laatseliike werkgelegenheid hiet gebaat bij ingesnoerd ■Leids aanbestedingsbeleid Pieterskerk levert schat aan gegevens Pro Patria mocht exercitiegeweren dragen tijdens défilé Speldag in Jeugddorp gÏSTAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Het Leidse studentenweerbaar- heidscorps Pro Patria heeft tijdens het lus trum-défilé van de L.S.V. Minerva op 23 juni niet in strijd met de wet gehandeld door oude vuur- en steekwapens met zich mee te voeren. Tijdens de intocht door Leiden van studenten en oud-studenten van Minerva droegen de met uniformen uitgeruste leden van het weerbaar heidscorps exercitiegeweren, hetgeen volgens de raadsleden M.A. Koning (PvdA) en J. van der Putten (PSP) herinneringen opriep aan ge beurtenissen in de historische actualiteit. De raadsleden vonden het gewapend vertoon in. dat Pro Patria conform de voorschriften heeft ge- weerbaarheidscorps telefonisch een aantal voor- uniformen door weerbaarheidscorpsen/schietve- handeld en slechts gebruik heeft gemaakt van waarden had gesteld voor het meevoeren van het renigingen om deze reden niet op zijn plaats in de oude van het Rijk geleende geweren die duur- afgekeurd militair materiaal. Tegen deze voor gemeente Leiden. Op vragen die zij naar aanlei- zaam onbruikbaar zijn. Toestemming tot het dra- waarden zijn geen overtredingen gemaakt, aldus ding van het défilé aan het college van b en w gen van de wapens was verleend door de Provin- het antwoord van de burgemeester, hadden gesteld, antwoordt burgemeester A.J. Vis ciaal Militair Commandant Zuid-Holland, die het Hongaarse films Het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum staat in de maand september in het teken van de Hongaarse film. Er zullen vier films gedraaid worden van de voornaamste regisseurs van dit moment zoals Miklós Jancso, Zoltan Fabri en Andras Ferenc. Donderdag 6 september wordt „de Rode Psalm" van Jancso ver toond. Donderdag 13 september is „Brandweerstraaf 25" eveneens van Jancso te zien. Donderdag 20 septem ber draait „Het vijfde zegel" van Zoltan Fabri en don derdag 27 september kan men „De duivel slaat zijn vrouw" zien, van Andras Ferenc. De filmavonden be ginnen om 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt voor leden drie gulden, drie gulden vijftig voor CJP-hou ders en niet- leden betalen vier gulden. Wandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zaterdag 22 september een onge veer anderhalf uur durende wandeling door de Hortus Bo tanicus. De wandeling begint om tien uur. Men kan aan deze wandeling meedoen na opgave voor 15 september aan mej. Kruyer, tel. 071-148333. Beginpunt van de wandeling is Rapenburg 73 in Leiden. Volksdansen Volksdansgroep 'Oud Poelgeest' opent maandag 10 sep tember het nieuwe volksdansseizoen. Beginners kun nen terecht van half acht tot half negen en gevorder den zijn welkom van half negen tot tien uur. De groep danst in de Stadhouderslaanschool, ingang Heren straat tussen de nummers 83 en 85. Deelname kost der tig gulden per half jaar. Het programma bestaat uit dansen uit de Balkan, Amerika eh Israël. De leiding is in handen van Rob Elsenaar. Het programma sluit aan bij de maandelijkse instuiven van het Leids Volk sdans Overleg. