koopcentrum aan angegracht edio maart open Studenten prefereren huisvesting in kleine wooneenheden BOA-project in Leiden krijgt vorm WINKELIERS EN BEWONERS ROTESTEREN TEGEN KOMST S.S.R. eerlingen vieren fiO-jarig bestaan ^Authentieke teksten in „De Club CHEF DE BUREAU 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. vakaturelijn 071-130636 -^AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 IDEN De zakenlieden H. Mijn- P rs en J. van den Broek zijn van g> half maart volgend jaar een Di spos Koopcentrum aan de Lange- - jacht in Leiden te openen. Niets jat de ondernemers meer in de weg de verbouwing in het pand van mijnders zo snel mogelijk aan te vat- n. Ongeveer 250 man personeel zal ngetrokken moeten worden voor it werk in het koopcentrum. De heer Ó'nÓi in den Broek wil op korte termijn ir; et de gemeente Leiden in onderhan- ling gaan over de realisering van n parkeervoorziening in de directe jf ibijheid van het koopcentrum. Dat gemeente, wier beroep bij de roon om schorsing van de bouwver- 'l inning voor het koopcentrum aan de ingegracht ongegrond is verklaard, et staat te popelen om de heer Van irb r Broek van dienst te zijn, zal dui- kf lijk zijn. VAFU Volgens Van den Broek, de directeur van Digros Multimarkten B.V., krijgt het koopcentrum een belangrijke buurtver- zorgende functie. Behalve een super markt zullen er in de enorme ruimten van het pand zelfstandige winkels wor den ondergebracht die door de plaatselij ke middenstand worden gerund. Winke liers die door allerlei omstandigheden het hoofd niet meer boven water kun nen houden, worden dezer dagen via ad vertenties door Digros uitgenodigd om winkelruimten in het koopcentrum te huren. Gedacht wordt aan een groot sca la van branches, uiteenlopend van slage rijen tot aan opticiëns. Ook denkt de Di- gros-directeur, dat het koopcentrum een trekker zal zijn voor de totale midden stand in de binnenstad. Andere winkels zullen er baat bij ondervinden wanneer Digros er komt, aldus Van den Broek. De meubelgigant Mijnders verwacht dat de Digros-vestiging een gunstig effect zal hebben op de verkoop van zijn waren. De twee ondernemingen, hoewel onder één kap, zullen voor het overige volledig zelfstandig van elkaar dienen te draaien. Het is nog niet zeker of Mijnders door .het oponthoud van de bouwwerkzaam heden, veroorzaakt door allerlei gerech telijke stappen van de gemeente, een schadeclaim zal gaan indienen. Aange nomen wordt dat dit wellicht niet zal ge beuren, omdat de gemeente, Van den Broek en Mijnders binnenkort weer rond de tafel gaan zitten om onder meer te praten over het realiseren van een parkeergarage op de Langegracht op het terrein van Krantz. Van den Broek liet zich hierover ontvallen, dat het wellicht niet wijs zou zijn om in de gegeven situa tie door het indienen van schadeclaims de gemeente tegen zich in het harnas te jagen. Schaakfestijn in Leiderdorp De schaakgrootmeester Kortsnoi was gisteravond in Lei derdorp. In het LOI-gebouw speelde hij een schaaksimul- taan tegen leden van de Leiderdorpse schaakvereniging. De junior-leden speelden een simultaan tegen J. van der Wiel. LEIDEN Het Boycot Outspan comité heeft een ernstig beroep gedaan een gedeelte van de Leidse horeca om mede werking te verlenen aan een actie die het in de periode van 1 tot en met 16 december wil houden om de Leidse bevoling in contact te brengen met de problematiek van Zuid-Afrika. Het comité verzoekt de Leidse horeca Zuid-Afrikaanse mu sici, die in die periode in Leiden zijn, te laten optreden in hun etablissement. Met het project wil de BOA zoveel mogelijk personen bereiken. Vandaar dat inmiddels al een groot aantal groeperingen in