Zevenhoven loopt warm voor „eigen' adoptieplan Veilig over straat naar de 'Elcerlyc' Joop Krijger zwom van Zwolle naar Eindhoven AL DERTIEN KINDEREN UIT ONTWIKKELINGSLANDEN GEHOLPEN Duizend gulden boete voor 19-jarige Alphenaai Mannenoverschot in Aarlanderveen DRIEDUIZEND BAANTJES9 GETROKKEN KREDIET VOOR VERPLAATSING ROELOFARENDSVEENS ZEBRAPAD REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA De 6-jarige Eswin Orellana uit El Progreso in Guatema la. Hij is een van de 15 kinderen die inmiddels door het KVW-adoptieplan financieel kan worden geholpen. Tij dens de kindervakantieweek in augustus is hij door de jeugd van Zèvenhoven gekozen tot ereburger van KVW. ZEVENHOVEN Het adoptieplan Zevenhoven blijkt erg goed te zijn aangeslagen bij de bevolking. Ruim een derde gedeelte van de gezinnen heeft zich reeds ingeschreven voor een vrijwillige, jaarlijkse bedrage. In de maand maart heeft H. Hermann het initiatief genomen voor dit plan. De heer Hermann is commissielid van het KVW (kindervakantiewerk), dat al sinds enige jaren voor de jeugd van Ze venhoven een vakantieweek organi seert. Na zelf informatie te hebben in- fewonnen over het landelijke Foster 'arents Plan, dat hulp verleent aan ge zinnen in ontwikkelingslanden door middel van financiële adoptie van kin deren uit die gezinnen, kwam hij op het idee om de gehele bevolking van Ze venhoven'in te schakelen. Het moet toch toch mogelijk zijn om zich als ge meenschap in te zetten voor hulp aan kinderen in de Derde Wereld, temeer nu het jaar 1979 is uitgeroepen tot Het Jaar van het Kind", veronderstelde bij Samen met de andere comissieleden van het KVW bespraak hij wat de mo gelijkheden waren en hoe alles organi satorisch geregeld moest worden. De commissie was direkt enthousiast en zag vrijwel geen problemen. Nog dezelfde maand werden alle vere nigingen in Zevenhoven benaderd om aan het adoptieplan mee te doen. Heel wat verenigingen reageerden positief en besloten jaarlijks een bedrag be schikbaar te stellen, waarvoor één kind geadopteerd kon worden. Voor ieder kind dat geadopteerd wordt, is jaarlijks een bedrag van 540,- nodig. De bevolking werd ingeschakeld door middel van een stencil dat huis aan huis werd verspreid. Men kon jaarlijks een vrijwillig bedrag beschikbaar stel len dat echt niet hoog hoefte te zijn. Met deze inzamelingsaktie hoopte de commissie tenminste twee kinderen te kunnen adopteren. Groot was de ver bazing toen van de 620 aangeschreven gezinnen er 235 reageerden en geza menlijk een bedrag van 7000,- bijeen brachten. Er konden geen twee, maar dertien kinderen geholpen worden. In samenwerking met het Foster Pa rents Plan - dat de volledige zeggen schap houdt over de selectie van gezin nen en kinderen en de besteding van de financiële middelen - zijn reeds ne gen kinderen door Zevenhoven gea dopteerd. Het zijn kinderen in de leef tijd van 4 tot 11 jaar en wonen in het in 1976 door een aardbeving verwoeste gebied „El Progeso" in Guatemala. De huizen zijn inmiddels weer opgebouwd en de negen kinderen die geholpen worden, krijgen nu een schooloplei ding, betere voeding en verzorging. Tij dens de kindervakantieweek, gehouden van 6 tot en met 11 augustus, is de jeugd van Zevenhoven ook ingescha keld om mee te werken aan het adop tieplan. Bij de opening van het hutten- dorp „De Hamerslag" is een kinderker- mis gehouden, waarvan de opbrengst terecht komt in de pot van het adoptie plan. Het ligt in de bedoeling dat er vanaf begin oktober een speciaal blad wordt uitgegeven, waarin men op de hoogte blijft van de gang van zaken van het adoptieplan. Dit blad zal aan het begin van elk kwartaal verschijnen. Het bestuur van de christelijke kleuter en basisschool vindt het idee van de KVW-commissie gewelidig en zegt: Wij doen mee!, een kreet die ook op de vele raambiljetten in Zevenhoven te lezen is. Het bestuur zal proberen om met medewerking van de leerkrachten door middel van een maandelijkse inzame ling het geld voor één adoptiekind bijeen te