-Neonazi's vier tot elf jaar cel in ertragingsacties p conferentie over Rhodesie Britse ziekenhuizen teveel in trek bij buitenlanders Zweedse kernenergie centraal bij verkiezingen van zondag Buitenland tIJSPRAAK VOOR HOOFDVERDACHTE lodental an remramp 4ot 61 estegen Populariteit Carter op diepste punt Nedlloyd Heenkerk heeft 165 Vietnamezen aan boord ARAFAT IN SPANJE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 nurr Fan onze correspondent Ami van Vree) ONN De derde senaat van het Oberlan* doo sgericht van Celle heeft gisteren in Bac- iburg zes neonazi's veroordeeld tot gevan- inisstraffen variërend van 4 tot 11 jaar. De chtbank achtte bewezen, dat vijf van hen idden deelgenomen aan diverse gewapen- i roofovervallen op banken en militaire in* chtingen, onder meer op een Nederlands egeaVo-bivak in Bergen-Hohne in februari apein het vorig jaar, waarbij zij twee soldaten irwondden en vier machinegeweren buit- aakten. ier van de zes zijn bovendien veroordeeld in •rband met hun bedoeling een ondergrondse rroristische beweging op te bouwen. Van de vijfde kon dit niet worden bewezen. Het meest verrassende van de uitspraak was, dat de hoofdverdachte, de 24-jarige ex-luite- nant Michael Kahnen, die niet aan de overval len had deelgenomen, maar die door het open baar ministerie er van werd beschuldigd er de „geestelijke vader" van te zijn, en die geldt als stichter van een neonazistische, terroristische „weerwolf'-organisatie, op dit punt door de rechter werd vrijgesproken. Hij werd alleen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oporuing, het aansporen tot rassenhaat, het verspreiden van nazipropa- ganda en het verheerlijken van geweld. Boven dien verliest hij voor vijf jaar zijn burgerrech ten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het openbaar ministerie, dat Kahnen als de raddraaier be schouwde, en daarom een veel hogere straf had ge'eist, tegen dit vonnis in beroep zal gaan. De zwaarste straf kreeg nu de 25-jarige Lothar Schulte, die als de aanstichter van de misdaden werd veroordeeld. In zijn bijna twee uren durende slotwoord dis tantieerde Kahnen zich van het terrorisme, maar geenszins van zijn nazistische ideeën. In tegendeel: „Dat mijn jonge vrienden steeds ra- dikaler worden, ligt aan de onderdrukking van de nazipolitiek; als deze druk wordt weggeno men, zullen de ernstige uitwassen achterwege blijven". Aldus de oprichter van de neonazisti sche beweging HNS, die er aan toevoegde, dat zijn geestverwanten nog wel met weinigen zijn, maar dat het klimaat in Duitsland begint te veranderen en dat men hen begint te accepte ren. Op de procesvoering door rechter Moscharing is van verschillende kanten kritiek uitgeoe fend, o.a. omdat hij de zes verdachten, met name Kahnen, ongehinderd hun neonazistische ideeën liet ontvouwen zonder hun woorden vloed in te dammen en omdat hij niet optrad tegen de in semimilitaire kleren gestoken geest verwanten op de publieke tribune, die onver holen van hun sympathieën voor de beklaag den uitkwamen. 