rechtstreeks op het Katwijks kabelnet Kamerdebatten Vormingscentrum Troef "sbegint vol goede moed aan nieuw seizoen Bij Oisterwijk massief eiken eethoeken bekijken... goed idee. Meubelfabriek Oistenvijk KMK komt met concert de restauratie van Pieterskerk een zetje geven toonaangevend in eiken Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen.' Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LI —STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 OOK RIJNLANDS CHR. MANNENKOOR LAAT VAN ZICH HOREN „De Pieterskerk, wat doen we ermee; breken..„of bouwen Bouwen natuurlijk. Dat antwoord werd al geruime tijd geleden gegeven door een club van begeesterde lieden, verzameld in de stichting Vrienden van de Pieterskerk. De laat - gotische kerk van St. Pieter in Leiden heeft een langdurige staat van dienst als godshuis achter de rug en verkeerde enige tijd terug - voordat kordaat de jongste restauratie werd aangevat - in een deplorabele toestand. Maar onze generatie heeft de roependen om redding niet in de woestijn laten staan en is te hulp geschoten. Loop maar eens om het gebouw heen, dat straks een nieuw leven gaat leiden als gemeenschapshuis (helemaal niet zo heel erg veel verschillend met de functie die de kerk in de middeleeuwen had) met congressen, tentoonstellingen, lekespelen, concerten, orgelconcoursen en bovendien de status krijgt van Groot Auditorium van de Alma Mater, de universiteit ter stede. Loop er maar omheen en u zult zien, dat talloze jaarlijkse bijdragen niet vergeefs als offerande geplengd zijn op het slachtblok der gemeenschapszin. Let dan niet in de eerste plaats op het straatvermaak van vandalen, die telkenmale brood- en anderszins dronken het voorzien hebben op de groene glaasjes in de spitse vensters. Er schijnt geen kruid tegen gewassen te zijn, ofschoon glazenier Jilleba met een nieuw procédé een wapen tegen dergelijke vernielingen gevonden zou hebben. Laten we liever kijken naar het vernieuwde dakruitertje, het dakmiddeipunt tussen schip en zijschepen, met een trotse zij het zwijgzame stralend vergulde haan er bovenop. Merk ook, hoe de bouwstenen weer als nieuw de mantel vormen. Vernieuwing en frisheid alom. Driekwart miljoen gulden is het begrotingstekort. Er zijn tonnen nodig om de Pieterskerk „ontzet'' te krijgen. Een stevige hap daaruit is al binnen. Een rib uit uw en mijn lijf is al weer goed voor een stuk grotere 'zekerheid. Wie doet er allemaal niet aan mee Zelfs „vreemdelingen", zoals de Koninklijke Militaire Kapel uit Breda die 150 jaar bestaat en ter gelegenheid daarvan op woensdag 19 september in de Stadsgehoorzaal een „buitengewoon Promenadeconcert" komt geven, samen met het Rijnlands Christelijk 'Mannenkoor van meneer Van Marion, een welluidend ensemble dat ook goed is voor veel klankrijk genoegen. Het is alleen zomaar iets op hoog muzikaal en artistiek niveau, de muziek is met de bijkomstige revenuen opgedragen aan de Vrienden van de Pieterskerk, dus aan de Pieterskerk zelf. De entreeprijs is tien gulden, een schijntje, waarbij komt dat de plaatsen vrij zijn. Het programma vermeldt, zoals dat heet, werken van Von Weber (ouverture Oberon), Wachet auf ruft uns die Stimme, van Bach (met koor), het beroemde en inmiddels berucht geworden derde deel uit de orgelsymfonie van Saint - Saëns (maar dan zonder ..words"), een paar delen uit Bizet's Suite Arlésienne en het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi. En anderen. Verkooppunten van kaarten: K O, Oude Vest, Bureau VVV, Stationsplein, kosterij Pieterskerk, reis bureau Cebuto. Doezastraat 30 en 's avonds aan de zaal. De Pieterskerk, erfenis van het verleden, mogen we niet in de lappenmand laten; daarvoor is het leven van onze (Leidse) voorvaders te sterk met deze kerk verbonden geweest. En het gaat de goede kant op. Dankzij het Leids Universiteits Fonds kunnen er in de toekomst tweeduizend mensen op stoelen in de kerk zitten Ook voor een verantwoorde inrichting wordt gezorgd. Ik neem nu een paar hartekreten van de stichting over: de Stichting Vrienden zou zo vreselijk