Spanje en Griekenland j;een bedreiging teelt Nederlandse bloemen Open dag in Bleiswijk jver buis-railsysteem GROENTE FR^IT BL'êËMEN B#LLEN IN ACHT MAANDEN 35 MIJLJOEN HOGER OMZET CCWS 'GROTE JONGENS' BEHEERSEN BOLLENEXPORT PAN NTS-WERKGROEP „INTERN TRANSPORT": PRIJZEN STEKEN ONGUNSTIG AF BIJ 1978 Een totaal van rond de tien miljoen gul den hoger omzetbedrag in augustus heeft aan de CCWS het omzetcijfer van 1 janua ri tot 1 september met bijna 35 miljoen gulden of ruim tien procent doen stijgen. Op het eerste gezicht dus geen slecht re sultaat tot dusver al moet er aanstonds bij aangetekend, dat die stijging niet in de eerste plaats een gevolg is van hogere prij zen doch, van groter aanvoer. Een sterk voorbeeld hiervan geven de potplanten waarvan in de maand augustus bijna 64 procent méér werden aangevoerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. En er kan veilig worden aangenomen dat de groei nog niet uit de potplanten is! In de afgelopen week werden er ruim 720.000 aangevoerd tegen bijna 470.000 in dezelfde week van het vorig jaar. In de maand au gustus werd voor rond twee miljoen gul den meer aan potplanten omgezet. Uiter aard blijven de snijbloemen als voornaam ste produkt aan de CCWS genoteerd. Ge durende de maand augustus werd hiervan voor een waarde van 37.341.084,83 om gezet tegen 29.242.071,18 vorig jaar. Maar nogmaals, dat was te danken aan de grote aanvoer. Er zijn overigens wel enke le meerkwaardige cijfers te noteren over de afgelopen week. Bij een totaal van 3.187.750 Amerikaanse anjers waren dat er precies 11.020 minder dan in dezelfde week van het vorig jaar en lag de gemid delde prijs van 26 cent twee cent lager. Iets dergelijks deed zich voor bij de nor male troschrysanten met een aanvoer van 47.647 afgelopen week tegen 471.264 in de zelfde week van het vorig jaar en met ge middelde prijzen van respectievelijk 29 en 30 cent, dus één cent verschil. Nog iets dergelijks, van de red garnette bedroeg de aanvoer 329.780 tegen 329.640 vorig jaar, verschil 140 en gemiddelde prijs van resp. 13 en 14 cent met hoogste notering van 27 en 29! Het mooie najaarsweer - althans voor wat de bloemen betreft - wordt in de komende weken nog een flinke aanvoer van bloemen verwacht en heeft augustus er voor gezorgd, dat het percentage van de stijging aan de CCWS boven de tien is gekomen. Wel wordt in de komende we ken nog een flinke aanvoer van bloemen verwacht en heeft augustus er voor ge zorgd, dat het percentage van de stijging aan de CCWS boven de tien is gekomen. Wel wordt aangenomen dat de aanvoer van chrysanten in de maand september zich wat zal gaan beperken hetgeen dan mogelijk de prijs ten goede zal komen, hetgeen ook weer niet overbodig kan worden genoemd! De totale aanvoer be droeg afgelopen week 31.911.924 bos of stuks met een opbrengst van f 10.631.837,72 tegen 28.483.547 bos of stuks en opbrengst van 9.236.305,28 in dezelfde week van het vorig jaar. Gemid delde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar waren: trosanjers 23 (25), anthuriums 1,16 (1,19), snijgroen 14 (17), jaarrrond troschrysanten 36 (47), idem ge plozen 64 (52), geplozen normaal 62 (52), freesia 20 (16), gerbera 51 (43), gladiolen 14 (13), irissen 19 (16)(, leliekelken 78 (68), lelietakken 40 (34), grote rozen 25 (31), idem klein 20 (21), sonia 19 (25), belinda 19 (19). Met de tulpen is het vrijwel ge daan, zij noteerden tot twee kwartjes. Er waren nog 13.920 import anjers met prij zen van 24 tot 38 cent. Opvallend groot was de aanvoer van trosanjers ruim acht miljoen hetgeen ongeveer twee miljoen meer is dan vorig jaar. De jaarrond troschrysanten met een totaal van ruim 5 miljoen waren een miljoen talrijker. Het tegenovergestelde was het geval met de 2.497.000 freesia die een miljoen achater bleef bij vorig jaar. Maar voor het overige lag het totale patroon op vrijwel gelijk ni veau. Aan importbloemen werd omgezet 30.892,35 tegen 15.569,65 in dezelfde week van het vorig jaar, maar de aanvoer bedroeg nu dan ook bijna het dubbele. Cijfers, cijfers en nog eens cijfers... Het lijkt allemaal erg