POUR VOUS MADAME. Oecumene in Nederland op een laag pitje 1 j J CLUBWAARDEBON Prima aanbieding vanMaasdam kerk wereld I Buitenlandse paarden favoriet in Grote Prijs der Nederlanden Residentie strijkkwartet in Duivenvoorde 'binnenland Bisschop Gijsen pleit voor permanente diaken Katholieke trouwlustigen in VS moeten wachten Frans Mahn gast-docent in Engeland Kortweg cTUAASDAM Afscheid Ferenc Bene LEIDSE COURANT Willebrands bij Paus Kardinaal Willebrands is in Castel Gandolfo door paus Johannes Paulus 2 in audiëntie ontvangen. In de officiële mededeling staat, dat de kardinaal ontvan gen is in zijn functie van president van het secreta riaat voor de christelijke eenheid als van aartsbis schop van Utrecht. Over de inhoud van hetgeen be sproken is, is zoals bij dergelijke audiënties te doen gebruikelijk is geen mededeling gedaan. Wel voegt de Vaticaanse persdienst eraan toe, dat de paus behalve met de kardinaal ook gesproken heeft met een vice-presir dent van het secretariaat voor de eenheid, mgr. Ra mon Torella Cascante, en met de tweede secretaris, pater Pierre Duprey. De oecumene in Nederland staat op een laag pitje. Deze klacht viel nogal eens te beluisteren op de bezinningsdag die de Raad van Kerken gisteren in Hydepark te Driebergen heeft gewijd aan de twee de kerkenconferentie, samen met verte genwoordigers van de regionale stuur groepen welke zich voor deze conferen tie in de strengen werpen. Een van deze afgevaardigden stelde vast dat er wel heel wat oecumenisme is maar weinig oecumene en dat de mensen veel oecu- menischer zijn dan 25 jaar geleden, maar dat er nauwelijks iets gebeurt Dit meldt de sectie publiciteit van de Raad van Kerken. Op de bezinningsdag - die niet was bedoeld als een besluitenfabriek maar als een mo mentopname tussen de eerste en tweede fase van de kerkenconferentie werden voornamelijk drie vraagstukken bij de kop gepakt: de verhouding tussen geloof en le ven, tussen open en gesloten kerk alsook tussen geloof en de kerken als instellingen. Een van de conclusies luidde dat de ge- ken, als puntje bij paaltje komt, te weinig kan uitrichten, van de ene kant omdat de leden-kerken altijd een veilige afstand tot de raad kunnen bewaren, anderzijds omdat de doorsnee parochie en gemeente zich weinig aan de raad gelegen laten liggen. Als derde krachtlijn tekende zich de wens af dat de Raad van Kerken moedig de spanningen tussen de kerken aan de opper vlakte brengt Tijdens de gedachtenwisseling werden vooral de regionale vertegenwoordigers zich duchtig. Een van hen schilderde de in vloed van de Raad van Kerken als een rem in plaats van een stimulans. Zo zijn de mensen toe aan de gemeenschap van de ta fel des Heren, maar de raad durft hen er niet toe op te roepen. De mensen willen verder, maar de Raad van Kerken zegt hun niet in welke richting dat „verder ligt, wellicht omdat hij het zelf niet weet. Ook werd twijfel geuit aan het effect dat de ker kenconferentie op de Raad van Kerken zal hebben. Anderen brachten nuances aan: het pro bleem is niet alleen dat de Raad van Ker ken en de leden-kerken geen groen licht geven, maar ook dat weinig gelovigen een voet durven verzetten, uit vrees door de bestuurders van hun kerk te worden terug gefloten, en niet weten hoe zij de reeds be reikte kerkelijke gemeenschap kunnen om zetten in maatschappelijke daden. Dit laat ste is gedeeltelijk te wijten aan het feit dat de kerken zo ingekapseld zitten in de sa menleving dat zij onvoldoende raad weten met evangelische opgaven, zoals een nieu we levensstijl en de verdediging van min derheden. Overigens zijn er ook lichtpunten. Zo bete kenen de verschuivingen op het grondvlak in de geloofsbeleving en in de gemeenschap in het gemeenschapsleven, dat al over de grenzen van de eigen kerk heengaat, voor de kerken een aanwijzing dat zij, willen zij meer kerk worden, elkaar niet meer kus sen kissen, ook niet in het