Zijn Krol en Ling de doelverdedigers? Klein Zwitserland verliest vier spelers Steve Ovett grijpt naast wereldrecord Contract van volleybalcoa ch niet verlengd Zware tegenstand voor Björn Borg \)E RUSSISCHE BONDSCOACH VAN IJSLAND: SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 OPSTELLINGEN I; ge v REYKJAVIK - Bondscoach Jan Zwartkruis heeft voor de interland vanavond tegen IJsland de volgende elf spelers aangewezen: Schrijvers; Krol, Poortvliet, Brandts, Hovenkamp; Stevens, W. van de Kerkhof, Tahamata; Ling, Nanninga en R. van de Kerkhof. De vermoedelijke opstelling van IJsland is: Sveinsson, Bjornasson, Haraldsson, J. Edvaldsson, A. Sveinsson, Geirsson, A. Edvaldsson, Thorbjorsson, Hil- marsson, Petursson, Palsson. Zwartkruis heeft voorin voor Ling en René van de Kerk hof gekozen, „omdat", zo verklaarde hij, „Nanninga in de spits twee echte vleugelspitsen nodig heeft. Onze tactiek moet aangepast worden aan de mogelijkheden van Nan ninga. Als Kees Kist was meegegaan, hadden we uiteraard anders moeten spelen". NGVELLIR De Russische bondscoach van IJsland, You- Ilitchev, springt even in de fout als hij belangstellend aagt naar de opstelling van het Nederlands elftal. Een or enkele Nederlandse journalisten aangereikt KNVB- ulletin met de Oranjeselectie vermeldt de namen van Krol hoorr king als eersten. „Zijn dat de twee doelverdedigers?", raagt hij. Een incident dat wat begrijpelijker wordt als lijkt dat de Rus ook de achternamen van zijn eigen selec tor espeiers niet schijnt te kennen. Al meer dan een jaar is nacheze d°cen* in de sport de bondscoach van het IJslandse tiek j?am- Drie £elijke spelen (tegen de Verenigde Staten, Dene- ïarken en Noorwegen) en vijf verloren wedstrijden staan p zijn staat van dienst, en van het duel met Oranje ver- racht hij ook geen wonderen. „Een coach verlangt altijd ieer van zijn elftal dan het team kan waarmaken", ver- dat 1 laar* hij filosofisch. itchev, die als leeftijd 45 op- :eft, terwijl die vorig jaar in ijmegen al 47 was, is een einig benijdenswaardig per- kunjb°n- De omstandigheden daaronder hij zijn werk als ondscoach moet verrichten jn verre van optimaal. On- fe vdergebracht in een hotel in hingvellir, na zo'n zestig ilometer over ruige sintelwe- en landinwaarts bereikbaar, de iruppelen bij hem daags voor achte wedstrijd de spelers nog oliti< innen. De opstelling kan hij Benjan ook nog niet bekend ma- en. „Ik heb veel geblesseer- leid en", zegt hij; „en veel nieuwe kspa jelers. Van de selectie die on- van ings in mei met 2-1 van Zwit- triand verloor, zijn inderdaad egen man afwezig. Het is erg loeilijk spelers, die voor bui- inlandse clubs uitkomen, te •ijgen. Asgeir Sigurvinsson Standaard Luik zal er dan k niet bij zijn". Op de vraag 'e er een beetje voor een lats in het team in aanmer- ,ng komen, schudt de Rus •warig het hoofd. Hij wil joluut het team niet prijsge- :n. Dat wordt nog eens on- irstreept bij de komst van fetur Petursson, de uitstekend tiende spits van Feyenoord. k hij doet of hij nergens ,n weet. „Ik ken de meeste igens niet eens", zegt hij. Op vraag of de opstelling 'top geheim" is, knikt hij bevesti gend en hij spoedt zich naar een bespreking. Zo kent elk, land zijn eigen voorbereiding. Pessimistisch Het contract van Ilitchev