Misstanden in kampeerwereld moeten harder worden aangepakt Ruim 23 miljoen voor Nicaragua KONSUMENTENKONTAKT IN ZWARTBOEK: Hongeractie Chilenen in Amsterdam Computerproblemen bij Teleac opgelost weer - INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 VD-vragen yer oud materieel NS N HAAG Het WD- reede Kamerlid De Beer ft minister Tuinman van keer en waterstaat vra- 11 gesteld over het verou- de materieel bij de Ne^ landse Spoorwegen. Hij d dit naar aanleiding van brief, die de Vereniging Machinisten bij de NS grover aan de directie ft gestuurd. lp Beer wil weten of het waar gj dat treinstellen van dertig oud nog steeds dienst doen of die treinstellen wel vol- i aan de eisen die aan fort en veiligheid gesteld en worden. ,Pais is en ramp' llNDHOVEN „Minis- Pais is een ramp lor het wetenschappe- jk onderwijs". Dat zei lorzitter Notermans de hogeschoolraad i de Eindhovense TH lermiddag tijdens de vergadering van hogeschoolraad in het academische termans had in zijn be- g geen goed woord over minister Pais. Met ine zijn plannen om de idieduur te verkorten iesten het ontgelden. Hij weet de minister dat de argumenten tegen frkorting niet serieus ;mt. Tankslag" ordt succes RECHT Voor de actie ikslag die deze week in provincie Utrecht van rt gaat bestaat grote be stelling. Volgens een rdvoerder van de pro- :ie hebben zich al 300 isen gemeld, die koste- hun olietanks willen la- verwijderen. iet is dat de tanks met huis- ndolie, die sinds de invoe- van aardgas ongebruikt worden leeggehaald om .ges die het grondwater verontreinigen te imen. firecteuren [igepakt fraude DHOVEN De Rijks in Eindhoven heeft 36-jarige man uit Gel- i en een 30-jarige Eind- naar opgepakt wegens de. Het tweetal vormt [dircetie van een beton- htersbedrijf in Mierlo. izouden voor een bedrag zes ton aan valse facturen Uben verwerkt om zo zwart- kers bij hen in dienst, te inen uitbetalen. Vermoede- zijn nog meer bedrijven bij fraude betrokken. lertig 73) uchtelingen lar Nederland IGAPORE (ANP) Uit fapore zullen maandag rtig Vietnamese vluchte- [en per vliegtuig naar Ierland vertrekken, al- een woordvoerder van Hoge Commissariaat r vluchtelingen van de enigde Naties. ïemarken heeft beloofd ze- tig andere vluchtelingen te nemen, die gered zijn r een Deens vrachtschip, woordvoerder voegde er toe dat deze week 150 :htelingen naar Amerika ïog eens 140 anderen naar nkrijk zullen vertrekken, meer- plaatsen beschikbaar op lijnvluchten. lAigyptische tuverneur bezoek IPHOL Op uitnodi- van minister Van der e van landbouw is de fptische gouverneur Taha Aswan gisteren voor bezoek van een week in land aangekomen. Doel de reis is de mogelijkhe- te bekijken van een ver- ping van de economische landbouwtechnische sa- nwerking tussen Neder- id en Egypte. ran zal een groot aantal be- jven bezoeken. Egypte ont- Igt al Nederlandse steun via Iministerie van ontwikke- psamenwerking. RIJSWIJK (ANP) De overheid moet een veel sterkere greep krij gen op de campingtarieven. Dit zegt het Konsumenten Kontakt (KK) in de vandaag in Den Haag gepresenteerde brochure „Zwart boek campings". Volgens KK worden veel kampeer ders door de campinghouders op ex tra kosten gejaagd. Koppelverkoop en extra kosten voor aanleg van elektriciteit en extra verhogingen van het staangeld komen regelmatig voor, zo stelt KK. De kampeerders zijn wel gedwongen deze kosten te aanvaarden, omdat er voor hen geen huurbescherming bestaat. Als ze kla gen, lopen ze de kans onmiddellijk van de camping te worden gezet. De machtspositie van de campinghouder is vooral het gevolg van het structu rele gebrek aan grond voor verblijfs- recreatie. De vraag naar staanplaat sen is veel groter dan het aanbod. Op het ogenblik heeft een op de zeven tien gezinnen een vaste staanplaats. Door de schaarste aan grond voor verblijfsrecreatie zijn de campings aantrekkelijk geworden voor beleg gers en speculanten. En waar beleg gers in de campingsector stappen, worden de seizoenkampeerders on middellijk geconfronteerd met forse tariefsverhogingen, zo concludeert Volgens Konsumenten Kontakt moet het ministerie van economische za ken een sterkere greep krijgen op de tariefsvorming op campings. „Veel campingeigenaren lappen de prijsbe- schikking voor recreatiebedrijven aan hun laars. De controle op nale ving van prijsmaatregelen