brengen. Men is ook bezig om in oktober een muziekavond te organi seren en de opbrengst daarvan beschik baar te stellen voor het adoptiekind. De Katholieke basisschool hield vorige week een oud-papieraktie waarvan de opbrengst bestemd was voor het adop tiefonds. Met spanning wacht de commissie nog op de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten of de gemeente Zevenhoven subsi die mag verlenen voor het adoptie fonds. De gemeenteraad heeft tijdens de vergadering van 15 mei besloten per jaar 2000,- beschikbaar te stellen ge durende de zittingsperiode van nog drie jaar. G. S. zijn tegen deze verle ning en verzoeken de gemeente om in trekking van de goedkeuring. Ze me nen dat het tegen de gemeentewet is: er is geen gemeentelijk doel mee gemoeid. H. Hermann heeft G. S. en de gemeen teraad kopieën toegestuurd van de toe zeggingen voor subsidie die de gemeen te Waddinxveen al enige jaren geeft voor hulp aan de Derde Wereld. De ge meenteraad van Zevenhoven heeft tij dens de laatste raadsvergadering zijn besluit van 15 mei niet ingetrokken. Een brief hierover is inmiddels verzon den naar Gr. S. Er worden bij goedkeu ring jaarlijks bijna vier kinderen gehol pen aan een beter, menswaardiger be staan. Het zou jammer zijn als G. S. daar niet aan mee willen werken. Ruim een derde gedeelte van de bevol king van Zevenhoven heeft reeds een gift gegeven of toegezegd, zodat dertien kinderen uit de ontwikkelingslanden zowel mentaal als fysiek beter voorbe reid worden op een goede toekomst. De aktie loopt nog steeds. Inwoners van Zevenhoven, maar ook buitenstaan ders, die nog willen deelnemen aan deze aktie, kunnen zich voor nadere in formatie wenden tot H. Hermann, De Dobbe 22, Zevenhoven. Tel. 01723-8785, B. Sünnen, Verlaat 18, Zevenhoven. Tel. 01723-9304. Den Haag „Verdachte heeft het wel wat te grof gemaakt", zo moest de officier van justitie bij de Haagse politierechter consta teren en dat betrof een 19-jarige beroeploze verdachte uit Alphen aan de Rijn, die een aantal strafbare feiten bijeen had gebracht. Zo had hij in de Prins Bernhardstraat in zijn woonplaats een daar geparkeerde auto wegge haald en was er mee gaan toeren. Op die rit botste hij met het voertuig tegen een boom zo dat nogal wat schade werd aangericht. Verder had hij ingebroken in een kantoor aan de Bril jantstraat en daar 677 gulden gestolen. En ook in Den Haag had hij een auto gestolen en w ermee gaan toeren. En dat alles omdat verdac te zo erg op autorijden gesteld was. „Het bes is hard te werken en goed sparen, dan kun een auto kopen", adviseerde de officier, n het kon ditmaal niet zonder straf aflopen, eis luidde zes weken gevangenisstraf waarvj twee weken voorwaardelijk. Omdat verdach nog niet eerder is veroordeeld en de recht hem nog buiten de gevangenis wilde houde werd het vonnis duizend gulden boete en voo waardelijk zes weken gevangenisstraf m proeftijd van 2 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN De plaats Aarlander veen telde eind 1978 meer mannen (674) dan vrouwen (633). Dat blijkt uit het recent verschenen „Statistisch Jaaroverzicht Bevolking" van de gemeente Alphen aan den Rijn. Aarlanderveen neemt met dit manneno verschot een uitzonderingspositie binnen deze gemeen te in. Zowel Alphen (25126 mannen en 25221 vrouwen) als de derde plaats in deze gemeente, Zwammerdam, (980 mannen en 1053 vrouwen) telden eind 1978 meer vrouwen. In de Alphense wijk Ridderveld I woonden 21.931 mensen (10.886 mannen en 11.045 vrouwen). In de nieuwste wijk, Ridderveld II, bedroeg het aantal inwoners 3566 (1791 mannen en 1775 vrouwen). Het geboorteoverschot bedroeg 608 terwijl „netto" zich 1565 personen vestigden. In totaal vertrokken 2618 Alphe- naren uit deze plaats terwijl 4183 zich kwamen vestigen. Een groot gedeelte daarvan was afkomstig uit Noord Hol land (934) en Zuid Holland (1787). Het jaaroverzicht leert verder dat er in 1978 319 huwelij ken werden voltrokken. Daarvan werden er 186 kerkelijk bevestigd, wat gelijk staat met ruim 58%. Ter vergelijking; in 1968 was dat percentage nog ruim 71%. Het aantal echt scheidingen bedroeg over 1978 45. Het aantal geboorten was vorig jaar 897. Daarvan 456 jongens en 441 meisjes. Het hoogste aantal geboorten (93) vond plaats in de maand april. Het laagste (55) in de maand oktober. 