DRIE JAAR NA DE KRAAK VAN DE EEUW ger terecht op het dak van een auto, lijkt niet erg gedeerd, springt op de duo van een gereedstaan de motor, en verdwijnt definitief. De openbare mening beschuldigt nu de autoritei ten ervan zich meer dan slordig in de affaire Spag- giari te gedragen. De rechter van instructie verde digt zich met te verklaren dat hij om versterking van bewaking van de verdachte verzocht had, maar dat daaraan geen gevolg gegeven was. De geruchten nemen toe en nu wordt beweerd dat Spaggiari in de brandkasten en kluizen van de „Sociètè Générale" bezwarende stukken en dos siers gevonden zou hebben, die het hem mogelijk gemaakt zouden hebben chantage te plegen om zijn ontsnapping te organiseren. Het zijn geruchten, maar de hele affaire van de „kraak van de eeuw" is in de specifieke atmosfeer van Nice, met zijn luxe, zijn „groot leven", zijn on derwereld en zijn politieke verwikkelingen, van die aard dat iedereen ervan overtuigd is, dat in elk ge val een deel van de geruchten waar is. En de bur gemeester heeft als gevolg van deze geruchten zijn herverkiezing met de hakken over de sloot ge haald, terwijl hij altijd over een ruime meerderheid beschikte. Deze geruchten worden dan nog versterkt door het brutale optreden van de voortvluchtige Spag giari, die tal van dagbladen met brieven overstelpt en anderhalf jaar geleden in het hart van Madrid een ware persconferentie hield, terwijl een groot geïllustreerd Frans blad van hem een serie foto's toegezonden kreeg om zijn verhaal te illustreren. Daarop liet hij zelfs een boek verschijnen, waaruit het scenario gedistilleerd wordt van een film over de „kraak". De titel is „Les Egouts du Paradis' (De riolen van het paradijs). Eindelijk lijkt nu het dossier van de affaire samen gesteld te zijn en zeven personen zijn in verband met de roof als verdachten aangemerkt. Onder hen de voortvluchtige Albert Spaggiari en de roemruchte Dominique Poggi. Maar de rechter van instructie is merkwaardigerwijze uit het zonnige Nice naar het nevelige Compiègne in het grauwe Noord-Frankrijk weggepromoveerd. Vragen Op 1 juni van dit jaar bevestigt de „kamer van be schuldiging" van het Hof van Appel van Aix-en- Provence in een document van 92 pagina's de ge volgtrekkingen van de weggepromoveerde rechter van instructie, en de zeven beschuldigden zullen (al dan niet bij verstek) op 22 oktober a.s. terecht moeten staan voor het Hof van Assisen van het departement Alpes-Maritimes. Of dit proces veel helderheid zal scheppen, of het antwoord zal geven op een aantal van de zg. bran dende vragen, staat te bezien. Maar men is er niet erg optimistisch over. Niemand weet waar Spag giari momenteel is. Niemand weet wat er met de ruim 46 miljoen francs gebeurd is. Niemand weet wie de andere „rioolwerkers" .waren. Geen mens schijnt antwoord te kunnen gevemop de vraag of Spaggiari inderdaad compromitterende documen ten in de kluis van de „Sociètè Générale" van Nice in handen gekregen heeft. En evenmin of Spaggia ri een zekere, min of meer occulte, opdracht met zijn bankroof uitvoerde; of hij op „hoger gezag" iets moest laten verdwijnen; of er politieke of an dere medeplichtigheid in het spel is. In de oude pittoreske aan Genua en Napels en Barcelona herinnerende stadswijk van Nice waar ook het Paleis van Justitie gelegen is, vanwaar Spaggiari op 10 maart 1977 uit het raam sprong in de oude stad verklaart men al dat het proces een „spookproces" zal worden. Een „spookpro- ces" tegen zes aanwezige beklaagden, die ver moedelijk „zondebokken" zijn en niet eens precies weten, wat er tijdens dat befaamde juli-weekend van drie jaar geleden onder de grond van Nice ge beurde. Zij zijn de „vaklieden", de „werkers", die hun beloning gekregen hebben, maar die niet we ten en vermoedelijk niet wilden