onden vermijdt klippen p Rhodesië-conferentie p deTijd Carter niet opzij voor Kennedy m li m m Buitenland Onenigheid in Vtugabe's guerrillabeweging n HP NIEUWSNET Overval Koerden op radiostation Prinsjesdag op tv IH LEIDSE COURAh DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Handige Britse diplomatie heeft al vast voorkomen, dat de Rhodesi- sche conferentie vroegtijdig zou te pletter lopen op de ge vaarlijke klippen van haar eigen agenda. Voorzitter Carrington, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, is erin geslaagd de bezwaren van het Patriottisch Front inzake punt 1 van de agen da, een nieuwe grondwet voor Zimbabwe, tijdelijk uit de weg te ruimen. De drie delegaties zijn het nu roerend met elkaar eens, dat zij in het Lancaster House van Londen grondwetgevende be sprekingen zullen voeren. Zo- ara op dat terrein een akkoord bereikt is, komt de delicate kwestie van de overgangsperi ode aan de beurt. Men bedoelt hiermee de tijd onmiddellijk vóór de internationaal erken de onafhankelijkheid van Zimbabwe. Het, ligt voor de hand, dat zowel de huidige zwarte premier, bisschop Mu- zorewa, als de Frontleiders, •Nkomo en Mugabe, de baas zullen willen spelen. Het Patriottisch Front wenst tijdens de onderhandelingen vooral aandacht te besteden aan een wapenstilstand, de op richting van een nationaal le ger, het handhaven van de orde, en nieuwe verkiezingen. Muzorewa van zijn kant zegt, dat hij alleen naar Londen ge komen is voor gesprekken over de grondwet van Zim babwe. Ondanks deze tegen stellingen zijn de Britten er toch in geslaagd een tijdelijke vorm van eensgezindheid tot stand te brengen, zonder dat één van beide Afrikaanse de legaties zware concessies heeft moeten doen. Volgens de Britten hoeft het Patriottisch Front er niet meer bang voor te zijn, dat de Lon- dense conferentie beëindigd zal worden zonder bespreking van de punten die het zo be langrijk vindt. Dankzij de handigheid van Lord Carring ton is die moeilijkheid uit de weg geruimd. Beide Afrikaanse delegaties beschikken nu over de tekst van de grondwet, die door Londen voorgesteld wordt. Het ontwerp stemt in grote trekken overeen met de huidi ge grondwet van Zimbabwe- Rhodesië, behalve wat het veto-recht van de blanke min derheid betreft. Ook zouden in het Parlement van onafhanke lijk Zimbabwe minder zetels gereserveerd worden voor de blanken dan momenteel het geval is onder het regime-Mu- zorewa. Mugabe (Van onze correspondent John Borrell) USAKA Een groep oudere partijleden militaire leiders van Mugabe's ZANU Zimbabwe's Afrikaanse Nationale Een- eidspartij) wordt nu al weer achttien laanden gevangen gehouden in Mozambi- ue. Zij hebben onlangs een document van pagina's uit de gevangenis weten te nokkelen. De inhoud hiervan is ter kennis ebracht van de presidenten van de vijf Af- ikaanse Frontlijnstaten en van de Britse egering. Het document toont aan dat er rnstige meningsverschillen bestaan binnen e partij en het werpt een nieuw licht op de oortdurende onenigheid binnen het Patri- ttisch Front. 