emeenteraad Warmond akkoord net schadevergoeding Spoorwegen |Yieuw bestemmingsplan voor Leiderdorpse „Elisabethhof" lo, oorschotense kermis mogelijk volgend jaar al op MOC-terrein Leidschendam verkwistend met openbare verlichting )igros Katwijk vil uitbreiden KORTWEG ANTASTING KOOIRECHT: Ambachts- en Baljuwhuis wordt op korte termijn gerestaureerd Eerste „echt"... EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 VOORSCHOTEN De kan sen op een spoedige restau ratie van het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voor- schotense Voorstraat wor den steeds groter. De rijks dienst voor monumenten zorg heeft de gemeente laten weten, met het ingediende restauratieplan, behoudens een paar kleine punten, ak koord te kunnen gaan. In het gunstigste geval zou ai in het voorjaar van 1980 met de restauratie kunnen wor den begonnen. Er is in Voorschoten al vele ja ren gesproken over de restau ratie van het Ambachts- en Baljuwhuis, zonder dat het di rect resultaat had. Het ziet er nu echter naar uit, dat het wachten op het begin van de werkzaamheden een kwestie van een paar maanden is. De staatssecretaris van crm heeft de gemeente Voorscho ten meegedeeld, dat de restau ratie in het werkenprogramma voor 1982-1985 wordt opgeno men. Wanneer de gemeente op korte termijn met de plannen akkoord gaat, hoeft dit echter niet te betekenen dat de subsi die pas in de genoemde perio de wordt uitgekeerd. Volgens B en W is het heel goéd moge- leijk dat, wanneer de gemeen teraad voor het einde van het jaar „Ja" zegt. een nieuw sub sidieverzoek tot eerdere uitbe taling leidt. De te verkrijgen geldelijke bij dragen in de 1,7 miljoen gul den kostende operatie belopen een bedrag van ongeveer 7 ton. De gemeente zou zelf voor de resterende miljoen gulden zorg moeten dragen. Het ex ploitatietekort wordt geschat op bijna anderhalve ton per jaar. Dit bedrag is afhankelijk van de bestemming, die aan het Ambachts- en Baljuwhuis wordt gegeven. Conform de vroeger opgezette plannen denkt men het pand te gaan gebruiken als trouw-, verga der- en receptieruimte annex expositie-mogelijkheid. Een definitieve beslissing hierover moet nog worden genomen. Of er inderdaad volgend jaar al met de restauratie kan worden begonnen hangt, naast de be slissing van de gemeenteraad, af van de tijd die de architect (de heer A. Peetoom, die het in restauraties gespecialiseerde bedrijf van de overleden ar chitect P. van der Sterre heeft overgenomen) nog voor de verdere voorbereiding van het werk nodig heeft. ZOETERWOUDE De ijs- club Zoeterwoude begint bin nenkort weer met haar aktivi- teiten op de Ton Menkenbaan te Leiden. Nadat vorig seizoen is gestart met een schaatstrainingsgroep zal ook dit seizoen de jeugd van 8 t/m 12 jaar in de gele genheid worden gesteld aan de schaatstraining deel te nemen. Het is echter van essentieel belang dat de jeugd een goede begeleiding krijgt. Het geven van schaatsonderricht vergt kennis van zaken. Om mensen in de gelegenheid te stellen die kennis te vergaren kunnen zij deelnemen aan een kursus be geleider/ster. Mensen die hier voor interesse hebben worden verzocht zo snel mogelijk kon- takt op te nemen met de heer Ton Koeken, Miening 10, tele foon 1446. Groenteveiling Leiden (10 september) Andijvie 45-65; snijbonen 140-290. stambonen 140-150; kroten gekookt 110; spitskool 29-43; postelein 48-71; prei 27-63; spinazie 51-92; spruiten A 70-81, spruiten B 101-110. spruiten C 91. D 60-63; uien 20-48; witlot 480- 530; meloenen 200-295; bloemkool 6 st. 93-98. bloemkool 8 st. 36; sla zwaar 53-85. licht 38-50; bospeen 51; peterselie 41; radijs 36-37; selderie 1 21-40; paprika kg. 90. st. 27-45. Coop. Veluwse eiervieling Barneveld (10 september) Aanvoer 5 869 160 stuks, volgens veilingliist 287 640 stuks, stemming redeli|k. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram 8.90, 55-56 gram 11,10. 