weten welke de echte drijfveren van de „kraak van de eeuw" wa ren. En iedereen verwacht dat het een „kalm proces" zal worden, dat er zich geen „coups de theatre", geen opzienbarende voorvallen zullen voordoen; dat het, zoals dat in het Frans heet, „in een visse- staart" eindigt. Tenzij de onberekenbare paljas Spaggiari op het laatste of voorlaatste ogenblik met zijn lange sigaar verschijnt en een sensatie veroorzaakt. Een hypothese die in de oude stads wijk die voor dit soort dingen een uitstekende neus heeft, onwaarschijnlijk geacht wordt. Jan Drummen. Het gebouw van de Sociètè Générale in Nice, waarbij op de ochtend van de ontdekking van de bank roof honderden mensen samenstroomden. IE Het was de heetste zomer die Europa ert mensenheugenis gekend had. Van overal den records gemeld; de kranten publiceer- I foto's van de praktisch drooggevallen 4ems boven Londen en op de Rhóne moest de hopppepvaart stilgelegd worden bij gebrek aan toienfer. De minst hete zone was paradoxaal ge- jk enig die, welke onder normale omstandigheden i. Wefneeste zonneschijn en de hoogste tempera- robijn heeft: het Middellandse Zeebekken. lice en de andere plaatsen van de Rivièra ,t in deze juli-dagen van 1976 heerlijk weer; het is heet, maar minder dan in Parijs, Am- Vl^fcam, Bonn en Glasgow. De nationale feestdag •"„Quatorze Juillet" is met de gebruikelijke luis- Lgevierd en omdat deze 14e op een woensdag V/ieeft men er maar een lang officieel weekeind gemaakt, de „brug geslagen" zoals de Fran- dat plegen te noemen. Pas maandagmorgen juli gaan de meesten weer aan het werk. De lagmiddag heeft met een kort maar hevig on- wat verkoeling gebracht en de avond is als verademing in de laatste zuchtjes van de „li- po". de hier regen en koelte brengende oos- ;t maandagmorgen verneemt men dat tijdens ange weekend midden in het hart van Nice de plaatste bankroof van alle tijden gepleegd is; een a9ehnkroof als in een van de betere detective-ro- arwl»is, als een film vol van ingenieuze trekjes, on- Dö lofwaardigheden zelfs. Terwijl tienduizenden laP Iristen en inwoners van Nice in de lauwe zee loosfcdden of zich traditioneel door de Middellandse J-zon lieten bruin bakken, was een groepje ge- toonje inbrekers de kluis van de Sociètè Générale jlden in Nice, op enkele tientallen meters van hoofdbureau van politie binnengedrongen. Niet bs de „normale weg", via de bank, maar van de cur|fhterkant". Maandenlang moet een begaafd stel 24*4sens het hele probleem tot in de kleinste details w^Htudeerd hebben. Het resultaat is dat de kleine |ChipJep inbrekers via een ondergronds gekanali- >tan&rd riviertje (de Faillon) met een truck het meest "Perfectioneerde materiaal en bevoorrading aan- roerd heeft, deze vracht daarna met rubberbo ot I via het rioolsysteem van de stad tot de plaats Iransporteerd heeft, waar met het boren van de ^inel begonnen werd. De buit was volgens offi- ramingen 46 miljoen franks (destijds onge- ir 25 miljoen gulden.) 3 lange weekend was het enige tijdstip in het r dat de inbrekers voldoende tijd gunde om de ©rferatie uit te voeren, een operatie waarvoor zij in egen werkten en waarvoor' 164 arbeidsuren Jdzakelijk waren. Allereerst werd een tunnel van ■er dan zes meter gegraven. Er moest stutwerk richt worden, de aarde moest afgevoerd wor- ®n®rn; er werd zelfs een loper in de tunnel gelegd, er !jet rd terzijde een toilet aangebracht. En dit alles in oof i van de drukste straten van Nice. Daarbij werd gebruik gemaakt van een reparatie- en onder- idswagen van het stedelijke rioolsysteem. Deze hadden de inbrekers boven een rioolput ge- y0,Jatst en via een luik in de bodem van de wagèn u?. den z'j materiaal aanvoeren dat niet via de Hon getransporteerd was. Om de operatie on- k de truck onzichtbaar te maken, hadden zij je van een „rok" voorzien, een soort binnen de 9en ilbasis aangebracht in camouflagekleuren ge- lilderd doek dat tot op de straat hing. ctriciteit voor hun boren „haalden" de inbre- 'js op ruime afstand in een openbaar toilet. Na- ^'t zij met de nauwkeurigheid van ervaren land- iters de juiste plek bepaald hadden waar de hterkant van de kluis was (de achterkant die niet e™or alarm-apparaturen beschermd was, omdat die kant „immers" geen gevaar kon dreigen), jgonnen zij deze met beitels en boren te bewer- Zij kwamen daarop uit aan de achterkant van Jis nr. 66, een kluis van vijf ton. Met hydraulische eie( seis wordt de kluis opzij geschoven en met tevo- klaargemaakte houten blokken vastgezet. wa 00 nweer i tfarna begon het systematische werk van het j, t sghalen van de kluizen en de particuliere brand- meMten in het betonnen onderaardse gewelf: 12 te luizen en 339 particuliere brandkasten werden pt< ingebroken en de bende zou ongetwijfeld nog ti8 fder gegaan zijn als het eerder genoemde on- 5ledeer zondagmiddag niet losgebroken was. De he Je regenval die daarmee gepaard ging, deed het Een getekende reconstructie van de manier waarop de rovers te werk gingen: via de rioleringsput in de parkeergarage door een zelf gegraven gang naar de kluis. Politiecommissaris Zanin kreeg voor het bank gebouw veel vragen te beantwoorden van gedu peerden. garbeid veroordeeld wegens diefstal. Daarna duikt hij op in Algerije, waar de Fransen de zelfstandig heidsbeweging probeerden te onderdrukken, Spaggiari ziet in deze beweging de hand van Mos kou en hij sluit zich aan bij de zg. ultra's van de ORS, de uiterst rechtse beweging van Fransen, die niet alleen de Algerijnse nationalisten bestreden, maar eveneens de Fransen zelf, omdat zij voelden dat De Gaulle Algerije zijn onafhankelijkheid wilde verlenen. Als gevolg van zijn actie in de ORS wordt hij gearresteerd en tot drieeënhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Als hij deze uitgezeten heeft, vestigt hij zich als fotograaf in Nice. Zijn vak is een soort camouflage; in werkelijkheid onderhoudt hij nauwe kontakten met zijn vroegere fascistische relaties en hij zou bij gelegenheid van verkiezingscampagnes voor rechtse partijen en ze kere meerderheidsbewegingen „actief" optreden. Hij onderhoudt goede relaties met het gemeente bestuur van Nice, is min of meer een officiële foto graaf en vergezelt de burgemeester, die een tijd lang minister in een van de recente kabinetten was, eens op een reis naar Japan. Van de zijde van de burgemeester zijn de „verklaringen" nogal benepen, maar het schijnt vast te staan dat deze niet de ware aard van Spaggiari gekend heeft. Vlucht Intussen heeft een internationaal politieonderzoek het bestaan van de Catena als hulpverleningsorga nisatie aan voormalige fascisten niet kunnen be vestigen. De organisatie lijkt veeleer neo-fascisti- j sche bewegingen te financieren. En op 10 maart 1977 terwijl Spaggiari door de rechter van instructie in het Paleis van Justitie in J Nice verhoord wordt, neemt hij de vlucht door I door een raam te springen. Hij komt acht meter la toe een bedrag vast te stellen: het bedrag van de gestolen waarden: 46.483.522 francs en 45 centi mes Arrestaties Intussen had de politie niet stilgezeten. Het was haar gelukt uit de achtergelaten gereedschappen en het overige materiaal een aantal aanwijzingen te distilleren. En op 26 en 27 oktober van dat jaar kon zij zowel in Marseille als in Parijs een aantal operaties ontketenen. Maar het succes daarvan was beperkt en men kreeg de indruk dat „de grote vissen door de mazen van het net geglipt zijn". Maar na enkele maanden speurwerk had men dan toch een dozijn lieden kunnen inrekenen. De voor- naamsten daarvan: een zekere Dominique Poggi, een zeer bekende onderwereldfiguur van de Cöte