^egsleepregeling in Leiden ~tp korte termijn van kracht ,eiden wil S-station in erenwi jk iHlBlMifistfla mum m Boerhaave overbrugt kloof lagere school naar MA VO „Keuring" kinderwagens PAG(AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 DEN Het Leids gemeentebestuur gaat jorte termijn paal en perk stellen aan niegaal parkeren in de stad. Op last van jpolitie zullen hinderlijk geparkeerd nde auto's door een particulier bedrijf ïen versleept. De kosten van verslepen tpslag zullen aan de eigenaar van de j in rekening worden gebracht. Met deze fwe regeling krijgt de gemeente een be- frijk instrument in handen om het ver- ijsbeleid te handhaven. Iif« Instellen van een dergelijke wegsleeprege- [is mogelijk geworden door een wijziging [Blackde Wegenverkeerswet op 1 december 1978. aanleiding daarvan is een werkgroep sa- steld die zich heeft gebogen over de mo- teden een dergelijke regeling in Leiden in te voeren. De groep heeft zich onder meer bezig gehouden met het vaststellen van de re gels en aanwijzingen volgens welke de politie in staat kan worden gesteld de auto's weg te slepen. Het wegslepen moet als ordemaatregel gezien worden en mag niet het karakter van een strafsanctie krijgen. Vandaar dat bijvoor beeld het parkeren bij parkeermeters of in par- keerzones zonder inachtneming van de daar voor geldende voorschriften, op zichzelf niet voldoende grond geeft om tot wegslepen over te gaan. Dit kan slechts plaatsvinden als het be lang van de veiligheid op de weg of de vrijheid van het verkeer dit eist. De werkgroep stelt dat de gemeente voorzichtig gebruik moet gaan maken van de wegsleepregeling, omdat ze an ders geconfronteerd kan worden met onaange name (financiële) gevolgen. De werkgroep heeft zich voorts gebogen over de vraag of de gemeente een eigen „wegsleep- eenheid" in het apparaat zou moeten opnemen. Dit is, volgens de werkgroep, voorlopig niet aan te bevelen omdat de in rekening te brengen ta rieven in vergelijking met andere steden dan zeer hoog zouden worden en bovendien is het nagenoeg zeker dat, gelet op het onzekere aan tal weg te slepen voertuigen, hieruit financiële lasten voor de gemeente kunnen voortvloeien. Met het in leven roepen van een eigen „weg- sleep-eenheid" zou geruime tijd gemoeid zijn, en het lijkt de werkgroep noodzakelijk dat de regeling op korte termijn in werking treedt. Tenslotte is er nog het probleem van de opslag ruimte die voor de weg te slepen voertuigen zou moeten worden gezocht. Het college van b en w doet de Leidse gemeen teraad nu binnenkort het voorstel om tot 1 juli 1981 gebruik te maken van een particulier be drijf uit Oegstgeest voor het wegslepen van voertuigen. Dit bedrijf, dat ook op koopavond en op zaterdag kan worden ingezet, beschikt over een eigen opslagplaats. Het zal de voertui gen verslepen overeenkomstig de B.O.V.A.G.- tarieven. Tevens wordt de raad voorgesteld voor de politie tot 1 juli 1981 een tijdelijke kracht op halve-dag-basis ter beschikking te stellen. Deze kracht zal de administratieve werkzaamheden, die voortvloeien uit de weg sleepregeling moeten opvangen. De raadscom missie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden buigt zich maandag 17 september over de voorstellen van ben w. ''■"tjDEN De gemeente Leiden wil er bij de Nederlandse 1915 orwegen op aandringen dat er een halteplaats in de Me- jfvijk wordt gerealiseerd. Bij dit station wil het Leidse dea eentebestuur dan ook wel een beperkte gelegenheid ge- (Th# voor het parkeren van auto's ten behoeve van het zoge- |nc#lpide „park-and-ride-systeem". 