Een middagje werken en 's avonds gaat het gezin voor het eerst de sauna in URN HUIS ur Bosweide in rep en roer Goed nieuws voor slechtzienden dl "TEf* Alarminstallatie voor kleine ruimten Denkend cassettedeck TIP in BINNENLAND LEIDSE COURAN MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 Tiny Francis Gerard Croné Als de ogen niet al te best zijn is het voor hartstochtelijke hondwerksters een tantalus- kwelling hun hobby nog maar ten dele te kunnen uitvoeren. Ze zijn aangewezen op bor duursels met weinig variatie of op uitsluitend breien (dat kan bijna blindelings worden gedaan door geoefenden). maar het priegelwerk is er niet meer bij. Voor hen moet het een uitkomst zijn, dat er een handwerkloep voor slechtzienden met een zoge naamde „Fresnel"-lens op de markt is gekomen. Het is een grote, maar toch verderlichte van kunststof vervaardigde lens, die twee keer vergroot. De lensmaat is 25 x 25, zodat het geen turen door een klein rond glas wordt. Het gezich tsveld op het handwerk (of boek) is groot; bovendien kan de loep eenvoudig met koord jes om de nek worden gehan gen. BV Octavo, importeur van vergrotende optiek deed er een goed werk mee dit hulpmiddel aan te schaffen voor verkoop aan opticiens. Oma kan nu ook weer gezellig onder de lamp gaan zit ten met een boek op schoot. De BV is daarmee nog niet uitgepraat... Een zeer groot gezichtsveld biedt de zoge naamde tafelloep met „Fres- nel"-lens (vergroot driemaal) en TL-verlichting. Verstel baar in vele richtingen. Een fijne „oog-helper", waarbij een extra klep niet alleen on gewenste lichtinval voorkomt, maar tevens bescherming biedt tegen stof en krassen. In bijzondere gevallen (en dat komt vrij vaak voor) zal op indicatie van de oogarts het ziekenfonds voor zo n negen tig procent in de kosten bij springen. De prijs is 397,-. (Het was onze landgenoot Chr. Huygens (1629-1695) die vooruitlopend op de ontwik-, kelingen van de Fransman J. A. Fresnel (1788-1827) een op tisch systeem ontwierp, dat de lichtstralen niet bundelt zoals bij de lens, maar door middel van het opbouwen van cirkel vormige prismagroeven in een glazen plaat. In meer ge compliceerde vorm vinden wij dit systeem bij de vuurto- renlenzen). Voorts importeert Octavo nu ook mini verrekijkers (zes maal vergroting) die in een polstasje gaan (merk Farlux) eri vraagt verder aandacht voor de leesloep LHP voor slechtzienden, die door specia le optische constructie opti male belichting van het object geeft. Hij weegt maar 120 gram, ligt gemakkelijk in de hand en gaat mee in een grote weer handwerken zoals vroeger, toen de ogen nog prima waren. Gezondheid opdoen, heerlijk relaxen en tot in de diepste poriën gereinigd worden. Daar gaat het om bij het ne men van een saunabad. De Zweden en de Finnen zweren erbij en een steeds groter wordend aantal Nederlanders bezoekt een sauna-inrichting om van de hierboven ge noemde voordelen te kunnen profiteren. Zo'n bezoekje kost al gauw een heleboel tijd en niet altijd is men in staat om op die momenten dat het u schikt naar de sauna-inrich ting te gaan. Vandaar dan ook dat steeds meer mensen ertoe overgaan om zich een gezins sauna aan te schaffen. Ver schillende bedrijven in Ne derland kunnen die kant en klaar bij u installeren, a rai- son van een heleboel geld. Maar ja, heb u het niet zo breed en kunt u het dus niet zo breed laten hangen, dan komt al gauw de gedachten op aan een zelfgebouwde sau na. Ook dat kan, natuurlijk, want wat is een sauna anders dan een perfect geïsoleerde houten cabine met daarin een veilig aangesloten elektrische saunakachel. Om alle misver stand te vermijden: veilig aangesloten wil zeker zeggen dat u die aansluiting maar aan een erkend installateur moet overlaten. Trouwens, de meeste saunakachels werken op krachtstroom, 380 volt, zo dat