rwee miljoen aan sinaasappelen ligt veg te rotten in lotterdamse haven £eid6cSoumnt De identiteit van het CDA T eruggestuurde Vietnamezen toch naar Nederland Kans op stakingen bij Shell DODELIJKE MISHANDELING IE MOET DAT BETALEN? IK! IK teleurgesteld ver toezeggingen taatssecretaris WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 Een commissie uit het CDA, onder voorzitterschap van de Limburgse gouveneur dr. J. Kremers, heeft vorige week de laatste hand gelegd aan een zeer belangrijk discussiedocu ment. Een ontwerp beginselprogramma, dat na aanvaarding door de partij de komende vijftien jaar als leidraad moet die nen voor de te volgen politieke koers van de christen-demo craten. Zo'n nieuw discussiedocument was hard nodig. Bin nen het CDA is de afgelopen jaren meermalen verschil van mening ontstaan over de vraag, op welk uitgangspunt de christen-democraten elkaar na de CDA-fusie politiek zouden moeten aanspreken. In de groep van Anti-revolutionairen was het vooral Aan- tjes die uitdrukkelijk wilde vasthouden aan het evangelie als uitgangspunt voor de politieke standpuntbepaling. In KVP- kring evenwel, neigde men naar een politiek méérjareft pro gramma, meer los van het evangelie als inspiratiebron. De verschillen van opvatting over dit belangrijke uitgangspunt hebben zich de afgelopen jaren meermalen sterk doen voelen in het optreden van sommige CDA-politici, zowel in als bui ten het parlement. De theorie van de bloedgroepen, die een belangrijke bedreiging vormde voor de eenheid in de nog prille christen-democratische samenwerking, is mede hier van een gevolg geweest. ALLEEN al om die reden is het verheugend, dat een com missie, waarin vertegenwoordigers van alle stromingen in het CDA waren opgenomen, tot een unanieme aanbeveling is gekomen voor een politieke grondslag; want zo kan het do cument het beste worden genoemd. Bij de beoordeling van de inhoud van een dergelijk program op langere termijn, moet voorop staan dat het document is opgesteld om als voedingsbodem te dienen voor de aan de hand van de dagelijkse praktijk in te nemen politieke stand punten. Pasklare antwoorden op actuele problemen horen in zo'n document niet thuis, uitgangspunten voor die antwoor den natuurlijk wel. Verwijten over vaagheid zijn daarom niet op zijn plaats. In dit opzicht voldoet het program in grote lijnen aan de ver wachtingen. Voortgebouwd wordt voor een belangrijk deel op het verkiezingsprogramma „Niet bij brood alleen". De passages over inkomenspolitiek en defensie, om een paar hete hangijzers te noemen, vertonen grote verwantschap met die in het verkiezingsprogramma. BELANGRIJK anders evenwel is onder meer de opstelling tegenover het gezin. In het verkiezingsprogramma wordt het gezin nog gezien als „de hoeksteen van de samenleving". In het thans door de commissie voorgestelde meeijarenprogram wordt een lans gebroken voor een gelijke bejegening van ge zin en mogelijke andere, duurzame samenlevingsvormen, zoals de ongehuwd samenwonende man en vrouw of de sa menwonende homofielen, (al worden die vormen niet mef name genoemd). Dat dit principiële verschil binnen de partij aanleiding zal zijn tot veel discussie, is nu al zeker. BEHALVE over deze zaken zal ongetwijfeld ook op andere punten de interne discussie binnen het CDA oplaaien. Te denken valt daarbij aan de passages over de abortus en de passieve euthanasie. Voor een partij in wording is een derge lijke interne discussie goed. Voor een zinvolle discussie heeft de commissie-Kremers met dit concept-program van uit gangspunten een zeer waardevolle en doorwrochte aanzet gegeven. Daarvoor hoeft men het nog niet met alle in het concept genoemde punten tot in details eens te zijn. Wat dat betreft is waar het om gaat de geest die het stuk ademt. Die geest is er een van een politieke partij in beweging, midden in het maatschappelijk gebeuren. Mede in die zin is het rap port van uitgangspunten een voor het CDA zeer waardevol stuk. VOLGENS ECONOOM PROF. BOSMAN „CDA-fractie doorkruist matigingsbeleid" HILVERSUM (ANP) De CDA-Tweede Kamerfractie is volgens de Tilburgse hoogleraar professor dr. H. Bosman (lid van het CDA) er het meest verantwoorde lijk voor, dat het kabinet- Van Agt te weinig mogelijk heden krijgt om zijn mati gingsplannen uit te voeren. Deze fractie loopt het kabinet voortdurend voor de voeten, probeert af te knabbelen en doet moeilijk, zei deze hoogle raar in de economie gisteren. Als gevolg van deze houding van de CDA-fractie kan Be stek '81 niet uitgroeien tot het grootste matigingsplan dat het naar de mening van professaor Bosdman moet zijn. OEGSTGEEST Onder de naam „Circus" wordt van vrij dag 14 september tot en met 4 oktober een expositie van kan- stenaar Jan van Heel gehou den in de Oegstgeestse Galerie Pulchri Studio. De tentoonstel ling die mede tot stand kwam dankzij de Jacob-Marisstich- ting, is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur. 