Franse bossen schreeuwen ge ove raakt ansluiting bij omgeving kwijt Gifgas vondst op fabrieks terrein in Hamburg Nederland mag niet kopje onder gaan door komst van informatietijdperk VOORKOMEN VAN BOSBRANDEN IN PROVENCE ONMOGELIJK O 111 •NGRES WIL BRUG SLAAN Onkruit besmeurt vliegtuigen op Luchtvaartdag Opvallend strenge veiligheidsbewaking bij herdenking van Slag: om Arnhem NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 24 a 'ROPEZ Zuid-Frankrijk maakt óp voor de herfst. Het hoogseizoen, ran begin mei tot medio september t, loopt ten einde. De zon brandt er fel en korter. De middenstand door toeristen bezeten plaatsen als taphaël en St. Tropez telt de op- jst van de bomvolle kassa's. Traag ten de laatste, met stickers volge- le caravans, het zuiden, via tolroutes het noorden. De aardedonkere Sene- en boeken in grote getalen lijn- iten naar hun geboorteland, met de t van de koopwaar, die de toeristen randen gretig van hen afnamen. De terranée verliest langzaam zijn le temperatuur en Staatsbosbeheer de Provence maakt een balans op de lange, droge, hete zomer van '79. bij is een lange zomer, die het legioen Jweermannen van de provincie, tradi- rouw weinig vrije tijd bezorgde. On- 5 werkdagen van soms wel twintig uur, ïun van het leger, hypermoderne be- ingsapparatuur en het gebruik van f waterbommenwerpers, zag de geza- ijke brandbestrijding dit jaar ruim hectaren bos in vlammen opgaan. brandweermannen kwamen in het om, zestien kraan- en spuitwagens van andweer was eenzelfde lot beschoren, itici becijferden, dat voor branden en Ie van die omvang, de geschiedenis worden opgerakeld tot 1969, toen i hectaren bos door vuur verloren ging. it de lucht biedt de aanblik van het he- ingetaste landschap zeker geen panora- i bellevue. De „zwarte gaten", soms zo ils het oog reikt, ontsieren de pracht le groene Corniche, die via de rode rot- de marineblauwe zee glijdt. Eenmaal grond, en oog in oog met de ver leide stammen van wat eens machtige en waren, verdoezelt niets de totale van ontreddering van het woud: de irme kleur van de bodem tot de top van )om op een berg is zwart, de hitte en de steekvlammen van op oog onschuldige mimosa, staat geen meer overeind. Alleen wat krullerige 'grijze resten wachten op opruiming. niet in de Provence". „Oorzaken van de branden wegnemen, sug gereert men dan, alsof het hier een uit de hand gelopen barbecue betreft. De oorzaken van de branden liggen voor de hand", aldus Paul Kerjean. „Droog weer, geen regen, een warme wind uit zee en dan dat ene vonkje. Genoeg voor honderden hectaren ver schroeide aarde". Dat ene vonkje? Picknicks, barbecues, si garettenpeukjes, kortom de aanwezigheid van actieve recreatie, in de vorm van toeris ten". Toeristen en droog weer, dat zijn simplis tisch gezien de oorzaken van de branden in de Provence. Toeristen kunnen niet worden weggejaagd, want dat zijn de benen waarop de Cote d'Azur loopt. Regen laat zich ook nog steeds niet bestellen, en een brandblu- sapparaat aan iedere boom behoort helaas ook tot de onmogelijkheden. Paul Kerjean vervolgt: „Bovendien hebben we ook nog te kampen met natuurlijke oor zaken, bliksem, en moedwillige brandstich ting in de vorm van pyromanen. Waterbommenwerpers Van vitaal beiang is dus de bestrijding van de alles vernietigende branden. Hiermee zijn belast het bureau van Paul Kerjean, de regionale brandwacht onder supervisie van Bert Commanché, en Staatsbosbeheer, dat ressorteert onder het ministerie van Land bouw en Recreatie. Tot overmaat van ramp, de branden zijn al rampzalig