loopt eind oktober, als de competitie klaar is, af. Dan gaat hij waarschijnlijk te rug naar Moskou. Over de kansen voor een terugkeer als bondscoach is Ilitchev pessimistisch. „Het zal wel weer een Engelsman wor den", verklaart de Rus. „Vijf jaar geleden, toen ik hier kwam als trainer van Falur, waren er ook allemaal En gelse trainers. Maar ik hou meer van het continentale voetbal. Nederland is voor mij het beste voetballand ter wereld". Ilitchev vervolgt: „De ellende i in IJsland is, dat je geen uit wisselingsmogelijkheden hebt. Vriendschappelijke wedstrij den kun je hier nauwelijks or ganiseren. Het klimaat laat het eigenlijk niet toe. Gedurende lange perioden kun je niet op gras trainen. Om te oefenen moeten we vanaf ons hotel nog eens veertig minuten met de bus landinwaarts. Het is een soort traditie om op deze plekken de voorbereiding van De training van het Nederlands elftal verloopt erg rustig op IJsland. het nationale team te houden. Ik heb geprobeerd dat te ver anderen, maar dichter bij Rey kjavik is geen hotel te vinden met een oefenterrein". Ofschoon de omstandigheden waaronder de IJslandse voet ballers zich dienen te ontwik kelen lang niet optimaal zijn, verbaast het Ilitchev toch niet, dat er zoveel van zijn spelers het in buitenlandse clubs zo goed doen. Asgeir Sigurvins son bij Standaard Luik is daar van een goed voorbeeld. Maar dichter bij huis is de Feye- noorder Petur Petursson de meest opvallende exponent van de IJslandse buitenlan ders. Nadat hij na de interland Nederland-IJsland in Nijme gen door Feyenoord-manager Peter Stephan naar Rotterdam werd gehaald, wordt Petur door bondscoach Jan Zwart kruis als het grootste gevaar voor Oranje bestempeld. Ilitchev: „Het is niet zo moei lijk om in een team met goede voetballers te spelen. Maar het wordt, zelfs als je de beste bent, problematisch als je in een slecht team bent opge steld". In de spits Voor Petursson zelf staat vanavond opnieuw de con frontatie met Ernie Brandts van PSV te wachten. De Eindhovenaar speelde in de wedstrijd PSV-Feyenoord (2-2) sterk tegen deze Pe tursson. En de verklaring van Zwartkruis dat hij de IJslander niet op de flank, maar in de spits verwacht, ligt voor de hand. „Toch ben ik blij", zegt de blonde Petursson, die aan zijn 19e interland begint, „dat ik niet tegenover Michel van de Korput kom te staan. Tegen een clubgenoot zou ik geloof ik niet goed kunnen spelen. Het duel Brandts durf ik wel aan". Behalve Petursson zal ook Ar- nie Sveinsson van de partij zijn. Deze 23-jarige speler van Akranes liep enige tijd stage bij Excelsior, maar keerde voorlopig terug naar IJsland. De k^ns is evenwel niet uitge sloten dat hij na afloop van de competitie weer naar Neder land terugkeert. Verder is het zeker dat Ilitchev twee debu tanten in zijn team zal opstel len. Maar zoals vermeld, wie het zijn, is het grote geheim van de Rus, die behalve bondscoach van de nationale ploeg, ook trainer is van eerste divisieclub Viking. En hij hoopt eigenlijk volgende com petitie als trainer van deze club naar IJsland terug te ke ren. „In Moskou kan ik wel werken op het wetenschappe lijk bureau voor de sport, of als adviseur, maar ik voel me hier wel thuis", aldus de Rus, die op IJsland lang niet zo po pulair is als zijn Engelse