'De Kagers zijn aan van Lent gewend' Schippertjesdag op het Kaageiland Ter Aarse raad gelukkig met verbetering verkeersveilighei Ambitieus isolatieplan op stapel van woning bouwvereniging Alphen aan den Rijn COMMISSIE UNANIEM VOOR BEHOUD VAN LOODS vvd-leider Decentralisatie rietkerk in woubrugge: een eerste eis" KORTWEG 3TAD/REGI0 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 ROELOFARENDSVEEN „Beter te gen een lelijke loods aankijken met werkgelegenheid dan een mooiere loods met werklozen". Met deze woor den bracht de heer J.G. Duivenvoorden (CDA) zijn standpunt naar voren in de discussie over het al dan niet verlagen van de scheepsbouwloods op het Kaa geiland van 16- naar 12 meter. In de gis teravond gehouden commissie voor Ruimtelijke Ordening waren de leden vrijwel unaniem voor het behoud van de loods van Van Lent. De loods van Van Lent is verhoogt tot 16 meter toen een fraaie order binnenkwam van een olie-sjeik voor een riant schip. De scheepvaartloods was te laag voor dit ge vaarte en Van Lent kreeg een 'tijdelijke' ontheffing, voor één jaar, van het ont- werpbestemmingsplan voor het verhogen van de loods van twaalf- naar zestien me ter (volgens het ontwerp-bestemmings- plan mag er niet hoger dan twaalf meter gebouwd worden). Nadat het schip te wa ter zou zijn gelaten was het de bedoeling dat de loods weer verlaagd zou worden, op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden, te betalen aan de gemeente indien dit werd nagelaten. Een tweede order voor een groot jacht kwam echter binnen en de ontheffing werd verlengd. Het defi nitieve bestemmingsplan komt nu tot zijn vorm (gisteravond is het definitieve be stemmingsplan over het Kaageiland aan de leden ter bestudering gegeven) en de vraag was dan ook of de loods nu wel of niet zijn hoogte mag bewaren. Th.J. van der Meer (VVD): „Na een jaar was de boot van de Arabier klaar zijn en de loods zou zakken. Toen kwam de tweede order. Wel, ik geloof dat de werkgelegenheid er mee gediend is als de loods blijft staan. Ik stel dan ook voor om het bestemmings plan in die zin te wijzigen dat alleen de loods zestien meter mag blijven, met als voorwaarde dat de loods ten behoeve van de scheepsbouw blijft. De leden van de commissie zagen het voorstel wel zitten en droegen met uitspraken als: „De Kagers zijn er aan gewend" en „Wat is de Kaag zonder Van Lent" aan het voorstel bij. R. Jansma (PAA): „Ik heb meer moeite met het casco dat de omgeving ontsiert"; J.G. Duivenvoorden (CDA) vulde aan „Ja, het is een smerig ding". Het casco is echter een zaak van de gemeente Warmond. Het tweede interessante punt was de be handeling van de acht villa's aan de Flo- raweg in Roelofarendsveen. De plannen voor dit stukje grond liggen al zo'n vijf jaar op de tekentafel. Na een toelichting van de voorzitter, de heer H.M.L. van Duijkeren, bleek dat de bungalow's, uit stedebouwkundig oogpunt bekeken, de meest aantrekkelijke vorm van bebou wing is. De heer A.H. Verdel (VVD) wilde wel even weten of de grond niet geschikt was voor de sociale woningbouw. Vijfen twintig woningen in deze sector zou even tueel mogelijk zijn. Het plan bleek echter niet haalbaar. Tevens wees de heer A.H. Verdel op de verzakkingen van de grond die, „een mensenleven lang zou duren". In ieder geval is besloten om een adver tentie te plaatsen om te kijken of er be hoefte bestaat bij inwoners van de ge meente Alkemade, aan de bouw van een dergelijk project. De prijsopgave in de ad vertentie bracht nog een aardige opmer king van de heer R. Jansma (PAA) met zich mee; „Misschien