Jubilerende Clat is tegen geld pompen in een land President Zia van Pakista/1 krijgt meer tegenstand r Bijzondere synode begint op 14 januari Neem de Bijbel niet als uitgangspunt Strategische studies: bewapeningswedloop verder opgevoerd kerk wereld Genie in Wezep ontvangt dertigduizend gasten Nieuwe arrestatie in miljoenenzwendel BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 PAGINA |P Kort geding leraren tegen minister Pais DEN HAAG (ANP) Hel Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) heef! «.gisteren een kort geding .aangespannen tegen de «Staat der Nederlanden en in jjet bijzonder tegen minister JPais van onderwijs. Jjpg leraren stellen dat de mi nister onrechtmatig handelt ^jdpó.r de leraren uit te sluiten .van het onderwijskundig over leg dat plaatsvindt in de Cen trale Commissie voor Onder- I Jjvtjsoverleg (CCOO). i 'Be vertegenwoordiger van', -«teat, mr. J. van der Does. zeii "gisteren voor de Haagse recht bank echter dat het NGL wel oen vertegenwoordiger zou hebben in de CCOO. Volgens mr. Van der Does is het pro bleem gelegen in het feit dat minister Pais geen zogenaam de sectorraden wil instellen waardoor de leraren directer worden betrokken bij het on derwijsoverleg. Christen- Turken smeken om hulp ALMELO (ANP) De Christen-Turken die in de Grote Kerk van Almelo ver- blijven hebben in een open hrief de Nederlandse politie ke partijen gesmeekt om rhulp. Ze vragen de partijen of deze -er alsnog voor kunnen zorgen ^dat ze Nederland niet uit hoe- :-ven. Een heroverweging van hun asielaanvrage is volgens de Turken en het landelijk steuncomité dringend geboden -,pmdat de leefomstandigheden ..voor de Christenen in Turkije ^onverdraaglijk zijn. Het aantal ^.Turken dat de Grote Kerk in Almelo als schuilplaats be- -sphouwt is inmiddels opgelo- ,pqn tot 38. Onder hen zijn drie rvrouwen en twee kinderen. Het landelijk steuncomité ver- Vacht dat zich de komende dagen nog méér vluchtelingen bij hen zullen voegen. Ruim vijftig Christen-Turken wor den op dit moment bedreigd met uitzetting. Voor 105 geval len lopen nog asielaanvragen justitie. Israëlische ambassadeur neemt afscheid ■DEN HAAG (ANP) Konin- gin Juliana heeft gistermorgen op paleis Soestdijk officieel af scheid genomen van de Israë lische ambassadeur Shlomo Argov. Hij is benoemd in En geland. Wie zijn opvolger in .Nederland wordt is nog niet bekend. Deze duwboot van de genie wordt gebruikt om ponton-plaatbruggen op hun plaats te krijgen. (Van een onzer verslagge vers) WEZEP Zaterdag aanstaande houdt de landmacht haar laatste „Open Dag" van dit jaar, die gehouden wordt in Wezep bij Zwolle. Voor het eerst gebeurt dit in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen, die de bezoekers aan dit evenement, waarop zo'n 30.000 mensen worden verwacht, een aanzienlijke reductie op de treinreis verleent. Ruim 1200 man van de genie ontvangen op die dag bezoekers uit het gehele land, waarvoor 80.000 broodjes klaar staan en 12.000 liter snert kan worden opgeschept. Het Reünisten-orkest van de landmacht uit Den Haag zal aan het evenement zijn medewerking verlenen. De commandant van de geniegevech tsgroep, gelegerd in de Prinses Margriet-kazerne, kolonel C. Brouwer, biedt de bezoekers van de Open Dag een aantrekkelijk program. Belangrijk is dat de meesten hun auto rustig thuis kunnen laten staan, want de kazerne ligt op nog geen 500 meter van het station Wezep. Bovendien behoeft men voor de treinreis niet de volle prijs te betalen. Op een enkele reis komt men, vanuit heel Nederland, naar Wezep, waar men in de kazerne op vertoon van zijn kaartje faciliteiten voor een