negatieve, in die zin dat zij minder lief voor elkaar worden. De eerste fase van de kerkenconferentie heeft een 40.000 mensen op de been ge bracht. Een volksbeweging is zij dus niet Belangrijker echter vond een van de lande lijke coördinatoren, ds. F. Mooi, de kwali teit die oplicht uit de de honderden versla gen van de plaatselijke groepen. Anderzijds weer constateerde de voorzitter van de raad van kerken, prof. dr. H. Berkhof, dat het de kerkenconferentie onvoldoende is gelukt de scheidsmuren tussen de kerken aan te tastten en de verharding van stant punten in de oecumene te doorbreken. D steen der wijzen werd op de bezinningsda niet gevonden. Wel werden veel uitwege uit het slop gewezen, zoals gezamenlijk cursussen voor ambtsdragers en leden va parochie- en kerkeraden, deelname doe kerkleiders aan eikaars beleidsbesprekii gen en luisteren naa de wijze lessen van ba sisgemeenschappen. Verschillende afgt vaardigden braken een lans voor een op roep tot conciliaire samenkomsten van pa rochie- en kerkeraden, met plaatselijke in tercommunie, dito inzet in maatschappelij ke kwesties en dito besluiten. Ook werd ervoor gepleit dat de kerken al leren uitsluitend een beroep te doen op the oiogen van het midden die, als het snoepj van de week, in de smaak vallen bij de gro In een publicatie van de stichting verkondiging voor het bisdom Roermond houdt bisschop J. Gijsen een warm pleidooi voor het ambt van de permanente diaken, al dan niet parttimer. Hij roept priesters en gelovigen op om roepingen voor dit ambt, dat het Tweede Vaticaanse Con cilie weer in ere hersteld heeft, te bevorderen. In de brochure „de permanente diaken" schrijft de Roermondse bisschop dat het diakonaat het eerste ambt in de jonge kerk was, waartoe de apostelen medewerkers hebben geroepen. Het herstel ervan door het concilie biedt de kerk nieuwe mogelijkhe den om Christus' heil door te geven en te verwezen lijken. Vooral, zo schrijft bisschop Gijsen, in de ge seculariseerde maatschappij. Ook is de bisschop van Roermond van mening, dat het aan bisschoppen en priesters meer de kans geeft zich uitdrukkelijker te wijden aan gebed, verkonid- ging en sacramentele bediening. Hij meent ook, dat het diakonaat de clerus dichter bij de leken brengt, met wie de permanente diakens - en met name de f>arttimers onder hen - affectief meer banden zul- en hebben dan hun medebroeders in het ambt. De bisschop beklemtoont verder, dat de diaken zijn ambt alleen mag zien als dienst aan bisschop, pries ters en leken. Hij mag geen concurrent zijn van de priesters en evenmin van de leek, die zich als zoda nig voor de kerk inzet Het leven van de diaken zal - aldus bisschop Gijsen - vooral spiritueel geïnspi reerd moeten zijn en gekenmerkt worden door diep geloof, trouwe kerkelijkheid, gebedsgeest en ge hoorzaamheid. In de brochure gaat de Bisschop ook uitvoerig in op de vorming en de opleiding. Daarin wijst de bis schop er onder meer op, dat gehuwde kandidaten voor het diakonaat zich ervan bewust dienen te zijn na eventueel overlijden van de echtgenote geen tweede huwelijk te mogen aangaan, wil de diaken zijn ambt kunnen blijven uitoefenen. Een onge huwde kandidaat moet bereid zijn celibatair te blij ven omwille van de heer en zijn kerk. De echtge note van de gehuwde aspirant diaken dient zich schriftelijk akkoord te verklaren met de opleiding tot het diakonaat van haar man en de latere uitoe fening ervan. Het permanente diakonaat - een wijding door de bisschop - is wat anders dan een pastorale werker en stelt ook andere eisen. Het is sedert 1976 offi cieel voor Nederland toegestaan. Toen kwam ook de kaderwet voor vorming en opleiding tot stand. De belangstelling voor het diakonaat is in Neder land minder groot dan in het buitenland, tot dusver zijn er pas enkelen gewijd. Daarentegen zijn er al ruim 200 pastorale werkers, meestal afgestudeerde theologen, werkzaam in parochies en elders, tijdens het internationaal congres voor diakonaat in fcort- rijk (31 augustus tot en met 2 september j.l.) georga niseerd door het internationale diakonaatscentrum te Freiburg in Zwitserland, bleek met name de on mogelijkheid een tweede huwelijk aan te gaan bij overlijden van de echtgenote, moeilijkheden op te leveren in de werving van kandidaten. Meer en meer katholieke kerken in de Verenigde SU ten eisen van trouwlustigen, dat ze een paar maanden 201 wachten ten einde de konsekwenties van de stap nof je c eens goed te overdenken. 