worden de prijzen van de bungalow's wel opgedreven door dat de burgemeester naast het project woont". „Wanneer worden nu eindelijk de vijfen dertig woningen, uit de extra toezegging (de gemeente Alkemade houdt vijf pro cent vanm de woningen beschikbaar als 'voorkeurswoningen')gebouwd in Rijpwe- tering en Oud Ade. Vorig jaar zouden ze al met voorrang gebouwd worden" aldus de heer J.G. Duivenvoorden. Het ant woord van de heer H.M.L. van Duijkeren: „er wordt hard aan gewerkt" maar dat had de heer J.G. van Duivenvoorden al te vaak gehoord. De „Arabierenloods" van Van Lent op Kaageiland: een zestien meter hoog contract met de omgeving. TER AAR De Ter Aarse raad, gisteravond in vergadering bijeen, is unaniem gelukkig met het feit dat nu weinig een verbetering van de verkeersveiligheid op de hoek Geerweg-Lange- raarseweg meer in de weg staat. Nadat in de vergadering van juli j.l. al besloten werd om de boerderij Geerweg 2, „Pulmot" geheten, aan te kopen zijn nu de laatste geschillen tussen eige naar Schouten en de gemeente uit de weg ge- Een deel van de nu te kopen gronden is nodig om een fietspad te kunnen aanleggen langs de Geer weg. Gezien de ter plaatse zeer onoverzichtelijke situatie zal in het licht van de verkeersveiligheid een en ander een grote verbetering in gaan hou den. De onderhandelingen met de heer Schouten zijn thans afgerond en het koopkontrakt kan gete kend worden. Voor één en ander gaat Ter Aar 375.000,- betalen. In het koopkontrakt is onder meer de bepaling opgenomen dat de gemeente Ter Aar alle medewerking zal verlenen tot de realise ring van nieuwbouwplannen ter plaatse van de heer Schouten voor de ter vervanging van de aan gekochte opstallen te bouwen woning en bedrijfs hal. Ter Aar verbindt zich een bestemmingsplanwijzi ging van de aangekochte boerderij zo spoedig mo gelijk te regelen, te weten de bestemmingen tot weg en rijwielpad alsmede de bestemming van de bestaande opstallen voor zover deze laatste niet krachtens een andere bepaling in de overeenkomst dient te worden geamoveerd. In deze planwijziging zal de woonbestemming ter plaatse van de huidige woning en andere gebouwen ten behoeve van één vrijstaande bungalow of woning worden geh; haafd en zal de bepaling worden opgenomen de bestaande woning door middel van renov vernieuwbouw of totale nieuwbouw tevens zal gen worden gebruikt als praktijkruimte voor arts, veearts, makelaar, advocaat, architekt, ai nistratiekantoor of andere z.g. vrije beroepei hiermee te vergelijken aktiviteiten. Valse bommel ding Ashramcol- lege ALPHEN AAN DEN RIJN Een valse bommelding heeft gistermiddag op het Ashramcollege te Alphen aan den Rijn voor de nodige consternatie gezorgd. De bommelding kwam om streeks 14 uur telefonisch bin nen bij een medewerkster van het Ashram. Deze lichtte ter stond de politie in, die daarop het gehele gebouw uitkamde. Er werd niets gevonden. De leerlingen en leerkrachten die na de bommelding veiligheids halve het gebouw hadden ver laten konden daarop weer naar binnen. Over de her komst van het telefoontje en het motief tast de politie vol komen in de duister. Informatieavond Hulpverlening ALPHEN AAN DEN RIJN - Het „Centrum Vrijwillige Hulpverlening" te Alphen aan den Rijn heeft op maandag a.s. een informatieavond be legd met als onderwerp „Kommunikatietraining". De avond wordt gehouden in de Woutershof aan de Maas straat en begint om 20 uur. Nader zal dan worden inge gaan op de georganiseerde en nog te organiseren trainingen die bedoeld zijn om vrijwilli gers op te leiden. Daarnaast zal worden onderzocht