Damesfiets van de kapelaan kwam de pastorie niet in Drie woningen in Warmonds monument KORTWEG Feest 75 JAAR SINT JANSKERK IN ZOETERWOUDE lijnsburgse kleuterschool ,Op de drempel" gesloten Reconstructie Haarlemmertrekvaartweg begint waarschijnlijk volgende week AGIN, ËG|Q LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 Warmond De leden van de commissie openbare werken bogen zich gisteren over een tweetal restauratieplannen voor gemeentelijke eigendommen. Allereerst het grote on bewoonbaar verklaarde huis, in het Park Groot leerust. Ar chitect Paardekooper heft een schetsplan gemaakt waarbij het huis zodanig zou worden ingedeeld dat het ruimte biedt aan drie gezinnen. Drie woningen met elk drie slaapkamers kunnen gerealiseerd worden zonder het monument aan te tasten. De woningen zouden voor verhuur in de sociale sec tor te duur worden maar verkoop aan Warmondse woning zoekenden wordt heel wel mogelijk geacht. Dhr. v. Dam stelde voor het pand nog meer te verdelen en er zes appartementen voor een- en tweepersoonshuishoudens van te maken. Dhr. Spaink, direkteur gemeentewerken, rekende echter voor dat ook die appartementen te duur zouden worden voor verhuur. De kosten zouden dan zeker nog met een ton stij gen. De restauratie wordt nu geschat op 670.000,- voor de inde ling met drie woningen. De gemeente wil 600.000,- voor het ei gendom ontvangen, zodat de kosten ruim 1,2 miljoen bedragen. Men rekent uiteraard op subsidie en dan kunnen de woningen wellicht verkocht worden voor ongeveer 325.000,- per stuk. Al deze cijfers zijn uiterst globaal. Het tweede restauratieplan betreft het zgn. Jan Steencomplex. Deze voormalige boerderij en twee kleine woningen kunnen volgens de voorlopige plannen omgevormd worden tot 4 wonin gen: twee kleine in beide woninkjes aan weerskanten van de boerderij en twee grotere in het middengedeelte. De plannen waren nog zo vaag dat cijfers m.b.t. huur- of verkoopprijzen nog niet ter tafel kwamen. WARMOND De muziekve reniging SL Matthias organi seert morgen een voorlichting smiddag voor nieuwe leerlin gen van de muziekschool. Iedereen die belangstelling heeft voor harmoniemuziek is van harte welkom in het Tref punt vanaf 14.00 uur. Leerlin gen van de muziekschool zul len demonstraties geven op in strumenten die in een harmo nie bespeeld worden. Niet al leen jongeren kunnen een cur sus gaan volgen ook voor wat ouderen is het heel goed mo gelijk binnen korte tijd te le ren spelen. De direkteur van de muziek school Bollenstreek en enkele bestuursleden van St. Matthias zijn aanwezig om desgevraagd inlichtingen te verschaffen. Het kerkinterieur voor de noodlottige brand: Priesterkoor, middenschip en zijbeuken zijn nu verdwenen. dat zeker niet alleen omdat hij naast de bouw van de kerk ook nog de meisjes school een grondige verbouwing liet on dergaan. Damesfiets Zo moest een van zijn kapelaans, de bra ve Van der Loos, nogal het een en ander slikken. Nou had Van der Loos het er misschien wel een beetje zelf naar ge maakt want hij weigerde wijn te drinken, las in tegenstelling tot de deken niet „De Tijd" maar „De Maasbode" en verscheen tot overmaat van ramp met een dames fiets in Zoeterwoude. Deze fiets mocht uiteraard de pastorie niet in en werd dus maar in het huis van een der parochia nen gestald. Toen de kapelaan eens aan het sneeuwballen gooien was met de mis dienaars was de maat werkelijk vol. Het raam van de pastorie ging open en de ka pelaan werd tot de orde geroepen met