Raad wil parkeer garageplan niet in keurslijf gieten der wet Brug over Oude Rijn helemaal niet nodig" Wijziging tarieven Stadsgehoorzaal BEWONERS PROTESTEREN TEGEN VOORGENOMEN AANLEG LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 'orld, gramn <oord (G Café veroorzaakte geluids overlast LEIDEN Cafés kunnen heel wat gezelligheid bieden aan degenen die zich in de bewuste horeca-vestiging bevinden. Zij die echter in de onmiddellijke nabijheid van een café wonen zijn over het algemeen minder enthousiast over het uitgaansleven dat zich vlak voor hun respectievelijke neuzen ontspint. En als dan om half twee s'nachts de discomuziek weer penetrant toeslaat in de slaapkamer en de nachtrust volledig zoek is gespeeld dan is men al rap geneigd om de Hermandad te laten ingrijpen. Dat dat niet zonder gevolgen blijft ontdekte de exploitant van een luidruchtig Leids café, die zichzelf gistermorgen bij het Leidse kantongerecht terugvond. ,Ik ben de enige Leidse kastelein die zoveel bonnen heeft gekregen voor muziek. Als ik dan in een café geen muziek mag maken kan ik net zo goed geen bier schenken. Ik breng wat gezelligheid en ontspanning met mijn Icafé. Als dat niet is toegestaan kan ik er net zo goed bedden in zetten, dan maak ik een oude mannenhuis van", aldus de exploitant. Kantonrechter Oomen nie vond dat geen slecht idee. ,Ik geloof dat U wat dat betreft uw roeping misgelopen bent", aldus de rechter die wilde weten hoe de overlast had kunnen plaatsvinden. „Ja, qtftl de deur stond even open jeloof ik en er was een lit stuk. Ze vinden altijd lel wat want ze zoeken meende de kastelein, /friet parket bleek wat (Al]minder goed naar de ^verdachte te hebben [gezocht want men had Eich by het vervaardigen deHvan de dagvaardiging een jaar vergist, de overtreding had plaatsgevonden in 1979 en er stond 1978, zo ontdekte ide officier van justitie, de heer Van Ham. „We geven in de dagvaardiging 5 pii meestal aan dat de overtreding omstreeks een bepaalde datum plaatsvond maar een verschil van een jaar is ons toch wel te gek", aldus de kantonrechter die met "scl vrijspraak, instemde. De Ph officier verzekerde de ïbf kastelein dat het niet waarschijnlijk is dat hij een volgende keer zoveel geluk zal hebben en raadde hem aan om in het vervolg de volumeknop wat beter in de gaten te ïn 2 houden. Motor P Een jeugdige Leidse beginnende motorrijder werd de eerste dag dat hij met zijn motor rondreed gelijk met zijn neus op de aan het motorrijden verbonden gevaren gedrukt, want bij het eerste het beste kruispunt .werd zijn fraaie vervoermiddel door een auto die voorrang had gedeeltelijk in elkaar i0 Ni gereden. „U was toch niet gelijk al aan het racen met die motor? Ik zie dat U een trui aanhebt met het circuit van Le Mans erop", constateerde kantonrechter Van Oomen. „Ik reed juist heel voorzichtig. Ik ben een brommer gewend en dat is een heel verschil met een motor. Dat kruispunt "lennedylaan/Brahmslaan is gewoon erg gevaarlijk, dat hoorde ik van omwonenden. Een week na mijn ongeluk hebben ze verkeersborden geplaatst. Dat zou mij een hoop geld lesc'neeld hebben, want ik iad 1500 gulden schade", aldus de Leidenaar. „U wilt toch niet zeggen dat U daar bij voorkeur een S) ongeluk veroorzaakt als U in uw recht staat", vroeg de geschokte kantonrechter. Ook de officier van justitie bleek beperkt in zijn enthousiasme. „Een oefenvergunning is geen vrijbrief om een beetje te kunnen gaan botsen", ialdus de heer Van Ham. De aspirant-motorrijder liep 100 gulden boete op. app i Pc Het terrein van Sanders aan het Levendaal LEIDEN De realisering van een