'poorwegen ien zich ;eplaatst voor nverwachte toringen Verkering en verliefdheid grootste probleem Stichting ijvert voor optreden tegen „Grijze Wolven jt 'Handleiding voor manipuleren overheid' ager eroeps- ^tiderwijs Kort geding tegen uitzending naar Libanon Drie jaar geëist voor paspoortroof Doodslag in ziekenhuis 'AQ1 JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 PAGINA 9? EN HAAG „Evenals in Duitsland u ook in Nederland de zogenaamde rijze Wolven, de gewapende arm in de fascistisch georiënteerde Turk- partij van nationale actie MHP, tot n verboden organisatie moeten wor- jen verklaard". Een speciaal hiervoor het leven geroepen Stichting, waar onder meer de FNV participeert houdt op 22 september in Nijmegen een symposium om aan deze eis kracht bij te zetten. In toenemende mate ondervindt de Turkse gemeenschap in Nederland hin der van de infiltratie en agressie van deze Grijze Wolven, sinds zij hun werk terrein na het gerechtelijk verbod in Duitsland meer en meer naar Nederland verleggen. Zelfs in de Ford-bedrijfsle- dengroep van de FNV in Amsterdam bleek recentelijk een aanhanger van deze fascistische organisatie te zijn door gedrongen. Iedereen die hun ultra-recht se ideeën niet onderschrijft loopt volgens woordvoerders van deze Stichting de kans afgetuigd te worden. De MHP heeft in Nederland niet alleen een actieve af deling van de Grijze Wolven, ook richt zij tal van nationalistische culturele or ganisaties op, die volgens de Stichting louter dekmantel zijn voor het infiltre ren in en indoctrineren van de Turkse, gemeenschap in Nederland. In vele gevallen valt weinig of niets te doen tegen deze organisaties, omdat zij zich niet direct schuldig maken aan een strafbaar feit. Komt het tot lichamelijk geweld dan zijn de slachtoffers vaak bang aangifte te doen uit angst voor res- pressailles. Volgens een woordvoerder van de Stichting, gisteren op een pers conferentie, komt daarin vermoedelijk verandering als de Turken zich in Ne derland zekerder voelen door een grote, algemene waakzaamheid tegen deze fas cistische organisaties, met als voornaam ste exponent de Grijze Wolven. Vandaar het initiatief in Nijmegen een symposi um te houden, waar zo veel mogelijk in formatie over de vertakkingen van deze organisatie in Nederland boven water moeten komen. fECHT Binnen enkele weken tijd de Nederlandse treinreiziger gecon- .eerd met ongelukken die vertragingen jorzaakten en met vertragingen die ont- |den door technische storingen. Woens- tvond nog ontstond een forse vertraging kn Utrecht en Amsterdam bij Duiven- jht, doordat een wissel het liet afweten, [eter gezegd, doordat de beveiliging zo i was, dat het beter was treinen te stop- [dan ze te laten doorrijden. Een wissel t namelijk op afstand het signaal dat pioet omgaan. Of hij dat doet of niet t hij automatisch terugmelden. rretoursignaal kwam in het geval Duiven- ït niet. Het geval was dat er stagnatie op- maar er onstonden geen ongelukken. De ïiek faalde, maar dankzij de siggalen bleef tiligheid gehandhaafd. De techniek contro- e de techniek. ligt nog in het geheugen Het ongeluk bij egen-Wychen ligt nog vers in het geheu- Dat was gedeeltelijk een menselijke fout ook de techniek faalde: het verband tus- Iwissel en sein klopte niet. .dag na dit ernstig ongeluk reed in de Bot- 8fn radiografisch bestuurde goederentrein |J voorbij de zogenaamde vrijbalk bij een 3. Gevolg: ontsporing. Ditmaal kon de wis- liet falen, maar was er wel een gebrek aan - niek te constateren: de trein had niet te ver ten kunnen rijden. Er had een voorziening ten zijn dat de trein op tijd was gaan rem- om tijdig tot stilstand te kunnen komen, ilburg reed een motorposttrein achterop