Concurrentie in hulpverlening bij televisie en radio met t he Ik o ■«JCHT Een invalide man raakt door het -programma over sterven ontredderd, een wanhopig nachtelijk gesprek met zijn en doodt tenslotte zijn vrouw en twee ren om vervolgens de hand aan zichzelf te Zo verschrikkelijk explosief, acuut en des- ef kan de geestelijke nood zijn die een tele- uitzending losslaat. Voor het vraagstuk be- reeds lang aandacht. Bijna vijftien jaar ge werd de stichting Korrelatie opgericht met ordsferste uitgangspunt het opvangen van men |je in het persoonlijke vlak moeilijkheden e har »n gekregen naar aanleiding van een radio- tro svisieprogramma. „De omroep werkt dik- "te 'als éénrichtingsverkeer", vonden de initia- r intr mers. „De kijker of luisteraar ontvangt een spra n van informatie waarop hij niet kan reage- ïmy-r veel gevallen leidt deze informatie tot een statie met eigen vragen en problemen, |8 ontstaat er dan een behoefte om met ie- aan 0ver dit onderwerp te kunnen praten", at no dien heeft Korrelatie (de klok rond telefo- hebtybereikbaar) zeker 30.000 van dergelijke ge- ken gevoerd die niet zelden een uur duur- iwingVan omroepzijde is tot dusver zo'n 500 maal eenviagd om opvang van kijkers of luisteraars agenfzending van een programma waarvan mén it eeitchten mocht dat het emoties los zou woe- adat wegc ruil 'orm van hulpverlening voorziet in een kolos- ena^ehoefte, dat is duidelijk. Maar uitgerekend i aff de organisaties die zich ermee bezig hou- s een conflict uitgebarsten dat wel eens tot •cheuring zou kunnen- leiden. De betrokken mi n zijn de koepel van de maatschappelijke or "(verlening Joint, de landelijke organisatie van 1 rtsche Hulpdiensten, de Nederfandse Vere- vo f oor Ambulante Geestelijke Gezondheids- de reeds genoemde stichting Korrelatie flertijd het voortouw nam. Ze werken samen zogenaamde radio-televisie-project (kortweg dat met een breuk wordt bedreigd, zogenaamde project radio- en televisie-op- kortweg RTV) dat met een breuk wordt be- dagen hebben de besturen van de drie lan- samenwerkende organisaties enerzijds en nin.l n Korrelatie anderzijds in een diepgaand ge- e kaï geprobeerd het eens te worden over de ma- Na aarop de hulpverlening in de toekomst vorm Verrrrr')9en- Men is er allerminst uitgekomen. Me- (dr( tober volgt nieuw beraad. „Als dat ook mis- rijwi de kans groot dat wij uit de RTV stappen", -)an Sanner, als coördinator in dienst bij de Korrelatie. „De manier waarop nu 3 25|kt wordt, zien we niet zitten. We vinden het van onze tijd en ons geld om almaar ruzie te Zaak en ideaal Hoezeer de schoen is gaan knellen, werd duidelijk nadat de TROS had gevraagd om hulpverlening bij het uitzenden van de serie Holocaust, maar waar zit de pijn precies? Jan Sanner kan het eens zijn met de formulering: „Korrelatie runt een zaak en de tegenpartij runt een ideaal". Wat hij daarmee bedoelt, wordt duidelijk uit zijn volgende betoog. „Korrelatie kan in beginsel met één telefoontje be slissen over het al dan niet opvangen van kijkers of luisteraars, terwijl RTV er bij zijn huidige struc tuur zes weken voor nodig heeft. Want hoe werkt men binnen het RTV-project? Wanneer een om roep psycho-sociale begeleiding van een program ma aanvraagt, vindt er eerst een stafvergadering plaats, gevolgd door een telefonische vergadering met de elf provinciale coördinatoren. Die plegen overleg met hun eigen opvangteams. Ze rapporte ren terug naar de staf en dan gaat een delegatie, bestaande uit de hele staf plus een vertegen woordiger uit elke provincie, naar een voorbezich tiging van het programma kijken. Pas wanneer deze tijdrovende procedure is afgewikkeld, beslist men of men zal opvangen en zo ja, op welke ma nier." Uiterst moeilijk RTV is een groot, log apparaat waarbinnen allerlei meningsverschilen en competentiekwesties hun kans krijgen. Korrelatie is