genoeg, is de samenwerking van die drie in de bestrijding van de branden ver te zoeken. Momenteel discussieert men ernstig over het wel of niet gebruiken van de spectacu laire waterbommenwerpers, de Canadairs. Volgens Bert Commanché van de brand weer, leveren de vliegtuigen niet het ge wenste rendement op, en is de effectiviteit die men zou verwachten, in werkelijkheid maar half zo groot. Het vliegtuig, dat met i vonkje Kerjean, regionaal chef voor St. Tro- len Fréjus van het Nationaal bureau J de bossen, slaakt een diepe, trage „Optimale brandpreventie bestaat een duizelingwekkende vaart 6000 liter wa ter uit zee opneemt, en dit, al naar gelarlg de afstand, meestal binnen enkele minuten bo ven de „kop" van het vuur dumpt, zou door te grote snelheid accuratesse missen en het de brandweer, die parterre werkt, moeilijk maken in de bestrijding. Bovendien vindt Bert Commanché, dat de hogedruk stralen van zijn kraanwagens op de grond gerichter werken dan de „onge controleerde bakken uit de hemel" van de Canadairs. „Wij kunnen het vuur in de flanken aanvallen, isoleren, en dan blussen, maar helaas is niet iedereen die mening toe gedaan", aldus de brandweercommandant. Paul Kerjean, deelt die mening gedeeltelijk en gelooft in een compromis, een gesmeerde samenwerking tussen de drie bestrijders. „De branden door bospaden beter bereik baar maken, een kleine herstructurering van het bos, de Canadairs programmeren, en de patrouilles intensiveren. Dat is mijns inziens de ideale oplossing". Helaas stuit ook die oplossing op verzet, want Staatsbosbe heer is niet van plan een fiat te geven aan een kleine herstructurering van het bos, omdat het natuurlijke karakter van het bos aangetast zou worden. De Canadairs zijn niet te programmeren, omdat ze altijd en overal in Frankrijk inzetbaar moeten zijn. Terwijl het bos schreeuwt om eendrachtige hulp, duurt de discussie voort en lijkt bin nen afzienbare termijn niet bevredigend te kunnen worden afgesloten. De toerist blijft hier totaal koud onder, en maakt dankbaar gebruik van de duikvluchten van de Cana dairs, door ze te vereeuwigen op een mooie vakantiefoto. Bovendien blijft er naast de 15.000 hectaren puin nog genoeg natuur schoon over om van te genieten. De bevol king is gewend aan de jaarlijkse branden en het gebruikelijke „gesoebat" van de zuidelij ke bestuursorganen. De waarschuwingsborden langs de autowe gen, die de recreanten sommeren „mij voor al niet te branden" (Ne me brüle pas), en „medelijden te hebben met het bos" (Pitié pour la forêt) staan er wat plompverloren bij. Het hoogseizoen is voorbij. De toeristen trekken weg en de branden steken steeds minder vaak de gevaarlijke kop op. Uit de vruchtbare aarde onder de zwarte deken verkoolde natuurresten, ontspruit voor zichtig een levendig, groen onkruidplantje. De bevolking en de toeristen van Zuid- Frankrijk zijn de branden allang weer ver geten, maar de oplossing laat nog op zich wachten. AB VAN DER MEULEN HAMBURG (DPA) Na dat in Hamburg al op grote schaal munitie en gifgas was gevonden, is de veilig heidssituatie voor de burge rij er niet beter op geworden met de vondst van zwaar vergiftigd gas voor oorlog voering. Bij het opruiming- swerk moeten nu dagelijks 200 mensen uit een straal van 500 meter hun huizen of plaats van werk verlaten. Burgemeester Hans-Ulrich Klose, die vanwege het schan daal zijn vakantie heeft onder broken, kondigde aan dat eva cuatie op groter schaal moge lijk is als weer of windrichting niet meewerkt. Ook voor het personeel dat de gevaarlijke