graag willen, dat er nu eens 2000 donateurs (of meer) zich zouden aanmelden; elk van b.v. tien tot vijftig gulden per jaar „en als we ook nog eens op de steun van zeg maar 200 ondernemingen of instellingen mogen rekenen, die elk, zeg 200 gulden per jaar zouden willen bijdragen, dan zouden we rond een ton per jaar aan de niet - subsidiabele (maar hoogst noodzakelijke) delen van restauratie en inrichting kunnen besteden". Op de vorige maand in Leiden gehouden Kerkepad - zaterdagen zijn veel mensen ook langs de Pieterskerk gekomen. Volgens de stichting en anderen werd daarbij dikwijls eenzelfde reactie gehoord: „het is goed. dat ze dit geweldige gebouw restaureren". De stad zou veel armer zijn, het centrum een geschonden hart hebben, als de kerk er niet meer zou zijn". Ook al om deze overweging moet u volgende week naar dat KMK - promenadeconcert gaan. Om kwart over acht, in de Stadsgehoorzaal. iATWIJK Alle radio's in de gemeente Kat- vijk, die aangesloten zijn op het C.A.I.-net, cunnen vanaf 9 oktober de debatten in de Tweede Kamer volgen. Vanaf die dag name lijk, bestaat er een direkte aansluiting van de "weede Kamer installatie op het C.A.I.-net. üjdens de vergadering van de Commissie voor de 'rijven vertelde wethouder J. Bergman dat in regionaal verband besloten is, om de Kamerdebat ten via de radio uit te zenden. De extra kosten die hier aan verbonden zijn, worden ongeveer op een dubbeltje per aansluiting geraamd, zodat de ge meente besloten heeft deze kleine onkosten zelf te dragen. Als alles goed gaat, hoopt wethouder Be rgman, dat een bekende landelijke politicus op dinsdag 9 oktober de lijn officieel opent, door een radiospeech uit de Tweede Kamer tot Leiden te richten. Tijdens de commissievergadering filosofeerde de wethouder over de mogelijkheden van het C.A.I.- net. De meeste t.v.-toestellen kunnen in totaal 12 kanalen ontvangen. In principe zouden even zo veel kanalen door het C.A.I.-net gevuld kunnen worden, maar de kosten zouden daardoor aanzien lijk stijgen. De wethouder raadde dan ook de com missieleden aan voorlopig met de bezetting van zes kanalen gelukkig te zijn, en maar af te wachten wat de toekomst brengt. De wethouder wees hier bij op de technische mogelijkheden die de satelliet binnen vier jaar brengt. Een andere meevaller door het opgaan in regionaal verband wat betreft de Centrale Antenne Installa tie is, dat de aangesloten gemeente alsnog in de kosten die Katwijk gemaakt heeft gaat deelnemen. Zodoende ontvangt de gemeente drie-en-een- kwart ton voor de antenne op de torenflat in de Hoornes. Trouwens, lang zal deze antenne niet meer boven op de flat staan; een dezer dagen zal het gevaarte naar beneden gehaald worden, en zo mogelijk worden verkocht. Nederlands te leren. Het accent van deze cursus Nederlands ligt op het spreken en luisteren. Voorts kunnen de buitenlanders zich inschrijven voor het leerprogramma van de Open School, waarop allerlei za ken worden bijgebracht die van belang zijn om je in de Nederlandse samenleving op je gemak te voelen. Aandacht wordt onder mer besteed aan het werken voor uitzendbureaus, de onderwijsvoorzienin gen en de huisvestingsproblematiek. Het staflid Guus Drentje, persoonlijk ver antwoordelijk voor de cursus Frans, ver telt dat ook het kabaret bij Troef is uitge breid met een paar nieuwe dingen. Er zal bij genoeg belangstelling ook aan rollen spelen en improvisatie worden gedaan. Dit jaar wil Troef een show gaan maken met teksten en liedjes over één onder werp. Gekozen zal worden uit de onder werpen: reclame, discriminatie, werk, man/vrouw. Vormingscentrum Troef, dat dit jaar zijn tweede lustrum viert (tien jaar alweer), hoopt op vrijdag 5 oktober op verrassende wijze uit te kunnen pakken met een groot feest en een aantal activiteiten die nu nog niet verklapt mogen worden. Het belooft in ieder geval, aldus Jan en Guus, een be langrijke surprise te worden. Het feit dat Troef na herhaalde malen aandringen bij de gemeente om een ander onderkomen voor het vormingscentrum te krijgen nog geen toezeggingen in die richting