Polen en Oost-Duitsland blijven in race in groep 4 Rusland uitgeschakeld i voor Europese titel ii Bmbi l*iP Jehoudt iiöp eindronde E.K [PORT Vijf landen minder dan „Argentinië '78" .evin ran voor a ïngeland Onmisbaar LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 LA VALETTA Sliema Wanderers (Malta) heeft de eerste wedstrijd uit de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars tegen Boavista Por to (Por) met 21 gewonnen. Boavista leidde bij de rust met 1—0. De 5000 toeschouwers zagen de drie doelpunten uit straf schoppen ontstaan. Eliseu scoorde voor de rust. Torteil schoot voor Sliema Wanderers twee keer raak vanaf elf me ter. De Zwitser Galler floot het duel dat een week vooruit werd gespeeld. UEFA wijst Albanees Vergeefse tegenstand Zwitserland EUROPA CUP II Alle doelpunten uit strafschoppen en IJsland standpunt af WEST BERLIJN Cesar Menotti, de bondscoach van wereldkampioen Ar gentinië, zal nog lang aan zijn nieuwe ploeg moeten sleutelen om een even hecht geheel te vinden als vorig jaar. Ruim een jaar geleden werd Argenti nië in eigen land wereldkampioen door de finale van Nederland na verlenging met 31 te winnen. Na die voor Argentinië zo bevrijdende fi nale sprak Menotti: „Ik ga aan een nieu we ploeg bouwen voor de finale van de wereldkampioenschappen voetbal van 1982 in Spanje waar we ons met het beha len van deze titel nu al voor geplaatst hebben". In het afgelopen jaar heeft Me notti nog weinig kans gehad om zijn nieu we groep met elkaar te laten spelen. In te veel wedstrijden moest hij uitkomen met de sterren van het WK in 1978. Slechts Maradonna, die in Bern tegen Nederland een uitstekende wedstrijd speelde, bleek een aanwinst te zijn. Gisteravond heeft West-Duitsland in het Olympisch Stadion van West-Berlijn wei nig moeite gehad met het hernieuwde Ar gentinië. Hoewel de Argentijnen hun te genstander in de eerste helft nog aardig in de greep hadden, sprong West-Duitsland vrij snel na het begin van de tweede helft weg. Kort achter elkaar scoorden Allofs en Rumenigge. Pas enige minuten voor het einde doelpuntte invaller Castro: 21. Argentinië heeft op de bijna 50.000 toe schouwers weinig indruk kunnen maken. Doelman Vidella, de opvolger van Fillol, bleek een zwakke sluitpost te zijn. Bij bei de Westduitse doelpunten speelde hij een dubieuze rol. In vergelijking met het team, dat wereldkampioen werd. was Ar gentinië op negen plaatsen gewijzigd. Al leen passarella en Gallego speelden gister avond in West Berlijn. Het Schotse elftal heeft gisteravond in het Hampdenstadion in Glasgow ge lijkgespeeld (1—1) tegen Peru. Schotland nam door Hartford in de zesde minuut de leiding, hetgeen tevens de rust stand was. Peru kwam vijf minuten voor tijd op gelijke hoogte door een doelpunt van Lequia. Het was een vriendschappe lijke wedstrijd. rberis en Nawalka in duel in de kwallficatie-wedstriid Zwitserland-Polen. W.k. voetbal 1982 ZURICH Voor het twaalfde toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal (eindronde in 1982 in Spanje) hebben vijf landen minder ingeschreven dan voor het „Argentijn se" toernooi. Op het moment dat de inschrijving werd geslo ten, 31 augustus, waren bij de FIFA de aanmeldingen bin nen van 101 landen. Van de zes continentale zones die de FIFA kent, is Zuid-Amerika volledig vertegenwoordigd met tien landen. Een van de Europese bonden ontbreekt, Liechtenstein. Voor het eerst in de geschiedenis zullen aan de eindronde in ju ni/juli 1982 vierentwintig landen deelnemen. De verdeelsleutel is als volgt: Europa veertien (Spanje als organiserend land inbe grepen); Zuid-Amerika vier (Argentinië als bekerhouder inbe grepen); Afrika twee; Azië/Oceanië twee en Noord- en Midden- Amerika twee. Tijdens de bijeenkomst op 13 en 14 oktober zal het organisatieco