ffollywood: filmstad zonder filmmuseum Braziliaanse bisschoppen pleiten voor ander economisch beleid kerk wereld opleiding psychotherapeutisch werker kunst en kunstenaars Huygensprijs voor Hugo Claus Korte Metten Ikon-radio in overleg over kerkdiensten FIJNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 n Ie fii |x>s Angeles Ronald Col- nan en Van Johnson kij- le rAen grimmig door de tra- ku ies van een celdeur. Gary aata Joopers lege holster hangt gen ian een spijker in de cel ivaar dronkelappen ter ont- end iiichtering in plachten te d(x yorden opgesloten. Bij het ijdei jureau waar gevangenen g id jeregistreerd werden han- raat, [en zes bontstola's die Mar- traa ène Dietrich gedragen inkt leeft. Een cape die in .Blood and sand" om de «houders van Rudolph Va- entino gehangen heeft, ligt n een cel voor eenzame op sluiting. Een camee waar nee Vivien Leigh als Scar lett O'Hara zich sierde in .Gone with the wind" ver- iwijnt, zoals een schilderij iran Carole Lombard - mr. i Clark Gable -, onder stof. iouvenirs van Hollywood net een geschatte waarde van minstens drie miljoen dollar vullen een leegstaande jevangenis van Lincoln leights in Los Angeles, waarvan het stadsbestuur, gepord door Debbie Reynolds >n ^Jane Withers, probeert een behuizing te vinden. Jorstbeelden van Colman en lohnson, en de rest van de idei omvangrijke collectie, bevin den zich sinds 12 jaar in de ^risgevangenis en nog heeft Hollywood het museum nie. waarin de schatten ter be zichtiging ondergebracht zou den behoren te worden. „Hollywood zonder museum is als Samson zonder Deli lah", zegt Walt Daugherty, de man die de verzameling heeft gecatalogiseerd. „Het is belachelijk dat de internatio nale hoofdstad van de filmin dustrie geen museum heeft". De collectie arriveerde in 1967 in haar huidige opslag plaats toen aan jaren van fi nancieel gehakketak tussen gemeentelijke overheden en vertegenwoordigers over een permanent onderkomen een vruchteloos einde was geko men. Tegen die tijd was er al plaatsgemaakt voor een mu seum en was een ex-marinier uit zijn woning gezet om plaats te maken voor het ge bouw. Nu is de plek een par keerplaats. „Wij hebben bij talloze gele genheden geprobeerd tot overeenstemming te komen met groeperingen die een museum wensten, maar het contact strandde als het over de kosten ging", zegt iemand van de plantsoenen- en par- kendienst van Los Angeles, erfgename van de verzame- ling. Afgezien van de gevangenis- verzameling betaalt de ge meente Los Angeles 700 dol lar per jaar om 150 films des kundig te bewaren, waaron der een kopie van „Birth of a Nation" van D. W. Griffiths. De kamer van koophandel van Hollywood heeft, samen met Debbie Reynolds en Jane Withers, een stichting in de stad in het leven geroe pen om te proberen het geld voor het museum bijeen te brengen. Nog deze maand geeft Reynolds - die behalve actrice ook zangeres en dan seres is - een openluchtcon cert in de Hollywood Bowl waarvan de baten voor het museum zijn. Paramount vindt goed dat een deel van de schuur die Cecil B. de Mille tot eerste studio diende, gebruikt wordt als tijdelijk onderkomen voor een deel van de collectie, zo dra een restauratie heeft plaatsgehad. Gevraagd hoe veel een museum zou kosten, antwoordde een woordvoer der van de kamer van koop handel: „o, miljoenen (dol lars)". Jane Withers, die nu 53 is en een kindersterretje was -het „nare" tegenspeelstertje van Shirley Temple-, heeft in de laatste negen jaar zelf een reusachtige collectie Holly- woödiana opgebouwd en een hele verdieping van haar vil la in Hollywood wordt er door in beslag genomen. Ze heeft kostuums en meubels van filmdecors ergens opge slagen en hoopt ze ooit aan het museum ten geschenke te kunnen geven. „Het is ontmoedigend dat Hollywood er tot dusver niet