'ALAC (Reuter-DPA) Zeker 61 mensen om het leven gekomen en meer dan 100 wond, toen gisteren, zoals gemeld in Joe- slavië een zwaarbeladen goederentrein in Servische plaats Stalac in volle vaart is gereden op een' stilstaande exprestrein n Belgrado naar Skopje, it ongeluk werd veroorzaakt, omdat de ma- inist van de goederentrein door een rood sein is gereden. ize man werd zwaar gewond, terwijl zijn as tent om het leven kwam. Volgens de politie vonden zich vier buitenlanders onder de chtoffers, maar er werden geen namen of idere bijzonderheden vermeld. In de expres- »in zaten veel militairen die van verlof terug- Jerden. Bt was het ergste spoorwegongeluk in Servië, grootste van de zes deelstaten van Joegosla- Vijf jaar geleden waren bij een ongeluk in republiek Kroatië 124 mensen omgekomen Een beeld van de verwoesting die in het Joegoslavische Stalac werd aangericht toen gisteren een goederentrein, die door rood licht was 150 gewond. gereden,'een overvolle passagierstrein in de flank greep. De 25-jarige Mireille Ba- Ie8trazzi is de eerste Franse vrou welijke in specteur bij de Ëranse re cherche in Creil. Het was al met een raak, want nauwe lijks in dienst getreden werd haar al opgedragen de kwestie van Fran- tkrijks meest gezochte misdadiger Mesrine, die onlangs een journalist had neergescho ten, uit te i zoeken. (Van onze corres pondent Roger Simons) LONDEN De ziekenhuizen van de Britse Natio nale Gezondheids dienst, die hun patiënten koste loos verzorgen, trekken steeds meer buitenland se patiënten. Som mige zieken ko men speciaal naar Engeland om zich te laten behandelen op staatskosten. Vaak krijgen zij eerst de nodige wenken van hun eigen ambassade in Londen. In die situatie lijkt bin nenkort verande ring te komen. Onder de 1700 pa tiënten, die afgelo pen augustus in een periode van 27 dagen onderzocht werden door dok ters van de afde ling ongevallen van het St. Ste phen's Ziekenhuis in Centraal-Lon- den, waren er 319 buitenlandse toe risten. Als de me dische staf van een dergelijke afdeling meent, dat verple ging in een zieken huis noodzakelijk is, heeft de patiënt meteen recht op kosteloze zorg. Zijn nationaliteit speelt geen rol. Er komen zelfs zwangere vrouwen naar Groot-Brit- tannië om koste loos te kunnen be vallen. Amerika nen, die op het Eu ropese vasteland een ongeval gehad hebben, begeven zich voor gratis verpleging naar het Verenigd Ko ninkrijk. Sir George Young, onderminister van het Britse departe ment van volksge zondheid, geeft toe dat de kosteloze ge zondheidsdienst van Groot-Brittan- nië in sommige ge vallen geëxploi teerd wordt door buitenlanders. Wettelijk is daar niets tegen te doen. Het gebeurt zelfs, dat buitenlandse zieken bij hun aan komst in Engeland verklaren, dat ze zich privé zullen laten behandelen. Nadien begeven zij zich naar een zie kenhuis, dat geen privé patiënten op-' neemt en hen kos teloos verpleegt. Zoals alle andere delen van de Britse openbare sector heeft ook de natio nale gezondheids dienst af te reke nen met zware fi nanciële proble men. Tijdens het recente Labourbe- wind werd de op name van privé patiënten in open bare ziekenhuizen verboden. De con servatieven zijn nu van plan een nieu we wettelijke rege ling te laten goed keuren door het parlement. Ieder o- penbaar ziekenhuis zal dan privé pa tiënten mogen op nemen en op die manier een extra inkomen hebben. De ziekenhuizen krijgen daarmee de mogelijkheid bui tenlandse patiënten een gratis behan deling te weigeren. NEW YORK (AFP) Presi dent Carters populariteit is verder gedaald. De laatste der tig jaar is er geen Amerikaan se president geweest die zulke lage cijfers heeft gehaald. Een en ander is gebleken uit een opiniepeiling waarvan de uitslag gisteren werd gepubli ceerd door het persbureau The Associated Press en de televi siemaatschappij NBC. Van de 1.599 ondervraagde Amerikanen sprak zich 19 procent ten gunste van Carter uit. Ontvoering in EI Salvador