daarvoor een aparte lei ding moet worden aangelegd. Voor "het bouwen van een sauna zijn kant-en-klare bouwpakketten in de handel. Voor een sauna van een twee meter lang en twee meter breed betaalt men dan een dikke vierduizend gulden. Maar in zo'n bouwpakket zit dan ook alles wat men nodig heeft. Kachel, regelpaneel voor de kachel, wanden, deur en banken. Het is alleen nog maar een kwestie van de zaak goed monteren en klaar is Kees. Een middagje werken en 's avonds gaat het gezin voor het eerst de sauna in. Voor wie het goedkoper wil doen of, en dat is in de meeste gevallen zo, een sauna van een andere maat wil heb ben dan die in de bouwpak ketten aangeboden wordt - bestaat er de mogelijkheid om aan de hand van uitgebreide tekeningen de zelfbouw ge heel in eigen hand te nemen. Dat vereist natuurlijk een be hoorlijke doe-het-zelf-vaar- digheid. De fabrikanten van sauna's zijn hierin echter de doe-het-zelvers ook aardig te hulp gekomen, want de echt heel moeilijke onderdelen, zoals de deur en de deurkozij nen kunnen al reeds gemon teerd worden gekocht, zodat men van het lastigste gedeelte van de bouw verlost is. Waar gaat men een sauna plaatsen? Het kan in de tuin, maar helaas zijn weinig Ne derlanders gezegend met een tuin waarin ook nog eens plaats is voor een saunahuisje, zoals dat in Zweden en Fin land op het platteland te zien is bij bijna elk huis. Dat hoeft ook niet, want in huis is er vast ook nog wel ergens plaats te vinden. Op zolder bijvoor beeld, of in de bijkeuken. Eni ge voorwaarde is dat er een koudwateraansluiting bij de hand is. En door diegenen die toch al van plan waren om de badkamer eens een goede beurt te geven, valt beslist te overwegen om van de badka mer een gecombineerde bad- saunaruimte te maken. De bankjes zoudt u dan bijvoor beeld over hei bad kunnen leggen. Als u er maar reke ning mee houdt dat voor een zittende persoon 55 centime ter bankruimte wordt gere-* serveerd en voor een liggende 180 centimeter, dan kunt u zelf uitrekenen hoe groot uw sauna moet zijn. Gaat u zelf bouwen, dan helpt Werner Hansen. Postbus 62 in Ede u Het zelf In elkaar knutselen van een sauna: een fluitje aan tekeningen. Schrijven! van een cent! Helaas begint het nodig te worden om zelfs de kleinste ruimten tegen inbraak te beveiligen. Een van de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied is het gebruik van ultrasonore trillin gen, geluidstrillingen die boven de gehoor grens liggen. Een ultrasoonbron wordt in de ruimte die moet worden bewaakt aangebracht en doet dan dienst als bewegingsmelder. Zo gauw er in de ruimte iets beweegt gaat er een alarm over. Ook het naar binnen steken van Chinese sieraden De Amsterdamse firma Jan sen Post en Cocx is er als eer ste importeur voor de juwe- lenbranche in geslaagd Chi nese sieraden naar Nederland Ye halen in goud, zilver met stenen als bloedkoraal en jade. Erg mooi. Nieuwe kasten van Svedex De Svedexfabriek in Varsse- veld heeft een nieuwe serie kasten op de markt gebracht, die het interieur een ander ui terlijk kunnen geven. Keuze uit maar liefst negen verschil lende deurcombinaties: Diepte 40 centimeter. Twee hoogtes: 195 en 233 centimeter. Caravan onder architectuur Het apparaat, dat voor u denkt... Het moet beter, uitgekiender en mooier kunnen. Dat moet de gedachte zijn geweest achter het ontwerp dat binnenhuisarchi tecten van het Duitse blad Schoner Wohnen maakten voor een Tabbertcaravan. Het werd een creatie in blauw hout en blauw- met-witte bekleding. Bij Tabbert vonden ze hem zo apart dat 'ze hem in produktie namen en, als hommage aan de ontwer pers, hem de naam Schoner Wohnen meegaven. DHZ-ers, wees voorzich tig. Er gebeuren thuis driemaal zoveel ongeluk ken als in de bedrijven. Wie, die een bepaalde melodie moet zoeken op een cassette, heeft niet zo