Gouden parochie in het bollenland viert feest ursussen LAK-theater seizoen 1979/1980 Willem en Pierre ruisden een avondje Leidatodoor ^STAD/REGIO De Engelbewaarders houden tussen Lisse en Sassenheim al vijftig jaar toezicht LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 Vijftig jaar geleden werd het gebied tussen Lisse en Sassenheim kerkelijk opgevuld. Nog net op het grondgebied van Lisse werd in de nazomer van '29 de basis gelegd voor een samen - zijn, dat wij nu kennen als de parochie van de H. H. Engelbewaarders. De mooie koepelkerk liet nog een paar jaar op zich wachten, maar de katholieke zielen van buurtschap „De Engel" en die van Sassenheim - Noord kregen hun eigen religieuze stek. „De Engel" claimde het goedertieren toeziend oog van een hemelse heerschare: alle heilige engelbewaarders, al geruime tijd een vertrouwde categorie van hemelingen, die sedertdien ongetwijfeld de door de goddelijke goedheid aan hun toevertrouwde kudde „verlicht, bewaard, geleid en bestuurd" hebben. Zo was het, zo zal het blijven, want de „Engel - parochie" is een fijne gemeenschap die nu een halve eeuw lang een eigen leven leidt. En de H. H. Engelbewaarders hadden geen betere titelkerk van de bisschop kunnen krijgen. Daar mogen de overige hemelse legeronderdelen jaloers op zijn. Hei: begon, toen het jaar 1928 nog maar drie dagen te leven had. Op 29 december kreeg kapelaan Sentenie in Den Haag te horen, dat zij- bisschop, mgr. Aengenent van Haarlem, hem uitgekozen had om een nieuwe parochie tussen Lisse en Sassenheim op te richten. Nou, dat had je als aankomend pastoor dan maar te doen. De heer Sentenie trok er als bouwpastoor op uit en zag beste mogelijkheden op een perceel grond naast de Beekbrug. De eigenaar, W. Heemskerk, verwierf zich waarschijnlijk toen al het eeuwig loon, want hij stond het terrein onmiddellijk gratis af, met als enige voorwaarde, dat na het overlijden van het echtpaar Heemskerk - Hoogduin voor ieder van deze echtelieden „52 missen in de kerk zouden worden gelezen". Met de misintenties was dus op voorhand al een aardig begin gemaakt. Kapelaan Sentenie sloeg aan het onderhandelen met de naburige parochiële concurrentie. Met de Lissese Agatha - parochie was hij het al snel eens over de grens van de nieuwe parochie, maar pastoor Thus van de St. Pancratius in Sassenheim zette z'n voet dwars en moest zelfs door de bisschop „tot de orde" worden geroepen. Architect Jan Stuyt ging de nieuwe kerk ontwerpen, aan de hand van een schets van de bouwpastoor, die in veel opzichten een man van formaat moet zijn geweest. Actief ook. Onvermoeid voerde hij onderhandelingen, want er moesten ook scholen worden gebouwd. De zusters van de H. Caroleus uit Maastricht namen de nieuwe meisjesschool voor hun rekening en de broeders van St. Louis in Oudenbosch de jongensschool. Inmiddels kreeg kapelaan Sentenie ook opdracht om in de Kaag, waar geen katholieke kerk was, een bijkerk te bouwen. In een brief stak de bisschop hem een hart onder de riem: „Dus weer een nieuwe taak op Uwe krachtige schouders". Op 17 september '29 werd geestelijk toegeruste pastoor Sentenie feestelijk z'n nieuwe parochie ingehaald en de dag erop geïnstalleerd, na de inwijding van de noodkerk die meteen al te klein bleek en uitgebreid moest worden. De komende tijd was er één van bouwactiviteiten en inwijdingen van scholen en zuster - en broederhuizen. Uiteindelijk werd op 2 oktober '31 de nieuwe kerk - een „optrek" van ruim twee ton, met een fameus door Jan Dunselman uit Amsterdam met apostelfiguren beschilderde koepel - door bisschop Aengenent geconsacreerd. In twee jaar tijd had de Engel een noodkerk, hoofdkerk met pastorie, een bijkerk in de Kaag met kostershuis, twee scholen, een zusterhuis en een „bewaarschool", gevolgd door een naaischool, tot stand zien komen. Een glorierijke historie die nu gevierd gaat worden. Een Engelenwijngaard die zes pastoors heeft gekend, vanaf de grote Sentenie tot en met de