Rijbewijs steeds meer in trek Onderwijsprotest tegen inkrimping opleidingen Tindemans bepleit wettelijk antwoord-recht in kranten uueer Jaar cel geëist wegens luiden noodklok" Ontwikkeling arme landen voorwaarde bij investeren Voorlichting over babyvoeding blijft in gebreke Ambtenaren-centrales woedend op overheid Telegram verkeer ver on trustend traag en slecht JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Ijisje odgereden or tomobiliste der invloed )FDDORP (ANP) 16-jarige Geertruida Heese uit Hoofd- p is gisteren overle- i aan de verwondin- I door een verkeer- igeval in haar woon- Ets. 19-jarige jongen en zijn j van 15 werden zeer ern- ^''••^.jgewond. Het drietal werd «■ggjjjjtereden door een perso- r"jiito waarvan de bestuur- ■SjSjjonder invloed van alcohol 253H|eerde. De kinderen liepen weg met een kapotte jpe. ais zet enoeming 1 attel door RECHT (ANP) Zoals jd verwacht heeft minis- Pais van onderwijs en lenschappen tegen het ad- I »- 5 van de Utrechtse uni- JIuTlt^iteit in prof. dr. A. Wat- 'uit Groningen per 1 sep- »ber benoemd tot kroon- van het Utrechtste colle- van bestuur. j 1 januari 1980 wordt prof.; [tel voorzitter van dit colle- De Utrechtse universiteit zich bij de benoeming leggen, maar blijft grote 'aren hebben tegen de be- ingsprocedure. De uni- liteit had de minister dui- jk laten weten de voorkeur (geven aan de benoeming Ids. A. van den Heuvel, se- iaris-generaal van de Ne- iands Hervormde Kerk. D r fle Eï RS msterdammer URS gracht gegooid ISTERDAM (ANP) je jongelui hebben woens- rnacht de 25-jarige Am- rdammer A.K. in het wa- van de Geuzenkade in de afdstad gegooid. man kreeg van het drietal Jracht zijn jasje uit te trek- h en werd daarna van de nemuur geduwd. Voorbij- pgers hielpen hem weer op I droge. De drie daders zijn lorloos. .onsumptie ïederlandse evolking KERjauwelijks estegen |N HAAG (ANP) In de riode maart tot en met ii van dit jaar is volgens jevens van het CBS de to- e consumptie van de Ne- tlandse bevolking nauwe- ks gestegen. Deze stijging Iraagt minder dan een )cent. ib; periode maart tot mei was de consumptie in igelijking met het jaar daar- met 3,5 procent gestegen, consumptie van voedings- fgenotmiddelen daalde een ie twee procent in de be- e periode van dit jaar. Het ^bruik van duurzame con- ïptiegoederen vertoonde -daling van ongeveer een beent, nadat verleden jaar W-een stijging van vier pro- it had voorgedaan. eevalking jandidaat- roorzitter an D'66 ®N HAAG (ANP) Bui- nieester H. J. Zeevalking n Rijswijk is kandidaat »or het voorzitterschap van Deze functie komt vrij ndat de huidige voorzitter llastra van Loon) zich re- ilementair niet meer ver- esbaar kan stellen. heer Zeevalking heeft la- n weten het voorzitterschap n D'66 te kunnen en te mo- n combineren met het ambt n burgemeester. „Ik mag n partij waaraan ik zoveel te inken heb niet in de staak en als om geschikte kandi- ten voor een van de belang- kste functies in die partij ordt gevraagd", aldus de eer- i burger van Rijswijk. Een 'eede kandidaat voor het lorzitterschap van D'66 is de ter- A. H. van Wijk, perso- felsadviseur in Eindhoven. VOORAL BIJ VROUWEN EN JONGEREN (Van een onzer verslaggeefsters) RIJSWIJK De belangstelling voor het behalen van een rijbewijs is vorig jaar op nieuw toegenomen. Er werden ruim ne genduizend meer aanvragen voor het eer ste rij-examen ingediend, zo blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen in Rijswijk. Ook het totaal aantal examen-aanvragen nam toe en wel met drie procent van 829.752 in 1977 tot 853.153 vorig jaar. Het goedkeuring-, spercentage - het aantal geslaagde kandida ten per honderd examens - is aanmerkelijk gestegen. Bij de mannelijke kandidaten, kwam het percentage royaal boven de veertig uit (43,5), terwijl het percentage bij de