60- 61 gram 14,97 en 65-66 gram 16,33. Veemarkt Leiden (10 september) Aanvoer 1831. waarvan 1130 slach- trunderen en 701 schaoen ot lamme- CDA-VOORZITTER: IIDSCHENDAM In vergelijking met Voor- irg en Den Haag is Leidschendam verkwistend betreft de openbare verlichting. In het winkel- ntrum Leidsenhage is 's avonds een zee van licht best gehalveerd zou kunnen worden. Dit zei DA-fractievoorzitter C. H. de Ruijter gisteravond de commissie voor het gas- en electriciteitsbe- ijf bij de voorbehandeling van de begroting 1980 voor het Gemeentelijk Energiebedrijf. De VVD'er D. W. Bergeren had tevoren opge merkt het te betreuren dat bij de begroting te wei nig rekening is gehouden met een toch te ver wachten besparing door de gebruikers. „Psycholo gisch teleurstellend" noemde hij dit. Volgens direc teur ing. A. W. Megens is wel degelijk met een, zij het kleine, beperking rekening gehouden maar ook moest rekening wordep gehouden met uitbre ding van het woningbezit, onder meer in Duiven voorde. Wethouder J. J. Meijer zei dat bij de op stelling van de begroting niets bekend was ove het standpunt van de gemeenteraad over de Ener gienota en bovendien zou de besparing voorname lijk moeten komen uit het Nationale Isolatie Plan Hoe die besparing in 1980 zal uitpakken is even min bekend. Een van de voornaamste belemme ringen achtte hij overigens de daarmee verband houdende huurverhoging die een aantal eigenaren ongetwijfeld zal weerhouden hieraan mee te wer ken. Over Leidsenhage zei directeur Megens nog dat het winkelcentrum vooral in de avonduren een stilte-eiland is en dat destijds in verband met de verkeers-, maar ook met de persoonlijke veiligheid en voor politietoezicht is afgesproken dat een goe de verlichting zou worden aangebracht. Na beëin diging van de zomertijd zal door verschillende in stanties worden overlegd over een beperking van de straatverlichting, aldus wethouder Meijer ten slotte. DOORSCHOTEN De commissie fi- lanciën kan akkoord gaan met de rerhoging van de tarieven voor ge- neentelijke belastingen en retribu- ies. Getracht is de belastingen met naximaal 3 1/2% te verhogen. De veekmarktgelden worden op papier 'erhoogd met 16%, maar door de in voering van een jaartarief worden "1 leze tarieven echter ook maar 3% ver- loogd, alleen bij betaling per week ;an men spreken van 16% verhoging. )rs. Meershoek (CDA) pleitte voor en kostendekkende verhoging, welke n enkele jaren mogelijk zou moeten 'jn. De weekmarkt kost de gemeente lans ongeveer 25.000.- per jaar. e commissie hield zich ook bezig met zgn. knelpuntennota van de Voor- J1S' schotense winkeliersvereniging. Wet houder Van Dalen (VVD) kreeg van de commissie de opdracht om zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen waar door de weekmartkverordening ten aan zien van de aanvoerwagens gehandhaafd zal worden. Thans staan de meeste auto's van de marktkooplui achter de kraam, waardoor de winkels in de Voorstraat en de horeca-bedrijven praktisch onbereik baar zijn. Ook het verzoek van de win keliers tot verplaatsing van het kermis terrein kreeg de volledige steun van de commissie. Volgens de wethouder moet het mogelijk zijn om al volgend jaar de kermis te verplaatsen naar het M.O.C.- terrein. De commissie is niet helemaal gelukkig met de aanleg van een aparte oversteek plaats voor fietsers bij de spoorwegover gang in de Papelaan. Omdat de nieuwe oversteekplaats toch veiliger is dan de huidige slinger welke de fietsers moeten maken, ging de commissie akkoord met de toezegging dat de dienst openbare werken zal trachten een nog veiliger oversteek te bedenken. In het vervolg kunnen particulieren kleine stukjes o- penbaar groen, die grenzen aan het ei gen pand in huur verwerven indien daarmee het straatbeeld fleuriger wordt of indien de bewoners van een woning daarmee gevrijwaard worden van b.v. stuiterende ballen tegen blinde muren. De opzet van het geheel is dat de bewo ners zelf voor het onderhoud moeten zorgen. RMOND De gemeenteraad van War- nd kon zich gisteravond verenigen met schadevergoeding van tienduizend gul die door de Nederlandse Spoorwegen Warmond betaald zal worden. De scha- ergoeding houdt verband met de aantas- van het Kooirecht door de aanleg van van net ivooirecn Schipholspoorlijn. gemeente Warmond is eigenaar van de een ooi aan de Kagerplassen. Teneinde deze denkooi goed te kunnen laten functioneren iet van belang dat binnen een aantal hon- meters rondom de eendenkooi absolute e heerst. Deze stilte wordt bereikt door ves- an het Kooirecht: onbevoegden is niet jestaan de eendenkooi dichter te naderen door borden staat aangegeven en ook moet terrein van het Kooirecht vrijblijven van ke bebouwing