'e' 1 en brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat ver- r het Leidse gemeentebestuur zich overigens niet bepaald voorstander van het bevorderen van het „park-and-ride-sy- n" op het Schuttersveld ten behoeve van de forensen. De eente Leiden stelt zich op het standpunt dat er ook andere elijkheden zijn om bij het station te komen, bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Aangezien veruit het grootste aantal ^"jtenaars, dat dagelijks met de trein naar zijn werk wil, in de lenwijk woont, vindt het Leidse gemeentebestuur het veel r voor de hand liggen om te pleiten voor de bouw van een on aldaar. Ook de plannen van de NS om te zijner tijd een l Jfon bij de Vink te realiseren (als er in de Stevenshofjespolder \|idt gebouwd) krijgen warme bijval van Leiden. eden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kon- zich over het algemeen wel verenigen met het door het college aan de minster van Verkeer en Waterstaat ver- firdde standpunt ten aanzien van het park-and-ride-systeem. I3.a vVD-raadslid M. Zonnevylle wilde eerst nog eens laten on- e* oeken of al die auto's die thans op het Schuttersveld worden 15.4: it, wel degelijk is van forensen die gemakkelijk op een ande- a wijze bij het station kunnen komen, alvorens medewerking de verbetering van het „park-and-ride-systeem" te onthou- Je jarenlange discussies rond de Leidse Baan hebben als e opgeleverd dat het treinverkeer verbeterd moest wor- zie het „park-and-ride-systeem" als een belangrijke bij- daartoe", aldus de heer Zonnevylle. Hij moest toegeven 0rk weinig mogelijkheden te zien om het parkeren nabij het reu' dse station te verbeteren, maar hij wilde het „park-and-ride- eem" toch niet zonder meer afwijzen. In het winkelcentrum „De Kopermolen" in de Merenwijk gaat vanavond om acht uur het wereldkampioenschap kinderwa- genzitten van start. Gisteravond was er alvast een voorproefje te zien van de wijze waarop de deelnemers (achttien kinderwagens met ieder een „baby" en een „oppas") zijn uitgedost. Aan de fraaist verklede deelnemers worden ex tra-punten uitgeloofd. De kinderwagen- zit-manifestatie duurt tot zaterdagmid dag drie uur. Dan reikt de bekende trai ner/coach van voetbalvereniging „Haar lem", Barry Hughes, de prijzen uit. Gis teravond werden de achttien kinderwa gens onder grote belangstelling van het winkelend publiek gekeurd. Cursussen LVC Het Leids Vrijetijdscentrum geeft het komend seizoen weer de nodige cursussen. Roland Schoonheid leidt vanaf aanstaande maandag een extra-cursus yoga van kwart over negen tot half elf. De muziekworkshop heeft nog enige plaatsen open voor cursisten. Deze zijn welkom op dinsdagavond tussen acht en tien uur. Ly- dia Luyten leidt de wandkleden en textiele werkvor men cursus, die iedere woensdagavond van acht tot tien uur in het LVC wordt gegeven. Een groot aantal plaatsen is nog open bij de nieuwe cursus popelektra- bouw je eigen versterker, die iedere woensdagavond van acht tot tien uur door Willem Ouwerkerk wordt gegeven. Deelname aan een van de vier cursussen kost zestig gulden voor vijftien lessen. K O-cursussen Volksuniversiteit K 8e O start het komend seizoen een cur sus „assertiviteit". De cursus staan onder leiding van de psycholoog J. Engelbert. De eerste cursus-bijeenkomst is 10 oktober.*Maandag 17 september gaat de cursus Hoe zeg en hoe schrijf ik het?" van start. Deze cursus omvat vijftien lessen. Mijn lieve kind" is de titel van een cursus van vier lessen, die eveneens maandag 17 september begint. In deze cursus staat het kind in relatie tot bijvoorbeeld speelgoed, ouders, boek en dier centraal. Gedurende zeven dinsdaga vonden, vanaf dinsdag 18 september wordt bij K O een cursus gegeven aan personen die actief in wijk en buurt willen zijn. Mevrouw drs. Portheine gaat met cursisten vanaf 27 september „op speurtocht door de kunstgeschiede nis". Wie meer wil weten over het werk van Michelangelo kan dit gedurende zes donderdagavondend doen onder lei ding van mevrouw drs Friederich. De dirigentencursus on der