Jppositie wil protest legen acties Israël ^)irh Nauta wil uit Specerijen Race \o mille prijzen geld binnenvaren 1 RA ANSI SimnaUCDERDfN IN'HONGERSTAKING k d. Klaauw blijft Surkse christenen vervolging ontkennen nmmm m Iraanse studenten in honger staking matiel de ta; Nieuwe regels voor veiligheids diensten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mi nister van justitie heeft gisteren nieuwe regels bekendgemaakt voor particuliere beveili gingsbedrijven, be- drijfsveiligheidsdien- ten, alarmcentrales, geld- en waardetran sporten en andere par ticuliere beveiliging sdiensten. Deze nieuwe regels wa ren nodig in verband met de voortdurende ontwik keling van de beveili gingsorganisaties, zowel naar aantal als naar de toegepaste apparatuur. Het overheidstoezicht, zo was al lang de mening, diende te worden ver sterkt. Aan de toelating als beveiliginsorganisa- ties - voor een bepaalde periode en bepaald ge bied - worden thans voorschriften verbonden die betrekking hebben op het goed verrichten van de werkzaamheden, de betrouwbaarheid van or ganisatie en leiding, de geschiktheid van het per soneel wat betreft oplei ding en intructie. Maat regelen worden verlangd om te voorkomen dat vertrouwelijke gegevens in handen van onbevoeg den komen. Weer vijf arrestaties in miljoenen- zwendel GRONINGEN (ANP) Er zijn weer vijf arrestaties verricht in verband met de miljoenenzwendel in Oost- Groningen. Het totaal aan tal arrestaties in deze zaak bedraagt nu negen. Aangehouden werden de 34- jarige W. V. uit Hoogezand, de 35-jarige H. K. uit Hendrik Ido Ambacht, de 36-jarige S. V. uit Winschoten, de 56-jarige W. D. en de 62-jarige B. van der M., beiden woonachtig in Munten dam. Zij worden verdacht van op lichting van een of meer ban ken voor een bedrag dat in ie der geval enige tonnen be draagt. Op grond van valse ge gevens wisten zij van de bank geld los te krijgen voor onroe rend goed in het Drentse Rol de. Het vermoeden bestaat dat zij als stromannen fungeerden voor de hoofdfiguur in de mil joenenzwendel, de 32-jarige P. M. uit Veendam. Protocol eiste van Bernhard geen uniform LONDON (ANP) Het protocol voor de begrafenis van Lord Mountbatten be vatte geen dwingende kle dingvoorschriften voor de genodigden. Dit heeft een woordvoerder van de Britse koninklijke familie gisteren desgevraagd medegedeeld. „Het was geheel aan prins Bernhard om te besluiten wat hij bij de begrafenis zou dragen", aldus de woord voerder. Via de Rijksvoorlichting sdienst liet premier Van Agt woensdag weten dat prins Bernhard bij de begrafenis van Lord Mountbatten een marine-uniform zou dragen. Het protocol zou dat hebben voorgeschreven. Het dragen van het uniform moest, aldus Van Agt, worden gezien als een eerbetoon aan deze Engel se lord, met wie de prins in de Tweede Wereldoorlog een nauwe relatie had. Geldtekorten bij politie Roermond ROERMOND (ANP) De rijksrecherche stelt een on derzoek in naar geldtekor- ten bij de gemeentepolitie van Roermond. Het betreft zogenaamde transactiegel- den; boetes die wetsovertre ders meteen aan de politie moeten betalen. Volgens de Roermondse com missaris van politie G. van Vlijmen staat nog niet vast hoe de tekorten zijn ontstaan. „Het kan fraude zijn of slordigheid. Het is namelijk mogelijk dat agenten meer betaalbewijzen aan overtreders hebben afge geven dan waarvoor zij geld hebben geïnd". Hij zegt abso luut niet te weten hoe groot het tekort is en evenmin om hoeveel personen het gaat. „Dat zal het onderzoek moeten uitwijzen". Van Vlijmen Ver wacht dat dit onderzoek lang g^at duren. Hvienland LE1DSE COURANT Dirk Nauta: „Licht schip ka die in Tanjung Priok eveneens van de partij zal zijn. Of Nauta de 50.000 mille waar op hij aast volgend jaar ook in derdaad in zijn zak zal kunnen steken, hangt