Lei den is benaderd. Leraren bereiden een scholierenkrant voor over Zuid-Afrika, kunstenaars proberen op hun manier hun be trokkenheid uit te beelden, de kerken besteden speciale dien sten a-an Zuid-Afrika enzovoort. Het project over Zuid-Afrika wordt gefinancierd van de f 10.000,— die de gemeente Leiden voor 1979 beschikbaar heeft gesteld voor „internationale solidariteit". Met de politieke par tijen in Leiden wordt zaterdag 15 december een grootse happe ning gehouden met informatie, muziek en dia's in het Waagge bouw, waar in de projectperiode de Leidse kunstenaars hun werken exposeren. Om deze manifestatie met politieke partijen, de Wereldwinkel en de Werkgroep Zuidelijk Afrika voor te be reiden wordt donderdag 20 september een vergadering gehou den in hef pand van BOA aan de Oude Vest 79. Ook de studentenverenigingen worden bij het BOA-project be trokken. De BOA wil over de bijdragen van de studentenvereni gingen aan het BOA-project met vertegenwoordigers van stu dentenvereniging Catena. Augustinus en SSR dinsdag 18 sep tember praten in het pand van BOA aan de Oude Vest 79. erkloosheid Lisse ts gedaald SE De werkloosheid IKC iet district van het Ge- telijk Arbeidsbureau 0 is afgenomen. In juli nden nog 363 werkloze inen en 415 werkloze 'J ïwen ingeschreven. In ustus lagen de cijfers lectievelijk: 321 mannen vrouwen. Hiervan wa- 52 mannelijke schoolver- :rs en 115 vrouwelijke. wn«5°r land- en tuinbouw. In waren er 229 vacatures als werkzoekend geregis- rde mannen en 34 voor il of wen. In augustus lagen de rs: 169 vacatures voor inen en 51 voor vrouwen, wacht wordt dat in de gjnd september de werk- irtplheid verder zal afnemen, onderwijs kan de maat- an de overheid om het arbeidsplaatsen in het| derwijs te verruimen vruchten afwerpen. EERSTE PAAL PLAN WASBEEK Met een forse klap heide wethouder P. Westerbeek gistermiddag de eerste officiële paal voor het Sassenheimse nieuwbouwplan Wasbeek. Hiermee werd het startsein gegeven voor de bouw van de eerste fase waarin driehonderd woningen tot stand zullen komen. Naar verwachting zullen al deze woningen in november volgend jaar gereed zijn. Wethouder Westerbeek stelde in zijn toespraakje verheugd te zijn over de aanvang van dit nieuwbouwplan. Hij deelde de toehoorders mee als jon gen vaak door de Wasbeekpolder te hebben gelopen, zonder te weten dat hij enkele tientallen ja ren later op dezelfde plaats de eerste paal zou heien voor de bouw van huizen in de polder. OXIDEN Een aantal winkeliers en cc roners aan de Breestraat heeft in adio brief aan de gemeenteraad gepro- cerd tegen het voornemen van het ra,"lege om het pand Breestraat 24 te liuren aan de studentenvereniging R. Zij vrezen overlast en een ontsie- g van de Breestraat doordat geen gelijkheid bestaat voor het plaatsen rijwielen, ontsiering van de Brees- at door onverzorgde gevels en ra il die worden gebruikt voor in vilt stift geschreven aankondigingen. De winkeliers vragen de raad hoe hij het rijwielprobleem wil oplossen en verwijzen daarbij naar het huidige adres van S.S.R. aan de Hogewoerd waar rijwielen het ge hele trottoir in beslag nemen. De bewo ners en winkeliers menen dat de rijwielo- verlast in de Breestraat, die er thans heerst door bezoekers van de Openbare Bibliotheek en het Breehuys al haast on oplosbaar is geworden en wijzen er in hun brief op dat van de vrijdag geplaatste fiet senrekken er op zondag al eén was ver nield. Verder menen zij dat met de komst van S.S.R. de Breestraat nog meer zal ver pauperen. De briefschrijvers zeggen met veel moeite en inspanning hun panden een beter aanzicht te geven door verfraai ing van de gevels en het regelmatig ver nieuwen