e winst van e Visser e problemen an Jezek doodziek „Dit Ajax IS FC DEN HAAG: STUNTEN TEGEN TOPPERS Fietsreflettor: Goed gezien. Excelsior heeft geen weerwoord Nieuwe trainer Leo Beenhakker: mam AMSTERDAM Precies een etmaal nadat Cor Brom er bij Ajax was uitgeschopt, werd de 37-jarige Leo Beenhakker als verantwoor delijke man benoemd. „Gelukkig dat wij tegen Haarlem spelen", had Ajax' voorzitter Ton Harmsen aan het begin van de week gezegd. Na het zeer teleurstellende resultaat tegen Haarlem (11) bleet Harmsen buiten beeld. Twee mensen wilden wel praten, Leo Been hakker, die een punt verloor en Barry Hughes die er een won in een wedstrijd waarin nau welijks voetbal werd gespeeld omdat Haarlem daarvoor de kwaliteit mist en Ajax de moge lijk beschikbare potentie ongebruik liet. Leo Beenhakker was eerlijk. „Ajax is in de pro blemen, ieder heeft dat kunnen zien. Het was afschuwelijk van onze kant, maar de manier waarop Haarlem heeft gevoetbald was een schande. Toch moeten wij de hand in eigen boezem steken. Tegen een verdedigende ploeg je een doelpunt maken en daarna doorwerken. Dat hebben wij niet gedaan. Deze groep is ziek, doodziek". Het elftal dat minder dan een etmaal na de machtswisseling binnen de lijnen kwam, was na tuurlijk niet de ploeg van het nieuwe duo Been- hakker-Haarms, maar het was ook het elftal van Brom niet meer, die vorig jaar toch beker en ti tel binnenhaalde. Beenhakker: „Er zijn in de kern een paar groepen. Het deel dat opgelucht is dat er veranderd werd, het deel dat zegt wat moeten wij met de nieuwe man en natuurlijk ook nog het ploegje dat het in wezen allemaal koud laat. Daar kun je tussen zaterdagavond en zondagmorgen niets meer aan veranderen. In een bespreking maak je geen eendracht. Als de machtswisseling op maandag zou hebben plaats gevonden dan heb je tenminste een week de tijd, dan kan er iets gedaan worden. Nu niet". Beenhakker heeft niet overwogen de opdracht de taak van Brom over te nemen van de hand te wijzen. „Ik ben werknemer van Ajax, mij wordt een taak opgedragen en die probeer ik zo goed mogelijk uit te voeren. Haarms en ik krijgen een aantal maanden de tijd. Zaterdag heb ik nog een half uur met Brom gebeld, wij hebben altijd goed samengewerkt". Tiende Leo Beenhakker is gisteren begonnen als tiende trainer in het rijtje sinds Jaap van Praag voorzitter werd. Rowley, Buckingham, Michels, Kovacs, Knobel, Kraay, Michels, Ivic en Brom waren zijn voorgangers. Zijn eerste optreden is, en daar kon Beenhakker weinig aan doen, geen succes geweest. Hij weet het beter dan wie ook. „Hoe Haarlem ook speelt, als een ploeg met het niveau van Ajax de vorm heeft, moet er een ant woord gevonden worden op de Haarlemse tak- tiek. Een ploeg als Ajax moet het antwoord we ten, maar wij hadden, het antwoord niet. Maak het doelpunt waar de verdedigende ploeg om vraagt en ram er vervolgens overheen". „Heeft Haarlem schandalig gevoetbald?," vroeg Barry Hughes zich af. „Ajax heeft niets gedaan. Wanneer Ajax geen oplossing weet voor mijn taktiek, zijn het klungels. Wat heeft Ajax gedaan toen het met 1—0 voorstond? Rondspelen en er uitkomen alsof zij meeliepen in een begrafe nisoptocht. Als ik een ploeg had met zoveel in ternationals en met zoveel pretenties dan zou er na een wedstrijd als vandaag een pak boetes vallen. Ik moet herstellen na een nederlaag van 5—1 op eigen veld. Mag ik dan alsjeblieft? Je kunt van een voetballer verlangen dat hij doet wat hij in zijn mars heeft. Die van mij hebben dat in ieder geval gedaan. Dat is geen schande, dat is een prestatie. Ik ben naar Amsterdam ge komen om een punt te halen of te winnen. Dat is gelukt. Omdat Ajax heeft nagelaten een ploeg die onderaan staat op te rollen". Scoreverloop: 48. Jensen 1—0. 