coasaiö Kamermeerderheid wil nieuwe nota hver import van Algerijns gas Vakmanschap is Meesterschap Briefgeheim -fERVOER VAN PIJPLEIDING BLIJFT DE VOORKEUR HOUDEN Wiegel akkoord met VUT voor ambtenaren Nederland moet opslag van kernwapens niet schuwen BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 Bij mijn thuiskomst vond ik gisteren een briefje op de aanrecht, waarin mijn vrouw mededeelde, dat ze voor een breipatroon de stad was ingegaan. Het lag naast een aangesneden bruinbrood en was kennelijk in haast geschreven. ,,De thee zit in het busje met „foelie" erop", had ze er nog onder gezet, „en als je de koekjes zoekt, die zitten in de blauwe trommel met „rijst" erop". Terwijl ik het papier dichtvouwde, dacht ik aan de brieven, die we elkaar vóór ons trouwen plachten te zenden. Vellen vol schreef ik met gedetailleerde beschrijvingen van mijn wanhopig verlangen om de dagen in haar zinderende nabijheid te mogen doorbrengen. Ik bracht ze daarna persoonlijk naar de brievenbus op het einde van de straat. En dat vrijwel elke dag gedurende het tijdvak van 1953 tot 1956. Dat waren de jaren, waarin de posterijen weer voor het eerst sinds mensenheugenis winst maakte. Wat laat een echtvereniging achteraf eigenlijk heel van zo'n broze briefwisseling, waarin je onuitputtelijk lijkt in het omschrijven van telkens dezelfde driften? Niet veel, vrees ik oprecht. Een paar slordig neergekrabbelde regels hooguit op de achterkant van een lege koffiezak: „Ik ben naar mijn moeder. Je sokken liggen in de onderste la". Dat zijn de ontboezemingen, die je als vergevorderd kostwinner van je vrouw krijgt. Nu behoor ik toevallig tot het type mannen, dat zonder vrouw binnen enkele dagen tot ernstige verloedering raakt. De lust tot scheren ontvalt me reeds de eerste dag en ook het bakken van een simpel ei is me dan al te veel. Ik ken mannen in mijn directe omgeving, die bij uitstedigheid van hun echtgenote toch nog kans zien een pot thee voor zichzelf te zetten en ook normaal om de twee dagen schoon ondergoed aantrekken, nadat ze de oude broek in een lauw sopje hebben gezet. Ik vind dat adembenemend, maar zelf kom ik in mijn dooie eentje nooit verder dan een Robinson Crusoë-act, waarop de zegen van de Nederlandse kampeerraad duidelijk niet rust. Ditmaal was haar afwezigheid me niettemin uiterst welkom, want ik was al weken van plan om de gordijnroe in de voorkamer te herstellen. Die hangt al maanden scheef vóór het venster, maar telkens, wanneer ik mijn jasje heb uitgetrokken en neuriënd mijn mouwen opstroop, zegt mijn vrouw met een onverdunde glimlach van blauwzuur: „Zou je dat nou wel doen jongen", want ze kent als geen ander mijn twee linkse handen, die als in een ouwe filmdraak kans zien om alles in het honderd te sturen. Fluitend haalde ik nu de handige huishoudtrap uit de gangkast en nadat ik hem vóór het raam had geplaatst, ontsteeg ik langzaam aan de aarde. Toen ik bijna boven was, voelde ik pas, dat één van de poten wat hoger stond dan de andere en alleen door mij vast te klemmen aan de gordijnen, kon ik nog net mijn vrije val breken. De roe hing nu verticaal als een stalagtiet in de grotten van Han. Voor mijn volgende bestijging keek ik daarom beter uit. Ik inspecteerde de trap nauwgezet en liep er ook nog enige malen omheen terwijl ik krachtig aan de poten rukte. Een minuut later stond ik echter rotsvast tegen de zoldering een ongemeen fraai gat te boren. Op het moment echter, dat ik de eerste schroef erin wilde draaien, werd er gebeld. Aanvankelijk besloot ik nog om het te negeren, want ik begreep donders goed, dat ik nooit meer zo solide zou staan als nu. Maar toen het bellen aanhield daalde ik toch af, want wie kon mij garanderen, dat