nu en dan een lelijk woord gezegd? Vooruit spoe len, stop, net niet. Vooruit spoelen, stop, te ver. Achteruit spoe len, stop, te ver. Dat gaat nu allemaal tot het verleden behoren. Tenminste..., als u zich een cassettedeck met Computer Coded Search (CCS) aanschaft. Philips heeft hem uitgevonden en bin nenkort is-ie in de handel. Wat doet die CCS? Automatisch opzoeken van muziekstukken, automatisch herhalen ervan en het automatisch afsoelen van tien willekeurige op het bandje voorkomende muziekstukken, Het enige wat de muziekliefhebber moet doen is van te voren op het toetsenbordje rechts op het apparaat zijn wensen intoet sen. UI onz< DEN day tekt o Vmoc Ier ee tliek T zij»1 een voorwerp hand of stok maar ook het inslaan of uitlichten van een ruit, doet het alarm overgaan. Met deze inbraakbeveiliging, die o.a. door Elva in de handel wordt gebracht, is het ook mogelijk om auto's te beveiligen. Staat er al leen .een auto in de garage dan is het vaak be ter om die auto te beveiligen met een derge lijk alarm dan de garage. Bouw zelf eens een volglasaquarium Het probleem van een aquari um kopen is altijd dat het net iets te groot is of te klein voor de ruimte die u ervoor over hebt. Dat is gemakkelijk te ondervangen als u het aquari um zelf maakt. Zonder al te veel moeite kunt u met tran sparante siliconenkit, die on der de naam Bison in de han del wordt gebracht, een fan tastisch aquarium maken zon der de vervelende ijzeren randen. Wekken met radio Alles kan kleiner, moet de stelregel bij Philips geweest zijn toen ze. een bijzonder kleine radio-annex-wekker op de markt brachten, die als tvpe-aanduiding AS 304 mee kreeg. Gemakkelijk in een koffer als reiswekker mee te nemen. En er komt nog een bijzonder goed radiogeluid uit ook. Om van de wekzoemer maar te zwijgen. Maar hoe welluidend dat ook moge zijn, het blijft een onaangenaam gehoor. Een roodbruine flits schiet door het. golvende groen van de meterhoge adelaarsvarens. Nog tien meter, nog één meter... dan komt de open vlakte van de bosweide. Eerst verschijnt een vochtig zwarte neus. dan de argwanende grote donkere ogen met daarboven de lange, beweeglijke oren. De reegeit blijft aarzelend staan totdat enkele seconden later het diepe, donkere bassen van de reebok uit het duistere bos weerklinkt. Vrijwel gelijktijdig neemt de reegeit een lange sprong en steekt zij diagonaal de weide over om aan de andere kant op de hoge boswal te springen en dan langzaam in het dichte struweel van meidoorn, lijsterbes en sporkehout te verdwijnen. Nauwelijks is zij uit het zicht of uit de duisternis van het bos komt de reebok tevoorschijn. In het felle licht van de zonnige septemberdag glanst de gouden pels over het gespierde, waakzame lijf. Nog geen drie weken geleden weerklonk hier het joelen en lachen van vakantiegangers en nu staat daar de onbetwistbare heerser over enkele honderden hectaren bos, hei en wei: de zesender, onbevreesd en met de vaste wil vandaag een reegeit te verschalken. Mijn schuilhut staat gelukkig beneden de wind. zodat ik enige kans maak de huwelijksvoltrekking van nabij te aanschouwen. Langzaam maakt de bok zich uit de donkere stammen en struiken los. Met een voorzichtige sprong daalt hij van de houtwal op de bosweide en volgt hij het voetspoor van de reegeit. Hij passeert mij op nauwelijks tien meter afstand. Even lijkt het of hij de achtervolging van het vrouwtje opgeeft als hij een paar malse blaadjes van de paardesla naar binnenwerkt, maar dan heft hij de kop op, brult zachtjes voor zich heen en zet het op een lopen. Hij houdt zich angstvallig aan het spoor van de geit, verdwijnt zelfs op hetzelfde punt, waar zij de bosweide verliet en als even later het donkere bassen van de bok diep in het bos opnieuw weerklinkt, neem ik aan dat hij de geit nog steeds