vrou wen voor het eerst sinds vele jaren boven de dertig uitkwam: 32,6 in 1978 tegen 29,2 een jaar daarvoor. Uit de CBR-cijfers blijkt tevens dat de vrou wen wederom meer dan de helft van het aan tal aanvragen voor hun rekening namen: 52 procent. Dat percentage geldt niet voor de leeftijdscategorie van 18- en 19-jarigen, maar vanaf 20-jarige leeftijd komen steeds meer aanmeldingen van vrouwelijke kandidaten bij het CBR binnen. Overigens blijven de jongeren een nog steeds zeer belangrijke plaats in het examengebeu-- ren innemen. Ruim 55 procent van alle exa- menaanvragen kwam voor rekening van de leeftijdsgroep 18- tot en met 21 jaar, terwijl ruim 79 procent van alle aanvragers jonger was dan 30 jaar. DEN BOSCH Omdat hij op 15 juni van dit jaar in het gemeentehuis van Grave let terlijk de noodklok had ge luid en daarbij voor tiendui zenden guldens schade aan gericht, eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch gisteren een jaar celstraf tegen de 35-jarige Jo W. De herrie die hij had veroor zaakt en de schade die door hem was veroorzaakt kon noch wilde W. ontkennen. Zijn doel was juist geweest hiermee de aandacht te vesti gen op de noodsituatie waarin hij verkeert. Geboren in Gra ve, maar op zeer jonge leeftijd met zijn ouders naar Australië geëmigreerd keerde hij nu al weer geruime tijd geleden naar Nederland terug om zich definitief in zijn geboorteplaats te vestigen. Aan woonruimte kon de gemeente hem even wel niet helpen. In arren moe de Ging Jo W. toen maar zwerven. Hij sliep nu eens in een kelder dan weer in een schuur en vestigde zich uitein delijk in een tent. Intussen maakte hij de ambtenaren van de gemeente Grave hoorndol met zijn verzoeken om een fatsoenlijk huis. Zonder resul taat. Op 15 juni werd het Jo al lemaal teveel, 's Morgens in alle vroegte drong hij het ge meentehuis binnen en sloeg al les wat hem voor handen kwam kort en klein. Hij be sloot zijn actie door luid en langdurig op het klokkenspel in de toren van het raadhuis te spelen. Een politieman die hem wilde arresteren, bedreig de hij voordat hij zich uitein delijk toch overgaf, lange tijd met een mes. Jo's verdediger drong er gisteren op aan de verdachte nu toch maar aan een huis te helpen. Volgens hem zou Jo dan geen moeilijk heden meer maken. Uitspraak 20 september. Klacht tegen prof. Bastiaans UTRECHT (ANP) Het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens heeft bij de medische tuchtcolle ges in Den Haag en Amster dam klachten ingediend te gen prof. dr. J. Bastiaans, di recteur van de Jelgersmakli- niek in Oegstgeest en tegen de Utrechtse neurochirurgen prof. W. Storm van Leeu wen, W. P. Haaijman en J. R. de Ridder. Aanleiding is de behandeling van een vrouw in de Jelgers- makliniek in 1968. Zij zou van prof. Bastiaans wegens een dwangneurose zijn behandeld met LSD (waarvoor de profes sor overigens toestemming heeft van de hoofdinspectie volksgezondheid). Toen deze behandeling geen resultaat had, is ze doorgestuurd naar Utrecht waar met behulp van elektroden hersencellen wer den vernietigd. De dwangneu rose bestaat nog steeds. Vol gens het comité is dat te wijten aan de LSD-behandeling die erg gevaarlijk zou zijn. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Ruim tweeduizend studenten en docenten van Pedagogische Akademies en opleidingen voor kleuterleidsters zouden vanmiddag in het Utrechtse Muziekcentrum een protestbijeenkomst houden tegen de plannen van minister Pais om het aantal opleidingsinstituten in te krimpen van 135 naar 24. De bijeenkomst was een initiatief van de Nederlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties NFO. De NFO vindt dat Pais blijft voorbijgaan aan de inhoudelijke bezwaren tegen zijn voorlopige vi sie en zich niet houdt aan eerder gemaakte af spraken. De