79. Balm 1—1. Scheids rechter: Gans, toeschouwers: 7500. Gele kaarten voor Böckling, Melgers en Verkaik (Haar lem) en Lerby (Ajax). Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Wijnberg, Lerby: Schoe naker, Arnesen, Tahamata; Ling, Blanker (Zwamborn), Jensen (Bon- Haarlem: Boersma; Masefield, Verkaik, Huyg, Melgers; George, Van den Ban. Gullit; Kramer (Kleton), Böckling, Hendriks (Balm). van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. ■K3 I HAAG Tussen de twee spelers, die met hun doelpun- C Den Haag - Feyenoord bepaalden, ligt voor hun trainers hemelsbreed verschil. Lex Schoenmaker ontpopt zich als de man die ook destijds bij de Hagenaars louter tollen vertolkte en is zonder meer een speler met wie er Piet de Visser terecht in zijn nopjes is. Petur Petursson eyenoord vormt een van de problemen waar trainer Va- jezek nauwelijks meer uit kan komen. Hij heeft een wei- imponerende aanval en verdrinkt in zijn middenvelders die vergens anders kan inzetten. Met andere woorden: Feye- breidde uit op een wijze die vraagtekens oproept terwijl en Haag zich versterkte met doelbewuste aankopen. Dat hil tussen uitbreiden en versterken kwam ook zaterdaga- in het attractieve duel tot uiting en Petursson en enmaker waren er de exponenten van. orige seizoen was FC Den een „sukkelploegje" dat aar incidenteel succes- oekte maar niet hoog kon Er was geen aanval, er een veelal gebrekkig mid- Id. De teruggekeerde An- Wetzel, de aankoop Ron lass en de in vorm sterk nde Henk van Leeuwen en thans een „echte" al. De van zijn hernia be- je en met kennelijke spel- !gde optredende Lex enmaker, de in oude om- ng teruggekeerde Dick Ad- aat en de eveneens een rke vorm demonstrerende Jonker formeren een mid denveld, dat tot ideaal zal kun nen uitgroeien. De (door bles sures) nogal wisselende defen sie zal Piet de Visser nog wat zorgen baren maar hij heeft eindelijk de beschikking over een ploeg die tot een uitgeba lanceerde eenheid kan groeien. Met één restrictie: de image van stuntploeg tegen toppers moet eraf. De Visser weet dat ook, getuige zijn woorden na afloop: „We zijn op de goede weg maar tegen ploegen als Feyenoord, AZ, Ajax en PSV zijn de mannen altijd extra gemotiveerd. Vóór het duel met Utrect waren ze al met Feyenoord bezig en dat Perlnovember moet elke fiets een rode reflector hebben en geel reflecterende pedalen Doe het nu! moet eruit. Tegen Utrecht speelden we slecht en ook te gen dergelijke ploegen moeten we goed spelen. Dan kunnen we voorzichtig gaan denken aan een plaats voor een Euro pese competitie". Reële taal van een trainer, die na een ty pische „kijkwedstrijd" (dit maal) zijn enthousiasme - „Ik ben dat nu eenmaal altijd en ga dan wel eens wat te ver" - in toom hield. FC Den Haag bond zaterdaga vond het publiek aan zich (21.293 kijkers), waarover De Visser nog meer verheugd was dan met het gelijkspel van 2-2, dat Feyenoord tot groter tevre denheid stemde. De Rotter dammers toonden dat in de slotfase met terugspelen, dus geen enkel risico meer nemen. Daartoe had Feyenoord een gegronde reden. Tweemaal moest een achterstand worden ingelopen en vooral in de eer ste helft speelde FC Den Haag zonder meer beter, mede ver oorzaakt door het sterkere middenveld, waar Jezeks grootste probleem ligt. Straks keren Wim van Til en Wim Jan sen terug en wat dan? Het meest voor de hand ligt dat Stafleu en Albertsen hun plaats verliezen. Maar Jezek heeft altijd geroepen dat Roger Albertsen nou juist