moet wor den uitgebreid. Ook moeten de offi cieren van jusititie harder optreden tegen overtreders uit de kampeersec- tor. Tot nu toe voeren zij een laks be leid". aldus KK. Voorts pleit het Konsumenten Kon takt voor een fundamentele oplossing voor de structurele schaarste aan grond voor verblijfsrecreatie. Ook de koppelverkoop moet aangepakt wor den. Bij koppelverkoop is degeen die in aanmerking wil komen voor een plaats op de camping verplicht een caravan te kopen van,de camping houder. Deze gang van zaken dient verboden te worden, zo vindt Konsu menten Kontakt. „Snel" De Utrechtse brandweer heeft gisteren eens uitgeprobeerd hoe snel een brandweerwagen zich door de nauwe straatjes in de binnenstad kan bewegen. Door verkeerd geparkeerde auto's ging dat niet erg snel en in de Kerkdwarsstraat was er helemaal geen doorkomen aan. KLM onderzoekt wegvallen luchtdruk DC-8 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Rijks luchtvaartdienst onderzoekt hoe de luchtdruk heeft kun nen wegvallen in de cabine van een DC8 van de KLM toen het toestel op 7,2 km hoogte boven Frankrijk de daling naar Schiphol had in gezet. Het incident veroorzaakte gro te paniek onder de 150 passa giers die terugkeerden uit het Tunesische vakantieoord Mo nastic De zuurstofmaskers kwamen normaal uit het pla fond tevoorschijn, maar de luchtreizigers bleken er niet mee om te kunnen gaan. Ge zagvoerder Nederlof loste het probleem uiteindelijk op door zijn daling te versnellen waar door de druk in de cabine te rugkeerde. Twee passagiers raakten korte tijd buiten be wustzijn. AMSTERDAM (ANP) In de kerk De Duif in Amsterdam zijn gistermor gen vijf leden van het Comité van Fa milieleden van Vermisten in Chili een hongeractie begonnen ter ondersteu ning van de hongeracties die momen teel ook in dit land zelf worden gehou den. De eisen van de actievoerders zijn onder meer teruggave aan de nabestaanden van de 15 lijken die zijn gevonden in een mas sagraf van Lonquen, opheldering over het lot van de 2500 vermisten en afschaffing van de amnestie-wet, die de massamoor denaars ongestraft laat. Het gewelddadige einde van de regering van Salvador Al- ende in 1973 wordt vandaag in Amster dam herdacht met een cultureel-politieke manifestatie bij het standbeeld van de dokwerker aan het J.D. Meijerplein in Amsterdam. De Latijnsamerikaanse arbei derscentrale Clat heeft alle aangesloten organisaties opgeroepen van 10 tot en met 16 september een boycot uit te voeren te gen Chili. Alle vakbonden in dit deel van de wereld is gevraagd geen goederen naar af uit Chili te transporteren. Verdachten miljoenen- zwendel vrijgelaten GRONINGEN (ANP) De zes ver dachten in de miljoe- nenzwendel in Oost- Groningen, die vori ge week dinsdag werden aangehou den, zijn gisteren weer vrijgelaten. Het zijn de ex-bank directeur G. V. uit Zuidhorn, die ervan verdacht wordt voor 3,5 miljoen aan kre dieten te hebben ver duisterd, en vijf mannen die hebben bekend betrokken te zijn geweest bij tran sacties in onroerend goed in Rolde. Door hun activitei tent hebben zij te hoge hypotheken bij bankinstellingen kunnèn verkrijgen. Volgens de Gronin ger officier van justi tie mr. M. Severein, fungeerde het vijftal als stromannen. Hoofdverdachte in de zwendel -is de 32- jarige Veendammer P.M. die nog wordt vastgehouden. Chinees bezoek Ondersteund door commodore J. A. J. Evelo (rechts) daalde gisteren de ad junct-chef d'efensiestaf van het Chinese volksleger, Wang Shangrong, per roltrap af naar de aankomsthal op Schiphol. Hij is leider van een Chinese delegatie, die op uitnodiging van de chef defensiestaf van de Nederlandse strijdkrachten, Wij ting, een driedaags bezoek brengt aan ons land. De Chinezen willen zich oriën teren op het gebied van scheeps- en vliegtuigbouw. Ondanks alle beschermende maatregelen Het kind komt nog steeds te weinig tot zijn recht ODIJK (ANP) „Ondanks alle beschermende maatrege len komt het kind te weinig tot zijn recht. De vraag is of er wel voldoende wordt geluisterd naar het kind en of het wel genoeg liefde, begrip, zekerheid en leiding krijgt". Dit zei staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters van CRM gisteren bij de opening van een tentoonstelling, waar de beste inzendingen van de nationale fotowedstrijd in het ka der van het jaar van het kind te