huidige pastoor Spronk, die al vanaf '65 hier „staat"; twintig kapelaans, twaalf neomisten. Een bloeiende wijngaard, die in '29 1424 parochianen telde; het hoogste aantal was ooit 2890. Veel betrokken mensen zijn daarbij, zeker ook gelet op de jaarlijkse kerkveilingen, zoals die van maanden terug, die maar eventjes ruim 80 mille opbracht. Voor de restauratie van het orgel werd 27.000 gulden op tafel gelegd. De parochianen van de Engelbewaarders gaan feest Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke'morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. vieren. Zaterdag 15 september is 's avonds om 7 uur de jubileum - eucharistieviering rond „50 jaar Engel", met jongerenkoor en instrumentale begeleiding. Daarna is in het verenigingsgebouw een feestavond, met het optreden van de cabaretgroep „Pro Deo" en dansmuziek van het duo Ha Ha, disco door jockey Ron v.d.Pol en „doorlopende fancy fair" met vele en fraaie prijzen en attracties. Zaterdag 22 september is de viering meer ingetogen; dan verlenen medewerking het koor „Sancta Maria" en het Leids Kamerorkest. Vrijdag 28 september gaan de scholen ertegen aan, o.a. met poppenkast en film. Zondag 30 sept, is er een gezinsviering en op 4 oktober kan men in de kerk terecht voor een feestelijk muziekprogramma met het symfonieorkest Bollenstreek en het harmonieorkest Canite Tuba. Zondag 7 oktober is het hoogtij. Dan komt om 10 uur bisschop Simonis van Rotterdam in een concelebratie de kroon op de herdenking zetten, in een muzikale omlijsting van het koor dat dan de Choral Messe van Bruckner uitvoert, 's Middags van 2 tot 4 is de receptie in het verenigingsgebouw. Nog is het dan niet genoeg, want zondag 14 oktober wordt om 10 uur het jubileum kerkelijk afgesloten, met medewerking van dames - heren - jongeren - en kinderkoren. Tenslotte wordt op zaterdag 24 november 's avonds om 7 uur de draad weer opgevat. Dan zal tijdens de eucharistieviering van Christus Koning het parochiegeschenk worden aangeboden. Daarover horen we nog het één en ander tijdig. Twee maanden reuzenfeest, maar een halve eeuw gaat je ook niet in je kouwe kleren zitten. We mogen gerust vaststellen, dat de Engelen het tussen Lisse en Sassenheim best hebben getroffen met de mensen wier bewaarders ze zijn. Misschien liggen de meeste parochianen niet meer op hun knieën voor hun bedjes om hun nachtrust in handen te stellen van de Engel van God, maar uit het thema van de gouden viering blijkt wel, dat ze zich ervan bewust zijn, dat ook „de Engel" een gezamenlijke toekomst heeft op de grond die 50 jaar geleden geestelijk „gecultiveerd" werd. De gouden parochie in het bollenland. 1IDEN Het LAK-theater aan het Le- ndaal 150 (derde etage) organiseert fok in het nieuwe seizoen 1979/1980 weer i groot aantal cursussen op het gebied a tekenen, schilderen, keramiek, tex- ele werkvormen, muziek, dans, toneel i fotografie. De nieuwe cursussen gaan 1 september van start. Iet gaat om de cursussen modeltekenen, lor beginners op donderdagavond, voor vorderden op woensdagavond, schilderen "t olieverf op de dinsdagavond, aquarel op woensdagavond, grafiek op maandagavond, breien op woensdagavond, quilten op maan dagavond, keramiek voor beginners op woensdagavond en keramiek voor gevor derden op donderdagavond. Op muzikaal gebied zijn er cursussen stemvorming voor beginners op de donderdagmiddag, voor ge-, vorderden op de donderdagavond, solfège voor beginners op de maandagmiddag, sol fège voor gevorderden op maandagavond. Op het gebied van dans en toneel organi seert het LAK cursussen variété op zondag- of maandagavond, basistoneel op een nog te bepalen avond, tapdansen op donderdag avond, moderne dans op donderdagmiddag, jazzballet op dinsdagmiddag en beweging sexpressie op maandagavond. Verder is er nog een werkgroep dansexpressie voor ge vorderden. Ook zullen er een drietal pro- dukties van start gaan waarvoor toneelerva ring niet vereist is. Het gaat om politiek the ater