droge kost, maar wie zich door de statistieken en andere reek- sen-vol-getallen in het jaarverslag van het Produktschap voor Siergewassen heeft ge worsteld, is bijzonder veel interessante ge gevens tegengekomen. Onder meer het min of meer verbluffende feit dat in de bollenexport een kopgroep van 26 man niet minder dan 44% van de buitenlandse handel in handen heeft. Dat zijn De Grote Jongens met een omzet die minimaal vijf miljoen bedraagt. Zet men het aantal ex porteurs op een rijtje dat jaarlijks voor meer dan een miljoen gulden aan bollen in het buitenland aan de man brengt, dan blijken dat 130 bedrijven te zijn. En die zijn samen goed voor 75% van de gehele omzet. Met andere woorden: de groten groeien steeds groter. En het is de vraag hoe ver de dag nog weg is dat deze be trekkelijk kleine groep die uiteraard ook tot de meest kapitaalkrachtige be hoort besluit om de vraag maar eens te gaan bundelen... 't Zegt niets Voor het eerst sedert jaren is het aantal exporteurs wat toegenomen. Vorig jaar stonden er 507 geregistreerd, maar nu staan er weer 539 op de lijst. In werkelijk heid stelt het allemaal niets voor, omdat de toename in hoofdzaak gezocht moet worden bij de groep die een export heeft die nog geen 50.000 per jaar bedraagt. Die groep nam nl. toe en kwam van 164 op 196 bedrijven. Een handel van nog geen halve ton en zulke bedrijven kan men moeilijk als exporteur aanmerken. Het gaat hier vermoedelijk om kwekerij- bedrijven die ook wel eens een deel van hun produktie aan een buitenlander ver kopen. Veel kleintjes In de bollenexport zijn trouwens toch veel kleintjes. De groep met een omzet tussen f 50.000 en een ton telt 46 bedrijven en die met een verkoop tussen de een en de twee ton is 47 bedrijven groot. De club ex porteurs die jaarlijks voor twee tot drie honderdduizend gulden aan bollen naar het buitenland stuurt, is 29 man sterk. Er zijn maar vijf exporteurs die een han del hebben die tussen de negen ton en één miljoen ligt (vorig seizoen elf), en een groep van 29 man zit tussen de één en de anderhalf miljoen (vorig seizoen 28). Op een omzet van anderhalf tot twee miljoen kunnen 25 exporteurs bogen (vorig sei zoen 21), en een équipe van 27 exporteurs heeft een verkoop die tussen de twee en de drie miljoen ligt. Het clubje dat een handel heeft die tussen de drie en vier miljoen omvat, was slechts zeventien man sterk (vorig seizoen 13) en zes bedrijven behaalden een omzet die tussen de vier en de vijf miljoen ligt. Het aantal exporteurs dat jaarlijks voor vijf miljoen of meer ver koopt kwam van 25 op 26 bedrijven. Die laatste groep tekent dus voor ruim 44% van de totale omzet. In het vorig seizoen had die groep 42% van de export in han den. West-Duitsland druk bezocht Veruit de meeste exporteurs opereren op de West-Duitse markt. Niet minder dan 355 bedrijven proberen daar bloembollen* te verkopen en dat lukt ze heel behoorlijk ook als men weet dat de Bondsrepubliek in het vorig seizoen voor f 157.000.000 aan bloembollen kocht. Er zijn trouwens vijf exporteurs op West-Duitsland die boven de magische vijf-miljoen-grens reiken (vo rig seizoen lukte dat slechts aan twee). Van de 182 exporteurs die de Franse markt bewerken, komen er twee aan een verkoop van vijf miljoen en meer. Dan is er nog een groep van 190 exporteurs die hun bloembollen in Engeland afzetten, 117 zoeken hun geluk in Italië (hoofdzaak gladiolen) en 122 exporteurs vliegt jaar lijks enkele malen de Atlantische Oceaan over om de Amerikanen voor bloembol len te interesseren. Tenslotte de export naar Zweden, het land dat qua inwonertal veruit de meeste bollen koopt. Zo'n 129 exporteurs verkochten daar voor bijna 59.000.000. Dan slaat de USA met een bollenverkoop van bijna 56.000.000 maar een pover figuur als men per hoofd van de bevolking gaat rekenen. In Zwe den met zijn lange, donkere winters is de behoefte aan bloeiende bollen veel groter. En met de steeds hoger wordende ener gieprijzen maken bloembollen juist daar een goede kans. De warmte-behoefte van tulpen en narcissen is vrij gering. Per vierkante meter kunnen in korte