SAN SALVADOR (UPI) In El Salvador hebben gewa pende mannen gisteren een koffiefabrikant ontvoerd en zijn de met machinegeweerkogels doorzeefde lijken van drie studenten gevonden. De koffiefabrikant, de 40-jarige Jaime Battle, werd ontvoerd*uit een kapperswinkel in Ciudad de Santa Ana op 65 kilometer ten westen van de hoofdstad. De lijken van de studenten, twee mannen en een vrouw, wer den gevonden in een auto die geparkeerd was in de buurt van het gerechtsgebouw in San Salvador. Zij studeerden aan de cen traal Amerikaanse universiteit Jose Simeon Cana. Deken vuile lucht boven Los Angeles LOS ANGELES (Rtr/AFP) Honderden inwoners van Los Angeles zijn gisteren met ademhalingsmoeilijkheden opgenomen in ziekenhuizen als gevolg van een golf van vui le lucht, zoals zich in een kwart eeuw niet heeft voorgedaan in het zuiden van Californië. De stad is in de afgelopen dagen door inwerking van de zon op industriële afvalgassen bij atmosferisch stabiele omstandigheden in een dichte wolk van vuile lucht gedompeld. Overigens ver wachtten de meteorologen, dat het centrum van het hoge-druk- gebied, dat boven het zuiden van Californië lag, zich naar het zuiden gaat verplaatsen. ROTTERDAM (ANP) Het Nederlandse vrachtschip, „Nedlloyd Steenkerk", heeft thans 165 Vietnamese vluchte lingen aan boord. Vandaag zou het schip de haven van Hongkong binnenvaren, waar de vluchtelingen aan wal ge zet worden. Dit zijn er veel meer dan de rederij, de Nedlloyd Groep in Rot terdam, had gedacht. Dinsdag meldde de onderneming dat haar schip 120 Vietnamezen uit zee had opgepikt. Bij nadere telling door de kapitein van „Nedlloyd Steenkerk", J. Ruiter, bleken er enkele tientallen vluchtelingen meer aan boord te zitten. Het Liberiaanse vrachtschip Vivian stopt in de Zuid- chinese zee bij een bootje met gevluchte Vietname zen om dezen van voedsel te voorzien. (Van onze correspondent Roger Simnons) DNDEN Als het zo doorgaat, zullen de Ihodesische besprekingen in de Britse oofdstad geen weken maar wel maanden uren. Gisteren werd de ochtendzitting van e conferentie afgelast, omdat de delegatie an Salisbury, die geleid wordt door bis- chop Muzerewa, meer tijd nodig had om et Britse ontwerp van een nieuwe grond wet voor Zimbabwe-Rhodesië te bestuderen. n de delegatie van de zwarte premier deden ich al tekenen van een mogelijke scheuring 'oor. Oppositieleider Ndabaningi Sithole ver gaarde, dat hij er wel iets voor voelde om aan e leunen bij het Patriottisch Front, geleid door Ikomo en Mugabe, de aartsvijanden van bis hop Muzorewa, die proberen in Zimbabwe i de macht te komen. ter werd de middagzitting al na 35 minuten schorst omdat geen van beide Afrikaanse de- jaties gereed was voor een gesprek over de 'ritse grondwetgevende voorstellen. Frontlei- "ït Nkomo zei, dat hij spoedig zelf een nieuwe ondwet ter tafel zou brengen. Muzorewa en igabe vroegen beurtelings nog meer tijd om voorstellen van lord Carrington te onderzoe- •pn.' Gezamenlijk werd dan besloten pas van- Widdag opnieuw te vergaderen. >schop Muzorewa heeft op een persconferen- nog eens herhaald, dat hij alleen naar Lon- Pen gekomen is om er te praten over de grond wet van Zimbabwe. Hij zou zelfs van plan zijn er niet langer dan veertien dagen te blijven. Als de bisschop voet bij stuk houdt, boort hij de Londense conferentie in de grond. Het heeft drie maanden geduurd om de grond wet, die momenteel van kracht is in Zimbab we-Rhodesië, op te stellen. Niemand verwacht, dat de aangepaste Britse