angzamer rijdende goederentrein. Mense- falen misschien, maar wederom een gebrek technische voorzieningen. De techniek is laag de dag zo ver dat speciale apparatuur menselijk handelen kan controleren en waar nodig corrigeren. De Spoorwegen kennen in dit verband de ATB, de automatische trein beveiliging, die ongelukken als dit kunnen voorkomen. Voorlichter Ton Meinsma van N.S.: „Bij Dui- vendrecht klopte de beveiliging in feite als een bus. In Nijmegen was het er des te opmerkelij ker dat voor het eerst zo'n stuk techniek het liet afweten". In het onlangs voor de Utrechtse rechtbank ge houden kort geding van de Nederlandse Spoor wegen tegen de Vervoersbonden FNV zei mr.M.P.M.Steenberghe, optredend voor de bon den: „Als gevolg van vermindering van het personeelsbestand in de afgelopen jaren komt er een grotere druk op het personeel. Daarnaast speelt de laatste vier jaar een sterk stijgend ziekteverzuim een rol, dat in 1978 op tien pro cent lag, hoger dan het landelijk gemiddelde, terwijl in vroeger dagen bij de Nederlandse Spoorwegen het ziekteverzuim onder het lan delijk gemiddelde lag. Daargelaten of de oor zaak van het ziekteverzuim wellicht is gelegen in de sterke belasting van de mensen, betekent een ziekteverzuim van die omvang dat daar mee een nieuw element van drukverzwaring op de taak van het personeel komt". Daaruit zou menselijk falen mogelijkerwijs te verklaren zijn. Maar het falen van of het gebrek aan tech- -niek? Wederom voorlichter Meinsma: „Het baanvak in Tilburg was nog niet beveiligd met ATB. Waarom niet? Er is een programma tot 1985 om ruim 1800 van de 2800 kilometer spoor met ATB te beveiligen. Het kan niet sneller. De ca paciteit van de industrie die deze beveiliging sapparatuur moet leveren is daarop ingesteld en tevens onze aanlegcapaciteit. Eerst worden de geëlectrificeerde baaanvakken zo beveiligd, wat overblijft zijn de secundaire baanvakken". NIEUWE PLAATS VOOR BORSTBEELD Hendrik de Zeevaarder is weer terug op een plaats in Amsterdam, die hem waardig is. Kadetten van de Amsterdamse zeevaartschool hebben het borstbeeld gisteren ge plaatst vóór het bekende Scheepvaarthuis aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad. Vertraging bij werk in Oosterschelde DEN HAAG (ANP) De eerste pijler van de stormvloedkering in de Oosterschelde kan pas een half jaar later dan het plan was in 1982 in de Oosterschelde worden geplaatst. Deze ver schuiving heeft geen gevolgen voor de verdere planning van de werkzaamheden. Volgens de laatste gegevens van Rijkswaster- staat kunnen in de nabije toekomst per jaar méér pijlers worden geplaatst, dan oorspronke lijk was berekend. Daarom zal de vertraging met de eerste pijler geen gevolgen voor het ver loop van de werkzaamheden hebben. ist •^80 extra raren RECHT (ANP) komend schooljaar eten er in het lager oepsonderwijs 280 ar- 4dsplaatsen bijkomen. Sjprmee kan de veilig- d op een aanvaard-1 peil komen en kan 'ens de groepsgrootte het individueel tech- ch onderwijs van 14,5 14 worden terugge- :ht. elijke honderden leer- chten hebben dit gisteren de jaarbeurs in Utrecht be ll gd op een demonstratieve l9 inkomst, georganiseerd V de Nederlandse Federatie Onderwijsvakorganisaties, groepsgrootte is al sinds '1 een kwestie van onvrede. in werd ze uit bezuiniging- terwegingen verhoogd van tot 20. De NFO streeft uit- iwf 'delijk naar een gemiddelde g lepsgrootte voor het lager EfOëpsonderwijs van 16 en individueel technisch derwijs van 10,5. Na jaren ij- jgi ten rekende het beroepson- vijs er thans op dat er een tet zou komen om de ver- Ëng uit 1971 ongedaan te en. Gebleken is nu dat de g|v5singen niet in het ver- 'iet liggen en dat een moge- te nieuwe