161 mannen en 128 vrouwen kwamen vorig jaar te overlij den. Totaal dus 289. Alphen telde eind vorig jaar 1472 bui tenlanders. Het grootste aantal kwam uit Marokko (339). Uit Turkije 246 en uit Groot-Brittannië 179. Uit een over zicht naar kerkgenootschap blijkt dat ruim 27% van de Al phense bevolking Rooms Katholiek was. Ter vergelijking: in 1961 was dat 24.1%. Nederlands Hervormd: in 1978 31.26% en in 1961 46.2%, Gereformeerd: 13.74% in 1978 en 17.1% in 1961. Geen lid van een kerkgenootschap waren eind vorig jaar ruim 18%, in 1961 was dat ruim 6%. De ge meente Alphen telde 664 inwoners die ouder waren dan 80 jaar. Daarvan waren er 257 mannen en 407 vrouwen. Het grootste aantal van de inwoners valt evenwel in de leef tijdsgroep 25 tot en met 34 jaar, namelijk 10.315. Verder was het zo dat 9078 personen jonger waren dan 10 jaar, 4681 jongens en 4307 meisjes. Filmopnames in Rijpwetering RIJPWETERING De meen te Rijpwetering woi op het filmdoek vereeuwig Half september beginnen opnamen van de nieuwe derlandse speelfilm 'Laat dokter maar schuiven', get seerd op het gelijknami boek van Toon Kortoon Gisteren werd de schrijv van het werk aan de fill spelers voorgesteld. Boek en film zijn beiden et vervolg op het succeswef „Help, de dokter verzuipt". 11# schrijver is in Nederland b|# kend geworden met zijn nf mans die zich voornamelijk de Peelstreek afspelen. H boek is vrolijk van opzet. I opnamen in Rijpwetering zti len zich voornamelijk rond in het café van de familie D leman afspelen. Onder de a "J51 teurs bevinden zich Joop D derer, Piet Bambergen en i Belgische acteur Jo de Meye die onlangs debuteerde in i televisie-serie „Dagboek vl een herdershond". De filmpr duktie kost een kleine tw miljoen gulden. 'ooi leve De gevaarlijke oversteekplaats in Roelofarendsveen. ROELOFARENDSVEEN Aan de ge vaarlijke situatie van de voetgangerso versteekplaats (vop) over de Rem brandt van Rijnsingel, nabij de open bare kleuterschool 'Elckerlyc', schijnt een einde te komen. In de gisteravond gehouden vergadering van de commis sie Financiën is de begroting gewijzigd in verband met het te verlenen krediet voor de verplaatsing van de oversteek plaats. Het zebrapad, geplaatst bij een onoverzichtelijke bocht, levert groot gevaar op voor de overstekende kleu ters. De heer H. van Tol (PAA) inzake de vop: „Met het aanleggen van de nieuwe over steekplaats moet het twintig meter ver derop gelegen zebrapad verdwijnen. Dat is voor de automobilisten wel zo bevorder lijk". Tevens wees de heer H. van Tol op de inrit van de parkeerplaats op de plek van de-nieuw aan te leggen vop en de mo gelijkheid van het instellen van verkeers- brigadiers. De heer H.M.L. Van Duijke- ren, voorzitter van de commissie: „De aan te leggen oversteekplaats gaat gepaard met het verlengen van het struikgewas en het verplaatsen van het pad naar de school. De kinderen worden op deze wijze verleid om gebruik van de oversteek plaats te maken". De situaties die de heer Van Tol kenschetste worden in handen gegeven van deskundigen voor een nader advies. De heer H. van Tol kreeg in zijn ideeën bijval van de heer W. Nugteren (CDA) „Het nog niet vervuld zijn van de vacatu res in de gemeente Alkemade, is persoon lijk leed voor de 'zitteblijvers'. Met deze woorden antwoordde de heer H.M.L. van Duijkeren op de vraag van de heer D.A van Beek (VVD) die wilde weten wat de invloed is van de niet-vervulde vacatures op de begroting van 1979. Toegevoegd werd „Financieel erg gunstig". Voor de werkers van de buitendienst is er een presentje op komst in de vorm van een cadeaubon. Deze geste is voor de ver richtte werkzaamheden tijdens de barre winter. De heer H.M.L. van Duijkeren. sprak over de „Moeilijke tijden die de mensen van de buitendienst hebben mee gemaakt". Voor de bewoners van Kaageiland wordt de mogelijkheid van kabeltelevisie niet geheel uitgesloten. Kaageiland hoort bij de zogenaamde onrendabele gebieden maar er wordt bekeken of het toch niet mogelijk is om het Kaageiland van kabel televisie te voorzien. In ieder geval moet de raad dit jaar nog de keuze maken tus sen Sodea en de PTT-toren. Verder hoe ven de bewoners van de Gogherweide zich geen illusie meer te maken over de terugkeer van de busdienst over de Rem brandt van Rijnsingel. Bij informatie bleek dat het omrijden te lang duurde en dat een bus over de singel te veel gevaar zal opleveren door de vele 'nauwe', boch ten. ROELOFARENDSVEEN Joop Krijger heeft gistermorgen in het zwembad de 'Tweesprong' zijn 150 kilometer volgezwommen. De kracht toer die 4 mei aanving, heeft in totaal 110 dagen in beslag genomen. Joop werd gisteren veelvuldig door de om geving in de bloemetjes gezet. Zelf blijft hij er echter vrij nuchter onder; „Morgen ga ik weer vrolijk verder" verkondigde de vastberaden zwem mer. Het zwemmen is uit nood geboren. De tergende rugkwaal van Joop verdwijnt in het water als sneeuw voor de zon. Joop: „Het is begonnen in 1973. Voor mijn rugkwaal moest ik naar de masseu se, mevrouw C.J.M. Kok. Die heeft mij gelijk het zwembad ingejaagd. Dat zou uitstekend werken tegen mijn rugkwaal. Nou, de eerste keer dat ik aan het randje van het zwembad stond, bedacht ik me wel tien keer. Nu is het zover dat ik ge rust van een verslaving kan spreken. Het klinkt misschien vreemd maar ik ben echt verslaafd aan het zwemmen. Dit seizoen hoorde ik dat er bij de 'Tweesprong' een kaart bestaat die speci aal voor lange afstand-zwemmers is be stemd. Die mogelijkheid bestaat overi gens al tien jaar ,maar dat wist ik niet. Er is met vijfduizend een bronzen, tien duizend een zilveren en vijfentwintigr duizend een gouden medaille te verdie nen. Van die laatse heb ik er nu dus zes". Uit het houten kistje, 'armoedoosje' noemt Joop het, verschijnen de medail les waaronder ook één van de zwem- vierdaagse. Daar heeft Joop vier maal twee kilomefer gezwommen. Volgens Joop zijn er in Roelofarend sveen aardig wat mensen die steevast in het zwembad kruipen. Zo wist hij te ver tellen dat er iedere morgen vier damet jes uit Rijpwetering om zeven uur in het zwempak paraat staan. „De oudste is in de zeventig maar gaat nog mooi van de duikplank. Trouwens, zwemmen is bij zonder goed voor de mens. Mevrouw Kok heeft weieens tegen mij gezegd dat ze best het zwembad voor enkele uren in de week tot haar beschikking zou willen hebben. Maar ja, dat kost weer teveel geld en in de winter is het natuurlijk he lemaal niet te doen want dan zijn we met z'n allen aangewezen op het 16-me- ter binnenbad. Gelukkig heeft de heer Paasman, beheerder van de 'Twees prong', een enquête gehouden onder de bevolking naar de behoefte aan 'rustige' uren. Zelf noemt hij het zwemmen voor 'vroege' vogels. Dat wordt dan twee keer in de week gehouden. Ik zelf kan niet meer buiten het zwemmen. In het begin van het seizoen begin ik rustig aan met een driehonderd meter en dat bouw ik dan langszaam op tot gemiddeld twee kilometer per dag. Op het ogenblik ben ik weer een beetje aan het 'afkicken'" al dus een goedgemutste Joop. Het zwem men scheelt veel in zijn bewegingsvrij heid. Zonder het zwemmen was hij veel slechter af geweest. Nu kan hij tenmin ste zijn andere hobby volledig uitbuiten. Achter in de tuin staat een pracht van een volière met nog mooiere" vogeltjes. Zijn vrouw Coby vindt het allemaal prachtig dat Joop zich op deze wijze kan afreageren. De hele dag thuis zitton is een hele opgave voor de wilskrachtig Joop. „Met het werkloos zijn, door mij rugkwaal, heb ik het vooral in het begi erg moeilijk gehad maar het zwemmei maakt het voor mij dragelijk". Joop Krijger met vrouw Coby feestelijk op de foto: „Morgen zwem ik weer vrolijk verder."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4