klein en lenig van struc tuur. „Bovendien werken er binnen RTV veel men sen die de opvang er naast hun gewone dagtaak bij doen", zegt Sanner. „Die mensen willen natuur lijk allemaal aan hun trekken komen, en terecht, dat zou ik ook willen. Maar het maakt alles uiterst moeilijk. De negen medewerkers van Korrelatie daarentegen zijn in vaste dienst van de stichting. Ze doen niets anders. Ze worden ervoor betaald". Het verschil blijkt vérstrekkende consequenties te hebben. Wanneer het RTV-project voortgaat op de ingeslagen weg van bureaucratie en gebrek aan slagvaardigheid, is men slechts in staat vier tot acht maal per jaar een programma te begeleiden. Eerder vier dan acht. Bij Korrelatie vindt men dit volstrekt onvoldoende. Sanner: „Dan laat je de mensen die hulp nodig hebben in de kou staan. Als je ziet dat we alleen dit jaar van omroepzijde al zo'n vijftig aanvragen voor hulpverlening gehad hebben allemaal reële aanvragen dan blijkt zonneklaar hoezeer je tekort zou schieten, wan neer je er maar vier of acht van kunt honoreren". Ook damesbladen Korrelatie wordt sinds kort gestuurd door het werkdoel: we dienen in alle voorkomende gevallen KORRELATIE VERWIJT RTV BUREAUCRATIE EN GEBREK AAN SLAGVAARDIGHEID klaar te staan, hoe slecht een programma ook is of hoe oneens we het ook zijn met de inhoud. Ster ker, de stichting beperkt zijn arbeidsterrein niet meer tot radio en televisie, maar houdt zich al met damesbladen bezig en gaat hetzelfde doen met andere bladen. Men wil een opvanginstituut zijn dat alle massamedia bestrijkt en waar iedereen kan aankloppen bij wie welke uitzending of welk artikel dan ook psycho-sociale problemen heeft opgeroepen. Het behoort allemaal tot de mogelijkheden, want mocht Korrelatie zelf niet of niet geheel de ge vraagde hulp kunnen bieden, dan kan men de des kundigheid van allerlei gespecialiseerde instellin gen mobiliseren. Een voorbeeld is de thans lopen de cursus van Teleac over sexualiteit. Die wordt door Korrelatie begeleid in samenwerking met de NVSH. Een ander voorbeeld zal het programma over vrouwenmishandeling zijn dat het IKON binnenkort op het scherm brengt. Daarvoor heeft Korrelatie de hulp van Blijf van mijn Lijf ingeroepen. Sanner: „Vrouwen zien zo'n uitzending vaak sa men met de echtgenoot. Ze reageren dan niet de zelfde avond al, en ook niet in het weekend, maar pas als de man maandag weer naar zijn werk gaat. Dan moeten ze de weg naar Blijf van mijn Lijf we ten te vinden." het onderwerp wat af en breng er nuances in aan. Maak in de aan- en afkondiging duidelijk wat je bedoelt" Onnodige emoties Een goed voorbeeld is de uitzending die de TROS enkele jaren geleden aan verkrachting wijdde. „Dat programma was typisch volgens een Ameri kaanse aanpak gemaakt", zegt Sanner. „In Neder land gaat het eenvoudig niet zo. Daarom werden er onnodige emoties opgeroepen. Als de TROS nu met zo'n opzet kwam, zouden we zeggen: goed, we verzorgen de opvang, maar maak in je aankon diging duidelijk dat het om Amerikaanse toestan den gaat of las een stukje in over de Nederlandse situatie. En als de programmamaker weigert? Nou: dan laten we via de pers of op een andere manier weten waarom we de aanvraag voor opvang heb ben afgewezen. Dan waarschuwen we tegen het programma. Maar zolang ik hier zit, heb ik nog nooit meegemaakt dat we die stok achter de deur hebben moeten gebruiken" „Dan heb je nog het nadeel van de tijdrovende procedure bij het RTV-project. Als je een program mamaker zes weken laat wachten op de beslissing of je al dan niet hulp wilt verlenen, raakt zo'n man natuurlijk geïrriteerd, want hij denkt al aan zijn vol gende uitzending. Hoe langer Je over de opvang zeurt, hoe minder bereid hij zich zal tonen zijn pro gramma te omringen met de nodige zorgvuldig heid. Maar in mijn ervaring staat men, mits er slag vaardig beslist