van hun etalages en zien liever dat het pand Breestraat 24 een betere be stemming krijgt. LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) zal in de toekomst bouwplannen moeten ma ken voor kleinere wooneen heden. Uit een onderzoek dat de Welzijnsraad op ver zoek van de SLS heeft ver- richt, is gebleken dat de meeste studenten het liefst met nog twee of drie perso nen in kleine wooneenheden in de Leidse binnenstad wo nen. In totaal werden 793 studenten die in maart van dit jaar op de wachtlijst van de SLS stonden, geënquê teerd en 218 studenten die reeds in een van de panden van de stichting woonden. Zowel de reeds door de SLS gehuisveste als de op de wach tlijst gezette studenten geven de voorkeur aan het wonen in de binnenstad. Maar als dat niet mogelijk is, willen zij wel in de randgemeenten wonen met een duidelijke voorkeur voor Oegstgeest, vanwege de gunstige ligging ten opzichte van de universitaire comple xen aan de Wassenaarseweg. Over het algemeen hebben de ondervraagde studenten wel vertrouwen in de stichting. De jongerejaars zien de stichting als een van de weinige moge lijkheden om aan woonruimte te komen. De huur die door de SLS in rekening wordt ge bracht, wordt alleszins redelijk genoemd. Ook de kwaliteit van de woonruimte van de stichting wordt door de onder vraagden genoemd als reden waarom zij via de SLS aan huisvesting trachten te komen. Wat betreft de wensen ten aanzien van de voorzieningen in de panden van de stichting lopen deze niet ver uiteen tus sen de twee ondervraagde groepen. Buiten de primaire voorzieningen zoals een douche, een keuken en een to ilet wordt door bijna veertig procent van de wachtenden op woonruimte een washok om kleding en dergelijke te was sen genoemd. De reeds door de SLS gehuisveste studenten vinden tevens dat een be rgruimte, een fietsenhok, een telefoon en een fusieruimte tot de standaard-voorzieningen moeten behoren. Voorts vindt deze groep dat het hier en daar nogal aan woongenot ont breekt. Zo stellen zij dat de ge luidsisolatie in veel studenten huizen voor verbetering vat baar is. Tevens hebben zij kri tiek op de grootte van de keu kens in de meeste studenten- tenhuisvesting te voorzien, huizen. staat volgens de samenstellers Een bron van ergernis voor veel ondervraagden is het hos- piteersysteem in verschillende studentenhuizen en de daar mee samenhangende controle van diverse studentengroepe ringen. Deze wijze van het se lecteren van mogelijke nieuwe kamerbewoners wordt als on eerlijk en minderwaardig er varen, zowel door degenen die op de wachtlijst staan als door degenen die de SLS al heeft gehuisvest. Door dit hospi- teersysteem is de positie van de wacntlijst voor velen on duidelijk. Zij stellen dat een discussie over de manier waar op men aan een kamer kan komen opnieuw zal moeten worden gevoerd. Tenslotte doen de onderzoe kers nog enkele aanbevelin gen. Zo zou de SLS bij het ma ken van bouwplannen in de toekomst meer rekening moe ten houden met het samenwo nen van studenten. Veel stu denten wonen thans samen op „enkelingen"-kamers. Dat er op korte termijn bouwplannen moeten worden gemaakt om het huidige tekort aan studen- van de nota als een paal boven water, aangezien de particulie re verhuur van kamers de laatste jaren af aan het nemen is. Mede daardoor is de wacht tijd om aan een studentenka mer te komen sinds vier jaar aanzienlijk verhoogd. Hoewel vele studenten zich het liefst vestigen in de Leidse binnenstad, geven vooral de genen die op de wachtlijst van de SLS staan op zeker ook een kamer elders te accepteren. Aangezien de mogelijkheden om in de binnenstad te bou wen beperkt zijn, doen de sa menstellers van