Hazerswoude Groene Brug zal toch verdwijnen Zevenhoven wi zelfstandigheid behouden 1 Storten van chemisch afval voorlopig taboe in Alpen Rijnsaterwoude trekt 620 mille uit voor aanleg van botenhaven T MEERDERHEID GEMEENTERAAD LUISTERT NIET NAAR ACTIEGROEP Vier Hazerswouds woningenvoo boot vluchtelingen GEMEENTELIJKE HERINDELING RESOLUUT VAN DE HANDGEWEZE d EINDE VAN STANKOVERLAST REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 HAZERSWOUDE Het ziet er nu echt naar uit dat de Groene (of Oost) Brug te Hazerswoude-dorp zal verdwij nen. Ondanks de 1200 personen die aan het begin van dit jaar door het plaat sen van hun handtekening kenbaar maakten dat ze voorstander zijn van restauratie. En ook ondanks de activi teiten die door het actiecomité „Tot Be houd van de Groene Brug" werden ont plooid, onder meer door de organisatie van twee openluchtmanifestaties. Tien van de veertien raadsleden schaarden zich gisteravond achter het voorstel van B en W, om de bestaande brug te vervangen door een vaste betonnen oe ververbinding tussen Dorpsstraat en Voorweg. De rijdekbreedte hiervan be draagt vier meter; ter weerszijden hier van komen een fiets- en een rijwielpad. Op zo kort mogelijke termijn wil wethou der J. D. de Wit met een uitgewerkt plan komen en een aanvraag voor het benodig de krediet doen. Verwacht mag worden dat het gaat om tweehonderdduizend gul den, al dient te worden aangetekend dat kosten die verband houden met eventuele grondverwerving en andere hiermee ver band houdende aangelegenheden niet zijn inbegrepen. Tegenstanders van dit voor stel zijn CDA-er De Boer en de voltallige PvdA-PPR-fractie (Struben, Van der Lecq-de Knikker en Van Putten). Met een muziekkorps en een zangkoortje, die nog eens duidelijk maakten dat de Groene Brug moet blijven, én gewapend, met spandoeken togen de voorstanders gisteravond naar het gemeentehuis. Bur gemeester Ten Heuvelhof verzocht de spandoekendragers dringend de raadszaal te verlaten, voordat ze, nu ongewapend met de teksten, een plekje op de publieke tribune (een kleine honderd belangstel lenden!) konden vinden. De muzikanten werd duidelijk gemaakt dat ze blij moch ten zijn voor het gemeentehuis te hebben mogen spelen, zonder dat er vergunning daartoe was verstrekt. De Groene Brug- adepten ondekten overigens dat de stoel van de CDA-er Poot, bekend staand als een voorstander van de restauratie, onbe zet bleef, omdat deze aan het ziekbed is gekluisterd. CDA-er De Boer haalde de argumenten uit de kast, om zijn mening („de brug moet blijven") kracht bij te zetten. Hij nam het op voor de ondernemers, die bij de bouw van een nieuwe oeververbinding (dan is doorgang van Dorpsstraat naar Voorweg waarschijnlijk niet mogelijk) de wrange vruchten moeten plukken. Finan cieel verschil tussen een nieuwe en een te reconstrueren brug ziet hij niet. De vol gers van B en W in deze kwestie voorspel de De Boer een „zware druk van de kant van de kiezers en/of leden van de diverse partijen". Zijn fractiegenoot Rietveld vindt houvast bij het rapport van het in genieursbureau, dat door het college in de arm is genomen: de brug moet weg en moet door een grotere, ten behoeve van de verkeerssituatie, worden vervangen. De radikale Van Putten trof in het advies van B en W geen enkele argumentatie. Terwijl de VVD-er Fransen en de SGP-er Kaashoek de karakteristiek van het dorp niet zien aangetast, als er een andere oe ververbinding komt. PvdA-er Struben merkte op dat de raad wat de financien betreft niet weet waar ze aan toe is. Hij noemde de Groene Brug een „monument van een falend beleid". Waarna hij het college sommeerde om niet lichtvaardig te denken over de mening van 1200 inwo ners („gezinshoofden"), die de brug willen houden. Wethouder De Wit suste waar hij maar kon. Merkte op dat de doorvaarthoogte onder de nieuwe brug zo'n 1.40 meter wordt. De midenstanders behoeven zich zijns inziens niet ongerust te maken. Kort om, zo beloofde hij: er worden afspraken gemaakt met de gebruikers van de brug, zodra deze wordt vervangen. Ondanks de 