Bestuurscollege hoogste instantie op universiteit Biologen maken zich zorgen visstand over Met uw krant naar Parijs frills Bernhard mag bij plechtige gebeurtenissen uniform dragen weer Eén van de tien glaasjes melk komt uit België VOORSTEL VAN MINISTER PAIS Universiteiten wijzen twee-fasenplan af visbericht Solidariteit op de tocht Lute (Van onze parlementaire redactie) iEN HAAG Prins Bernhard heeft tij- ns de rouwdienst ter nagedachtenis van. ird Mountbatten in de Westminster Ab- te Londen het uniform van de Ko- lijke Marine gedragen. Volgens de [ksvoorlichtingsdienst is tot het dragen het uniform besloten in overleg met ier Van Agt. Na de Lockheed-affaire kreeg de Prins weliswaar eervol ontslag als inspecteur- generaal van de Krijgsmacht, maar dat betekende niet dat hij nooit meer een uni form zou mogen dragen. „Bij plechtige ge beurtenissen, zoals kransleggingen en rouwdiensten, maar ook bij militaire reü nies mag Prins Bernhard nog steeds in uniform verschijnen. In Nederland heeft hij dat echter na de Lockheed-affaire uit persoonlijke overwegingen niet meer ge daan. Hetzelfde geldt bij de opening van de Staten Generaal", aldus een woordvoer der van de RVD. „Bij de rouwdienst voor Lord Mountbatten schreef overigens het protocol voor oud-militairen het dragen van een uniform voor. Bovendien ging het hier om eerbetoon aan iemand, met wie de Prins in de oorlogsjaren persoonlijk con tact heeft gehad". Volgens de woordvoer der zal Prins Claus nimmer een militair uniform mogen dragen, omdat hij nooit een functie in de Nederlandse Krijgs macht heeft bekleed. uto blijft fa- oriet voor akantiereizen Jdhc »,:l )Snd pder Ihoevedorp ANP lanks de stijgende idstofprijzen zullen de lerlanders toch over- Egend met de auto op va- ntie gaan, naar het bui- iland ging zestig procent t de auto. Voor het bin- iland was dit tachtig Dcent, aldus gisteren de 'ecteur toerisme van de, IWB, drs. D. J. Engelen, de opening in Badhoe- dorp van het nieuwe ntoor van Vrij Uit. ze reisorganisator orga- ;eert autovakantierei- maar kan in de toe- mst ook luxe stacara- kampeerauto's •veren", Vrij Uit heeft aandeelhouders: Shell derland verkoop, WB, Rabobank en Na- Nederlanden. bestem mings zal van vakantiegangers, zo wacht drs. Engelen, I dichter bij huis liggen, rder mag een verschui- ig van belangstelling j hotels naar bungalows appartementen worden wacht, omdat ook in de komst met prijsstijgin- rekening moet wor- gehouden. Vooral de ag naar „hoogwaardi- bungalows en apparte- nten zal sterk stijgen, j Uit heeft vorig jaar .000 Nederlanders ge pen aan een autova- ïtiereis, hetgeen neer- nt op een aandeel van kwart tot een derde deze markt. De be- grijkste bestemmingen ren: Duitsland, Oosten- Frankrijk, Italië en anje. lieg Flevo-lijn nenkort van start 1ERE (ANP) De aan- van de Flevo-spoorlijn op korte termijn begin- In 1987 zouden Almere Lelystad kunnen zijn isloten op het Neder- ie spoorwegnet. De aan- ischiedt vanuit Almere et vanuit Weesp, zoals ironkelijk het plan Dit zijn de voornaam- esultaten van een be king die gisteren is ge- d op het ministerie van leer en waterstaat. ins deze bespreking' zegde ster Tuijnman deze plan toe, omdat de vertegen- digers van Lelystad dui- hadden gemaakt, dat stad zou overwegen de loopfunctie voor de Rand- op te geven als zekerheid aansluiting zou uitblijven. A: spoedoverleg de stopkogel HAAG De PvdA-frac- de Tweede Kamer wil vasste Kamercommissie binnenlandse zaken en op de kortst mogelijk jn bijeenkomen om zich raden over de eventuele 'ring van de stopkogel als tie voor de nieuwe poli- urwapens. Volgens de so len hebben zich de laatste iodanige nieuwe ontwik gen voorgedaan, dat naar jevoel het rapport vah de lissie-Valken, dat de ogel als munitie aanbe- als ten dele achterhaald