versie in een handom draai goedgekeurd zal worden. Muzorewa tracht het Patriottisch Front bang te maken door te dreigen met een vroegtijdig vertrek uit Londen. Het Front vreest, dat Muzorewa naar Salisbury zal terugkeren zodra het gesprek over de grondwet afgelopen is. Maar om verder aan het bewind te kunnen blijven, zal hij dan Britse (en internationale) erkenning van zijn regime no dig hebben. Lord Carrington heeft echter aan de Frontleiders beloofd, dat Groot-Brittannië de Londense conferentie pas als afgelopen zal beschouwen wanneer een akkoord bereikt is over alle punten op de agenda, inclusief de overgangsperiode, het nationale leger, het handhaven van de orde en nieuwe parlemen taire verkiezingen. Op grond van die beloften werd door het Patri ottisch Front de Britse agenda voor de bespre kingen zonder verdere tegenstand aanvaard. Britse waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat Muzorewa nu op zijn beurt pogingen zal on dernemen om het normale verloop van de con ferentie te saboteren. Mogelijk wordt tijdens het weekeinde vergaderd om de verloren tijd in te halei^. MADRID (DPA) De lei der van de Palestijnse ver zetsbeweging PLO, Jasser Arafat, is gisteren in Ma drid aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Er waren voor zijn komst zeer strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Het vliegtuig, waar mee Arafat kwam, landde op het militaire deel van de luchthaven. Arafat zal van gedachten wis selen met premier Suarez, mi nister van buitenlandse zaken Oreja en leiders van politieke partijen. Rellen in Sao Paulo SAO PAULO (UPI) In het centrum van Sao Paulo in Brazilië is het gisteren op de eerste dag van de staking van het bankpersoneel tot rellen tussen politie en bur gers gekomen. In de financiële wijk van de stad werden politieagenten, die postende stakers wilden verdrijven, omringd door bur gers, die de agenten uitdaag den en met flessen en stenen begonnen te gooien. (Van onze correspondent Mark Arnold-Forster) STOCKHOLM Meer dan zes miljoen Zweden trekken zondag naar de stem bus. Tot die tijd kunnen de kiezers nog wikken en wegen. Moeten ze terugke ren naar een Sociaal-Democratische re gering, zoals ze 44 jaar lang gehad heb ben of moeten ze hun voorkeur uitspre ken voor de huidige bourgeois-regering (zoals die in Stockholm wordt ge noemd), die ze in 1976 aan de macht brachten. Voor het eerst zou kernener gie en in het bijzonder de bijna-ramp in Harrisburg het resultaat van de al gemene verkiezingen kunnen beïnvloe den. De verkiezingsstrijd ligt tot het laatst ge heel open. Opiniepeilingen tonen aan dat de Sociaal-Democratische partij van Olav Palme verreweg de grootste partij in de Rijksdag zal worden. Men verwacht dat ze 40% van de stemmen zal binnenslepen. De Sociaal-Democraten kunnen waarschijn lijk rekenen op de steun van de Links- Communisten die, naar men verwacht, 5% van de kiezersgunst krijgen. Het rechtse front in het politieke leven van Zweden wordt gevormd door de Cen trum Partij, de Conservatieven en de Li beralen. Samen kunnen ze het redden. Maar het is nog een open vraag of ze wel tot overeenkomst kunnen komen. In de drie jaar die deze coalitieregering aan het bewind is, zijn de moeilijkheden niet van de lucht geweest. Ze wonnen de verkiezingen in 1976 ener zijds omdat de Zweden na veertig jaar be wind van Sociaal-Democraten de behoefte voelden aan verandering. Anderzijds om dat Thorbjo Falldin, de lijstaanvoerder van de Centrum Partij (vroeger