Progressief Lisse blijft tegen kostbare uitbreiding raadhuis Blokhuiswinkeliers mogen centrum uitbreiden m! - r r -f/. a l 'Vergeten' bunkers vertragen werkzaamheden camping ja EGIO VILLA EENHUIS MOET IN IEDER GEVAL WORDEN GESLOOPT Si£' l Medisch gd Kleuterdag verblijf •i jeopend Vossejacht "Prije Klups Minister Pais overhandigt werkboek in Oegstgeest IN KATWIJKSE DUINEN: LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA LISSE De Lissese Blokhuis-winke- 'liers mogen hun winkelcentrum aan de Koninginneweg uitbreiden met een r tweede bouwfase. In die bouwfase van ,ew Blokhuis II kan de totale vloeropper- n w vlakte van het centrum uitgebreid worden met ruim 1100 vierkante me ter. De helft van deze uitbreiding wordt gerealiseerd in de dienstverle nende sector. De andere helft is be stemd voor winkeliers die opereren in de niet-dagelijkse-goederensfeer. Dit is tijdens een gisteravond gehouden ver- In Lisse is de afgelopen maanden nogal wat te doen geweest rond die uitbreiding. Het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf concludeerde in een planolo gisch rapport dat uitbreiding van Blok huis overbewinkeling in Lisse en verdere koopkrachtafvloeiing in de Poelpolder zal bewerkstelligen. Nu al verdwijnt ruim 42 procent van de Poelpolderkoop- kracht naar het centrum van Lisse. Kort geleden ontving het gemeentebestuur zelfs een brief van middenstanders uit de omliggende gemeenten. Deze mensen we zen op de tanende positie van de Poelpol der-winkeliers en zijn ongetwijfeld meer bezorgd over hun eigen klantenkring, waarvan een niet onaanzienlijk deel boodschappen doet in het Lissese Blok huis-winkelcentrum. Het raadsbesluit kwam er gisteren on danks de progressieve tegenwerpingen, zonder stemming door. „In het preadvies wordt gesproken over eerdere toezeggin gen aan de centrumwinkeliers. Er is ook toegezegd aan de winkeliers van de Hee- reweg dat deze straat verkeersarm zou worden door de westelijke omleidingsweg die er voorlopig niet komt", zo stelde het raadslid mevrouw M. van Ruiten De progressieve fracties vrezen dat de win kelconcentratie in het centrum te groot wordt en dat dit een noodlottige uit werking zal hebben op de overige win kels in Lisse. „Wegen moeten worden verbreed, er moeten parkeerplaatsen ko men en het wonen in het centrum zal er niet op vooruit gaan", zo stelde mevrouw van Ruiten, hierbij gesteund door PvdA- fractievoorzitter Rosdorff die het 'onbe grijpelijk' vond dat het gemeentebestuur zo snel over de conclusies van het CIMK was heengestapt. De PvdA operde zonder resultaat de suggestie om de zaak nog een voor te leggen aan de Rijnlandse Kamer van Koophandel. Het CDA-raadslid H.A. Smith stelde dat de CIMK-planoloog hem niet duidelijk heeft kunnen maken dat niet-uitbreiden van Blokhuis de Poelmarktwinkeliers uit hun netelige positie zal redden. „De Poel polder is nog niet volgebouwd en er vindt een herstructurering van het winkelcen trum plaats. Veel ondernemers hebben nog andere vestigingen in het centrum van Lisse",zo stelde de CDA-fractievoor- zitter die overigens wel de vinger aan de pols wil houden bij de invulling van het nieuwe Blokhuisplan. /"V ft ti it i LISSE Wat er in de toekomst met het raad huis van Lisse mag gebeuren, zeker is dat de linkervleugel „Eenhuis" gesloopt zal moeten worden bij uitbreiding of nieuwbouw van het raadhuis. Reden voor architect Duintjer om de villa niet bij de uitbreidingsplannen te betrek ken, is de slechte staat waarin deze raadhuis- vleugel verkeert. Het huidige onderkomen van burgemeester en wethouders en secretaris S.P. Broersen is over zijn eigen fundering heenge- v<x zakt. Dit is duidelijk geworden in een tweetal besloten raadsbijeenkomsten waarin de raad huisarchitect het nieuwbouw- en alternatieve uitbreidingsplan aan de raad presenteerde. Binnenkort zullen beide plannen ook door de be volking van Lisse bekeken kunnen worden. Hier voor wordt een speciale „raadhuiskrant" vervaar digd die in Lisse huis-aan-huis verspreid zal wor den. In die informatiekrant zet het Lissese college dan uiteen wat de voor en nadelen van de sloop- nieuwbouw of uitbreidingsplannen