gemeente Leiden laat goed opnieuw taxeren t4ROF VAN FURTH TIJDENS OPENING NIEUWBOUW GIEZEMAN: Hygiëne in academische ziekenhuizen laat te mllm Vijfde folkfestival in Stadsgehoorzaal BURGERLIJKE STAND isler "'0.3 Teke 5TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 !IDEN Al het onroerend goed de gemeente Leiden wordt van- volgende week opnieuw geta- ;rd. Vanaf maandag 10 septem- [r trekt een team van zes make- irs, voorzien van een geldig legi- iatiebewijs, erop uit om de tarde van de onroerende goede- vast te stellen naar de toe- ind per 1 januari 1980. Deze :uw vast te stellen waarde ^rmt de grondslag voor de heffin- van onroerend goedbelasting wit^or de jaren 1981 tot en met 1985. gehele operatie neemt ongeveer jentien maanden in beslag. In to il gaat het om 42.000 objecten. Ie- fre makelaar krijgt zo'n 500 taxaties atectivir maand uit te voeren. Dat bete- Lucy kent niet altijd dat zij ook bij iedere Leidenaar naar binnen komen. Vaak kan al bij schouwing aan de buiten kant worden gezien wat de economi sche waarde van een pand is. Ook zijn er complexen die niet huis aan huis .worden bezocht. Dat geldt bij voorbeeld voor gelijkvormige com plexen (te denken valt bijvoorbeeld aan flats, waarvan de woningen geen noemenswaardige onderlinge ver schillen vertonen). 'Wanneer ongeveer de helft van al het onroerend goed is getaxeerd, kan er een nieuw tarief voor de onroe rend goed belasting worden vastge steld. Deze belasting, die sinds 1976 de straat- en rioolbelasting, de grond belasting en de personele belasting vervangt, wordt door zowel gebrui kers als eigenaren betaald. Basis voor de heffing is de waarde van het on roerend goed in het economisch ver keer. Dat wil zeggen: de verkoop waarde die het onroerend goed zou hebben als men het leeg (dus vrij van huur) zou verkopen. De eerste keer dat de onroerend goedbelasting werd geheven, geschiedde dit op basis van de taxaties van de waarde van de huizen per 1 januari 1975. De waarde van de huizen is sinds die tijd evenwel verdubbeld, terwijl de waarde van de bedrijfspanden iets te rug liep. De nieuwe tarieven zullen dan ook een stijging van de onroe rend goedbelasting te zien geven voor -bewoners en eigenaren van woonhuizen. De hoogte van de on roerend goedbelasting zal evenwel niet rechtevenredig stijgen met de verhoging van koopprijs van de hui zen. In het gemeentefonds wordt jaarlijks door het rijk een vast bedrag, vastgesteld, dat via de onroerend goedbelasting binnen moet komen. Ieder volgend jaar kan dit bedrag maar ten hoogste vijf procent stijgen. Thans betaalt elke gebruiker f 3,52 voor elke f 3.000,— dat zijn woning volgens de taxaties waard is en de ei genaar f 11,87 voor elke volle f 3.000,--. Ook bij de nieuwe tarieven gaat men uit van elke volle f 3.000,— per geschatte waarde van het onroe rend goed, maar als alle huizen in waarde zijn gestegen, dan zal het an dere bedrag iets lager zijn, aangezien de totale opbrengst van de onroerend goed belasting ook in 1981 volgens het rijk niet meer mag stijgen dan ten hoogste vijf procent. Dit jaar heeft Leiden een opbrengst van ongeveer 15 miljoen gulden uit de heffingen van de onroerend goed- belastingen. Dit betekent dat de eige naar van een woning aanzienlijk meer moet betalen dan de gebruiker. In de Leidse heffing zit de eigenaar voor 95 procent aan het maximum dat een artikel 12 gemeente volgens het rijk mag heffen en een gebruiker slechts voor 35 procent. Ook de ko mende jaren zullen eigenaren en ge bruikers in ongeveer dezelfde ver houdingen worden aangeslagen voor de onroerend goedbelasting. h wensen over T>T> Het interieur van de nieuwe vestiging van Giezeman met op de voorgrond de reusachtige strijkmachine. nieuwbouw van Giezeman. LEIDEN „Het personeel van de academische ziekenhuizen neemt het over het algemeen minder nauw met de hygiëne dan zijn collega's in andere ziekenhuizen Dit stelt prof. dr. R. van Furth, hoogleraar