tijd gro te aantallen worden geoogst. Daar is bij rozen, anjers, enz. natuurlijk geen sprake van. Kwekerij Kijken we naar de kwekerij, dan blijkt dat de tulpentelers in de kop van Noord- Holland, het zandgebied rond Anna Pau- lowna-Breezand, hun leidende positie be houden. Rond 21 van de tulpenproduk- tie vindt daar plaats. Er werden daar vo rig jaar 1200 ha tulpen geteeld. Goede tweede bleef de oude bloembollenstreek tussen Leiden en Haarlem, waar 933 ha tulpen Werden geregistreerd en dat bete kent 17% van de totale produktie. Derde werd het gebied rond Broek op Langen- dijk met 855 ha en vierde West-Friesland, het gebied van de kleibol, met 707 bunder. Verder verdienen vermelding de Wierin- germeer, waar veel zgn. reizende bollen- kramen van kwekers uit West-Friesland worden geplant. Hier stonden vorig jaar 690 ha tulpen. Een produktiegebied waar het areaal steeds toeneemt is de Noord oostpolder, waar vorig jaar 436 ha tulpen werden opge* lant. ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 Als de resultaten van de afgelopen ver- slagweek in ogenschouw worden geno men, dan is er sprake van een zeer tamme marktsituatie. De prijzen van veel gewas sen steken ongunstig af bij die van vorig seizoen. Voor enkele gewassen zijn er wel gunstige resultaten geboekt, maar dit aan tal gewassen is beperkt. Tomantenmarkt hopeloos Als er in de afgelopen weken over prijs herstel werd gesproken dan ging het over enkele centen per kilo. Dit herstel was meestal van korte duur, want met dezelf de vaart waren die paar centen er vaak ook weer af. De prijs voor een kilo toma ten zit alweer weken onder de zes dubbel tjes. Dit is dan ook een situatie om moede loos van te worden. Op deze manier moet men zijn „roe-geld" wel erg zuur verdie nen. Er worden op de binnenlandse markt nog steeds teveel tomaten aangevoerd. De concurrentie op de West-Duitse markt mag nog steeds geen naam hebben. Er worden thans wel aanmerkelijk meer to maten naar Engeland geëxporteerd, dit is mede een gevolg, van de lagere veiling- prijzen die er betaald worden. De vleesto maten konden de dans van het prijsverval ook niet ontspringen. De prijs voor de grofste sortering daalde naar 1,68 per kilo. Dit is ook niet direkt een prijs om warm voor te lopen. Het totale tomate- naanbod zal slechts langzaam kleiner wor den. De prijzen kunnen zich iets herstel len, maar een flinke prijsverbetering lijkt er echter beslist nog niet in te zitten. Het zal waarschijnlijk een centenkwestie blij ven. Komkommerprijs bleef vast De komkommer hoort in het beperkte rij tje van gewassen, die in de afgelopen week bevredigende resultaten wisten te boeken. De export van komkommers handhaafde zich goed. Het aanbod nam iets af en een vaste prijsvorming werd mogelijk. Voor de sortering 61/76 werd er 47 cent per stuk betaald. De sortering 51/61 bracht 41 cent per stuk op en de sortering 41/51 werd voor 32 cent per stuk geveild. Al met al een bevredigend resul taat, vooral gezien ook de tijd van het sei zoen. Voor de komende week wordt er ook weer op vaste prijzen gerekend, hoge re prijzen lijken mogelijk. het is rood en goedkoop. Dit raadseltje is gauw opgelost, want het Tomaten laden op de tuin gaat in dit geval om de rode paprika's. In de geschiedenis van de rode paprika was er in de afgelopen week sprake van onge kend lage prijzen. De aanvoer is groot en de druk op de prijzen niet minder. De ge middelde prijs voor een kilo rode papri ka's lag op 1,35. Vorig jaar (bij een klei ner aanbod) werd er gemiddeld 2,88 per kilo betaald. Naar verwacht zal de aan voer van rood iets afnemen, zodat er enig prijsherstel mogelijk is. De groene sorte ringen daarentegen deden het in de afge lopen week weer goed. De gemiddelde prijs lag op 1,97 per kilo. Voor de groene paprika's wordt er op een ruimer aanbod gerekend. Enige prijsdruk is daarom niet uitgesloten. De gele paprika's boekten bij zonder goed resultaten, de gemiddelde prijs per kilo bedroeg 4,18. Ook voor deze sortering lijkt er meer prijsdruk in de lucht te zitten. Overige gewassen De gemiddelde veilingnotering voor