de speler was die hij ontbeerde. Hij heeft hem nu, maar Albertsen mani festeert zich niet zoals Jezek had gedacht. In de Rotterdamse aanval is Jan Peters niet de gedachte wonderspits. Petur Petursson komt daar beter tot zijn recht, is beweeglijker, „lastiger", sterker in de lucht waar Ton Wickel, sober en daardoor ef fectief spelend, Jan Peters vol komen bedwong, evenals over de grond trouwens. Met Van der Lem in matige vorm hield Jezek niet veel over, ook niet door Iwan Nielsen - „dat was afgesproken", aldus Jezek - na MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 ling was niet van al te lange duur. Ruimschoots voordat Excelsior het burgerpak weer aan had wierp erevoorzitter Henk Zon zich op als ceremo niemeester. „Wat is dat hier voor een begrafenisstem ming", riep hij uit na de ruime nederlaag van 5—1 tegen AZ. „We zijn weer met beide be entjes op de grond. De pun ten die we voor deze wed strijd gepakt hebben, zijn veel belangrijker dan de ne derlaag tegen AZ." Excelsior had voor de eerste keer kennis gemaakt met een topploeg en slechts een kwar tier heeft het op voet van ge lijkheid met AZ slag kunnen le veren. Toen Tol het Alkmaarse offensief in de eerste helft met de openingstreffer bekroonde was het in feite met de wed strijd gedaan. Trainer Thijs Liebregts: „Ik had na een kwartier al door dat we tegen dit AZ niets zouden inbrengen. Maar je gaat hopen naarmate die openingstreffer uitblijft. Toen AZ eenmaal aan de lei ding was gekomen heb ik in de rust nog wel een peptalk ge houden, maar kwaliteit kun je er niet inpraten. Na de rust heb ik gezien dat onze ploeg niet zelfstandig genoeg is. De jongens hebben geen weer woord als er in het veld iets verandert. AZ heeft van onze onzekerheid knap gebruik ge maakt". Het werd na de rust een regel recht drama. De inleiding van de grote nederlaag moet ech ter gezocht worden bij doel man Vermunt. Bij het eerste doelpunt ging hij al niet vrij uit, maar zijn passieve optreden in de tweede helft deed Excelsior sidderen. Eerst liet hij een schot van Schouwenaar door de handen glippen, maar de bal draaide op een miraculeu ze wijze over de lat. Even later, en dat binnen een minuut, ver keek hij zich op twee voorzet ten. Twee doelpunten, opnieuw een kopbal van Schouwenaar en een prachtig doelpunt van Jan Peters maakten de vijf vol. Lex Schoen maker haalt uit. De bal suist na een su blieme ac tie naar het doel van Feye noord en FC Den Haag leidt weer, met de Haagse doelman hem tege moet snelde - Jezek: „Albert sen koos dus de verkeerde op lossing" - en strandde op Gal- jé die hem de bal van de voe ten grabbelde. Een door het enthousiaste publiek - de Rot terdammers meer vernielzuch tig want ze zagen toch kans bij het been en de terechte strafschop werd, weliswaar weinig overtuigend, door Pe tursson verzilverd: 2-2. Harry Melis, bij Feyenoord de „man van de laatste vier minu ten", lijkt gedoemd bij FC Den Haag eenzelfde rol te gaan een reclamebord af te rukken vervullen. Hij mocht die korte en de nieuwe hekken te doen de uitgeputte Advocaat - wankelen - gewaardeerde door het verzetten van een save, die ook Van Engelen uit- enorme hoeveelheid werk en haalde in een identieke situatie bovendien een onwillige spier toen Van Leeuwen doorging op 'n de bij - vervangen. Feye- een briljante pass van Schoen- noord maker, die even later persoon lijk voor 2-1 zorgde na een su- de bal in bezit te houden. Be wijs, dat het zich royaal kon Ook dat gebeurde in het attractieve duel in het Zuiderpark. Henk van Leeuwen heft de handen nadat hij een rush heeft afgerond met een schot net naast het