geneeskunde en infectieziekten aan de Rijksuniver siteit van Leiden en internist in het Leidse Academisch Ziekenhuis. Hij wijt deze gang van zaken aan het feit dat voor de academische ziekenhuizen geen CAO van kracht is, waarin wordt gesteld dat het ziekenhuis voor de verschoning van de beroepskleding dient te zorgen. Prof. Furth zei een en ander bij de officiële opening van het nieuwe pand van het textielverzor- gingsbedrijf Giezeman op het Leidse industrieterrein „De Waard", dat ge specialiseerd is in het reinigen van ziekenhuisgoed. Relatief veel patiënten lopen in een zieken huis een infectie op. Door de besmetting moet de opnameduur soms met 5 dagen worden ver lengd. Het is duidelijk dat iedereen die zich in een ziekenhuis met patiënten bezig houdt grote zorg aan de hygiëne moet besteden om over brenging van bacteriën, die de infectie veroor- zaken, te voorkomen. Hiervoor is het nodig dat de behandelend geneesheer, de verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel zeer vaak de handen wassen, dagelijks een schone jas of jurk aantrekken en dat het beddegoed, eventuele bad- en handdoeken en washandjes dagelijks worden verschoond," aldus prof. dr. R. van Furth. Veel ziekenhuizen zijn met het oog op de nieuwe CAO een overeenkomst aangegaan met gespecialiseerde wasserijen die dagelijks voor het schone goed moeten zorgen. „Het is jammer dat in academische ziekenhuizen deze CAO niet geldt. In genoemde ziekenhuizen moet de werknemer nog steeds zelf voor het verschonen van zijn kleding zorgen. Het komt daarom juist in deze ziekenhuizen vaker voor dat het personeel langer met dezelfde jas of jurk aan blijft lopen dan in overige ziekenhui zen het geval is. Hetgeen de hygiëne niet be vordert en de daaruitvoortvloeiende gevolgen voor infectie vergroot". Het nieuwe bedrijfspand van Giezeman dat 3,2 miljoen gulden heeft gekost, verzorgt ongeveer 30.000 kilo wasgoed per week. Hiervan komt een groot deel van het Diaconessenhuis in Lei den en het verpleegtehuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest. Het wasserijbedrijf kan uniek in Europa genoemd worden en heeft een zeer ge specialiseerde aanpak. De aanraking met het wasgoed is tot een minimum beperkt. De con tainers die het wasgoed in plastic zakken van en naar het ziekenhuis vervoeren worden na iedere rit geheel gedesinfecteerd. Tussen het vuile- en schone wasgoed bestaat geen directe verbinding. De ruimte waar het vuile wasgoed binnenkomt, is geheel afgesloten van de ruimte waar het schone wasgoed wordt bewerkt. Om zoveel mogelijk aanraking met het wasgoed te voorkomen is nagenoeg alles geautomatiseerd. Ook uit milieutechnisch oogpunt kan het be drijf als „vriendelijk" gezien worden. Het wa terverbruik is met de helft teruggebracht en ook het electriciteitsverbruik tot een minimum beperkt. Kinderkantines Tegelijk met de start van het nieuwe schooljaar, heb ben ook de kinderkantines in Leiden hun deuren weer geopend. Alle kinderkantines zijn tussen kwart voor twaalf en kwart voor twee open. Leiden telt negen kin derkantines die alle op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag open zijn. Hier kunnen de kinderen hun bo terhammetje eten en daarna wordt nog een spelletje gedaan, of kunnen de kinderen zelf spelen totdat zij weer naar school worden gebracht. De Leidse kinder kantines liggen door de hele stad verspreid: twee in de Morswijk, twee in de Merenwijk, twee in Zuidwest, twee in de Professorenbuurt en een in de 3 Oktober- straat. Er zijn in alle kantines een of meer leid(st)ers aanwezig. De kantines worden gedeeltelijk gesubsi dieerd door de gemeente, terwijl een groot deel van de lopende kosten door de ouders wordt betaald. Als regel worden de kinderen voor een of meer vaste dagen inge schreven. De prijzen bedragen: 1,75 voor het eerste kind uit het gezin, f 1,25 voor het tweede kind, 1,- voor het derde kina, 2,50 voor incidentele overblij vers. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw W. Bruining, telefoon 071-121874. Postzegelruilbeurs In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 in Leiden wordt donderdag 13 september 's avonds van half acht tot tien uur een ruilbeurs gehouden voor verzamelaars van postze gels, munten en curiosa. De beurs wordt gehouden door de afdeling Den Haag en omstreken van de Nederlandse Ver eniging De Verzamelaar'. Voor leden van deze vereniging is de toegang gratis, niet-leden betalen 1,50 gulden. Jordanië De Leidse studentenvereniging SSR houdt dinsdaga vond 18 september in samenwerking met de vluchte- lingencommissie van CJV/YMCA Nederland een bij eenkomst over 'Vluchtelingen in Jordanië'. Prof. A. Wessels uit Amsterdam houdt een inleiding. De stu dentenvereniging sluit met de bijeenkomst aan op de in augustus gestarte actie voor Palestijnse vluchtelin gen in Jordanië. Lezing De Leidse weer- en sterrekundige Kring houdt dinsdag 25 september een avond met als onderwerp „de aktieve ama teur". Binnen de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrekunde zijn de aktieve amateurs georganiseerd in werkgroepen die ieder een deelgebied van de sterrekunde bestrijken. Zij zullen op deze avond in een kort praatje uit eenzetten wat zij doen. De volgende werkgroepen zullen vanaf acht uur aanwezig zijn in de collegezaal van de oude Sterrewacht: sterbedekkingen, fotografie, kunstmanen, al gemene sterrekunde en meteoren. Ook deze avond is voor iedereen toegankelijk. Luchtvaart De Leidsche Luchtvaart Club houdt zondag 9 septem ber weer een demonstratie van lijnbestuurde kunst- vlucht modellen en helicopters. Dit geschiedt vanaf elf uur op het plein voor het Vijfhovenhuis aan de Ho- flaan 169. In het clubhuis wordt tevens een tentoonstel ling gehouden van motormodellen, schaalmodellen, zweefvliegtuigen en helicopters. LEIDEN Geboren: Cornells Jan zn. v. J. Schadde en I. Dijkhuizen, Saskia Geziena Henriëtte dr. v. J. A. Littink en G. G. Ellenbroek, Johanna Theo dora dr. v. H. J. van Hoekelen en P. de Bruin, Rudolf Leopold zn. v. G. A. M. Duivenvoorden en P. C. C. van den Berg, René Alexander zn. v. G. A. M. Duivenvoorden en P. C. C. van den Berg. Maria Helena dr. v. B. E. Meertens en H. C. C. Hak, Laurien dr. v. H. C. van Paassen en H. M. M. Vogt, Martin Herman zn. v. R. H. Ligt- voet en A. M. P. Buitenhuis, Willem zn. v. A. J. Hoek en J. F. G. van der Willik, Raymond zn. v. J. E. Koper en A. C. J. van Vuuren, Kamll zn. v. B. Kirap en H. Asian, Simon zn v A. J. Beekman en F. van Tol, Muriël Cecile dr. v. J. C. A. van Beek en L. A. S. Schwidder, Myria Shanta dr. v. A. R. S. van Raemdonck en G. S. Sahtoe, Wanita Anoeradha dr. v. D. Mahesh en I. Jairim, Theodora Petronella Hanna dr. v. N. J. J. van Kesteren en H. E. Belt, Blanca dr. v. M. M. Souisa en J. de Jong. Sandra dr. v. M. M. Souisa en J. de Jong, Nicole dr. v. J. C. Melissen en G. Singerling, Marti- nus Jacobus zn. v. J. H. J. van Heems en M. J. E. Hilkens, Robertjan zn. v. J. Groeneveld en A. Lammens. Wen- delina Carolina Maria dr. v. W. H. N. J. Salman en C. H. Augustinus, Ca- tharina Wilhelmina Gemma dr. v. W. H. N. J. Salman en C. H. Augustinus, Petra Elena dr. v. J. M. Blöte en H. R. Voll, Marjorie dr. v. G. de Jong en A. L. Jansen, Marianne Helena Magdale- na dr. v. W. F. Laman en M. Kerkvliet. Arend Marc zn. v. A. van Twlllert en M. Koelewijn, Samira dr. v. M. Lfatmi en A. El Belkacemi, Cheryl Rosemary dr. v. M. Traas en L. H. van Vianen. Louise Christine dr. v. P. E. M. Haale-' bos en C. C. Zuiderduin, Githe Irinl dr. v. H. O. M. Opdam en M. J. J. van Hees, Antonia Maria dr. v. R. F. Melet en J. G. H. de Vogel, Bryan zn. v. P. van Hooven en M. Y. Slingerland. Chaim zn. v. Z. S. Benayoun en M. C. Blankert, Margo dr. v. G. de Graaf en A. Foudraine. Overleden: S. H. Wesche geb. 8 Junl 1915 man, H. Timmerman geb. 19 feb. 1909 man, A. van Rynswou geb. 21 sept 