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt in het komende sei zoen een serie lezingen met als algemeen thema „de Gnosis m actuele openbaring". Dinsdag 11 september begint de cy clus met een algemene introductie-lezing. Dinsdag 25 sep tember wordt hierop een vervolg gegeven onder de titel ..Twee natuurorden twee wetmatigheden". De lezingen worden gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 m Leiden en beginnen om acht uur. Feestje Uitzendbureau „Dactylo" viert vrijdag 7 september het eerste lustrum. Van vier uur 's middags tot zeven uur 's avonds staat er op de stoep van het uitzendbureau aan de Stationsweg 3 een haringkraam. Gedurende die tijd presenteert een marketentster haring en aquavit. Van der Meer voorzitter uni versiteitsraad LEIDEN De universiteits raad heeft drs. F. van der Meer gisteravond gekozen als nieuwe voorzitter van de raad. Hij zal de plaats innemen van dr. J. van Esch, die d? afgelo pen 4 jaar het voorzitterschap heeft vervuld. De heer Van der Meer is werkzaam als we tenschappelijk hoofdmede werker op het Psychologisch Instituut. Hij was lid van de universiteitsraad voor de Pro gressieve Partij. De heer Van der Meer bena drukte dat de universiteitsraad het hoogste gekozen beleidsor gaan van de universiteit is. De bevoegdheden die door de Wet Universitaire Bestuurshervor- mingen in 1970 verkregen zijn, moeten behouden' blijven. Hij ziet het dan ook als een van zijn belangrijkste taken te voorkomen dat er aan die be voegdheden geknabbeld wordt. Als plaatsvervangend voorzit ter werd dr. M. de Haan, lid van de Unie van Faculteiten en Diensten gekozen. Vals Duits geld LEIDEN Een Leidse mo dezaak aan de Haarlemmer straat is het afgelopen week einde opgelicht met valse Duitse 100 Markbiljetten. De eigenaar ontdekte de fraude toen hij het geld bij de bank wilde inwisselen. Het valse Duitse geld verschilt op een aantal essentiële pun ten van de echte 100 Markbil jetten. De politie raadt aan om bij twijfel geen 100 Markbiljet ten te accepteren en de aan bieder ervan door te verwijzen naar de banken, die een vals biljet direct kunnen identifice ren. LEIDEN De Leidse bond van speeltuinverenigingen houdt in het kader van het internationale Jaar van het Kind een landelijke speldag in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. De speldag, waarvoor de spe len ter beschikking worden gesteld door de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisa ties, is bestemd voor iedereen tussen vier en veertien jaar. Leden van de Leidse speel tuinverenigingen hebben gra tis toegang, de anderen betalen een gulden vijftig. De deelnemertjes moeten zich zaterdagmorgen om tien uur op het Vijf Meiplein verzame len. Vandaar wordt vertrok ken onder muzikale begelei ding naar het Jeugddorp. Ge start wordt om half elf met een ballonnenwedstrijd. Vanaf half een is er een broodmaal tijd. Om half twee treden er majorettes in het Jeugddorp op. Tegelijk met de aanvang van de spelen, om twee uur, wordt er een poppenkastvoor stelling gegeven door Ben van Kempen voor kinderen van vier tot zeven jaar. Tevens is er een voetbaltoernooi voor elftallen die door leden van de verschillende speeltuinvereni gingen worden gevormd. De speldag is om vijf uur afgelo pen. Deelnemertjes kunnen zich voor vrijdag 7 september bij de naburige speeltuinvere nigingen opgeven. Afscheid van Wassenaar ils decaan ,EIDEN Het gunnen van aanbe- Jourjtedingen aan bij voorkeur Leidse lannemers of aan ondernemers uit Ie regio met als doel de plaatselijke werkgelegenheid te bevorderen, zet weinig zoden aan de dijk. De struc- urele werkloosheid, met name die nder bouwvakkers, wordt hierdoor auwelijk's bestreden. De structurele werkloosheidsbestrijding ligt voor- amelijk op de weg van de rijkso- erheid en niet op die van de ge- Chii >een^e. Dit zijn enige conclusies uit e onlangs uitgebrachte nota Aanbe stedingsbeleid als werkgelegenheid- sinstrument en de te hanteren crite ria bij de selectie van aannemers bij aanbestedingen van de gemeente Leiden. Deze nota die op verzoek van het vori ge college door ambtenaren is vervaar digd, verschaft de gemeente enige vuis tregels die nuttig kunnen zijn bij het selecteren van de juiste aannemer en bij de keuze