voor ganger Tony Nabb. Staking In Reikjavik verwacht men voor de interland tegen Oranje ongeveer 8000 toe schouwers. Door een staking van het grafische personeel bij de kranten hebben de in woners overigens nog geen letter over de komende wed strijd kunnen lezen. En het lijkt niet aannemelijk dat er toeschouwers van bui ten Reykjavik zullen komen. Daarvoor zijn de afstanden te groot en is de inspraakstruc tuur te slecht. De Amerikaan se astronaut Neil Armstrong, die voor zijn training een poos in IJsland heeft gebivakkeerd, verklaarde nadat hij als eerste mens voet op de maan had ge zet, dat het landschap daar bij zonder veel gelijkenis vertoont met dat van IJsland. Hij be doelde het als een compliment. HENK WAGEMAN oon Berg overleden (Van onze sportredactie) )EN HAAG De ex-voet- alspeler Toon Berg is afge- open zondag plotseling verleden. is gisteren werd het heen- lan bekend gemaakt van de lan die in de jaren dertig lam verwierf als de ADO- ihutter. Toon Berg is 67 jaar ud geworden. Hij wordt vrij- ag om 9.45 uur gecremeerd p de begraafplaats Nieuw Ey- enduynen. OWS te sterk Voor RVC (Van onze sportredactie) )EN HAAG Jong FC )en Haag heeft gisteren een tefenduel tegen de vierdek- asser SVLV uit Voorscho- ïn met 30 gewonnen. Ihris Treling en Pleun itorm (2x) zorgden na de ust voor de Haagse doel- lunten. (VC trof op eigen terrein een ipvallend sterk DWS en ver oor: 12 (01). V.d. Enden ztcoorde voor RVC en Knopp- ïeiert miste een strafschop. dAad Mansveld verricht vrijdag m 17.00 uur de opening van iet sporthuis Koos en Rob van rge|)ullemen (de bekende voet- tallende broers) in de Jan ■uykenlaan. 1 YS-Heerenveen jipiteesteld ar (Van onze sportredactie) d<pEN HAAG De beker- zo vedstrijd van HYS tegen haif eenstra (Heerenveen) van 'rijdagavond op De Uithof 'aat niet door. Feenstra had de Nederlandse IJshoc- eybond bezwaar gemaakt ïgen deze spfeeldatum, om- at de ploeg pas vrijdagmid dag om half zes op Schiphol ankomt vanuit een trai- zerhingskamp in Finland. Hoe ter: vel de Nederlandse Ushoc- 'dejteybond eerst niet tot uit tel wilde overgaan, is dit u mede op aandrang van 11YS wel gebeurd. )e wedstrijd HYS—Feenstra nu maandagavond. Vrijdag omt HYS op De Uithof wel od< oor een vriendschappelijke Ne wedstrijd in actie. De tegen- D( tander is Olympia uit Ant- *?n terpen. h 1YS speelde gisteravond een efenwedstrijd tegen Rheem (acers. Via de periodestanden 12, 11 werd een ge- ijkspel van 44 bereikt. De laagse doelpunten kwamen d$p naam van Harrie Turk (2x), hil Mackenzie (lx) en Rob igendoorn (lx). MEXICO STAD De Italiaan Pietro Mennea heeft giste ren tijdens een atletiekwedstrijd in Mexico Stad, het Euro pees record op de 100 meter verbeterd. Mennea won de af stand in 10.01 seconden. Het oude Europese record stond sinds de Olympische spelen van 1972 te München op naam van Valerie Borsov (Rus) met 10.07. tijdens de internationale atletiekwedstrijden te Brussel, onder de naam Ivo van Damme-memorial, heeft de Brit Steve Ovett een aanval gedaan op het wereldrecord 1500 meter, dat met 3.32.1 op naam staat van zijn landgenoot Sebastian Coe. Ovett slaagde net niet. Hij eindigde een-tiende seconde boven het wereldrecord: 3.32.2. Zijn exacte (en later afgeronde) tijd was zelfs 3.31.11 In die 1500 meter