wordt, open voor de vraag: hoe zorgvuldig of onzorgvuldig heb ik mijn programma gemaakt, hoe zorgvuldig of onzorgvuldig handel ik wanneer ik deze film kaal uitzend?" Concurrenten Korrelatie stapt uit het RTV-project als er niet iets wezenlijk verandert. Sanner benadrukt het nog maals. En dan? „Dan gaat de tegenpartij op eigen houtje door en worden we concurrenten in de hulpverlening. Ik zou het niet gezond vinden, want het zou verspilling van geld en mankracht beteke nen, maar wat zij willen, moeten zij weten. De kwa liteit van de opvang zal er volgens mij in elk geval niet onder lijden, want de individuele mensen die dan bij het RTV-project overblijven, doen het even goed als wij en soms beter. Wij opereren vanuit Utrecht, zij vanuit het hele land. Zij hebben veel meer kennis van de specifieke vraagstukken in hun regio en van de oplossingen die om de hoek te vinden zijn, dan wij. Maar in het geval van een concurrentiestrijd verwacht ik dat het RTV-project zal bezwijken aan zijn te ingewikkelde overleg structuur, en dat de ondergang in de hand zal wor den gewerkt doordat men aansluiting gaat zoeken bij programma's met een meer sensationeel tintje. Iets waaraan de plaatselijke hulpverleners, de mensen in het veld niet mee zullen willen werken Dan blijft alleen Korrelatie over. Ofwel de omroe pen gaan zelf de opvang verzorgen zoals ze trou wens momenteel ook al vaak doen. Ofwel andere organisaties voor hulpverlening zullen andersoortig dan nu bij de opvang betrokken worden. Wat het ook wordt, zoals het nu gaat, kan het niet verder". PIET SNOEREN Dag en nacht Ingaan op elke vraag die reëel is, dat wil Korrelatie en dat wil de rest van het RTV-project niet. Waar bij onder reëel verstaan wordt: elk programnma dat inspeelt op emoties van mensen, dat de be hoefte schept om op korte termijn te praten over wat men gezien of gehoord heeft, zeker wanneer het mensen betreft die niet onmiddellijk een ge schikte gesprekspartner bij de hand hebben. Soms komt er niets uit. De serie lezingen dit jaar over de Tweede Wereldoorlog en zijn gevolgen bij voorbeeld leverde geen enkele reactie op en na de herhaling van een programma over kunstmatige inseminatie (bij de eerste uitzending een golf) ging slechts zes keer de telefoon. Zelfs Holocaust werd aanzienlijk minder dan was ingeschat. Maar Korre latie wil er zijn, dag en nacht. Sanner: „Er is geen inhoudelijke reden te beden ken waarom we nee zouden zeggen tegen een aanvraag van een programmamaker. Wanneer we weigeren, kan dat hoogstens zijn omdat we binnen de gestelde termijn de technische mogelijkheden niet hebben". Ook hierin verschilt Korrelatie van de tegenpartij, want die wil ja of nee tegen een uitzending kunnen zeggen, afhankelijk van de vraag of men zich al dan niet met een uitzending kan identificeren. „Maar wanneer je nee verkoopt", herhaalt Sanner, „loop je het risico dat je hulpvragers in de kou laat staan. Censuur in de hulpverlening? U zegt het en ik moet toegeven dat het er wel iets van weg heeft". Zeef De tegenpartij heeft er ook bezwaar tegen, zich door een programmamaker voor zijn karretje te la ten spannen. Gebeurt dat dan? Is de indruk ge wettigd dat men bij de omroepen hulpdiensten in schakelt om een uitzending wat meer status te ge ven of om een onderwerp op te kloppen? Sanner ontkent categorisch. „Het komt heel wei nig voor en als het voorkomt, is de programmama ker in tweede instantie best bereid zich bij de voorstellen neer te leggen. Zo werken we nog als een zeef ook. Natuurlijk willen sommige program mamakers wel eens spanning kweken, sensatie oproepen, de kijkers een lekker avondje bezorgen. Dat bouw je nog op door een telefoonnummer te laten zien waar de mensen kunnen reageren, door hulp aan te bieden. In zo'n geval zeggen wij: zwak

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23