overigens niet alleen van hemzelf af maar ook van de vraag of het de Stichting Specerijen Race zal lukken de daarvoor benodigde fondsen aan te boren. De Ned- lloyd is weliswaar bereid een geheim bedrag op tafel te leggen ter financiering van de organisatie van het zeil- evenement, maar kon geen po tje meer vinden om prijzen- i best sterk zijn" geld uit te putten. Onderhan delingen met sponsors die deze post voor hun rekening willen nemen zijn nog gaande. De tweede prijs zou volgens de or- ganisertende stichting 25 mille moeten bedragen, de derde prijs 15 mille enzovoort in een aflopende reeks. De sponsor van Dirk Nauta, jachtbouwer Simon Groonheim b.v., is wel bereid te zeggen hoeveel geld hij in dit public relations- project steekt800.000 gulden, waarvan de bouw van de Cas- caruda een half miljoen op slokt. 1 kritisch over verlenging mandaat Unifil-troepen iar de ti istgestfyan onze in voor^mentajre redactie) tl de |ülH AAG De Tweede irfracties van PvdA, ►n PSP vinden dat de hg krachtig moet pro- en tegen de Israëlische (dingsacties in Zuid-Li- ogenaa. De fracties, die hun punten gisteren in de grondsfle Kamer duidelijk i het ejten, vinden dat deze het eti in geen verhouding ir de tide Palestijnse ter- die er mee bestreden t voor|worden- ZiJ wijzen die 11980 'r we' a^' maar hebben haffinjmk dat Israël het mi- grond! fewcld steeds.. 7e" i» waetJl" om preventief te II VaSl[_ Air Jn» .....1 Ie onr< moetf Kolonel Tjassens PLO-man DEN HAAG (ANP) De Nederlandse kolonel J. Tjassens, hoofd operaties van Unifil in Libanon, is eergisteren beschoten door een van de leden van de militie van majoor Haddad. De kolonel, die onmiddellijk daarna naar een van de Haddad- posten ging. kreeg te horen dat men hem had aangezien voor een PLO-man. *n. Als dat het geval is, 1 volgens de drie par tijen nog maar de vraag of Nederland met de Unifil- troepen in de Libanon moet blijven. Handahaving van het Unifil-batiljon zou onno dig gevaar met zich brengen. In de kamer werd ook de suggestie van de hand gewe zen,dat de troepen zwaarder moeten worden toegrust om het geweld op te vangen. In een reactie op de de kritiek van de drie progressieve par-^ tijen, zei minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken dat hij al tijdens het be zoek van minister Dayan van Israël aan Nederland tegen de acties heeft geprotesteerd. Hij zei voorts de indruk te hebben dat dat protest geholpen heeft. Van der Klaauw bevestigde dat Noorwegen inmiddels heeft besloten de Unifil-troe pen terug te trekken. De VVD toonde zich zeer kri tisch over een nieuwe termijn voor de Nederlandse Unifil- troepen. Afgesproken werd dat voordat daarover een be slissing valt, de Tweede Ka mer de kans op een debat wordt geboden. Minister Scholten (Defensie) deelde mee bereid te zijn, na de uitspraak van de Hoge Raad over de onvrijwillige uit zending van militairen naar Libanon, een wijziging van de Dienstplichtwet voor te stel len. Die wijziging moet een duidelijk omschreven reden bevatten om militairen onvrij willig uit te zenden voor vre destaken van de Verenigde Naties. De minmister deelde dat mee in reactie op de motie van PPR-fractieleidster Ria Beckers, die na deze toezeg ging haar motie introk. Leden van de christelijke mili tie in Zuid-Libanon hebben vannacht het bestand gebro ken dat ongeveer twee weken geleden was bereikt. Geduren de anderhalf uur beschoten zij de centrale sector van het ge bied, dat onder toezicht staat van Nederlandse en Ierse Uni- fil-militairen. Er is medling gemaakt van twee gewonden. DELFT (ANP) Vijftien Iraanse studenten zijn gis termorgen in de Maria van Jesse-kerk in Delft in hon gerstaking gegaan. De hon gerstakers zeggen te behoren tot de „strijdbare Iraanse studenten voor de bevrij ding van de arbeidersklas se". Zij willen dat