mité de indeling van de groepen voor de kwalificaties bepalen en de loting verrichten. De voorwedstrijden zullen moeten wor den gespeeld tussen 1 november 1979 en 30 november 1981. De landen, per continent, die hebben ingeschreven, zijn (tussen haakjes het aantal landen dat inschreef voor Argentinië): Europa 33 van de 34 (32): Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Albanië, Oostenrijk, België, Bulgarije, Cyprus, Tsje- choslowakije, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Griekenland, Hongarije, IJsland, Ierland, Noord-Ierland, Italië, Luxemburg, Malta, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Roemenië, Schotland, Spanje, Zweden, Zwitserland, Turkije. Sovjet-Unie, Wales en Joegoslavië. Zuid-Amerika 10 van de 10 (10): Argentinië, Bolivia, Chili, Brazilië, Columbia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay en Vene zuela. Afrika 25 van de 40 (26): Algerije, Cameroen, Centraal-Afrika, Egypte, Ethiopië, Gambia, Ghana, Guinee, Kenia, Lesotho, Li beria, Lybië, Malagasi, Malani, Marokko, Niger, Nigeria, Sene gal, Sierra Ledne, Soedan, Togo, Tunesië, Oeganda, Zaïre en Zambia. Azië 16 van de 33 (18): Bahrein, Hongkong, Indonesië, Iran, Irak, Israël, Japan, Noord-Korea, Zuid-Korea, Koeweit, Malei sië, Quatar, Saoedi-Arabië, Singapore, Syrië en Thailand. Oceanië 4 van de 5 (3): Australië, Taiwan, Fidji en Nieuw-Zee- land. Noord- en Midden-Amerika 13 van de 23 (17): Canada, Costa Rica, Cuba, Guatemala, Haïti, Honduras, Mexico, Nederlandse Antillen, Panama, EI Salvador. Suriname, Trinidad en de Vere nigde Staten Met een fraai schot scoort Gerd Weber, die ook voor zijn rekening nam, 2-0 voor zijn ploeg. eerste treffer (uit een strafschop) jHJSANNE/REYKJAVIK Polen en t-Duitsland zijn in groep 4 van de Tonden voor het eindtoernooi om de •opese voetbaltitel leider Nederland twee genaderd en hebben nog een rijd achterstand. Polen versloeg in nne met 20 Zwitserland en Oost and kwam uit Reykjavik terug t een zege van 30. Voor Oranje is het ïl PolenOost-Duitsland, dat op 26 [ptember wordt gespeeld, van eminent e verliezende ploeg mag als uit- >chakeld worden beschouwd en een ge- 'tspel zou Nederland zeer welkom zijn tde duels NederlandPolen (17 okto- en Oost-DuitslandNederland (21 rember) in het vooruitzicht. uitslag van 3—0 in Reykjavik zegt te inig over de moeite die het de Oostduit- s heeft gekost de twee punten bij IJsland inen te halen. Oost-Duitsland maakte de t het spel te kort te houden en daardoor kregen de IJslanders.die conditioneel rede lijk in de pas konden blijven, steeds de gele genheid in te grijpen. Belangrijker nog voor de ontwikkeling van de wedstrijd was dat de Oostduitsers zelden werkelijk de aanval durfden zoeken. Op het middenveld had IJsland zijn beste man, Si- gurvinsson, die Weber weinig gelegenheid liet het spel tot zich te trekken. De midden velder van de DDR, Lindemann, kwam en kele keren met flinke afstandschoten, maar ook door hem werd weinig aan spelopbouw gedaan, evenmin als door Hafner. Daardoor „zwommen" de spitsen Riediger, Streich en Hoffmann voordurend tussen de numeriek sterke IJslandse verdediging. Pas nadat het eerste uur van de wedstrijd voltooid was, slaagden de Oostduitsers erin zich enige kansen te scheppen en in de 21e minuut van de tweede helft was Streich dicht bij de openingstreffer. Bjarnason voor kwam het doelpunt door de Oostduitser bij de benen te pakken (en de Noorse scheids rechter Thime, die eerder wegens buiten spel een doelpunt van Riediger had afge keurd, legde de bal op de stip. Weber scoor de en deed het vier minuten later nog eens na een goede combinatie met Hoffmann. Dertien minuten voor het einde werd het verschil tussen rechtlijnig en simpel voetbal en een grotere individuele vaardigheid