Van den Broek kan Digros Langegracht gaan bouwen J.k ben onschuldig iaan poging tot doodslag ZOON PETER HURKOS ZIET PROCES NIET ZITTEN Straatverbeteringsplannen in de Da Costastraat dulden geen oponthoud «SCHORSING BOUWVERGUNNING OPGEHEVEN iGIN LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 Bazar De dubbel gehandicapte kinderen, die nu nog in huize „Buitenzorg" aan de Hoge Rijndijk wonen, gaan bin nen afzienbare tijd verhuizen naar een nieuwbouw- complex. Het bestuur van personeelsvereniging „Scot- tie" van 3M Nederland, het personeel van Buitenzorg en enkele ouders willen nu een aantal aktiviteiten op touw zetten om deze nieuwe huisvesting gezellig te maken. De eerste aktiviteit is een bazar die op zater dag 15 september wordt gehouden op de benedenver dieping van het 3M gebouw aan de Rooseveltstraat 55 in Leiden. De bazar wordt om tien uur geopend door wethouder Tesselaar. Verder is er onder meer een home-trainerwedstrijd met als hoofdprijs de regen boogtrui van ex-wereldkampioen Gerrie Kneteman, uitgereikt door wereldkampioene op de weg Petra de Bruin. Tevens is er een Amerikaanse verkoop waar de groen Tour trui van Jan Raas te koop wordt aangebo den. Leden vergadering De Industriebond FNV houdt dinsdag 18 september een le denvergadering in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 Leiden. Tijdens de vergadering, die om acht uur begint, zal een voorlopig federatiebestuur gekozen moeten worden van maximaal 13 bestuursleden. Na de pauze ver telt een hoofdbestuurder over de structuur en werkwijze van de Industriebond FNV en het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1980. Volksdansen Het Leids Volkshuis start maandagavond 17 septem ber een cursus volksdansen voor degene die niet meer zo jong zijn maar die zich toch te jong voelen om mee te doen met de 60+ dansgroep. De cursus begint om kwart voor acht en is om negen uur afgelopen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Heieen van der Ma- rel tel.125324 of bij het Leids Volkshuis tel. 149180. Welfare- werkstukken Handwerk- en handenarbeid produkten die in samenwer king met Welfarewerkers door gehandicapten, langdurige zieken en eenzame bejaarden zijn gemaakt zullen zaterdag 15 september in een marktkraam van het Rode Kruis te koop aangeboden worden. De kraam staat op de Haarlem merstraat bij de Hartebrugkerk. Er zullen poppen, beesten, truien, pannelappen, kussens, gehaakte spreien, gebor duurde tafellakens, schorten enz. te koop zijn. Deze hand- vaardigheidsprodukten worden verkocht om in staat te zijn nieuwe handwerkmaterialen aan te schaffen om het werk van de vrijwillige Welfare werkers voort te zetten. Straatfeest Deelnemers aan de cursus „Ouders op Herhalingen een aantal vrijwillige cursusbegeleiders houden vrij dag 14 september een staatteest op de Bernhardkade van half zeven tot half negen. Zij willen met het feest de aandacht voor de cursus trekken, zodat nog meer Leidenaars zullen besluiten aan de cursus deel te ne men. Ter gelegenhied van dit feest wordt ook een krantje uitgedeeld waarin de cursisten over de oplei ding schrijven. Er zullen kraampjes worden opgezet en spelletjes te doen zijn. Qrpi il^ jr» Een van de waterleidingbuizen in de Lustho- gu,x 1,1 flaan begaf het gisteravond. Binnen een mum van tijd stond de laan blank. De Leidse Duin- watprlpirlinn water Maatschappij is vanmorgen met de re- vïwwi ivmiiiy paratiewerkzaamheden begonnen. Volgens een woordvoerder van de LDM gaat het hier om een breuk in een 150mm leiding, een veel voorkomend en ongevaarlijk verschijnsel. LEIDEN Bewoners van de Leidse Da een achterstand van zeven maanden opgelo- Costastraat hebben gisteravond van de com- pen. missie voor volkshuisvesting te verstaan ge- De commissieleden vonden dat een kleine ac- kregen. dat de gemeente voortgang wil ma- tiegroep, die uit een