Buzzcocks: het gezicht van nieuwe popmuziek KLASSIEK ff as Paers 'Leonore9 voorbeeld voor Beethovens 9Fidelio9? PLATER Concert-agenda LEIDSE COURANT Buzzcocks, met v.l.n.r. John Maher, Steve Diggle, Steve Garvey en Pete Shelley. „De Buzzcocks produceert een muur van gitaargeweld. Het is een vrij uniek geluid, alhoewel we tegenwoordig steeds meer geïmiteerd worden door andere groepen. Het gitaarspel klinkt als een stofzuiger, terwijl de basgitaar en drums op de achtergrond de melodie spelen. Ik zie mezelf graag als een melodieuze bassist" zegt de met zwaar Manchester accent sprekende Steve Garvey van de Buzzcocks. Deze Engelse band is het gezicht van de nieuwe popmuziek. De groep verhuisde bijvoorbeeld niet, zoals constant gebeurt als succes verzekerd lijkt, naar Londen en er werd ook niet gewacht op een platencontract De band bracht gewoon op hun eigen „New Hormones"-label de eerste single uit. Steve Garvey heeft zich in zijn hotel laten inschrijven als „popster". Spreekbuis van de groep is gitarist-zanger- tekstschrijver Pete Shelley, maar Steve heeft besloten voortaan ook de pers te woord te staan. Steve Garvey een popster in wording. De Buzzcocks werd drie jaar geleden in Manchester opgericht. Pete Shelley en Howard Devoto (inmiddels vertrokken) zaten samen op school. Om een uitlaat voor hun gedichten te vinden, richtten ze een groep op die Buzzcocks werd genaamd. De groep werd met de dag bekender. Als een van de hardst werkende bands in Engeland speelde ze in het begin o.m. met de Sex Pistols. Na wat veranderingen: Howard Devoto richtte zijn eigen band Magazine op en ook bassist Garth vertrok, omvat de groep tegenwoordig behalve Pete Shelley en Steve Garvey ook gitarist Steve Diggle en drummer John Maher. Steve vertelt: Voordat ik twee jaar geleden bij de Buzzcocks ging spelen, bracht de groep een single uit op hun eigen „New Hormones"-label. We waren de eerste groep, die dit met eigen geld deden en sindsdien doen veel artiesten het. Het is tegenwoordig een soort modeverschijnsel. De kleine zelfstandige labels rijzen als paddestoelen uit de grond. Het heeft echter wel nadelen. Een plaat persen is niet zo moeilijk, maar de promotie en distributie over de hele wereld geeft grote problemen. Als je dus een wereld- act wil worden, zal je toch bij een van de grote platenmaatschappijen moeten tekenen en United Artists leek ons de beste. Voor ive tekenden hadden we al een heleboel fans. Dat was eigenlijk een van de redenen waarom U.A. ons wilde hebben. Tenslotte werden we bekend aan het begin van de punkperiode. De platenmaatschappijen wilden eigenlijk geen nieuwe bands onder contract nemen omdat er wel iets nieuws gaande was, maar ze niet precies wisten wat er gebeurde. De platenmensen zagen echter, dat de zalen en clubs weer vol zaten en de platen die geperst werden, vaak in kleine oplagen, als warme broodjes over de toonbank vlogen. Er zit geld in dachten ze en heel wat groepen kregen toen plotseling een contract. Het onze zat goed in elkaar en bood veel vrijheid. Voor de groepen herleefden de jaren zestig. De bands kregen plotseling weer een hoop zeggenschap. Vijf jaar geleden was het enige wat een groep deed de nummers opnemen, de rest werd door de platenmaatschappijen verzorgd. Wij doen echter onze eigen promotie en maken o.a onze eigen platenhoezen, waarvoor we mensen in dienst hebben. Het is net een grote familie". De Buzzcocks gingen dus niet naar Londen. Steve: Waarom zouden we. Dat is helemaal niet nodig. We blijven het liefst in Manchester. Als er zaken geregeld moeten worden stappen we in de auto en zijn in ongeveer twee-en- een-half uur in de hoofdstad. Het zijn tegenwoordig alleen de Ierse groepen, die naar Londen verhuizen omdat het voor hun makkelijker is. Het