de woorden „Mijnheer, denk om uw deco rum". Op toneeluitvoeringen van de jongeling svereniging placht Mosmans met zijn ge dienstige aan zijn zijde te komen. Deze droeg dan een mandje waarin wijn en glas was gestoken ter consumptie. Toen een uitvoering eens te lang duurde naar zijn zin draalde hij niet om uit te roepen „Laat zakken dat scherm". Opvolger deken J. C. F. Jansen, na Mos- mans' overlijden in 1921, was een echte bouwpastoor. Het Patronaatsgebouw en een nieuwe jongensschool verrezen aan de Schenkelweg. Daarna werd in 1932 het Graalhuis gebouwd, vlakbij de pasto rie en het H. Hart monument dat in 1923 al op zijn aandringen was opgericht. Bo vendien werd de St. Jan bij gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest hele maal „af" met nieuwe zware klokken die de parochie hem schonk. Deze klokken werden onder zijn opvol ger deken C. M. Jonckbloedt met heel wat minder vredelievende bedoelingen ingepikt door de Duitse bezetters. Na tien iaar overleed in 1944 ook deken Jonck bloedt. Deken Bont nam Zoeterwoude daarna tot 1955 onder zijn hoede. Deze liefhebber van pracht en praal liet niet alleen een groot hoofdaltaar bouwen, een verhoogd priesterkoor aanbrengen, maar zorgde er ook voor dat de St. Jan met en kele nieuwe gebrandschilderde ramen en een beeld van O.L. Vrouw van Fatima verfraaid werd. Het behoeft geen betoog Voor de viering van het 75-jarig be staan van de St. Janskerk - en tevens het honderdjarig bestaan van de pas torie - is een feestprogramma samen gesteld: Op zaterdag 6 oktober zal een H. Mis worden opgedragen door de Bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis. Tijdens deze mis zal het feestgeschenk worden overhandigd. Zondag 7 oktober zal de plechtige Hoogmis opgedragen worden door Deken Lamot. Voor deze gebeur tenis zijn oud-pastoor Van der Boog, alle vroegere kapelaans en assistenten en alle priesterzonen uitgenodigd. Van af 15.00 uur vindt in het Don Bosco een receptie en reünie plaats. Ook is er een tentoonstelling waarop alle sieraden en vele bezienswaardigheden uit de afge lopen 75 jaar te bewonderen zullen zijn. dat kerkelijke plechtigheden ook echt ou derwets waardig plaats vonden. Deken Van der Boog was heel wat minder ge lukkig. De periode 1963-1967 was zeer be wogen voor de St. Jans parochie. Vlammen Op 12 juni 1964 ging zijn kerk in vlam men op. Terwijl een groep kinderen nog in de kerk aan het repeteren was klonk plots de kreet „brand". Hoewel de brand zich aanvankelijk leek te beperken tot het kleine klokkentorentje, stond binnen een mum van tijd de hele kap in lichte laaie. Met groot materieel draafde de brandweer uit de hele regio op, tever geefs echter. De gehele kap ging verlo ren, de gewelven waren niet meer te ver trouwen en wat er nog van over was moest gesloopt worden. Vreemd genoeg had het interieur van de kerk nauwelijks geleden. De bloemen op het altaar bleven ongedeerd! Nog triester dan de brand wa ren de besluiten die daarna genomen werden. In het plan Westeinde zou een tweede katholieke kerk gebouwd wor den. Het priesterkoor, middenschip en zijbeuken werden niet meer opgeknapt. Het middenschip werd voorzien van een zaagvormig dak en een eindmuur. Het resultaat van de wederopbouw kan de vergelijking met wat de trotse St. Jan eens was in geen enkel opzicht doorstaan maar een stemmig, groot kleed achter het hoofdaltaar, kado van de parochianen b.g.v. het 75-jarig bestaan, moet daar ver andering in gaan brengen. Vanaf 1967 gingen