Leyland ontslaat 25,000 arbeiders i r antiekbeurs wapens ;eopend onferentie :onventionele Nkomo en Mugabe weigeren drankje met „moordenaars' FBI SCHULDIG AAN DOOD JEAN SEBERG Nieuwe richtlijnen Amnesty International Vreemde psychologie voor Duitse politie STEUN EUROPA AAN SALT-II VRIJWILLIG 3-daagse gouda-boelekade Grapoleden in Spanje gearresteerd UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 (Van onze correspondent Roger Simons) iNDEN Sir Michael Edwardes, •sident van het Britse Leyland-auto- Ia ibielconcern, dat nog steeds grote fi- iciële problemen heeft, is van plan de komende twee jaar meer dan „JOO arbeiders af te danken. De Britse hitbonden zijn hiervan gisteren op de hoogte gebracht Zij dreigen met socia le acties. Al de 165.000 werknemers van Leyland krijgen van de firma een brief, waarin de dramatische bezuini gingsmaatregelen toegelicht worden. Het eerste Leyland-bedrijf op de lange lijst van definitieve sluitingen is een auto- busfabriek in Noord-Londen. Dertien an dere bedrijven zullen eveneens volledig of gedeeltelijk gesloten worden. De toekomst van sommige Leyland-fabrieken wordt onder de loupe genomen. Als ze geen be lofte inhoudt, zullen die bedrijven even eens hun poorten moeten sluiten. Een van de dertien is de assemblagefabriek van Leyland in het Belgische Sennesse, waar evenwel beter en harder gewerkt wordt dan bij Leyland in Groot-Brittannië. Leyland zal geen wagens meer assemble ren te Kanley, bij Coventry, en te Abing don, in het graafschap Oxfordshire. Ook in Birmingham zal streng bezuinigd wor den. Een en ander is noodzakelijk, omdat Leyland in binnen- en buitenland de zwa re concurrentiestrijd verliest Eind decem ber kan het deficit van dit Britse staats- 100 miljoen pond (450 miljoen gulden) bedragen. Leyland staat op het punt de laatste mil jard gulden te trekken van de ruim vier miljard, beloofd door de vorige Labour-re- gering. Edwardes heeft meer geld nodig om Leyland te kunnen lanceren op de in ternationale markt. Een nieuwe redding soperatie door de staat zou de Britse belas tingbetalers echter 2 miljard gulden kun nen kosten. De conservatieve regering is niet van plan Leyland te helpen, tenzij al les wat niet rendabel is weggesnoeid wordt n hi NEVE (AFP) In Genève gisteren de conferentie van Verenigde Naties geopend ir beperking of het verbod bepaalde conventionele 11 pens die geacht worden ider aanziens des persoons treffen of kenmerkend zijn het veroorzaken van zeer are verwondingen. conferentie werd om half geopend en een uur later ur daagd, na te zijn overge- ,peS» tot de verkiezing van een rzitter. Dit is geworden lyemi Adeniji permanent chai tegenWoordiger van Nige- 1 bij de Verenigde Naties in w nève. n wil de wapens die niet Pj hoon" zijn, verbieden. Wa- r eu is die bestemd zijn voor ssale vernietiging, of het nu Ti- of chemische wapens komen niet aan de orde, behoren tot het exclusieve terrein van de ontwapening sconferentie, en vooral van de twee „supermachten". Na de twee voorbereidende vergaderingen die respectieve lijk in 1978 en dit voorjaar zijn gehouden, lijkt een overeen komst inzake fragmentatie wa pens binnen handbereik. Uit deze categorie blijven die wa pens toegestaan die bij ontplof fing metaaldeeltjes in het li chaam achterlaten. Een ver bod wil men echter afkondi gen voor wapens met plastic deeltjes, waarvan de aanwezig heid niet langs radiografische weg aantoonbaar is. Naar verwachting wordt men het ook eens over mijnen en vallen, die nu en dan zelfs na de beëindiging van de vijande lijkheden gevaar opleveren voor de burgerbevolking, om dat het vaak gaat om werktui gen die pas na verloop van tijd tot ontploffing komen. S zetten hulp aan Bokassa stop t z lSHINGTON (UPI) De strferikaanse regering zal zo mogelijk de steun het Centraalafrikaanse irrijk stopzetten en over- de diplomatieke betrek- ia met dat land te verbre- als gevolg van de massa- op honderden school- De regering heeft hierioe be sloten naar aanleiding van het door uit vijf Afrikaanse lan den afkomstige juristen opge stelde rapport, waarin vele ooggetuigen hebben verklaard dat de zich