aantal bewoners is ge- ken met de straatverbeteringsplannen in vormd, in het verleden genoeg inspraak is ver- hun buurt. Een deel van de bewoners zou leend. Het tegenvoorstel van deze bewoners om middels een enquête tegen deze plannen het verbeteringsplan niet goed te laten keuren, hebben gestemd, hoewel de normale in- vond bij de commissieleden geen weerklank, spraakprocedure al enige tijd achter de rug Wethouder Verboom stelde dat het nu wel wei- lag. Door tegen de verbeteringsplannen te letjes was en dat er gewoon aan de hand van de stemmen en zodoende de uitwerking ervan plannen aan de straatverbetering in het Haag- op te houden, heeft de gemeente inmiddels wegkwartier gewerkt moet gaan worden. EIDEN Niets staat de komst van een igros-warenhuis aan de Langegracht nog i de weg omdat minister Beelaerts van lokland van Volkshuisvesting en Ruimte- iro jke Ordening heeft besloten de schorsing in de bouwvergunning voor de Digros op heffen. Het Leidse college van b en w, dat ".f p<4 beroep was gegaan bij de Raad van State Brie"' Sen de beslissing van de commissie voor s-»e'ri e beroepschriften om de vergunning wel te >grani erlenen staat geen enkele beroepsmogelijk- eid meer open. bekend is de heer J. van den Broek, di- ;cteur van Digros Multimarkten BV al enige J jd bezig om in samenwerking met de meubel- gant H.G. Mijnders in het bedrijfspand achter de meubeltoonzalen van Mijnders aan de Lan gegracht 3-5, gekocht van Clos en Leembrug gen een koopcentrum gevestigd te krijgen. De gemeente had aanvankelijk de indruk dat de door Mijnders aangekochte bedrijfsruimte zou worden gebruikt voor de uitbreiding van de meubeltoonzalen en gaf een bouwvergunning. Toen het duidelijk werd dat er vergevorderde plannen waren voor de vestiging van een Di gros bij de meubeltoonzalen werd de bouwver gunning terstond weer ingetrokken. Het college vreest dat een zelfbedieningswarenhuis een ne gatieve invloed zal hebben op het omliggende Leidse winkelapparaat. Bovendien stelde het zich op het standpunt dat Mijnders op oneerlij ke wijze aan de bouwvergunning was gekomen, omdat voordat deze werd toegekend nooit is ge sproken over een mogelijke Digros-vestiging. Van den Broek en Mijnders gingen in beroep bij de commissie voor de beroepschriften, die de Leidse gemeenteraad vertegenwoordigt. De meerderheid van de commissie besloot het be roep gegrond te verklaren en de bouwvergun ning niet in te trekken, waarna het Leidse col lege de laatste beroepsmogelijkheid, de Raad van State, aangreep. „Minister Belaerts van Blokland wil de verant woordelijkheid zoveel mogelijk bij de gemeente leggen. In dit geval heeft hij ons daarom gehou den aan de uitspraak van de commissie voor de beroepschriften, die het standpunt van de ge meenteraad vertegenwoordigt. Dat is jammer want ik ben ervan overtuigd dat bij een beslis sing door de voltallige raad wij gelijk zouden hebben gekregen. Ik zie nu geen enkele moge lijkheid meer om komst van de Digros te ver hinderen", aldus wethouder mr. C.J.D. Waal van ruimtelijke ordening gisteren in zijn com mentaar op de uitspraak van de minister. De Digros, die er nu naar alle waarschijnlijkheid snel zal komen, zal, naar wordt verwacht nega tieve gevolgen hebben voor de winkels in Lei- den-Noord en de Kooi. „Het afsterven van die kleinere voorzieningen was op den duur te ver wachten, maar dat proces zal door de Digros worden versneld", aldus de wethouder. Het col lege voorziet verder nog parkeermoeilijkheden als gevolg van de consumentenstroom naar het nieuwe warenhuis. Het is nog niet duidelijk of de de gemeente bereid zal zijn om parkeer ruimte te scheppen voor de Digros. DEN HAAG/LEIDEN Zelfs de aanwezig heid van zijn beroemde vader, de helderziende Peter Hurkos, kon gisterochtend niet verhelen, dat zoon Bernard Pieter van der Hurk (41) voor de zoveelste keer