-Rijn- en ipchiekade wordt aan noordzij'de afgesloten ^ministerie CRM Leidse Banenmarkt verwacht grote belangstelling Cursussen voor werklozen Oud-staa tssecrctaris Van Rooi jen opent 18e Leidatoshow Sr» i i i LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 ANTIEKE SPIEGELZAAL. LIFLAFJES EN ARTIESTENPARA DE «•Ifiini-EIDEN De op twee na grootste najaarsbeurs van Neder- 'and, de Leidato, staat weer voor de deur. Komende vrijdag- vond om half zeven wordt de 18e Leidato-Huishoudshow Ifficieel geopend door drs. M.J. van Rooijen, lid van de Nveede Kamer en oud-staatssecretaris van financiën. Het iamerlid zal dit doen door het hijsen van de nieuwe Leida- rvlaggen in de „Spiegelzaal" die speciaal voor deze gele- Korte [enheid op het terrein van de Groenoordhalleri is gebouwd. 8.55 NL Tomoifet Leidato-comité is er in geslaagd een meer dan honderd jaar :de feestzaal te vinden en deze zal bij de tentoonstelling wor- n geplaatst. Deze uit België afkomstige feesttent, beter is te preken over de „Spiegelzaal", was de ambiance waar groot- en [vergrootouders bijeen kwamen om zich omringd door honder en kleine en grote spiegels te ontspannen door middel van bij oorbeeld dans en natuurlijk enige drankjes. Gedurende de ge hele Leidato (van 7 tot en met 16 september) zal de Spiegelzaal als Music-Hall fungeren, waarbij men onder het genot van eten of drinken onder meer kan kijken naar de Leidato t.v.-kwis, een spel waarmee tientallen prijzen zijn te winnen en dat zal worden •geleid door Willem Ruys en Pierre van Ostade. Verder treedt er in de antieke feestzaal een keur van artiesten op, onder wie Nico Haak, Albert West, Lee Towers, Lenny Kuhr, Hans Ver snel met zijn kinderlachshow en de groep Catapult. Op zaterdag avond 8 en 15 september (aanvankelijk was gepland dat de Lei dato deze avonden gesloten zou zijn) treden vervolgens de groe pen Champagne en Luv op. Ongeveer 150 deelnemers zijn op de Leidato present met in to taal 1000 medewerkers. Er zijn 349 attractieve stands bij de huis houdbeurs betrokken die een grote variëteit aan artikelen heb ben te bieden. .Belangrijk is het grote aantal inzendingen op het terrein van de woninginrichting. Maar liefst 16 meubelfirma's presenteren de grootste meubelshow ooit in de Randstad gehou den. De expositieruimte van dit spektakel beslaat 13.200 m2. De 18e Leidato heeft alles in zich verenigd om het méér dan al leen een kijk- en luisterfestijn te laten zijn. Buiten de mode shows, de foto-expositie „Leiden ,die mooie stad... Leiden, die le lijke stad", een schilderijententoonstelling en het optreden van een enorme artiestenparade wordt er ook aan de inwendige mens de nodige aandacht besteed. Er kan op verschillende plaat sen in en rond de Groenoordhallen geproefd en gekeurd worden van hapjes-wijnen-advocaat-poffertjes-haring, en ga zo maar door. Totaal drie restaurants met een stoelencapaciteit van 850 zitplaatsen maken dat iedereen op zijn tijd kan gaan zitten om even uit te blazen van de rondzwervingen door deze enorme na jaarsbeurs, dat weer een aantrekkelijk evenement belooft te worden. De aanbieding van de petitie aan wethouder Tesselaar en wethouder naar Sprj Nordn LEIDEN „Wij hebben recht op mensen rechten". Met deze leus hoog in het vaan del en een stapel handtekeningen trokken gistermorgen voor de derde keer in enkele dagen woonwagenbewoners van het Trek vaartplein naar wethouder D. Tesselaar om hun eisen tenaanzien van betere voor zieningen op het woonwagenkamp kracht bij te zetten. In hun petitie werd gerefereerd aan de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens, waarin staat dat de mens het recht heeft op een eigen levensstandaard die hoog genoeg is voor de gezondheid en het welzijn van de mens zelf en zijn gezinnen. Zij maken daaruit op dat ze recht hebben op goed inge richte