minister had namelijk beloofd om tijdens de zomervakantie een notitie te publice ren bij het Vlekkenplan, zodat deze in augustus in het onderwijsveld besproken had kunnen worden. Tot nu toe is de beloofde notitie echter niet verschenen, aldus de bonden. Op deze ma nier dreigt volgens het NFO het onderwijskun dig overleg gedegradeerd te worden tot slechts een formele aangelegenheid. De plannen van de minister staan lijnrecht te genover het advies van de spreidingscommissie. De onderwijsvakorganisaties hebben eerder deze week een nota gepresenteerd met hun ge zamenlijke standpunt. Daaruit blijkt dat de bonden in grote lijnen achter het advies van de spreidingscommssie staan. Deze commissie ad viseert te komen tot ongeveer 65 geïntegreerde instituten met een minimumomvang van 340 studenten. Volgens minister Pais zullen de 24 overgebleven opleidingen gemiddeld ruim 1200 studenten gaan tellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De bevorde ring van Nederlandse inves teringen in ontwikkelings landen verdient slechts aan beveling, als deze investerin gen het ontwikkelingspro ces van deze landen ten goe de komen. Maatregelen die alleen maar tot doel hebben om de Nederlandse investe ringen in ontwikkelingslan den te bevorderen zijn onge wenst. Dat stelt de Nationale Advies raad voor Ontwikkelingssa menwerking (NAR) in een gis teren gepubliceerd advies aan minister De Koning (ontwik kelingssamenwerking). KONSUMENTEN KON TAKT: DEN HAAG (ANP) In ons land worden de moeders slecht ingelicht over wat goede voeding voor hun baby is. De overheid han teert vrijwel geen richtlij nen en voorschriften voor babyvoeding. Consultatiebu reaus handelen voorname lijk naar eigen inzicht. Al dus het Konsumenten Kon- takt (KK) in zijn zojuist verschenen brochure „Baby voeding". Volgens de organisatie komen moeders slechts met moeite iets te weten over de melkvoe- ding en de latere bijvoeding. De medische wereld is eenzij dig gericht op verstrekking van flesvoeding. Mede hier door zien veel moeders na tien dagen al af van borstvoeding. Het KK verwijt de overheid dat zij te weinig stimuleert tot het geven van borstvoeding. Op sommige industrieel berei de baby- en peutervoeding heeft het KK veel kritiek. Potjes Olvarit vermelden nog steeds niet wat ze bevatten en de gebruiksaanwijzingen zijn onvoldoende. Voor kinderen boven de vijf maanden ver dient zelfgemaakte voeding de voorkeur boven Olvarit, aan gezien de kaakfuncties door deze voeding onvoldoende ge stimuleerd worden. Het KK vindt dat de overheid de produktie van babyvoeding met nitraatrijke groentes zoals spinazie, sla en andijvie voor! kinderen tot zes maanden moet verbieden. Kinderkoe ken zoals Liga moeten ook af geraden worden, omdat ze schadelijk zijn voor het gebit. Eventuele uitbreiding van re-' gelingen ter stimulering van particuliere Nederlandse in vesteringen in ontwikkelings landen, zoals die thans worden overwogen, zouden slechts on der bepaalde voorwaarden dienen plaats te vinden, zo vindt de NAR. Vast zou moeten staan, dat aan de stimuleringsmaatregelen in het ontwikkelingsland behoef te is. Financiering uit de ont wikkelingsgelden komt alleen in aanmerking als de investe ringen uitsluitend of overwe gend. het betrokken land ten goede komen. In het geval dat ook het Nederlandse bedrijfs leven van de investeringen profiteert, zou die niet uit het ontwikkelingsgeld betaald moeten worden, zo vindt de NAR. Marja kreeg Pisuisse-prijs Marja Gamal (r.) kreeg gisteren in Amsterdam de Pisuisse-prijs uitgereikt door Pisuisse's doch ter Jenny (2de van r.). De prijs is destijds ingesteld door Fie Carelsen; er is een bedrag van 1.500.