an dijvie lag op 34 cent per kilo. Er wordt een vast aanvoerpatroon verwacht. De prijs zal als gevolg hiervan weinig veran deren. Door de hogere temperaturen in de loop van de vorige week daalde de vraag naar spinazie. De prijs daalde naar 47 cent per kilo. Bij wat koeler weer kan de prijs weer vlot oplopen. Sperziebonen waren ook niet bepaald duur, want er werd ge middeld 1,05 per kilo betaald. Het aan bod zal kleiner worden en als gevolg hier van loopt de prijs weer op. Snijbonen daarentegen waren stevig aan de prijs, ze brachten 3,20 per kilo op. Sla daalde in prijs na de plotselinge uitschieter van 50 cent naar 35 cent per krop. Verwacht wordt dat de prijs nog iets verder zal zak ken. Chinese kool is weer in prijs gedaald en bracht nog slechts 19 cent per kool op. Veel verbetering lijkt er niet mogelijk. Van prei wordt er een groter aanbod ver wacht. de gemiddelde prijs kan als gevolg hiervan beneden de 70 cent per kilo ko men te liggen. Koolrabie een toch uitzon derlijk lekkere groentesoort, die waar schijnlijk nog te weinig bij het grote pu bliek bekend is, werd tegen spotprijzen geveild. De gemiddelde prijs lag op 9 cent per stuk. Het buis-railsysteem. j 211 juiste werkhoogte. Pyperlelies het Griekse ministerie de bloementeelt verder wil ontwikkelen. Daarvoor is hulp gevraagd zowel ten behoeve van de produktie als de afzet en ook voor verbe tering van de kwaliteit. Daartoe is een klein projekt ontworpen waaraan de Verenigde Naties 59.900 bijdragen. Gedurende enkele maanden zijn speciale adviseurs ten dienste van de rozen- en anjerteelt in Griekenland ko men werken. Er wordt ook nog een des kundiger verwacht ten dienste van de afzet van produkten. Tot nu toe wordt door Griekenland slechts één procent van de produktiewaarde geëxporteerd. Er zijn 45 ha kassen in gebruik en 80 ha is beschermd met plastic. Voornamelijk wordt op open grond geteeld welke in 1978 ruim 800 ha bedroeg: Achterstand De Nederlandse landbouwattaché te Athene, drs. P. J. Jorna'heeft meege deeld dat de tuinbouwachterstand in Griekenland erg groot is en er bestaat geen redelijk afzetsysteem. Niettemin zijn de verwachtingen van de Griekse kwekers over de toekomst hoog gespan nen. Wat Spanje betreft, bestaat een sterke concurrentie van de Canarische eilan den. Verwacht wordt dat de Spanjaarden in de Europese Commissie sterk voor de belangen van de tuinbouw en bloemen teelt zullen vechten. Er wordt een be hoorlijke Spaanse concurrentie ver wacht. In het hiervoor genoemde rapport van de Spaanse minister worden de namen vermeld van zeven belangrijke bloeme- nimporteurs en een lijst met adressen van bloemist-winkeliers en groothande laren. De vestiging van Nederlandse kwekers in Spanje is reeds eerder ontraden, voor al ook vanwege ontbreken van allerlei voorzieningen en geringe medewerking van de Spaanse overheid. )EN HAAG „Er is geen reden tot «gerustheid over toename van de iloementeelt in Spanje en evenmin iver die in Griekenland; zij vormen een directe bedreiging voor de Ne- lerlandse bloementeelt," zo valt te oncluderen uit een rapport dat dezer agen is uitgebracht door de Spaanse linister van Landbouw, r valt wel een geleidelijke toename te bnstateren zowel wat betreft de bloe- lenteelt in Spanje als de export naar ndere landen. Wat Europa betreft rordt in het rapport geklaagd over de loeilijkheden welke worden ondervon- len door een scherpe concurrentie van rodukten uit andere landen, waar Under dat die landen met name worden inoemd ook Israël en de Derde lan- len worden bedoeld. )e laatste jaren nam de bloemenexport 'an Spanje met ongeveer 200 ton oftewel 12 procent toe. In 1977 exporteerde ipanje ruim 2016 ton bloemen. Duitsland !n Zwitserland zijn momenteel de voor- lamste klanten met respectievelijk 32 en 21 procent van de export. De export laar Duitsland welke in 1974 nog 40 pro- ent van de totale export afnam, loopt de ïatste jaren sterk terug zo blijkt uit net apport. Hier staat een grotere afname loor Zweden en Noorwegen tegenover. Stabiel De export van Spaanse bloemen naar iederland blijft nog tamelijk stabiel