fan Aardenne: 1980 wordt erop of eronder bemiddeld gezin betaalt voor Aardgas 240 gulden méér Minder animo koopwoningen "JN GUNSTE VAN RIJKSBEGROTING-1980 Milieubeleid ;n ost ürie miljard )n twikkelings- ulp stijgt iet 9,5 procent Zonodig ook atoomraketten in Nederland Zuivelpolitiek EG werkt niet Geen grote verkeerswerken in steden ÏITZICHTLOZE AFKALVING BEDREIGT ECONOMIE ^Tnenland LEIDSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 !nl us BLIK IN DE TOEKOMST... RAMING R'JKSUITGAVEN 1980-1981 in miljard gld) hou» (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het gemiddelde Nederland- ;zin zal volgend jaar zo'n 240 gulden voor zijn aardgas moeten betalen. Dit jevolg van het kabinetsbesluit om de jasprijs voor de kleinverbruiker per 1 iri aanstaande te verhogen met een be- „in de orde van grootte van acht cent [kubieke meter", aldus minister Van lenne in de toelichting op de begroting het ministerie van economische zaken, linister verwijst in dit verband naar de hem geconstateerde kloof tussen de ;twaarde van het gas en de prijs, die de tverbruiker ervoor betaalt. iU toe ging men er vanuit dat het .nnd van een méérjarencontract tussen de nie en de vereniging van gasbedrijven IN), per 1 januari 29 cent per kubieke me ter zou gaan bedragen. Daar zou misschien nog een bedrag bijkomen van 1,8 cent in verband met het duurder worden van de olie. Vandaar de algemene verwachting van een kubieke- meterprijs van hooguit 31 cent. Dat wordt nu dus ongeveer vier cent méér. Het overleg over de extra verhoging met Gasunie en VEGIN zou inmiddels al begonnen zijn. Formeel heeft de minister van economische zaken de bevoegd heid om in te grijpen in de contracten tussen deze organisaties. Naar verluidt was het kabinet aanvankelijk ook accoord met een verhoging van vier cent, maar heeft het op het laatsle nippertje besloten dit bedrag te verdubbelen om wat gaten in de begroting te kunnen dichten. Uit de toelichting op de Miljoenennota blijkt dat minister An- driessen van financiën rekent op extra inkom sten uit de aardgasverkopen van in totaal 1,7 miljard gulden. De kleinverbruikers, die jaar lijks ongeveer twintig miljard kubieke meter afnemen, moeten hieraan dus flink bijdragen: in elk geval vele honderden miljoenen. De rest komt van de hogere prijs, die de grootverbrui kers inmiddels al betalen. Voor hen is het gas dit jaar vier a vijf cent duurder geworden. Ook de exportprijzen van het aardgas - de helft van het Nederlandse gas wordt verkocht naar- het buitenland - zullen worden verhoogd. Maar in 1980 zal daar nog niet veel van te merken zijn als gevolg van de vertraging in deze con tracten voor de doorwerking van stijgingen (en dalingen) van de olieprijzen. I nÉ O >ete^ HAAG De uitvoering van het milieubeleid zoals ister Ginjaar dat voorstaat kost het komende jaar onge- f drie miljard gulden. Om het beoogde beleid te kunnen bncieren zal dit bedrag in 1985 tot vijf miljard gulden lopgelopen, aldus de nota economische effecten van het jeubeleid die de minister binnenkort aan de Kamer zal pieden. sbelipunten in het beleid voor de komende jaren vormen vol- ;nei de begroting van volksgezondheid de milieugevaarlijke Jen en de externe veiligheid. Ten aanzien van milieugevaar- il dj stoffen spreekt de bewindsman van sluipende milieuveron- ït ofig'ng- Daarom is een wet in voorbereiding die een toetsing afnieuwe chemische stoffen voorstaat voor zij op de markt ko- w| Reeds bestaande stoffen zullen verboden of beperkt in ge- en)k kunnen worden. Ook komt er een beleidsplan externe [gheid waarbij het gebruik van vloeibaar gas (LPG) centraal Ier krijgt de Tweede Kamer binnenkort een zwaveldioxyde- dsplan over de bestrijding van deze luchtvervuiling. Daarin pok een nieuwe type keuring voor auto's, die per 1 oktober 10 tracht wordt. Jy I HAAG Directe armoedebestrijding krijgt de hoog- irioriteit in het beleid van minister De Koning (Ont- telingssamenwerking). Sterker dan vroeger zal de aan- it van Nederland gericht zijn op het lot van de alle- vat ïsten. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar is op de 3lsl|sbegroting een bedrag aan ontwikkelingshulp uitge- ken dat overeenkomt met 1,5 procent van het netto na- aal inkomen. gaat in 1980 om bijna 4 miljard gulden, een stijging met 9,5 ent. In het ontwikkelingsbeleid gaat ons land er van uit dat alleen aan landen gegeven kan worden die een aanvaard- sociaal beleid voeren. de hulp aan de zogenaamde concentratielanden heeft de ring voor 1980 meer dan een half miljard uitgetrokken. In wordt 530 miljoen gerserveerd voor snelle, directe hulpver- "vtig in noodsituaties. J iat de economie in de ontwikkelingslanden steeds meer af- celijk wordt van het geld dat de uitvoer van hun producten vert, heeft de regering zeven miljoen gulden uitgetrokken de import uit de Derde Wereld in Nederland te stimuleren. DEN HAAG De regering is van mening dat er zono dig ook op ons grondgebied atoomraketten voor de mid dellange afstand geplaatst moeten worden, te richten op landen van het oostblok, met name de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit de toelichtingen van de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) op hun respectievelijke begrotingen. De NAVO zal eind van dit jaar een beslissing nemen over de modernisering van deze zoge heten grijze-zonewapens. Deze opstelling wijkt af van die van een meerderheid in de Tweede Kamer, die van dit soort wapens niets wil weten zolang er niet eerst diepgaand met de Russen gepraat is over het verminderen van ook dit soort nucleaire systemen. Mi nister Scholten stelt daar te genover: „Wij zullen geen po litiek van schone handen mo gen bedrijven en wij zullen, als dat werkelijk nodig is, ook bereid moeten zijn bepaalde moderniseringen en verbete-' ringen in onze nucleaire bij drage aan te brengen". Dertig procent minder energie DEN HAAG Het beleid van de regering is erop gericht dat ons land in het jaar 2000 zo'n dertig procent minder energie gebruikt dan nu het geval is. Daartoe zal er jaarlijks onge veer zeshonderd miljoen gul den geinvesteerd dienen te worden, wat een totale inves tering tot 2000 van circa zestig miljard gulden oplevert. Dit geld moet opgebracht worden door de industrie, particulie ren en de staat. HAAG - De bestaande beleidsinstrumenten om feuiveloverschotten te be- jden werken niet. Een te- houdend prijsbeleid en systeem van een boete de boer voor een hogere velproduktie moet afdra- 3 (medeverantwoordelijk- leMsheffing) blijken de rproduktie in de zuivel tegen te houden, moet daarom gedacht wor- aan een beperking van systeem waarbij de EG de een bepaalde prijs voor j produktie garandeert (in- entiesysteem). Dat is de ling van minister Van der (Landbouw en Visserij) s die naar voren komt in de memorie van toelichting op de begroting van zijn ministe rie voor 1980. Hieruit blijkt verder dat de al lang bestaande achterstand van inkomens in de agrarische sector op inkomens van werk nemers buiten de landbouw, niet kleiner is geworden. De ruimte voor vergrote afzet van agrarische produkten is nau welijks of niet meer aanwezig, aldus Van der Stee. Ter ver sterking van de afzet in het buitenland is besloten de rijks bijdrage voor kwaliteitskeu ringen van produkten te ver hogen van 28 naar 48 miljoen gulden. Kwaliteitskeuringen zijn onmisbaar voor een suc cesvol afzetbeleid, aldus Van de Stee. NIEUW NS-STATION IN LEIDEN DEN HAAG Nieuwe grote