van de verschillende wij zen van aanbesteding, zoals de openba re en de onderhandse aanbesteding. In een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden bleken de commissieleden de openbare aanbesteding (waarop nagenoeg iedere aannemer zich kan inschrijven) als meest efficiënte inschrijvingsmogelijk heid te zien bij het zakendoen. De on derhandse aanbesteding, waar slechts een beperkt aantal gegadigden zich op kan inschrijven, leidt in een aantal ge vallen tot „onderonsjes" tussen ge meentelijke onderhandelaars en aanne mers. Aldus de heer C.H. Vink van het CDA. Hetgeen volgens het raadslid niet wilde zeggen dat de onderhandse aan besteding bij voorbaat niet meer gehou den zou moetentworden, maar een be paalde objectieve beleidsvoering zou hierbij wel op zijn plaats zijn. De VVD volgde het CDA in deze motivering. PvdA-raadslid A. Ranner zag evenwel wat meer vooruitzichten voor het hou den van onderhandse aanbestedingen, met name in Leiden, ook al zou de ge meente enige concessies moeten doen aan de kwaliteit van het werk. Ranner verdedigde zijn standpunt door het be lang van de lokale werkgelegenheid op de voorgrond te stellen. dJavastraat- Ifiiedische aculteit n. EIDEN Prof. dr. A.A.H. ^assenaar is vanmiddag na en jaar afgetreden als de- lan van de medische facul- |it. De heer Kassenaar is in vie functie opgevolgd door rof. dr. G.J. Tammeling. rofessor Kassenaar, die oogleraar is in de Patholo Scheikunde, is per 1 :ptember benoemd tot rec- >r magnificus van de Rijks- liversiteit te Leiden. er gelegenheid van dit af- 'heid en het afscheid van drs. k,R.M. Verhey, algemeèn di- 'Xcteur van het Academisch 4 tiekenhuis Leiden, organise- ^;n de medische faculteit en et Academisch Ziekenhuis ;n a voor dit symposium was: jedische 'faculteit en Acade- isch Ziekenhuis „Een Paar r part". Op dit symposium erden inleidingen gegeven t'öor drs. A.Th. Schweizer, rof. dr. A. Querido, prof. dr. J. Thung, prof. dr. Th. G. an Rijssel en prof. dr. A.A.H. assenaar. Na het symposium erd het decanaat van de me faculteit door de heer rn assenaar overgedragen aan e, jn opvolger, prof. dr. G.J. n' ammeling, die overigens al n nds vorig jaar plaatsvervan- 0] :nd decaan van deze faculteit LEIDEN Het Anatomisch Laboratorium en de afdeling geschiedenis der geneeskunde van de Leidse Universiteit hebben veel waardevolle gegevens kunnen verzamelen bij de restauratiewerkzaamheden van de Leidse Pieterskerk, dat bleek uit het micro- symposium „Graven in de Pieterskerk" dat gistermiddag in het Anatomisch Laboratori um werd gehouden. Op het symposium spraken achtereenvolgens drs. H. Halbertsma, die het had over de bouw geschiedenis van de kerk, ir. H.H. Vos, over de speurtocht naar de eerste Pieterskerk, drs. R.M.Th.Oomes, die als belangstellend amateur een zeer waardevolle bijdrage leverde en daar van verslag deed in de lezing „een puzzel van •976 stukjes" en dr. G.J.R. Maat, die sprak over het delven en de datering van het skeletmateri aal. Het doel van het micro-symposium was het met elkaar in contact brengen van degenen die nauw bij de restauratiewerkzaamheden betrok ken waren. Ook werd een tussentijds verslag uitgebracht van hetgeen tot nu toe in de kerk is gevonden. De door de werkzaamheden openge legde ingewanden van de Pieterskerk en hun inhoud zijn nauwkeurig gefotografeerd. Dat was ook nodig omdat het waarschijnlijk de laat ste keer is geweest dat de onderzoekers er bij konden komen aangezien de vloer van de Pie terskerk wordt gevuld met een laag beton van een,halve meter dik. Nadat de houten koorbanken waren verwijderd kwamen veel grafzerken ongeschonden tevoor schijn. In totaal zijn er tot nu toe 206 begraven individuen onder de grafzerken aangetroffen