zijn. Daarna lullen voor en tegenstanders hun mening naar vo ren kunnen brengen in een aantal openbare frac- ivergaderingen. In december valt dan de beslis sing over het felomstreden raadhuis. Bekend is dat het huidige raadhuis het ambtelijke apparaat van Lisse niet langer kan huisvesten. Er is jarenlang gepraat over uitbreiding todat het ge meentebestuur in maart van dit jaar totale sloop en nieuwbouw voorstelde. Naar aanleiding hier-- van besloot de raad ook een uitbreiding van het oude raadhuis te laten onderzoeken. Een progres sieve motie om ook het pand Eenhuis hierin op te nemen, werd door een raadsmeerderheid verwor- Lelijk 1 zul rer „We kunnen niet zomaar wat aanbouwen, zonder een ingrijpende verbouwing in het huidige onder dak. Het raadhuis wordt dan een lelijk gebouwen complex. Dan is het ook nog een zo dat aanbouw het duurste alternatief is", aldus burgemeester A.J. Berends die gisteren tijdens een persconfe rentie becijferde dat er 10,5 miljoen gulden ge moeid is met de aanbouw. Dit terwijl totale nieuwbouw meer dan een half miljoen gulden goedkoper is. „Eenhuis is totaal ongeschikt geworden, het zou het uiteindelijke complex ontsieren en heeft totaal geen monumentale waarde. Het 'monument' zoals het er nu staat is in de oorlogsjaren gecreeërd. Nou toen gingen we nog met de stoomtram naar Leiden en die is er ook niet meer". Het gemeentebestuur is van mening dat het raad huis ook voor het publiek niet meer aan z'n func tie voldoet. De raadszaal is te klein geworden voor de tegenwoordige publiekelijke belangstelling. „De huidige raadszaal als trouwzaal handhaven, lijkt een leuk idee. Maar het kan in deze tijd ei genlijk niet meer, want de zaal is alleen via een trap bereikbaar. Denk eens aan oudere mensen die het huwelijk van hun familieleden bij willen wonen. Vandaag de dag dien je ook rekening te houden met gehandicapten die met een rolstoel ook in een gemeentehuis terecht moeten kunnen." Architect Duintjer wilde de ingang van het even tuele nieuwe raadhuis het liefste aan de zijkant van het gebouw tekenen. Op de plaats aan de Lis sese Heereweg waar nu nog de Jozefschool staat, zal in de nabije toekomst de Lindenlaan de ver binding tussen de Achterweg en de Heerweg gaan Langs deze Lindenlaan komt dan de zij gevel van het raadhuis. De hoofdingang van dit onderkomen wil het gemeentebestuur liever aan de Heereweg houden. Dit dan om de karakteris tieke ingang op het raadhuisplein met daarop en kele oude bomen te kunnen handhaven. Het 10 miljoen kostende project hoeft volgens het ge meentebestuur in Lisse niet tot belastingverhoging te leiden. Ruim 8 miljoen gulden kan uit de alge mene reservepot gehaald worden. De algemene lijn in de bouwtekeningen is „sober zonder armoe dig te worden". Teleurgesteld PvdA-fractievoorzitter W.M. Rosdorff is bijzonder teleurgesteld over de gang van zaken en meent dat de mogelijkheid van de aanbouw van een der de vleugel niet serieus bekeken is: „In maart van dit jaar was al besloten dat het pand Eenhuis ge sloopt zou worden. Het is helemaal niet overwo gen om Eenhuis te behouden. Ze komen elke keer weer met andere cijfers die alleen maar gebruikt worden om een meerderheid van de raad te mani puleren. Het kan nooit, dat uitbreiding net zo De toekomstige zijgevel van het te bouwen raad huis van Lisse,gezien van af de toekomstige Linden laan. Aan de linkerkant van het raadhuis zal het oude gebouwtje aan de Heereweg dan blijven staan of vervangen wor den door een moderne in gang. Op deze tekening is niet te zien dat het toe komstige raadhuis halver wege in een lichte punt vorm wordt gebouwd. duur is als sloop en nieuwbouw. Als ze er nog wat bijbouwen achter het raadhuis, hoeft dat echt niet meer dan een paar miljoen gulden te kosten. En over een jaar of twintig zien we wel weerHet is waanzin om nu tien miljoen gulden uit te geven voor 68 ambtenaren. Wij hebben gezegd, bouw er gewoon wat bij. Maar nee, het moet zo duur moge lijk. Maar daar heeft de Lissese belastingbetaler niks mee te maken. Die zal het een rotzorg zijn of hij zijn paspoort in een mooi of een lelijk gebouw afhaalt. Het uitbreidingsplan