dan ook. Het probleem wat echter voordeed was, dat in de betreffende polder de Schipholspoorlijn werd aangelegd en dat deze lijn dwars door de boerderij van vee houder Van der Plas heengaat. Van der Plas, die al zijn land in de betreffende polder heeft liggen, had derhalve recht op een nieuwe boer- Kooirecht. Afgesproken werd nu dat Van der Plas op dit terrein een nieuwe boerderij mocht bouwen en dat de Nederlandse Spoorwegen schadevergoeding zullen betalen voor de econo mische schade die dit bouwen oplevert. Derhal ve betaalt de NS aan Warmond eenmalig een bedrag van tienduizend gulden. Overigens moet de NS dit bedrag aan de gemeente War mond betalen en niet aan de betreffende kooi ker omdat Warmond eigenaar van de kooi is en de kooiker slechts een pachtovereenkomst met de gemeente Warmond heeft. Volgens het woonwagenplan Zuid-Holland moet de gemeente Warmond een woonwagen kamp inrichten voor twee woonwagens. Aan vankelijk had Warmond liever twee woningen beschikbaar gesteld voor ex-woonwagenbewo ners, maar over deze aanvraag is door het pro vinciaal bestuur negatief geoordeeld. Daarna heeft Warmond zes verschillende locaties bin nen de gemeentegrenzen bekeken waarna uit eindelijk de keuze viel op de Speelweide. De voordelen die deze locatie biedt zijn onder meer een ligging binnen de dorpskern, terwijl toch privacy wordt gewaarborgd omdat de eerste omwonenden niet direct aan hef terrein gren zen. Het bestaande groen kan goed in de toe komstige voorziening worden ingepast en bo vendien is een eigen toegang voor de woonwa genbewoners mogelijk. Omdat de omwonenden van de Speelweide op niet geringe wijze van hun ongenoegen over de plannen blijk hebben gegeven, zal nog een informatieve dag worden belegd. Het veranderen van de Speelweide in een woonwagenkamp zal via een bestemmings plan procedure gaan verlopen. Het kersverse raadslid Slingerland (Progressief Warmond) stelde voor om mogelijke aversie van de War- mondse bevolking op de informatieve avond weg te nemen door de bevolking kennis te la ten maken met de woonwagenbewoners. Bonjer (VVD) zei dat men de bevolking duidelijk moest maken dat de informatieve avond geen inspraak avond is. Hij stelde bang te zijn dat andere mensen met verkeerde verwachtingen naar deze avond zouden komen. De gisteren beëndigde wethouder mevrouw Dalhuizen (Prog. Warmond) zei dat de bestemmingsplan procedure nog de nodige tijd in beslag zal ne men. Ze vond dat de voorbereiding van de Warmondse bevolking niet bij één kennisma kingsbijeenkomst mag blijven, maar dat de be volking ook verder goed begeleid zal moeten worden. iTWIJK Het woon- en industriegebied tussen de Ha fkade en de mr. Fockstraat zal in de nabije toekomst ge verandering ondergaan. Zo gaat, naar alle waar- ijnli,jkheid, aan de Visserijkade de bouw voor de nieuwe ndweergarage starten, en wil het multimarkt bedrijf de ros richting Rahusenstraat uitbreiden. groot gedeelte van de driehoek Visserijkade. van der Vegt- jat en Rahusenstraat is door de Digros in beslag genomen ir haar vestiging in Katwijk. Echter, het bedrijf zit met een tal plannen voor uitbreiding. Ook is het grootwinkelbedrijf tevreden met haar parkeermogelijkheid. Om hiervoor een ossing te creëren heeit het winkelbedrijf het aan haar gren- de garagebedrijf Dolf Tuin opgekocht. Het garagebedrijf was tot voor kort gevestigd aan de Rahusenstraat, waar de >s haar uitrit voor verkeer had. Welke bestemming hét irmalige garagebedrijf van de Digros krijgt, is nog niet be- d. Wordt dit parkeerplaats, dan zal het op weinig bezwaar de gemeente stuiten, krijgt het een andere bestemming, dan len er zeker bezwaren. Wat de uitkomst gaat worden, is nog wa I bekend, wel is het zeker dat omwonenden ook een stem in ld. 1 kapittel wensen. riet door Digros Katwijk aangekochte garagebedrijf ÜDERDORP Er moet een iw bestemmingsplan komen vóór wijk Elisabethhof, het terrein tus- het St. Elisabeth-Ziekenhuis en erts Corner. Tot dit advies kwam iravond de commissie ruimtelij- ordening en openbare werken, die teravoad, nog wat onwennig, in nieuwe gemeentehuis vergader- gemeente is intussen met het bouw- ftSS i maken van het gebied begonnen. 