of het mogelijk is na de training die bestaat uit 12 avonden, door te gaan als groep. Een wens die volgens het centrum, leeft on der de deelnemers. Voor meer informatie kan men terecht bij Yvonne Leef kens onder tele foonnummer: (01720-20375. Gemeenteraad nam uit ons midden weg... HAZERSWOUDE In het in Hazerswoude huis aan huis verspreide weekblad „Hazet- koerier" van deze week staat een opvallende advertentie af gedrukt. De indiener hiervan, een zekere J. Ammer, maakt in deze annonce bekend dat „op 6 september 1979 door de meerderheid van de gemeente raad van Hazerswoude, op voorstel van b en w, is beslo ten, na een trouwe dienst van 53 jaar, uit ons midden weg te nemen ons aller Groene Brug". De samensteller van de tekst voegt eraan toe dat „velen van ons haar node zul len missen". De meer -dan 1200 sympathi santen die begin van dit jaar kenbaar maakten voorstander van restauratie van de brug te zijn, inclusief de gemeente raadsleden Van der Lecq-de Knikker, Van Putten, Struben en De Boer, wordt dank ge zegd voor het feit dat zij zich hebben ingezet voor het be houd van de brug. Het heeft niet zo mogen zijn. Jammer voor hen en voor J. Ammer... „Schippertjesdag" op de Kaag. Meer prestatiegericht dan vroeger, maar nog al tijd staat de gezelligheid voorop. TWEEDE DONDERDAG IN SEPTEMBER, DUS: DE KAAG In totaal 31 zeilboten namen gisteren deel aan de 28-stc Schippertjes dag, een zeilevenement voor Kagers. De deelnemenden waren verdeeld in twee klassen; de A- en de B- klasse. Voor deze feestelijke dag stond het organiserende team, bestaande uit mevrouw Smith, me vrouw Van Asselt en mevrouw Loogman, garant. Iedere klasse moest drie wedstrij den zeilen waarvan de eerste om tien uur van start ging. Uiteindelijk konden de prijswinnaars de bekers in ontvangst ne men uit handen van de bekende Kager Joop Doderer waarna het 'Schippertjes- borrelen' in de 'Bonte Koe' kon gaan be ginnen. De verdeling in twee klassen is er traditio neel ingegroeid. Mevrouw Loogman: „Het gros van de Kagers zijn allemaal waterspor ters. Bijna iedereen heeft Wel een bootje lig gen. Maar de kruidenier en de groenteboer enzovoort die hebben zeg maar niet de wed strijdervaring die sommige Kagers hebben. In de A-klasse bijvoorbeeld doen al vijftien wed strijdzeilers mee. Als je dan, als niet wed strijdzeiler, bij de eerste tien bent, dan heb je aardig wat in je mars. De B- klasse is echt voor de mensen die niet zo vaak de kans heb ben om te zeilen". Piet Loogman vult aan met wat sentiment in z'n stem: „Vroeger had je minder wedstrijdmentaliteit. Dan was het de hele dag plezier op het water. Tegenwoor dig heb je dat plezier natuurlijk ook wel maar op een ander niveau. Nu is B de pretklasse". Schippertjesdag wordt altijd op de tweede donderdag van september gehouden. Dit in verband met het na-seizoen, waarin het voor de middenstand wat gemakkelijker is om de winkel een dag te sluiten. De boten komen van de botenverhuurbedrijven in het dorp. De belangrijkste bepaling om aan Schippert jesdag deel te nemen is, dat de stuurman een Kager van achttien jaar of ouder is, verdere bemanning mag van buiten het dorp komen. De zes wedstrijden duren ongeveer een uur per race. Na iedere wedstrijd wordt van klas se gewisseld zodat met 31 boten (meestal met twee bemanningsleden) 124 mensen aan schippertjesdag kunnen meedoen. Was het vroeger nog zo dat de slechtste wedstrijd af viel, tegenwoordig gelden alle wedstrijden. De winnaars van Schippertjesdag 1979, in de A- klasse, zijn geworden (alleen de eerste drie per klasse): eerste, K. van