tevergeefs naar het Haagse Paleis van Justitie was gekomen, ver dacht van een poging tot doodslag. Sinds die avond van 12 november '78, dat Van der Hurk junior met een vuistslag een Franse militaire judoka en karateka in de hal van de Leidse Club '70 met alle gevolgen van dien tegen de vlakte sloeg, is er nog geen verlossend1 woord door de rechterlijke instanties gesproken. Ber nard Pieter houdt vol onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde poging tot doodslag, waarbij een houten barkrukpoot het slagwapen zou zijn geweest, dat na de knock-out van de Fransman nog enige malen op het hoofd van het slachtoffer was uitgeprobeerd. Noch het stuk hout, noch het hoofd van de nationale mi litaire kampioen hadden het er zonder breuken vanaf gebracht. Roger Patrick Hatrabedian, een boom van een kerel, werd ijlings vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij met een schedelbasisfractuur werd opgenomen. Vanwege het niet verschijnen van twee belang rijke getuigen, die door de officier van justitie waren opgeroepen, werd gisteren de rechtszaak tot onbekende datum aangehouden. „Dat is nu al de zoveelste keer, dat zoiets gebeurt", vertelt de teleurgestelde B.P. (Ben) van der Hurk. De getuigen hebben er gew,oon geen zin meer in om voor de rechtbank te verschijnen, als zij voor de vierde of vijfde keer hetzelfde verhaal moeten afsteken. Het vooronderzoek heeft die jongens al leen maar geld gekost en nu zouden ze dus weer een dag vrij hebben moeten nemen van hun baas. Vandaar dat zij het nu wel geloven en niet zijn op komen dagen." Vader Hurkos, die voor een gehei me missie vanuit de V.S. naar België was overge vlogen en van deze gelegenheid gebruik heeft ge maakt om zijn zoon in Nederland de nodige steun te verlenen, ziet het even niet zo helder zitten. „Vervelende affaire", bromt hij, „om zo in onze kerheid te blijven". Hurkos vertelt net uit een plaatsje vlakbij Antwerpen te zijn teruggekomen waar hij de politie heeft geholpen bij het oplossen van een nogal gecompliceerde moordzaak. De be faamde paragnost heeft de politie zo goed op weg geholpen naar de oplossing van deze zaak, dat hij door de burgemeester van het plaatsje werd onder scheiden met een speciale oorkonde. „Ze schrijven toch wel eens dat Hurkos niet samenwerkt met de politie, nou dan heb je hier het bewijs. En hier nog een". Peter Hurkos haalt zijn portefeuille tevoor schijn en toont een aantal aanbevelingen van de Peter Hurkos met zijn zoon voor het Haagse paleis van justitie. De strafzaak tegen zijn zoon zou opnieuw worden verdaagd. Amerikaanse federale politie voor wie hij heeft gewerkt. Verder een fonkelende politiepenning, waarop buiten Hurkos' registratienummer staat te lezen: detective first class, Bridgewater police. Stropdas Een Belgische moordzaak nagenoeg tot een goed einde gebracht, akkoord, maar zoon Ben zit nog steeds met de gebakken peren, verdacht van een niet gering delict: een poging tot doodslag. Van der Hurk junior legt het allemaal nog eens uit zoals het in „werkelijkheid" is gebeurd: Drie Eranse top-ju- doka's bezoeken op de avond van 12 november de Leidse bar-dancing Club '70 aan de Stationsweg. Ze dragen geen stropdas, wat in dit etablissement voorgeschreven is. Portier Ben van der Hurk wijst hen op dit gebrek en weigert hen de toegang tot de bar. De judoka's blijven echter aandringen en Ben ziet zich genoodzaakt twee van de drie professio nals buiten de deur te zetten. Hetgeen lukt. De derde en de potigste figuur neemt dat niet en gaat in de aanval. Voordat hij evenwel zijn rituele kara- tedans heeft kunnen voltooien, ligt hij al onderuit. Keihard getroffen door de vuistslag van Ben, die weet dat de eerste klap nog altijd een daalder waard is. Hierna ontstaat er enig tumult in de hal van de dancing. Een agressieve Leidenaar pakt de poot van een barkruk en