enige wat we daar doen is platen maken, omdat ze toevallig de beste studios hebben. We trekken meestal twee weken uit voor het opnemen van een album. In Manchester willen we niet werken omdat de studio's niet zo'n hoge kwalifeit hebben. We nemen er alleen de demonstratiebandjes op en proberen de muziek uit. Die muziek is voor mij belangrijker dan de teksten. Dat komt voornamelijk omdat ik tot nu toe nog niet gezongen heb, maar dat gaat binnenkort wel gebeuren. Op de nieuwe elpee, die eind deze maand moet uitkomen en als werktitel heeft „A different kind of Tension (Only the third album)", zing ik voor het eerst. Ik was verbaasd, want ik heb altijd gedacht dat ik een slechte stem had, maar dat viel wel mee. Ik was eigenlijk best tevreden over mijn eigen stem. Onze nieuwe elpee zal nog een aantal verassingen in petto hebben. Er staan natuurlijk nummers in de stijl van de Buzzcocks op, maar ze zijn niet meer alleen door Pete geschreven. Er zijn o.a. een aantal nummers van mij bij. Eén ervan gaat over van huis weglopen. Ik ben vroeger heel wat keren weggegaan, maar ik woon nog steeds thuis. Wij wonen allemaal nog bij onze ouders, alleen Pete niet. Ik heb heel vaak het idee gehad om weg te gaan, maar dan kom ik mensen tegen, die er eigenlijk spijt van hebben dat ze uit huis zijn gegaan. Het is tenslotte toch gezellig al is er wel eens ruzie en ik ben de laatste tijd weinig thuis omdat we zoveel op tournee zijn. Thuis wonen is ook goedkoop en makkelijk. Mijn moeder kookt en ik hoef niets in huis te doen". Steve begon zijn muzikale carrière als gitarist, maar toen er in het eerste bandje waarin hij ging spelen een bassist nodig was, schakelde hij om. Steve: „Ik ben eigenlijk een gefrustreerde gitarist. Ik speel net zo goed slaggitaar als basgitaar. Ik zit nu eigenlijk in twee groepen de Buzzcocks en The Teardrops. Die laatste band bestaat uit vrienden van me. Op een dag besloten we in de studio een aantal nummers, die ik geschreven had, op te nemen. Er is een single uitgekomen. Daarop speel ik zowel gitaar als basgitaar. Ik heb leren spelen in de arbeiders-clubs. Je speelt er in het weekend de nummers, die op dat moment in de hitlijsten staan. Dat deed ik al toen ik nog op school zat". Hoewel de Buzzcocks een hard werkende band is, was er voor Steve toch nog tijd om met The Teardrops te musiceren en in de studio een solo-project op poten te zetten. Steve: „Ik heb in de studio negen nummers opgenomen. Enkele zouden geschikt zijn voor de Buzzcocks en misschien gebruiken we die wel in de toekomst. Met de andere doe ik voorlopig niets. Het belangrijkste voor mij is nu de Buzzcocks omdat ik daarmee de wereldtop wil bereiken. Dat kan makkelijk omdat we vier talentvolle schrijvers en musici zijn. We blijven demonstratiebandjes maken en kiezen voor de elpee gewoon uit de beste nummers. Ik hoop dat de derde plaat een dubbel-elpee wordt, want dan zijn we de eerste new wave band met een dubbel-album en dat vind ik ,euk"- HANS PIëT Zondag 9 september Voor de derde ach tereenvolgende keer het Rotterdam New Pop Festival met o.a. Johnny Rotten, Ro ger Chapman, The Jacks, en Interview in het Zuiderpark. Het festival is gratis toegan kelijk. Aanvang 13.00 uur. Concert van Wreckless Eric in Paradiso te Amsterdam. Zaterdag 15 september Concert van de Franse zanger Gilbert Becaud in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Maandag 24 september Chic treedt op in de Jaap Edenhal te Amsterdam. Concert van de Amerikaanse band Crusa ders in Carré te Amsterdam. Dinsdag 25 september Nils Lofgren geeft een concert in Paradiso te Amsterdam. Woensdag 26 september Nils Lofgren geeft een concert in Paradiso te Amsterdam. Donderdag 27 september Woodstock in Europa met Joe Cocker, Joe McDonald, Arlo