tot keizer uitgeroe pen Bokassa zelf bij de afslach ting aanwezig is geweest en er de opdracht toe heeft gegeven. e"lntsnappen met goud HANNESBURG (UPI) De Amerikaanse regering kan uier wej zeggen dat er voor goud geen plaats is in het moder- va betalingsverkeer, maar het Amerikaanse leger denkt er iers over. ud is gekomen bij de reep chocola en de sigaret als standaar- tikelen in „ontsnappingsuitrusting" die Amerikaanse val- ermtroepen en agenten die op vijandig grondgebied opereren jgen. Dit heeft de Zuidamerikaanse Kamer van mijnen ver- ard in haar verslag over juli. De delegatie van de regering van Zimbabwe-Rhodesië: links premier Muzorewa, midden dr. Mundawara- na en rechts de blanke leider Ian Smith. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De grote receptie, op touw gezet voor de delegatieleden van de conferentie over Rhodesië door de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Carrington, is gisteravond geboycot door het Patriottisch Front. Nkomo, Mugabe en hun volgelingen weigerden in één van de grote zalen van het Lancaster House een drankje te gaan gebruiken en een hapje te eten op kosten van de Britse staat, omdat op de receptie ook de delegatie, geleid door bisschop Muzorewa, aan wezig was. De voormalige premier van Rhodesië, Ian Smith, is eén van de weinige blanke leden van die af vaardiging. Nkomo en Mugabe beschouwen de zwar te premier van Zimbabwe-Rhodesië als een bandiet, die bovendien een lakei is van de blanken. Ze willen niets met hem te maken hebben en verklaren, dat ze over de toekomst van hun land alleen met Groot-Brittannië zullen onderhan delen. Een woordvoerder van het Patriottish Front zei gisteravond: „Wij weigeren de receptie bij te wonen, waarop de Muzo- rewa-kliek aanwezig is. Hopelijk zal Groot-Brittannië begrip opbrengen voor onze houding. Lord Carrington zou ook niet aan tafel willen zitten met de moor denaars van Lord Mountbatten. De aan wezigheid van Muzorewa en Smith op Carringtons receptie gaf ons precies het zelfde gevoel van afschuw". De Britse minister van Buitenlandse Za ken had gehoopt, dat hij het hart van de leiders van het Patriottisch Front zou kunnen vermurwen met een paar drankjes. Hij beschouwt de recepties als een gunstige gelegenheid om bepaalde mensen informeel te bepraten en te be ïnvloeden. Nkomo en Mugabe hebben zich echter niet laten vangen. Voor de receptie had Lord Carrington de Rhodesische conferentie formeel geo pend met een toespraak, waarin hij de twee Afrikaanse delegaties ervoor waar schuwde, dat een mislukking van de on derhandelingen in het Lancester House onvermijdelijk zou leiden tot nog meer bloedvergieten in Zimbabwe-Rhodesië. Carrington spoorde de zwarte afgevaar digden aan de Britse voorstelling inzake een nieuwe grondwet goed te keuren en door middel van compromissen tot een oplossing van de aanslepende Rhodesi sche kwestie te komen. BON (SFP) Se dert vele jaren hebben de leden van de Westduitse politie en de grensbewakings- dienst geleerd, dat geesteszieken, lichamelijk ge handicapten, oor- logsslach toffers met hersenletsel, verslaafden, aso- cialen, sexuele de linquenten, pros- tituées, doofstom men en blinden allen moeten wor den beschouwd als randfiguren in onze maat schappij. Voorts is hun bij hun opleiding bij gebracht dat gees tesziekten erfelijk zijn en dat demen tie over het alge meen voor 80 pro cent het gevolg is van een onsolide levenswandel. Deze „voorlich ting" wordt gege ven in een „kort overzicht van de psychologiedat kort geleden toe vallig in handen kwam van vier so cialistische leden van de Bondsdag die een werkbe zoek brachten aan het opleidingscen trum voor de grensbewakings- dienst in Lilbeck. Heinz Pensky, de specialist van zijn fractie voor de bin nenlandse veilig heid, sprak van een „monsterlijke en schandalige" handleiding die volgens hem doet denken aan de ide ologie van de na zi's. Het hoofd van de federale politie, Kurt Schneider, gaf direct opdracht een onderzoek in te stellen. Inmiddels heeft het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn be paald dat de hand leiding voorlopig