het bewind van Khomeiny een einde maakt aan de arrestaties en terecht stellingen van de Koerdische vrijheidsstrijders. Bovendien willen ze dat de Nederlandse regering hiertegen protesteert. De studenten zijn pas van plan hun hongerstaking te beëindi gen als een internationale me- disch-juridische delegatie een """"r onderzoek in Iran mag instel- ting vijftien Iraanse studenten die in hongerstaking zijn gegaan om te protesteren tegen het bewind van Khomeiny. ien. Geroyeerde PvdA-leden in beroep GRONINGEN (ANP) De drie geroyeerde leden van de PvdA-statenfractie in Gro ningen zijn gisteren officieel tegen hun royement bij de beroepscommissie van de PvdA in beroep gegaan. Zij deden dat per aangetekend schrijven en na overleg met de Amsterdamse advocaat mr. H. G. Rood, die zich bereid heeft verklaard als pleitbezorgen van de drie op te treden. onze parlementaire re dactie) I HAAG Minister der Klaauw (Buiten fee Zaken) is nog steeds mening, dat er in Tur- 6 geen sprake is van een lelmatige vervolging Christenen. Er kan vol- hem niet gesproken len van een schending de rechten van de mens lit land. De conclusies een rapport van het „Churches Committee on Migrant Workers in Europe" over de positie van de Chris telijke minderheden in Tur kije vindt de bewindsman veel te ver gaan. Volgens bedoeld rapport is er sprake van een voortdurend gebruik van geweld ten op zichte van de Christenen en van stelselmatige vervolging en discriminatie in de door hen bewoonde gebieden in Turkije. Varj der Klaauw bestreed niet dat er in het zuidoosten van Turkije gewelddaden plaats vinden. Deze liggen volgens hem in de sfeer van berovin gen en diefstallen. In het wes ten van Turkijke, met name in de streek rond Istanboel mo gen de Christenen echter vol gens de bewindsman rekenen op voldoende waarborgen voor hun veiligheid. Van der Klaauw zag in antwoord op mondelinge vragen van de PvdA-Tweede Kamerleden Van der Bergh en Haasberger in het rapport van het kerke lijke comité geen aanleiding zijn standpunt over de positie van de Christen-Turken te veranderen, zoals volgens bei de Kamerleden Oostenrijk en België zouden hebben gedaan. De drang om Turkije te verla ten en zich elders te vestigen wordt volgens de bewindsman grotendeels ingegeven door economische motieven. D een onzer verslaggevers erdam Dirk Nauta, die i de zeezeilerij naar eigen {en nog nimmer één dub- heeft overgehouden, buitensporig zijn best i om volgend jaar uit de ïerijen Race 50.000 gulden ien te varen. Vijftig mille bedrag dat de stichting Ileze race organiseert graag uitloven voor het schip dat Wedstrijd als eerste beèin- Mn startschot voor de Spece- b Race, die wordt gespon- i door het redersconcern Hoyd, valt 12 maart 1980 Ie rede van Tanjung Priok kt ïndonesië. Er zullen naar ''achting 20 zeezeiljachten deelnemen, die volgens traject van de voormalige Indié vaarders, dus om caap, koers zetten naar 'rdam en daar finishen 'n medio mei en begin 7 gisteren gehouden bij eenkomst in Rotterdam, gaf Dirk Nauta een toelichting op het schip waarmee hij volgend jaar in zee wil steken. „Een bijzonder lichte boot", aldus de man die in 1978 in de Round Britain Race de „Bestevaer" naar een eerste plaats zeilde. Ontworpen door de Nieuw- zeelander Bruce Farr en voor het grootste deel uit te voeren in aluminium. Met een lengte van 17.80 meter, een breedte van 4.96, een diepgang van 2.72, een waterverplaatsing van 13.4 ton, een ballast van 5600 kilo en een gemeten zeil- oppervlak van 144 m2. Zeilk laar en met een acht-koppige bemanning zal dit neerkomen op 14,5 ton wat erg licht is voor zo'n groot schip". Dat de „Cascaruda", zoals Nauta's schip zal worden ge doopt juist door zijn lichte ge wicht extra risico zou lopen tij dens zwaar weer, wordt door Dirk ten stelligste