Guthrie en Richie Havens in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Vrijdag 28 september De Nederlandse Blue Band geeft een concert in het Leidsche Vrije Tijds Centrum te Leiden. Maandag 1 oktober Optreden van Lene Lovich in Paradiso te Amsterdam. Donderdag 4 oktober Eerste concert van de Engelse pubrock-groep Dr. Feelgood in Eksit te Rotterdam. Vrijdag 5 oktober Concert van Dr. Feel good in Paradiso te Amsterdam. Zaterdag 6 oktober Optreden van Udo Jürgens in de Jaap Edenhal te Amsterdam. Dr. Feelgood is te zien en te horen in Midas in Alphen aan de Rijn. Zondag 7 oktober Tweede concert van Udo Jürgens in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Maandag 8 oktober Concert van John Denver in het Ahoy' Sportpaleis te Rotter dam. De Amerikaanse zanger Leonard Cohen geeft als onderdeel van zijn Europese tournee een concert in het Congresgebouw in Den Haag. Dinsdag 9 oktober De Amerikaanse for matie Boston treedt op in het Ahoy' Sportpa leis te Rotterdam. Woensdag 10 oktober Optreden van Leo Kottke in de Stadsschouwburg in Amster dam. Vrijdag 12 oktober Dr. Feelgood treedt op in Het Paard van Troje te Den Haag. Zaterdag 13 oktober Cliff Richard geeft een concert in de Doelen te Rotterdam. Zondag 14 oktober Tweede concert van Cliff Richard in de Jaap Edenhal in Am sterdam. Concert van Udo Jürgens in de Doelen te Rotterdam. Maandag 15 oktober Concert van de En gelse groep Supertramp in het Ahoy' Sport paleis in Rotterdam Concert van Lou Reed in theater Carré te Amsterdam. Dinsdag 16 oktober Tweede optreden van Supertramp in het Ahoy' Sportpaleis te Rotterdam. Vrijdag 19 oktober The Manhattan Transfer treedt op in het Amsterdamse thea ter Carré. Woensdag 24 oktober Enige concert in Nederland van de Zweedse formatie Abba in het Ahoy' Sportpaleis in Rotterdam. Eerste optreden van Robert Palmer in het Amsterdamse Carré. Vrijdag 26 oktober Concert van de En gelse Robert Palmer in het Congresgebouw in Den Haag. Zaterdag 27 oktober De Duitse synthesi zervirtuoos Klaus Schultze geeft een concert in Paradiso te Amsterdam. Zondag 28 oktober Camel is te zien in de Doelen te Rotterdam. Donderdag 1 november Dire Straits treedt op in het Ahoy' Sportpaleis te Rotter dam. Zondag 11 november Harry Belafonte geeft een concert in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Maandag 12 november Concert van de Australische formatie AC/DC in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Donderdag 15 november The Kinks ko men naar Den Haag voor een concert in het Nederlands Congresgebouw. Beethoven in zijn jonge jaren. Door de grammofoonplaat komen steeds meer dorre feiten uit de muziek geschiedenis tot leven. Het was reeds lang bekend dat Beethovens enige ope ra „Fidelio" die eerst „Leonore" heette niet zo maar uit de lucht is komen val len. De geschiedenis van de vrouw die in mannenkleren als gevangebewaar der dienst nam om haar man uit een kerker te kunnen bevrijden, speelde zich in werkelijkheid af tijdens de Franse revolutie. Met het oog op de censuur verplaatste Bouilly de hande ling naar een Spaanse staatsgevange nis in een onbestemd verleden. Zijn Franse libretto werd voor het eerst ge toonzet door Pierre Gaveaux wiens ver geten „Leonore" in 1798 in Parijs in première ging. Het verhaal sprak blijkbaar zo sterk aan dat ook componisten buiten Frankrijk het wilden gebruiken. Bewerkt in het Itali aans inspireerde het Francesco Paer, des tijds verbonden aan het theater in Dres den. Deze tweede „Leonora" werd daar in 1804 opgevoerd. Even later moet er nog een Italiaanse „Leonora in Padua zijn ge geven en wel met muziek van de Beierse toondichter Johann Simon Mayr, maar dit werk schijnt te zijn verdwenen. Tenslotte kwam er de Duitse „Leonore" van Beet hoven die in 