'otde samenstellers van het document behoren !igere leden van het centraal comité zoals are Gumbo, Mukudzei Mudzi en Henry Ha- ziripi, maar ook militaire leiders die vroe- een toonaangevende rol hebben gespeeld als Elias Hondo en Dzinashe Machingura. inuari 1977 werden bijna 12 militaire leiders irresteerd door de ZANU. Kort daarna wer- overgedragen aan de regering van Mo- ibique. Het hoofd defensie van de ZANU, josiah Tongogara, had hen ervan beschuldigd kt ze oppositie voerden tegen het leiderschap in Robert Mugabe. zes leden van het centraal comité werden in jaar later opgepakt, omdat ze sympathie iden voelen voor de gearresteerde militaire iiders; zij zouden verder voorstanders zijn van samensmelting van de ZANU en de ZAPU Jimbabwe's Afrikaanse volkspartij) van Jos- la Nkomo. Op verzoek van Mugabé worden ten nog steeds vastgehouden door de autori- an Mozambique, it uit de gevangenis gesmokkelde document lagt de titel „De waarheid over de huidige isis binnen de ZANU en de opkomst van een ijd op twee fronten"; het geeft een uitvoerig verslag van de problemen waar ZANU mee te kampen heeft en komt tot de conclusie dat de partij nu meer verdeeld is dan ooit. De samenstellers beweren dat er een groeiende ontevredenheid bestaat over het feit dat de le den van het centraal comité niet door echte verkiezingen worden gekozen, maar door een systeem van coöptatie (Dit houdt in dat de reeds zitting hebbende leden de nieuwe leden kiezen). Hierdoor ontstaan er kleine mach tsconcentraties binnen de partij. Het document stelt dat de partijleiding maar heel zelden weet wat er zich binnen deze mach tsconcentraties eigenlijk afspeelt. Het pleit daarom voor een gecentraliseerd controlesys teem om zo toekomstige scheuringen binnen de partij te voorkomen. In het document wordt felle kritiek geleverd op de wijze van oorlogvoering. De guerrillastrij ders die uit Mozambique naar Zimbabwe-Rho- desië worden gestuurd, zouden slecht opgeleid en onvoldoende uitgerust zijn. Het Zimbabwe Afrikaans Nationale Bevrijding sleger van de ZANU, de ZANLA, wordt geleid alsof het een privé leger is. Er is, volgens de sa menstellers van het document, een vooropgezet plan om militaire robots te kweken. Men zou zulke ondemocratische methoden gebruiken om de vechtende soldaten een blijvende angst in te boezemen. Na de arrestatie van Gumbo en de andere le den van het centraal comité zeiden officiële ZANU-functionarissen in Mozambique dat de groep was gearresteerd omdat ze voorstanders waren van een eensgezind Patriottisch Front met Nkomo aan het hoofd. Maar het verhaal van de ZANU-gevangenen luidt heel anders en lijkt een heel nieuw licht te werpen op het voortdurende falen van het Front om een alle somvattend eenheidsverdrag op tafel te bren gen. Ze zeggen, dat ze een samensmelting met ZAPU steunen omdat ze dat als de enige weg zien om na de onafhankelijkheid een burger- .Militairen van Mozambique bij de wrakstukken van een Rhodesische Augusta-Bell he likopter 205 die, bij een aanval door de luchtmacht van Zimbabwe-Rhodesië werd neegehaald. oorlog in Zimbabwe-Rhodèsië te voorkomen. Bovendien zou het makkelijker worden om de internationale hulp aan de guerrilla's in goede banen te leiden. „Maar onze vraag naar politieke eenheid", al dus het document, „werd door conservatieve elementen binnen de partij uitgelegd als een poging om de partij te verkopen aan de ZAPU". De gevangen gehouden ZANU-leden zeggen dat tijdens een vergadering van het uitvoerend comité van de partij in oktober 1977 hun voor stellen om tot eenheid te komen, werden weg gestemd. Er werd toen een officiële beslissing genomen dat men nooit een politiek verbond zou sluiten met de ZAPU. „De ZANU moest blijven zoals zij was tot de onafhankelijkheid", aldus het document. „De'te volgen koers kreeg onmiddellijk een naam: „Tamba wahachenjera' (speel het spel voorzich tig)". ZANU-leden die in Mozambique gelegerd zijn, maken zich zorgen over de