zien zijn. Door het kind te beschermen tegen de gevaren van de maat schappij, kunnen de oorzaken van die gevaren over het hoofd gezien worden, aldus de staatssecretaris. De vraag hierbij is of met dit alles het belang van het kind wel gediend wordt. Het kind krijgt bescherming tegen het verkeer, maar toch ko men er jaarlijks honderden kinderen om in dat verkeer. Er be staan veel hulpverlenende instanties, maar intussen komen voor zover bekend jaarlijks duizend gevallen van kindermishande ling voor, aldus mevrouw Kraaijeveld-Wouters. Het jaar van het kind wijst de samenleving op de verantwoorde lijkheid die zij heeft voor de ontwikkeling van het kind, zowel tegenover het individu zelf als tegenover de maatschappij van morgen, aldus de staatssecretaris. KLM-ers financieel slechter af SCHIPHOL (ANP) De werknemers bij de KLM hebben meer dienstjaren nodig om het maximum-slaris te bereiken dan werknemers in vergelijkbare functies elders in het be drijfsleven. Dit is één van de belangrijkste conclusies uit het onlangs afge ronde onderzoek dat de Universiteit van Amsterdam heeft inge steld naar mogelijke loonverschillen tussen KLM-personeel en werknemers met vergelijkbare functies in particuliere en semi- overheidsbedrijven. Volgens de KLM worden er momenteel met de Vervoersbonden besprekingen gevoerd om te bezien of en zo ja op welke termijn het mogelijk is verandering in deze situatie te brengen. MINISTER VAN AARDENNE: Inkomen makelaars noodzaakte tot tariefsverhoging DEN HAAG (ANP) De verhoging van de ma kelaarstarieven waartoe het ministerie van eco nomische zaken medio augustus toestemming verleende, is gebaseerd op de uitkomsten van een spoed-enquète onder deelnemers aan het be drijf svergelijkend on- onder make- Daaruit bleek dat het gel dende tariefsniveau te laag was om gemiddeld per makelaar tot een redelijk inkomen te geraken. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer hteft mi nister Van Aardenne (eco nomische zaken) gezegd dat door een verhoging van de tarieven met 15 •de makelaars in staat ge steld werden de proble men het hoofd te bieden. Oorzaak van de inkomens daling in het makelaarsbe- drijf was ondermeer de stagnatie op de markt voor koopwoningen. Het bruto resultaat per makelaarsbe- drijf daalde van 49.036 gulden in het eerste kwar taal van 1978 tot 14.617 gulden in de eerste drie maanden van dit jaar. Betere vervoerslijnen Schiphol nodig SCHIPHOL (ANP) Het openbaar vervoer moet beter aansluiten op het woon-werkverkeer van het personeel van Schiphol, omdat niet tot in het on eindige kan worden doorgegaan met het uitbreiden van het aantal parkeer plaatsen, aldus de president-directeur J. Wegstapel gisteren tijdens de ope ning van een nieuwe parkeergarage met 1800 plaatsen. Voor personeel, passagiers en bezoekers is het aantal parkeerplaatsen op Schiphol met de nieuwe uitbreiding op 15.000 geko men: meer dan een verdrievoudiging in de laatste tien jaar. UTRECHT Teleac is uit de computerpro blemen. Maakte men zich vorige week nog ernstig zorgen over de levering van compu ters die door duizend deelnemers aan de cursus micro-proces sors II besteld zijn, in middels is de oplos sing daarvoor gevon den. De computers, die 1675.- kosten, hadden begin september al ge leverd moeten zijn. Men vroeg zich af of geen ander - maar dan wel licht duurder model - gezocht zou moeten worden. Voordat daar over een beslissing zou worden genomen reis den technici van Teleac dit weekeinde naar En geland om de gang van zaken bij de computer- fabriek te bekijken. De. moeilijkheden bleken daar vooral te zitten in de produktielijn. De werking van het appa raat is volgens de speci alisten momenteel nog zonder problemen. Voor 30 oktober kunnen nu nog 500 computers aan de cursisten geleverd worden. Teleac heeft besloten voor de overige 500 die hun apparaat dus niet voor het begin van de cursus geleverd kunnen krijgen, met ingang van januari een herhaling van micro processors II uit te zenden. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft ruim 23 mil joen beschikbaar gesteld voor hulp aan de Middename- rikaanse staat Nicaragua, waar tot voor kort een bur geroorlog woedde. Dit heeft de voorlichtingsdienst ont wikkelingssamenwerking van het ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De Nederlandse hulpverlening aan Nicaragua is bedoeld om de bevolking zo direct mogelijk te betrekken bij de we deropbouw van het land. Vooral de produktie moet weer op gang worden gebracht en daarmee de werkgelegenheid. De hulp is onderverdeeld in drie categorieën: voedselhulp, nood- en reconstructiehulp op korte termijn en hulp bij de invoer van de meest dringende behoeften. Bij dit laatste gaat het om een bedrag van 15 miljoen gulden. In Nicaragua en omringende landen zal voor 2,5 miljoen gulden aan voedsel worden aangekocht. Voorts zal voor 500.000 gulden steun worden gegeven aan een programma ter bestrijding van ernstige ondervoeding van kinderen. Bijna twee miljoen gulden zal worden besteed aan het her stel van de produktie van kleine voedselverwerkende on dernemingen zoals bakkerijen. Voor de aankoop van medi cijnen en het onderhouden van vervoersdiensten voor de bevoorrading van ziekenhuizen geeft Nederland 500.000 gulden. De rest wordt besteed aan het herstel van woon wijken in de hoofdstad Managua en aan hulp aan de platte landsbevolking. ADVERTENTIE Eerste cao in chemie afgesloten UTRECHT (ANP) De eerste cao in de chemie is de finitief rond. De achterban van de Industriebond CNV bij het petrochemisch be drijf Vondelingenplaat in het Rotterdamse Botlekge- bied is akkoord gegaan met het onderhandelingsresul taat. Volgens districtsbestuurder T. Hubert van de Industriebond CNV krijgen de werknemers in de vol-continudienst (vier ploegen) er vijf vrije dagen bij; hun collega's in de drie-ploe gendienst krijgen er drie vrije dagen bij en de overigen twee dagen. De bonden hadden een vijf-ploegendienst geëist, maar daarvan wilden de werkgevers, niets weten. Volgens de heer Hubert gaan ook de onderhandelingen bij het grote chemische bedrijf ICI de goede kant op. De di rectie heeft voorstellen gedaan die verder gaan dan bij andere bedrijven. Prijsverhoging koffie kan lang duren DEN HAAG (ANP) Vol- gens minister Van Aardenne van economische zaken kan niet gesproken worden van een kortstondige verhoging van de koffieprijs. Hij maakt dat op uit het verloop van de wereldmarktprijzen voor koffie in de periode van maart tot begin juli van dit jaar. Eind februari kostte koffie 1,41 gulden per half pond, eind maart 1,47, eind april 1,56, eind mei 1,72, eind juni 2,24, eind juli 2,29 en half augustus 2,10 gulden. FNV verwerpt nota arbeidsmarkt AMSTERDAM De Fede- ratieraad van de FNV heeft gisteren het concept-rapport van de werkgroep „Knel punten arbeidsmarkt" ver worpen. Dit rapport is opge steld door een werkgroep van vertegenwoordigers van werkgevers werknemers en overheid. Volgens FNV- voorzitter Kok kleven er aan het rapport zoveel nade len, dat volledige afwijzing de enige juiste benadering is. Hoewel zich in de werkgroep ook twee leden van de FNV bevonden, voelt de bond zich niet gebonden het eindresul taat goed te keuren. In het rapport werd onder meer de suggestie gedaan om de sociale uitkeringen te verlagen, om mensen die dat kunnen te prikkelen aan het werk te gaan. Een langgerekt hogedrukge- bied reikt van het centrum ten zuiden van Ierland tot boven Tsjechoslowakije. Het brengt rustig nazomerweer met mid- dagtemperaturen rond 20 gra den in Midden-Europa, 25 gra den ten zuiden van de Alpen en 30 graden in Spanje. Langs de noordflank van het hogedrukgebied staat een vrij sterke westelijke luchtstro ming. Hiermee trekken storin gen van het midden van de oceaan via Engeland naar Scandinavië. Vannacht wordt het front van zo'n storing bo ven het noorden van ons land verwacht. Er zal vandaag ook vrij veel bewolking zijn en de regenkansen nemen wat toe. Vooruitzichten voor donder dag: Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtemperatu- ren ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Woer Max Neer- Amsterdam mist 21 P 0*° De Bilt mist 22 0.1 Deelen mist 23 0.1 Eelde mist 20 0.1 Eindhoven mist 23 0.1 Den Helder l.bew. 19 0 Luchth. R'dam mist 21 0 Twente mist 20 0 Vlissingon mist 21 0.1 Z.-Limburg mist 22 0.1 Aberdeen zw.bew. 18 0 Barcelona zw.bew. 26 9 Berlijn zw bew. 19 0 Bordeaux mist 21 0 Brussel mist 22 0 Frankfort onbew. 23 o Genève zw.bew. 21 0 Helsinki geh bew. 15 0 Innsbrück geh. bew. 23 2 Klagenfurl geh.bew. 23 0 Kopenhagen zw.bew. Lissabon onbew. 27 0

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13