door Streich op drie treffers gebracht. IJsland: Bjarnason; Oskarsson, Johannes Edvaldsson, Geirsson, Sveinsson; Leifsson, Atli Edvaldsson Sigurvinsson; Hilnasson, Torleifsson, Thorblörnsson. Oost-Duitsland: Grapenthin; Kische, Dör- ner, Weise, Schnuphase; Hafner, Linde mann. Weber; Riediger, Streich, Hoffmann. Scheidsrechter: Thime (Noorw.). Toeschou wers: 10.000. Te hoog Leon Walker, sinds enige maanden bondscoach van Zwitserland, heeft na de successen op IJsland geen derde overwin ning kunnen begroeten. In Lausanne, waar voor Zwitserse begrippen zeer veel toeschouwers aanwezig waren (25.000), verloor Zwitserland met 20 van Polen. Een nederlaag die te hoog uitviel omdat Zwitserland zeker in de eerste helft voort durend druk heeft uitgeoefend op de Poolse verdediging. Maar de aanval kon hei over wicht niet in doelpunten uitdrukken. Zo kwamen Sulser, Pfister en Schnyder vrijwel alleen voor doelman Kukla. Zij zagen hun inzetten geblokkeerd. Verrassend was het dat Polen door linksbuiten Terlecki toch op voorsprong kwam. Uit een hoekschop be oordeelde de Zwitserse doelman Burgener de bal verkeerd, waarop Terlecki inkopte (0-1). In de tweede helft was het een gelijkop- gaande strijd die een kwartier voor tijd defi nitief in het voordeel van Polen werd be slist. Bonieks schot verdween in een kluwen spelers, Terlecki reageerde en passeerde Burgener voor de tweede keer: 02. Zwitserland: Burgener; Luedi, Brechbuehl, Zappa, Bizzini; Barberis, Schnyder, Andrey; Pfister, Sulser (Egli), Ponte. Polen: Kukla; Wieczorek, Dziuba, Janas, Rudy; Majewski (Szymanowski), Boniek, Nawalka; Lato.-Kmiecik (Mazur), Terlecki. De stand in groep 4 is: Nederland 6 5 0 1 10 163 Polen 5 4 0 1 8 9— 2 Oost-Duitsland 5 4 0 1 8 105 Zwitserland 7 2 0 5 4 513 IJsland 7 0 0 7 0 2—19 De volgende wedstrijden moeten nog wor den gespeeld: 26/9 PolenOost-Duitsland. 10/10: PolenIJsland. 13/10: Oost-DuitslandZwitserland. 17/10: NederlandPolen. 21/11: Oost-DuitslandNederland. ISLO Een snel openingsdoelpunt van Ja- Miobsson, reeds na zeven minuten, heeft Bel- sj! fe niet kunnen verontrusten. De „witte dui- die in het Bisletstadion van Oslo van 'oorwegen moesten winnen om volgend Har in de eindronden te kunnen spelen, ble- 'tn heersen en wonnen met 2—1. irwegen, met de Feyenoorder Albertsen en 'horesen (FC Twente) in de ploeg, probeerde 0" ï*Nes aan te doen de voorsprong te vergroten. Slechts een keer was Noorwegen dicht bij een [*eede treffer. Thoresen raakte de lat. "aarna was het gevaar uit de aanval van de Noren verdwenen. In de 32ste minuut van de eerste helft werd het Belgische overwicht in de eerste treffer uitgedrukt. Janssen doelpuntte. Ook in de tweede helft eenzelfde spelbeeld. Toch had België nog twintig minuten nodig om Noorwegen definitief klein te krijgen. Van der Eist stelde met een afstandschot de overwin ning veilig. De stand in groep 2 is: 1. Oostenrijk 6 3 2 1 8 115 2. Portugal 4 3 1 0 7 5—2 3. België 5 3 0 2 6 5—4 4. Schotland 4 2 0 2 4 96 5. Noorwegen 7 0 16 1 417 BERN De Europese Voet bal Unie wijst in alle vor men de beschuldigingen van het Albanese sportcomité af. Het comité verweet de UEFA „arrogantie en provo caties" naar aanleiding van dreigende maatregelen als niet alle Schotse aanvragen voor visa van spelers, jour nalisten en supporters voor de wedstrijd Partizani Tira- naCeltic Glasgow zouden worden ingewilligd. Albanië verstrekte slechts visa aan spelers en begeleiders van de club. De supporters en jour nalisten komen het land niet in voor de Europese beker wedstrijd. De UEFA ziet in de houding van Albanië een be treurenswaardige afwijking van de gewoonten van het Eu ropese voetbal. Pers en pu bliek worden hoog geacht. Al banië, dat zes jaar geen club in de Europese bekertoernooien had, denkt er anders over. De UEFA kondigde gisteren aan zich nog uitgebreid met deze zaak te zullen bezighouden. Zege Zwaluwen op Middlesex Wanderers Haarlem Het officieuze Ne derlands amateurelftal heeft gisteravond in Haarlem met 2-1 gewonnen van de Middle sex Wanderers. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het eeuwfeest van de Ko ninklijke HFC. Het was de elfde keer dat de Zwaluwen, zoals het Neder lands team bij dit soort gele genheden wordt genoemd, te gen de Engelse ploeg speelde en de derde keer dat Neder land won. Bij de rust was de stand nog 0- 0, ondanks het feit dat Oranje veel meer in de aanval was. In de tweede minuut van de tweede helft, scoorde Herman Knoppert (RVC) uit een vrije trap. Het Engelse offensief, dat daarop volgde, werd bekwaam afgeweerd. Twintig minuten voor het ein de werd het 2-0, omdat Vene- boer (ACV) profiteerde van een reeks fouten in de Engelse verdediging. Een kwartier la ter slaagde Kenneth Farney erin een doelpunt voor de Wanderers te maken (2-1). Een Rus „omringd" door drie de Grieken ontketende Rus- evenwel uitschakeling niet on- Grieken. Ondanks de ijver van land toch een slotoffensief dat gedaan kon maken. ATHENE Na Hongarije is ook de Sovjet- Unie uitgeschakeld voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams. In Athene versloeg Griekenland gisteren de Sovjet-Unie met 1 0. Nicoloudis maakte twintig minuten voor de rust het doelpunt. Er waren 25.000 toe schouwers. Griekenland is door deze overwinning koplo per in groep 6 van de kwalificatieronden ge worden. Finland heeft twee punten minder, maar nog twee (uit)wedstrijden te goed tegen Hongarije en de Sovjet-Unie. Een hevig slotoffensief heeft de Sovjet-Unie het verdiende gelijkspel niet opgeleverd Zelfs een minuut voor het einde was de Sovjet-Unie nog dicht bij de gelijkmaker, nadat Grieken land na twintig minuten in de eerste helft door Nicolouidis de score had geopend, maar Kapsis trapte de bal van de doellijn toen Constantinou- al gepasseerd was. Gedurende de gehele wed strijd heeft de Sovjet-Unie een overwicht ge had. Succesvol was de ploeg echter niet en voortdurend moest de verdediging attent zijn op de snelle tegenaanvallen van de Grieken. De stand in groep 6 is: Griekenland 6 3 1 2 7 13— 7 Finland 4 2 1 1 5 7—10 Sovjet-Unie 5 1 2 2 4 5—6 Hongarije 5 1 2 2 4 6—8 onden Kevin Keegan is nog steeds niet 'tg te denken uit de Engelse nationale oeg. De ex-Liverpoolster, die aan zijn 'eede seizoen voor HSV bezig is, heeft En- land gisteravond een stapje dichter ge acht bij Italië, waar volgend jaar juni de ndronde van het Europees voetbalkampi- nschap wordt gespeeld. i voetballer van het jaar was een van de wei gen die met verrassende acties de Deense de- nsie uit balans kon brengen. In de zestiende inuut werd Keegan knap vrijgespeeld door eve Coppell en schoot vanuit een moeilijke >ek raak. beginoffensief van Engeland luwde daarna. Het doelpunt waarmee Kevin Keegan Engeland aan de zege van 1-0 op Denemarken hielp. Dat kwam mede door het goede spel van de Deense MVV'er Busk die Keegan aardig onder controle had en Ajacied Soren Lerby, goed voor veel intelligent werk op het middenveld. Met de voor Barcelona uitkomende Allan Simonsen was Lerby de motor van de Deense ploeg die in de tweede helft zeer aanvallend speelde. Dank zij doelman Ray Clemence bleef de voorsprong van 1—0 behouden. Er waren 85.000 toeschouwers. De stand in groep 1 is: Engeland 5 4 1 0 9 124 Noord-Ierland 6 3 1 2 7 69 Ierland 5 13 15 6—5 Denemarken 7 1 2 4 4 1314 Bulgarije 5 1 1 3 3 3- k wa txwwmt België was er niet van ondersteboven toen Jacobsson al na ze ven minuten met dit schot Noorwegen op 1-0 bracht. Het werd tenslotte een Belgische triomf van 2-1. v ai

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17