dele ongefundeerd worden beschouwd. ei,: Prins Bernhard verscheen gisteren op de begrafenis van Lord Mountbatten in het admiraalsuniform van de Koninklijke Marine. Naast hem prinses Beatrix RIJSWIJK (ANP) Tien tot elf procent van de in ons land verbruikte consumptie- melk is ingevoerd uit Bel gië. Tot nu toe kwam er uit dat land vooral gesteriliseer de melk, maar binnenkort keunnen we ook gepasteuri seerde melk verwachten. De grote Amsterdamse kruide nier Dirk van de Broek, die ook bestuurslid is van het pro- duktschap voor zuivel, vertel de dit in de gisteren gehouden vergadering van het schap. Voorzitter drs. H.Schelhaas wees er op dat als gevolg van de weersomstandigheden de EEG-melkproduktie de eerste zes maanden van dit jaar wat minder snel is toegenomen dan voordien, namelijk met twee procent. Met het oog op de almaar uitdijende zuivel- voorraden in Europa ontlokte hem dit de uitnodiging aan de Europese commissie om de rol van de weergoden over te ne men. De EEG-ministerraad dient ervoor te zorgen dat nog vóór de komende herfst maat regelen van kracht worden ter beteugeling van de melkpro- duktie, aldus drs. Schelhaas. Hij dacht met name aan een premieregeling voor vrijwilli ge productiebeperking en aan verbetering van de premiere geling voor het niet afleveren van melk. Verder aan regelin gen voor vervroegde pensione ring van veehouders. AMSTERDAM/LEIDEN Na 1 sej>- tember 1982, als de huidige wet op de universitaire bestuurshervorming (WUB) is afgelopen, zal de universi- Wel houdt de universiteitsraad de zeggen schap over de begroting en het ontwikke lingsplan van de universiteit en de vast stelling van het bestuurs- en kiesregle- teitsraad van een universiteit of hoge-, ment. Maar voor het overige wordt zijn school niet langer het „hoogste orgaan"- rol vooral een controlerende, stimuleren- zijn binnen de universitaire gemeen schap. Zijn plaats zal worden ingeno men door het college van bestuur, dat de bevoegdheid krijgt alle universitai re zaken te regelen en te besturen, be houdens enkele die uitdrukkelijk aan de universiteitsraad worden voorbe houden. Dit is een van de hoofdpunten uit het nog vertrouwelijk „voorontwerp van wet op1 het wetenschappelijk onderwijs" dat mi nister Pais van onderwijs en wetenschap pen tegen het einde van deze maand wil publiceren, aldus de bladen van de Am sterdamse en Leidse universiteiten. de en adviserende. De bevoegdheden van nisch- en administratief personeel gelij kelijk vertegenwoordigd. Wel zal voortaan het wetenschappelijk personeel in de universiteitsraad voor het merendeel moeten bestaan uit personeel in vaste dienst (hoogleraren, lectoren en vast aangestelde wetenschappelijke mede- de raad op het punt van het budgetrecht werkers). Eenzelfde meerderheid van we- worden bovendien wat ingeperkt: de uni versiteitsraad zal gebonden zijn aan het jaarlijks door het parlement vast te stellen algemeen financieel schema, aldus de uni versiteitskranten. In de samenstelling van universiteitsraad en college van bestuur zullen geen ingrij pende wijzigingen worden aangebracht. Het college blijft voor een deel verkozen door de universiteitsraad en voor een an der deel benoemd door de kroon. In de universiteitsraad blijven de drie weten schappelijk personeel, studenten en tech- tenschappelijk personeel in vaste dienst is na 1 september 1982 vereist voor de facul teitsraad, het faculteitsbestuur en het vak groepsbestuur. In benoemings-adviescom- missies voor kroondocenten zullen hoogle raren de meerderheid moeten vormen. Voor studenten is in die commissies en in het faculteitsbestuur maximaal een plaats ingeruimd, terwijl in de vakgroepsbestu ren slechts die studenten zitting hebben, die een wetenschappelijke bijdrage leve ren aan het onderzoek op het