par keergarage aan het Levendaal/hoek Sint Jorissteeg moet niet te zeer gego ten zijn in een keurslijf van knellende voorschriften. Tot deze uitspraak kwam de Leidse gemeenteraad gistera vond in meerderheid. De heer J. van Zijp (CDA) vroeg in een amendement om de uitbreiding van een aantal showrooms in volumineuze artike len aan de Sint Jorissteeg om het aanzien van de parkeergarage aan de Sint Joris steeg te verbeteren. De PvdA wilde het voorstel om showrooms in het bestem mingsplan op te nemen wel overnemen maar de vraag om volumineuze artikelen niet. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel ook overgenomen maar dan wel zonder de voorwaarde dat het om vo lumineuze artikelen zou gaan. De raad wilde zich minder binden waar het even tuele afbreuk aan het kernwinkelapparaat aanging. Het VVD-raadslid M. Zonnevylle vroeg om de prioriteiten die het college wil aan houden bij het stellen van de prioriteiten voor het realiseren van een parkeergara ge. Ook het PSP-raadslid J. van der Put ten zinspeelde op een mogelijk vergelijk dat er tussen het gemeentebestuur en ver schillende grootwinkelbedrijven zou be staan over de inrichting van een parkeer garage. Over het algemeen was de raad niet zo in genomen met de bouw van woningen na bij de parkeergarage hetgeen het PPR- raadslid L. Beijen in verband het verkrii- gen van zekerheid over het uiterlijk van het op te richten gebouw zou krijgen, had gevraagd. Overigens is het nog helemaal niet zeker dat Leiden een parkeergarage zal kunnen bouwen op het terrein van de voormalige Sandersfabriek. Het terrein is in handen van een particuliere belegger die mogelijk niet bereid is hier een parkeergarage van minimaal 350 parkeerplaatsen en een aan tal winkels is te bouwen. Leiden moet in een zo gunstig mogelijke onderhande lingspositie worden geplaatst om hier een parkeergarage te kunnen bouwen. Daar om vroeg het PSP-raadslid J. van der Putten dan ook naar de kansen die de bouw van een dergelijke garage had. Uit eindelijk stemde de PSP tegen een par keergarage op het voormalige terrein van Sanders. VREES VOOR DREMPEL VERHOGING WEGGENOMEN LEIDEN Zonder hoofde lijke stemming is de Leidse gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met de wij ziging van tarieven voor de Stadsgehoorzaal. Dit bete kent dat per 1 juli de grote differentiatie en de combi natie tarieven zijn afge schaft. In feite betaalt geen enkele huurder van de Stadsgehoorzaal meer dan voor 1 juli. PPR wil centrale kerstboom verbranding LEIDEN Het PPR-raads- lid L. Beijen heeft het colle ge van b en w gevraagd de kerstboomverbrandingen centraal te regelen. Het lijkt hem aanbevelenswaardig een centrale kerstboomver branding op het Schutter- veld te doen plaatshebben, zoals vroeger, of centraal per wijk. De heer Beijen komt met zijn verzoek naar aanleiding van klachten van politie en brand weer vorig jaar over het op ei gen initiatief verzamelen en verbranden van kerstbomen door de jeugd. Een en ander brengt grote risico's met zich mee. Het PPR-raadslid stelt wat vroeg met zijn vragen te komen om te bewerkstelligen dat het college de komende jaarwisseling maatregelen kan treffen voor een eventuele centrale kerstboomverbran ding. In haar toelichting stelde wet houder mevrouw J. Fase-Dub belboer van economische aan gelegenheden dat deze wijzi ging erop is gericht het tekort van de Stadsgehoorzaal niet groter te maken dan het de af gelopen jaren is geweest (onge veer vier ton). „Zoals het zich thans laat aanzien zijn de huurders niet ontevreden met de tarieven. Er staat zelfs een groter aantal concerten