in is geslaagd met vereende krachten een museum op te richten", zegt miss Withers. Debbie Reynolds is ook een verwoed verzamelaarster en heeft een opslagruimte ge kocht zodat ze haar huis niet als zodanig hoeft te gebrui ken. De kamer van koophan del is niet enkel sentimen teel. Zij denkt ook aan een museum als toeristische at tractie. „Acht miljoen toeris ten bezoeken jaarlijks Los Angeles en wij willen er zo veel mogelijk van naar Hollywood trekken", zegt de woordvoerder. Maar intussen hangt daar die tekening van Gary Cooper van de hand van Norman Rockwell aan de gevangenis muur, staan er tronen waar op filmkoningen gekroond werden en parasols waarmee sterren hun teint bescherm den tegen de zon en hangen er pistolen die nooit in onbe dachtzaamheid werden ge trokken. In de Verenigde Staten zijn Debby Reynolds: benefietconcert musea en „Halls of fame" één van de onvervalste pio- voor honkbalgroten, cow- niers van de Verenigde Sta- boys, zwemmers, vliegers en ten, de filmindustrie", aldus anderen. „Misschien krijgen de woordvoerder van de ka- we nu ook een museum voor mer van koophandel lUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll psychotherapie Voor het in januari 1980 beginnende nieuwe kur- sus/aar is de inschrijving opengesteld voor de kursusplaatsen Amsterdam, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Deze opleiding op H. B. O. -niveau is afgestemd op de praktijk van de psychosociale hulpverlening. Gedurende het eerste kursusjaar ligt het accent sterk op het eigen funktioneren van de deelnemers. Duur van de opleiding 3 jaar. De trainingen vinden plaats in de avonduren, de kolleges op zaterdagen. Vooropleiding op middelbaar niveau: De opleiding wordt niet gesubsidieerd. De studie kosten moeten dus door de kursisten zelf worden gedragen. Deze opleiding tot psychotherapeutisch werker wordt verzorgd in samenwerking met de Stichting voor Psycho Neurose Therapie. Uitvoerige informatie kan - uitsluitend schriftelijk - worden aangevraagd bij de j stichting opleiding J psychosociaal werk lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll l prijs krijgt 'icasso -m use um RIJS De Franse regering vordert op nalatenschap van wijlen Pablo Picasso wijze van successiebelasting 700 tot 800 Bstwerken met een gezamenlijke waarde nplm. 140 miljoen gulden. Ze zullen wor- t ondergebracht in een nieuw aan het fcvan Picasso gewijd museum, dat komt dan in het centraal gelegen Marais-dis- trie:in Parijs. or de selectie zal een keuze worden gemaakt de 1.876 schilderijen. 11.700 tekeningen, 55 beeldhouwwerken en bijna 3.000 stukken amiek die Picasso naliet. Volgende maand rden de gekozen kunstschatten aan het pu- ek geïntroduceerd asso overleed op 91-jarige leeftijd op 8 april 3. Zijn persoonlijke verzameling wordt ge lat op een kleine 600 miljoen gulden. Het ca- jgiseren van de collectie en de onderhande len met Picasso's erfgenamen vergden jaren. 'ezien van de kunstverzameling liet de kun- ^aar twee huizen, een landgoed in de Pro- nee en een villa in Cannes na. dat de regering haar keuze heeft gemaakt, rdt de erfenis verdeeld onder de zes wetma- erfgenamen: zijn weduwe Jacqueline, zijn erkende onwettige kinderen Maya, Paloma Claude en zijn twee kleinkinderen Marina Bernard. it Holiday on Ice komt voor het 25ste achtereenvolgende jaar naar Nederland. Ter gelegene heid van dit zilveren jubileum zullen twee ijsrevuegezel- schappen van 13 november t/m 3 februari in acht steden optreden. In totaal worden 73 voorstellingen gegeven in Utrecht, Enschede, Rotterdam, Heerenveen, Eindhoven, Am sterdam, Den Haag en Assen. In Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag, is van 15 september t/m 3 oktober werk te zien van Giele Roelofs (1907-1976). Deze herdenking stentoonstelling wordt gehou