1805 in Wenen een paar op voeringen beleefde, in 1806 in verkorte vorm als „Fidelio" ging en in 1814 in een totale omwerking de gestalte kreeg waar in het werk nu algemeen bekend is. Natuurlijk heeft het nageslacht er zich het hoofd over gebroken dat uit Beethovens nalatenschap een afschrift van Paers ope ra over hetzelfde gegeven te voorschijn kwam. Nu was het al wel zeker dat Beet hoven het werk van Paer, met wie hij op vriendschappelijke voet verkeerde, goed moet hebben gekend. Er komen taferelen in voor die in het originele Franse libretto ontbreken, en deze taferelen heeft Beet hoven, zij het meestal in gewijzigde vorm, ook opgenomen. Zo is er nu en dan over getwist of en in hoeverre Beethoven bij Paer in de schuld stond. Dat bleef een dis cussie tussen enkele musicologen want weinigen kenden Paers „Leonora" uit ei gen ervaring. Dat kan nu anders worden want zojuist is ook deze vergeten opera compleet op drie langspeelplaten vastge legd (Decca D 130 D 3). Het maken van vergelijkingen tussen de Leonore van Beethoven en die van Paer is nu gemak kelijk geworden. Maar wat blijktDat de werken, ondanks curieuze overeenkom sten, dramatisch en muzikaal toch wezen lijk diepgaand verschillen. Het zegt al veel dat bij Paer het koor van gevangenen geheel ontbreekt. Samen met de tekstbe handeling demonstreert dat hoezeer het Paer alleen gaat om de liefde (al dan niet in het huwelijk) en Beethoven vooral om de tegenstelling tussen dictatoriale wille keur en menselijke waardigheid en vrij heid en daarna ook om huwelijkstrouw. Dit wordt bevestigd door de scène waarin Marcellina haar liefde verklaard aan de verkleedde Leonora (Fedele) van wie zij een trouwbelofte verlangt. Paer hand haaft dit tafereel op een bijzonder ongele gen moment in de handeling, terwijl Beet hoven (die Mozarts „Don Giovanni" al zo immoreel vond) dit duet als smakeloos verwierp. In het algemeen blijkt dat librettist Sonn- leithner, zeker mede onder invloed van The Shirts De Ameri kaanse band The Shirts kwam begin vorig jaar ver rassend voor de dag met hun debuut-elpee The Shirts". De concerten, die een aantal maanden later volgden, deden vermoeden, dat het om een uitstekende nieuwe band ging. De fris heid en energie, die in de muziek gestopt was, maakte het tot een van de meest in teressante nieuwlichters. Voor de toekomst leek een hoop goede muziek in het verschiet te liggen. Helaas blijkt dat niet zo te zijn, want de nieuwe elpee „Street light Shine" is van een dermate slechte kwali teit, dat we ons mogen af vragen waar The Shirts mee bezig zijn. Waar zijn de spontane uitspattingen, de energie en orginaliteit ge bleven. De band produceert op de plaat „M.O.R." (Midd le of the road) muziek, die geheel afgestemd lijkt op de Amerikaanse markt. De hele elpee is gladjes gepro duceerd door Mike Thorne, die heel wat technische i grepen heeft verricht om i- energie, die The Shirts deed stralen op de eerste a, pee, er uit te halen. Ann!\, die een prachtige sfei heeft, klinkt mat en va zorgt heel wat keren ook d tweede stem. De lekkeL^ rock roll en het speelV element zijn verdwene] The Shirts is een studi\ band geworden, die allee nog technisch perfect u; zijn. Van het live-element\ weinig overgebleven. staat eigenlijk maar goed nummer op de p/alh en dat is de eerste van kans 1, het liedje Laugh adn walk away". De rest van <jp langspeler bestaat uit voofcl spelbare muziek, met op f/ir ingevoegde ach tergron&s zang en netjes afgepaste grd taarsolo's. Het is droevig je moeten'constateren dat TVAei Shirts haar beloofte nihi waar heeft kunnen makeik Nu maar wachten op c| derde elpee, misschien is ctyf beter, al is er weinig hoot (Harvest/EMI). jë H Moon Martin Als er één artiest is, die zijn gedane be lofte wel waarmaakt, dan