1 om In een aantal gebieden gelden wachttijden van anderhall eD tot drie maanden. De langste wachttijd, zes maanden, it jjjs sinds kort ingesteld in Phoenix in de staat Arizona. D« pie< wachttijd is door bisschop Kausch ingesteld om het enorme gep aantal echtscheidingen te beteugelen. In het diocees Phoe-I te. nix werden vorig jaar bijna 15.000 huwelijken gesloten. Hel mei aantal echtscheidingen passeerde datzelfde jaar de 13.000, 0pe De wachttijd begint bij de eerste aankondiging, dat men! mo een kerkelijk huwelijk wil sluiten. Vervolgens krijgen de iist echtelieden in de dop een vragenlijst met 143 vragen voor«| stu gelegd. Aan de hand van de antwoorden worden een serie var gesprekken gehouden. Volgens bisschop Rausch bereiden hat trouwlustigen zich meestal voor op een trouwpartij en niet bed op een huwelijk. hor Arizona is een van de eerste Amerikaanse staten, waar bij En een echtscheiding niet meer naar de schuldvraag wordt ge- boe zocht, maar elke echtscheiding wordt geregeld via een vas-; chi te wettelijke procedure. per I ree P'a WASSENAAR Buitenlandse joc keys en paarden komen zondagmid dag op Duindigt aan de start in de ren om de Grote Prijs der Nederlanden. Zelden is er in een ren op de Wasse- naarse baan zo'n sterk veld geweest. Bij de vijftien paarden zijn er drie die in Engeland worden getraind maar in Nederlands bezit zijn. Dat zijn Pink Tank, Boxberger Prins en de winnaar van de Nederlandse Derby, Corral's Bond. Pink Tank won in Engeland dit seizoen zes rennen en krijgt op Duin digt de steun van de beroemde Engel se jockey Greville Starkey. Boxberger Prins won dit jaar op Duindigt de Baron van Heemstra-beker, de Grote Prijs van Den Haag en nog eens zes rennen in Engeland. De leidende Engelse leerling-jockey Paul Ro binson, die tijdens de afgelopen zaterdag gehou den rendag op Duindigt twee keer won, komt met Boxberger Prins in de baan. Carrol's Bond, die na zijn succes in de Derby nog twee rennen in Engeland won, krijgt de steun van de Neder landse kampioensjockey Kevin Davies. De hoogste gewichtdrager in de Grote Prijs der Nederlanden is Signalé (65 kilo) met Philip Toumire. De veteraan in het gezelschap is de achtjarige Swell Fellow met Tomy Kimberley. Ondanks de zware Belgische en Nederlandse concurrentie ziet het er naar uit dat de eerste prijs van 42.000 gulden naar de combinatie Le Soleil met Brian Taylor zal gaan. Dit paard wordt getraind door de beroemde Engelse trai ner Ryan Prince, die ondanks het zware sei zoen dat Le Soleil achter de rug heeft, zijn paard als een groot kanshebber ziet. Hij won dit seizoen vier rennen en viel bij zijn overige starts nooit buiten de prijzen. De eerste start van de vier rennen en zes dra verijen is zondagmiddag om 13.00 uur. Onze tips luiden: BADEN BADENPRIJS: Speed Buitenzorg, Royaal Gerda en Ralf Rumelaar. MUNCHENPRIJS: Peter Post, Leo Harvester D en O Bento. EBANOPRIJS: Country House, Out of Date en Singular. GROTE PRIJS DER NEDERLANDEN: Swell Fellow, Pink Tank en Boxberger Prins. QUINTILIEUPRIJS: Dior Queen, Caruso en Nan van de Buthe. PARISIENPRIJS: Majoor Rara, Luciano en Nozem D. QUINTILIEUPRIJS (tweede afdeling): Boxber ger David, Prince Albert en Sir Raaphorst. FRANKFURTPRIJS: Romance H, Romeo Hol- landia en Rob Alkestis. MEINARDIPRIJS: Ossian, Rogan van Echten en Regina Hanover. (Van