lerarenlessenfor- de de knelpunten in het on wijs handhaaft. AMSTERDAM Verkering en ver liefdheid, relatie met de ouders en vrijen en sexualiteit zijn de proble men die het meest bij kinderen rond de dertien jaar leven. Minder proble men lijken kinderen te hebben met echtscheidingen, wegloopplannen en eenzaamheid. De meest nijpende vragen bij kinderen in 'deze leeftijds categorie betreffen de sexualiteit Voorts schiet de hulpverlening aan kinderen ernstig tekort doordat „weg lopers" beneden de dertien jaar niet •verwezen kunnen worden naar een hulpverleningsorganisatie, er geen be geleiding bestaat voor kinderen die problemen hebben met soft-drugs, en kinderen van particulier verzekerden niet anoniem naar de huisarts kunnen, omdat deze meestal een nota naar de ouders stuurt. Dat zijn de belangrijkste voorlopige conclusies die de Stichting Kindertelefoon trekt uit de opgedane ervaringen met haar telefonische hulp dienst voor kinderen in Amsterdam. De Stichting Kindertelefoon in Am sterdam functioneert al sinds 10 mei, maar tot dusverre werden de activitei ten van de Stichting angstvallig buiten de publiciteit gehouden, omdat de 25 vrijwilligers(sters), die bij de stichting werkzaam zijn, het belang van het kind het meest met discretie gediend zien. Uit dit oogpunt worden ook het adres van de stichting en de namen van de vrijwilligers geheim gehouden. Kinde ren die bellen, hoeven ook hun naam niet te noemen. Misschien wel dankzij deze discretie is de kindertelefoon, nog maar vier maanden jong, nu al zo'n succes. Lilian, één van de 25 vrijwilligsters, liet gister middag op een persconferentie in Am sterdam weten, dat er bij de stichting 1800 telefoontjes van kinderen zijn bin nengekomen de laatste vier maanden. De eerste maand al zo'n 35 per dag. Na een terugloop in de vakantie neemt het aantal telefoontjes nu weer toe. Lilian: „Dat grote aantal telefoontjes is volgens mij te danken aan het feit, dat er bij het bellen niet zo'n grote drempel is als bijvoorbeeld bij hulpverleningsinstan ties. Daar stappen de kinderen niet zo maar binnen. De „drempelvrees" voor onze telefoondienst is kleiner, omdat kan opgooien en omdat het kind voor de gesprekspartner onzichtbaar blijft. Dankzij deze vrijblijvendheid wenden kinderen zich met allerlei problemen en vragen tot ons. Van vragen als „hoe bak ik een ei" tot allerlei sexuele pro blemen. De Kindertelefoon in Amsterdam, de eerste telefonische hulpdienst voor kin-, deren in Nederland, is een initiatief van een maatschappelijk werkster uit Amsterdam, die het plan voor een kin dertelefoon opvatte naar aanleiding van artikelen over de „Sorgentelefon" in Duitsland. De maatschappelijk werkster bezocht de „Sorgentelefon", op kosten van de nationale commissie Jaar Van Het Kind en wierf vervol gens via een advertentie medewerkers. In maart 1979 diende de daaruit ontsta ne voorbereidingscommissie een subsi-' dieaanvraag in bij de nationale com missie Jaar Van Het Kind, die werd ge honoreerd. Er werd een gebouw ge huurd en twee telefoonlijnen aangeslo ten. In de gesprekken met kinderen is het niet het eerste doel van de stichting om pasklare oplossingen voor de proble men van kinderen te bieden, maar eer der om de kinderen in de gelegenheid te stellen om hun problemen met ande ren te bespreken. DEN HAAG (ANP) Vijf van de elf dienst plichtige militairen die op 25 september aan staande tegen hun zin naar Libanon zullen worden uitgezonden, hebben gisteren in een kort geding voor de Haagse arrondissement srechtbank de wettelijke grondslag voor deze uit zending aangevochten. Volgens hun verdediger, mr. C. Sjenitzer, bestaat er geen enkele verplichting van Ne derland als lid van de