„We gaan nu pas echt basketballen" MÖGöWü Record aantal Scylla-tafeltennisteams in nieuw seizoen Tafeltennisfees in Zoeterwoud* „Inspraak ken ik niet Ja, op papier Maar daar heb ik een prullenbak voor" NIJSSEN-TRAINER BEN VAN CLEEF: dat de verhouding met Parker verre van ideaal is. Trainer Van Cleef daarentegen heeft totaal geen belangstelling voor Ameri kaanse basketbalspelers. Nijssen is een puur Leids team. In de eerste divisie krijgt Van Cleef wél te maken met te genstanders met een of twee Ameri kaanse basketballers in de ploeg. Hij is niet bang van die spelers: „Wat is een Amerikaan meer, veel van die jongens hebben sterallures. Ze willen de show stelen, echt verdedigen doen de meeste Amerikanen niet. Die situa tie kun je uitbuiten", aldus Van Cleef die zijn eerste jaar bij Nijssen tege moet gaat. Voorheen speelde Van Cleef bij Bona Stars en kwam uit in het Nederlands studententeam. Aan zijn carrière als speler kwam door een achillespeesblessure een einde. Daar na was hij assistent-coach. Een functie die hij ondermeer vervulde i>nder Hennie Blom. Dat was in het jaar dat Parker kampioen van Nederland werd. Een beslissing van Bockweg maakte een einde aan Van Cleefs' loopbaan bij de Leidse eredivisie club. „Ik heb daar vrede mee, het was een zakelijk besluit van Bockweg. Mijn verhouding met Parker is nog steeds goed". Parker (en meer Neder landse basketbalverenigingen), vraagt Van Cleef vaak om informatie wan neer de club een Amerikaanse speler wil aantrekken. De trainer van Nijs sen Trotters zoekt dan gegevens over de betreffende persoon en brengt ad vies uit. Vorig seizoen was Van Cleef weer actief als basketbalspeler, op re creatief niveau. Van Cleef hanteert een duidelijk an dere aanpak dan zijn voorganger Pe ter Kestelo: „Kestelo liet Nijssen bas ketbal in patronen spelen. Ik wil dat de ploeg die systemen vergeet, mis schien studeren we daarna een simpel systeempje in. Je moet uitgaan van de kwaliteiten van de spelers en niet pri mair patronen spelen. Systemen moet SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 ZOETERWOUDE Voor de beide Zoeterwoudse ta feltennisverenigingen Pit '54 en Effect '54 is het de ko mende weken groot feest. De viering van het 25-jarig jubileum zal gezamenlijk geschieden. Hoogtepunt zal ongetwijfeld de „Nacht van Zoeterwoude" worden. Zo'n vijfentwintig jaar gele den werden volkomen onaf hankelijk de beide verenigin gen opgericht. Zowel in Ons Huis als in het Don Bosco werd al regelmatig een balle tje geslagen en het logische gevolg was dan ook dat beide groepen aan oprichting van een echte tafeltennisvereni ging gingen denken. Toevallig gebeurde dat in hetzelfde jaar. In de eerste jaren werkte men volkomen langs elkaar heen, de laatste jaren werd het ech ter gewoonte dat bestuursver gaderingen over en weer be zocht werden. Ook werden toernooien en andere activi teiten gezamenlijk georgani seerd en naar buiten presen teerden de beide verenigingen zich steeds meer als één tafel tennisvereniging. De viering van dit jubileum is dan ook eigenlijk al een beetje de vie ring van de totale fusie die een dezer maanden te wach ten staat. Grootste probleem dat dan eerst opgelost moet worden is de accommodatie. Er wordt op zo kort mogelijke termijn gestreefd naar de realisering van een eigen tafeltennishal Voordat het zo ver is eerst echter flink fe vierd wqrden. Voor maandag staat ee aal toernooi op het pi ma. Vele bestuurde Zoeterwoudse sport- spanningsverenigingen het gemeentebestuur en vertegenwoordigers verschillende politiek tijen), hebben zich al ven om vanaf 19.30 dit ludieke toernooi nemen. De wedstrijde den gespeeld in 't Cen In de nacht van 21 opl tember zal een hele r« tafeltenniswedstrijdenj Huis plaats vinden. T fect komen onder PEZ (Pit-Effect-Zoetej uit, andere deelnern ATTC uit Alphen HTVZ uit Zoeterwoii Heineken bedrijfstei| Taverzo uit Zoeterni aanvang is gesteld opl avond 20.00 uur het f gepland op zaterdaj tussen 8 en 10 uur. 1 „officiële" tafeltennist den is er gelegenheid] spelletje te schaken, t klaverjassen, e.d. Op 