voortdurende ge vangenhouding van hun vroegere collega's. Ze hebben er bij de Britse minister van buiten landse zaken, Lord Carrington, op aangedron gen om deze zaak tijdens de conferentie in Lon den ter sprake te brengen bij Mugabe. (Copyright The Guardian) TEHERAN (Reuter-UPI) Gewapende Koerden hebben twee leden van de revolutio naire garde gedood en vier verwond bij een aanslag op het radio- en televisiestation van Mahabad, zo heeft het Iraanse persbureau Pars gis teren meegedeeld. Voorzover bekend betrof het de eerste actie van de Koerden sinds de voormalige hoofdstad van de opstandige Koerden ruim een week geleden in handen is gevallen van de re geringstroepen. De Koerdische strijders, die geleid werden door de buiten de wet gestelde Koerdische Democratische Partij (KDP), trokken naar de bergen nadat zij alle steden in het gebied hadden moeten laten schieten na het oprukken van de strijd krachten van Teheran. Hun leiders hebben verklaard dat zij vanuit de bergen een guer rillaoorlog zouden gaan voeren tegen de centrale autoriteiten. Thuisland Venda onafhankelijk THOHOYANDOÜ (Reuter- AFP) Venda is vandaag na Transkei en Bophutatswana als derde thuisland onafhan kelijk geworden van Zuid-Af- rika. De Zuidafrikaanse vlag werd gestreken en er werden 101 kanonschoten afgevuurd. Venda, in het uiterste noord oosten van Zuid-Afrika, is iets kleiner dan Nederland en blijft in elk geval economisch geheel afhankelijk van Zuid- Afrika. Zijn bevolking telt 360.000 zielen, maar 150.000 le den van de Venda-stam wo nen en werken in de repu bliek Zuid-Afrika. Naar wordt verwacht, zal Venda evenmin als Transkei en Bophutatswa- n^nternationaal worden er- Arrestaties in Chili VINO DEL MAR (AFP) Volgens politiekringen zijn dinsdag op de verjaardag van de dood van president Salva dor Allende 34 mensen gear resteerd op de plaats waar Al- lende zou zijn begraven. Ongeveer 400 mensen, meest studenten, waren naar de be-, graafplaats Santa Ines in Vina Del Mar gegaan waar zij toe spraken hielden en rode anjers legden. Degenen die gearresterd wer den, hadden leuzen geroepen tegen het militaire bewind van generaal Augusto Pinochet. In de hoofdstad Santiago wer den zeven mensen die anjers bij het paleis legden, gearres teerd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS zal dinsdag 18 september zowel op radio als op televisie uitgebreid aandacht besteden aan Prinsjesdag. Op de televisie wordt van 12.55 tot 14.30 uur via Ned. II een rechtstreeks verslag uitgezonden van de opening van de Staten- Generaal en de Troonrede. Aansluitend volgen politieke analy ses en commentaren vanuit Den Haag. Een samenvatting volgt van 18.00 uur tot 18.30 uur via Ned. I. Daarna wordt, eveneens via I, van 23.10 tot 23.40 uur in een extra lange aflevering van „Den Haag Vandaag" aandacht besteed aan Prinsjesdag. De NOS-radio heeft een speciaal programma over Prinsjesdag van 13.03 tot 16.00 uur via Hilversum 1. WASHINGTON Presi dent Carter heeft gisteren bij een bezoek aan de staat Connecticut bevestigd wat hij zijn omgeving al eerder had meegedeeld: dat hij voor de presidentsnominatie vol gend jaar niet opzij zal gaan voor senator Edward Ken nedy. „Ik ben vol vertrou wen over de toekomst", al dus de president tegen ge pensioneerden. „Hoezeer ik u ook bewonder, ik voel er voorlopig niets voor mij bij u aan te sluiten". De voorzitter van de Huis van Afgevaardigden, de Carters en Kennedy's partijgenoot Tim O'Neill, meent dat deze strijd niet zal resulteren in een