nvoer van bier voor eizigers belastingvrij PvdA: NA VO moet eenzijdig kernwapens afschaffen £eidóe@outfi/nt Conflicten rond de schatkist Onderzoek naar folie als bodembescherming CDA wil vrouwen in ploegendienst ilNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 HE VAN LIMBURGER DWONG REGERING OP DE KNIEEN n onze parlementaire redactie) HAAG Eén man is erin ge il de regering te dwingen haar ïerichtlijn met betrekking tot roer van bier door reizigers aan ssen. Het is nu zo, dat een ieder t het buitenland net zoveel bier meebrengen als hij voor per- ijk gebruik nodig heeft, zonder ij daarover invoerrechten hoeft alen. Wel is het zo dat de waar in het ingevoerde gerstenat de underd gulden per persoon niet ven mag gaan. )or kort stelde de regering, in de m van staatssecretaris Nooteboom iciën), zich op het standpunt dat riel onder de bepalingen voor al- .ïoudende dranken. Daaruit werd f'<tj ïclusie getrokken dat per persoon JA naai drie liter belastingvrij mocht ?ii ingevoerd. Voor bewoners van rensstreek - hieronder wordt ver- een strook van vijftien kilometer wêT te - was dat nog aanzienlijk min- len halve liter per persoon, r :hoot de heer P.J.M. Menge, ge- tesecretaris in het Limburgse nen, in het verkeerde keelgat. Als bber van Duits bier - een voor- die hij deelt met vele grens bewoners - heeft hij de gewoonte jd een voorraadje in te slaan in de irepubliek. Zo ook in december jaar, toen hij drie kratten had ge- Bij terugkomst werd hij aange- »n door een douanier, die hem lde dat hij over het bier, na aftrek ïegen liter (zijn vrouw en dochter ook in de auto), invoerrechten en verschuldigd was. e betaalde, maar protesteerde on- >llijk bij de inspecteur der invoer en en accijnzen. Deze wees hem dat hij nog blij mocht zijn, omdat igang van 1 januari 1979 de toege- hoeveelheid voor grensstreekbe- rs zou worden teruggebracht tot ïalve liter. „Toen besloot ik de haarfijn te gaan uitzoeken. Deze ng leek me nu niet bepaald in enstemming met de Europese Ge- e", aldus Menge. ileek hem dat er op 28 mei 1969 de EEG een richtlijn was uitge Bier om in te happen maar ook om de staat op de vingers te tikken via een handigheid in de invoerbepalingen. vaardigd, waarbij de invoer door reizi gers binnen de Gemeenschap werd vrijgesteld van omzetbelasting en ac cijnzen tot een waarde van vijfhonderd gulden. Een uitzondering werd echter gemaakt voor de import van alcohol houdende dranken en tabak. Neder land trok daaruit de conclusie dat dus ook bier, dat per slot alcohol bevat, on der die uitzondering viel. „Dat vond ik erg gek, omdat men in andere landen bier beschouwt als behorend tot de kruidenierswaren, zodat het wel vrij ingevoerd mag worden," aldus Menge. Maar omdat het ministerie van Finan ciën deze mening weigerde te delen, moest de gemeentesecretaris het hoger op zoeken. Hij richtte een zg. adres aan de Commissie voor de Verzoekschriften van de Tweede Kamer, waarin hij zich beklaagde over de invoerrechten, die hij in december 1978 had moeten beta len. De Commissie informeerde bij staatssecretaris Nooteboom of deze er van op de hoogte was dat de andere EEG-landen bier niet als alcoholhou dende drank aanmerken. De bewinds man zegde daarop toe deze aangelegen heid met zijn ambtgenoten in de Ge meenschap te zullen bespreken. Dat overleg heeft nu plaats gehad en daarbij moest Nooteboom erkennen dat gemeentesecretaris Menge het bij het rechte eind had. De Commissie kon dus aan de adressant melden, dat „bier der halve in de zin van de vrijstellingsbe palingen niet wordt aangemerkt als een alcoholhoudende drank, zodat het eer der vanwege de Regering ingenomen standpunt niet in stand kon blijven". De staatssecretaris heeft de belasting dienst daar inmiddels over ingelicht met daarbij de mededeling „dat op