liepen ook de Nederlanders Joost Borm en Klaas Lok. Joost Borm kwam ondanks een negende positie tot 3.38.3 bleef daarmee precies één seconde boven het nationale re cord van Evert Hoving. Klaas Lok eindigde in 3.43.3 als dertien de. Op de „Gouden tien kilometer van Brussel" bleven tien lopers binnen de 28 minuten. Winnaar werd de Brit Mike McLeod in 27.39.8. Arno Körmeling leverde een goede prestatie door op de 800 me ter vijfde te worden in 1.47.4, de beste Nederlandse seizoenpres tatie. De wedstrijd werd gewonnen door de Keniaan James mai- na in 1.46.1. De Afrikaan zegevierde anderhalve week geleden ook bij de strijd om de wereldbeker in Montreal. Tilly Verhoef moest op de* 400 meter - in 51.47 gewonnen door Irena Szewinska - ook genoegen nemen met een vijfde plaats. De nationale kampioene kwam tot een tijd van 53.23 en bleef daarmee bijna een halve seconde verwijderd van haar beste sei zoenprestatie (52.77). Ruud Wielart kon bij het hoogspringen de vorm van afgelopen zaterdag, toen hij in Leiden zijn Nederlands record op 2.28 meter bracht, niet benaderen. De 2.21 meter bleek hem dit keer te ipèchtig. Op dit onderdeel zegevierde de 18-jarige Dietmar Mö- genburg, met een hoogtesprong van 2.27 meter. Steve Ovett liep in Brussel op de 1500 meter een tijd van 3.31.11. FLUSHING MEADOW Na Vitas Gerulaitis en Johan Kriek hebben ook Björn Borg, Eddie Dibbs, Pat Dupre en Jimmy Connors zich ge plaatst voor de kwartfinales van de strijd om het open Amerikaanse kampioenschap. Björn Borg heeft zijn beste spel moeten etaleren om zich Dick Stockton van het lijf te houden. In de eerste set was er nog niets aan de hand (6-4). De viervoudige Wimbledon-kam- pioen kwam in de tweede ech ter in moeilijkheden, toen de opslag van Stockton beter functioneerde. De Zweed ver loor alras zijn eigen service en de problemen stapelden zich op door de snelle anticipatie van de Amerikaan, die de set stand rechttrok met 1-6. de derde en vierde set gingen met 7-6 en 7-5 naar Borg, na heftig tegenstribbelen van Dick Stockton. Jimmy Connors won met 6-2, 1-6, 6-4, 7-5 van Brian Gott fried. Eddie Dibbs en Guiller- mo Vilas hebben in een 190 minuten durende partij de tal rijke toeschouwers getracteerd op een baselineduel van het zuiverste water. De Ameri kaan won met 6-3, 5-7, 7-5, 6-1. Pat Dupre (VSt) won met 3-6, 6-3, 6-2, 4-6, 6-4 van landge noot Harold Solomon. Bij de dames plaatsten Virginia Wade, Martina Navratilova, Billie Jean King en Evonne Goolagong zich bij de laatste acht. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse Volleybalbond gaat spoedig op zoek naar een nieuwe bondscoach. Het contract met Jaap Korsloot, momenteel nog in deze functie werkzaam, loopt medio oktober af en zal niet worden verlengd. Joost Veeger, woordvoerder namens het hoofdbestuur van de NeVoBo: „De recente prestaties van het nationale herenteam zijn niet al te groots geweest. Er zit geen progressie meer in. Na tuurlijk hoef je niet constant geweldige successen te behalen, maar er moet in ieder geval wel sprake zijn van een bepaalde stijgende lijn. Dat laatste ontbrak. Bovendien zijn we in de loop der jaren ook ietwat op elkaar uitgekeken geraakt". Na de beide oefenwedstrijden tegen Tsjecho-Slowakije, de eerste werd maandag te Dieren met 3-0 