de paters Kruisheren de St. Jansparochie waarnemen. Het werk hier was de heren niet vreemd. Zo waren de paters Van Beurden en Be nschop al jaren actieve figuren in het jeugdwerk. Deken-pastoor werd A. La- mot O.S.Cr. Even heeft de parochie het nog moeilijk gehad. Dat was nadat de pa ters P. Peters Weem, M. van Eijk en L. Spierings stuk voor stuk vertrokken. De zon begint echter weer volop te schijnen nu deze maand pater Buil tot deken van Zoeterwoude wordt benoemd. Priester De rijke geschiedenis van de parochie is dan ook niets anders waard want er be staan vermoedens dat er al in de 8e eeuw in Zoeterwoude een priester was. Vanaf 1292 zijn er in ieder geval steeds pastoors in Zoeterwoude, zo blijkt uit oude docu menten. Erg belangrijk was Zoeterwoude toen echter nog niet.Zo werd in 1473 een zekere Johan Willem Janssen tot pastoor benoemd, terwijl hij nog tot priester ge wijd moest worden. Toch bezat Zoeter woude niet slechts een parochiekerk maar ook een kapel aan het Vrouwen- pad, niet ver van de woning der Alkema des, de versterkte ridderhofstede Crones- teyn vlakbij de Lammebrug. De stichting van de statie Zoeterwoude geschiedde op 1 juli 1658. Men beschikte toen over een oud en bouwvallig kerkje dat aan het eind van de 17e eeuw door zeer vermogend pastoor Gerardus Pelt vervangen werd door een fraaie kerk met daarbij een ruime pastorie. In 1844 was het de beurt aan deze kerk om ver vangen te worden. In 1870 was het ge bouw al te klein en werd het inwendig vergroot door het aanbrengen van een soort tribune. Daarna was het in 1904 de beurt aan het huidige kerkgebouw, de vierde op die plaats aan de Zuidbuurt- sweg, nog steeds fier middelpunt van woongebieden als Geldersoude, Weipoort, Geerpolder en ZuidbuurL BOB JANSEN n stand ken. iingsdj itwege nenlijlc Jen va doe iprekin van ba' afge een op van pa ijke in appeüj ken at op the snoepj de gro ktijk de oe Ie Sta anden ip nof lerhall ien, it De norme Phoe- Hel 13.000, t men jen de voor- serie reiden n niet bij dt ge vas-, - ZOETERWOUDE Iedereen blij zou je denken. Zoeterwoude had een kerk om met recht trots op te zijn. Nog even en op 3 oktober 1904 zou Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, het pronkstuk plechtig consacreren. Veel was er al gepasseerd sinds de bouw in 1903 start te. Allereerst was de fanfare opgericht met het oog op de komende feestelijke opening. Voor het ontwerp van het monumentale gebouw hadden specia list-architecten Jos Cuypers en Jan 'Stuyt een honorarium van 5500,- ont vangen. De fa. Groenendaal uit Breda had de ideeën van beide heren voor het bedrag van 190.000 meer dan naar be horen uitgevoerd. En toen waren er ineens toch een hele boel mensen teleurgesteld. Elke paro- vas-j chiaan moest opnieuw een plaats ko pen en dat zinde de veertig bevoor rechte bezitters van een exclusieve plaats op de tribunes, die in de oude kerk aan weerszijden van het koor hadden gestaan, helemaal niet. Zij vonden het maar een degradatie om van deze deftige plaatsen weer naar beneden te moeten verhuizen. Toch waren deze zelfde lieden in de daarop volgende jaren wel bereid om mee te helpen de ontstane financieel pe nibele situatie wat op te klaren. Voor de bouw moest 142.000 gulden geleend wor den, hoewel boze tongen nog lange tijd de fabel volgehouden hebben dat deken Mosmans de rekening contant kon beta len. De parochianen die de nood wel be grepen brachten 18.000 bij elkaar ter wijl zij bovendien nog even een slordige etuig