ver-, zoeken om teruggaaf van te veel be taalde belasting gunstig kan worden beslist." Ook de gemeentesecretaris kreeg dus zijn geld terug. Tot zover een algehele overwinning van Menge op de Staat der Nederlan den, wat vooral de vele landgenoten, die zich buitenlands bier graag laten smaken, plezier zal doen. Op een ander punt moest de gemeentesecretaris ech ter een nederlaag incasseren en wel dat van de „discriminatie" van de grens streekbewoners. Want hoewel dezen nu evenveel bier vrij mogen invoeren als ieder ander, zijn zij wat andere alcohol houdende dranken betreft wel gebon den aan de beperking van een halve li ter per persoon. Menge, die ook graag een glas wijn mag drinken, verdriet dat zeer. „Flesjes wijn van een halve liter zijn bovendien bijna niet te koop". De Commissie vond echter niet, dat hier van discriminatie sprake was. In de an dere EEG-landen bestaat deze bepaling namelijk ook, zodat als Nederland haar zou afschaffen, de buitenlandse grens streekbewoners gediscrimineerd zou den worden. Menge vindt dat een raar standpunt. Hij wijst erop, dat iemand die meer dan vijftien kilometer van een grens woont, vaak nog sneller - via de snelweg - in het buitenland is dan de echte grens streekbewoners. „Dan heeft zo'n bepa ling toch geen zin". Vrouwelijke artsen willen gelijke kansen UTRECHT (ANP) De georganiseerde vrouwe lijke artsen in ons land moeten de komende ja ren met kracht streven naar gelijke arbeidsmo gelijkheden voor man nen en vrouwen op alle gebieden in de genees kunde en ook naar een gelijke rechtspositie. Dat is de opvatting van het be stuur van de Vereniging van Nederlandse Vrouwelijke Art sen. Het bestuur heeft deze mening neergelegd in een con cept-beleidsnota die morgen behandeld wordt op een con gres van de vereniging in Bil- thoven. Tijdens hun studie hebben vrouwelijke medicij nenstudenten ongeveer dezelf de voorkeuren als hun manne lijke collega's. Eenmaal afge studeerd worden ze meestal echter geen huisarts of specia list maar komen terecht in de minder aantrekkelijke func ties, aldus de nota. Het aantal vrouwen dat voor een medi sche loopbaan kiest neemt de laatste tientallen jaren overi gens sterk toe. Van de eerste- jaar .medicijnenstudenten is momenteel 35 vrouw en van de studenten die het artse xamen behalen 28 Maatschappelijk dienstplicht goed voor student ENSCHEDE (ANP) Pro- fessor. dr. J. van Zuthem van de Technische Hoge school Twente (THT), voelt veel voor een maatschappe lijke dienstplicht voor stu denten. Hiermee wil hij, zoals hij giste ren op de THT zei, bereiken, dat studenten twee jaar gaan werken in bedrijven. Op die manier kan bij hen een groter maatschappelijk verantwoor delijkheidsbesef ontstaan, die momenteel volgens hem in de studentenwereld ontbreekt. Het wetenschappelijk onder wijs staat daardoor te geïso leerd van de samenleving. TOEN de huidige minister van binnenlandse zaken, Wiegel, oppositieleider was ten tijde van het kabinet Den Uyl, sprak hij smalend over het feit dat de ministers „ruziënd over straat rolden". Die beeldende kenschets van de heer Wiegel past wellicht nog niet geheel op hetgeen de huidige minis tersploeg in dat opzicht de laatste weken te zien heeft gege ven, maar het heeft er wel vele trekken van. De afgelopen weken zijn we overspoeld met berichten over meningsverschillen in 'het Catshuis op velerlei terrein. Nor maal gesp'roken vindt het beraad over de begrotingsopstel ling binnen het kabinet in alle beslotenheid plaats, maar het heeft er nu alle schijn van, dat diverse bewindslieden ter on dersteuning van hun financiële wensen via de weg van de publiciteit onderhands druk op de minister van financiën trachten uit te oefenen. In die zin is er nu in verhevigde mate sprake van ministers, die ruziënd over straat