Vere nigde Naties om militairen naar Libanon te sturen. „Het feit dat de uitzending niet door de grondwet wordt verboden, betekent nog niet dat iedere dienstplichtige verplicht is on vrijwillig te gaan'aldus mr. Sjenitzer. Volgens hem is de dienstplicht alleen in Neder land ingevoerd om de Neder landse belangen te verdedigen. „Hieraan mag niet de beteke nis worden toegekend dat overal ter wereld enig Neder lands belang te bespeuren valt". Hij vond dat er in dit verband sprake is van een verregaande uitbreiding van het begrip „belang van de Staat". De verdediger bena drukte dat Nederland tot op heden nooit serieus heeft ge dacht op welke wijze en onder welke omstandigheden diens- plichtigen verplicht zouden kunnen worden om aan expe dities in VN-verband mee te doen. GRONINGEN (ANP) De officier van jusitie bij de Gro ningse rechtbank heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 26-jarige Amsterdammer en een 21-jarige Groninger. Zij worden ervan verdacht op 29 juni een gewa pende roofoverval te hebben gepleegd op het stadhuis in Groningen, waarbij ze 45 blanco paspoorten en stempels hebben gestolen. De officier zei dat de motieven van de verdachten onbekend zijn, omdat zij zich in stilzwijgen hullen. Hij noemde de diefstal een uiterst bedenkelijke zaak. Volgens hem moet het de bedoe ling van het duo zijn geweest de paspoorten naar het internatio nale criminele milieu door te spelen. Een van de verdachten legde daarna namens hen beiden een verklaring af waarin hij zei zich te verzetten tegen het „nieuw fascisme", niet te verwarren met het neo-fascisme in Duitsland. „Uit de fundamenten van dit nieuwe fascisme zullen we de ele menten ontwikkelen van een nieuw anti-fascisme. In de schijn baar stabiele en vredige toestand van het westen is de belangrij ke revolutionaire taak de verstoring van het sociale evenwicht Hij zei te werken binnen het kader van.de RAF. COMMISSIELID 'T HART OVER RAPPORT MENTEN: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG „Al zijn er dan geen corruptie- schandelen geweest, de inhoud van ons rapport is er zeker niet minder interressant om. We hebben bloot gelegd hoe een particulier, als hij maar de juiste middelen weet te gebruiken, de ogenschijnlijk veel sterkere overheid danig in het nauw kan brengen en soms zelfs maar al te gemakkelijk kan manipuleren". Dit zei prof. A.C. 't Hart gisteren na de presentatie van het eindrapport over de zaak-Menten. 't Hart is én van de drie leden van de Commissie-Schöffer, die in opdracht van de minister van justitie een onderzoek heeft ingesteld naar het beleid van de overheid ten aanzien van Menten van 1945 tot 1976. Volgens 't Hart, die door de historici prof. I. Schöffer en dr. J.C.H. Blom werd gevraagd voor de Commissie omdat hij jurist is en bovendien oud-officier van justitie, heeft het rapport ook veel waarde voor de toekomst. „Een schandaal is au fond niet meer dan een incident, maar hier gaat het om iets veel breders." 't Hart doelde erop, dat het rapport als het ware een handleiding geeft voor mensen, mits zij handig en financieel sterk zijn, hoe zij een moderne over heid moeten aanpakken: van onderop, via de ambtelijke kanalen, van bovenaf, via politieke actie, en van buitenuit, door perspublicaties of het dreigen daarmee. Het succes van deze methode blijkt volgens 't Hart het dui delijkst uit de zaak-Rohling. Mr. F.P.Th. Rohling was als Raadsheer-Commissaris belast met het gerechtelijk voor onderzoek naar het oorlogsverleden van Menten, ter voor bereiding van de behandeling door het Bijzonder Gerechts hof in Amsterdam. Met hulp van het dagblad De Telegraaf en het Eerste-Kamerlid Reijers bewerkstelligde Menten, dat de minister