op zondag- of maandagavond, kinderto neel op donderdagvond en totaaltheater op maandagavond of zaterdagochtend. Voorts zijn er nog de speciale weekends, zoals het dramaturgie/toneel/regie-weekend op 6 en 7 oktober, het clownsweekend op 13 en 14 oktober en de workshop grimeren en kle- dingimprovisaties, die in het weekend van 17 en 18 november plaatsvindt. Voor de liefhebbers van het Oosterse werk organiseert het LAK de cursussen yoga voor beginners op dinsdagmiddag en voor gevor derden op dinsdagmiddag, en de cursus T'ai Chi Chuan op de maandagavond. Op het ge bied van de fotografie gaat het om de cur sussen „van vakantiekiek tot foto" op de maandagavond, basisinstructie voor doka technieken en filmmaken voor beginners op de donderdagavond. Niet zozeer een cursus maar filmisch bijzonder belangwekkend is de LAK-cinema, die om de week een nacht voorstelling in het LUXOR-theater en de andere weken op woensdag avondvoorstel lingen in het LAK-theater organiseert. Voor nadere informatie omtrent de cursus sen kan men terecht tussen 14 en 18 uur op het secretariaat aan het Levendaal 150 (der de etage) of telefonisch onder nummer 124890. „Studenten sociëteit buiten horeca- discussie houden' LEIDEN De Leidse stu dentensociëteiten hebben in een brief aan burgemeester A.J. Vis hun ongenoegen geuit over de door de ge meente opgestelde adverten tie, waarin belanghebbenden worden gevraagd te reage ren op de wens van de Leid se Horeca om de sluitings tijd op vrijdag en op zater dag met een uur te verrui men. De studentensociëtei ten stellen in hun brief aan de burgemeester dat zij ten onrechte in een discussie over de sluitingstijden wor den betrokken. Verder me nen zij dat de wens van de Leidse horeca om verrui ming van de sluitingstijden, een reëel verzoek is. Zij ver wijzen hierbij naar andere steden waar een groot aan tal nachtkroegen aanwezig is en staan derhalve sympa thiek tegenover het verzoek van de Leidse Horeca. De sociëteiten zijn duidelijk verbolgen over de opgestelde advertentie waarin tevens de mogelijkheid tot vervroeging van de sluitingstijd voor de so ciëteiten wordt voorgesteld. Zij menen dat zij geheel buiten de discussie staan als besloten clubs met welomschreven doelstelling en ledenbestand en als houder van een C-ver- gunning met volledige onthef fing. Zij vinden het zeer te leurstellend dat zij, wanneer de partijen niet in staat zullen blijken een voor allen bevredi gende oplossing te vinden, bij wijze van politiek compromis de dupe zullen worden. De so ciëteiten verwijzen hierbij naar andere steden met een vergelijkbaar sociëteits- en verenigingsleven, waar de C- vergunninghouders een volle dige ontheffing van de slui tingstijd hebben. Zij geloven dat Leiden een vreemde posi tie in Nederland zou krijgen wanneer het zo afwijkende be leid gevoerd zou gaan worden. De sociëteiten menen dat een inbreuk op hun verworven rechten wordt gedaan. Zij er varen dit als onrechtvaardig, vooral als dit gebeurt door hun positie te gebruiken als onei genlijk argument in de discus sie over sluitingstijden. Sfeervol orgelconcert in Voorschoten LEIDEN Elk jaar organi seert de gemeente Voorscho ten een serie orgel- en beiaard concerten in de Dorpskerk, waaraan organisten en beiaar diers, voornamelijk uit de re gio, hun medewerking verle nen. Gisteravond was de beurt aan Kees van Eerscl, stadsbei- aardier te Zierikzee. Het programma was klein, maar afwisselend en werd be gonnen met Der Streit zwi- schen David und Goliath, een stuk programmatische muziek van Johann Kuhnau, dat de verschillende episoden in deze strijd uitbeeldt. De wijze waar op de componist dat in de eer ste deeltjes deed, vond ik wei nig geïnspireerd, evenals de uitvoering. De latere delen waren veel melodieuzer en boeiender. De uitvoering van de triosona te van Joh. Seb. Bach was voortreffelijk. Van Eersel be schikte naast een volkomen technische beheersing over een heldere aanslag. De ver schillende stemmen deed