rollen. ^VE hebben de afgelopen weken achtereenvolgens de mi nisters Albeda (sociale zaken). Pais (onderwijs), Beelaerts (volkshuisvesting) en Ginjaar (milieu) op vrij hardhandige wijze in conflict zien komen met Andriessen, de bewindsman die de schatkist beheert. Uit die strijd is van laatstgenoemde een beeld overgebleven van een man, die geen oog heeft voor de noodzaak van koopkrachthandhaving van de gewo ne man, die de noden van het onderwijs aan onderliggende buitenlandse kinderen onderschat, en die de noodzaak van de bouw van extra woningwetwoningen ten behoeve van de laagstbetaalden niet nodig acht. Kortom een weinig fraai beeld van een man, die zich al deze mooie dingen voor arme mensen slechts met tegenzin door de strot heeft laten wrin gen. Het is ongetwijfeld geen juist beeld van de bewindsman. Gezegd moet echter worden, dat dit beeld mede is geschapen door het langdurig tekortschieten van het kabinet in de vaardigheid om knopen door te hakken. Het uiteindelijk re sultaat van wat we gerust stuurloos geharrewar mogen noe men zal volgende week, wanneer troonrede en miljoenenno ta bekend worden, uitwijzen of die tijdelijke stuurloosheid noodlottig kan zijn. Intussen is uit een recent onderzoek ge bleken, dat bij een groot deel van de Nederlandse bevolking Andriessen populairder is geworden dan bijvoorbeeld zijn collega Pais. Blijkbaar waardeert men toch de vasthoudende manier, waarop de bewindsman van financiën de schatkist bewaakt in een tijd, dat iedereen in Nederland „iedere gul den moet omdraaien". ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wil laten ondezoeken welke kunststoffolies als afdichting gebruikt kunnen worden ter bescherming van bodem en grondwater. De minister heeft de Röntgen Technische Dienst in Rotterdam opgedragen een onderzoek uit te voeren naar de eisen die ge steld moeten worden aan de kunststoffolies. Op grond van de Afvalstoffenwetgeving en de in voorbereiding zijnde Wet bo dembescherming zullen namelijk regels gesteld worden met be trekking tot het op of in de bodem brengen van afvalstoffen. Gedacht wordt daarbij aan een vloeistofdichte laag onder op slagplaatsen van milieu-onvriendelijke stoffen. In het geval van vaste afvalstoffen zou het tevens gebruikt kunnen worden voor afdichting aan de bovenzijde. Oppositieleider Den Uyl enkele dagen op uitndiging van de Chinese regering op be zoek in China, heeft met behulp van twee tolken heel wat kunnen bepraten met de Chinese vice-premier Li Xiennen (rechts). Vandaag is hij in Nederland teruggekeerd. LUNS BEPLEIT MODERNISERING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De NAVO moet er niet voor terugdeinzen, in de tachti ger jaren eenzijdig een aantal nucle aire wapensystemen, zoals korte af standsraketten, af te schaffen. Dit kan stimulerend werken op de be sprekingen tussen oost en west over wederzijdse vermindering van de kernwapens. In dit licht is het ook niet noodzakelijk, dat de NAVO een nieuwe categorie wa pens ontwikkelt als antwoord op de Russische SS-20 atoomraketten. Wel moeten de conventionele wapens van de NAVO technisch worden verbeterd. Dit zijn enkele van de meest opvallen de stellingen uit de door de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer opgestelde „Defensienota 1979'. Deze nota is giste ren gepubliceerd. Mr. j. Luns, secretaris-generaal van de NAVO vond het gisteren op een VVD- bijeenkomst in Baarle-Nassau daarente gen verbazingwekkend dat er in Ne derland „een aantal mensen" is dat met de Sowjet-Unie wil onderhandelen over wapenbeheersing zonder de tacti sche kernwapens van de NAVO te wil len versterken. „Onderhandelingen over wapenbeheersing en ontwapening kunnen alleen tot een aanvaardbaar re sultaat leiden als men iets heeft waar mee men kan onderhandelen. Dat is