1890 man, M. A. Koppens geb. 3. okt. 1925 echtgenote van: C. van der Tuin, J. Slootweg geb. 4. dec. 1906 man, J. E. Cossee geb. 17. aug. 1894 vrouw, F. J. Maas geb. 26 maart 1963 man. M. van Rijn geb. 8. dec. 1926 echtgenote van: A. C. Brussee, W. Pijnakker geb. 6. sept. 1912 man, R. van Oosterhoud geb. 23. feb. 1897 echtgenote van: J. Wolters. J. Jozias- se geb. 13. april 1911 man. P. W. van der Ven geb. 12 mei. 1911 man. J. P. Waalwijk geb. 27 feb. 1948 man, D. L A. Osseman geb. 4. okt. 1906 man, A. van der Meijden geb. 25 dec. 1909 man, E. Westerbeek geb. 13 feb. 1911 man. P. van Weesel geb. 26 mel 1890 man, J. H. R. Rippe geb. 12 aug. 1889 man. LEIDEN De stichting Leids Folk- festival houdt zaterdag 15 september voor de vijfde maal een Leids folkfes tival. Het festival heeft plaats in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. Gerenommeerde Nederland se en buitenlandse groepen treden continue op de drie verschillende po dia van de Stadsgehoorzaal op. Het publiek kan participeren in het ge beuren door mee te werken aan de workshops „volksdansen" en „sing song". In totaal treden achttien groepen en ar tiesten op. Uit Ierland komen de uit de groep Planxty voorkomende Andy Ivine Donal Lunny, „The Reel Union" met de zangeres Dolores Keane en een van Ierlands beste banjospelers, Al O'Don- nell. Hongaarse folklore is vertegen woordigd door de vijf-mans-formatie „Muzsikas". Traditionele Deense en Skandinavische viool- en dansmuziek wordt ten gehore gebracht door de vier- mansgroep uit Denemarken „Folkstow". De Zwitserse groep „Schürmüli Musig" speelt als enige de authentieke strijkmu- ziek uit het kanton Appenzell. Voor de Engelse volksmuziek zorgen de zingende entertainer uit Wales, Davy Brown en de Engelse groep „Penmarick". Voor Su-, rinaamse volksmuziek zorgt de elf- mansformatie „Alakondre". De overige artiesen zijn uit Nederland afkomstig. „Wolverlei" speelt traditione le Nederlandse muziek Hans Dorrestijn is zange-entetertainert. „De Amazing Stroopwafels" brengen slapstick en aller lei soorten voorlkmuziek ten gehore. Herman Erbé is eveneens een zanger-en tertainer. „Perelaar" heeft een repertoi re van gezellige traditionele muziek en dans. De Leidse oldtime-formatie „Ramshackle Stringband" treedt tijdens dit festival voor het laatst in de huidige samenstelling op. De groep „Mioritza" speelt vrolijke Roemeens (en in mindere mate Hongaarse) volksmuziek. Kees Ou wejan Makkers is op het festival te ho ren met Engelse en Ierse kroeg- en zee mansliederen en Nederlandse cabaret liedjes. De groepd „Chiëkenfeed" treedt op met onvervalste swingende country- muziek. Bij de programmering is er rekening mee gehouden dat de meeste acts twee maal odptreden, zodat ieder zijn keuze kan maken uit de aangeboden optredens. De toegangsprijs tot het festival is zestien gulden. Inlichtingen over het festival zijn te krijgen via de telefoonnummers: 071 - 149564, 149210 en 894427. Via deze nummers kunnen ook kaarten worden gereserveerd. Hans Dorrestijn. économisch "Mei en wee Medt an de Maredijk 131 is de asserij Nijssen verplaatst aar de Adm. Banckertweg 16. an de Pieterskerkgracht 9 is tNa,sportschool Luiten ver- ?gj aatst naar Rapenburg 48. an de Haarlemmerweg 32 is xtielverzorging Giezeman erplaatst naar de Karei Door- anweg 2. an de Hooigracht 49 wordt Bodega met bovenwoning koop aangeboden voor 325.000,— k.k. an de Hogewoerd 135 is Nijs- opfnn koeling verplaatst naar s oeterwoude. an de Steenstraat 43 is de Op 'akelaardij Romeijn B.V. op- 3-eisheven. 'ort an de Varkenmarkt 5 is het ansportbedrijf Brandt en Zn. staat van faillissement ver mei laard. vro an de Duikerstraat 3 is „Fre- "uw", aanneming van tim merwerken van niet bouw- ateiundige aard, schoorsteenve- 2 (fers-, glaszetters- en riolering- >edrijf gevestigd. Tan de Dennenrode 10 is de ftorijschool „Dennenrode" gerjevestigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3