woonwagenstandplaatsen met aanslui tingen op het elctriciteitsnet, riolering, water leiding en andere sanitaire voorzieningen, fatsoenlijke bestratingen en de beschikking over bergruimte zoals anderen die hebben. De woopwagenbewoners eisen daarom volle dige subsidiëring en komplete inrichting van alle woonwagenstandplaatsen. Na hun bezoek aan de wethouder, vertrokken ze naar het Provinciehuis in Den Haag waar zij hun ei sen en de handtekeningen aan Gedeputeerde mevrouw Günther, die belast is met het woonwagenbeleid, overhandigden. In de mid dag was er het onderhoud bij het ministerie van CRM in Rijswijk waarbij ook de Leidse wethouder Tesselaar aanwezig was en later overhandigden de woonwagenbewoners hun petitie aan minister Gardeniers van CRM op het Binnenhof. GRATIS BUSDIENST VAN GROENOORD HALLEN NAAR STADSGEHOORZAAL LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden heeft de inschrijving voor de op 27 september te houden Banenmarkt in de Stadsgehoorzaal gesloten. Aan achtenzestig bedrijven en instellingen wordt plaats gebo den, voor andere is geen ruimte meer omdat men ook voldoende loopruimte voor de be zoekers over wil houden. De verwachtingen ten aanzien de bezoekersaantallen zijn zeer hoog gespannen. Men baseert deze verwach tingen op de resultaten van de tot nu toe ge houden banenmarkten in ons land De eer ste markt in Utrecht trok vijfduizend be langstellenden, de tweede in Haarlem ont ving al het dubbele aantal. Vooruitlopend op de aantallen bezoekers heeft het GAB de parkeerruimte bij de Groenoord hallen gereserveerd. Van dit parkeerterrein wordt een rechtstreekse en kosteloze busdienst onderhouden met de Stadsgehoorzaal. In de ko mende weken zal het GAB op luide wijze de Banenmarkt bij het publiek introduceren. Men gaat affiches ophangen en zesduizend personen zullen een persoonlijke uitnodiging ontvangen; dit zijn dan de ingeschreven werkzoekenden van de arbeidsbureau's in Alphen, Leiden en Lisse. Om het rendement van de Banenmarkt te ont dekken wordt op de 27ste september tevens een effectiviteitsonderzoek door de organisatoren ingesteld. In de Stadsgehoorzaal zullen de be zoekers rechtstreeks kunnen praten met po- tientiële werkgevers. Voorts is het GAB met een uitgebreide stand aanwezig om door het ge ven van informatie eventuele belemmeringen uit de weg te helpen. Ook de vacaturebank, die normaliter is ingericht in de hal van het GAB in Leiden wordt voor een dagje verplaatst naar de Stadsgehoorzaal. Doorrijden na aanrijding LEIDEN Een 38-jarige au tomobilist uit Leiderdorp is, vannacht door de Leidse po litie aangehouden nadat hij om half drie op het Leven daal tegen een geparkeerde auto was gebotst. De man was na de aanrijding door-, gereden. Hij kon worden achterhaald door de oplettendheid van .een! lid van een nachtveiligheids dienst. Toen de politie bij zijn woning in Leiderdorp arri veerde, verklaarde de man, dat hij niets van de aanrijding had gemerkt. De schade aan het geparkeerde voertuig be loopt enkele duizenden gul dens. LEIDEN Het Werklozen Advies Centrum geeft dit najaar weer een groot aantal cursussen voor personen zon der werk. De cursussen beginnen in de week van 10 Septem ber in verschillende centra. Bij de volksuniversiteit K O aan de Oude Vest 43 worden verschillende talencursussen gegeven. In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 worden cursussen fotografie, tekenen, etsen, spinnen en weven, EHBO, huis-, tuin- en keukenelectra en video gege ven. De videocursus begint overigens pas op 27 september. Een programmaboekje van de activiteiten en meer informatie zijn te krijgen bij het Werklozen Adviescentrum, Breestraat 19 (ingang Schoolsteeg), Leiden, tel 130983. Het centrum houdt maandag-, dinsdag- en woensdagochtend van tien tot twaalf uur en vrijdagmiddag van twee tot vier uur spreekuur. Het