gratis terugreis ontvangt. Tijdens de Open Dag wordt de bezoeker door middel van demonstraties, exposities en informatie een beeld gegeven van wat niet alleen de genie doet, maar ook wat de taak van de verschillende legeronderdelen is. Daartoe wordt een keur van het meest moderne materieel getoond, zoals de Leopard-2, pas door defensie aangekocht, het nieuwe Oerlikon luchtdoelgeschut, moderne grondverzetmachines als de Hanomag-Bulldozer, rijdend en varend materieel. De tentoonstellingen en informatiestands geven niet alleen een beeld van de stand van de techniek maar ook van de zorg voor het welzijn van de mens en het milieu. Spectaculaire demonstraties tonen de samenwerking tussen cavallerie, genie en infanterie. Commandotroepen en mariniers tonen hun kunnen en parachutespringers alsmede helikopterpiloten zullen het publiek versteld doen staan. Het geheel wordt omlijst door muziek, waarvoor vier korpsen de hele dag in touw zijn. Dat zijn het trompetterkorps van de artillerie uit Harderwijk, het fanfarekorps van de genie uit Vught, het burgermuziekkorps De Eendracht uit Wezep en het Reünistenorkest van de landmacht uit Den Haag, dat vooral in het westen bekendheid geniet. Als extra attractie nog een expositie van oude legervoertuigen door de vereniging Keep Them Rolling, de uitgifte van eerste-dag-en veloppen, stickers en posters en tussen de bedrijven door rondritten per legervoertuig en de vertoning van filmprogramma 's. Gezinnen die met kleine kinderen komen vinden op het kazerneterrein een kinderchreche. Mocht men de auto beslist niet kunnen misssen, dan vindt men bij de kazerne een uitgebreid parkeerterrein. De Open Dag begint al 's morgens om negen uur. Men denkt rond vier uur de poorten achter de laatste bezoeker te kunnen sluiten. LAHORE De uit zes par tijen bestaande Pakistaanse Nationale Alliantie heeft be kendgemaakt dat zij de plaat selijke verkiezingen van deze maand zal boycotten. Daar mee wordt een slag toege bracht aan president Moham med Zia ul-Haq die mede door de Nationale Alliantie in 1977 aan de macht was gebracht. In een resolutie eist de Alliantie voorts de stellige belofte van de president via de algemene verkiezingen van 17 november de macht aan de vertegen woordigers van het volk over te dragen. De Alliantie was de naaste bondgenoot van de militaire junta in het federale kabinet tot april, toen zij.zich terug trok om de verkiezingen voor te bereiden. Zij deelde dinsdag mee dat „de bekendmaking van president Zia over politie ke problemen van het land een sfeer van onzekerheid over het houden van algemene verkiezingen had geschapen. Dat betreft vooral de medede ling dat enkele politici, oele- ma's (religieuze leiders) en in tellectuelen hem hadden gead viseerd geen algemene verkie zingen te houden gezien de bittere ervaringen in het ver leden". LONDEN (AFP-Reuter) In Azië, het Midden-Oosten, Af rika en Latijns-Amerika wordt de bewapeningswedloop ver der opgevoerd. NAVO en Warschaupact gaan door met de „Modernisering van hun hele scala van nucleaire en conventionele wapens. Tot die conclusie komt het Londense instituut voor strategische stu dies in zijn jaarlijks verslag over de militaire krachtsver houdingen in de wereld. De opstellers van het jaarver slag signaleren een „opmerke lijk verschil in militaire filoso fie tussen de twee blokken". Daardoor beschikt het pact van Warschau over aanzien lijk meer mogelijkheden om een langdurige oorlog te kun nen volhouden. Ook kan de Sowjet-Unie op zeer korte ter mijn militair materieel over brengen naar haar bondgeno ten. Het verschil bestaat hierin dat de NAVO-landen de