13 oktober zal eenj worden gehouden Huis, waarbij iedere» gelegenheid is om b sturen te feliciteren I 25-jarig bestaan. Vanl 16.45 uur is er eerst I cieel gedeelte; daarnajrè legenneid voor een b»p|a (van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN De eerste ballen zullen vandaag weer geslagen worden in de vaderlandse tafel- tenniscompetitie. Na een zomerstop van ruim vier maanden zal blijken of alle trainingsar- beid vruchten heeft afgeworpen en in hoeverre de prognoses gerechtvaardigd waren. Wel staat nu al vast dat het Leidse Scylla deelneemt met een record aantal teams. Bij de dames en de he ren vertegenwoordigen acht teams de Leidse vereniging in de landelijke klasse, waarvan de hoogste teams bij de dames en heren bovendien nog uitkomen in de ereklasse. De heren hebben mogelijk het jongste team dat ooit uitkwam in de hoogste klasse. Sjoerd Meyer (14 jaar), Patrick Swier (16) en Frits Kantebeen (19) zien ervaring opdoen dan ook als voornaamste doel, deze kompetitiehelft. Hèndhaving in een ere klasse, waarin vrijwel alle teams bijeen gekocht zijn met geroutineerde spelers, is voor dit team waarschijnlijk pas mogelijk over een jaar of twee. eel valt hij in, als dit nodig mag blijken. De reser ves van de Hazerswoudenaren in de promotie hoofdklasse zijn danig verzwakt door het verlies van John van Strien en de stap terug van Jan van Wetten. Peter de Groot, zijn veertienjarige broer Robert, Leon van der Werf en Paul van Wetten zullen ieder punt goed kunnen gebruiken. Dit geldt ook voor het derde en vierde, die ieder res pectievelijk één klasse lager spelen. Jan van Wet ten, en de eerste jaars senioren Richard Stolwijk, Rene van Wetten en Aljé Kamphuis mogen probe ren het derde in de overgangsklasse te houden. In Oegstgeest komt MIZU traditiegetrouw uit in de promotiehoofdklasse. Friso Reitsma, Jaap Polak en Thomas van Nes zullen moeten knokken voor de punten maar hoeven niet laag te eindigen. Het zelfde geldt eveneens voor de reserves. Eén klasse lager moeten routinier Chiel Kuiper, Bill van Al phen en Rob Mey toch ook in staat zijn het nodige te presteren. Het derde in de promotie-overgangs klasse maakt een goede kans hoog te eindigen. De Treffers zal het moeilijk krijgen. De hebben namelijk een tegenslag in de vorm v; gebroken enkel van Hans van der Zwet. Sjaj Ruiten en Koos van Beek moeten nu dus n tweeën het lastige karwei opknappen. Eet bleem hierbij is bovendien dat de mannen i tweede Kees Vesseur, Piet Warmerdam en J der Veer, uitkomend in de promotie-over klasse, niet op zaterdag kunnen spelen. De laatste vereniging op landelijk niveau in gio Leiden is Docos. In de promotie-ere spraken zij de laatste keer een geducht w mee met hun tweede plaats, maar nu kopma Bakker ingeruild is voor een derde man n| Laddy Prorok zal het allemaal niet meer makkelijk gaan. Ed Fallaux zal nu naast I der Berg zijn partijen moeten winnen, ande het geheel nog onprettige konsequenties mn mee kunnen brengen. Het tweede team in dt gangsklasse zal alle punten hard kunnen ken. Nijssen Trotters-trainer Ben van Cleef: „Amerikanen zijn alleen maar lui". LEIDEN „Tot volgend jaar, dan spelen we tegen jullie". Een opmer king van Ben van Cleef, trainer van basketbal vereniging Nijssen Trotters, gericht aan het adres van Parker. Bedoeld als grap, dat is duidelijk. Van Cleef is realist ge noeg om te beseffen dat Nijssen Trotters, dat vorig jaar van de tweede naar de eerste divisie pro moveerde, het erg moeilijk gaat krijgen in die afdeling: „Ik denk niet aan een kampioenschap, ik droom er zelfs niet van", luidt zijn verklaring. Sponsor en bestuurslid Frans Nijssen droomt wel van zo'n succes: „Stel je voor, je wordt kam- Sioen. Wat moeten we dan doen, in eze klasse blijven of promoveren naar de eredivisie? Doen we dat laatste dan kunnen we wél tegen Parker spelen". De competitie be gint vandaag voor Nijssen, om ne gen uur speelt de ploeg in de Vijf Mei hal tegen Zaandam, de kam pioen van vorig jaar Parker, een teer onderwerp voor sponsor Nijssen. Nijssen Trotters werd