doel. De voorbijgelopen doelman Ton van Engelen kijkt dankbaar naar hem op. het eerste doelpunt van FC Den Haag een zwerverstol op het middenveld toe te wijzen, waardoor Stafleu achter moest blijven. Piet de Visser had dat onderkend - „ik heb Feye noord al meer zo zien spelen" - en zijn mannen ingeprent „achter de backs te spelen, in de diepte". SNEL Het kwam allemaal precies zo uit, waaraan de snelle treffer van FC Den Haag meehielp. Van de Korput had voor het kopgrage hoofd van Van Leeuwen de bal tot hoek schop verwerkt, waaruit Lex Schoenmaker - Van Engelen bleef stokstijf staan op zijn lijn - inkopte (1-0), nauwelijks na het begin. Het geïnspireerd, werklustig en fel spelend FC Den Haag over troefde Feyenoord, ook in de persoonlijke duels. De fel- en snelheid van handelen beperk te Feyenoord, dat zich verloor in onzuivere passes en zich moest richten naar de Hage naars. Advocaat, Jonker,. Goodlass, Wetzel, Wickel, de rustig maar gedegen opereren de Mansveld, Van Leeuwen wiens stijlvolle acties altijd raadsels zijn omdat de tegen stander nauwelijks kan bevroe den welke richting hij uitgaat, kortom heel FC Den Haag sloot beter dan Feyenoord, waarin Van Deinsen (hoe moet dat als Brard weer hersteld is?) en Notten het sterkst speel den. De opzet van De Visser kreeg gestalte in de geweldige rush van Henk van Leeuwen die ook voorbij Van Engelen voerde, waarna een schot precies naast de paal volgde. Dat, wel licht beslissend, doelpunt ont ging dus FC Den Haag. Het werd zelfs gelijk door een de- fensiefout. Eenieder meende dat Notten de bal niet meer zou kunnen spelen. Het lukte toch en via Nielsen - volgens opdracht ver naar voren - werd Petursson bereikt die geheel' vrij stond en vanaf de positie van centrumspits scoorde (1-1). Het was in feite de eerste keer dat Galjé werd benaderd. ATTRACTIEF Ook na de rust bleef het een attractief schouwspel met twee aanvallende teams. Fey enoord deed het beter, mede doordat het Haagse midden veld conditioneel wat afzakte. Niettemin bracht Van Leeu wen met een „kaatsbal" Goodlass in stelling blieme rush en een prachtig verenigen met het gelijkspel schot, aoor Jezek gekwalifi- *e9en de stuntploeg, die een ceerd als een van de mooiste behoorlijke rol in deze compe- acties van het duel. titie kan vervullen als tegen Weer stond Feyenoord achter, mindere goden wordt gespeeld Het werd even iets te fel en dat a,s zaterdagavond het geval kostte V.d.Korput (charge ten was- Dan Hoort voetbalmin- opzichte van Van Leeuwen) zijn ner|d Nederland van FC Den Haag, dat vorig seizoen toch een min of meer anonieme ploeg was. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2.Schoenmaker 1-0, 34.Petursson 1-1, 64.Schoenmaker 2- 1. 78.Petursson (strafschop) 2-2. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers 21.293. ■FC DEN HAAG: Galjé; Van Vliet. Mansveld, Wickel, Korevaar; Advo- caat(Melis). Schoenmaker, Jonker, Wetzel, Van Leeuwen. Goodlass. eerste gele kaart in dit seizoen. SPITS Jezek wist - was dat niet te laat? - wat hem te doen stond. Hij wisselde de leeg- enorm hard net over schoot, gespeelde Notten en de on- waarna Albertsen, waar- opvallende Peters voor Van schijnlijk door de zucht zich- Til en Carlo de Leeuw, waar- zelf te bewijzen, zich de onte- door Petursson in de spits vredenheid van Jezek op de kon spelen. De defensie van FC Den Haag kreeg het zwaar, te zwaar. Iwan Nielsen feyenoord: van Engelen, Wijnste- brak door, passeerde ook' kers- Nie,sen. v.cLKorput. van Dein- Galjé die het laatste redmid del zocht. Hij greep Nielsen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13