de nota over de woonwensen van studenten de aanbeveling dat de SLS plannetjes laat ontwikkelen in de randgemeenten. Via een doorschuifsysteem zullen de eerstejaars, die niet in Leiden geplaatst kunnen worden, in aanmerking komen voor woonruimte in de randge meenten. Na verloop van tijd kunnen ze, indien ze dit wen sen een kamer in Leiden krij gen, waarbij ze een voorrang sbehandeling moeten kunnen krijgen. f'JJ EIDEN Dit jaar bestaat het Visser 't Hooft 60 jaar. In ra. 19 werd aan de Witte Singel een Christelijke HBS opge- t oi cht, die in 1924 verhuisde naar het huidige adres aan de 9-Ci agerstraat. Door het toevoegen van andere afdelingen (gy- ii« nas*um- MMS, ULO) werd de school een scholengemeen de haP> hoewel de naam Lyceum gehandhaafd bleef, ien e afgelopen twee dagen was het feest aan de Kagerstraat. 30 Avonds trad met groot succes het lerarencabaret op, over- \g waren er spelen voor de leerlingen: touwtrekken, kus- ngevechten, parapluhangen, lopen op met zeep ingesmeer- 7. balken, met pijltjes gooien naar foto's van de rectoren [ef in het Lyceum, maar ook schaken, dammen, tafeltennis en goelen. Donderdag was er touwtrekken, en op beide dagen 8 erd enthousiast gevolksdanst. 3.5< )k kwamen groepen van buitenaf hun kunnen tonen; de Kijk- 'k v los, die 's zaterdags op het Stadhuisplein te vinden is, trok gro- belangstelling met een stukje over het verschijnsel School, de l0 leienkoning wist zich herhaaldelijk uit de .touwen en kettingen IDS werken die door leerlingen zorgvuldig waren aangebracht, ind rijdagochtend volgde men met ademloze spanning de verrich- li!if1gen van de acrobatengroeP van het LAK, en 's middags werd 'olijk meegeklapt, - getamboerijnd en - gelepeld met De Twee ogeeren, een volksmuziekduo dat o.a. liedjes bracht van 't 3rd liekske. 3.3I e activiteiten van de afgelopen dagen zijn niet de enige in het 1 ider van het jubileum. Op stapel staan nog een tentoonstelling et werk van leerlingen op diverse gebieden (27 t/m 20 sept.); ;rder vindt zaterdag 3 november een reünie van oud-leerlin- w in plaats, waarbij opnieuw het lerarencabaret zal optreden, en Hel iterdag 1 december kunnen de ouders terug naar de schoolban- en. ?J« oor leerlingen en leraren van het .Visser 't Hooft is enthousiast ArJ werkt aan het doen slagen van het 12e lustrum, waarvan de ds ibrengst gebruikt zal worden om Indiase studenten in hun ei- ogi m land te laten studeren. Wethouder getrouwd Wethouder Hans van Dam van financiën is gistermiddag om twaalf uur getrouwd met Ria van de Lecq. Van Dam's collega van stadsont wikkeling, Cees Waal, trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het werd overi gens helemaal een Leids wethoudersonde ronsje want wethouder Arie Verboom van volkshuisvesting en wet houder Dick Tesselaar van onderwijs waren ge tuigen bij het huwelijk, dat onder grote belang stelling van ambtenaren en gemeenteraadsleden werd voltrokken. Weer onderscheiding voor Westerop WARMOND Wachtmeester le klasse W.P. Westerop werd gistermorgen opnieuw onderscheiden. Vorige maand kreeg de scheidende wachtmeester bij de Rijkspolitie de ere-me- daille van de gemeente Warmond opgespeld. Gistermorgen werd hem de ere-medaille verbonden aan de orde van Oran je Nassau in zilver uitgereikt De onderscheiding kwam voor de heer Westerop als een volko men verrassing. Hij was gistermorgen naar het Warmondse ge meentehuis gekomen in de veronderstelling dat er zou worden gepraat over zijn nieuwe functie van milieurechercheur bij de gemeente Warmond. ÏIDEN De Leidse Schouwburg 7. lende gisteravond het toneelseizoen No et een opvoering van „De Club", een stuk van de Amerikaanse schrijfster 'e Merriam. „De