's Zondags is de Galerie gesloten. Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich uit van de Azoren over Frankrijk naar Midden- en Zuidoost-Europa. Het brengt in grote delen van Europa rustig weer met tem peraturen die variëren van twintig graden in ons land tot tegen de dertig graden rond de Middellandse Zee. In de nacht en ochtend komt op vele plaatsen mist voor, terwijl in de middag vrijwel overal de zon doorbreekt. In Engeland staat echter het weer onder in vloed van een oceaandepres sie, die het komende etmaal in de richting van Noorwegen trekt. Het brengt er veel be wolking en plaatselijk regen terwijl de temperaturen niet hoger komen dan zeventien graden. Het front van deze de pressie trekt morgen over de Golf van Biscaje in de richting van ons land en kan later op de dag mogelijk een bui hren- gen. Voor het front uit kan er op zonnige perioden gerekend worden waarbij opnieuw de temperatuur tot circa twintig graden stijgt. Vooruitzichten voor vrijdag: Tijdelijk regen, later zonnige perioden en koeler. Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8; Min. temp.: omstreeks 10 gra den; Max. temp.: omstreeks 18 gra den; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'der Vlissingen Z -Limburg Bordeaux Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen dat mogelijk is, is het afgelopen week- e gebleken toen een aantal loodsen hun inhoud werden bevrijd onder icht van het plaatselijke politiecorps, toen ging het om sinaasappelen, maar grote hoeveelheid ligt nog op verla te wachten, als het tenminste nog zin ■van de gedupeerde ondernemingen is VLIEGER-RECORD De 21-jarige Nederlandse en wereldkampioen windsurfen Dirk Thijs uit Middelburg heeft giste ren ook het Nederlands record duurvliegen met een zeilvlieger verbeterd. Thijs, die gistermid dag om 15.29 uur startte van de duinen bij Zoutelande, wist het vijf uur en vier minuten in de lucht uit te houden. Hij heeft hiermee als eerste Nederlander voldaan aan de eisen van het vliegbrevet die daartoe door de internationale hanggliding-federatie worden gesteld. De sport „hanggliding" waarbij men met behulp van een grote vlieger en de wind in het luchruim kan zweven trekt ook in ons land steeds meer belangstelling. NNENLAND LEIDSE COURANT ROTTERDAM De Indus triebonden FNV verwachten dat er eind volgende week stakingen zullen uitbreken bij Shell Rotterdam Ten minste als de oliemaat schappij niet bereid is Voor die tijd tegemoet te komen aan de cao-eisen van de vak bond. De overgrote meerderheid van de ledenvergadering besloot gisteren de Shell-directie het ultimatum van 21 september te stellen. Het conflict met Shell spitst zich toe op de werktijdverkorting. ARNHEM (ANP) Een 27- jarige Arnhemmer wordt er van verdacht zondagavond zijn 19-jarige plaatsgenoot R. H. K. zo te hebben mis handeld, dat deze aan de ge volgen ervan is overleden. Het slachtoffer, een dienst plichtig militair, overleed maandagmiddag. De verdachte zou zondaga vond na een cafébezoek met K. hébben gevochten. De mili tair zou iets van hem hebben geweten, dat geheim moest blijven, maar hij had gedreigd het geheim prijs te geven. Vergeer blijft nog even aan HILVERSUM KVP-par- tijvoorzitter Vergeer stapt voorlopig nog niet op, zo heeft hij gisteren na afloop van de vergadering van kringvoorzitters van de KVP meegdeeld. Dit nadat door de vergadering op hem druk was uitgeoefend om te blijven. Vergeer .ging akkoord, nadat werd besloten voor 1 oktober een rapport iuit te brengen over het geschil waarvan tus sen hem en het dagelijks be stuur van de Kvp sprake was. i gedeelte van de sinaasappelen gelost. Daar- Tussen postende stakers en werkwillige have narbeiders kwam het gisteren in Rotterdam tot enige incidenten. De politie kwam van tijd tot tijd tussen beide waarna „de moeilijkheden weer snel werden opgelost". otaris aangehouden in zaak roningse miljoenenzwendel DEN HAAG (ANP) Een groot aantal van de Vietnamese vluchtelingen, die door een Nederlands boorschip waren ge red, maar later door de Vietnamese marine werden terugge bracht, mogen toch naar Nederland komen. Zij worden van daag op Schiphol verwacht. Op 20 juni kwamen in een vliegende storm (windkracht 11) twee scheepjes langszij het boorschip „NedDrill twee", dat veer tig mijl uit de kust voor een Westduitse oliemaatschappij borin gen verrichtte. Bij de reddingspoging verdronken 23 vluchtelin gen. Negen dagen later werden de 308 geredde Vietnamezen door een Westduits bevoorradingsschip overgenomen om hen aan wal te brengen waar betere opvangmogelijkheden waren. Op volle zee werd het Duitse schip aangehouden door de Viet namese marine. Er werden waarschuwingsschoten gelost en de Duitser werd opgebracht naar de haven Vung Tau, waar de vluchtelingen van boord werden gehaald. West-Duitsland pro testeerde tegen het aanhouden van een schip op volle zee, Viet- nam protesteerde tegen pogingen om „vluchtelingen het land uit te smokkelen". Nederland protesteerde niet, maar liet Hanoi weten bereid te zijn de helft van het aantal mensen op te ne men. Op de vluchtelingenconferentie in Genève heeft minister Van der Klaauw de zaak nog eens aangekaart bij de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken. Gisteren zijn 119 Vietna mezen uit Ho Chi Minh-stad vertrokken en vandaag worden ze in Nederland verwacht. Ter gelegenheid van de herdenking van de Chileense staatsgreep trokken gisteravond duizenden mensen in een demonstratieve optocht van het Beursplein in Amsterdam naar het J.D. Meijer- plein, waar een tekst van mevrouw Allende werd voorgelezen. Protest tegen financiële steun aan Chili AMSTERDAM (ANP) Op de Chili-manifestatie in Am sterdam is gisteren fel geprotesteerd tegen de steun aan het huidige militaire bewind in Chili door internationale finan ciers als de Wereldbank, het Internationale Monetaire Fonds en de ABN. De manifestatie werd gehouden ter herdenking van de staats greep die in 1973 een einde maakte aan de regering van de Uni- dad Popular van Salvador Allende. Voorzitter Huub Oosterhuis riep op tot internationale isolering van de junta door ondermeer het stopzetten van de handel hiermee. Hij eiste opheldering over de 2500 vermisten in het land, vrijlating van alle politieke ge vangenen en steun aan de families van de geëxecuteerden. Als gevolg van een zware storm op Cuba die haar belette naar Ne derland te vertrekken was mevrouw Allende, de weduwe van de vermoorde president, gisteren niet bij de manifestatie aanwe zig. Zij wordt nu vrijdag in ons land verwacht. Ongeveer veertig leden en sympathisanten van het Haags Chili Komitee hebben de omverwerping van de regering Allende gisteren herdacht met een betoging voor de ambassade van Chili in Den Haag. Kamerdebatten komen in half miljoen huiskamers DEN HAAG /LEI DEN (ANP) Te beginnen op 9 Octo ber zullen méér dan een half mil joen Nederlandse gezinnen de ka merdebatten via de radio kunnen be luisteren. Een groot aantal kabel netten is dan na melijk aangesloten op de draadomroep van de Tweede Kamer. De pri meur hiervan krij gen, onder meer Oegstgeest, Leiden, Zoeterwoude, Kat wijk, Valkenburg, Voorschoten, Lei derdorp. Rijnsburg en Warmond.De bedoeling is dat nog zeker twintig andere gemeenten kort daarna zullen zijn aangesloten op de draadomroep van de Tweede Kamer. De kosten van deze aanslui ting bedragen niet méér dan één cent per aangeslotene, met een minimum van vierhonderd gulden per kabel net. Tweede Ka mervoorzitter Dol man zal bij deze uitzendingen op treden als regis seur. Hij kan via enkele knoppen de uitzendingen laten beginnen en ook laten stoppen. N HAAG (ANP) Het Konsumenten Kontakt is te- rgesteld over de toezeggingen van staatssecretaris Haze- np van economische zaken naar aanleiding van de bro- re „Zwartboek campings". Is bekend is dat gisteren in Den Haag gepresenteerd. Naar de ling van het Konsumenten Kontakt moeten de misstanden te campingwereld steviger worden aangepakt. Volgens KK de de staatssecretaris gisteren wel begrip voor de problemen Bde campingtarieven, maar heeft hij weinig concrete toezeg- ten gedaan. In het gesprek tussen KK en de heer Hazekamp |t de consumentenorganisatie gepleit voor een goede huurbe- jrming van de stacaravans en een Stringenter prijsbeleid. De [«secretaris heeft toegezegd het probleem van de huurbe- jrming te verwoorden in de memorie van antwoord op de [peerwet, aldus KK. Over het prijsbeleid heeft hij geen toe- pngen gedaan omdat er volgens hem een prijsbeschikking pat die dit regelt. De staatssecretaris voelde wel voor een in- [evere toepassing van deze prijsbeschikking. 