Asselt met 93 pun ten; tweede, M.L. Hoogenboom met 87 pun ten; derde, J. van Asselt met 78 punten. Voor de B- 'pret'-klasse werd eerste J. Verhaar met 89 punten; tweede, P. van Asselt met 88 punten; derde, H. Pulles met 85 punten. De gisteravond gehouden verloting, voor de bekostiging van de feestdag, werd een groot succes. In een Schippertjesborrelende 'Bonte Koe' werden de prijzen onder de gelukkige lotkopers uitgereikt. Kosten negen miljoen: ALPHEN AAN DEN RIJN De „Woning bouwvereniging Alphen aan den Rijn" (WVA) heeft een ambitieus „isolatieplan" ontwikkeld voor 4882 woningen. Met de iso latie is een bedrag gemoeid van 9 miljoen gulden. 3 Miljoen daarvan wordt door het rijk betaald. Voor het isoleren heeft de WVA een tijd vna 2 tot 3 jaar uitgetrokken. De WVA verwacht 1.5 tot 2 miljoen aan aardgas per jaar te besparen. Hoewel de huren na de isolatieingreep van de woningen omhoog zullen gaan, zal het totaal te verwonen bedrag volgens de direkteur van de WVA, P. Kats, voor de 3315 flats nagenoeg ge lijk blijven gezien de besparing op het aardgas. Volgens hem is het niet uitgesloten dat het wo nen in de eengezinswoningen (totaal 1567 wor den geïsoleerd) zelfs goedkoper zal worden. Mede gezien daardoor verwacht de WVA dat het plan met instemming door de leden, die hieraan hun fiat nog moeten geven, ontvangen zal worden. Elke bewoner zal te zijner tijd apart geïnformeerd worden over zijn financiële consequenties. Met het gemeentelijk energiebe drijf zal worden overlegd met welk bedrag de „voorschottennota" van gas en licht, terug te brengen is. De energiebesparende maatregelen bestaan uit het isoleren van de spouwmuren en het aan brengen van dubbelglas. Eventueel komen daar vloeren en daken bij, maar in principe wordt uitgegaan van het woongedeelte. Door het aan brengen van tochtstrips op ramen en deuren en het juister afstellen van de mechanische venti latie zal er nog meer energie bespaard kunnen worden. Verder zullen centrale verwarming sketels die niet ouder zijn dan vijf jaar, voor zien worden van een zogeheten „economiser". Hierdoor wordt het rendement van de ketels vergroot. Om die reden zal ook een aantal (ou dere) ketels vervangen worden. Daarnaast zul len leidingen worden geïsoleerd, „toerenregel- bare" pompen en zomerthermostaten geïnstal- Jeerd. Het energieverbruik van de „algemene verlichting" zal ook teruggedrongen worden door een selectiever gebruik. De bewoners zul len voorts nog geïnformeerd worden over de mogelijkheden die zij zelf hebben om energie beter te benutten en de woningventilatie beter te beheersen. De WVA is van plan om nog dit jaar met het projekt te starten. Als eerste staan op de nomi natie, 112 woningen van het Nocturnepad, Se renadestraat, Cantatestraat, Preludeweg en Concertweg. Daarna volgen de 126 eengezins woningen aan de Fideliohof en Rigolettohof en de 199 eengezinswoningen aan de Akkerwinde en Boterbloemweg. Naar verwachting is met het isoleren per woning zo'n 1/2 dag gemoeid. Als de gehele operatie achter de rug is telt de WVA nog 682 woningen die nog niet geï soleerd zijn. Daarvoor staat een renovatie plan op stapel dat evenwel, ook nog niet in tijd, is uitgewerkt. WOUBRUGGE Op de eerste verjaardag van de VVD afdeling Woubrugge/Hoogma- de hadden twee sprekers het over de ge meentelijke herindeling. Voorzitter Meijer besprak de concrete situatie van Woubrug ge. Tweede kamerlid KoOs Rietkerk bekeek het onderwerp meer in algemene termen en met een landelijke bril. Vóorzitter Meijer stelde dat sinds januari 1979 het onderwerp gemeentelijke