d'Azur en een man die Albert Spiaggiari heet en er vooral om bekend is dat hij iedereen altijd joviaal op de schouder klopte, voortdurend een vriendelij ke grijns op zijn bruine gezicht draagt en zonder ophouden kolossale sigaren rookt. Hij is fotograaf van zijn vak en heeft een zaakje in een van de westelijke wijken van Nice. Na aanvankelijk hard nekkig ontkend te hebben, valt hij tenslotte door de mand als de inspecteurs hem voor de zoveelste keer ondervragen in een bergdorpje ten noorden van Nice, waar hij een soort boerderijtje-buitenver blijf heeft. Ja, hij heeft de hele kraak georgani seerd. Maar niet uit winstbejag. Uit ideologische overtuiging. Het blijkt dat de equipe die de „kraak van de eeuw" verrichtte, uit een twintigtal figuren be stond: zes of zeven „ideologen" en de rest „vak lieden" die voor de operatie aangeworven waren een daarvoor de helft van de buit gekregen had den. De andere helft was volgens Spaggiari gestort in de kas van de zg. Catena (keten), een uiterst rechtse, zelfs fascistische onderlinge hulporganisa tie om aanhangers, die zich schuil moeten houden of voortvluchtig zijn, financieel te steunen. Met deze verklaring van Spaggiari krijgt de aange legenheid een politieke en ideologische draai. Spaggiari's doopceel wordt gelicht en het blijkt dat men overal waar fascistische en neo-fascistische bewegingen bestonden, zijn spoor kan vinden. Tij dens de eerste (Franse) Indochinese oorlog teken de hij als vrijwilliger om „het communisme te be strijden" en hij nam als parachutist aan een aantal operaties in Vietnam deel. In 1954 werd hij daar door een militair gerechtshof tot vijf jaren dwan- 46 miljoen Toen in de loop van maandagmiddag de kraak be kend werd, maakte zich van de klanten van de bank, grote en kleine, een soort paniek meester; dagenlang werd het bankgebouw door opgewon den lieden belegerd. De directie stond de klanten benepen en verlegen te woord en poogde hen ge rust te stellen: de verzekering zou de schade dek ken. Maar welke schade? Er waren juwelen ver dwenen, waarvan de prijs niet bekend was. Per soonlijke herinneringen, documenten, brieven, kunstvoorwerpen. En er was geen enkel bewijs dat degenen die verklaarden dat dit of dat voorwerp uit hun privé-kluis gestolen was, de waarheid spra ken of althans niet sterk overdreven. Met een hemels geduld en door middel van allerlei controles en navorsingen kwam men er eindelijk water in de riolen schrikbarend stijgen, hetgeen de inbrekers, om het vege lijf te redden, tot een voortijdige aftocht noopte. Daarbij lieten zij een in drukwekkende hoeveelheid materiaal achter. Van zelfsprekend inbrekerswerktuigen, vijzels, snij branders, flessen acetyleengas en zuurstof, electri- sche boren, enz. Maar ook luchtbedden, klaptafels en klapstoelen, etensresten (de maaltijden moeten gastronomisch geweest zijn), rookartikelen, cham pagne (mogelijk om op het succes te klinken), toi letpapier en aspirientjes. Op een van de wanden van de kluis hadden zij een wiel met vijf spaken getekend en daaronder de woorden geschreven: „Zonder wapens, zonder geweld, zonder haat." De bankdirectie, de politie, de experts, iedereen was verbijsterd. De kluis van de „Sociètè Généra le" was „niet te kraken." De inbrekers hadden waardepapieren, bankbiljet ten, documenten, juwelen en goud en andere voor werpen, die de klanten van de bank in hun particu liere kluizen opgeborgen hadden, meegenomen. In één of méér daarvan vonden zij verzamelingen pornografische foto's, die de eigenaars in hun brandkast „veilig opgeborgen" hadden en om de draak te steken met de schijnheiligheid van deze vermoedelijk „brave en gezeten burgers" hadden zij een aantal van deze afbeeldingen boven de be trokken kluizen geprikt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25