waarvan 160 konden worden geïdentificeerd, dat gebeurt aan de hand van de begraafboeken, die in het gemeentelijk archief worden be waard. Een zeer spectaculaire vondst was de grafkelder van de familie Boerhaave, waar ook de beroemde Leidse medicus zelf begraven ligt. Het skeletmateriaal of de overblijfselen daar van geven in het algemeen de anthropologische onderzoekers de mogelijkheid meer te weten te komen van de Leidse bevolking in de zeven tiende en de achttiende eeuw. Zo heeft men zo ver dat mogelijk was de skeletten opgemeten om na te gaan of de lichaamslengte in de loop der eeuwen veel is veranderd, iets dat samen hangt met de welvaart. De voorzichtige conclu sie van de onderzoekers is dat de mensen niet opmerkelijk veel langer zijn geworden gedu rende de vroegere eeuwen. De gemiddelde li chaamlengte ging pas drastisch omhoog vanaf de industriële revolutie. De skeletten geven ook een beetje een beeld van de stand van de geneeskunst van die tijd. Sommige botten geven 'ernstige vergroeiingen te Zien. De oorzaak daarvan is dat ze na een breuk niet goed werden gezet. Ook werden er zogenaamde liesbreukgordels op enkele skelet ten aangetroffen. Deze gordels waren vroeger noodzakelijk omdat een liesbreuk niet kon wor den geopereerd. Bij bepaalde families kwamen deze gordels meerdere malen voor en daaruit kan weer worden geconcludeerd dat er sprake is van een erfelijke liesbreuk. Opvallend was dat er veel munten in de graven werden aangetroffen, zo nu en dan zelfs ge klemd in de handen van de skeletten. Het was tot.nu toe niet bekend dat de doden geld mee kregen in het graf. De oudste munt, een zoge naamd „oortje", aan armen-muntje dateert uit 1573. De zilveren munten zijn afkomstig uit de „gouden" zestiende eeuw, de latere munten zijn meestal van koper. De oogst uit de grafkelders leverde nog tal van uiteenlopende zaken op, zoals grafkistbeslag, brilleglas, kinderspeelgoed en ook veel pijpekoppen, vermoedelijk afkom stig van de grafdelvers. Op het symposium was'een expositie te zien sa mengesteld uit fotomateriaal, plattegronden van de Pieterskerk en gevonden voorwerpen. Deze expositie komt waarschijnlijk in het ge meentearchief en kan dan door iedereen wor den bekeken. De onderzoekers zijn nog lang niet klaar met de Pieterskerk, de meest waar devolle bron van materiaal uit het verleden sinds jaren. Over een jaar wordt het koor uitge graven en daar worden erg belangrijke vond sten verwacht. In het koor liggen onder andere Jan Steen en Marnix van St-Aldegonde begra ven. Een belangrijk winstpunt van de onder zoekingen in de Pieterskerk tot nu toe was ook dat er een soort organisatie was waardoor bouwvakkers en archeologen elkaar niet te zeer in de weg zaten. Latere onderzoekers kun nen daarvan profiteren. Ëen van de onder de Pieterskerkvloer te voorschijn gekomen skeletten. bewoners willen jen stoep )e bewoners van de Java- traat zijn helemaal niet te reden over het resultaat van e eergistermiddag gereed ekomen herbestrating- vverkzaamheden. De straat leeft geen stoep in de oude letekenis van het woord, straat en stoep zijn gelijk- loers. Nu wordt de stoep en daar gemarkeerd oor paaltjes (de zogenaam- e Amsterdammertjes). Na- at de straat weer voor ver eer was opengesteld, bleek lat auto's gemakkelijk tus- en de paaltjes de stoep op unnen rijden. De bewoners inden dat hiermee hun op istf e stoep spelende kinderen nverantwoord veel gevaar >pen. Vandaar dat zij giste- en eigenhandig de straat af letten en via een spandoek )un wensen naar voren rachten. je iemand beterschap wenst Bloemen In Nagasaki? Eén van de 43.000 Fieurop- Interflora-bloemlsten zorgt ervoor! NAT. ZIEKENDAC 9 Sept.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3