centrum heeft bovendien enkele tips voor schoolverlaters. Het spoort schoolverlaters aan zich zo snel mogelijk als werkzoe kende in te schrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tevens wijst het centrum op de mogelijkheid om een schoolverlatersuit kering te krijgen. De schoolverlaters die eigenlijk nog niet we ten wat zij moeten gaan doen, raadt het Adviescentrum aan eens een praatje te maken met de jeugdconsulent van het Arbeidsbu reau. Hier is ook informatie te krijgen over om-, her- of bijscho ling. Het Zonneveld De tuingroep 'Het Zonneveld' gelegen aan de Nachtegaal laan in Leiden houdt zaterdag 8 september een 'open dag'. Het tuincomplex is te bezichtigen 's morgens van tien tot twaalf en 's middags van drie tot vijf uur. De dag wordt feestelijk geopend om tien uur met het hijsen van de eerste nieuwe tuingroepvlag. Belangstellenden worden door de volkstuinders geïnformeerd over deze liefhebberij en kun nen de vruchten van de hobby aanschouwen. Emancipatie De jongerenvereniging Augustinus houdt zaterdag 8 sep tember een bijeenkomst waar de emancipatie centraal staat. In de zaal aan het Rapenburg 24 in Leiden worden vanaf half tien 's avonds een aantal films vertoond. Het Leids feministisch koor 'De Sirenes' zijn ook van de partij en hebben het voornemen om een aantal bekende feminis tische liederen ten gehore te brengen. Nieuwbouw Rijnland De eerste paal voor het nieuwe administratiegebouw van het Energiebedrijf Rijnland gaat 28 september om drie uur met enig officieel vertoon de grond in. Bouw terrein is gelegen vlak achter het bestaande kantoorge bouw aan de Langegracht hoek Reineveststeeg. Na af loop van het bouwtechnische gedeelte wordt een bij eenkomst gehouden in een nabijgelegen tent, waar de voorzitter van de Begeleidingscommissie van de Nieuwbouw G.J. van der Kroft, in het dagelijks leven burgemeester van onder meer Leimuiden, de bouw- start nader belicht. Info-markt De BOSK afdeling Leiden viert zaterdag het eerste lus trum in de Mytylschool aan de Blauwe Vogel weg 1. De naam BOSK staat voor bond van motorisch gehandicapten. Hij is een landelijke organisatie van (ouders van) gehandi capten met in totaal 23 afdelingen. De afdeling Leiden werd op 2 april 1974 zelfstandig opererend voor Leiden en omgeving. Tot de taken van de organisatie behoort behalve het voorlichten over belastingzaken, medische en sociale aspecten, het verstrekken van informatie aan de leden. Ter gelegenheid van het lustrum wordt een informatiemarkt gehouden tussen twee en vijf uur. Aan de markt werken instanties mee die zich bezighouden met allerlei zaken, die verband houden met het gehandicapt zijn. Deze instanties zijn de Gemeenschappelijke Medische Dienst in Leiden, het Sociaal Pedagogisch Centrum in Leiden, de stichting provinciale revalidatie uit Den Haag, de stichting sport voor gehandicapten uit Alphen aan den Rijn, het Activitei tencentrum De Gading in Leiderdorp, de padvinderij voor gehandicapten in Leiderdorp en de oppascentrales in de regio. Er is een demonstratie rolstoeldansen. Tevens wordt de jubileumfilm over 25 jaar BOSK vertoond en wordt er een demonstratie Teaching machine en A.B.C. apparatuur gegeven. Bejaardensoos De Bejaardensoos Zuid-West start maandag 10 september weer met de tweewekelijkse bijeenkomsten, die behalve maandag ook woensdag worden gehouden. Donderdag 20 september staat een excursie naar de melkfabriek van Menken op het programma. De girodienst Den Haag ont vangt de leden van de soos 11 en 18 oktober. In november, en wel de 15de, wordt een bezoek gebracht aan de Grolsch- brouwerijen in Enschede. De activiteiten in de maand de cember staan in het teken van de Sinterklaas- en Kerstvie ring. Het 10-jarig bestaan van de soos wordt in januari ge vierd met een rondleiding door het Leidse Stadhuis op 24 januari