twintig mille bij elkaar schraapten om Op een van de staties komt de ontwerper samen met deken Mosmans voor. Bouw De brand in 1964 gefotografeerd door J. van Bemmelen van De bouw was in twee gedeelten gebeurd. ho 'Eerst waren het priesterkoor, het mid denschip en de zijbeuken voltooid en te- piijk gewijd. Toen kon de oude kerk, die spi ('et verder reikte als de plek waar de zij- n k «aden eindigden, gesloopt worden. Een •ortre houten schot vormde de scheiding tussen de bouwactiviteiten en celebratie. Het schip van de kerk, precies dat gedeelte wat er na de verwoestende brand in 1964 van de Be| St. Jan overbleef, was daarna hoofdstuk twee van de bouw geworden. Lang daar- voor al had de Zuidbuurtse vaart tot aan >rogr de honderden meters verderop gelegen .eeho molen, vol gelegen met de 530 houten pa- enl len die het huis Gods tegen wegzakken >nds moesten behoeden. Amsterdamse funde- urt ringswerkers hadden wekenlang in een lavei woonark gehuisd. De Brabantse en Lim- ïn g« burgse metselaars en opperlieden hadden eelna weer op een andere manier onderdak ge vonden. Zij bivakkeerden al die tijd in kosthuizen rondom de kerk. Een groot houten huis was speciaal voor opzichter Teurlings gebouwd op het terrein van het eerste „Huize Emmaus". Achter dit huis waren er altijd volop activiteiten geweest op een grote vloer waarop de uitslagen voor de vele gewelven en bogen werden gemaakt. De eerste steen was gelegd. Een omvangrijk karwei omdat er nog geen vloeren waren en de eerste steen op de eerste laag boven het trasraam nabij het Maria-altaar ingebracht moest worden. Daarom was een speciale steiger voor deze plechtigheid gebouwd, waarop de genodigden plaats konden nemen. Vele belangstellenden en al het personeel za gen vanaf de hoger gelegen steigers hoe eerst een oorkonde in een loden koker in een holte in het metselwerk gelegd werd en daarna de zware steen met behulp van een takel naar zijn plaats werd gediri geerd. Nadat het sluitstuk van alle gewel ven in het kruis van de kerk, waarbii de vier grote gewelfgraden samen kwamen op de grote cirkelvormige opening, was voltooid waren er constant 10 man bezig geweest met het voegwerk. Vlak voor de voltooiing waren nog het kruis op de to ren geplaatst en het levensgrote beeld van H. Johannes de Doper had zijn plaats in de voorgevel gekregen. Pastoor en deken Franciscus Cornelius Xaverius Mosmans, die vanaf 1890 de scepter in de St. Jansparochie zwaaide, was overigens een kleurrijk figuur. En mat< IJNSBURG De kleuterschool „Op de n rempel" is gesloten. Het gebouw was der- late slecht en verrot en de buurt vergrijsd, at het beter was de boel te sluiten. Verle en jaar draaide er nog maar één peuterk- s, dit jaar niet een meer. De kinderen kun- s de overgebleven spullen verkocht. Zoals et er nu uitziet zullen de spullen worden erkocht worden en op fifty-fifty-basis tus- en het schoolbestuur van het Prot. Chr. Ba sh.: is onderwijs en de gemeente worden ver- eld. Oudshoorn vond dat de scholen dat bedrag lar moesten houden, maar de andere com- ssieleden dachten, dat misschien in de toe- mst precedenten zou scheppen. Bij hogere dragen zouden ze dan ook denken, dat ze het Jd mochten houden. Raadslid C. v.d. Zwet Ifl I !DA maakte gelijk van de gelegenheid gebruik aar de peuterspeelzaal te vragen. De peuter- peelzaal zal eventueel op deze plaats kunnen omen. Is er over gesproken of wat gaat er ver- er gebeuren? We zullen hier in ieder geval lettèan blijven denken, meende