0171 is gebeurd op basis van het uit 1960 erende plan dat het gebied in hoofd- regelt. De belangrijkste reden was de vrees voor aren van de kant van de bewoners de aangrenzende wijk Voorhof. De ir de commissie ^Bwaren van de k; M de aangrenzen* commissie vond dat de inspraak van de bewoners beter tot zijn recht zal kun nen komen. Eén van de randvoorwaar den die de commissie gisteravond vast stelde was dat het gebied een „Par kachtige" aanleg moet hebben, op grond warvan niet meer dan 40% zou mogen worden bebouwd. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) stelde, dat de stand van de gemeentelijke financiën een snelle grondverkoop noodzakelijk maakte. Het gebied is bestemd voor kantoren en instellingen in de medi sche en verzorgende sector. De op dit moment bekende gegadigden zijn het districtsbureau van de rijkspolitie en het Philadelphia kindertehuis Buiten zorg. De commissie bleek ook geen be zwaren te hebben tegen een zogenaam de artikel 19 procedure. Volgens dit ar tikel in de wet op de ruimtelijke orde ning wordt aan bezwaarden een beroep op de Kroon de pas afgesneden en blijft dit beperkt tot het college van gedepu teerde staten. De commissie heeft zich ook bezig ge houden met het gemeentelijke woning- bezit. In april al heeft de Nationale Wo ningraad een rapport uitgebracht over de toestand van deze vooroorlogse wo ningen, waarvan er 15 aan de Doe slaan, 9 aan het Jaagpad en 7 aan de Hoofdstraat zijn gelegen. Volgens dit rapport zijn er twee panden aan de Hoofdstraat 90 en 136 rijp voor de sloop. Voor de overige panden moet worden besloten tot renovatie of repa ratie van gebreken. Onvoldoende inzicht in de financiële aspecten speelde de commissie parten. Wethouder Meerburg, ook bezorgd door de traagheid waarmee deze zaak zich voortsleept de eerste plannen dateren al van 1969 zegde toe spoe dig een kostenbegroting te maken. Ook zal een funderingsonderzoek aan de woningen in de Doeslaan die voor Re novatie in aanmerking komen worden gedaan. De leefbaarheid van dit karak teristieke deel van Leiderdorp zal ook grote aandacht krijgen. Eind oktober hoopte hij al de nodige gegevens op ta fel te hebben. Bijbel tentoonstelling „Worden als kinderen" is het thema van een bijzonder in teressante tentoonstelling, die onder auspiciën van de plaat selijke Raad van Kerken in de Messiaskerk is ingericht. De expositie maakt onderdeel uit van de Bijbelweek en is nog tot en met donderdag avond vrij te bezichtigen, 's Morgens van 10 tot 12, 's avonds van 2 tot 4 en 's avonds van half 8 tot half 10). Een van de boeiendste onder delen is het werk van een 15- tal Wassenaarse kunstenaars, die werk hebben ingezonden onder het motto „Het kind in de kunst". Het is hoofdzakelijk schilder- en tekenwerk, maar er zijn ook foto's en sieraden. De vereniging „Ars et Studi um" van amateur-beelde kun stenaars verzorgde verder een inzending en poppentheater „Ronzebons" was vertegen woordigd met een collectie poppen. Acht Wassenaarse protestants- christelijke en katholieke scholen werkten aan het on derdeel „Het kind in de Bijbel": creatieve uitbeeldin gen van de plaats van het kind in de Bijbel. De Montessorischool Wasse naar vervaardigde een collage waarin de rechten van het kind, zoals die in 1959 door de Verenigde Naties werden aan genomen, worden uitgebeeld. Het Bijbels Museum te Am sterdam en het Nederlands Bijbelgenootschap stelden in teressante bijbelse voorwerpen beschikbaar terwijl ook uit particulier bezit historische voorwerpen werden afgestaan. Tenslotte was er ook een stand met bijbeluitgaven en andere boeken, die de godsdienstige vorming van het kind tot on derwerp hebben. Alles bij elkaar een bijzonder boeiende tentoonstelling, waaraan door velen zeer veel zorg is besteed. Het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. CRM DOET TOEZEGGINGEN OVER SUBSIDIE Mieke van der Windt (20) en Alex Ie Maitre vielen gistermiddag als eersten de eer te beurt in het nieuwe Leiderdorpse gemeente huls in de echt te worden verbonden. Dat gebeurde ten overstaan van de ambte naar van de burgerlijke stand D. van Leenen, die ook al, enkele dagen geleden, het laatste huwelijk in het gemeentehuis aan de Hoofd straat voor zijn rekening had genomen. Het jonge echtpaar kreeg als gemeentelijk ge schenk een prentenboek van Leiderdorp overhandigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7