het geen agent was, die mij de droeve tijding kwam brengen, dat mijn vrouw bij het oversteken door een roekeloze dreumes op een driewieler was gegrepen? Voorzichtig liep ik naar de glazen buitendeur, waarachter ik aahvankelijk niemand zag staan. Pas toen ik hem open deed, zag ik ze staan: twee keurig gesteven kleuters met oersterke ruiten petjes op. „Komen jullie voor oude kranten?", vroeg ik welwillend. Ze schudden ernstig hun hoofden. Daarna maakte één van hen een buiging en sprak ie vermanend: „Nee mijnheer, we kwamen alleen maar even zeggen, dat uw hondje slordig en vies is. Mijn moeder vraagt, of u hem voortaan vóór uw eigen deur kunt laten plassen". Nu had zijn mededeling mij hard kunnen treffen, als ik maar een hond had gehad. Doch voorzover ik het kan bekijken beweegt niemand zich in ons huis op vier benen voorwaarts. Dit deelde ik het tweetal dan ook met discrete opluchting mede. Mijn mededeling bracht hen even van hun stuk. Toen peilde de kleinste: „Het is zo'n klein, geel tekkeltje mijnheer". Op dat moment ging mij een licht op. „Ik geloof, dat ik weet, wie jullie bedoelen", zei ik, „dan moeten jullie bij de buren beneden zijn. Die hebben zo'n beestje". Wederom namen ze hun petjes af. Keurig hoor, niets op aan te merken. „Dank u beleefd, mijnheer", zeiden ze en weg waren ze. Ik keek ze na en zag, hoe de grootste een verdieping lager op zijn tenen ging staan om bij de bel van de buren te kunnen geraken. Het duurde daarna nog zeker een halve minuut. Toen hoorde ik weer diezelfde beleefde stem: „Goedemiddag mevrouw. We kwamen even zeggen, dat uw hondje slordig en vies is". Nee, naar mijn smaak schuilen er in die knapen twee ras vertegenwoordigers. A ^an onze sociaal-econoiT"sche redactie) SN HAAG De drie belangrijkste op- sitiepartijen, PvdA, D'66 en PPR wil- i van minister Van Aardenne op zo rt mogelijke termijn een schriftelijk titie over de stand van zaken rond de port van aardgas uit Algerije. Aan de nd van die notitie willen de drie par en de minister in de kamer ondervra- n over de eventuele mogelijkheden om [t gas niet in vloeibare vorm via tan- rs naar ons land te brengen, maar in svorm door een pijpleiding hierheen te Voeren. Het CDA heeft inmiddels via irdvoeder Lansink duidelijk gemaakt initiatief om om opheldering te vra- te ondersteunen. teitenrubriek Varavisie twee topfunctiona rissen van het Italiaanse Staatenergiebedrijf hadden duidelijk gemaakt dat Nederland het gas net zo goed via een pijpleiding kan vervoeren en dat Algerije daar ook een voorkeur voor heeft. Die vorm zou minder kostbaar zijn en bovendien minder gevaar opleveren. Praktisch zou dat betekenen dat Nederland de pijleiding die nu tussen ons land en Italië ligt voor de levereing van Nederlands gas, na 1981 zal gebruiken om via Italië het Al gerijnse gas te ontvangen. Italië is druk doende met de aanleg van een pijpleiding die de kust met het vasteland van Afrika moet verbinden. Op zo manier ontstaat een pijpennet vanaf Algerije tot aan Nederland. Tijdens de Tweede Kamerdebatten over de keuze voor een plaats waar het vloeibare gas in Nederland zou moeten worden „aan geland,, (dat kon in Rotterdam op de Maas vlakte of in de Groningse Eemshaven, wel ke laatste lokatie werd gekozen), heeft mi nister Van Aardenne altijd ontkent dat ver t besluit om om een notitie te vragen rd gistermiddag genomen, nadat PvdA, i6 en PPR al eerder de wens te kennen Iden gegeven om actuele informatie ont- igen. Zij vonden dat nodig nadat dins- javond in een uitzending van de actuali voer per pijpleiding een haalbare kaart 2 zijn. Afgelopen oktober vroeg het D'66 Tweede Kamerlid Ineke Lambers al heropening van het LNG-debat toen bij geruchte bleek dat