niet meer het geval wanneer men door eenzijdige ontwapeningsmaatregelen of door een weigering om een acute ach terstand in te halen met ongeveer lege handen komt te staan", aldus Luns die modernisering van de tactische kern wapens bepleitte. Zoals bekend meent een CDA-commis- sie dat Nederland bereid moet zijn kernwapens op te slaan als de nood zaak zich aandient zulke wapens aan te schaffen. Binnen de CDA-fractie in de Tweede Kamer bestaat echter onenig heid over dit standpunt. VVD en PvdA zien kansen in ontwerp-program van CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel PvdA als VVD zien in het ontwerp-beginselprogramma van het CDA aanknopingspunten voor regeringssa menwerking. Koos Rietkerk, fractieleider van de VVD gelooft dat men op basis van het rapport een heel goed gesprek kan heb ben. Het PvdA-Tweede Kamerlid Wim Meyer noemde het rapport op een aantal punten „interessant", hoewel het naar zijn mening nog geen hechte grondslag vormt voor een goede samenwerking. Volgens Wim Meyer zal het CDA echter nu al moeten beginnen met de ombuiging van zijn beleid. Volgens hem komt het de geloofwaar digheid van het CDA niet ten goede dat nu een tegenovergesteld beleid wordt gevoerd. Met name op het gebied van de bewapening (waaro ver binnen de CDA-fractie een stevige discussie wordt verwacht) en het inkomenbeleid zijn de uitgangspunten nu nog te vaag: „Het CDA zal nu moeten tonen dat het ernst maakt met het terugdringen van kernwapens en het scheppen van arbeidsplaatsen". Wanneer het CDA dit programma echt uit wil voeren, dan zal dat niet kunnen in een coalitie met de VVD, aldus Wim Meyer. Rietkerk is het met de PvdA eens dat een na dere uitwerking van het rapport nodig is omdat er nog teveel onduidelijkheden aanwezig zijn om tot een goed oordeel te komen. Een aantal zaken spreekt de VVD wel aan, omdat die ster ker wijzen in de richting van liberale opvattin gen. Bij de VVD heeft men dan ook waardering voor de nieuwe aanpak, aldus Rietkerk. ENSCHEDE (ANP) Als bijdrage aan het oplos sen van de werkloosheid onder vrouwen wil de Tweede kamerfractie van het CDA op korte termijn een initiatief-wetsontwerp indienen om de voor vrouwen discriminerende bepalingen uit de ar beidswetgeving te halen. Dit heeft het CDA Tweede Kamerlid S.Weijers gisteren ver klaard in een uitzending van Radio Oost, de streekomroep voor Overijssel en Gelderland. De wetswijziging moet volgens Weijers mogelijk maken dat vrouwen bijvoorbeeld ook 's nachts in de industrie werken. Hierdoor kunnen bedrijven met ploe gendiensten meer vrouwen aannemen. „Nu komen deze onder nemingen in conflict met de arbeidsinspectie als ze zoals Hoogovens onlangshiertoe over willen gaan, aldus Weijers. Een hogedrukgebied ten wes ten van Ierland dringt lang zaam naar Europa op en zal morgen meer invloed op het weer in ons land krijgen. Een buienstoring, die vanmor gen bij Schotland lag, wordt morgen boven Zweden ver wacht en verwijdert zich dan verder naar het oosten. De buienkansen zijn morgen dan ook maar klein en nemen ver der af. Er worden perioden met zon verwacht, maar het blijft koel met middagtempe- raturen van ongeveer zeven tien graden. Vannacht kwam er voor het eerst na het voor jaar weer nachtvorst voor in ons land. Ook de komende nacht bevinden we ons nog in dezelfde luchtsoort. Opnieuw kan dan, bij flinke opklaringen, nachtvorst voor komen. Vooruitzichten voor zondag: Droog en vrij zonnig. Middag- temperaturen ongeveer 17 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp: omstreeks 8 graden Max. temp: omstreeks 17 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel etmaal: 80 procent. Weersgesteldheid v Amsterdam hl Eelde rei Eindhoven mi Barcelona Bordeaux Frankfort

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13