niet meer mag worden gebruikt bij de opleiding van de grensbewa kers. De regeringen van de afzonderlijke deelstaten hebben tot dusver echter nog geen maatre gelen genomen. Bijgevolg zullen de aspiran t-poli tie- mannen daar voor hun psychologische vorming aangewe zen blijven op het omstreden werkje. Daaruit kunnen zij o.a. ook leren dat zij voorzichtig moeten zijn ten aanzien van be langrijke personen. WASHINGTON Tweede Kamerlid De Vries, voorzitter van de Kamercommissie voor defensie, heeft zich gisteren in Washington tijdens een hoorzitting door de Senaat uitge sproken voor aanvaarding van het tweede SALT-verdrag. Met een aantal Europese parlementariërs getuigde hij giste ren dat de steun aan het SALT-akkoord oprecht is en niet het gevolg is van door de Verenigde Staten uitgeoefende druk. Volgens De Vries is heeft Europa zich met overweldigende meerderheid achter SALT-II gesteld. Tegenstanders van het SALT-akkoord in de Senaat hadden gesteld dat de steun van Europa op zijn best lauw is te noemen. De Vries verklaarde ook dat de Europese belangen op de een of andere manier moeten zijn vertegenwoordigd in SALT-III, de onderhandelingen over een derde akkoord over beperking van strategische wapens. Hij is weliswaar voorstander van het huidi ge bilaterale gesprek tussen de twee supermogendheden, maar meent dat „een meer permanente betrokkenheid" van Europa bij de onderhandelingen mogelijk is. xriname bij iet-gebonden dr nden >taa hl RAMARIBO (SNA- ass P) Suriname is vorige idig ek off cieel toegetreden tot 14J beweging van niet-gebon- i landen. Dat gebeurde op c conferentie van de niet-ge- 5wi iden landen die tot zondag de Cubaanse hoofdstad Ha- Fo ta is gehouden. toetreding van Suriname al eerder goedgekeurd tij- s een bijeenkomst van de [an< listers van buitenlandse za- i van de lid-staten, die in Bii in Colombo, de hoofdstad Pai i Sri Lanka, werd gehou- 3et( a amese tweeling scheiden IPEI (AP) Een Siamese leling is gisteren geschei- Zestien chirurgen namen aan de twaalf uur duren- .ang Chung-jen en Chang aI ung-ji kwamen ter aarde t drie benen waarvan het Idelste gemeenschappelijk. °")ngezien dit korter was dan ^P' twee „buitenbeden" hebben artsen dit verwijderd. De deren zullen dan ook op I 11 been door het leven moe- 1(1 gaan. Schoenen uit Tijdens een sing- in van gospel songs in de tui nen van het Witte Huis hadden pre sident Carter en zijn vrouw Ro- salyn duizend mensen verza meld. Zittend in het gras was het Carter of zijn schoenen ergens wrongen. Het probleem was echter waar de schoenen even kwijt te raken. PARIJS Volgens Romain Gary, de vroegere echtge noot van Jean Seberg, heeft de Amerikaanse recherche FBI schuldig verklaard aan de dood van de actrice. Gary zei gisteren in Parijs dat Jean Seberg psychisch te gronde was gegaan aan een campagne, die de FBI in 1970 tegen haar zou hebben ontketend omdat zij zich in zette voor gelijkheid voor de zwarten. De laatste van Sebergs vier echtgenoten, de Algerijnse ac teur Achmed Hasmi, beschul digde echter de huisarts van de actrice, die haar een grote dosis kalmerende middelen gegeven had, hoewel hij wist dat zij zwaarmoedig was. Romain Gary zei dat de FBI in 1970 door middel van een gro te Amerikaanse krant het ge rucht verspreid had dat niet hij, maar de leider van een mi litante beweging voor de bur gerrechten, de vader was van het kind dat Jean Seberg een maand na haar scheiding van Gary ter wereld bracht. jjet kind werd dood geboren, en Jean Seberg had het kind in een glazen kist naar het graf gedragen om te bewiizen dat het om Gary's (blank) kind ging. Jean Seberg, actrice in ondermeer de films Jeanne d'Arc, A bout de souffle en 'Bonjour Tristesse, zou deze zaak nooit hebben kunnen verwerken. Taleghani was voorzitter van revolutionaire raad TOKIO (AP) De ajatollah Machmoud Taleg hani, die gisterochtend na een hartaanval is overleden, blijkt de voorzitter te zijn geweest van de geheime revolutionare raad in Iran, al dus het Japanse nieuwsagentschap Kyodo. De onthulling van Taleghani's positie binnen de raad, het hoogste machtsorgaan in Iran, kwam als een volslagen verrassing. De onthul ling werd gedaan door de raad zelf, aldus Kyo do. Ajatollah Ali Montazeri, voorzitter van de com missie die het voorontwerp van de Iraanse grondwet bestudeert, volgt Taleghani op als hoofd van de Sji'ietische geestelijkheid in Tehe ran, zo heeft Ajatollah Khomeini gisteren be paald. Nederland helpt St.