- aan verbonden. De 25-jarige cabaretière ontving de prijs in het gebouw van de Acade mie voor Kleinkunst, waar eerder Petra Laseur en Jules Croiset (I.) een fragment speelden uit 'Mensch durf te leven', Gerben Hellinga's toneelstuk over het leven van Pisuisse, dat momen teel op het repertoire staat van het Publiekstheater. Slachtoffer aanvaring opgedregd AMSTERDAM (ANP) De rijkspolitie te water heeft eergisteravond een van de slachtoffers opgedregd van de aanvaring in het Noord zeekanaal tussen een bin- nenvaarttanker en een ple zierjacht, die vier slachtof fers heeft gevergd. Het is de 51-jarige L. B. C. Hutten uit Voorburg. Naar het laatste slachtoffer, de 53-jarige F. B. A. Hutten uit Californië. De beide echtgenotes kwamen eveneens om het leven. Vrijwilligers - markt in Delft „Wat beteken jij voor een an der?" is het thema van de „Vrijwilligersmarkt", die het interkerkelijk jongerendiako- naat op zondag organiseert in het Wilhelminapark aan het Westplantsoen in Delft. Doel van de markt is mensen er toe over te halen zich als vrijwilliger aan te sluiten bij de één of andere organisatie voor maatschappelijk werk en tevens wat meer bekendheid te geven aan organisaties die op dit terrein bezig zijn. Op de markt, die zal worden gehou den van 15.00 tot 18.30 uur, is een plaats ingeruimd voor o.a.: amnesty International, Ano nieme Alcoholisten, Buren hulp, Interkerkelijk Vredesbe raad, Werkgroep Buitenlandse Werknemers en Relaese. Bij de stands kan men terecht met vragen en opmerkingen, tevens kan men er zich mel den als vrijwilliger. Bij slecht weer wordt de markt gehou den in de Sionskerk aan de Cort v.d. Lindenstraat. POSITIE STAATSBOSBEHEER IN GEDING DEN HAAG (ANP) De vijf centrales van overheidsper soneel hebben gisteren het overleg in de bijzondere commis sie van landbouw en visserij opgeschort. Ze zijn woedend over een brief van de ministers van Landbouw en CRM aan de Tweede Kamer over de toekomstige positie van Staatsbosbeheer omdat daarover vooraf geen overleg is gepleegd met de centrales. In de brief, gedateerd 21 juni, wordt een rege ling voorgesteld die uitgaat van de gezamenlijke verantwoorde lijkheid van beide ministeries. Staatsbosbeheer zou bij Land bouw blijven, maar er zouden ook mensen van Staatsbosbeheer bij CRM worden gedetacheerd. Het personeel van bosbeheer en de ambtenarencentrales voelen zich bedrogen omdat de over heid uitdrukkelijk beloofd had geen definitieve voorstellen om trent de herstructurering aan de Kamer te doen zonder diep gaand vooroverleg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het telegraafkantoor Amsterdam, dat het noorden van Nederland bestrijkt, is zodanig onderbezet dat de kwaliteit van de dienstverlening ernstig wordt aange tast. Vaak is het kantoor lange tijd niet telefonisch bereik baar en blijven telegrammen uren liggen voordat ze worden verzonden. Het personeel dreigt door deze situatie overwerkt te raken, wat blijkt uit een snelle toeneming van het aantal ziekmeldingen. De Tweede-Kamerleden Engwirda en Lambers (beiden D'66) vinden het een en ander zo verontrustend, dat zij vragen hebben gesteld aan staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Zij willen dat de bewindsvrouwe het personeel van het kantoor Amsterdam uitbreidt, zodat een „adequate taakuitoefening en dienstverlening aan het publiek mogelijk wordt". De kamerle den informeren voorts naar de situatie op het kantoor in Rotter dam, dat het telegramverkeer voor Zuid-Nederland verzorgt. Mochten de omstandigheden daar vergelijkbaar zijn, dan dient de bewindsvrouwe ook daar in te grijpen,zo schrijven de beide D'66'ers. (Van onze de heer Tindemans gisteren, parlementaire redactie) geen problemen te hebben AMSTERDAM - De Belgi- met de harde aanpak van sche politicus en oud-pre- politici door de media, mits mier Leo Tindemans heeft de politicus zo nodig behoor- gepleit voor een Nederlands