neiging hebben om afgedankt materi aal dat wordt vervangen, weg te doen, vanwege de hoge op slagkosten. De landen van het Warschaupact daarentegen slaan hun afgedankte wapens op, om in geval van oorlog nieuwe divisies te kunnen be wapenen. De ontwikkelingslanden, zo zegt het rapport, gaan steeds meer wapens in licentie fabri ceren. Sommigen ontwikkelen ook zelf hooggekwalificeerd militair materieel, dat ook naar andere ontwikkelingslan den wordt geëxporteerd. De opstellers komen tot de al gemene conclusie dat het War schaupact weliswaar een con ventioneel overwicht heeft,, maar dat er over het geheel genomen toch een zodanig machtsevenwicht bestaat dat militaire agressie niet loont, gezien de enorme risico's die hieraan verbonden zijn. Wel kan het machtsevenwicht de komende jaren ten nadele van het Westen verschuiven als er geen maatregelen worden ge nomen. China is, zo wordt veronder steld, bezig met de ontwikke ling van een intercontinentale ballistische raket met een reikwijdte van bijna dertien duizend kilometer. De eerste exemplaren zijn waarschijnlijk al operationeel. Volgens het instituut hebben de Chinezen de raket nog niet op volledige schaal beproefd. Hiervoor zou den proefnemingen in het ge bied van de Indische of de Stille Oceaan nodig zijn. De raket is echter wel gebruikt als draagraket voor kunstma nen. China heeft voorts een onderzeeër met raketlanceer- buizen, maar daar schijnen geen raketten voor voorhan den te zijn. GRONINGEN (ANP) In verband met de miljoenenzwen del in Oost-Groningen is gisteren aangehouden G. V. uit Zuidhorn, ex-bankdirecteur van de christelijke spaarbank „Eigen haard" in Groningen. Vorige week werden in deze zaak al drie mannen aangehouden. officier van justitie mr. M. Severein. De bank heeft overigens te gen V. geen aanklacht ingediend. Het eerder gearresteerde drietal wordt ervan verdacht vier ban ken voor enige miljoenen te hebben opgelicht. Zij wisten onder meer voor stukken grond hoge hypotheken los te krijgen, die ver boven de waarde van de grond lagen. De officier van justitie sluit niet uit dat er in deze miljoenen- zwendel meer arrestaties zullen volgen. Maulana Mufti Mehmud, der van de Alliantie, zei alle politieke partijen het over eens waren dat zo spo« mogelijk algemene verkiei gen moeten worden gehouc teneinde de periode van staat van beleg te bekorten de macht aan de verteg woordigers van het volk o te dragen. Mufti zei dat de liantie het regeringsbesluit vóór de algemene verkiei gen plaatselijke verkiezii te houden, vierkant vierwii Hij zei dat de regering confrontatie met de politi partijen op dit punt behoor vermijden. ulle L raai lijk esp Zia kwam in juli 1977 door militaire coup aan de mach tze een periode van politiek anl weid door de Nationale Alli tie tijdens een campagne oud-premier Zulfikar Bhutto ten val bracht, maakte later bekend dat ty'aai nen 90 dagen algemene kiezingen zouden worden houden. Maar hij stelde d uit met de mededeling dat 'If11' onstabiele situatie in het 1; tot burgeroorlog zou kuni leiden. ipn. ond: De ongewoon krachtige Mijn 1 klaring van de Alliantie v< erge de nauwelijks twee dagen hinj dat de politie Bhutto's 24-jai ilorr dochter Benazir arresteerde ïn de beschuldiging dat zij de irup] litairen in diskrediet bracht e v de bepalingen inzake politii inne activiteit schond. Ben: in Bhutto en haar moeder, N en- rat Bhutto, namen de leid en", van de Pakistaanse Volkspa iele over na de arrestatie van mgs oud-premier die later geëxe erlai teerd werd i.v.m. de moord egei een politieke tegenstander. ioei inla In de knoop Een Deense wielrijder denkt waarschijnlijk door middel van vakkundige nier tegen fietsen-diefstal te hebben gevonden. Hij verankerde daarom zijn rijwiel met een stevig kabeltouw, gevlochten in een aantal dubbele knopen een afdoende nu in zijn woonplaats Aartje knopen. ö1 De Latijnsamerikaanse arbei- .derscentrale CLAT (Central Latinoamericana de Trabaja- dores) en de solidariteitsbe weging CLAT-Nederland ..vieren dit najaar beide een jubileum. CLAT-Latijns- Amerika bestaat in december 25 jaar, haar Nederlands steuncomité CLAT-Neder land in september 10 jaar. Ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan organiseert CLAT-Latijns-Amerika in december een conferentie 'Van vrouwen-arbeiders uit het continent, alsook een vergadering van de Latijnsa merikaanse mensenrechte norganisaties. CLAT-Nederland viert haar jubileum op 20 oktober met een symposium in Amers foort over de rol van de vak beweging in de ontwikkeling van Latijns-Amerika. Minis ter De Koning van Ontwik kelingssamenwerking, Emi- lio Maspero, secretaris-gene raal van CLAT, en Jan Kula- kowski, secretaris-generaal van het wereldverbond van de arbeid (waarvan CLAT de regionale afdeling voor La tijns-Amerika is), zijn uitge nodigd om een lezing te ko men houden. CLAT werd in 1954 in Santi ago de Chile door vakbond sorganisaties uit Chili, Ar gentinië, Uruguay, Ecuador, Cuba en de Dominicaanse Republiek opgericht als alter natief voor de vakbondsorga nisaties die of door Noord- Amerika of door de Sovjet- Unie werden gesteund. Zij wilden van de CLAT een au tonome beweging maken. Op het moment zijn er in alle Latijnsamerikaanse landen CLAT-organisaties en zijn bij CLAT 16 continentale be roepsfederaties aangesloten. CLAT is geen engdenkende vakbeweging: behalve boe ren en coöperaties hebben ook krottenbewoners hun ei gen organisaties. CLAT ver-' tegenwoordigt naar schatting 8 miljoen Latijnsamerikanen. Exacte cijfers zijn moeilijk te geven, omdat in dictatoriaal geregeerde landen, waar het lidmaatschap van een vak bond verboden is, velen al leen „meedenkend lid" zijn. Luis Enrique Marius uit Uru guay, adjunct-secretaris-ge neraal van CLAT, vertelde tijdens een bezoek aan CLAT-Nederland over de ac tiviteiten van de arbeiders centrale. CLAT wil de machtsverhoudingen funda menteel verbeteren en is te gen het zgn. „desarrollismo", de Noordamerikaanse ge dachte dat het genoeg is geld en technologische kennis in een land te pompen. Immers, deze hulp komt de arbeiders niet ten goede. De CLAT probeert verbete ring te brengen in de leven somstandigheden van de ar beiders. Zo bepleit zij de in voering van de 8-urige werk- Verder ziet CLAT het als haar taak de arbeiders te la ten inzien dat ze sterker staan als ze een eenheid vor men. „Een tak kun je breken, een takkenbos niet", zoals een boerenleider het eens uitdrukte. Te dien einde zijn er 18 nationale vormingsin stituten, 4 continentale vor mingscentra en een arbeider suniversiteit (in Caracas). Het gaat hierbij niet om de tradi tionele vorming door leraren, maar om de activiteiten van zgn. „stimulators". Centraal in hun „stimulerende werk zaamheid" staan „autonomie en participatie". Deze vor ming is voor iedereen toe gankelijk. In de nationale in stituten nemen per jaar zo'n 1500 mensen aan de cursus sen deel. De arbeidersuniver siteit in Caracas heeft elk jaar ongeveer 700 cursisten. Luis Enrique Marius vertelde dat er in vele landen goede contacten met de kerk zijn, maar dat de CLAT toch ook veel wordt aangevallen door conservatieve bisschoppen. Er zijn tussen CLAT en ka tholieke organisaties perio dieke gesprekken over pro blemen die beide partijen aan het hart