den als hommage van zijn dochters Petra en Nina aan hun vader. Van 15 september t/m 4 oktober toont Pulchri tekeningen van Jan Vegter. Galerie Het Kunstcentrum, Molenstraat 16 Den Haag, is geheel verbouwd. Van 15 sep tember tot 4 oktober wordt een heropeningstentoonstel ling gehouden met werk van een groot aantal kunstenaars. In de Haagse Kunstkring, Denneweg 64, wordt op zon dagmorgen 16 september de serie koffieconcerten 'Haagse componisten' hervat met een concert rond Ab van Duuren. Medewerken den zijn: Margriet Evers en Jos Holstegge fluit. Frank Wesstein hobo, Wim de Jong viool, Just Gerritsen altviool en Ab van Duuren piano. Op het programma staan, behalve composities van Van Duuren, ook werken van Wim C.G. van der Venge en Johan M. Vetter. De Dansende Beer opent op 16 september het seizoen in Theater Aan de Haven te Scheveningen. De Ier Al O'Donnell brengt een pro gramma van Ierse liedjes en instrumentaaltjes op gitaar en banjo. Vervolgens speelt de groep Reel Union, gedeeltelijk bestaande uit Ieren en Engel sen, traditionele Engelse en Ierse muziek op thinwhistle, bodran, doedelzak, viool, draailier en fluit. De Union Bel Canto presen teert dit seizoen in Diligentia drie lieder-avonden met be roemde zangsolisten. Het zijn de Zweedse alt Birgit Finnila (14 nov.), de Britse bariton Thomas Hemsley (12 febr.) en de Franse sopraan Jane Berbié (18 maart). Van Birgit Finnila wordt dit het eerste optreden als lied-vertolkster in Den Haag (zij was wel al soliste bij het Residentie-Orkest en het Concertgebouworkest). Beide anderen traden al eerder voor de Union op en werden we gens het succes daarvan nu wederom uitgenodigd. Abon nementen voor de serie zijn verkrijgbaar in Diligentia. Living Sound in Den Haag en Scheveningen DEN HAAG In het kader van een Nederlandse tournee speelt de gospelgroep Living Sound op zondag 16 september om 14.00 uur op de boulevard in Scheveningen. 's Avonds om 19.30 concerteert de groep in het Capitol aan de Loos- duinseweg in Den Haag. De muziek van Living Sound heeft een eigen karakter, hoe wel er duidelijk invloeden zijn van soul- en rockmuziek en de christelijke boodschap centraal DEN HAAG De schrijver Hugo Claus krijgt de Constan- tijn Huygensprijs (8.000 gul den) voor zijn gehele letter kundige werk. Dit heeft het bestuur van de Jan Campert stichting in Den Haag woens dag laten weten. Andere let terkundige prijzen voor 1979, toegekend door de stichting, gaan naar: Jan Campertprijs, groot 4.000 gulden, aan Roland Jooris voor zijn bundel „ge dichten 1958-'78". De Bordewijkprijs, groot 4.000 gulden aan Willem Brakman voor zijn bundel „zes subtiele verhalen". De Nienke van Hichtumprijs, groot 4.000 gulden aan Henk Bernard voor zijn jeugdboek „Laatste nacht in Jeque". De commissie van advies vool het toekennen van deze prijzen bestond uit Piere H. Dubois, Gerrit Borgers, Jacques den Haan, Anton Korteweg, André Matthijssen, Harry Scholten en Paul Dewispelaere. Voor het toekennen van de Nienke van Hichtumprijs werd de jury uit gebreid met Miep Diekmann en Paul Biegel. De prijsuitreiking zal plaats vinden door de burgemeester van Den Haag, de heer F. G. L. L. Schols, op 19 de cember om 20.15 uur in de voormalige raadszaal van het oude stadhuis in de Javastraat in Den Haag. Nieuw toneelstuk Annie M. G. Schmidt AMSTERDAM Annie'MG. Schmidt heeft een nieuw to neelstuk geschreven: „Ér valt een traan op de tompoes". Na enkele proefvoorstellingen in Rotterdam gaat de première op 26 september in het Nieuwe De la Mar Theater te Amster dam. Lodewijk de Boer regis seert, medewerkènden zijn Nell Koppen, Trudy Labij, Marlies van Alcmaer, Wim Kouwenhoven en Flip van Duyn. Brasilia De nationale bisschoppenconferentie van Brazilië heeft een krachtige verklaring opge steld waarin om een her