ge pland dan andere jaren", aldus mevrouw Fase. Zij benadrukte dat het bij deze tariefswijzi ging eerder gaat om tariefsve reenvoudiging dan om tariefs verhoging. Iets dat de meeste fracties vreesden. Vooral werd uitdrukking aan de vrees gegeven dat kleine amateurgezelschappen de huur van de Stadsgehoorzaal niet meer zouden kunnen betalen. De heer A. Ranner (PvdA) diende dan ook een motie in waarin hij het college vroeg om als zou blijken dat door de verandering van de tarieven de drempel van de Stadsge hoorzaal te hoog zou worden voor sociaal-culturele groepe ringen en hun publiek het col lege van b en w binnen zes maanden met een preadvies .zou komen om de door deze groeperingen te organiseren manifestaties te subsidiëren en daartoe eventueel budgettaire voorstellen te doen. Deze be lofte werd hem door wethou der P.H. Schoute van cultuur gedaan. De motie van de heer D. Hoeven (CPN) om, als dit nodig mocht blijken, alsnog medio 198Ö tot een differentia tie van de tarieven te komen voor de commerciële en de culturele sector werd door wethouder mevrouw Fase in preadvies genomen. Leidse raad geeft groen licht voor nieuwbouw „Endegeest" LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond f 13.500.000,- beschikbaar gesteld voor de vervangende nieuwbouw voor langdurig opgenomen patiënten in het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" in Oegstgeest. Tevens verleende de raad een krediet van f 2.200.000,- voor de aan koop en aanleg van een nieuwe huistelefooninstallatie in het psychiatrisch ziekenhuis, f 3.100.000,- voor de bouw van een nieuw centraal magazijn en f 177.040,- voor de verbete ring van de warmwatersystemen in verschillende pavil joens. De werkzaamheden waarvoor deze kredieten beschikbaar wer den gesteld zullen pas dan verricht worden, wanneer de minis ter van Volksgezondheid zijn toestemming voor de uitvoering van de nieuwbouwplannen heeft gegeven. Wethouder P.H. Schoute verzekerde de Leidse raad dat Leiden geen „zwart- bouw" zal plegen. Hij zei dit naar aanleiding van vragen van het PPR-raadslid L. Beijen, die vreesde dat eerder dan de toestem ming door de minister is gegeven met de bouwwerkzaamheden zal worden begonnen. Nieuw raadslid geïnstalleerd LEIDEN Mevrouw J.L. (Annelies) Ponsen is gister avond geïnstalleerd als raadslid voor de PSP in de Leidse gemeenteraad. Zij volgt mevrouw H. Passchier op, die per 1 september als raadslid heeft bedankt. Haar werd de eed afgeno men door wethouder C. Waal, die als loco-burge meester de gemeenteraad voorzat in verband met de vakantie van burgemeester A. Vis. Het nieuwe raadslid is meer dan een jaar assistente van de PSP-gemeenteraadsfractie ge weest. Zij volgt mevrouw Pas schier op in de raadscommis sies voor financiën, voor volkshuisvesting, voor maat schappelijke aangelegenheden en volksgezondheid, en voor onderwijs, sport, recreatie en samenlevingsopbouw. De raad benoemde haar tevens in de adviescommissies inzake het huisvestingsvraagstuk en van de Leids Woningstichting en als lid van de commissie op het beheer van de gemeentelijke dienst voor kredietwezen en als lid van de deelcommissie personeelszaken. ADVERTENTIE waardevol woonadvïes. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn De Oude Rijn gezien vanaf de Aalmarkt. LEIDEN Bewoners van de Oude Rijn hebben geprotesteerd tegen de aanleg van een brug over de Oude Rijn nabij de Dulle- bakkerssteeg. De aanleg van deze brug wordt aangekondigd in het binnenkort door de gemeenteraad te behandelen bestem mingsplan Maredorp. De brug is tevens opgenomen in het structuur plan voor de binnenstad. Hiertegen heeft een gedeelte van de bewoners van de Oude Rijn al eerder een bezwaarschrift ingediend. Dit is door het college van b en w ongegrond ver klaard. Ook een meerderheid in de gemeente raad heeft zich bij de behandeling van het structuurplan tegen de aanleg van de brug ver zet. Desondanks is hij wederom in het ontwerp- bestemmingsplan opgenomen. De bewoners voelen zich in hun protest gerug- gesteund door de rijksdienst voor monumenten zorg, die de brug een aantasting van het stads gezicht ter plaatse vindt. Volgens de dienst zal de brug de daar aanwezige cultuurhistorische waarden ernstig benadelen. Voorts stellen de bewoners in een brief aan de gemeenteraad dat de brug over de Oude Rijn helemaal niet noodzakelijk is. Tellingen bij de noodbruggen bij de Lakenhal en de Waag heb ben uitgewezen dat slechts sporadisch door fiet sers en voetgangers van de noodbruggen ge bruik wordt gemaakt. Op 22 augustus 1979 maakten tussen vijf en zes uur 274 wandelaars en 347 fietsers gebruik van de Turfmarktbrug. De noodbrug werd gedurende dezelfde tijd door 27 voetgangers en 17 fietsers gebruikt. Op 24 augustus werden 96 voetgangers op de Mare- brug geteld en 225 fietsers, 78 wandelaars over de Turfmarktbrug en 603 fietsers. De noodbrug ter hoogte van de Lakenhal werd door 29 wan delaars en 30 fietsers gebruikt. Tellingen op 25 augustus tussen twee en drie uur leverden 546 fietsers op de Marebrug op, 871 voetgangers op de Turfmarktbrug en 223 fietsers en 134 wan delaars en 21 fietsers op de noodbrug op. De noodbrug bij het Waaggebouw wordt rela tief nog minder gebruikt, volgens de tellingen, die werden verricht op een moment dat de pas sage Donkersteeg-Hoogstraat-Visbrug ernstig was bemoeilijkt door zand en hoogteverschillen in het looppad. Desondanks was toch maar een procent of acht tot elf van het totaal aantal pas santen bereid van zijn normale wandelroute af te wijken", aldus de bewoners. Op 18 mei pas seerden tussen vijf en zes uur 1788 fietsers en voetgangers over de Visbrug, terwijl er maar 234 over de noodbrug gingen. Op 23 mei lagen tussen kwart voor vijf en kwart voor zes de cij fers als volgt: 2720 en 261. Op 26 mei werden tussen half twaalf en half een 8495 passanten over de Visbrug geteld en 1115 over cje nood brug. Op 31 mei tussen zeven en acht uur gin gen 6508 passanten over de Visbrug en 620 over de noodbrug. Op 2 juni maakten tussen elf en twaalf uur 5520 fietsers en voetgangers gebruik van de passage Donkersteeg-Hoogstraat-Vis brug en 468 van de noodbrug bij de Waag. The Scene Popgroep The Scene" treedt vrijdagavond 14 september op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 in Leiden. The Scene bestaat uit vier popmuzikanten die on der andere speelden in Music Garden, Carlsberg, Vitesse en bij Neerlands Hoop. Hun eerste televisie-optreden vond op 24 juli plaats in Vara's Popkaravaan. De groep bestaat uit Thé Lau, zang, gitaar; André Versluys, zang, basgitaar; Dennis Withbrood, drums en Jos van Woudenberg met zang en toetsen. De zaal gaat om negen uur open en de toe gangsprijs bedraagt voor leden drie gulden vijftig. Vier gulden vijftig voor CJP-houders en vijf gulden vijftig voor niet leden. Dr. R.E. Abraham heeft onlangs het ambt van gewoon lector in de klinische psychiatrie in het bijzonder de psychotherapie aan de Leidse Universiteit aanvaard met het uitspreken van een oratie. Vrijdag 28 septem ber doet prof. dr. M. Mulder hetzelfde. Hij aanvaardt het ambt van gewoon hoogleraar in de uitlegging van het oude testament, de geschiedenis van de Israëliti sche godsdienst en van de