leiding van René Verhoef gaat 15 september van start. Behalve deze cursus kunnen er bij de volksuniversiteit ook nog andere muzikale cursussen worden gevolgd. Nadere inlichtingen over de activiteiten van K O zijn telefonisch tussen negen en vijf uur aan het bureau, Oude Vest 45, te krijgen (tel 141141). Majorettenconcours Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" houdt morgen een groots majorettenconcours op het terrein aan de Anjelierstraat. De majoretten komen uit in drie ver schillende groepen. In groep A zijn de Leidse majoret ten van „Aktief", „Pauline", „The Golden Green Stars" en „The Kooi Girls" te zien. Zij zullen de strijd aanbin den tegen hun collegaatjes van de Wassenaarse „Pau wen", van de Alkmaarse „Splendids" en van „Les Pa- pi Hons" uit Den Haag. In groep B komen uit „De An- dora's" (Leiden), „De Roffel" (Abbenes), de „Toe komst" (Leiden), „Ons Buiten" (Leiden), „The Splen dids" (Alkmaar), „Les Papillons" (Den Haag), „The Kooi Girls" (Leiden), „De Caravella's" (Katwijk) en „Eureka" (Den Haag). Groep C is praktisch een Leidse aangelegenheid. Hierin komen uit „The Kooi Girls", „De Andora's", „Aktief" en „de Tamboerijntjes". Enige niet-Leidse groep is „De Pauwen" uit Wassenaar. Het concours begint om elf uur. De prijsuitreiking heeft rond vijf uur plaats. Huis-aan-huiscollecte De huis-aan-huiscollecte vanhet Koningin Wilhelmina- fonds heeft in Leiden f 63.467,81 opgebracht. De collecte is vorige week gehouden. De organisatie van het kanderbes- trijdingsfonds in Leiden is zeer tevreden met deze op brengst. Met vorige collectes werd rond de halve ton opge haald. LEIDEN Voor veel mensen is het zoge naamde tweede kans-onderwijs, voor zo ver zij tenminste op de hoogte zijn van het bestaan van dat onderwijs nog steeds een ongrijpbaar iets omdat de kloof tussen de lagere school en het middelbaar onderwijs te groot is, bijvoorbeeld omdat het te lang geleden is dat zij op de lagere school za ten. De Leidse avondscholengemeenschap Boerhaave voorziet daarin al weer sinds twee jaar met de zogenaamde schakelcur sussen, die de stof van de vijfde en zesde klas lagere school opfrissen en de deelne mers in één jaar tijd klaarstomen voor de MAVO. En voor wat betreft die MAVO heeft de avondscholengemeenschap weer talloze mogelijkheden klaarliggen voor de volwassenen die hun tweede kans op mid delbaar onderwijs willen aangrijpen. „We hebben ook de ervaring dat mensen die een schakelcursus hebben gevolgd niet zo snel geneigd zijn om met een vervolgoplei ding op te houden omdat ze veel beter zijn voorbereid", aldus de heer dr. W.G.J.M. To massen, plaatsvervangend rector van Boer haave. De schakelcursussen worden gegeven door onderwijzers, zowel door mensen die nog steeds aan het basisonderwijs verbonden zijn als door mensen die na afsluiting van hun loopbaan bij het basisonderwijs nog steeds les wilden geven. „Die mensen hebben er erg veel plezier in. De motivatie van deze oudere leerlingen is dan ook erg groot, dat geldt trouwens wel voor alle opleidingen van Boerhaave. De onderwijzers van de schakel- cursus zijn naar mijn idee een beetje idealis tisch bezig, het geld is minder belangrijk", al dus de heer J.F. van den Wijngaard, conrec tor van de afdeling MAVO-IV van Boerhaa ve en zelf afkomstig uit het basisonderwijs. Bij de schakelcursus wordt een jaar lang éen avond in de week (in totaal ongeveer 30 avonden) les gegeven in de vakken Neder lands, Rekenen, Geschiedenis en Aardrijks kunde. Daarbij wordt ook geleerd hoe men een studie het best kan aanpakken. De scha kelcursus biedt ook de gelegenheid voor de deelnemers om, met de hulp van de docent alvast te bepalen welke vakken hen het best liggen zodat straks een verantwoorde keus kan worden gemaakt bij het samenstellen van het vakkenpakket voor de MAVO