0NINGEN (ANP) De |itie heeft gisteren een 63- [t notaris uit Sappemeer {ehouden in verband de Groningse miljoe- ïwendel waarvoor al eer- lel f personen waren gear- leerd. De thans aangehou- I notaris wordt ervan ver- fht diverse malen voor de Mverdachte in de zwen- acten te hebben opge maakt, die strijdig zijn met de wet. De arrestatie van de notaris is de twaalfde in deze miljoenen fraude. Zeven verdachten zijn inmiddels weer vrijgelaten: vier mannen uit Oost-Gronin- gen, een inwoner van Hendrik Ido Ambacht, een man uit Rotterdam en een ex-bankdi- recteur uit Zuidhorn. Citronas in de Maasstad. Directeur Kees' Minnaar: „Het wordt tijd dat het parle ment eens wat aandacht aan deze zaak gaat besteden, dat minister Wiegel van binnenlandse zaken burgemeester Van der Louw (met wie we, zoals u zult begrij pen, nu niet zo gelukkig zijn) eens een duwtje in de rug geeft. Wat er hier in de havens gebeurt, is met geen pen te be schrijven. Er liggen van mij zo'n 40.000 kisten sinaasappelen te verrotten. Dat be tekent een strop van zes ton. En wie moet dat betalen? Ik! Of tenminste, mijn be drijf". „Iedereen bij wie je aanklopt zegt iets in de trant van ,ja, dat is erg vervelend, maar bekijk het maar, want er is niemand die we hiervoor verantwoordelijk kunnen stellen'. Het is Jan-met-de-pet die dit heeft veroorzaakt en die is ongrijpbaar. Maar natuurlijk blijft de gemeente Rotter dam wel in gebreke, door maatregelen om de openbare orde te handhaven, achter wege te laten. Weliswaar heeft een CDA- raadslid over deze kwestie vragen gesteld aan het college van B W, maar gebeu ren doet er niets. Want burgemeester Van der Louw is bang voor de confrontatie met de stakers", aldus een zeer verbolgen Kees Minnaar, die nog extra kosten ziet rijzen, doordat hij nu zijn waren via Ant werpen moet aanvoeren. Het vervoer over de weg van Antwerpen naar Rotter dam kost extra geld en „bovendien rekent- Antwerpen op het ogenblik aardige prij- Een zegsman van het Bedrijfschap voor de Groothandelaren en Tussenpersonen in Groenten en Fruit is van mening dat Rot terdam zich de weelde van deze actie niet kan veroorloven. „Havens als Bremen, Hamburg en vooral Antwerpen doen al heel lang hun best om Rotterdam een deel van de fruit-import af te snoepen. Dat wordt ze nu zo in de schoot geworpen, doordat de schepen uitwijken naar deze havens. Als het nog lang zo doorgaat, zou dat Rotterdam weieens een heleboel ar beidsplaatsen kunnen gaan kosten. En zo rooskleurig is de werkgelegenheid in Rot terdam nu ook weer niet". Dat klinkt allemaal nogal triest, doch de voorzitter van de Vereninging van Groente- en Fruitimporteurs, de heer H. Kamstra, ziet het allemaal wat optimisti scher. „Ach, het valt allemaal wel mee. Weliswaar liggen er 150.000 dozen in Rot terdam, maar de verdere aanvoer gaat via de omliggende havens. Dat kost iets meer en er is wat vertraging, maar in de win kels zal men dat nauwelijks merken. Er is keus genoeg: citrusvruchten uit de Kaap, Californië, Zuid-Amerika, noem maar op. Gisteren gingen er op de veiling nog zo'n 200.000 dozen door. Maar het is inderdaad onaangenaam dat er zoveel fruit in Rot terdam ligt weg te rotten. En als we maar in de buurt van de loodsen komen, wor den we gemolesteerd". LONNEKE VAN KOOT ITERDAM In de loodsen aan de Iterdamse havens liggen 150.000 do- sinaasappelen, met een handels- arde van ruim twee miljoen gulden, te rotten. En er is kennelijk nie- nd die de stakers ertoe kan bewegen t aan bederf onderhevige vitamine- je vruchten bij uitzondering te los- ^Wij zien geen kans de stakers •or dan ook te motiveren; niet eindiging van de staking, niet inderhandelingen, laat staan voor isen van sinaasappelen", aldus logal bittere woordvoerder van de rsbond CNV. „Het enige wat we «n doen is bij voortduring onze ing over deze actie uitspreken, wanneer de eigenaren van het hun waren uit de loodsen willen iben, dan zullen ze zich moeten wen- tot burgemeester Van der Louw Rotterdam en tot de hoofdcommis- is van politie. Met een politiecordon et het toch lukken dat fruit uit de lagplaatsen te halen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13