Israëlitische letterkunde. Prof. dr. J. van den Berg, gewoon hoogleraar in de fe nomenologische methode en conflictpsychologie houdt vrijdag 14 september een afscheidscollege. Promoties Aan de Leidse universiteit zijn onlangs de heren F. Furs- don en de heer H. Jochemse gepromoveerd tot respectieve lijk doctor in de letteren en doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Morgen promoveren de heren J. Ra- maekers en A. van der Boog tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen promoveren woensdag 19 sep tember mevrouw R. Grayer Barkmeijer en de heren L. Ginsel en J. Turk. De heer R. Hunik haalt donderdag 20 september dezelfde titel. Woensdag 26 september promove ren de heer M. Erasmus, de heer L. Otten en de heer P. Vierhout tot respectievelijk doctor in de rechtsgeleerdheid, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen en tot doctor in de geneeskunde. Speldag In het kader van het twaalfde lustrum op het Christe lijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft worden op don derdag 13 en vrijdag 14 september tussen half tien en vier uur weer een aantal aktiviteiten georganiseerd. Aan de diverse spelen doen leraren en leerlingen mee. Daarnaast zullen er diverse kunstenaars optreden zoals een boeienkoning, staartmuzikanten, straatto neelspelers, akrobaten, een slappe koorddanseres en een kijkdoos. Verder is er een poffertjeskraam en een ijstent en wordt er ook soep verkocht. Het docentenca baret „Meester-werk" treedt morgen-, donderdag- en vrijdagavond op in de aula van het gebouw Kager- straat 1. Ouders en leerlingen zijn bij dit gebeuren vah harte welkom. Om een beeld te geven van het werk van de leerlingen wordt van 26 tot en met 29 september een tentoonstelling ingericht waar tekeningen, glas-en- lood, gebatikte weefsels, hout-, leer-, touw- en aarde- werkprodukten te zien zijn. De sectie natuurkunde doet bovendien, met als thema „Golven en stralen", een aantal demonstratieproeven. Werkloosheid in maand augustus toegenomen LEIDEN De werkloosheid in Leiden en omgeving is toe genomen. In de maand augustus nam de werkloosheid bij mannen en vrouwen toe met respectievelijk 73 en 72 perso nen. Het aantal werkloze mannen komt hiermee op een to taal van 2069 en vrouwen op 1009. De grootste toename bij de mannen vond plaats bij de bouw. Hiervan werden in de maand augustus 41 mensen werkloos. Bij het onderwijs kwamen 28 mannen op straat te staan. Bij de vrouwen wa ren het de sectoren handel, met 15 ontslagen, het kantoor, met 20 ontslagen en het onderwijs met 37 ontslagen, die de meeste werkloosheid veroorzaakte. In tegenstelling tot de mannen komen bij de vrouwen vooral jongeren op straat te staan. In verhouding met het voorgaande jaar is toch een daling merk baar bij de werkloosheid. Eind augustus vorig jaar was het aan tal werkloze mannen 2306 en vrouwen 1013. Het blijkt dus dat de werkloosheid bij mannen thans aanzienlijk lager ligt dan vo rig jaar. De vraag naar arbeidskrachten daalde in augustus bij de mannen met 406 en bij de vrouwen met 60 en is thans respectie velijk 872 en 211. Bij mannen vond voornamelijk een daling van de vraag plaats in de bouw en in de metaalsector. Onderstaand volgt een overzicht van de werkloosheidssituatie in de 10 gemeenten van het gewest Leiden. mannen Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen juli *79 aug. '79 juli '79 aug. 79 35 39 29 36 207 210 80 94 1397 1461 622 645 111 109 60 69 76 83 36 46 38 35 13 17 6 2 6 7 75 84 51 52 21 19 12 17 20 15 21 21 10 12 7 5 1996 2069 937 1009

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3