IV. Overigens is het niet verplicht om na de schakelcursus een MAVO-opleiding bij Boer haave te gaan volgen. „Dat staat de mensen volkomen vrij. Wel is het zo dat de cursus sterk gericht is op een vervolgopleiding en daarom een vrij gesloten leerplan heeft. Een cursus zoals „Ouders op Herhaling", die over eenkomsten vertoont met onze schakelcursus is niet gericht op een vervolgopleiding en daar hanteren ze een leerplan dat veel meer open is, daar kunnen ze bijvoorbeeld een avond wijden aan een bestemmingsplan. Dat zou bij ons niet kunnen. Wij zijn dan ook geen concurrent van Ouders op Herhaling. We hebben integendeel veel contact met ze en we krijgen ook wel leerlingen voor de MAVO-opleiding die van Ouders op Herha ling afkomstig zijn", aldus de heer Tomassen. In januari 1978 begon Boerhaave met het aanbieden van een schakelcursus bij wijze van proef in Leiden en in Noordwijk. In sep tember 1978 werd ook in Katwijk een cursus De schoolleiding van Boerhaave: van links naar rechts rector D.J. van Kooten, conrector W.G.J.M. Tomassen en conrector J.F. van den Wijngaard. gestart. De deelnemersaantallen schommelen rond de 40 per gemeente. De schakelklassen zijn dit jaar op 10 september van start gegaan. Deelname aan de cursus is nog steeds moge lijk, hoewel daar nu enige haast bij geboden is. „Omdat we een gesubsidieerde instelling zijn, hebben we de kosten vrij laag kunnen houden. De schakelcursus kost 110 gulden en daar komt nog een gulden of 20 aan leerr boekjes bij. Mocht dat toch nog een onoverko melijke uitgave zijn dan is het goed om te we ten dat de meeste gemeenten een studiefonds hebben waarbij je kunt aankloppen. Boven dien zijn deze studiekosten aftrekbaar van de belasting", aldus Van den Wijngaard. Na af sluiting van de schakelcursus ontvangen de deelnemers nog een soort diploma. „Dat heeft geen speciale waarde maar we hebben ge merkt dat dat toch erg prijs wordt gesteld", aldus de heer Tomassen. Vervolg De MAVO IV-opleiding van de avondscho lengemeenschap biedt talloze mogelijkheden en verdient een betere naam dan de populai re term Moeder-MAVO. „Het woord Moeder- MAVO is erg misleidend. Afgezien van het feit dat ook mannen deze opleiding volgen is maar een gedeelte van de vrouwelijke deel nemers ook moeder. Er ontstaan zelfs misver standen door want ik werd laatst nog opge beld door een vrouw die zich afvroeg of ze ook kon deelnemen mdat ze geen kinderen had", aldus de heer D.J. van Kooten, rector van Boerhaave.Boerhaave heeft een avond opleiding die alleen in Leiden wordt gehou den en een dagopleiding die tevens in Noord- wijk en Katwijk zit. De diploma's worden of ficieel erkend en zij evenveel waard als de middelbare school-diploma's. Een bijzondere mogelijkheid is die van het zogenaamde cur sorische onderwijs. De leerling kiest slechts één of enkele vakken in plaats van een volle dig eindexamenpakket en doet daarin eind examen. Voor elk vak kan dan een landelijke erkend certificaat worden behaald, een soort mini-diploma. Zo is het mogelijk bijna elk denkbaar pakket samen te stellen. Ook is het mogelijk om met enkele vakken de opleiding versneld te volgen. Dat geldt vanzelfspre kend ook voor de andere opleidingen van Boerhaave, HAVO. VWO en MEAO. In to taal telt de avondscholengemeenschap nu on geveer 2000 leerlingen. Dat het tweede kan sonderwijs toch niet alleen is weggelegd voor de jongere volwassenen bewijst de oudste leerling die Boerhaave heeft, een mevrouw van 71 jaar die de MAVO-opleiding in Noord- wijk volgt. „Die mevrouw volgt cursorisch Nederlands en Engels om haar kleinkinderen in Australië te kunnen verstaan als ze straks haar geëmigreerde kinderen gaat bezoeken", aldus Van den Wijngaard. De centrale administratie van Boerhaave is gevestigd in het gebouw van