van justitie een strafrechtelijke vervolging liet instellen tegen Rohling wegens „samenzwering" tegen Menten. Heel globaal geformuleerd komt het erop neer, aldus 't Hart, dat zowel in aanval als verdediging de tegenpartij „uiterst bekwaam en op agressieve en emotionele wijze on der een constante en met gevarieerde middelen onder druk wordt gehouden". De Commissie-Schöffer heeft zelf ook moeten ondervinden wat het betekent door Menten als tegenstander te worden beschouwd. Onmiddellijk nadat de commissie op verzoek van de rechter-commissaris bij de Haagse rechtbank een zg. deskundigenrapport had ge maakt over een mogelijk verband tussen de Velser affaire en de zaak-Menten, ging mr. Van Heijningen, de raadsman van Menten in het offensief. Hij trok de onpartijdigheid en integriteit van de commissieleden in twijfel en eiste van de rechtbank, dat deze het deskundigenrapport niet als bewijs zou aanvaarden. Deze eis werd prompt ingewilligd. Prof. Schöffer legde er tijdens de presentatie van het rap port de nadruk op, dat de Commissie „volstrekt onafhan kelijk" had kunnen werken en dat alle instanties hun volle medewerking hadden gegeven. Dat het zo lang (twee jaar en negen maanden) had geduurd, voordat het werk gedaan was, vindt zijn verklaring in het feit, „dat we gaandeweg veel meer moesten onderzoeken dan we aanvankelijk ge dacht hadden". De Commissie heeft uitdrukkelijk gekozen voor een historische beschrijving, omdat het volgens haar zinloos was om de Tweede Kamer „op te zadelen" met een enorme hoeveelheid documenten verslagen van getuigen verhoren. Een enquête door een parlementaire commissie zou naar de mening van prof. 't Hart vermoedelijk minder resultaat hebben gehad, zo zei hij tijdens de presentatie. „Dit omdat zo'n commissie doorgaans veel sneller moet werken en dus minder diep kan graven". Een commissie als van Schöffer kan geen mensen onder ede horen, maar dat bezwaar heb ben de leden ondervangen door een getuige zijn verklarin gen te laten ondertekenen. „Daardoor komt het spreken van onwaarheid gelijk te staan met valsheid in geschrifte, wat ook een misdrijf is," aldus 't Hart Hoewel er nog enkele lacunes zijn gebleven, is de Commis sie ervan overtuigd dat zij alle aspecten van de zaak-Men ten voldoende heeft kunnen belichten. Zo bleef het advo- catendossier van Kortenhorst gesloten, „maar de mogelijk heid dat wij daardoor iets belangrijks hebben gemist, ach ten we klein," aldus Schöffer. Alle drie leden van de Com missie wezen erop, dat hun rapport van belang was voor de behandeling van de zaak-Menten door de rechtbank in Rotterdam. Dit omdat het de uitslag bevat van een onder zoek naar de waarschijnlijkheid van Mentens bewering dat minister Donker hem in 1952 beloofd had niet verder te zullen vervolgen. Volgens de Commissie wijst alles erop, dat dat niet zo is. „Maar wat de rechtbank doet met de door ons aangedragen feiten is haar zaak. Wij vonden ech ter dat het publiek er recht op heeft te weten wat wij heb ben gevonden", aldus prof. 't Hart. WINSCHOTEN In het Sint Lucasziekenhuis te Win schoten is de 75-jarige patient L. M. uit Oude Pekela overleden als gevolg van een harde klap die hem was toegediend door een medepatiënt, die op dezelfde ka mer lag. Vermoed wordt dat de dader, de 33-jarige Duitser G. D. uit Elz in Zuid Duitsland, heeft toegeslagen met een fles die in de kamer stond. Zijn motief is onduidelijk. De Duitser was in het ziekenhuis opgenomen nadat de politie hem vrijwel ontkleed en in totaal overspannen toestand nabij het stati on van Winschoten had aangetroffen. Hij is inmiddels overgebracht naar een psychiatrisch ziekenhuis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15