Kasgeld moet niet te lang in huis zijn. Modelvliegers kunnen in Emmeloord naar school Binnenland I Rabobank Q Vijftien jarige Brabander wil als vrijwilliger naar Unifil- eenheid LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 Woonplaats: IJIJllli J-I I 1 ll' U-l i l i geld en goede raad JAN DE WIJS ZOEKT HET GROTE LEVENSA VONTUUR De 15-jarige Jan de uit het Brabantse dorpje Ter- heeft één grote hartewens: wil mee gaan helpen bij het Ne- VN-detachement in Liba- De super, jonge vrijwilliger is bezeten van dit ideaal dat zelfs een brief geschreven heeft de commandant van het Neder- VN-bataljon, luitenant-kolo- E.H. Lensink. In het blad „Dub- Vier", dat onder de militairen in wordt verspreid is deze de tekst van zijn „sollicitatie- vermeld, schrijft: „Mijne Heren, Ik ben Jan Vijs, 1.79 m. lang, geboren 25-3-1964 n goede gezondheid (zie foto, twee oud).Ik ben misschien wel onmo- maar toch wil ik het proberen. Ik >k dolgraag naar het Nederlandse in Libanon. Jullie die rotjongen, niet die wil zeker in het komen. Of jullie zeggen je bent moet je school afmaken enz. wil ik niet. Ik meen het, an- sachrijf ik deze brief niet. Ik doe ïcht niet voor in het nieuws te ko of een wapen vast te houden of in pantserwagen te zitten of om de beelden op TV zo mooi zijn of iets an ders. Ik heb al een brief geschreven naar Breda maar daar heb ïk niets meer van gehoord, dat hoop ik van u wel. Ik zou mee kunnen helpen sjouwen of iets anders kunnen doen. Mijn ouders zijn het er mee eens. Ik kan er tegen' om lang van huis te zijn. En ik weet dat ik alles in de steek zal moeten laten. Dit is niet zo maar een brief maar ik meen het echt, echt waar. Ik wil het dolgraag. Alstublieft. Bij voorbaat mijn hartelijke dank, Jan de Wijs. P.S. ik weet wat er allemaal gebeurd is maar dat maakt me niet bang." MEEMAKEN In zijn ouderlijke huis in de Polanen- straat in Terheyden, onder de rook van Breda, zegt Jan over zijn sollicitatie brief: „Ik heb het echt gemeend. Dol graag zou ik naar Libanon gaan om daar zelf te kunnen zien hoe het er aan toe gaat." De LTS-leerling (derde klas stoffeer dersopleiding) heeft tegen zijn ouders niets over de brief verteld. Vader en moeder De Wijs ontdekten de zaak toen zij vorige week de brief van hun zoon in het blad „Dubbel Vier" van het Nederlandse VN-detachement zagen afgedrukt. De redactie van dit krantje had een exemplaar naar Terheyden ge stuurd.... Moeder De Wijs: „Maar ik keek er niet raar van op, hoor. Zo is onze Jan nu eenmaal. Hij is de jongste van onze zes kinderen, maar altijd al een avontuur- zoeker geweest. Sinds zijn tiende jaar schrijft hij al brieven naar het leger, de marine, brandweerkorpsen en parachu tistenclubs. 't Is een jongske dat graag alles in de wereld mee zou willen ma- kert. Van mij heeft hij het niet hoor, meneer. Ik denk dat het van zijn vader komt. Mijn man heeft vele jaren als vrachtwagenchauffeur op de grote baan gereden. Internationaal transport weet u wel, naar Tsjecho-Slowakije en dat soort verre landen. Hij is te jong na tuurlijk maar anders zou hij van mij wel mogen gaan, hoor. Een mens z'n lust is een mens zijn leven." BEZETEN Vijftienjarige Jantje zit er wat verlegen bij. Aait af en toe één van de beide her dershonden van het gezin en zegt kort af weinig tfek te hebben in het afma ken van zijn school. „Daar vind ik niks aan", zegt hij met een pruilend gezicht. Laat mij maar lekker naar Libanon gaan. Man, wat zou ik dat graag wil len." y Wat hij er nu precies zou willen is hem zelf niet helemaal duidelijk. Vader De Wijs: „Die iongen is bezeten van alles wat met militairen te maken heeft. Vo rige maand is hij in z'n eentje naar de Vlootdagen in Den Helder geweest. Voor de rest wil hij niks. Als het maar met soldaten of matrozen te maken heeft is het in orde." En Jan zelf: „Als ik zeventien ben wil ik als chauffeur bij het leger of mis schien als ik het kan bij de mariniers. Dat lijkt me machtig." Voorlopig zal Jan het moeten doen met een uitnodiging van de Johan Willem Frisokazerne in Assen om een dagje te komen kijken bij de opleiding van de soldaten voor het VN-detachement in Libanon. Daar zal de avontuurlijke jon geman het voorlopig mee moeten doen. En als voorproefje heeft hij al vast een blauwe baret gekregen en dat geschenk maakte diepe indruk op de jonge Liba- non-vrijwilliger. SJOERD POST flg Cl kunt de brochure "Hoe u ia de Rabo- bank meer kunt doen met een rekening- courant" ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. Firma: IIL ILJllb.