-Maarten WILLEMSTAD (ANP) Ne- derland zal het door de or kaan Frederik getroffen An tilliaanse eiland Sint-Maarten voor een paar miljoen gulden hulp bieden. Dat heeft minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) dit weekeinde in Willemstad be kendgemaakt. Hij brengt mo menteel een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen. De Europese Economische Ge meenschap heeft voor het Bo venwindse eiland twee miljoen gulden beschikbaar gesteld. Engeland weer geplaagd door stakingen? LONDEN (Reuter) Een groot deel van de Britse indu strie is gisteren door stakingen getroffen. Het vliegveld van Manchester was erdoor geslo ten, evenals een grote marine basis. Meer dan een miljoen mon teurs legden hun gereedschap neer om looneisen, waardoor fabrieken over het hele land voor de tweede maal deze maand voor twee dagen stil la gen. Het vliegveld van Manchester, het voornaamste in het indu striële noordwesten, was ge dwongen te sluiten omdat 34 brandweerlieden staakten. Onthoofding op kerkplein NEW YORK (DPA) In het New Yorkse stadsdeel Brooklyn heeft een man zondag voor de ogen van ontstelde kerkgangers een ouderling van de gemeente op het kerkplein met een bijl onthoofd. De man, die kort na zijn daad door omstaanders werd gegre pen, verkeerde volgens de po litie in de mening dat de ou derling zijn vrouw had ver leid. BRUSSEL (AP) Amnesty International heeft gisteren verklaard dat men ook men sen zal verdedigen die gevan gen zitten omdat zij homose- xueel zijn en personen die worden vastgehouden vanwe ge hun gewetensbezwaren. Martin Ennals, secretaris-ge neraal van deze organisatie, waarvan de internationale raad van 6 tot 9 september in Leuven bijeen is gekomen, verklaarde op een persconfe rentie dat men tijdens deze vergadering was gekomen tot een nieuwe omschrijving van personen die gevangen zitten vanwege gewetensbezwaren. Onder dergelijke personen verstaat men thans mensen die gevangen dan wel vastgehou den worden of op een andere wijze beperkt in hun bewe gingsvrijheid om redenen van politieke, religieuze, of andere gewetensovertuigingen of van wege hun etnische afkomst, geslacht, kleur of taal, voorop gesteld dat zij geen geweld hebben gebruikt of daarvoor hebben gepleit Amnesty International sprak zich nogmaals uit tegen de doodstraf in welke vorm dan ook, waaronder ook politieke moorden, begaan door regerin gen of oppositionele partijen. Men deelde mee dat de organi satie op 26 september een rap- ,port zal publiceren over 134 landen waar de doodstraf nog wordt toegepast Op de vergadering in Leuven werd ook besloten dat de in ternationale standaard van rechten van de mens zowel 'moet worden toegepast op re geringen als op niet-regerende bewegingen als bijvoorbeeld bevrijdingsbewegingen en gu errillatroepen. Stichting Schouwburg Complex 14, 15 en16 september onder auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs Elke 100ste bezoeker ontvangt ter herinnering aan het 1 O-jarig bestaan een gratis GOUDEN TIENTJE. september toegangsprijs 5,— vrijdag 14 september van 19-22 uur paspoorten 2,50 zaterdag 15 september van 11 -18 uur kinderen onder zondag 16 september van 11 -18 uur geleide gratis MADRID (DPA) De Spaanse politie heeft 13 leden van de anti-fascistische ver zetsgroep 1 oktober (Grapo) gearresteerd in Madrid en Barcelona. Dit heeft het mi nisterie van binnenlandse sa- ken maandag bekendge maakt Het gaat om zeven mannen en zes vrouwen, die volgens het ministerie de helft vormen van de politieke commissie van Grapo. Zeven hunner ma ken deel uit van het twaalf le den tellende comité van de or ganisatie, die verantwoordelijk wordt geacht voor 28 van de 105 politieke moorden in Spanje, tot dusverre alleen al in dit jaar.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17