op de voet volgt. Nu maar wachten op de dingen die gaan komen. De geit leek mij niet al te gewillig, maar de bok daarentegen zoveel temeer. Waarschijnlijk heeft zijn liefdeleven in de afgelopen maanden onder de druk van de menselijke recreatie gestaan en heeft hij zich met de drie geiten en de drie reekalfjes van dit voorjaar overdag schuil moeten houden. Nu de nazomerse rust is ingetreden, hoeft niets hem ervan te weerhouden zich aan de instandhouding van de soort te wijden. Deze taak is dit jaar dan ook meer op zijn plaats dan ooit; de lange, strenge winter heeft vier van de zeven reegeiten het leven gekost. Er is nu al bijna een kwartier voorbij zonder dat het reeënpaar iets van zich heeft laten merken. Vlak boven mij cirkelt een miauwende buizerd, maar ik kan deze prachtige stootvogel niet bezig zien, want er is nu eenmaal geen kijkgat in het dak van mijn schuilhut. Boerenzwaluwen schieten in scheervlucht laag over de bosweide, waar het op de bloeiende muizenoortjes, biggekruid en zandblauwtjes wemelt van de zweefvliegen, die nu bij honderden ten prooi vallen aan de gulzige zwaluwsnebjes. Sprinkhanen van klein tot groot en van lichtgroen tot donker geelbruin springen en klauteren her en der aan de voet van de schuiltent. Op de pastelblauw bloeiende akkerdistels die ik door het linker kijkgat kan zien, zitten een dagpauwoog, een landkaartje en een kleine vuurvlinder in al hun kleurenpracht honing te peuren. Een zomerdag zoals we dit jaar nog niet hebben beleefd. Voordat ik er erg in heb, verkeert ineens de hele bosweide in rep en roer. Eksters, spreeuwen en een familie geelgorzen schieten uit het hoge gras omhoog. Witte, gele en bonte vlinders fladderen verschrikt heen en weer. De reegeit, op de voet gevolgd door de bronstige bok. rent met lange sprongen en in wijde cirkels over het veld, springt over het hek, dat het bospad markeertneemt roi dit pad en schiet even het in om onmiddellijk via dt houtwal terug te keren et f' opnieuw in steeds steilere bochten over de bosweide draven. Even lijkt het alsc in de hoge haag van adelaarsvarens tot stilstand komt. maar zij zet haar v, door en enkele seconden JE zijn geit en bok weer uit zicht, het roerloze, duisteivik€ bos in. slai Intussen denk ik terug aare a£ mei-ochtend, drie jaar astr geleden, toen ik tussen heival hoge gras het nog vochtigt lijfje van het reekalfje votr dat nu tot een fiere zesenk is uitgegroeid. Het was eer opmerkelijk donker kalf. k zwartbruin met op de zijdl enkele nauwelijks zichtbar* vlekken. Het groeide voorspoedig op, het eerste) tot een brutale spiesbok, d\ zich in het najaar niet Hetf\ verjagen door zijn vader. jaar daarop verscheen de jonge bok eveneens als zesender en in hetzelfde najaar, kort na de bronsttft bleek hij zijn vader, wiens gewei alle tekenen van aftakeling vertoonde, ver j baas. Smadelijk werd de or1 bok door de felle stoten vt zijn zoon uit het gebied verdreven en nu is het aanr jeugdige zesender om de F1® geiten aan zijn wil te onderwerpen. Ik heb die dag nog enkel eV uren in de schuiltent zitterSe wachten en laat in de m;c/(fra< toen de lange schaduwen f®** de bomen mij wat afkoeliiï"? bezorgden, kwam eerst de JaV rustig uit het bos aanwandelen, dat wil zeggfin ineens stond ze dicht tegen!f~* houtwal aan op de bosweiLja grazen. Even later kwam de bok over de wal aanzeffrs' om zich een tiental meters verder aan het malse gras W( goed te gaan doen. Zij naiitV£ geen notitie van elkaar al$*e er niets was gebeurd. Maa#w bok was zijn drift kwijt en|m| geit haar angst. Het liefdesgebeuren was aan nfn' voorbijgegaan, maar hoe h^^ ik dat ook moeten beschrijven! pjj ir LUUK GROENENDlt** Een bronstige reebok volgt op klaarlichte dag op het open veld het spoor van een reegeit.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6