1200 handtekeningen weet De Wit zich el ders door velen gesteund die de nieuwe brugbouw voorstaan. De Wit deelde overigens mee, dat hij al eerder had verteld dat de nieuwe brug „onderdeel" gaat uitmaken van het rij wielpad, dat, met medewerking van de raad uiteraard, te zijner tijd zal worden aangelegd van de Voorweg tot het Raad huisplein. Hij vindt het hemeltergend dat voorstanders van het behoud van de brug deze nu bekladden met alle mogelijke leu zen De wethouder: „Dit is een beslis sing ten behoeve van het vervoer, de ver keersveiligheid en het woongenot". Socialist Struben trachtte een voorstel te lanceren, dat in feite door CDA-er De Boer (hij viel dus uit de boot bij zijn frac tie) was ingediend: besluit tot restauratie en bekijk of aan beide zijden een voetpad valt aan te leggen. Bij het niet „halen" van dit voorstel wilde Struben het kosten aspect van beide alternatieven (handha ving met restauratie of nieuwbouw) laten onderzoeken. Beide ideeën vonden geen genade bij wethouder De Wit en burge meester Ten Heuvelhof. De laatste vond het advies van het college het zwaarst we gen. Stemmen dus. Met als uitslag: 10-4 in het voordeel van B en W. Met voor het veeltallige publiek de conclusie dat de Groene Brug de langste tijd heeft „ge leefd HAZERSWOUDE De werkgrot „Hazerswoude Gastgemeente" krij van b. en w. een brief, waarin aa dacht wordt besteed aan het voorst om vier woningen beschikbaar te stt len voor permanente huisvesting vi Vietnamese bootvluchtelingen. Burgemeester Ter Heuvelhof is er voo stander van (en met hem de gemeent raad), om de lijn van het regeringsbele te volgen. In de Staatscourant van 4 se tember jongstleden werd melding g maakt, dat vijf percent van de te bouwc woningwetwoningen voor de bootvlue! telingen beschikbaar kan worden g steld. De minster van Volkshuisvestii zal van de wens van de werkgroep op hoogte worden gesteld. Het CDA wil bij de minister informere of de eerstkomende voorkeurswonii die in Hazerswoude vrij komt, door ee aantal bootvluchtelingen kan worde betrokken. Waarop de socialist Strube zich afvroeg of het juist is dat Hazer woude woningwetwoningen daarvoc kan bestemmen. Hij is voorstander vj een goed gecoördineerd beleid in deze vindt vier huizen voor het door werkgroep genoemd doel „relatief vee voor een gemeente als Hazerswoude. „NU KAN HET NOG, STRAKS MISSCHIEN NIET MEER" RIJNSATERWOUDE Het krediet van 620.000 gulden nodig voor de aanleg van een botenhaven is gisteravond in de gemeentevergadering beschikbaar gesteld. Na een uitvoerige discussie over de 330.000 gulden, die uit het Fonds Dorpsuitleg moet worden gehaald ter dekking van de stichtingskosten, besloot de raad om het totaal bedrag aan de haven te besteden. De heer P.J. Wenma- kers (Groepering Wenmakers) drukte het gisteravond krachtig uit: „Voordat de gemeentelijke herindeling komt, moet er gauw een haven komen want als 'Groot Alphen' er eenmaal is, komt een haven er nooit meer". Het bouwterrein aan de Wassenaerlaan. De heer P.J. van Rijn (CDA) vond de subsidie van 5000 gulden per boot (er zijn 69 ligplaatsen gepland) te hoog en vroeg of deze subsidie wel echt nodig was; „Onverantwoord hoog", zo stelde hij met de nadruk. Burgemeester G.J. van der Kroft: „Het plan over het door gaan van de botenhaven moet, gezien' het tijdgebrek, vanavond worden be slist. Het bedrag van 330.000 gulden uit het Fonds Dorpsuitleg is voor de aanleg van de haven strikt noodzakelijk. De aannemer moet snel de beslissing we ten om alvast de benodigde materialen aan te kopen. Vooral met het hout is lang uitstel een afstel van de haven, aangezien we dan niet meer met het bedrag van 620.000 gulden rond kun nen komen. Bovendien is het zaak dat de haven er voor het komende zomer seizoen is" De bootjes aan de Leidse Vaart kunnen gerust zijn over hun plekje op het wa ter. De burgemeester vond het geen taak van de gemeente om daar met de komst van de haven tegen te gaan op treden. „Dit is een taak voor het nieu we Recreatieschap" De kwestie van de Leidse Vaart werd naar voren