is dat wel de Amerikaan Moon Martin. Zijn tweede langspeler „Escape from do mination" is de uitstekende opvolger van „Shots from a cold nightmare". De op bouw en presentatie van de nieuweling is hetzelfde als de voorganger. Moon Mar tin produceert weer een aantal aantrekkelijke rock roll nummers zoals de snelle opener I've got a re ason", die als single een ge heide hit zou zijn. Er is lek ker gitaarwerk onder de enigzins vlakke stem van Martin. Hij schreef nummers op één na (dit geL, beurde ook op de eerste eL pee) zelf. Hij houdt het 6j leuke love-songs en sc/jetó in drie minuten met vel}, humor kleine liefdesgqj schiedenisjes. In de basS band speelt ook piand Graig Leon mee, die de pro., ductie van de langspelèi voor zijn rekening narm Heb je de eerste langspelel van Moon Martin in hui§^ dan mag je deze niet mi sen. Het is te hopen dat 1 gauw naar Nederland kom voor wat concerten. (Cap\ tol/EMI). f; 3. 'apir- SLOW TRAIN COMING BOB DYLAN Beethoven, het libretto zo vertaalde en bewerkte dat de dramatische hoogtepun ten door de muziek verwezenlijkt moeten worden. Het is zeker dat Beethoven van Paer in het positieve maar ook in het ne gatieve heeft geleerd en daarna zijn eigen weg ging. Er is geen twijfel aan dat Beet hoven in de orkestpartij maar ook in de vocale partijen een groter, directer en per soonlijker zeggingskrzcht bereikt. Maar toch: de Leonoravan Paer die in de buurt zit van Cimarosa, Mozart, Cherubi- ni, soms Bellini, is zeker het aanhoren meer dan waard. Beethoven had er niet zonder reden oprechte waardering voor. Paer mocht geen genie zijn, hij was een begaafd componist die zijn vakmanschap met fantasie hanteerde. Peter Maag die bij de vroegere Neder landse Opera nog eens een blauwe maan dag vast dirigent is geweest, komt de eer toe het ons mogelijk te hebben gemaakt dit zelf te constateren. Als artistiek leider van het theater in Padua, waar Paer in 1771 werd geboren, zorgde hij er voor dat diens vergeten „Leonora" daar opnieuw werd opgevoerd. Onder zijn leiding werd het werk ook in een studio-opvoering met het Beiers Symfonie Orkest op een aan trekkelijke manier vastgelegd. Ursula Koszut zingt de Leonora met een sterke lyrische vervoering. Edita Gruberova weet de figuur van Marcellina minder markant te profileren maar haar aandeel is toch heel aanvaardbaar. De mannenrol len zijn met Siegfried Jeruzalem (Flores- tano), Norbert Orth (Pizzaro), Giorgio Ta- deo (Rocco) en Wolfgang Brendel (Giac- chino) goed bezet. Onze eigen Johan van Kesteren doet de kleine partij van Fer nando heel beeldend. JOHN KASANDER Bob Dylan „Slow train coming" is de opvolger ge worden van de live-dubbe- laar „Live at Budokan" waarop Dylan zijn oude hits nog een liet horen. Inmid dels is de troubadour uit de jaren zestig, die vaak op fa belachtige wijze tegen de maatschappij aanschopte, christen geworden en steekt dat niet onder stoelen of banken. Zijn hele nieuwe elpee staat vol met teksten, die aan de Heer zijn opge- drageh. „Heb je naaste lief als jezelf" is een van Dy lan 's spreuken geworden. Dylan heeft God gevonden, maar heeft daarbij direct alle objectiviteit verloren. Muzikaal is „Slow train co ming" een schitterende el (ra pee en zeker een van di"s hoogtepunten in Dylan'1. carrière. De plaat werd op genomen in de Musch G Schoals Sound Studio en ge produceerd door Barry Be 5se ckett en Paul Wexler. kleine band, die hem begey leidt, bestaat uit Barry Be- Pe ckett, Tim Drummond" en de Dire Straits-leden Mari Knopfler en Pick Withers Vooral Mark Knopfler le vert zeer fraaie gitaarpar•D"1 tijen. Een gospelkoortje be staande uit Carolyn Den nis, Helena Springs en Regins "e Ha vis leveren de gepastt al achtergrondzang. (CBS).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10