vorming van het econo misch beleid in het land wordt gevraagd. Het huidi ge beleid „negeert de ele mentaire behoeften van de bevolking", zo menen de bisschoppen. Het econo misch model van Brazilië zal moeten veranderen nu het nog tijd is om een chaos te voorkomen. Kardinaal Aloisio Lorschei- der, voorzitter van de Brazi liaanse bisschoppenconfen- rentie, stelde dezer dagen president Joao Figueiredo een document ter hand, geti teld „Bijdrage aan een Socia le Politiek". Het Episcopaat verklaart in dit document nadrukkelijk dat het econo misch beleid van de regeling een „toegenomen concentra tie van het nationaal inko men toestaat, de elementaire behoeften van de bevolking heeft genegeerd en een alge mene ontevredenheid heeft veroorzaakt, zonder dat daar naast de doelstellingen zijn bereikt van vermindering van de inflatie en van de bui tenlandse schuld". Om bij voorbaat eventuele aanvallen te beantwoorden, bevestigde kardinaal Lor- scheider in door de pers ge publiceerde verklaringen, dat het betrokken document niet afwijkt van de lijn van Pue- bla en op geen enkele wijze een pleidooi bevat voor het marxisme of voor een ver vanging van het kapitalisme door het socialisme. „Geen democratie kan weerstand bieden aan totalitaire verlei dingen als ze niet steunt op de bevolking om de elemen taire behoeften van het volk te bevredigen", zo zeggen de Braziliaanse bisschoppen in hun document. „Het is niet overdreven te denken dat het zogenaamde Braziliaanse wonder voor een groot deel bereikt is ten koste van een uitholling van het inkomen van de armen". Het episcopaat vraagt de Bra ziliaanse regering om moed en scheppingskracht te tonen door de sociale investeringen te stimuleren ten koste van overtollige investeringen in prestige-objecten. Het vraagt in dit verband aandacht voor „het schandaal van de om standigheden waarin de be volking in de stedelijke bui tenwijken en de sloppenwij ken woont". De bisschoppen achten het een onvoorwaar delijke zaak dat wordt over gegaan tot een „serieuze her ziening van de grondpolitiek om de onmiddellijke garantie te verkrijgen dat de arbeiders worden gehandhaafd op de gronden die zij bebouwen". De Braziliaanse kerkelijke leiders pleiten tenslotte voor een „authentieke vakbond- sautonomie", die iedereen, ook de analfabeten, in staat stelt aan het proces tot demo cratisering deel te nemen. Justitia et Pax solidair met Argentijnse vermisten De Europese commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) heeft haar solidariteit kenbaar gemaakt met de ver misten in Argentinië en hun familieleden. In een telegram aan Edmundo Vargas Careno, voorzitter van de commissie van onderzoek naar de vermisten, inge steld door de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten), schrijft mevrouw Marga Klompé voorzitster van „Justitia et Pax", dat de Europese commissie de bemoeienissen van de OAS-commissie zeer op prijs stelt. „Justitia et Pax" vraagt om een diepgaand onderzoek en hoopt op de hereniging van de vermisten met hun gezinnen en op de vrijlating van hen die zonder enige schuld gevan gen zitten. De Europese commissie „Justitia et Pax" bestaat uit de nationale commissies van Denemarken, Duitsland, Zwitserland, Luxemburg, België, Nederland, Frankrijk, En geland, Ierland en Spanje. Vijftig religieuzen uit West-Europa zullen van 23 t/m 26 september te Vught een bijeenkomst houden over vervreem ding en bevrijding. Speci ale gast is pater Cecilio de Lora sm uit Bogota (Co lombia), vertegenwoordi ger van de Latijns Ameri kaanse organisatie van religieuzen. De Nederlandse afvaardi ging bestaat uit de zusters Agnes van Aalst (Socië teit van Jezus, Maria en Jozef), Gabriel van de Heuvel (Zusters van Lief de), Tine Hoelscher (Wit-, te Zusters), de broeders van Jan Morsch (broeders