gebracht door de heer L.W. Bruins (Gemeenten- belangen) die tevens voorstelde of de 'boxen' van vijf meter in de haven niet veranderd kunnen worden in zes meter want „de kleinere boten gaan toch op de trailer en staan op het parkeerter rein. We krijgen dan meer een situatie die op de toekomst is gericht". Burge meester Van der Kroft stelde voor om het veranderen van de box-afmetingen door te voeren als het geen aanpassing van de prijs zal inhouden. De haven wordt van een goede kwaliteit met deugdelijk materiaal en goede hout soorten uit het buitenland. Eerste ver eiste was om zo min mogelijk onder houd aan de haven te hebben. Het vaststellen van de te nemen belas tingmaatregelen werd gisteravond ook ter discussie gevoerd. Een stijging van alle rechten en belastingen met een percentage van 3,5 procent is gistera vond goedgekeurd. Het komende jaar is het tarief voor 'snelle' motorboten tweederde van het tarief van de ge meente Alkemade. Dit komt neer op een bedrag van 180 gulden per jaar. Dit' geldt voor de boten die varen op het gedeelte van de Braassemermeer dat tot het grondgebied van de gemeente. Rijnsaterwoude behoort. Enige beroe ring in de bespreking van de belasting maatregelen bracht de heer G. Bartels (Gemeentebelangen) met de aanmer king of de verhoging van de onroerend, goed-belasting, het voorstel behelst een stijging van 5,8 procent, niet wat om laag kon. Het bezorgde burgemeester Van der Kroft menige zweetdruppel om duidelijk te maken dat een eventu ele verlaging van de belasting, de be groting voor het jaar 1980 in groot ge vaar zou brengen. Later in de avond nadat het voorstel was aangenomen kon de burgemeester het dan ook niet nalaten om op te merken dat „De be groting aan een zijden draadje heeft ge hangen". Voor de middenstand is het wel aardig om te weten dat zij voor een bedrag van 192 gulden per jaar, ongeli miteerd vuilniszakken op straat kun nen zetten. Het bouwrijp maken van het terrein aan de Wassenaerlaan voor het bedrag van 121.025 gulden, bracht geen moei lijkheden voor de raadsleden met zich mee. Op dit terrein worden zeven pre miewoningen gebouwd (uiteindelijk worden er tien gebouwd). Binnenkort wordt er een enquete gehouden naar de woningbehoefte in Rijnsaterwoude. Dit naar aanleiding van de bouw van vier woningwetwoningen of drie premie- koopwoningen in het kader van het be stemmingsplan Rijnsaterwoude. ZEVENHOVEN De gemeenteraad van Ze venhoven heeft gisteravond tijdens een in gelaste openbare raadsvergadering de plan nen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken om gemeenten met minder dan 10.000 inwoners opnieuw in te delen, unaniem van de hand gewezen. De raad was van mening dat Zevenhoven haar zelfstandigheid dient te behouden. De raad voerde de volgende argumenten aan die voor zelfstandigheid van een kleinere ge meente pleiten: - de problemen zijn naar verhouding overzich telijker en eenvoudiger - de betrokkenheid bij en de invloed van de burgers op het bestuur is groter - de eigen identiteit, herkenbaarheid komt be ter tot zijn recht - de kleinschaligheid sluit beter aan bij een menselijke maat van wonen, (samen) leven en (samen) werken - de burgers zijn van mening dat men eerder gehoor vindt voor zijn wensen - er is meer deelname aan het verenigingsle ven - er'zijn naar verhouding meer raadsleden en naar verhouding meer burgers betrokken bij het lokale politieke gebeuren. - er zijn minder sociale isolatiegevoelens - men reageert beter en gemakkelijker op ver anderde omstandigheden. - het zelfstandige bestuur functioneert on gelijkbaar veel beter dan wijkraden, doi den en deelgemeenten. - kleine gemeenten bewijzen voortdurend bestaansrecht zolang de bevolking en het meentebestuur geen aanstalten maken om a'! sluiting te zoeken bij andere gemeente. De heer R. v.d. Horst (C.D.A.) was verder mening, dat het provinciaal bestuur eerst een betere motivatie moet komen omtrent gemeentelijke herindeling. De heer J. Aartmi (Gem. Bel.) vond dat de provincie te weinig o: derzoek heeft gedaan naar de maatschappelijk