verkeerswer ken zullen met name in de grote steden ach terwege moeten blijven. In stedelijke gebie den zal het beleid erop gericht zijn voorzie ningen voor het fietsverkeer, spoor- en tramwegen en verkeersveiligheid te bevor deren. Dit zegt minister Tuijman van ver keer en waterstaat in zijn begroting 1980. „Aan het openbaar vervoer wordt in het lande lijk gebied een aanvullende functie toebedacht voor hen die niet over een auto kunnen of wil len beschikken", aldus de bewindsman. Door gaand particulier vervoer zal zoveel mogelijk rond de grote stadscentra worden geleid. Een verdere integratie van het openbaar vervoer, car-pooling (het samenrijden van meerdere personen in een auto zal ondermeer door een informatiecentrum car-pooling worden bevor derd) en stimulering van park-en-ride-voorzie ningen (parkeren bij halte en verder met het o- penbaar vervoer) vormen daarbij onderdelen van het beleid. De minister houdt echter onverkort vast aan zijn reeds ingenomen standpunt dat het autoge bruik niet een soort hobby is waar men voor of tegen kan zijn. Het overgrote deel van het ver keer is wezenlijk voor het functioneren van de samenleving en fundamenteel voor het instand houden van onze welvaart. Nieuw is de marketingactie Openbaar vervoer stad gericht op fietsen, lopen en openbaar ver voer als vervoerswijzen. De actie start in Doe- tinchem. Bij de NS zullen in 1980 vijf nieuwe stations worden geopend: Alkmaar Noord, Dui ven, Den Helder Zuid, Lunetten (Utrecht) en Leidsewallen (Leiden). MEER AANDACHT YOOr VOOR HUURSECTOR DEN HAAG Koopwonin gen worden minder popu lair. Dit schrijft staatssecre taris Brokx in de toelichting bij de begroting van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Hij voert deze ont wikkeling aan als een be langrijke reden om de bouw van huurwoningen te stimu leren ten koste van de eigen woningen. Het aantal woningwetwonin gen voor 1980 is verhoogd met 9500 (tot 30.000) en het aantal premiehuurwoningen met vijf duizend (tot 12.000). Deze ver schuiving wordt gecompen seerd door de bouw van koop woningen af te remmen, zowel in de premie- als in de vrije sector. Voor 1980 staan er nu 37.000 premiekoophuizen op het programma en dat zijn er bijna negenduizend minder dan verwacht. Aan duurdere eigen huizen mogen er vol gend jaar 27.000 worden ge bouwd, wat tweeduizend min der is dan de raming. Aange zien sinds kort het rijksgoed- keuringenbeleid weer van kracht is voor deze sector, heeft de regering een middel om deze vermindering af te dwingen. Het totale nieuwbouwpro- gramma wordt daarmee ge bracht op 106.000 wooneenhe den, waarbij nog moet worden opgeteld zesduizend woningen voor één- en tweepersoons huishoudens en het creëren van woningen voor deze cate gorie door de verbouw van oude panden. Vooral door het verhogen van het aantal wo ningwetwoningen is de VRO- begroting voor het eerste bo ven de tien miljard gulden ge komen. Hierin zit ook een be drag voor de subsidiëring van Brokx het isoleren van bestaande wo ningen. Hoewel de regering niet ontevreden is over het verloop daarvan, sluit zij niet uit dat „te eniger tijd" dwin gende maatregelen getroffen zullen worden. Dit om er ze ker van te zijn, dat het streef getal van 2,5 miljoen bestaan de woningen (in 1990) gehaald zal worden. Staatssecretaris Brokx heeft laten uitzoeken waarom de be langstelling voor koopwonin gen tanende is. Het blijkt vooral de „algemene economi sche toestand" te zijn, die de „starters" op de koopmarkt er vaak van weerhoudt zich een eigen huis aan te schaffen. Ve len geloven niet meer dat hun inkomen in de eerstvolgende jaren flink zal toenemen, wat nodig is om een hoge hypo theek op de nek te kunnen ne- Richtlijnen voor