over winning voor een Republi kein. De landelijk voorzitter van de Democraten, John White, gelooft dat Kennedy aan de strijd zal meedoen. Kennedy zelf is ervan over tuigd dat als hij het tegen Car ter zou opnemen, het „een hard gevecht" zou worden bij de strijd om de uiteindelij ke verkiezing". Tim O'Neill, die in het parle ment al lange tijd een bondge noot van de Kennedy's is ge weest, zei dat de Democrati sche partij op haar best is, als er een jaar voor de verkiezin gen gebekvecht wordt. De par tij heeft volgens hem de nei ging alles te vergeten tegen de' tijd dat er gekozen moet wor den. Mevrouw Joan Kennedy, die afzonderlijk leeft van haar man, zegt dat ze haar man zal volgen als deze in het Witte Huis zou terecht komen. „Het denkbeeld in het Witte Huis te moeten wonen, schrikt mij niet af, tenslotte ben ik aan het politieke wereldje gewend. In 1958, toen ik 21 was en ver loofd was met Ted, liep ik het vuur uit mijn sloffen voor Jack (John F. Kennedy), die in de Senaat herkozen wilde worden. Ik loop dus al heel lang mee". Onverwachte uitbarsting Etna: tien doden 1ATANIA (AFP/REU- ER) Een onverwachte itbarsting van de Etna op icilië heeft aan zeker tien ïensen het leven gekost, zo officieel in Catania mede- J edeeld. i Inge veer 150 toeristen afkom- A tig uit Italië en elders, maak ten een uitstapje naar de top, van de vulkaan, toen een van de kraters, die „nieuwe mond" wordt genoemd, onverwacht een stroom van stenen en lava uitbraakte. Het is voor het eerst sedert ruim honderd jaar, dat de Etna mensenlevens geëist heeft. estrande leerling-vliegers ilijven in Michigan WASHINGTON De dertien Nederlandse leerling-vliegers, die week hevig in de knel zijn ekomen, nadat hun vlieg school in de Amerikaanse staat Michigan was afge- 'rand, blijven voorlopig in tichigan. De hoop op een op- ossing van de affaire, die hun I [lk van een bedrag van 11.500 d lollar leek te beroven, is toe- enomen door veel spontane V hulp van de bevolking van £jhet plaatsje Mount Pleasant n wijde omgeving. j0 De plaatselijke bank heeft in- ja middels een rekening geo- og 'end, waarop door meeleven- H ie burgers al enkele duizen- l| den dollars zijn gestort. De ™|ank heeft hun gegarandeerd, jHiat ze voorlopig in hun appar el ementen in het plaatsje kun- L* !en blijven, de immigratie- iUJ lienst heeft hun verblijfsver- ^inning verlengd, de plaatse- 1 'ke krant besteedt bijna dage de affaire en door de bevol king worden ze ruimschoots van voedsel voorzien. Om de vlieglessen elders te kunnen voortzetten is een fors bedrag nodig, circa 70.000 dol lar voor de hele groep. Hoewel gerede hoop bestaat, dat een vliegschool in Tennes see wel voor wat minder geld met de groep in zee wil, zal het bijeenbrengen van het be drag een enorme krachttoer vergen. De dertien merendeels jongere Nederlanders arriveerden ruim vier maanden geleden in Michigan om er a raison van 11.500 dollar te worden opge leid tot vlieger. Twee maan den voor het einde kwamen de lessen tot een abrupt slot, toen de hangar met zes vlieg tuigen in vlammen opging. Een dag later werd de eige-* naar van de vliegschool gear resteerd op verdenking de EISNERS ELSEVIER tekent bij de Rot terdamse havenstaking aan: „Als Wim Kok zegt dat de ha vens natuurlijk belangrijk, maar voor de FNV marginaal zijn, is dat de understatement van het jaar. Natuurlijk zijn die paar duizend havenarbei- dersa numeriek onbelangrijk, maar ze schoten wel een paar lichtkogels af die het hele FN V-kasteel in hun onbarm