Algerije ook aan een (milieuvriendelijker) pijpleiding de voorkeur gaf. Dat debat bracht geen verandering van het uiteindelij ke besluit. Inmiddels echter vinden de kamerleden Epema (PvdA), Lambers (D'66), Jansen (PPR) en Lansink (CDA) dat zich toch wel informatie heeft aangediend, die op waar heid getoetst moet worden en vervolgens om wederom een heroverweging van het besluit kan vragen. Een woordvoeder van de Gasunie, de im porteur van het LNG, deelde desgevraagd mee, dat tien dagen geleden nog met Sona- trach is gesproken over de transporten. „Maar ook toen heeft Sonatrach ons geen argumenten gegeven om ons standpunt te wijzigen". De Gasunie blijft van mening, dat het be staande contract alleen in vloeibare vorm kan worden aangevoerd, omdat een aanvoer per pijpleiding via Italië te duur is. „Ook de Gasunie is de zaak aan het evalueren, maar voor ons is er geen enkel nieuw aspect bij gekomen", aldus de heer Kroese. Bij toe komstige contacten wordt volgens de heer Kroese wel gedacht aan aanvoer per pijplei ding, maar dan via een nieuw aan te leggen pijp naar Spanje. Dat zou financieel wel aantrekkelijk kunnen zijn, omdat die af stand korter is dan de leiding via Italië. Maar dat zou pas m de loop van de negenti ger jaren het geval kunnen zijn. Een woordvoeder van het ministerie van economische zaken bewtijfelde in een eerste reactie echter of de aanvoer via Italië een haalbare kaart kan zijn. Niet alleen had hij twijfels over dè vraag of dit goedkoper zal zijn, maar ook zette hij vraagtekens achter de andere voordelen. De woordvoeder wees er op dat als een keus voor „gasvormig" en niet voor „vloeibaar" gas wordt gemaakt, Nederland afhankelijk zal zijn van Algerije, terwijl vloeibaar gas uit meer landen te im porteren is. Eenzijdige import uit een land zou de energievoorziening onnodig kwest- baar kunnen maken. Een ander nadeel is dat de keuze voor Eemshaven juist is gemaakt uit overwegin gen van werkgelegenheidsbeleid. De aan landing daar levert weliswaar niet meer dan vijftig arbeidsplaatsen op, maar in de kamer en in het Noorden wodrt verwacht dat de vestiging van een LNG-terminal ook andere industrieën zal aantrekken, waardoor de werkgelegenheid wordt uitgeberied. Veel milieugroepen en andere maatschappe lijke organisaties hebben zich evenwel in het verleden kritisch uitgelaten over de aanlanding. Gewoon aargas is vrijwel direct voor „consurtiptie" geschikt, terwijl het vloeibare aardgas eerste weer in de gasvorm moet worden omgezet. Aan dat proces, dat in de LNG-terminal in de Eemshaven zou moeten plaats hebben, zouden te veel geva ren kleven. TON VAN BRUSSEL (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse za ken is vanochtend tijdens het overleg met de bonden van overheidspersoneel ak koord gegaan met vrijwilli ge vervroegde uittreding (VUT) van ambtenaren van af 63 jaar. Hiermee stemt hij in met de voorstellen die de bonden al geruime tijd geleden hadden ingediend. Ambtenaren die daarvoor in aanmerking ko men en tien jaar of langer bij de overheid hebben gewerkt, krijgen dan tot hun 65ste jaar 80 procent van hun laatstgeno ten salaris. Het VUT-plan vormt een onderdeel van het eergisteren door de minister gelanceerde plan „Werkwinst 1980", waarmee de bewinds man 7500 arbeidsplaatsen wil winnen. VOLGENS RAPPORT WETENSCHAPPELIJKE INSTITUTEN CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Nederland moet bereid zijn, nieuwe tactische kernwapens (atoomraketten voor middellange af stand) op zijn grondgebied op te slaan, als de noodzaak zich aandient dat zulke wapens worden aangeschaft. We mogen de opslag van kernwapens niet alleen overlaten aan West-Duitsland. Daarmee zouden we geen blijk geven van