stoffen opruimt, gelden de grootst mogelijke veiligheidsmaatregelen, waar bij men er ook op verdacht moet zijn containers te raken die nog in de gond verborgen zouden kunnen zitten. Nadat reeds grote hoeveelhe den munitie, springstof en chemicaliën op een verlaten fabrieksterrein dat niet bevei ligd was, waren gevonden en gedeeltelijk weggebracht, vond men zaterdag volgens Klose, in een dichtgespijkerde wc acht gifgasgranatën met het oorlogsgas tabun. Het wordt niet uitgesloten geacht dat men op het terrein nog meer van dit uiterst gevaarlijke gas aantreft. VENTER - Enerzijds mogen de 35.000 do- i en enkele honderdduizenden slechtho ren in Nederland zich best veel weer- rder maken en meer aansluiting zoeken de rest van de maatschappij. Anderzijds 1 van de maatschappij verwacht worden, rij meer begrip opbrengt voor de positie irin de doven verkeren en meer maatre en treft om de gehoorgestoorden een te geven zich in deze maatschappij te Sreren. „Op beide terreinen moet nog onvoorstelbare hoeveelheid werk wor- «g verricht", aldus vrijdag de voorzitter ji de Stichting Nederlandse Dovenraad,- j an Wesemann. „Om daar een aanzet aan pieven, nemen wij als doven het initiatief, J cirkel van wederzijds onbegrip te door ken. In Deventer houden wij 18 en 19 ok er het eerste nationale congres voor do- jal lijkt de belangstelling ongedacht groot, e hadden gerekend op zo'n 200 deelnemers", üs Wesemann, „maar het worden er veel pr. Het zal nog moeite kosten om alles zo in Prien dat de verhouding tussen doven en Hoven niet in het gedrang komt." Want het gdan gaan om een congres voor doven, dat niet zeggen dat het uitsluitend dóór doven worden bijgewoond. „Het is juist de bedoe- dat wederzijds de problemen die een nor- al maatschappelijk contact met doven in de staan, op tafel worden gelegd, en dat geza- Jijk naar oplossingen wordt gezocht. Er is kkig dan ook veel belangstelling van ou- van dove kinderen, en uit kringen van het erwijs, de psychologie, de pedagogiek, het Schappelijk werk, de PTT, de communica- Uiddelen en dergelijke." 'ral door de snelle ontwikkeling van de jmunicatiemiddelen en door de toenemende Iheid waarmee communicatie plaats heeft, kt de dove en dan met name degene die naf de geboorte of van kinds af niet kan ho- i_1 gemakkelijk de aansluiting met zijn om- ''ng kwijt. „Wij moeten voorkomen, dat de f '®n °P een eiland gaan leven of blijven le- betoogt Wesemann, „en daarom moeten elke gelegenheid aangrijpen om middelen a"nee wij contact met de omgeving kunnen öben te krijgen, of voor ons geschikt te ma ft' "aak kan dat heel simpel gebeuren, maar kurt het niet doordat niemand bedenkt dat bok nog doven in onze maatschappij leven." verduidelijkt dat met een eigen ervaring op het Utrechtse NS-station. „Daar werd op een gegeven moment omgeroepen, dat de laatste trein niet meer reed en dat reizigers in een ge reedstaande bus voor het station konden stap pen. En ik maar wachten op die laatste trein.... Toen ik uiteindelijk begreep wat er aan de hand was, en ik geërgerd aan de juffrouw ach ter het loket vroeg,'waarom die mededeling niet even zichtbaar bij het bewuste perron was geplaatst, was het antwoord, dat doven ook he lemaal niet zonder geleide horen te reizen." Onderwijskansen Ook op onderwijskundig gebied moet nog een lange weg worden gegaan voordat de doven ge lijke kansen op ontwikkeling krijgen als de niet-gehandicapte burgers. „Vooral bij het mid delbaar en hoger onderwijs bestaan voor de do ven veel te weinig mogelijkheden. Wat dat ber treft is men in Amerika