Club" heeft in den ndc goede kritieken gekregen, wat gbor een groot deel te maken zal heb- (*n met het feit dat alle mannenrollen 'on K>r vrouwen gespeeld worden. tn het stuk komt geen enkele vrouwerol t. or, daar het zich afspeelt in een heren- .011 hëteit waar vrouwen angstvallig ge- eerd worden. Wat niet weg neemt dat zij e" illedig de gedachten van de mannen he ersen. Dit uit zich in flauwe grappen, h, migrerende opmerkingen en liedjes met lorspelbare inhoud. Alle grappen en tek sten zijn authentiek; ze zijn vaak, met groot succes, gebruikt door cabaretiers van voor de oorlog, en werden in die tijd niet als beledigend ervaren. Nu kan nie mand ze meer in volle ernst bezigen. Schept men echter op toneel een echte so ciëteit uit de jaren '20 waarin niet man nen, maar vrouwen de gewraakte teksten uitspreken, dan verliest de belediging zijn kracht, daar hij door de beledigde partij gebracht is. Zo moeten de teksten een dubbele bodem verwerven. Naar mijn mening is dit niet gelukt. De teksten op zich worden tegenwoordig al als beledigend ervaren, het is niet nodig hier door rolwisseling de nadruk op te la ten leggen. De techniek zou wel goed wer ken bij die uitspraken waar vrouwen aan stoot aan nemen, maar waar mannen geen kwaad in zien. Het zijn immers grapjes? Maar grappen weerspiegelen altijd een ze kere mentaliteit, en zijn niet te allen tijde, en voor iedereen grappig. Bovendien vond ik dat, op Annet Nieu- wenhuyzen na, niemand er werkelijk in slaagde consequent zich een mannenhou- ding aan te meten. De opdracht is ook wel erg zwaar. Gevolg was echter dat de situa tie op het toneel niet voldoende kracht be zat om de gewenste effecten te bereiken, en het spel van de actrices door de zaal hoofdzakelijk als leukigheid werd be schouwd. Iets wat waarschijnlijk niet de bedoeling zal zijn geweest Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht M VW Noordwijk zoekt op korte termijn voor haar kantoor een (vr. of mnl.) De voorkeur gaat uit naar iemand met opleiding op NWIT-niveau en zo mogelijk enige leidinggevende ervaring in het VW-werk. De taak zal met name bestaan in het lei ding geven aan de afdeling informatie en bemiddeling. Enig administratief inzicht is wenselijk. Sollicitaties met opgave van referenties - vertrouwelijk- te richten aan de Directeur van de WV Noordwijk. Postbus 1508, 2200 BE Noordwijk ZH. LubapQ I Uitzend^' Buiom Voor alle uitzendkrachten In het najaar van 1978 is in het St Elisa- beth Ziekenhuis te Leiderdorp een hae- modialyse-afdeling geopend. Om de patiënt in zo'n prettig mogelijke sfeer zijn behandeling te geven, is ge kozen voor een "actieve" dialyse. De afdeling is zodanig ingedeeld dat de patiënten - na training - in staat zullen zijn zichzelf te dialyseren. De patient wordt begeleid door een team van acht verpleegkundigen, een civiel/administratief medewerkster en een technisch medewerker. Gezien de geplande groei van het aan tal behandelingen kan het verpleegkun dige team worden uitgebreid met twee DIALYSE VERPLEEGKUNDIGEN Ook de verpleegkundigen die op korte termijn hun aantekening behalen, kun nen reageren De arbeidsvoorwaarden zijn conform de C A O.-ziekenhuiswezen, waarbij de salarisgrenzen liggen tussen f 2.040,73 en f 2.844.77 bruto per maand. Aanstelling in de rang van verpleegkun dige A behoort tot de mogelijkheden. Informatie over de functie wordt u gaar ne verstrekt door het hoofd van de af deling. Zr Breekland. tel.: 071-899250 toestel 482. Uw schriftelijke sollicitatie zenden aan de afdeling Personeelszaken St. Elisabeth ziekenhuis Simon Smitweg Postbus 220, 2350 AE Leiderdorp.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3