pólitiek- militaire solidariteit binnen de NAVO". Dit schrijft een werkgroep van de drie wetenschappelijke instituten van het CDA in een vandaag verschenen rapport „Vrede zonder onderwerping, veiligheid zonder overmacht". De werkgroep onder leiding van Henk Neu- man, directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, spreekt zich overi gens wel uit voor onderhandelingen met het Warschaupact over kernwapenbeheersing, als de NAVO zou besluiten, nieuwe tactische kern wapens in Europa op te slaan. De werkgroep is tegen modernisering van kernwapens, zonder daar een onderhandelingsaanbod aan het War schaupact tegenover te stellen, maar tevens stelt zij dat het uit den boze is om te gaan on derhandelen, zonder tegelijkertijd de wapens te moderniseren. In dat laatste geval loopt de NAVO volgens de werkgroep de kans, door het Oostblok aan het lijntje te worden gehouden, terwijl het Oostblok zelf wèl zou kunnen door gaan met moderniseren. De werkgroep, wiens mening beslist niet una niem door de CDA-fractie in de Tweede Kamer wordt gedeeld, wijst in het rapport ook met klem de mogelijkheid van de hand dat de NAVO zou verklaren, niet als eerste kernwa pens te gebruiken. „Dit zou de politieke geloof waardigheid van kernwapens verminderen", aldus de werkgroep. ['reinverkeer frankrijk en talië stoord ttECHT (ANP) Sta- |hgen bij de Franse en Ita- aanse spoorwegen zijn er fe oorzaak van dat het trein- crkeer naar die landen ze er tot zaterdagochtend link gestoord is. Bij zon vrij; bij regen werken... OSLO (UPI) De direc- teur van de gezondheids dienst in het meestal be wolkte Oslo wil meer zonneschijn brengen in het dagelijks leven van zijn medewerkers. Begin deze week heeft hij hun laten weten dat zij, voordat de lange winter invalt, vrijaf mogen ne men op dagen dat de zon schijnt. Ze moeten die wel inhalen, maar dat kan dan op regenachtige dagen. Het was de directeur opge vallen dat zijn personeel na twee koude en rege nachtige zomermaanden erg depressief was. predase ongeren ;ijzelen twee Noorse ïudenten IREDA De Bredase poli- ie heeft zes jongelui van 16 20 jaar aangehouden, die erdacht worden van gijze- ing en afpersing van twee (oorse studenten, ■e studenten hadden maan- pgavond van de verdachten en slaapplaats in Breda aan- eboden gekregen. Midden in e nacht werden zij gewekt por drie gewapende mannen, ie geld van hen eisten. De Noren werden tot dinsdagoch tend gevangen gehouden, J'aarna ze mee moesten naar j verschillende banken om hun 'Rofravellercheques te innen. Op i-29teze manier beroofden ver- nachten de studenten van vijf- gnderd gulden. Sén van de gedupeerden wist |ij in een bank in Tilburg te (luchten. De andere werd la- vrijgelaten. De gevluchte loor meldde zich gistermid- telefonisch vanuit Amster- bij de Bredase politie, die irna de verdachten aan- lield. feEASFALTEERDE FLORIADE loriade 1982 lijkt nog wel enkele jaren weg te zijn, maar Amsterdam treft nu al tal pn maatregelen, om het tentoonstellingspark tijdig gereed te hebben. Zo wordt de feplanting al aangebracht, terwijl ook de wandelpaden met asfalt worden verstevigd Grolsch bier is vers bier op natuurlijke wijze gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen, blikjes en ook aan de tap. De brouwer: de kleine mens tussen de grote ketels, de belangrijke schakel in de keten van gerst naar Grolsch. Voortdurend controlerend, verwerkt hij in het brouwhuis met de grootst mogelijke zorg uitgezochte moutsoorten,fijnaromatische hop en brouwwater uit speciale bronnen. Al meer dan 350jaar brouwt Grolsch haar bier op een natuurlijke en ambachtelijke wijze, vandaar dat wij zeggen: Vakmanschap is Meesterschap.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11