is ruim vier keer groter dan de oude huisvesting. Nou, zo krap zul len ze toch niet zitten in dat oude raadhuis." De progressieve partijen in Lisse gaan nu zelf het aangeboden cijfermateriaal bekijken om straks aan te kunnen tonen dat hun plan wel haalbaar is. „Als die derde tekening dan toch niet op tafel komt, moeten we proberen om zoveel mogelijk van de uitbreiding te beperken. De hele zaak is duidelijk veel te ruim opgezet. De architect heeft gewoon zijn gang kunnen gaan. Er is geen maxi male kostprijs gesteld. Het honorarium is altijd een percentage van de aanneemsom. Ja zo'n man gaat heus niet zuinig doen, als hem dat niet ge vraagd wordt", aldus het raadslid Rosdorff. >di i VJ .EIDERDORP Kinde- hai arts prof. dr. G.M.H. Vee- leklaas heeft gistermiddag erl( et nieuwe Medisch Kleuter- 'eei a^ver blijf „Margriet" bij iveiet Leiderdorpse Elisabeth eeiasthuis geopend. Het kleu- dg( srdagverblijf heeft een regi- aat nale functie en biedt dage- rdeijks opvang aan 100 kinde en en in de leeftijd van twee vei ot zes jaar. I oijpgenomen worden kinderen t net ontwikkelings- en gedrag problemen. Zwakzinnige en ichamelijk gehandicapte kin eren komen niet in aanmer- f ting voor behandeling. De da- [opvang vindt plaats in groep- s van 4 a 5 kinderen die een 'aste leidster en een eigen uimte hebben. Na een aan- lassingsperiode van enkele naanden wordt er gewerkt net specialisten als logopedist, «dagoog, psycholoog en een herapeut. In de laatste behan- er' elingsfase gaan de kinderen v0 laar de kleuterklas van het eIj agverblijf als voorbereiding ip de terugkeer in de eigen mgeving. De opname duurt eïi emiddeld anderhalf a twee M lar tig< ral ÖETERWOUDE De Vrije del Klups van de stichting 't Spin- poi neweb gaan zaterdag 15 sep- rijitfember a-S- om 13 30 uur geza- „.inenlijk weer van start met fen vossejacht op het Water- 'je, waaraan alle kinderen 7 t/m 14 jaar uit Zoeterwoude tunnen meedoen. Na de vossejacht gaat iedereen aut 5?r het clubhuis terug om ge- fiUig limonade te drinken en me) log wat bezig te zijn. Tevens is ]ac er dan gelegenheid van 15.00- 15.30 uur om je als lid op te ge- [jnejffin voor het nieuwe clubjaar. Iedereen die wil meedoen ch' ^ordt om 13.30 uur bij het gjj^'ubhuis aan de Zuidbuurtse- OP WERELDDIERENDAG: OEGSTGEEST Tijdens de gisteravond ge houden commissievergadering van de com missie onderwijs en maatschappelijke aan gelegenheden te Oegstgeest, deelde de wet houder mevrouw T. L. Blom de Kock-van Leeuwen mee dat op 5 oktober a.s. minister Pais de gemeente zal bezoeken. Dit in het kader van een leermiddelenpakket dat ont wikkeld is door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Dit pakket omvat een werkboek dat alle facet ten van het huisdier en het houden van huis dieren behandelt. Het is bestemd als leerstof voor de vierde klassen van de lagere scholen. Het ligt in de bedoeling dat de Dierenbescher ming het aan de minister overhandigt die het op zijn beurt aanbiedt aan de wethouder van Onderwijs. Dankzij de welwillende houding van de commissie zal het pakket niet aan één vierde klas maar aan alle leerlingen van vierde klassen in de gemeente worden aangeboden. Het is op werelddierendag de start van een lan delijk projekt met als prettige bijkomstigheid dat Oegstgeest als startplaats is gekozen. De aanbieding zal plaatsvinden op donderdagoch tend 4 oktober in de trouwzaal van het Oegs- tgeester raadhuis. Voorts deelde wethouder mevr. Blom mee dat op 22 oktober te Oegstgeest een onderwijsdag zal worden gehouden in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Onderwerp: De opvoeding van het kind. Diverse sprekers, o.a. professor San ders uit Leiden zijn hiertoe uitgenodigd. De CDA'er Van Veen juicht het toe als er een raadslid benoemd kan worden in het bestuur van de Stichting Welzijnszorg Ouderen Oegst geest. Dit zal de communicatie ten goede ko men. Wie er kandidaat gesteld zal worden is nog een kwestie van fractieoverleg. Een ander belangrijk punt dat ter discussie gesteld werd was een voorontwerp „concept" woonruimteve rordening. Nog in een pril stadium zal na be spreking het concept te voorschijn komen