omroepreclame DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM zal het ko mende begrotingsjaar zonodig maatregelen gaan treffen ter bestrijding van de commercialisering van de omroepen. Begin volgend jaar zullen er tevens definitieve richtlijnen ko men voor de reclame op radio en tv en wordt het toezicht op de inhoud van de programma's gereorganiseerd. Bescherming belastingpersoneel DEN HAAG Voor het personeel van de dienst voor doua ne en accijnzen komt een betere bescherming die de per soonlijke veiligheid van deze overheidsdienaren moet waar borgen. In de nabije toekomst zullen de posten aanzienlijk worden ver sterkt. Men zal vaker gewapend dienst doen. Daarom moeten er ook meer wapens worden aangeschaft Leger sneller bij oorlogsalarm DEN HAAG Minister Scholten (defensie) heeft voor vol gend jaar 45 miljoen bestemd voor de aanschaf van platte spoorwagons om legermaterieel te vervoeren. Deze wagons zijn nodig om de reactiesnelheid van de parate troepen in ons land in geval van oorlogsalarm te vergroten, zo dat het benodigde materieel sneller op de bestemde plaats kan zijn. Een andere maatregel om de reactiesnelheid te vergroten is de opslag van meer Nederlandse tanks in West-Duitsland. Migratie Zuid-Holland trager DEN HAAG De migratie uit de provincies Noord- en Zuid-Holland zal in de periode 1975-1980 aanzienlijk minder zijn dan werd verwacht. In verband hiermee is het ministe rie van volkshuisvesting van plan vanaf nu extra naduk op de woningbouw in de westelijke provincies te leggen. Uit de memorie van toelichting op de begroting '80 van het de partement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening blijkt dat minister Beelaerts van Bloldand voorlopig nog geen beslis sing neemt over de mogelijk aanwijzing tot groeikern van Leid- schendam. Hij zal pas een beslissing nemen nadat de Rijksplano logische Commissie en de Interdepartementale Commissie Groeikernen en Groeisteden advies hebben uitgebracht. Mede met het oog daarop overweegt hij een verhoogde taakstelling van Zoetermeer. Verdere inkrimping scheepsbouw DEN HAAG Verdere inkrimping van de scheepsbouwin- dustrie is noodzakelijk, nu is gebleken dat de aanvankelij ke herstructuringsplannen niet voldoende zijn geweest Zij kunnen gezien de ongunstige marktsituatie niet allemaal worden uitgevoerd. Dat stelt minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) in zijn begroting. Door de problemen, met name in het Rijnmondgebied rond RSV, is het geld dat voor de periode 1977-1980 was uitgetrokken ontoereikend. Spreiding Topografische Dienst DEN HAAG De overplaatsing van de Topografische Dienst van Delft naar Emmen zal op z'n vroegst in de zomer van 1983 kunnen beginnen. De kans is echter groot dat de verhuizing la ter plaatsvindt, omdat nog niet met zekerheid kan worden ge zegd, wanneer de nieuwbouw voor de Topografische Dienst in Emmen klaar zal zijn. Dit schrijft minister Scholten (defensie) in zijn begroting voor volgend jaar. Te land, ter zee en in de lucht DEN HAAG Als de plannen doorgaan, zullen vanaf 1981 bij de Koninklijke Luchtmacht vrouwen kunnen worden opgeleid tot piloot. In zijn begroting voor volgend jaar schrijft Scholten, dat het be sluit om in principe alle functies in de krijgsmacht open te stel len voor vrouwen, stap voor stap wordt uitgevoerd. Bij de Ko ninklijke Landmacht zijn al enkele vrouwen toegelaten tot de vrijwilligersopleiding en ook bij de Koninklijke Marechaussee is momenteel een aantal vrouwen in opleiding. Voorts gaat de Ko ninklijke Marine een proef nemen met het plaatsen van vrou welijke mariniers aan boord van schepen. Nederland uit Kalkarproject? DEN HAAG De kans is groot dat de Nederlandse industrie zich zal