lijk kan antwoorden, wettelijk recht van ant woord in de pers voor dege nen, die menen onrechtvaar- Tindemans zei voorts onder dig te zijn behandeld in een meer, dat bij persvrijheid het publicatie. In België bestaat recht' op informatie behoort, zo'n recht reeds. Tijdens een De overheid moet zowel het lezing voor de vereniging De een als het ander bevorderen. Nederlandse Dagbladpers Zij moet er onder meer voor over „Pers en politiek", zei zorgen, dat er diverse kranten naast elkaar kunnen bestaan, want monopolievorming in de krantenwereld kan tot onvol ledige en eenzijdige berichtge ving leiden. En dan is er geen echte persvrijheid. De over heid moet voorts zeer ver gaan met het verschaffen van infor matie, al wilde de heer Tinde mans daaronder niet laten val len de inlichtingen die de alge mene vrijheid zouden kunnen schaden. Hij vond trouwens toch niet dat een bestuurder steeds elke daad meteen in de openbaar heid moet brengen. En zeker, niet als het gaat om zaken die over een langere tijd gespreid beslist moeten worden, en een onderlinge samenhang verto nen. Fragmentarische infor matie kan dan misleidend zijn, aldus Tindemans. Christelijke ondernemers tegen loonmaatregel RIJSWIJK (ANP) Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond vindt dat de lonen moeten worden gematigd, maar niet via een loonmaatregel. In het septembernummer van zijn blad De Ondernemer be pleit het NCOV loonmatiging door een goed gecoördineerd CAO-overleg op centraal ni veau. Een loonmaatregel zou volgens de christelijke onder nemers zwarte beloning in de hand werken. Beheersing van de loonkosten blijft volgens hen ook bij een loonmaatregel moeilijk als bedrijven hun werknemers tegelijkertijd vroeger met pensioen sturen of meer vakantie geven. Strippel verantwoordelijk voor moord op twintig kinderen FRANKFURT (ANP) Volgens een rechtbank in Frankfurt is de voormalige SS-Obersturmführer Arnold Strippel (67) mede verant woordelijk voor de moord op twintig Joodse kinderen in het concentratiekamp Hamburg-N euengamme. De moord vond plaats op 20 april 1945. In 1946 werden en kele ondergeschikten van Strippel voor die moordpartij door een Britse krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegen Strippel loopt een gerechtelijk vooronderzoek. Strippel wordt ook ervan ver dacht in het „bunkerdrama" van Vught schuldig te zijn aan de moord van tien vrouwen. Strippel heeft geprobeerd de publicatie van de serie „De SS-dokter en de kinderen" in het weekblad „Der Stern" te laten verbieden. De rechter was echter van oordeel dat de pers een gerechtvaardigd be lang heeft bij het bijdragen aan het oplossen van nazi-mis- daden. Morgen zal het rustig weer zijn. Een hogedrukgebied bij Bre- tagne trekt naar het noordoos ten en wordt vannacht boven Nederland verwacht. Tijdens opklaringen zal op uitgebreide schaal mist of laaghangende bewolking ontstaan die zich in de ochtend vrij lang kan hand haven. Morgenmiddag komen er weer zonnige perioden en loopt de temperatuur tot ca. 20 graden op. Een depressie ten zuidwesten van Ierland trekt naar het oos ten maar zal morgen het weer in Nederland waarschijnlijk nog niet beïnvloeden. In midden-Europa en in het Middellandse-zeegebied is het nog steeds mooi zomerweer. Op veel plaatsen loopt de tem peratuur er bij veel zon tot 25 graden op Vooruitzichten voor zondag: Perioden met zon en bijna overal droog. Maximum tem peraturen omstreeks 19 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- temp elag Amsterdam l.bew. 23 0 Oe Bilt geh.bew. 23 0 Deelen mist 25 0.1 Eelde onbew. 24 0 Eindhoven motregen 25 0.1 Oen Helder onbev». 23 0 Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona ADVERTENTIE WEER OF GEEN WEER.T IS BABYLON WEER.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11