waarna de raad zal beslissen over de definitieve inhoud van het stuk. Het betreft dan: „Verord- nening regelende de inschrijving als woning zoekende en de verdeling van woongelegen heid". Het „vergeten" bunkercomplex in de Katwijkse Noordduinen dat nu verrassend boven water is gekomen. KATWIJK Tijdens de uitbreidings- en vernicuwingswerkzaamheden aan de Noord-camping in Katwijk is men op een vergeten bunker- en gangenstel sel uit de Tweede Wereldoorlog gesto ten. De betonnen massa's zijn voor de uitvoerders letterlijk een blok aan het been. In de loop van volgende week hoopt men de zware resten uit de voor malige Atlantik-wal op te ruimen. De Tweede Wereldoorlog laat nog steeds haar sporen na. De tastbare resten uit deze afschuwelijke periode zijn in Katwijk nog goed waar te nemen. De eerste dui nenrij, de voornaamste beschermer tegen opdringerig zeewater, is op een negatieve manier versierd door verdedigingswerken van de Duitsers, die deze betonnen bun kers'in de jaren '40-'45 bouwden of lieten bouwen. Na de bevrijding is veel werk besteed aan de wederopbouw van Nederland, en de afbraak van het Duitse betonnen erfgoed. Toch zijn niet alle bunkers afgebroken of betonnen versperringen uit de weg ge ruimd. Een aantal kreeg nog een funktie, anderen zijn prijsgegeven aan de elemen ten, omdat de afbraak teveel zou kosten. Wat de laatsten betreft, werden ze wel in kaart gebracht door de Koninklijke Land macht, zodat ze bij werkzaamheden altijd als dusdanig herkend kunnen worden. De Katwijkse Noord-camping ligt pal ach ter de eerste duinenrij. Om de kampeer ders zoveel mogelijk bescherming tegen de wind te bieden heeft de gemeente Kat wijk zowel het oude gedeelte van de cam ping als het nieuwe gedeelte voorzien van veel groenstroken, waarin struiken en boompjes staan. Verder heeft men een wal om de camping aangelegd, om het duinge bied zo min mogelijk te ontsieren. Daartoe had de gemeente het plan gemaakt, zand uit het middenterrein weg te halen, en dat om de camping als „kunstmatige" duinen te plaatsen. Bij deze werkzaamheden op het midden terrein is onverwacht het betonnen ver dedigingsstelsel bloot gekomen. Normaal vertelt de kaart van de Koninklijke Land macht dit bij voorbaat, maar hier is deze kaart in gebreke gebleven. Een geweldige financiële strop voor de gemeente Katwijk levert de onverwachte aanwezigheid van deze bunkers niet op. De totale kosten van de vernieuwing van het campinggebied zijn op 3,2 miljoen gul den geraamd. In deze raming valt nog wel een post te vinden, waar de afbraak on dergebracht kan worden. De grootste pro blemen, die de bunkers veroorzaken, zijn het tijdverlies en de daaruit voortvloeien de late inzaaiing van het gras. Verder zal bij de opruiming zeker puin en gruis over blijven (vooral als een gedeelte van de bunkers opgeblazen wordt) wat moeilijk uit de grond te verwijderen is. Leiderdorps burgemeester Van der Have (tweede van links) en gemeentesecretaris Hobo (rechts) op de foto met de Leiderdorpse Sportman en Sportvrouw van het jaar. Irmgard Hogebrug sportvrouw Leiderdorp LEIDERDORP In een stampvolle sport zaal „Op Dreef' maakte burgemeester M. A. v. d. Have gisteravond bekend wie tot sportman, sportvrouw en sportvereniging van het jaar 1978 van Leiderdorp was geko zen. Sportman werd de 14-jarige Laurens van As, lid van de sportschool Theo van Houdt, voor zijn prestaties op judogebied. Toptumster Irmgard Hogebrug (16) werd gekozen tot sportvrouw. Zij is lid van de gymnastiek vereniging „Pro Patria" te Zoetermeer en maakt deel uit van de nationale turnselectie. De schaakvereniging Leider dorp viel de eer te beurt tot de beste sportclub te worden gekozen, wegens het behaal de kampioenschap van Ne derland door het jeugdteam. Aanmoedigingsprijzen waren er voor Sandra Dorlas (15) van de Leidse atletiekvereni ging „De Bataven", wielren ner Rob Koster (14) van Swift, Leiden, Marcel Piket (13) van de schaakvereniging Leiderdorp en het jeugdjudo- team van sportschool Van Houdt. De verkiezing vond plaats in het kader van het 1200-jarig bestaan van Lei derdorp.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5