indertijd opgericht om te dienen als schaduwvereniging van Leidens' hoogst spelende basketbalvereniging. Om de talentvolle Leidse basketbal- jeugd zo snel mogelijk te laten door stromen vond men het nodig naast Parker een ander hoogspelend team te hebben. Nijssen: „We hebben onze plicht gedaan, in drie jaar tijd zijn we lin de eerste divisie beland". Over Par- iker en trainer Hennie Blom is Nijssen niet erg te spreken: „Blom heeft in die twee jaar dat hij Parker traint geen enkele Leidse jongen laten doorstro men. Kijk bijvoorbeeld maar naar Pe ter Paulides, die jongen heeft vorig jaar maar één wedstrijd voor Parker gespeeld. Nu speelt hij weer bij ons. Blom is alleen geinteresseerd in Ame rikanen", aldus Nijssen die toegeeft je niet als doel gebruiken maar even tueel als middel. Zo bepaal jij hoe er wordt gespeeld en niet de tegenstan der. De manier waarop wij nu basket ballen is erg effectief, zeker tegen die luie Amerikanen. Ik kan tegen Par ker spelen en dan creeër ik situaties waarop Blom geen antwoord heeft". Van Cleef is, zoals hij dat zelf uit drukt, een autoritaire coach. Met zijn harde aanpak hadden de basketballers van Nijssen in het begin wel wat moeite: „Dat waren ze niet gewend, ze mochten vroeger teveel. Praten in het veld bijvoorbeeld, dat is nu helemaal afgelopen, praten doe ik wel. Bij mij hebben de spelers geen inspraak. Ja, alleen op papier maar daar heb ik een prullemand voor". En over de spon sor „Als de sponsor zich gaat be moeien met technische dingen dan stap ik op". Nijssen: „Dat ben ik ook helemaal niet van plan". Nijssen Trotters traint in sporthal De Vlietschans en speelt zijn wedstrijden in de Vijf Mei hal. Geen ideale situa tie vindt Van Cleef: „Vreemd genoeg traint basketbalvereniging Luba in de Vijf Mei hal maar speelt in een ande re zaal. Het nadeel is dat we zo maar erg weinig thuisvoordeel hebben. Ik vind dat erg jammer, om niet te zeg gen schandalig. Maar dat zijn be stuurszaken''. Nijssen: „We hebben geprobeerd daar verandering in te brengen maar er is niets aan te doen De selectie van Nijssen Trotters werd versterkt met Peter Paulides en Peter Kop. Naast dat tweetal bestaat de spe lersgroep uit: Wil Moerer, Rein Pauli des, Frans Kales, Benjamin Ruize naars, Peter Paul Maassen, Tony Lamping en Eric Jan Berendsen. „Een heel ander team dan vorig jaar", zegt Van Cleef. „Dat komt niet zozeer door de samenstelling maar meer door een andere manier van spelen. We gaan nu echt basketballen KEES VAN HERPEN Mislukte taktiek(1) Die trainer Zoetemelk van LFC toch. Nog maar een paar weken is de nieuwe oefen- rrteester in Leiden of hij past al direct de meest originele taktische tips toe. Hutspo(r)^ heeft hem nog aangeraden om geheime wapens pas later in het seizoen, wanneer de pun ten harder nodig zijn, te etale ren, maar daar wilde de coach niets van weten. Kennelijk heeft de oefenmeester in de Katwijkse duinen (want daar komt hij vandaan) een derma te uitgebreid arsenaal aan technische tips uitgedacht, dat hij de vijand er nu reeds mee wil confronteren. Ze schrokken er dan ook wel van, de jongens van het Haag se Oranjeplein. Alleen jam mer, dat doelman Leo Vis nog al een koele jongen is, die be paald niet van grapjes houdt. Mislukte taktiek(2) In de sportkrant van 10 sep tember staat aan het slot van het wedstrijdverslag LFC- Oranjeplein: "het daaropeen- volgende kwartier was een aaneenschakeling van uiterst vreemde scrimmages voor bei de doelen. Wonder boven wonder bleef de 3-3 stand ge handhaafd." Welnu, eigenlijk doelde de auteur op het vol gende: Zoetemelk nan^ geen genoegen met een puntende- üng en zette het laatste wapen in om de volle winst alsnog te bewerkstelligen; Bles Zuma. Op een gegeven moment leid de Zoetemelk de scheidsrech ter af. Bij de middenstip ver dween Zuma toen snel en op miraculeuze wijze met bal en al onder de grasmat. Geen mens kon hem te pakken krij gen. Pas ter hoogte van het vijandelijke doel kwam de grillige LFCer weer boven de wei uit. Maar de immer waak zame doelman Vis was op zijn hoede. De slimmerik