betreffende vakgebied. DEN HAAG/LEIDEN (ANP) De universitei ten en hogescholen zijn zeer verbolgen op minis ter Pais van Onderwijs, omdat deze zonder- overi leg met de wetenschappe lijke instituten het zoge naamde twee-fasen struc tuurplan wil doorvoeren. Dit plan houdt in een stu dieduur van vier jaar voor het behalen van het docto raal examen en daarna het eventueel doorstuderen voor hen die zich voor be paalde beroepen willen spe cialiseren. De Leidse universiteit heeft al laten weten, dat de Aca demische Raad zich van elk oordeel over het twee-fasen plazn moet onthouden om dat ded minisityger niet hmeeft voldaan aan de voorwaarden van gedegen overleg. varme weer van vandaag tt morgen plaats voor een weertype. Het front, Ideze koelere lucht be st. zal in de loop van van- t Nederland passeren. Het iet erg aktief meer en )m is er maar een kleine >op een bui. Morgen over taken er weer zonnige pe- tn zijn en de middagtem- turen lopen uiteen van 18 graden. Dte delen van West-Euro- terst fraai zomerweer. De 'te temperaturen worden 'ij in Zuidwest-Frankrijk kt, namelijk ongeveer 30 fn. Ook in het Middel s-Zeegebied blijft het zomerweer met tempera- van 25 tot 30 graden. Al- B in het zuiden van Joego- is het minder mooi met bewolking en plaatselijk voor sportvissers in het binnenwater SNOEK O SNOEKBAARS O BAARS AAL KARPER Technisch en menselijk falen oorzaak spoorramp UTRECHT Het treinonge luk bij Nijmegen van vorige week dinsdag, dat aan acht reizigers het leven kostte, is te wijten aan een combinatie van technisch en menselijk falen. Een onderzoek naar de oor zaak van de botsing tussen een lege trein uit Wijchen en een volle reizigerstrein uit de te genovergestelde richting, heeft namelijk uitgewezen, dat de machinist van de lege trein geen opdracht had het linker spoor te berijden. Eerder is al vastgesteld, dat het sein tenge volge van een technisch man kement ten onrechte op groen is blijven staan toe de lege trein bij een wissel op het lin ker spoor („verkeerd" spoor) terecht kwam. Groot aantal wisselingen van functies bij KLM SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft gistermorgen een groot aantal functiewis selingen bekendgemaakt. Tot directeur van KLM heli copters per 31 december 1979 benoemd H. Jonker als op volger van dr. M. Kammin- ga, die met pensioen gaat. Jonker is thans directeur van de NLM City Hopper. Per 1 november zal in deze functie treden, drs. A. Leyer, thans plaatsvervangend hoofd bureau personeelszaken. Het huidige hoofd van de techni sche dienst, ir. T. van der Vel de, wordt de opvolger van Leyer. Plaatsvervangend alge meen bedrijfsdirecteur ir. K. Ledeboer wordt per 15 sep tember benoemd tot hoofd technische dienst. J. Timmers, thans hoofd stati on Schiphol, gaat per 1 no vember naar het bureau bui tenlandse betrekkingen en sa menwerking. Hij wordt opge volgd door drs. J. ter Braak, thans plaatsvervangend hoofd logistiek. IJMUIDEN (ANP) De Ne derlandse visserij en visserijbi ologen maken zich zorgen over de nabije toekomst van de tongvisserij in de Noordzee. De tong-jaarklassen 1977 en kust lijkt de jaarklasse 1979 echter niet zeer slecht, aldus de RIVO-bilologen. In oktober gaan de RIVO-bio- logen samen met hun Belgi sche, Deense en Duitse colle- 1978 hebben door de strenge ga's een groot onderzoek doen winter zeer zware klappen ge kregen. De jaarklasse 1977 zou, als alles goed was, deze herfst voor het eerst en volgend jaar volop in de vangst moeten ko men, de jaarklasse 1978 zou daar uiteraard een jaar achter aan moeten zitten. De be zorgdheid geldt dus de vang sten van dit jaar, 1980 en 1981. Bij deze stand van zaken is het de vraag of dit jaar opgaat wat meestal wel opgaat, namelijk dat na een strenge winter een goed jaarklasse tong wordt ge