verloren en voor vanavond staat in Montfoort de tweede confrontatie met de sterke Oosteu ropeanen op het programma, reist Oranje af naar een trainings kamp in Finland. Daarna vermeldt de internationale kalender voor de Nederlandse ploeg tot januari weinig of geen belangrijke activiteiten. In die stille periode gaat de volleybalbond serieus 3an een nieuwe sterke man denken. „We hebben nog geen idee over een opvolger", aldus Veeger. „Maar de keus is niet zo groot. Het zal opnieuw iemand op part time basis moeten worden. Een eventuele buitenlander valt daarom sowieso af. Beide partijen gaan straks rustig uit elkaar. Natuurlijk is het voor Korsloot niet leuk om zoiets te horen te krijgen, maar we hebben zijn contract in ieder geval niet tussen tijds verbroken". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na het suc cesvolle Europa Cup-toer nooi heeft de selectiegroep van de Haagse hockeyvere- niging Klein Zwitserland enige forse veranderingen ondergaan. Routiniers als Edo Buma, Wouter Kan en Sicco Onnes zullen komend seizoen, dat zondag 9 sep tember van start gaat, niet meer beschikbaar zijn. Bo vendien heeft Rick Vis- scher overschrijving aange vraagd naar Amsterdam. Daartegenover weet coach Joost Bellaart zich echter wel verzekerd van de komst, van Peter van der Horst, de suc cesvolle spits van Amster dam. Zodoende zal Bellaart zeker een sterke voorhoede tot zijn beschikking hebben met naast Van der Horst nog vleugelspelers als Maarten van Grimbergen en Tjeerd van Otterloo, Sander Tiedeman. Hugo Jonkman en Jan Hidde Kruize. Ook de teambegeleiding heeft veranderingen onder gaan. Peter Demelinne neemt de plaats in van mana ger Ben de Bruin en Eric Ste- geman gaat als fysiothera- P©t6r van der Horst komt peut de teamarts Dick Dal- dit Seizoen VOOr Klein huyzen assisteren. Zwitserland Uit. volle gang AMSTERDAM Het bestuur van Ajax zal binnen twee we ken een beslissing nemen in de zaak van trainer Cor Brom, die beschuldigd is van fraude tijdens de voorberei ding van de club op de compe titie. Brom zou van een ama teurclub 5000 gulden, bestemd voor de spelers, hebben aange nomen en achtergehouden. De trainer zou daarbij ook nog een rijpaard en een half ge slacht varken hebben ontvan gen. Na de vergadering, gister avond, van de speciaal bijeen geroepen ledenraad, zei Ajax- voorzitter Ton Harmsen: „Het bestuur moet eerst een aantal feiten onderzoeken voor een beslissing kan worden geno- Gelijkspel Feyenoord ROTTERDAM Feyenoord heeft gisteravond gelijkge speeld met 22 tegen de West- duitse vereniging Bochum. Bij de rust stonden de Rotter dammers met 01 achter. Werner Eggeling (2x) en Ivan Nielsen scoorden. Jong Oranje won in stadion De Vliert te Den Bosch met 10 van een selectie van eer divisie-spelers. Roger Schouwenaar (AZ'67) maakte in de 20e minuut het enige doelpunt van de matige wed strijd. WK-junioren Argentinië en de Sowjet-Unie hebben zich gisteren geplaatst voor de finale van het voet baltoernooi om de wereldbe ker voor junioren. In Tokio wonnen de Argentij nen de halve finale-wedstrijd tegen Uruguay met 20. In Kobe won de Sowjet-Unie met 10 van Polen. Toth De Hongaarse doelman Zoltan Toth, die uitkwam voor Ujpest Dosza en eind augustus enkele dagen spoorloos was in de Spaanse plaats Cadiz