heeft ontvangen van het gemeentebestuur, zal wellicht dit jaar nog op een bepaalde ma nier in de aandacht worden gebracht. Een en ander gecombineerd met het aanstaan de oktober-feest, geeft zo te denken... Het fijne willen Jan en Guus hiervan echter niet onthullen. Blijft nog over te vermelden, dat de soosa- vonden als vanouds door de leden op alle dagen van maandag tot en met vrijdag te bezoeken zijn, waarvan de vrijdag geldt als een open soosavond, waarop vanaf 21 september tot en met 21 december behal ve een aantal feesten ook nog een serie goede films worden gedraaid. Zoals: My name is nobody en Don't look now. 21 de cember wordt besloten met een groot slot feest. Het programma van Troef ziet er als volgt uit: maandag: Nederlands, kabaret, fotografie en druktechnieken, dinsdag: „huis"vrouwengroep, Frans klussencur- sus, woensdag: W.S.W.-groep(2), Yoga, huisvrouwengroep. Open School, donder dag: W.S.W.-groepen (1,3), koken, sport, Nederlands, Open School, vrijdag: soosa vond. Inlichtingen over aanvangstijden, kosten (tussen de ƒ35,- en ƒ40,- per tien lessen) en dergelijke zijn te krijgen op het Noordeinde 2a in Leiden, telefoon 071- 130494. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. 2 j LEIDEN De kaarten voor het nieu- 2 »e Troef-programma '78-'79 zijn zo on- j v (eveer geschud. Troef, het vorming- ;tan lcen^rum voor werkende en werkeloze ongeren, buitenlandse werknemers en luisvrouwen aan het Leidse Noordein- oe 2a (Marine-complex), begint volgen de week met een serie groepsaktivitei- ten voor zijn leden. Na het succes van ifgelopen jaar volgt wederom een ver enging van een groot aantal cursus sen, die bij de deelnemers in de smaak zijn gevallen. Nieuwe en oude groepen lfcursisten gaan aan de slag met het fo totoestel, de pannen-set (koken^, een smeug opgediste talencursus Frans en Nederlands (niet schools), het opzetten J/an kabaret-voorstellingen en met een Ut seizoen toegevoegde klussencursus voor vrouwen die de nodige reparaties -rdi thuis zelf willen kunnen verrichten. zi l°t< Volgens staflid Jan Bartelsman gaat hef ip dit moment erg goed met Troef. Het af- en jaar is succesvol geweest. De cur sussen liepen als een trein. Kortom, de be langstelling van de leden was geweldig. De negen leden tellende staf van Troef, compleet met medewerkers telt het team zo'n 40 man, heeft gestimuleerd door dat succes, besloten om dit seizoen aan het al omvangrijke activiteitenpakket een aantal cursussen toe te voegen. Jan Bartelsman: „We hebben gedacht het vrouwenwerk dit jaar te moeten uitbouwen met speciale klusuren, waarop men allerlei handighe den leert die in huis van nut kunnen zijn. Zoals het om leren gaan met electriciteit, bij voorbeeld stekkertjes repareren, schil deren en timmerwerk. De normale vrou wengroepen blijven gewoon door draaien en wel op de dinsdagochtend en woens dagavond. Grote belangstelling heeft ook de cursus Frans gehad. Jammergenoeg zijn deze lessen inmiddels volgeboekt, het geen eveneens geldt voor de drie W.S.W.- groepen". De buitenlandse werknemers (mannen en vrouwen) worden ook nu weer in staat gesteld op maandag- en donderdagavond Wat geeft massief eikehout toch veel sfeer in huis! Iets van onvergankelijk, eerlijk, warm. Maar dan moet je er wel de vakman in herkennen. Zoals bij de meubelen van Oisterwijk. Daar doen ze alles zelf. Selecteren, drogen, logen en verwerken tot mooie meubelen naar eigen ontwerp. Je ziet 't direct. Eethoeken die een maaltijd feestelijk en de kamer vorstelijk maken. Stoere, gastvrije tafels. uitnodigende stoelen. Met prachtige handgebeeldhouwde detail-afwerking. olsterwijk-meubelen dragen een eigen brandmerk. En worden door eigen vakmensen bij u thuis geplaatst. U krijgt er 12 jaar zwart-op-wit garantie bijop hout en constructie. Als er wat is.we komen meteen. Gratis. Dat kan omdat we bij Oisterwijk alles zelf in eigen hand houden. stafleden van Troef. Zittend van links naar rechts: Marianne, Pauline en en staand van links naar rechts: Jan, Leo, Wout en Guus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5