onze sportredactie) WOERDEN Frans Mahn, trainingscoördi nator van de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie (KNWU), gaat vol gende week vijf dagen naar Engeland om er op te treden als instructeur van de Engelse bonds- coaches. Ook zal Mahn zich bezig houden met de coaching in een aantal baan- en wegwedstrijden, die op vi deo zullen worden opge nomen. De beelden zullen daarna dienst doen als studiemateriaal. Joeri Katsjirin heeft gisteren de negende etappe van de Ronde van de Toekomst ge wonnen. De Russische coureur legde de 153.5 kilometer lange rit van Aix-les-Bains naar Val d'Isere af in 4 uur, 44 minuten en 2 seconden. Op de eindstreep had Katsjirin epn voorsprong van 3.35 op de Belg Nevens en zijn landge noot Goesseinov, die als twee de en derde eindigden. De beste Nederlander in de' negende etappe was Nieuw- dorp met een twintigste plaats. Hij had een achterstand van 6.49 op de winnaar van de rit. De Rus Sergej Soekhoroetsjen- kov behield de gele trui. Ook de tweede en derde plaats worden bezet door Russen. Nieuwdorp is met zijn 23ste plaats de beste Nederlander. De Belg Ronny Claes moest na een val in de afdaling van de Cormet de Roselend naar het ziekenhuis van Bourg Saint Maurice worden vervoerd. Daar is hij onderzocht op eventuele beschadiging van de wervelkolom. Even na de Belg kwam op dezelfde afdaling de Tsjechoslowaak Milos Hrazdira ten val. Ondanks verwondin gen aan het gezicht hervatte hij de race. Het Residentie strijkkwartet bestaande uit Ale- xandru Lascae en Lex Veelo, viool, Andrew Sparrow, alt en Agnes Jas, cello, speelde gister avond in kasteel Duivenvoorde een programma met werken van Haydn, Mozart en Janacek. Het oor is zo verwend door eerste klas professi onele strijkkwartetten dat de beoordeling van een uit orkestmusici opgebouwd kwartet daar door sterk beïnvloed wordt. Bij de beoordeling kan immers niet uit het oog verloren worden dat deze musici het kwartetspel voor hun ple zier naast een veeleisende orkestpraktijk beoe fenen en gewend zijn hun toon niet alléén, maar temidden van vele medestriikers te vor men. Daarnaast kan een evenwichtig goed op elkaar aansluitend samenspel in kwartetver- band alleen na langdurig oefenen tot stand ko men. Vooral in dit laatste opzicht heeft het Re- Op sidentie strijkkwartet al veel bereikt, getuig» zeer sprekende vertolking van Janacek's tv hu de strijkkwartet „Intieme brieven". Het sta was contrastrijk en bewegelijk en gaf, zi nog niet in alle nuancese en graden van zui sai heid, toch heel veel weer van de geest var g, nacek. Het strijkkwartet in Best op 71 nr. 1 Haydn en het klarinetkwintet KV 581 van De zart daarentegen konden mij door hun ho heid en vooral voorwat betreft de dis schrale toonvorming weinig bekoren. Niet er zo nu en dan niet heel goede en zelfs spi ele momenten waren, terwijl het spel van k nettist Aart Rozeboom zonder meer voortn lijk was, maar over de hele lijn bleef de g bo hier nog teveel achter de nootjes - hoe zu ook - steken. Be S ZOETERWOUDE De ak- tiviteitencommissie van de Eendenkooi heeft voor de komende week een aardig programma met voor ieder wat wils opgesteld. Morgen voert de uit Zoeterwoude- Rijndijk afkomstige toneel vereniging Anabasis het to neelstuk „Den Haag vergist zieh niet" op. Dit stuk zal te vens het debuut van deze to neelgroep betekenen. De voorstelling begint om half negen en de entree bedraagt vijf gulden. Na afloop is er gelegenheid tot het maken van een dansje op muziek van „The Silver Li nings" o.l.v. Bert Jagel. Woensdagmiddag 19 septem ber staat er een filmmid voor de jeugd op het progr ma. „Sandy, de superzeeho begint om 14.00 uur, de en: bedraagt 1,50. 