v.d. Meij. De ft-* grond is van de woningbouwvereniging Spino za en we zullen eens overleg plegen of zij al plannen met de grond heeft. Het college adviseert niet over te gaan tot het bouwen of neerzetten van een extra schoollo kaal in de wijk Frederiksoord. Hierom was ge vraagd door de ouders aan het schoolbestuur van het Prot. Chr. Basisonderwijs. De kinderen moesten een gevaarlijke weg oversteken en werden uit hun spelmilieu gehaald om in het dorp naar school te gaan. Dit omdat de scholen in deze nieuwe wijk vol zaten. De oversteek is inmiddels prima geregeld en funktioneert goed. De inspektrice van het onderwijs vond een ex tra lokaal niet nodig, omdat er in het dorp nog genoeg scholen waren, die kinderen konden plaatsen. Tevens was een rondschrijven geko men van het ministerie van onderwijs, dat alle lokalen van de scholen benut moesten worden. De loopafstand mag niet verder dan 2 km, zijn en ook dat was het geval niet. Het schoolbes tuur meende toch aan de wensen vah de ouders tegemoet te komen en een aanvraag in te die nen voor een extra lokaal. Maar de uiteindelij ke beslissing ligt bij het gemeente bestuur en deze adviseerde de commissie niet mee te gaan. is. er v te 1EGSTGEEST De afslui- en fog Van de Haarlemmer- v rekvaart, voor wat betreft emotoriseerd verkeer, ver- orzaakt nogal wat drukte -n j n de Oegstgeester Dorps- Oly traat. Gisteravond waren jn I an ook enkele Dorpsstraat- ïef ewoners in de Oegstgeester En aadszaal aanwezig, waar de /ao ommissie verkeer en ver- 'oer bijeen kwam. ledurende de bijeenkomst 'regen zij te horen dat de re- onstructie van de Haarlem- mo "erstraatweg zo snel mogelijk er hand wordt genomen. Dit >izo 'kt. waarvan de kosten meer gepan één miljoen bedragen, 'oorziet in een fietspad langs t 2- fc'de zijden van de weg.» Thans is het nog enkelzijdig en bij noeten de fietsers richting ;ni kgstgeest zelfs gebruik ma- tan van de rijbaan. Na reconstructie van de weg en de opening van de weg door Haaswijk, in aansluiting op de nieuwe kanaalbrug, wordt dan de Dorpsstraat ter hand genomen. Dit zal medio 1980 zijn. Het eerste werk is aanleg van de riolering en verbreding van de trottoirs. Tevens zal dan de invoering van eenrichtingsverkeer wor- De commissieleden vonden voorts dat er wat meer schot dient te zitten in het verkeers plan dat voor Oegstgeest ont wikkeld wordt. Wethouder Thorn zegde toe dat er op 11 oktober een vergadering aan wordt gewijd. Leiderdorp loopt uit voor Braderie LEIDERDORP De eerste avond van de braderie en oud-Hollandse ambachten, georganiseerd door de Lei- derdorpse middenstand ter gelegenheid van het 1200- jarig bestaan van Leider dorp, heeft veel bezoekers getrokken. De als poorters uitgedoste winkeliers slaag den er uitstekend in een historisch sfeertje te schep pen. Een klompendans uitgevoerd door leerlingen van de ballet school van Els Joosten op het plein van de Dorpskerk mocht zich eveneens in een grote belangstelling verheu gen. Vandaag Is de tweede, teven laatste dag van de bra derie die in de Hoofdstraat en de Eikenlaan in het Oude Dorp wordt gehouden en ein digt om 22.00 uur. Tussen de demonstraties van ballet school Joosten is er om 17.00 en 19.00 uur op het dorpsplein een optreden van Robert en Anja van Lint, ge organiseerd door K en O, Leiderdorp. „De Burcht" uit Lelden verzorgt een muzikale show. - Leiderdorp 1200 jaar. Of: hoe vol het tijdens de Braderie wel niet was

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7