terugtrekken uit het Duitse programma voor de bouw- van een snelle kweekreactor. Kalkar 1 en Kalkar 2. In de plaats daarvan zou de industrie willen gaan deelnemen in het Franse programma voor de 'oouw van een snelle kweekreactor onder de naam Super Phenix 2. Van het Franse projekt zijn de commer ciële perspektieven gunstiger en in de tegenstand tegen kerne nergie minder dan in West-Duitsland. Telefonisch weerbericht populair DEN HAAG De belangstelling voor het telefonisch weer bericht - 003 - blijkt duidelijk afhankelijk van het weer. Gemiddeld wordt het nummer 20 tot 25 miljoen keer per jaar gedraaid, waarbij de piek in de zomermaanden ligt met 3 mil joen meer per maahd. Per jaar worden via tv, radio, krant en te lefoon ongeveer 22.500 weersverwachtingen verspreid. Arbeidsprojecten voor Molukkers DEN HAAG Werkzoekende Molukkers, Surinamers en Antillianen kunnen rekenen op meer hulp bij het zoeken naar een baan. Minister Albeda (sociale zaken) kondigt in zijn begroting onder meer speciale werkgelegenheidsprojec ten aan onder de Molukse bevolkingsgroep. Speciale Molukse functionarissen helpen in dit kader bij de be middeling van Molukse werkzoekenden. De werkgelegenheid sprojecten zullen in overleg met de plaatselijke Molukse bevol kingsgroepen worden opgezet. Het aantal uit Suriname en de Antillen afkomstige werkzoeken den daalt geleidelijk. Dit wordt voor een belangrijk deel toege schreven aan de activiteiten van speciale bemiddelaars die voor deze groepen op de arbeidsbureaus zijn aangesteld. HAAG „Nederland staat in het ko lde jaar voor een beslissende krachtproef ociaal-economisch opzicht. Als het ons niet t volgend jaar de lonen en inkomens in de d te houden zit er niets anders op dan ver- t ombuigingen in de collectieve sector en zwakking van de positie van het bedrijfsle- Dat betekent een verdere aantasting van e economie en een sterke-'uitbreiding van -Irloochcid On dp wot ïonppre tormiin zou de Nederlandse economie dan ten prooi kunnen vallen aan een uitzichtloos afkalving sproces". Deze - in het licht van de situatie aan het loon- front wel zeer sombere voorspelling - doet minis ter Van Aardenne (economische zaken) in de me morie van toelichting op zijn begroting. „Onmis kenbaar zijlt de problemen van de Nederlandse als gevolg van dé recente olieprijsstij gingen nog erger geworden dan tijdens de opstel ling van Bestek'81 werd verwacht. De Bestekmaa tregelen zullen dan ook moeten worden aange vuld", schrijft minister Van Aardenne. In dit ka der noemt de bewindsman onder meer een verde re herstructurering van onze economie, waarbij nieuwe produkten de noodzakelijke inkrimpingen moeten compenseren. Na 1980 moet rekening ge houden worden met de noodzaak investeringen uit het verleden te vervangen, wat een groot be slag zal leggen op de nationale middelen, die toch slechts zeer bescheiden toenemen. Daarbij worden op den duur geringere aardgasbaten verwacht, terwijl het energiebesparingsprogramma en de milieubewaking érg veel geld gaan koster.. Bij dit alles komt nog een groeiende beroepsbevolking door het stijgend aanbod van vrouwen en jonge ren op de arbeidsmarkt. v Van Aardenne constateert dat het een zware op gave wordt in deze moeilijke situatie de nationale economie te versterken. Het lukken daarvan staat of valt volgens hem bij een gezamenlijke inzet en een grote terughoudendheid van alle Nederlan ders. De bewindsman benadrukt, dat onvoldoende rendementsherstel van de bedrijven funeste ge volgen voor de economie heeft. Daarom moet ook in 1980 de collectieve lastendruk zo min mogelijk worden vergroot en zal een beheersing van de loonkostenstijging essentieel zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15