-J.Jl LdL U_J I I I I l 't Veiligst is, het teveel aan kasgeld zo snel mogelijk naar de bank te brengen. Want, staat het op uw rekening dan kunnen er geen onbevoegden meer bij. En levert het ook nog rente op. Ook kunt u er dan een stuk handiger mee werken. Crediteuren en salarissen kunt u via simpele ver- zamellijsten betalen. En als u tijdelijk eens wat geld over hebt kan het snel worden overgeboekt op een speciale rekening met hogere rente. Omdat er 3100 vestigingen van de Rabobank zijn, is het vaak de Rabobank die het dichtst bij u in de buurt is. Meestal ook meteen nachtkluis. En met rekeningafschriften waar uw boekhouding wat aan heeft. Met adviezen over systemen om debiteuren vlugger te laten betalen. Er is een speciale brochure over de voordelen van een rekening bij de Rabobank. Hij is bij alle vestigingen verkrijgbaar. EMMELOORD Hein van 't Laar in Emmeloord heeft ons land een unieke school gegeven. In de uitgestrektheid van de Noordoostpolder kan men bij deze 43- jarige meester in de radiografisch (dus door middel van een zendertje) besturen van modelvliegtuigen terecht, om in drie dagen het kunst- en vliegwerk te leren dat nodig is om zo'n „kist" in de lucht te hou den. Holland Hobby Service heet zijn school en Hein heeft het er maar razend druk mee. Niet alleen in ons land staan ze te dringen om de kunst machtig te wor den, zelfs vanuit België weten ze Van 't Laar te vinden, terwijl hij ook al een aan melding uit Rome kreeg. De belangstelling voor deze hobby schijnt on voorstelbaar fors toe te nemen. Met exacte cijfers is dat moeilijk aan te tonen, want de zestienduizend zewndertjes die officieel bij de PTT geregistreerd staan, moet maar een frac tie zijn van alles wat er in werkelijkheid in gebruik is. Tallozen laten hun apparatuur niet keuren door de radiocontroledienst, om dat de frequentie en de storingsnorm niet voldoet aan de eisen die Tante Pos stelt. Vol gens Hein van Laar zijn er in ons land wel zo'n dertigduizend zenders voor modelbestu ring in gebruik. De belangstelling blijkt wel duidelijk uit het aantal adspirant-vliegers dat aanklopt bij de clubs voor modelvliegers, die in iedere regio wel te vinden zijn. Ze melden zich sneller en in grotere aantallen aan dan de instructeurs ze kunnen opleiden. Vandaar dat er ellenlan ge wachtlijsten ontstaan. FRUSTREREND En voor mensen die staan te popelen van on geduld om hun prachtkist de lucht in te laten werkt dat natuurlijk erg frustrerend. Goede instructie is absoluut noodzakelijk, want een onervaren vliegpoging kan alleen maar resul teren in een minder fraaie, loodtechte duik naar de aarde of zeer onstabiele bochten, waarbij men beter zo snel mogelijk een veilig heenkomen kan zoeken. In ieder geval kun nen dan de brokstukken bijeen gezocht wor den van wat een alleszins fraai en ook kost baar toestel was. Toen Hein van 't Laar nog niet zo lang gele den tijdens een hobbybeurs als adviseur van een importeur van modelvliegtuigen in een stand stond, tuitten zijn oren van de klachten over gebrek aan instructiemogelijkheden in ons land. Nu is een modelvlieger van zich niet te be roerd om nieuwelingen op het juiste spoor te zetten, maar daar is toch wel meer voor nodig dan wat theorie en het aanwijzen van de juis te knopjes. Van 't Laar besloot er wat aan te doen. Dat resulteerde dus in zijn school voor modelvlie- gers, die nu nog draait op één instructeur (Van 't Laar zelf) maar die volgend jaar waarschijnlijk twee instructeurs zal hebben, terwijl de cursus dan vier dagen duurt. Hein heeft een unieke methode ontworpen om zij pupillen - die in leeftijd al evenzeer variëren als in beroep - de kunst van het besturen bij te brengen. Bij de her en der toegepaste methode moet de instructeur - als er echt iets mis dreigt te gaan - de zender uit handen van de leerling worstelen met als gevolg dat onheil nauwe lijks