hij genuanceerd uitkomen, daarbij hen verbindend tot een muzi kaal bijzonder gave eenheid. Bijzonder storend in het eerste deel was het valse kwintregis- ter. Origineel was het de drie wer ken van de Engelse organis tenfamilie Wesley te laten ho ren. De prelude en zeer fraaie fuga van Charles Wesley ver toont sterke invloed van Han del en een componist als Haydn. De prelude en fuga van Samuel neigt al meer naar de Romantiek en bevat enkele zeer originele vondsten. In een evenwichtige uitvoering be wees Kees van Eersel ook hier zijn affiniteit met de meer stemmige muziek. Het Andante van Samuel We sley jr. vond ik als slotstuk wat ongelukkig gekozen. Het had beter tussen de beide fuga's kunnen staan. Het concert werd besloten op het carillon met een improvi satie op melodieën van beken de volksliedjes, die het publiek in de pauze had kunnen opge ven. De helaas weinig talrijke toehoorders konden op het marktplein voor de kerk ge nieten van een boeiende fanta sie, besloten met een stemmig avondlied. Dirk Vooren In de Spiegelzaal van de Leidato was er gisteravond geen doorkomen aan. Niet omdat de nougatkraamachtige toestanden de forse toeloop van belangstellenden niet konden verwerken; ook niet omdat deze eind negentiende eeuwse grapjasserij aan Versailles zou doen denken. Nee, alleen omdat men met een pils in de ene hand en een stuk appelgebak in de andere kon kijken naar het geklater van een kleine Willem Ruysshow (met de Leidato T. V. familie - kwis met vijfduizend gulden aan prijzen). Daar ging het goeie geld dan weer. Een klein uur Ruys lang, overdonderd door het versterkte stemgeluid van bijbehorende Pierre van Ostade, die ook al z'n enthousiasme aan de Leidato huishoudbeurs had verhuurd. Men genoot opgepakt van de Ruysige stembuigingen, het quasi intieme van Willem, de warme wendingen, de bijna uitdagende aanstotingen van een transpirerende Ruys in een blazer in de Black Watch - kleuren. Een gewestelijke dame naast me: „Ik ben speciaal voor Willem Ruys gekomen. Voor hem blijf ik thuis en voor hem ga ik eruit, zoals nu. Toevallig was dat nu bij gelegenheid van de Leidato, maar als Willem nou op de Sostenuto had gestaan was ik er ook bij geweest. Zo is het nou maar net, snapt u wel En steeds als Pierre van Ostade aan het woord kwam werd windkracht tien op de geluidsinstallatie geregistreerd, omdat dit nu eenmaal nationaal wenselijk is bij Pierre's optreden in Ruysverband. Best leuk, hoor. Die prijzen ook. Onbenulligheden waren er niet bij; gisteravond zeker niet. De prijzen werden best verdiend door onder meer een „man met rouwnagels" en een vrouw „met een nog onbetaalde rekening in haar handtasje". Enkele malen werd „Leidato" gezegd. Dat had Willem aardig onthouden. En laat Van Ostade maar schuiven. Die ging weer tekeer alsof - ie het allemaal uit eigen zak moest betalen, maar dan wel opvallend geestdriftig. Het was alles bij elkaar erg herkenbaar en aanstekelijk. Leidato (met een wat koeltjes ingericht secretariaat, „omdat dinsdag de veemensen er weer even in moeten") en verstrooïng hebben elkander goed gevonden, dit jaar. Ik hoorde, dat oud - voorzitter Jan Wolfslag - man van het eerste Leidato - uur en niet meer te overtreffen, al zit Jan van der Klugt de vergaderingen nu voor - afgelopen weekeinde spoorslags vanuit z'n Spaanse zonneverblijf Leidatowaarts is gegaan om nog even te kunnen nagenieten van z'n oorspronkelijke inspanningen. Je kunt zeggen wat je wilt, maar die opgepoetste humbug van een Wolfslag krijg je bij de doodnuchtere jongens van vandaag niet meer terug. Het is aanpoten tot en met de laatste dag. En dan moet je nog letten op de waakhond van de veiligheidsdienst die al een paar keer zich 's nachts heeft vergrepen aan de worstjes van een daartoe uitnodigende stand. Willem Ruys in actie in de bomvolle Spiegelzaal op de Leidato. „Voor hem blijf ik thuis, voor hem ga ik uit", dus ook naar de Leidato.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5