de Agra riërs), een fel tegenstander was van kern centrales. Falldin werd de eerste demo cratische premier sinds de Tweede We reldoorlog die niet socialistisch was. De Zweden hebben, zoals men kon ver wachten, een uitgebreid milieuprogramma opgesteld. Ironisch genoeg, heeft juist Zweden, in tegenstelling tot vele andere Europese landen, geen olie, weinig kolen en veel uranium, maar van een slechte kwaliteit. Daartegenover staat een toene mende behoefte aan energie. Toch lieten de Zweden in 1976 Olav Palme vallen om Thorbjo Falldin binnen te halen. Het energieprobleem bleef echter. De energie moest toch ergens vandaan ko men. Falldin werd met het probleem ge confronteerd of hij de drie grootste kern centrales in Zweden, in Oskarshamn, Be- rsebaeck en Forsmark vlakbij Stockholm, al dan niet moest laten draaien. Hij be sloot tot het laatste en zijn regering kwam ten val. Sinds die tijd heeft de minder heidsregering van de Liberaal Ullsten met slechts 39 zetels in. de Rijksdag, Zweden geregeerd. De volgende crisis draaide alweer om kernenergie. Zweden werd overvallen door angst toen het ongeluk in de kern centrale van Harrisburg gebeurde. Nogal laat deden de Sociaal-Democraten een po ging om het kernvraagstuk buiten de ver kiezingsstrijd te houden. Ze stelden voor om in maart 1980 een referendum over het kernvraagstuk te houden. En met suc ces. Er zal inderdaad een referendum worden gehouden, maar het kernvraag stuk is wel degelijk aan de orde in de ver kiezingscampagnes van deze week. Onlangs gehouden opiniepeilingen tonen aan dat een groot aantal Zweden, vooral vrouwen, tegen elke vorm van kernener gie zijn. Dit zullen ze ook met hun stem tot uiting brengen. De Zweden hebben te maken met een driedelige verkiezingsprocedure. De pro cedure staat tot afgrijzen van sommigen, onder toezicht van het Zweedse equiva lent van de Fiscus. Er zijn drie verschil lende kleuren verkiezingsbiljetten, geel voor de Rijksdag, wit voor de gemeentes, en blauw voor de provincies. De kleuren hebben geen politieke betekenis. Ingewikkeld De formule die bij de berekening van de zetels wordt gehanteerd is enorm inge wikkeld. Het land is verdeeld in kiesdis tricten. De uitslag in de kiesdistricten is de basis voor de toewijzing van het aantal zetels in de Rijksdag. Daarna wordt er uit eerlijkheidsoverwegingen nog een correc tie aangebracht om het uiteindelijke resul taat in verhouding te brengen tot het aan tal uitgebrachte stemmen. Als er hierna nog twee partijen met een gelijk aantal zetels uit de bus komen, dan trekt een belastingfunctionaris lootjes om de winnaar te bepalen. Men moet tenminste 4% van de stemmen behalen om een zetel in de Rijksdag te be machtigen. Hierdoor zullen waarschijnlijk vier van de vijf elkaar bestrijdende com munistische partijen in Zweden buiten spel blijven. De boodschap van Lenin en Marx blijkt voor velerlei interpretaties open te staan. In Zweden is er een Com munistische Arbeiderspartij die op 0.3% van de volksgunst mag rekenen. De Com munistische Partij Zweden krijgt waar schijnlijk 0.1% van de stemmen, de Com munistische Partij van Marxistisch-Leni- nisten 0.1%, de Arbeiderseenheid 0%. De zogenaamd Links-Communisten lijken zich 5% van de stemmen te gaan verwer ven. Hieruit blijkt dat alleen de Links-Commu nisten in de nieuwe Rijksdag zullen ko men. Als Olav Palme premier wordt, dan zal hij in de meeste gevallen op hun steun kunnen rekenen. .(Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11