of niet meer voorkomen kan worden. Van 't Laar heeft het systeem van dubbele besturing bedacht, zoiets dus als bij de rijo pleiding voor een aards ding als de auto. In structeur en leerling hebben beiden een zen der en als de instructeur ingrijpt, wordt die van de leerling automatisch uitgeschakeld. COMMERCIE Zoals dat vaak het geval is, haakt de com mercie „braaf" in op het toenemende enthou siasme voor de modelvliegerij. De etalages van de hobbyzaken (veelal niet eens specia listen op dit gebied) worden steeds meer ge sierd door indrukwekkende modellen, voor zien van alle snufjes en het lijkt er maar al te vaak op dat de toestellen zo gemakkelijk als wat, nagenoeg vanzelf de lucht ingaan. Een probleem waarmee instructeurs regelma tig te kampen krijgen vormen de nieuwelin gen die trots als een aap naar de cursus stap pen met een meerdere meters metend model. Maar helaas blijkt het toestel compleet onge schikt om ermee te leren vliegen. Voor dat doel heeft de school van Van 't Laar speciale toestellen," die eenminimum aan aan dacht eisen voor in het begin totaal overbodi ge zaken. „Met kunstvliegen en zo begin je nou eenmaal niet direct. Die eenvoudige mo dellen zijn ook wel in die winkels te koop maar sommige verkopers praten de klanten liever een toestel aan waar ze niets aan heb ben. Dat kost dan een paar honderd gulden meer, maar ze snijden zichzelf natuurlijk wel behoorlijk in de vingers. Een beginneling die van ons hoort dat hij een geheel verkeerd ad vies gekregen heeft zal zich wel twee keer bedenken voordat hij weer naar zo'n zaak gaat. Gelukkig zijn er ook nog winkels waar ze een beginner nooit zo'n toestel voor gevor derden zullen verkopen, al staat zo'n klant ook te stampvoeten....". Starten en landen, daar wordt tijdens de drie daagse vliegcursus in Emmeloord de nadruk op gelegd. Met natuurlijk de handelingen om het t oestel met behoorlijke snelheid koers vast in de lucht te houden. De leerlingen moeten ook een - beslist niet oninteressante - portie theorie verhapstukken over aërodyna mica en de technische outfit van zender, ont vanger en stuuroverbrenging. KUNSTVLIEGEN Het kunstwerk kost later nog moeite genoeg. Het kost een enorme routine en doorzettings vermogen. Beslist niet uitgesloten is daarbij dat het toestel nopgal onzacht en niet geheel zoals het hoort met de grond in aanraking komt. Dan moet men maar de moed hebben de kist op te lappen en het telkens opnieuw te proberen. Het kusntvliegen kent „ver plichte figuren" en die moeten tijdens specia le onderdelen van wedstrijden hiervoor dan - ook nauwgezet uitgevoerd worden. Een euvel dat de modelvliegers de laatste tijd behoorlijk parten speelt is geharrewar met frequenties. Dat houdt direct verband met de plannen voor het vrijgeven van de 27 mega- hertz-band vboor radiocommunicatie. Staats secretaris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat (waaronder ook de PTT-zorgen vallen) heeft onlangs beloofd dat met ingang van voorjaar volgend jaar iedere Nederlander van zestien jaar en ouder zich een zendont- vanger mag aanschaffen en gebruiken.' De modelvliegers die al jarenlang van deze fre quentie gebruik maken, zou een nieuwe golf lengte toegewezen worden. Eerst zou dat 50 megaherz worden en zou de bestaande appa ratuur gemakkelijk om te bouwen zijn, vol gens de laatste berichten wordt het 35 mega- hertz met slechts acht kanalen en is de appa ratuur die nu bij modelvliegers in gebruik is, niet om te bouwen. Ze worden daarmee voor hevige kosten geplaatst, want een zenderbes- turingseenheid plus ontvanger in het vlieg tuig kost toch al gauw zo'n vijfhonderd gul den. Door de enorme aantallen piratenzenders zijn de modelvliegers nu eigenlijk al gedwongen een andere frequentie te kiezen, want maar al te vaak komt het voor dat een toestel vol ledig onbestuurbaar raakt doordat er een sterke piratenzener „in de lucht" komt. Geen wonder dat modelvliegers hopen dat er spoedig duidelijkheid komt in de plannen van de staatssecretaris en dat er met hun hobby ook terdege rekening wordt gehouden. HENK VOLMER' Op de voor grond leraar modelvliegen Hein van 't Laar

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9