de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Kager- straat 7 in Leiden, tel. 071-155754. Stoomtrein iet er eiden aan >EN Zaterdagmiddag zes uur precies zal er ein- jk weer eens een stoom- Dtp stilhouden aan het stati- Leiden. Volgens de spe- dienstregeling wordt er opt van 18.00 tot 18.29 uur, if er tijd voldoende is om deze gebeurtenis een foto naken. llange trein met restaura tie- [en wordt getrokken door van de laatste Westduitse mlocomotieven, de 23 023, onlangs voor de (schroot- js van 16.000 Duitse mar is aangekocht door een ftenaar. ergerlijke stand IEN GEBOREN: Dennis zn. v. in Beelen en R. S. de Jong; Rudy sliaan Jasper zn. v. L. C. H. st en L. Sopjes; Bianca Suzanne N. C. Meeuwenoord en P. G. M. den Berg; Arie zn. v. A. Hoek en Brpershoek; Maria Gljsbertje dr. A. van Eek en M. J. C. Nieuw- Gökhan Riza zn. v. M. H. Sahin- in G. Bulak; Marco Chrlstiaan zn. A. de Jong en H. J. Berkheij; ine Brigitte Johanna dr. v. D. ollaardt en M. J. M. Schouten; Adriaan zn. v. P. H. A. M. Per- an W. A. M. Giellsse; Maria Da- Pole dr. v. L. Spierenburg en M. de 0; Marleen dr. v. A. G. Polderman Domen; Michael Theodorus itiaan zn. v. G. de Mol en C. T. ,'S) Ovan der Bent; Willem Cornelis zn. sco- f. C. de Jong en C. C. Monterrosa Spo lya. :RLEDEN: W. Ravensbergen. geb. "ril 1891. gehuwd geweest met Schouten; G. C. M. van Haes- geb. 9 nov. 1952 zoon; G. W. v waart. geb. 14 maart 1902 man; A A. A. Rusche, geb. 29 maart a'®; IUWO: W. N. Timmers en J. P. 1( Heyningen; A. C. Dronkert en M. s-1 Jardijn; T. C. van Heijningen en J. te Zoete; G. W. van der Born en 10 M. Romunde; B. L. Kiel en L. de aroMng; r MOeliker en H. Groene- 's ;E. Leeflang en N. Tamerius; P. J. Dia der Weyden en S. O. Bavelaar; G. Iryfenphof en C. J. Hortensius; A. A. 'tmet en B. Burgerjon; D. B. Pie- i en M. A. de Haseth. iRTROUWD: G. F. Kolff en C. H. S. Ayad Kiroloss en G. E. e; A. J. van Munsteren en A. I. Schooten; A. A. Nagib en G. A. Stuifzand; R. Ouwerkerk en V. J. i]rftan der Linden: H- A- M- Pierrot S- J. Heijmans; M. Singh en S. Jai- J. A. Stenfert Kroese en H. J. Ms; J. Verhoogt en M. W. Witte; He ?n der Vos en G. C. van Goozen; van Zweeden en A. T. Potjer; D. de Wit en F. G. Zweistra. Vrouwen enqueteren op Stadhuisplein LEIDEN De „Vrouwen- witboekgroep Leiden" houdt morgen op het Stadhuis plein een enquete over vrou wen en gezondheidszorg. De vrouwengroep wil onder zoeken wat er waar is van de klachten die vaak worden geuit over het contact tussen hulpverlener en vrouw. Aan de hand van een enquete wil de groep bekijken welke erva ringen de vrouwen opdoen bij huisartsen, specialisten, psy chiaters, psychologen, maat schappelijk werkers, de Rut- gerstichting enz. Het is de be doeling om tezijnertijd een lijst samen te stellen van hulpver leners, die begrip tonen voor de problemen waar vrouwen mee te maken hebben. Marebrug krijgt opknapbeurt LEIDEN De firma Wilfer BV begint maandag in op dracht van de dienst Ge meentewerken aan een grote onderhoudsbeurt van de Ma rebrug. De staalconstructie van de brug zal eerst wor den gestraald, dat wil zeg gen onder hogedrukstralen van roest worden ontdaan en vervolgens worden voor zien van een nieuwe ver flaag. De werkzaamheden zullen op een zodanige manier worden uitgevoerd dat steeds één helft van de brug voor verkeer wordt afgesloten. Winkeldiefstal LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteravond tijdens de koopavond twee Marok kaanse vrouwen van 20 en 16 jaar uit Noordwijk en een 22 jarige Leidenaar aange houden die zich in een wa renhuis aan de Aalmarkt di verse dingen aanschaften zonder te betalen. De twee vrouwen hadden voor een bedrag van bijna 200 gul den aan diverse artikelen ge stolen. De man nam twee her enpantalons mee ter waarde van ongeveer 160 gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3