en met een grote feestdag op 28 januari. Schoolverlatersopleiding Het Motorhuis is weer gestart met de gespecialiseerde op leiding aan 23 schoolverlaters (zie foto). Deze opleiding, die het leerlingenstelsel van de V.A.M. volgt, duurt ruim twee jaar. In die tijd leren de schoolverlaters alle facetten van het monteursvak kennen. Vier dagen per week verrichten de schoolverlaters reparaties aan ingeruilde auto's. De werkzaamheden worden steeds kritisch gecontroleerd. Elke vijfde dag gaan de leerlingen terug naar de school banken van de streekschool. Na twee jaar doet de aspirant monteur examen voor gediplomeerd monteur autovoertui gen. Gaat hij daarna nog twee jaar door met de gecombi neerde Motorhuis practijk opleiding en avondschool, dan kan hij eerste monteur worden. Westbroekpark Naast theater, concerten, cursussen en films brengt K&O ieder jaar diverse interessante excursies. De eerste excursie gaat op woensdag 10 september naar het bekende West broekpark in Den Haag waar momenteel de rozen in grote verscheidenheid in bloei staan. Om 9 uur wordt 's morgens met een speciale excursiebus gestart. Om 12.45 is'men weer terug in Leiden. Geïnteresseerden kunnen zich voor vrij dagmiddag 7 september aanmelden bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Inlichtingen zijn telefonisch te verkrijgen via tel. 141141 tussen 9.00 en 17.00 uur. lnfo-r qW ag. (S) S) Mi S) K, gelb! i |LEIDEN De bewoners van de Leidse Rijn- en Schiekade ■ebben gistermiddag gekregen waarvoor zij gekomen wa- Ben: paaltjes. Na veel heen-en-weren tijdens de vergadering S an de verkeerscommisie op het stadhuis werd hen door wethouder C. Waal (verkeerszaken) toegezegd, dat wellicht 1 volgende week begonnen kan worden met de afsluiting 'an de Rijn- en Schiekade aan de noordzijde door middel 'an het plaatsen van paaltjes. at was volgens de bewoners hard nodig, omdat de buurt steeds leer last begint te krijgen van sluipverkeer dat zijn route via de ijn- en Schiekade, Telderskade richting Leiden-zuid-west af- fegt. Ook zal er wellicht in de loop van het jaar begonnen kun- ien worden met het aanleggen van verkeersdrempels op de |ijn- en Schiekade, zodat het verkeer vanuit de Groenhoven- traat richting Telderskade wat aan banden kan worden gelegd. i er binnenkort paaltjes aan de noordzijde van de Rijn- en fchiekade worden geplaatst, zullen de paaltjes voor de Telders- Kade niet meer nodig zijn. Dit tot opluchting van de bewoners ^ldaar, die zich steeds meer „gevangen" begonnen te voelen, mdat er geen ambulance of brandweerauto meer door kon. „In Behalve paaltjes willen de bewoners van de Rijn- en Schiekade ook drempels in hun straat. Gistermiddag op het stadhuis werd ook dit verzoek door wethouder Waal ingelost. dat opzicht voelen wij ons steeds meer voor paal gezet", luidde het spitsvondige commentaar van een dame die gisteren de ver gadering bezocht. Wethouder Waal kon wel zeggen dat er haast gemaakt zal worden met het plaatsen van de palen aan de noordzijde van de Rijn- en Schiekade, maar over het tijdstip dat er drempels in de straat zullen worden aangelegd, kon hij nog geen mededelingen doen. Ten eerste, omdat er momenteel de fi nanciën niet voor zijn en ten tweede, omdat er eerst nog moet worden uitgezocht waar de drempels precies zouden moeten ko men. Man viel kinderen lastig LEIDEN Een 20-jarige in woner van Leiden is giste ren aangehouden omdat hij kinderen lastig zou hebben gevallen. De man zou zijn activiteiten hebben ontploo id aan de Broekweg in de Merenwijk- De man kon worden aange houden omdat de moeder van een kind, dat door hem was lastig gevallen onmiddellijk de politie alarmeerde. De politie sluit niet uit, dat de man meerdere malen actief is ge weest zonder dat daar direct melding van werd gemaakt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3