aanmerkelijk verder. Daar is 30 procent van de bevoegde docenten zelf doof. Daar werd een soort Teleac-cursus gegeven in conversatie met doven, waar even tjes 300.000 niet-doven aan meededen. Zo'n cur sus kan hier toch ook op de tv worden ge bracht? Het zou prachtig zijn wanneer meer do ven en niet-doven gemakkelijk met elkaar konden praten. Dië gebarentaal is trouwens in ternationaal. Je kunt er letterlijk over de hele wereld mee terecht. Om alle mogelijkheden tot contactverbetering onder de loupe te kunnen nemen, is een uitge breid congresprogramma opgesteld. Hoogtepun ten voor de eerste dag zijn, na de opening door staatssecretaris Wallis de Vries, een inleiding over „Psychiatrie en doofheid", door de Britse psychiater dr. J.C. Denmark, en een theater voorstelling door Nederlandse (dove) amateurs en een Franse semi-professionele doven-thea- tergroep. De tweede dag zijn er drie inleidin gen. Dr. A.J.P.M. van den Horst, wetenschap pelijk medewerker aan de Amsterdamse uni versiteit, zal het hebben over „assertief (beves tigend) gedrag als sociale functie", prof. dr. B. Th. Tervoort (Instituut Algemene Taalweten schappen van de Universiteit van Amsterdam) spreekt over „taal en communicatie" en dr. ir. A.P. Boll, adjunct-directeur van het Dr. Neher- laboratorium van de PTT brengt de „komende telecommunicatiemogehjkheden voor doven" onder de aandacht. Alle inleidingen worden ge volgd door discussie, terwijl er op de vrijdag middag nog een forumdiscussie wordt gehou den. ENSCHEDE Leden van de anti militaristische actiegroep „On kruit" hebben zaterdag tijdens de Open Dag van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht op de vliegba sis Twenthe het nieuwste gevechts vliegtuig, de F-16 met latexverf be smeurd. Ook een ander vliegtuig, dat naast de F-16 stond opgesteld.liep verfvlekken op. De marechaussee heeft de 30 actievoer ders van het terrein gezet. Daarbij moesten de Onkruit-leden beschermd worden tegen de woedende bezoekers van de Open Dag die hen dreigden te molesteren. Er werden drie arrestaties verricht. Echter niet vanwege hun aandeel in de protestactie, maar omdat zij in juli had den moeten opkomen om hun dienst plicht te vervullen en zich tot nu toe niet in de kazerne hadden gemeld. De schade die door de verf aan de vliegtui gen is toegebracht, is volgens een woordvoerder van de vliegbasis Twen- the aanzienlijk. Afgezien van dit inci dent verliep de Open Dag zaterdag op Twenthe vlekkeloos, hoewel het aantal bezoekers aanzienlijk onder de hoogge spannen verwachtingen was gebleven. Naar schatting zijn er zo'n kleine 100.000 mensen geweest. Enkele veteranen één van hen hulp vielen zaterdag flauw tijdens de herdenking van de Slag om Arnhem. Hier wordt geboden. OOSTERBEEK (ANP) De 35e herdenking van de Slag om Arnhem, afgelopen zondag op het Airborne Cemetry in Oosterbeek. is gepaard gegaan met een opmerkelijke stren ge veiligheidsbewaking. De uit 40 man bestaande gemeentepolitie van Renkum had as sistentie gekregen van het Arnhemse politie-corps, terwijl voorts tal van Nederlandse en Engelse veiligheidsagenten aanwezig waren. Zonder dat dit met zoveel woorden werd toegegeven be trof de waakzaamheid vooral de aanwezigheid van de Engelse ambassadeur Sir Jock Taylor, één van de tien kransleggers bij het monument op het kerkhof met ruim 1700 graven van vooral Engelse parachutisten die in de slag sneuvelden. Ook prins Bernhard legde, mede namens koningin Juliana, een krans ter nagedachtenis van de gevallenen. In totaal namen naar schat ting 50Ö0 mensen deel