bestreden. Volgens hem is het drama waarop onlangs de Fastnet- race is uitgelopen ook niet te wijten aan het lichte kaliber van de deelnemende schepen, maar aan de ondeskundigheid van de schippers. „Er deden erg veel zondagzeilers mee, die tegen de extreem moeilijke omstandigheden ten tijde van de catastrofe niet opgewassen waren. Daardoor komt het dat er zoveel schepen verloren zijn gegaan en zoveel doden zijn gevallen en niet door de gerin ge waterverplaatsing van de jachten. Een schip kan best erg licht zijn en toch erg sterk". De lichte uitvoering van de Cascaruda stelt het in staat snelheden te bereiken van meer dan 20 mijl per uur (38 kilometer). „Qua constructie is de boot zeker in staat te win nen aldus Nauta, die dan ook voorziet dat de de schipper van de Gauloises 3, een Frans schip dat volgens een soortge lijk ontwerp is gebouwd, zijn belangrijkste concurrent zal worden. Verder natuurlijk de Nederlander Gerard Dijkstra VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 Posttarieven TERECHT is besloten tot verlaging van de telefoontarieven, nu jaar op jaar de telefoondienst van de PTT grote winsten maakt. Voortgaan met het dekken van de tekorten van de postdienst met de winsten van de telefoondienst zou oneigen lijk, en een voor de lange termijn niet te handhaven uit gangspunt zijn. Indien de posttarieven op den duur boven so ciaal aanvaardbare hoogte stijgen, moet worden overwogen vanuit de algemene middelen bij te springen. Maar dat kan niet structureel vanuit de telefoonwinsten, louter en alleen omdat de post en de telefoon toevalig in een en het zelfde staatsbedrijf zijn ondergebracht. LOF dus voor de voorgenomen verlaging van de telefoonta rieven. Maar niet voor de wijze waarop. Besloten is tot verla ging van het tarief per gesprekseenheid. Dat betekent dat „veelsprekers" ^et meest van de tariefsverlaging profiteren, „weinigsprekers" het minst. Aangezien onder de „weinig sprekers" ook voornamelijk de lagere inkomenstrekkers te vinden zijn, voldoet deze regeling niet aan het uitgangspunt, dat de zwakken in de samenleving méér moeten worden ont zien dan de sterken. Integendeel. Verlaging van het abonnementsgeld, zoals dat ook on der het vorige kabinet één maal is gebeurd, zou wenselijker zijn geweest. Dan had iedereen hetzelfde voordeel gehad en de lager betaalden dus relatief meer voordeel. Een overdrijvend buitje Toen we veertien dagen terug met een valies schoon lijfgoed op vakantie gingen riepen de achterblijvers glimlachend: „nou, zet 'm op hoor". Op dat moment meenden we nog dat een vakantieganger in Nederland naast zijn tent hooguit alleen nog een boom kan opzetten. Maar achteraf begrijpen we bliksemsgoed wat ze toen bedoelden: een paraplu. Want er kan geen depressie zo nietig ergens boven Schotland of ter hoogte van de Azoren tot ontwikkeling komen of hij zeilt even later reeds boven onze drassige akkers en doorweekte bossen, waar modale vaderlanders in lekkende zomerhuisjes ganzebordend de nacht verbeiden. En verderop in de herfstige conversatiezaaltjes van familiepensions met ANWB-schild staren dan kommervolle gezinnen naar de ruiten, die tranen met tuiten huilen. Daar hebben ze dagwerk aan, want een land dat indertijd met list en bedrog van de zee is afgepikt, heeft een hoop verdriet te verwerken. En daarom staat de burgerij 's morgens met overdrijvende wolkenvelden op en gaat het 's avonds naar bed met een matige tot krimpende noordwestelijke wind, later ruimend naar het oosten met enkel verspreid voorkomende buien. Maar zo verspreid kunnen ze niet zijn of ze zitten pal boven je hoofd, wanneer je kinderen ordelijk op het grasveld staan opgesteld voor een partijtje trefbal. In de eerste vakantiedagen probeer je je sof nog manmoedig te camoufleren door er in oliejassen op uit te