's Avonds de ouderen aan de beurt acht uur begint de klaver wedstrijd, die voor hen g< ganiseerd wordt. Deeln; kost 2,50 maar daar staat genover dat er verschilli mooie prijzen te verdii zijn. Voor slechts f 12,50 per jaar ontvangt u: 5x per jaar het magazine "Club Pour Vous Madame". Een flacon Eau de Toilette "Givenchy III" (ter waarde van f 12,50). Een clubpasje voor speciale persoonlijke voordelen. WhtiswClub Tfour\fousMadame?w Club Pour Vous Madame is een magazine speciaal voor vrouwen, die graag mooi willen zijn en genieten van het leven. U ontvangt 5x per jaar dit tijdschrift, 112 pagina's dik met interessante, leuke arti kelen over Schoonheid en Mode, Reizen en Ontspanning. Met boeiende informatie over Kunst en Antiek en interviews met beroemde mannen en vrouwen, zoals Robert Redford, Björn Borg en Catherine Deneuve. Club Pour Vous Madame staat vol met kleurrijke foto's en gezellige nieuwtjes, die allemaal betrekking hebben op de levenskunst van de moderne vrouw. De voordelenvan het clubpasje In elk nummer vindt u nieuwe, exclu sieve aanbiedingen. Zonder enige koop verplichting. Maar alleen voor leden. Want alleen zij bezitten het clubpasje op naam wat recht geeft op de speciale, persoonlijke voordelen. Een paar voordelen: Een Club Pour Vous Madame-shawl, exclusieve horloges, zilveren bijoux aan ketting, modieuze paraplu's, het Pour Vous Madame Beauty Boek, kortom teveel om op te noemen. Dit alles met aanzienlijke kortingen. Ook organiseren wij voor u speciale aktiviteiten, zoals Beauty Avonden, Mode shows, Concerten, Reizen en Excursies. Elk jaar een gratis geschenk Uw clublidmaatschap verdient u meteen al terug, want Club Pour Vous Madame schenkt u elk jaar een Eau de Toilette van een beroemd Huis, zoals dit jaar een elegante flacon "Givenchy III" (Waarde f 12,50). Lid worden is eenvoudig U stapt met onderstaande Club waarde bon naar ^togistetój-^cw^tiwie/iie Merenwijk-Leiden-Koperraolen 071-146731 U betaalt f 12,50 en u ontvangt de flacon "Givenchy III". Het pasje wordt u over de post toegestuurd. I Geeft recht op 1 flacon eau de toilette I Givenchy III. Winkelwaarde f 12,50. Uitsluitend voor toekomstige CLUB- leden. - Naam: Amerikaanse voetbalprofs naar Leiden LEIDEN De Tulsa Rough Necks'komen naar Leiden. Dit Amerikaanse prof-voet balteam speelt donder vier oktober een wedsti tegen een elftal samei steld uit voetballers clubs van de afdeling lei» De selectie van het Lei elftal is nog niet bekend. Dit duel tussen de Amerika se profs en de Leidse amat» U wordt op het LFC-terrein rei speeld. Aanvang acht uur. Ferenc Bene (midden) in het Olympisch toernooi van lp kio BOEDAPEST Ferenc Bene (35), de succesvolste voetlèar Ier van Hongarije tijdens de laatste vijftien jaar, heeft z - actieve loopbaan beëindigd. Bene speelde 75 interlands. Vanaf het begin van de jaren zeventig was hij aanvoerder 1 de nationale ploeg. In de vriendschappelijke wedstrijd te IJ Tsjecho-Slowakije nam hij officieel afscheid. Bene speelde en(in le minuten mee en werd vervolgens vervangen. Hongarije v re de vriendschappelijke ontmoeting tegen de Europese kampii ei met 21. Ferenc Bene maakte zijn internationale debuut in 1963. Een later was hij met twaalf doelpunten topscorer van het Olj ti pisch voetbaltoernooi in Tokio, waar Hongarije onder zijn L ding de gouden medaille won. In 1966 was hij ook produktief dens het eindtoernooi om het wereldkampioenschap in Eni a land. Bene is inmiddels aangesteld als technisch adviseur van o club Ujpest Dosza, waar hij altijd speelde. SPORTWERELD DEN HAAG De betaalde jeugd van FC Den Haag speelt ml J' genmiddag om 14.30 uur tegen de jeugd van DS '79. SAO PAOLO Copersugar (Brazilië) komt het volgend seize niet meer uit in de formule-1. De gebroeders Fittipaldi is ge nieuw contract aangeboden. OBERHAUSEN Het Westduitse amateurelftal won met 2- van Finland voor de kwalificatie voor de Spelen van Mosko INNSBRUCK De Finse skister Christien Mustonen is bij training in Hintertux bij Wenen verongelukt. Zij viel in eeni^ vijn en maakte een val van vijftien meter.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6