had Zuma in de gaten. Vis werd zo kwaad, dat hij Zuma in het ga pende gat in de grasmat terug probeerde te duwen (zie foto). Juist toen de humorloze Hage naar de LFC-spits op nog ru were wijze het scoren wilde beletten, kwam de scheids rechter tussenbeide. Later verklaarde de verbaasde Bles: „Ik begrijp beslist niet waarom de scheidsrechter af floot. Er staat nergens in het spelregelboekje, dat deze speelwijze niet toegestaan is. Bovendien weet ik zeker, dat ik onder het gras geen hands heb gemaakt." Leermeester De praktijk blijkt toch de beste leermeester. Dit gold in het bijzonder voor UVS afgelopen zondag. Een middagje counte ren ten aanschouwe van het Xerxes-publiek opdat dat, net als de UVS-supporters twee weken geleden, ook even dat gevoel van radeloosheid kon voelen. Die 1-3 overwinning die UVS dan ook slim binne- haalde was in feite het loon voor trainer Gerard Désar, die Een koele jongen die beslist niet van grapjes houdt. de praktijkervaring, opgedaan twee weken geleden tegen VUC, nog vers in het geheu gen had. Een sterk counterend VUC bracht UVS toen met een 1-4 afstraffing het schaam rood op de kaken. Nee, dan toch maar liever zelf de coun termachine op gang brengen, heeft Désar kennelijk gedacht en bracht die theorie dan ook zeer doeltreffend in praktijk. Alphians Laat het Alphians nou ook nog gelukt zijn. De Alphense honkballers wonnen afgelopen zondag hun laatste competitie wedstrijd. Voor de Alphians een opzienbarende prestatie. De ploeg verloor namelijk ze ventien wedstrijden op rij voordat zondag dan eindelijk de eerste seizoenoverwinning kon worden begroet. En net zoals het het hele seizoen is ge gaan kwam dit, dit keer dan positieve, resultaat zeer moei zaam tot stand. Pas in de laat ste innings gleed René Ligt- voet over de thuisplaat en be zorgde de Alphians de eerste en enige overwinning in dit seizoen: 9-8 werd het tegen Laakkwartier. Voor alle dui delijkheid nog even, Alphians is wel gedegradeerd. Dit wil niet zeggen dat er niet gevochten zal wor den, want juist daarvan zal men kunnen leren. Team twee en drie spelen beide in de hoofdklasse. Wibo van Gennip, Peter van Schie en Rob van der Zeeuw zullen zich wel handhaven, terwijl clubge noten Sjaak van Veen, Hans de Roode en Fred van der Zeeuw alle zeilen bij zullen moeten zetten om aan de klauwen van het degradatie-spook te ont komen. Ook tearh vier en vijf, die eigenlijk evenals twee en drie verzwakt zijn doordat zich twee ster ke spelers hebben teruggetrokken, zullen het niet gemakkelijk krijgen. Voor Johan Wessels, Karei van Schie en Klaas Pieter Vlieg, overgekomen van Midstars, en broer van Jan en international Anne, lijken de kansen iets beter dan voor Rini Hansen, Erik Noest, Jaap Azier en Hein Chrispijn, die al leen de thuiswedstrijden spelen kan. In de promo tie-overgangsklasse zal het zesde niet al te veel moeilijkheden hebben hun landelijke status te be houden. Bij de dames moeten Sandra de Kruiff, Stephien van Gennip en Sophia Vaalburg hoge ogen kun nen gooien. Eén en ander hangt ervan af hoe van Gennip zal spelen met lange noppen waar zij on langs op overgeschakeld is, en hoe nieuwkomer Vaalburg zich manifesteert. Ook belangrijk is na tuurlijk hoe goed de concurrentie speelt. De Avanti net weer gepromoveerd, heeft verster king gekregen van Jolanda Noordam. Naast Brigit te en zus Monique Kooter zal zij voor de nodige winstpartijen zorgen. Beide teams zullen ook met de concurrentie van het sterke Amsterdamse Tem po Team te maken krijgen. Avanti heren, die gedegradeerd zijn, moeten in staat zijn het verloren terrein te heroveren. Zeker Bettine Vriesekoop, de nationale dames en Euro pees jeugdkampioene, hoeft niet veel partijen af te geven, en'ook voor Theo Louwers is de promotie ereklasse waarschijnlijk te zwak. Nieuwkomer John van Strien zal zodoende zonder al te veel druk kunnen spelen. En de gestopte Ronald Rijs- dorp staat ook nog opgegeven bij dit team. Eventu- Sponsor Frans Nijssen: „We hebben onze plicht gedaan".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12