aan de herdenking. Tijdens een tochtje dat enkele honderden genodigden 's middags maakten op de Nederrijn werd de bewaking versterkt door boten en een heli kopter van de rijkspolitie. Ook de explosieven-opruimingsdienst was aanwezig. was aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) heeft bij een internationale handel on- leidende positie gaf in de internationale de VS opgesteld... AMSTERDAM „Nederland moet der zo vrij mogelijke voorwaarden. „De handel? Zal de wereldhandel Neder- De bron van bezorg* ervoor zorgen niet kopje onder te reguleringen waar ik op doel zijn geba- land kiezen als internationale haven liikheid informatie-p; (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Nederland moet ervoor zorgen niet kopje onder te gaan in het met rasse schreden nade rende informatietijdperk. De ont wikkeling in de telecommunicatie en de wereld van de computers heb ben informatie nadrukkelijk, tot een belangrijk economisch goed ge maakt. Op internationaal niveau wijzen een aantal ontstellende te kens op de komst van regulerende maatregelen, waarvan een land als Nederland de nadelen zou ondervin den". Dit zei de heer G. Russell Pipe zaterdag tijdens de presentatie van de Sectie Veiligheid van het Neder landse Genootschap Voor Informati ca. Hij wees op het belang dat Nederland heeft bij een internationale handel on der zo vrij mogelijke voorwaarden. „De reguleringen waar ik op doel zijn geba seerd op bezorgdheid bij een aantal lan den ten aanzien van gegevens-bescher- -ming, gevolgen voor de werkgelegen heid, veiligheid en kwetsbaarheid en computerdiensten. Nederland heeft in het verleden altijd munt geslagen uit de strategische positie binnen Europa. Het heeft geprofiteerd van verantwoord koopmanschap, van het leiding geven aan organisaties en het heeft uitgeblon ken in internationale diplomatie. Zul len deze van oudsher bestaande talen ten ook gelden voor een tijdperk van informatieverzorging en dienstverle ning? Welke nieuwe bedrijfstakken gaan de plaats innemen van de scheep vaart, die Nederland eeuwenlang een leidende positie gaf in de internationale handel? Zal de wereldhandel Neder land kiezen als internationale haven voor informatieverwerking, markton derzoek en distributie?", zo vroeg de heer Pipe zich af. „Op dit moment proberen talrijke lan den vat te krijgen op de grensover schrijdende gegevensstromen. En met recht. De landen die de grote gegevens banken in beheer hebben, kunnen re kenen op grote macht. De Franse rege ring kwam onlangs tot de slotsom dat een groot aantal militaire en economi sche beslissingen van 's lands die geba seerd zijn op toepassingen van simula tie-middelen die ontwikkeld zijn in de VS. Van de 700 strategische „spelletjes" waarmee Franse generaals en econo men oefenen, zijn er slechts 20 buiten de VS opgesteld... De bron van bezorgdheid is de moge lijkheid informatie-paradijzen te schep pen. De computers te land, ter zee en in de lucht (satellieten) maken het beslist eenvoudig een gegevens-vrijhaven te creëren. Hoofd 'van de afdeling publiekrecht van de Raad van Europa F. W. Hondi- us, noemde het tempo waarmee de Ne derlandse wetgeving wordt ontwik keld, traag. „Het gevaar bestaat, dat Nederland bij de internationale ont wikkeling achterblijft. Mede in naam van hetzelfde beginsel, waarop databe scherming berust, namelijk het recht van belanghebbende de informatie te kennen die hem aangaat, is een spoedi ge stellingname en een afhandeling van het wetsontwerp gewenst"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9