hakt op het hoofd van de gevloerde Fransman in. Het bloed spuit alle kan ten op. „Dit wordt een slachtpartij", denkt Ben en trekt de vechtersbaas weg van het slachtoffer. Daarna spoedt hij zich naar de telefoon om de am bulance te bellen. Het slachtoffer wordt met een schedelbasisfractuur in het A.Z.L. opgenomen. In de dagen die hierop volgen wordt Van der Hurk voor verhoor vastgehouden op het politiebureau, terwijl de twee vrijgelaten Franse judoka's faculta tief gevechtsdemonstraties houden bij een bekende Leidse sportschool, waar zo ongeveer de hele spor tieve incrowd, inclusief de leraren, de een na de ander door de militairen tegen het canvas wordt gesmeten. Jongetjes dus om beslist niet de kachel mee aan te maken. „Wist ik veel", zegt Ben, „dat de knaap, die met dat stuk hout heeft geslagen later voor de poltie mij van dat misdrijf beschuldigde. Hij is dan ook en paar maanden geleden door de rechtbank vrij gesproken, terwijl iedereen dacht dat hij zo'n vier maanden zou krijgen, omdat ik natuurlijk ontkend had en de ware toedracht door getuigenverklarin gen aan het gerecht was duidelijk gemaakt. Maar je ziet het, de zaak dient nog steeds. In de zes jaar dat ik portier ben van Club'70 heb ik nog nooit last met de poltie gehad. Maar nou zit ik er wel mooi tot aan mijn nek in." Stomvervelend Ook de president van de rechtbank speet het giste ren de zaak wederom te moeten uitstellen. De offi cier bleef echter vasthouden aan zijn eis twee al eerder gehoorde getuigen dan nogmaals te onder vragen. De rechter vond een en ander „stomverve lend", maar zag geen andere oplossing de zaak weer aan te houden. „Ik ga geen nodeloos werk doen door de enige getuige die er is te laten ver schijnen. Tot ziens zal ik maar zeggen", zo luidde zijn afscheidsgroet aan zoon Hurkos junior, die met deze vage belofte voor de toekomst de hel verlich te gang van het gerechtsgebouw inliep, waar zijn vader op hem stond te wachten. PETER VIERING •fJoodkantoor 1ZH gesloopt ,d 20 EIDEN Het noodkantoor an de NZH aan het Stations- lein is gisteren gesloopt, let kantoor heeft ongeveer 2 V0liar dienst gedaan als noo- opvang voor het NZH-per- oneel. Het rood met wit ge leurde houten kantoortje c uit^erd destijds in gebruik ge- -Soiriomen toen het oude kan- Jri oor op het Stationsplein gesloopt omdat het jilaats moest maken voor de anleg van een nieuw perron oor passagiers naar Utrecht. )it in verband met de aanleg fan de Schiphollijn. Het afge- open weekeinde heeft het antoorpersoneel van de IZH zijn nieuwe kantoor, dat ivenals het oude tegen het tation aanleunt, reeds be rokken. Met de sloop van it noodkantoor komen weer eer halteplaatsen voor bus- en vrij. Op de foto het NZH- jaa Imtoor, „vallend" onder de iöpershamer. Marokkanen kunnen niet in wisselwoningen LEIDEN De Marokkanen die momenteel „illegaal" verblijven in de Morspoort- kazerne, zullen niet naar wisselwoningen kunnen ver huizen. Wethouder A. Ver boom (Volkshuisvesting) deelde dit gisteravond mee naar aanleiding van vragen van de raadsleden Kessen (PvdA) en Beijen (PPR). De wethouder stelde, dat de wisselwoningen niet onei genlijk gebruikt mogen wor den door er deze groep Ma rokkanen in te huisvesten. Volgens mevrouw Kessen zou de Morspoortkazerne op 16 september ontruimd worden vanwege het feit dat er dan huurders gebruik van willen maken.De Marokkanen, die onlangs door het sluiten van een aantal pensions op straat kwamen te staan, zijn na deze datum dan genoodzaakt om toch naar het woonoord de Be ukenschans in Leiderdorp te vertrekken. Een mogelijkheid waar zij tot op heden niets voor bleken te voelen. Volgens de raadsleden zou de ontrui ming van de Morspoortkazer ne nog enige tijd uitgesteld moeten worden, zodat er een redelijke oplossing voor het probleem gezocht kan worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3