hartige gloed zetten. Een be leid staat ter discussie. Het ja renlang vanzelfsprekende au tomatisme van de solidariteit staat krachtig op de tocht". Voorts een artikel over de wildgroei bij de adoptie van buitenlandse kinderen. „In het officiële adoptiecircuit ziet men met afgrijzen hoe rijp en groen zich op de internationa le babymarkt heeft gewor pen". De jubilerende violist Theo Olof onthult dat Peter Schat geweigerd heeft voor hem een vioolconcert te schrij ven, omdat hij liever niet voor iemand componeert die ook op een VVD-congres speelt. „Er valt niet over te praten met die jongens. Ze vinden dat een musicus, ik dus ook, links moet zijn en denken en doen. Terwijl alle politieke opvattin gen voor mij altijd blijk geven van het menselijk tekort". I In de HAAGSE POST zegt vervoersbondleider Schroër over de bezetting van zijn Rot terdamse kantoor: „Wij zullen niet zo dom zijn als de werk gevers en ze er door de politie laten uithalen. Ik zie het als een verharding van de actie die duidt op de slotfase ervan. Een soort wanhoopspoging om nog iets te bereiken. En waar om zouden wij dan nog olie op dat vuur gooien?". Een com mentaar over UNIFIL conclu deert: „Gegeven het feit dat Nederland een zeer eigen, uit gesproken politiek voert je gens Israël en in de Arabische wereld, hoort het niet in deze strijdmacht van de Verenigde Naties thuis. Misschien in een andere, maar niet hier".. Voorts een reportage over de rage van het trimmen per ra cefiets. „Er zijn trimmers die er niet voor terugdeinzen do ping te slikken. De honger naar een goede klassering in trimwedstrijden maakt van sommige wilde rijders pakha- zen". Een gesprek tenslotte met PSP-Kamerlid Andre van Es over de actie Kindervuist. „Ik denk dat minderjarigen meer recht hebben op een stem in eigen opvoeding dan nu het geval is. Dat zou eens vastgelegd moeten worden, daar zou eens duidelijkheid over moeten komen. Los van het feit of kinderen het nu wel of niet ellendig hebben". Het omslagartikel gaat over vrou wenmishandeling. In VRIJ NEDERAND dit ge luid uit de Rotterdamse haven: „Wim Kok zag je de laatste veertien dagen helemaal niet op de televisie. Die heb ik wel gemist als lid van de vakbond. Ze laten je gewoon zwemmen en anders als er wat is, zie je hem dagelijks twee, drie keer op een avond, ten voeten uit. Daar zit ik mee. Het is oorlog, de troepen staan klaar, maar de generaal is pissen". Ook wordt gepraat met minister Van der Klaauw. „De neutro nenbom speelt niet meer. Die zie ik niet komen. Na alle weerstand daartegen zou ik het uiterst onverstandig van Carter vinden om hem nog in te voeren. Dat lijkt me zuiver theoretisch". Een interview voorts met regisseur Forman van de film Hair. „Ik geloof dat de sexuele bevrijding een mythe is gebleken die nooit heeft bestaan - ook in de jaren zestig niet - en die nooit zal bestaan. Ik geloof echter ook dat we daar maar niet meer over moeten jammeren, omdat uit de spanning tussen ons verlangen naar sexuele vrij heid en onze overgeerfde rem mingen een creativiteit los komt die toch tot vooruitgang leidt". De bijlage is grotendeels gewijd aan de Spaanse bad plaats Benidorm. NIEUWSNET zegt over de Rotterdamse havenstaking: „Het staat als een paal boven water dat een loongolf van de hoogte als aangegeven door de eisen van de stakers, de be staande werkgelegenheid rampzalig zou aantasten. De regering zou de rekensom eens duidelijk moeten voorleggen aan de werknemers". Voorts een reportage over de jacht op kleine