herindeling zeer in de belangstelling staat. Vooral het bijeenblij- ven van Woubrugge en Hoogmade, die sinds 1855 samengaan staat hoog in het vaandel ge schreven. Naar zijn mening gaat de herindeling niet aan Woubrugge voorbij. Als er dan al nieu we bestuurlijke verbanden moeten ontstaan, dan voelde Meijer het meeste voor een „Braas- sengemeente" als buffer tussen Alphen en Al kemade, waarbij dan het landelijke en water sport karakter een belangrijk gegeven is. Rietkerk liet zich over de specifieke situatie van Woubrugge bij de gemeentelijke herinde ling niet uit. Hij bepaalde zich tot enige prici- piële gedachten over het onderwerp. Als libe raal achtte hij het van belang, dat de eigen ont plooiing van de burgers in de nieuw te vormen gemeente centraal zou staan. Decentralisatie van bevoegdheden naar de lagere overheden is dan ook een eerste eis. .Daartoe is de bestude ring ter hand genomen van taken, die de nieu we provincies en gemeenten dienen te gaan vervullen. Verder meende de spreker, dat de wenselijkheid van de gemeentelijke herinde ling door de burgers zelf beoordeeld dient te worden. Zij moeten dan hun wensen via de sta tenleden kenbaar maken. De VVD-kamerfrac- tie wacht met zijn oordeel tot de betreffende wetsontwerpen bekend zijn. Rietkerk beperkte zich niet tot de gemeente lijke herindeling. De algemene politieke si tuatie passeerde ook de revue. Vooral de economische situatie werd kritisch bekeken. Belangwekkend was dat natuurlijk wel, maar de meeste Woubruggenaren waren daar toch eigenlijk niet voor gekomen. Anderhalf ja geëist tegen verkrachters DEN HAAG De ofl van justitie bij de H: rechtbank eiste tegen jeugdige verdachten een jaar en zes maandt vangenisstraf met van het voorarrest, w< verkrachting van een rig meisje. Genoemd feit werd twi gepleegd, nadat het meisj in een inrichting te Alj aan den Rijn was opgenon door de vier verdachten in auto was meegenomen, feit werd gepleegd door 20-jarige verdachte woona tig in Waddinxveen, een 22 rige en twee 17-jarige dachten woonachtig in Haag. Verdachte uit Waddinxv kende het meisje, met wie ervaringen had opgedaan. 31 mei ontmoette hij in café te Den Haag zijn vriem aan wie hij over zijn reli met het meisje vertelde, viertal begaf zich naar Alpl aan den Rijn waar met meisje een afspraak werd maakt. Zij ging mee in de auto na naar Bleijswijk werd den. In een wat afgelegen bied werd het meisje door dachten bedreigd met een en een schroevedraaier en dwongen met ieder van verdachten gemeenschap hebben. Daarna vervolgden zij weg naar Den Haag en werd in de woning van van de verdachten het me I opnieuw door de vier verdai ten verkracht. „Je moet ons alle vier naar bed", zou( verdachten het meisje hel toegevoegd. Eén van de dachten was verloofd met zuster van het Hindoestaai meisje. De officier van justitie ste dat hier van een zeer eri misdrijf sprake is en z\ straffen noodzakelijk. De v dedigers wezen erop dat v dachten onder invloed v drank verkeerden. Verdai ten afkomstig uit Surinal hadden hier een moeilijke Het is niet duidelijk wat i< van hun afzonderlijk d< ook wat de bedreigingen treft. Gevraagd werd met lichter straf dan geëist te staan. De zaak tegen de ti jongste verdachten werd do de rechtbank met geslol deuren behandeld. Vonniss op 27 september. ROELOFARENDSVEEN Het sociëteitsgebouw '0 House' aan de Stations^ heeft aanstaande zondag muziekgroep Bapao op programma staan. Deze gro speelt voornamelijk latijns tinte muziek. Het optred van de groep vangt om 21 aan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4