heeft een visum ontvangen voor de Ver enigde Staten. Toth heeft aan gekondigd na het Amerikaan se competitieseizoen een serie wedstrijden voor Pennsylva nia Stoners te gaan spelen. Annelies Maas wint brons MEXICO-STAD Annelies Maas heeft in Mexico-Stad een bronzen medaille behaald op de 100 meter vrije slag. Zij zwom de sprint in een tijd van 58,71. Winnares werd de Amerikaanse Amy Caulkins in de tijd van 58,26. Op de tweede plaats kwam Laura Sue Hinderaker met 58,67. De 4x 100 meter wisselslag- ploeg, bestaande uit Annelies Maas, Antoinette de Groot, Hansje Wijnia en Berber Kam- stra, reikte in de finale even eens tot een derde plaats in 4.29,13. Ook op dit nummer werd het team van de Vere nigde Staten winnaar voor de Sovjet-Unie. De beste prestatie op de eerste dag kwam op naam van Mark Kerry. De Australiër zwom de finale van de 100 meter rugslag in de gouden tijd van 57,05, de twee de wereldseizoen tijd achter Robert Jackson (56,66). Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilversum ge houden koersen zijn: Sandor L.-prijs, 2000 meter 1 Sammy Norton (J. Verhoeve) 2.49.4 - 1.24.7 - 2. Silvio den Uden 3. Royal Lady. Winnend: 26.30 - Plaats: 6.50 - 2.40 - 2.00 - Koppel: 189.80 - Trio: 2.319.00. Niet gestart: Roel Noor- Sauvageprijs, 2440 meter 1 Roosje Bloemlust (J. de Wit) 3.32.1 - 1.26.9 - 2. Pesses Pride 3. Robertino D. Win nend: 15.50 - Plaats: 3.00 - 2.30 - 2.00 - Koppel: 22.90 - trio: 407.90. Niet gestart: Sangria B. en Patrick Sam Hollyroodprijs, eerste afde ling, 2000 meter 1 Red Fox (R. van Stam) 2.52.5 - 1.26.3 - 2. Rienie 3. Sig- nora Fortuna. Winnend: 4.30 - Plaats: 1.70 - 2.20 - 1.50 - Koppel: 9.20. Saveroprijs, 2000 meter 1 Sven Westlandia (G. van Eykelenborg) 2.49.4 - 1.24.7 - 2. Stella Fan Skarn 3. Sijtje. Winnend: 1.70 - Plaats: 1.20 - 1.40 - 1.50 - Koppel: 3.00 - Trio: 26.70. Niet gestart: Sammy D. en Sjors Buitenzorg. Sonja Morganprijs, 1600 meter 1 Rebecca Signal (A. Mollema) 2.09.2 - 1.20.8 - 2. Poetje Patje 3. Peter van Aduard. Winnend: 2.00 - Plaats: 7 1.30 - 2.70 - 2.00 - Koppel: 9.50. Sprintersprijs, 1600 meter 1 Sam Hollyrood (R. Pools) 2.0702 - 1.19.5 - 2. Salvo Estancia 3. Snel E. Winnend: 7.40 - Plaats: 2.90 - 4.30 - 4.30 - Koppel: 69.70 - Trio: 2.111.10. Susanne Belwinprijs, 2000 meter 1 Rix K. (J. Oorthuiysen) 2.47.3 - 1.23.7 - 2. Overtax 3. Pallieter. Winnend: "1.50 - plaats: 1.60 - 3.70 - 4.20 - ippel: 19.40. Niet gestart: Lido. Silent Speedprijs, 2460 meter 1 Pa ris (L. van Brederode) 3.30.6 - 1.25.6 - 2. Prinses Alkestis 3. Pegasus. Win nend: 3.60 - Plaats: 1.70 - 1.50 - 2.20 - Koppel:16.10 - Trio: 247.20. Sam Avonpnjs. 2920 meter. 1 Patri cia Laren (T. Smeding) 4.08.0 - 1.24.9 - 2. Olympus 3. Robert Belwin. Win nend 2.40 - Plaats: 1.30 - 1.80 - 1.40 - Koppel: 8.30. Niet gestart: Nelson Kitty. Sef Hazelaarprijs, 2000 mtr„' 1. Ronny W. (M. Bouwhuis) 2.42.9 1.21.5., 2 Olaf Fez., 3 Mary Hollandia. Winnend:/ 1.70. Plaats:/" 1.10,/ 1,10 1.10. Koppel. 2,70. Trio: 10,40. ..iet gestart nr. 12 Marion. Sam Hollyroodprijs (tweede afde ling), 2000 mtr.: 1 Seredine Forest (S. Diab) 2.51,7 1.25,9., 2 Spadille, 3 Sjors Bloemlust Winnend: 13,00. Plaats. 3,50 12,50 17.90. Koppel: 344,70. Onderzoek Cor Brom in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17