zwartwerkers. „Het zijn altijd de kleintjes die ze pak ken. Door de sociale recherche worden de allerzwaksten on der ons aangepakt en dus is het hebben van zo'n apparaat een duidelijke politieke keuze. Ze wagen volgens mij niet eens aan de echte grote uitke ringszwendelaars". Prof.Algra schrijft over de zaak Menten: „Onlustgevoelens bij de bevol king kunnen op hem worden afgereageerd. De vraag wat een zondebok heeft uitge spookt is onbelangrijk, zelfs of hij wel wat gedaan heeft dat niet door de beugel kan. Het gaat er alleen maar om dat hij eén - gelet op de tijdsomstan digheden - een passend stigma krijgt: heks, neger, zigeuner, kapitalist, commnunist, oor logsmisdadiger. Het uitstoten van zo'n zondebok werkt in hun samenleving zuiverend". Een interview tenslotte met Andrew Young: „voor het mo ment geloof ik dat Amerika de situatie voldoende in de hand heeft. Onze relaties met vrij wel alle Arabische staten, met de mogelijke uitzondering van Libië en Irak, zijn uitstekend". DE TIJD noemt de Rotter damse havenstaking het bank roet van de erkende vakcen trales. „Bij FNV en CNV mo gen de mensen alleen dokken. Voor de rest moeten ze hun bakkes houwen. Dokterandus- sen bepalen daar wat goed is voor Jan-met-de-Pet". Voorts een interview met de energie- deskundige prof. Odell. „Ik durf stellen dat er onder de Nederlandse bodem nog een hoeveelheid aardolie en gas zit die aanzienlijk groter is dan de bel van Slochteren. Het rege ringsbeleid is erop gericht zui nig te doen met de aangeboor de voorraad, maar dat is wer kelijk rampzalig. Energie is niet iets dat je kunt bewaren als appeltje voor de dorst". Een gesprek ook met staatsse cretaris Kraaijeveld. „Het is mijn verantwoordelijkheid zorgvuldig met het subsidie geld om te gaan en niet, omdat de tijd dringt, omdat 31 de cember nadert, ineens als een malle geld te gaan uitgeven om het maar kwijt .te zijn". Een ander artikel noemt de komende Nederlandse bis schoppensynode „Van belang voor alle mensen in de we reldkerk als criterium voor de vraag of er een groei is naar een open kerk, een kerk die ruimte geeft voor beweging en veelvormigheid". HERVORMD NEDERLAND vindt het onverstandig dat prins Bernhard van premier Van Agt weer een uniform heeft mogen aantrekken. „Het aanzien van het konminklijk huis is niet gediend met gehar rewar over wel of geen uni form en zeker ook niet met de daaruit voortvloeiende be kendmaking dat de prins al eerdere verzoeken in deze richting had gedaan". Een in terview ook met de nieuwe voorzitter van de Remon strantse Broederschap Lideke in 't Veld. „Er zijn plaatselijk al vrij vergaande samenwer kingsvormen met vrijzinnig hervormden en met doopsge zinden, bijvoorbeeld in Hoorn en Haarlem. Deze ontwikke ling zal wel doorgaan, maar de beweging samen op weg van gereformeerden en hervorm den dreigt de oecumene in de weg te staan". Een kritisch ar tikel voorts over recente uit spraken van' Kissinger. „Zijn denken is even pervers en bloeddorstig gebleven als twintig jaar geleden". Ook sig naleert het blad de bekering van de prediker Billy Graham die vroeger bekend stond als havik en de Vietnamoorlog steunde, maar die nu zegt: „Het koningschap van God is niet hetzelfde als Amerika. Ik wil nu een bijdrage leveren aan een betere verstandhou ding tussen de verschillende landen. We leven in een ande re wereld als een generatie ge leden. We kunnen het ons niet permitteren onze taak als we reldburgers te negeren".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15