trekken, maar als na enkele uren het water in de knik van je armen binnen dringt, zeg je met zo'n vals pruimenmondje tegen elkaar: „Binnen kan het ook verdraaid gezellig wezen". En dan is er altijd wel een echtpaar in de buurt om mee te klaverjassen in de kantine, waar het ruikt naar groene kool en waterige soep, die de beheerder kennelijk van de vorige depressie heeft overgehouden. En 's avonds luister je met zijn allen naar de radio of kijk je naar de televisie, die met hun prestaties ook steeds verder krimpen in noordelijke richting. Om half negen is er koffie met een sprits, die vier maanden geleden nog bros was en om half tien zegt de eerste: „kom, ik denk, dat ik maar eens opstap. Want het is morgen vroeg dag". Dat is iemand, die de kanen uit zijn vakantie wil braden en geen buitje wenst te missen. En achter die rattenvanger sukkelen de anderen dan ook maar naar hun kamers om op de afgeleefde matrassen een puntgave hernia te forceren. Niemand kan daarom in redelijkheid ontkennen, dat Nederland een bovenstebest en oergezond land is. Want waar zijn de beemden twaalf maanden per jaar zo mals groen als bij ons en waar vind je nog een minister president, die slechts door een val van zijn race-fiets van regeren afziet? En alsjeblieft geen kwaad woord over ons klimaat, want laat moeder natuur het dan misschien te overdadig hebben ingevochten, je kunt toch niet ontkennen, dat het mooi gelijkmatig is. Persoonlijk hebben we deze keer eens een zeilboot gehuurd. Want hoe ongezonder een mens leeft, des te heviger wordt zijn verlangen om voor korte tijd de sportieve kwant uit te hangen. Bij de inventaris behoorden ook twee vrolijk gekleurde luchtbedden, die elke avond als uitgerekte voetballen moesten worden opgepompt en voorts een donker dekzeil, dat we over de boot legden, voordat de aftrap verricht werd. „Slapen in een zeilboot is het einde", hadden we tevoren nog tegen elkaar gezegd, „want nergens anders ben je zo één met de natuur". Welnu, één met de natuur zijn we in die veertien degen constant geweest, want het dekzeil was uiterst mededeelzaam, zodat we telkens wakker schoten, omdat onze voeten als groene erwten in een plas water lagen vóór te weken. Nog verrukkelijker was het als het nog steeds regende, wanneer het tijd werd om te gaan slapen. Op zo'n moment kon je het dekzeil niet verwijderen, omdat je dan gelijk drijfnat werd en daarom diende je via allerlei ingewikkelde trapezeftjmmers de kledingstukken van het lichaam te rukken. Na enkele dagen hadden we daar reeds een fikse behendigheid in gekregen en zagen we zelfs kans om zonder bovenbroek aan gestrekt te gaan. We hadden hiervoor een methode ontwikkeld, waarvan het principe berustte op het vastbinden van de broekspijpen aan de mast van de boot. Door zelf achteruit te kruipen in de richting van het roer gleed het kledingstuk moeiteloos van onze leden. Om ons van het overhemd te ontdoen gebruikten we dezelfde methode, maar dan in omgekeerde volgorde. Na twaalf dagen gestadige regen hebben we de boot helaas weer moeten ruilen voor ons eigen huis. We hadden er graag nog een weekje aan vastgeplakt, maar de boot was al verhuurd aan een ander echtpaar, dat er ook eens helemaal uit wilde zijn. Het was wel even wennen, dat we ons weer staande konden aan- en uitkleden. Eveneens viel het ons bitter tegen, dat het nergens In de slaapkamer lekte, zodat het geen enkele zin had om tijdig overal lege conservenblikken neer te zetten. Sterker nog: het was niet eens nodig om ons bed op te blazen. Waardeloos. Maar ja, het kan ook niet alle dagen feest zijn. Volgend jaar komen er trouwens weer veertien kostelijke vacantiedagen. Tot zolang proberen we ons wel te behelpen met dat saaie, kurkdroge huis van ons.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13