en ledraagt ongeveer 13 procent van de to- |le export. exportmoeilijkheden vinden niet al ien een oorsprong in politiek-economi- che factoren. Gesteld wordt dat er ook plossingen moeten komen voor interne roblemen, zoals betere organisatie van e distributie, minder afhankelijk van ilantmateriaal uit het buitenland en ge- rek aan geschoolde arbeidskrachten. Overigens is onlangs op de tuinbouwdag i Wageningen reeds geconstateerd, dat Ipanje zich mogelijk gaat ontwikkelin gen tot een potentieel belangrijke con current voor de Nederlandse glastuin- bouw, maar de angst daarvoor behoeft log niet te worden overdreven. Dat is ook het geval met de bloemenexport door Griekenland. Criekenland Dezer dagen werd door de Nederlandse - landbouwattaché te Athene gemeld dat LEISWIJK De werkgroep „In- rn Transport" van de Nederlandse linbouw Studieclubs (NTS) organi- ert in nauwe samenwerking met het nsulentschap voor de Tuinbouw te aaldwijk op 28 september een open ig voor buis-railsystemen te Bleis- ijk. Tijdens deze dag laten een aan- 1 gebruikers van dit systeem aan le belangstellenden zien welke mo- lijkheden dit buis-railsysteem te eden heeft. ;n zo groot mogelijke verscheidenheid n vormen van dit buis-railsysteem, di- rse soorten wagentjes en alle mogelij- 1 werkzaamheden, die hiermee kunnen jrden verricht zullen tijdens deze dag n 10.00 u. tot 16.00 uur worden gede- onstreerd. ilms Ti een zo volledig mogelijk beeld te innen geven aan de bezoekers ver fijnt datgene, wat niet in de praktijk i deze open dag kan worden vertoond, i het filmdoek. Elk uur wordt er een rgelijke filmvoorstelling getoond in de drijfsruimte van de heer A.J. Mole- lar, Anthuriumweg 46 te Bleiswijk. Op t bedrijf, gelegen in het tuinbouwvesti- ngsprojekt „Biemond" demonstreert en tijdens deze dag onder meer met spuitwagens. Ook takelsystemen voor het omhoog brengen van de buizen wor den er tijdens deze open dag getoond. Di verse soorten elektrowagentjes zijn er te zien, waarbij onder meer een type aan wezig is, dat zonder geleiding van de buizen rechtdoor blijft rijden. Vooral voor de heteluchtbedrijven een interes sante ontwikkeling. Groente- en bloementeelt Hoewel de werkgroep zich vooral ver diept heeft in de toepassing van de syste men in de groenteteelt, is het ook voor de bloementeelt interessant om een en ander te zien. Met name voor de pot plantenteelt is er op dit terrein veel mo gelijk. In de groenteteelt is het buis railsysteem niet alleen van toepassing op de tomatenteelt, maar ook in de kom kommer- en paprikateelt neemt het ge bruik hiervan toe. Voordelen Door deze vorm van intern transport kan niet alleen efficiënter gewerkt wor den, maar wordt het werken ook pretti ger doordat het zittend kan worden uit gevoerd. In hoge gewassen is de juiste werkhoogte te verwezenlijken. Zo is er onder meer een uitrusting ontwikkeld voor het spuiten van gewasbescherming smiddelen. Voorts kunnen geoogste to maten zonder te tillen worden gelost. Een en ander draagt dan ook sterk bij tot een beter arbeidsklimaat in de tuinbouw. Inventarisatie De werkgroep, die een half jaar geleden is opgericht op initiatief van de Techni sche Kommissie van de NTS heeft zich eerst georiënteerd wat er op het gebied van systemen te koop is. Al snel bleek dat er zeer veel mogelijkheden zijn, die lang niet overal bekend zijn. Er komen steeds weer nieuwe technische ontwik kelingen op de markt, terwijl de indivi duele tuinder veelal zijn vindingrijkheid hierop botviert. De werkgroep heeft een en ander geïnventariseerd en acht het van groot belang om deze bijeenverza melde kennis door te geven aan hun col legatuinders. Zij krijgen door middel van deze open dag een unieke kans om zich van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van het buis-railsysteem op de hoogte te stellen. Een mogelijkheid niet alleen voor tuin ders, maar ook voor hun personeel om eens een „kijkje" te nemen op vrijdag 28 september van tien uur tot vier uur op het bedrijf van de heer A.J. Molenaar, Anthuriumweg 46 te Bleiswijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9