boren. Zo niet, dan kunnen de gevolgen nog tot in 1982 merk baar zijn. Voor de Nederlandse een duidelijker beeld te- krijgen. Zo'n onderzoek is, door het internationale gezel schap biologen dat de EEG over de vangstbeperkingsrege lingen adviseert, al gedaan wat. de haringstand in de Noordzee betreft. Dat onderzoek heeft de eerdere indruk bevestigd, dat het herstel van de haring stand tegenvalt. Het RIVO vermoedt dat het bilologenge- zelschap, dat binnenkort in Aberdeen bijeenkomt, zal ad viseren het verbod op de Noordzee-haringvisserij vol gend jaar nog niet op te hef fen. Euregio-kaart voor scholieren WEERSELO (ANP) Het voortgezet onderwijs krijgt er een nieuwe aardrijkskun- dekaart bij, die van Euregio, het Duits-Nederlands gebied dat ruwweg wordt begrensd door de Rijn, de Eems en de IJssel. Gistermiddag is deze kaart officieel in het Over ijsselse Weerselo ten doop gehouden. Het uitbrengen van deze land kaart was noodzakelijk, omdat MAVO-scholieren verplicht worden gesteld kennis te ne men van het begrip Euregio, een samenwerkingsverband dat in Europa model staat voor de wijze waarop landen regio naal met elkaar het een en an der kunnen ondernemen. Of de bestaande kaart een lang bestaan zal leiden is te betwijfelen, nu de gemeenten Hardenberg, Gramsbergen, Emmen en Schoonebeek er over denken zich bij de Regio aan te sluiten. Dan zal er een nieuwe moeten komen. Een mini-tour naar Parijs voor een mini-prijs. Dat is wat uw krant in samenwerking met de reisorganisatie Maas- kant-tours u biedt in het weekeinde van 19 tot en met 21 oktober 1979. Parijs compleet voor 175,- per persoon op basis van 2-persoonskamer. (Toeslag 1-persoonskamer f 30,-). Alle kamers met bad/douche, bidet, toilet, telefoon, radio en televisie. U vertrekt vrijdagochtend om tien uur vanuit Den Haag (C.S.) of elf uur vanuit Rotterdam (gebouw Rotterdams Nieuwsblad) en na een lunchpauze in Kortrijk arriveert u omstreeks vijf uur in het Sofra-Motel „Relais des Char- treux", pl.m. 15 km ten zuiden van Parijs. Na een eenvou dige, maar goede maaltijd (3 gangen) gaat u in de avond naar de onvervalste Franse revue in het Casino de Paris. Zaterdagochtend brengt de touringcar u na het ontbtijt naar het centrum van Parijs, waar u ruimschoots gelegen heid krijgt te winkelen in de grote Parijse warenhuizen. In de middag staat een bezoek aan het Paleis van Versailles op het programma, waar een Nederlands sprekende gids u rondleidt. Na een warme maaltijd in het motel wordt in de avonduren een uitgebreide lichttour door de Franse hoofd stad gemaakt. Zondagsmorgens gaat het na het ontbijt in de richting van het Louvre, waar wederom een Nederlands sprekende gids u de kunstschatten in dit monumentale museum laat zien. Na vervolgens nog een bezoek te hebben gebracht aan de Notre Dames en Montmartre (met het onovertroffen Place du Tertre) wordt de terugtocht aanvaard. Omstreeks 10 uur bent u terug in Rotterdam resp. Den Haag. Bij de hierboven genoemde prijs van 175,- p.p. op basis van 2-persoonskamer zijn inbegrepen: Vervoer per luxe touringcar Den Haag/Rotterdam— Parijs v.v. Overnachting in riante kamers. Tweemaal diner en tweemaal ontbijt. Toegangsbewijzen Casino de Paris, Paleis Versailles en het Louvre. Lichtjestour door Parijs. Maximum aantal deelnemers is 49; minimum 40. Bij vol doende belangstelling wordt deze tour in het weekeinde van 26 tot en met 28 oktober 1979 herhaald. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch bij Sijt- hoff Pers, Bureau Reisorganisatie, Den Haag, telefoon 070-62.45.62. toestel 257. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 Prins in uniform Voor het eerst sinds de Lockheed-affaire droeg prins Bernhard gisteren weeV een uniform. Hetiis correct van de prins, dat hij alvorens het militaire uniform aan te trekken, toestemmimg vroeg aan premier Van Agt. De ministers zijn immers verantwoordelijk voor de daden van de leden van het Koninklijk Huis. Het is ook begrijpelijk, dat premier Van Agt niet afwijzend op het verzoek heeft gereageerd. De be grafenis van de Engelse oorlogsheld was typisch een gelegen heid, waarbij emotionele herinneringen aan de gebeurtenis sen uit die tijd een rol spelen. Tegen die achtergrond kan de beslissing om geen bezwaren tegen het dragen van het mari ne-uniform te maken, niet worden verworpen. MAAR politiek en maatschappelijk gezien is het nog maar de vraag of de beslissing van premier Van Agt wel zo ver standig is geweest. Het resultaat ervan is, dat prins Bernhard weer volop in de openbare discussie is geraakt, compleet met het „strafelement" in het tussen regering en parlement over eengekomen beëindigen van prins Bernhards militaire func ties. Gezien dat resultaat kan de begrijpelijke beslissing van premier Van Agt voor ons koningshuis negatief uitwerken. Met het dinsdag tussen havenwerkgevers en vervoersbon- den FNV bereikte ontwerpakkoord voor een collectieve ar beidsovereenkomst zijn beide partijen tot het uiterste gegaan. De werkgevers hebben - om de stakers weer aan het werk te krijgen en daarmee nog erger te voorkomen - berust in een akkoord, dat naar hun overtuiging een aantasting betekent van de concurrentiepositie én van de werkgelegenheid. Dc vervoersbonden hebben er vanaf gezien nog meer te be dingen, omdat zij daarvan een boemerang-effect vrezen, hoe wel de meest betrokkene van de FN V-bonden - de Centrale Bedrijfsgroep Havens - liever had gezien, dat de nieuwe toe slag van 28,50 per week, met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar zou worden betaald dan tot 1 juli, zoals is overeengekomen. Dit betekent dat de leiders van deze bonden de zorgen van de werkgevers ten aanzien van de werkgelegenheid delen. Men heeft er bij de onderhandelingen in Rotterdam meer „uitgesleept" dan binnen het landelijke FNV-beleid verant woord mag worden geacht, al vindt voorzitter Schruër van de Centrale Bedrijfsgroep Havens het dan nog wel „een aan nemelijke en verantwoorde zaak, dat er voor de havenwer kers iets extra's wordt gedaan". Dat „extra" is, mag men wel aannemen, meer geworden dan er onder normale omstandig heden zou zijn uitgekomen. De bonden hebben het onderste uit de kan gehaald vanwege de penibele situatie, waarin de vakbeweging ten gevolge van de staking in het Rotterdamse havengebied verzeild is ge raakt. De werkgevers hebben daarvoor kennelijk begrip ge toond en daarom tenslotte bewilligd in eisen, die ze eigenlijk niet verantwoord achten. Zij erkennen daarmee impliciet dat het omwille van een goede voortgang van de sociaal-econo mische ontwikkeling van het grootste belang is, dat de vak beweging het vertrouwen van de leden terug kan winnen. Of de vervoersbonden dat vertrouwen inderdaad met deze ontwerp-cao kunnen terugwinnen, is nog lang niet zeker. Dat zal de komende dagen wel blijken. En misschien krijgt men daarvan pas in de wat verdere toekomst een duidelijker beeld. Slagen de vervoersbonden er niet in de stakers weer achter zich te krijgen - de eerste tekenen zijn niet bepaald bemoedigend - dan raakt het Nederlandse arbeidsbestel op drift. Dan komt het systeem van bedrijfstaksgewijze arbeid sovereenkomsten in gevaar. Aanpassing van dit systeem aan de realiteit op de arbeidsmarkt brengt ongetwijfeld met zich mee, dat de solidariteit - dé bestaansgrond van de vakbewe ging - op de tocht komt te staan. De toekomst ziet er bepaald zorgelijk uit, vooral voor wie niet (meer) kunnen werken en wier bestaan materieel alleen binnen de solidariteit geborgen is. JNENLAND LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13