samenhang en structuren waaruit zou moeti blijken, dat gemeentelijke herindeling een ve betering zou zijn. Bovendien stelde hij dat h een taak van de Provincie is meer tegengas geven aan de minister van Binnenlandse Zake en niet alles maar klakkeloos aan te nemen u 1 hét ministerie voorschrijft omtrent de herind)^ ling. Bovengenoemde argumenten en bezwaren zi len worden bekend gemaakt aan het collej. p van gedeputeerde staten der provincie ZuiL Holland. Op 5 oktober zullen b. en w. van 2 venhoven aan de heer drs. J. H. Boone, lid v het college van gedeputeerde staten, het stans punt van de gemeente Zevenhoven met betre king tot de onderhavige materie nader toelic j en ALPHEN AAN DEN RIJN B. en w. van Alphen aan den Rijn hebben besloten dat er voorlopig geen „che misch afval" meer gestort mag wor den in de Coupépolder. De maatregel houdt verband met de stankoverlast die sinds kort wordt verspreid door de vuilstortplaats maar waarvan de oorzaak nog njet achterhaald is. Tot dat tijdstip heeft het college besloten afval dat mogelijk de veroorzaker kan zijn te weren. Op advies van de Provinciale Waterstaat is de gemeen te begonnen om een laag gips over het vuil te storten om de stankoverlast die riekt naar kattepis de kop in te drukken. Een eerste onderzoek van de Waterstaat heeft geleerd dat het oppervlaktewater in de direkte omgeving - het Aarkanaal en de Kromme Aar - niet verontreinigd is. Verder zijn de milieu deskundigen van de provincie nog niet gekomen. In afwachting van de uitkom sten van het onderzoek is nu besloten om met gips de zaak af te sluiten na eerst de stortplaats geëgaliseerd te heb ben. er is zo'n 150 tot 200 ton gips voor nodig. Omdat de kans groot is dat de standko- verlast wordt veroorzaakt door een che misch proces dat zuiveringsresten van een aantal grote bedrijven (Liko, Heine- ken en Unilever) teweeg zou brengen, hebben b. en w. een verbod afgekondigd voor dat vuil. Het college is hiertoe ge rechtigd omdat in het kontrakt met de provincie, die de Coupépolder heeft aan gewezen voor het storten van niet ver- brandbaar vuil, een clausule is opgeno- mén die het mogelijk maakt om bij op tredende problemen het vuilstorten van de ene op de andere dag te verbieden. Het Alphens college wacht eerst de defi nitieve uitkomst af en aan de hand daar van zal het beoordelen of de genoemde bedrijven hun vuil weer kwijt kunnen in de Coupépolder. Of de oorzaak ooit zal worden opge spoord wordt betwijfeld, enige jaren ge leden was in Aarlanderveen een identie ke situatie. Het onderzoek van de pro vincie heeft toen niet tot resultaat geleid. Wethouder Van Leeuwen heeft inmid dels aan raadsleden toegezegd de eventu ele uitkomsten van het rapport aan de commissie voor te leggen. Mogelijk dat dat consequenties heeft voor de controle op het soort vuil dat gestort wordt. Het afval wordt nu steekproefsgewijs gecon troleerd. Tenminste 150 ton gips wordt over het afval gespoten. Nieuwkoper omgekomen lljcui Wilnis WILNIS/NIEUWKOOP ll 80-jarige J. H. P. Noordegral uit Nieuwkoop is donderd&foj overleden, nadat hij met zijl bromfiets tegen de geslote" slagbomen van een brug J Woerdens Verlaat (gem. WijZ] nis) was gereden. De man, dr vlak na de botsing nog teget de brugwachter kon zeggel dat hij de bomen niet had gf zien, overleed in het zieken huis aan zijn verwondingen.! K. Rietkerk in Woubrugge WOU BRUGGE In het kj der van het één-jarig besta: van de V.V.D. afdeling W< brugge/Hoogmade heeft de deling K. Rietkerk aanget ken om deze gebeurtenis meer luister bij te zetten. Donderdag 13 september is in De Wijk een bijeenkoi die zowel een feestelijk als constructief karakter zal h( ben. De heer Rietkerk fractii voorzitter van de V.V.D. in Tweede Kamer zal naast alge mene beschouwingen ruil aandacht besteden aan de ge meentelijke herindeling, onderwerp, dat in Woubrui en Hoogmade sterk in de langstelling staat. Na de pal wordt er volop gelegenhi geboden met de heer Rietkei in discussie te gaan. Aanval 20.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4