de Griekse tweede divisie had geleden. Er kon volgens Mel zig maar beter eerst hard getraind wor den. Onderschatting Alle weinig lovende bespiegelingen over Panionios ten spijt doet FC Twente er goed aan de Griekse tegen stander serieus te nemen. Juist in een mogelijke onderschatting van de op ponent schuilt het grootste gevaar voor de Enschedese formatie. Wie im mers Griekse ploegen even de tijd geeft een nadrukkelijk overwicht te nemen, loopt het risico snel royaal op achterstand te worden gezet. Thuis winnen met forse scores is voor Griekse deelnemers aan Europese toe rnooien niet zelden een te realiseren opgave gebleken. En hoewel er wegens een verbouwing van het stadion vermoedelijk niet meer dan zeventienduized hysterische toe schouwers in het stadion Nea Smyrni zullen zitten, en Panionios mogelijk con ditioneel nog niet op het vereiste peil zal zijn, zou het geen verstandige tactiek van FC Twente zijn de gretige opponent de kans te geven constant pressie op het Nederlandse doel uit te oefenen. FC Twente zal de slag in Athene op het middenveld moeten beslissen en zich daarvan vanaf het beginsignaal van de Italiaanse scheidsrechter Michelotti be wust moeten zijn. Is dat niet het geval, dan ligt het verraad om de hoek. WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19