van Oudenbosch) en Jo Tuilemans (broeders van Maastricht) en de pries ters Jan Mol (Witte Pa ters) en Sylvester van de Ven (Norbertijnen). sisch-örthodoxe non die in april werd veroordeeld tot een verblijf in een psychia trische kliniek, is overge bracht naar het speciale psychiatrische ziekenhuis in Kazan (ten oosten van Mos kou). Het is een van de zie kenhuizen waar krankzin nige misdadigers en ook po litieke dissidenten en gees telijken worden behandeld. Naar verluidt heeft zij een behandeling met zware me dicijnen gekregen, waar door haar rechterarm ver lamd is. De commissie „Geloof en Kerkorde" van de Wereld raad van Kerken heeft zich kortgeleden te Taizé bezig gehouden met stuk ken over de doop, de eu charistie en het priester schap, waarover reeds in een vergevorderd stadium overeenstemming is be reikt Deze teksten zijn een onderdeel van het streven der kerken naar zichtbare eenheid. In de Duitse bondsrepubliek heerst het socialisme feite lijk op alle gebieden. Alles wordt langzamerhand van de zijde van de staat ver wacht De invloed van de staat groeit voortdurend, niet in het minst door de eis van een totale verzorging. Dit verklaarde de secretaris van de Duitse Bisschoppen conferentie, prelaat dr. Jo sef Homeyer, bij de viering van het 25-jarig bestaan van de katholieke land- en volkbeweging in het bisdom Muenster. Poolse katholieken heb ben de tekst vrijgegeven van een brief aan de aart sbisschop van Praag, kar dinaal Tomasek, en het episcopaat van Bohemië en Moravië. In de brief, die als dagtekening 14 juli 1979 heeft staat dat het de plicht is van elke christen om te letten op het ontzag voor de mense lijke waardigheid en de burgerrechten. De Poolse katholieken schrijven dat zij de arrestaties van en de processen tegen een aantal onschuldige lieden in Tsjechoslowakije niet door de vingers kunnen zien. Dit meldt het Engel se instituut voor religie in communistische landen. HILVERSUM Bij wijze van proef zal de Ikon-radio vol gend jaar van Advent tot Pinksteren de morgendiensten gaan verzorgen samen met en vanuit een klein aantal ge meentes die ervaring hebben met radio-kerkdiensten. Deze uitzendingen zullen zodanig over een maand verdeeld wor den dat op iedere eerste, tweede enzovoort van de maand dezelfde gemeente te beluisteren zal zijn. Doopsgezinde broederschap. Via studiedagen met de betrok ken gemeentes die door een theoloog exegetisch begeleid zullen worden, hoopt de Ikon-radio intensievere aandacht te kunnen besteden aan vorm en inhoud van de radiodienst. Men is tot deze proef gekomen omdat de tot nu toe gehan teerde methode niet voldeed. In het verleden namelijk wer den de morgendiensten uitgezonden vanuit verschillende gemeentes, die voorbereid werden door een groep gemeen teleden samen met de betreffende voorganger. Dit gebeurde volgens een seriematige formule, waarbij een gemeente twee, drie en soms zelfs vier achtereenvolgende radiodien sten voor haar rekening nam. Wat de keuze van het kerkge nootschap betreft, die werd vooral bepaald door de groootte van de bij de Ikon aangesloten kerken. Dat betekende, dat de Gereformeerde en hervormde gemeentes de meeste dien sten verzorgden. Anglicaanse toenadering Londen Een belangrijke toenadering inzake het primaat schap en de onfeilbaarheid van de paus is bereikt op de ver gadering van de internationale RK-Anglicaanse commissie (ARCIC), die kortgeleden in Venetië werd gehouden. Hoewel er geen volledige overeenstemming is bereikt, hoopt de commissie dat het binnen twee jaar het eindrapport aan de katholieke en anglicaanse kerk kan uitbrengen. Eerder heeft de commissie aJ overeenstemming bereikt over de Eu charistie (1971), priesterschap en wijding (1973) en het leer gezag (1976).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9