gaan. Marius toonde zich zeer tevreden over de hulp van de Braziliaanse bis schoppen dom Helder Cama- ra (Recife), Arns (Sao Paulo) en Fragoso (Crateus). CLAT verleent juridische bij stand bij loononderhandelin gen en technische hulp voor coöperaties. Ze verleent ook medische steun waar dat no dig is en heeft in Caracas een uitgeverij voor het versprei den van bladen en boeken door arbeiders voor arbei ders. Het aantal betaalde mede werkers van het CLAT- hoofdkantoor in Caracas is tot een minimum beperkt. „Wij geloven niet in een vak bond met bezoldigde men sen", aldus de adjunct-secre taris-generaal van CLAT. De bijzondere synode van de bisschoppen van Nederland zal maandag 14 januari van het volgend jaar beginnen in het V.aticaan. Het algemene onderwerp, dat door paus Jo annes Paulus II is vastgesteld na overleg met de Neder landse bisschoppenconferen tie, zal zijn: de pastorale ar beid van de kerk in Neder land in de huidige situatie. Een en ander deelt de nieu we secretaris-generaal van de bisschoppensynode, mgr. Jo zef Tomko, mee in brieven van 1 september aan de ze ven bisschoppen van Neder land. Dit meldt de persdienst van de r.-k. kerkprovincie. In samenwerking met de bis- „We dienen niet de bijbel als uitgangspunt te nemen maar datgene wat de bijbel zelf als uitgangspunt neemt en dat is niet zich zelf maar God. De mensen, die in de bijbel be schreven staan, zijn daar niet ingekomen omdat ze met de bijbel bezig waren maar met het rijk Gods." Dit verklaar de dr. M. F. M. (Tjeu) van den Berk, docent aan de ka tholieke theologische hoge school van Amsterdam, giste ren tijdens een academische zitting. De KTHA belegde deze zit ting in het kader van de nati onale bijbelweek, die deze week door de Nederlandse kerken wordt gehouden. Tij dens de sessie kwamen as pecten van katholiek bijbe lgebruik aan de orde. Behal ve dr. Van den Berk sprak ook prof. dr. M. F. J. Marlet sj, rector magnificus van de hogeschool. Voornamelijk ten behoeve van de buitenlandse gasten bij de zitting besprak prof. Marlet, die 15 jaar in Oostenrijk heeft gedoceerd en sedert 1976 aan de KTHA is verbonden, over de ont wikkelingen binnen de r.k. kerkprovincie Nederland. Dr. Van den Berk sprak over de schok van persoonlijke herkenning, die nodig is, wil de bijbel in het leven van de mens zijn werk doen. Het gaat er niet om de bijbel te ontdekken, maar het rijk Gods. Abraham had geen bijbel op zak toen hij op trek tocht ging, Job zat er op de mestvaalt niet in te lezen en de geliefden uit het Hooglied hadden geen bijbel op hun nachtkastje. Evenmin had Christus voor zijn prediking de beschikking over het Nieuwe Testament. Op basis van de ervaringen van St Augustinus, die via al lerlei toevalligheden tot het lezen van de bijbel komt en dan persoonlijk geraakt wordt, keert Van den Berk zich tegen alle bijbelkundig heden, die de schritt ontmy thologiseren, kritiseren, uit elkaar rafelen, maar nooit er in slagen de schok van her kenning teweeg te brengen. Al die methoden zouden ten slotte ook op een streekro man kunnen worden toege past, zegt Van den Berk, daarbij er op wijzend, dat hij uit persoonlijke ervaring spreekt. Zonder iets af te willen din gen van de betekenis van de wetenschap voor beter begrip van de bijbel of van de on vervangbare waarde van de bijbel voor de kerk, komt dr. Van den Berk toch tot de conclusie: een pastoraal van uit kerkelijke macht en van uit een theologisch weten zijn fundamenteel ongeschikt voor de vonk, die moet over springen. Hij zegt letterlijk: „We hebben geen pastoraal nodig die de bijbel beheerst, uitlegt, in categorieën ver knipt, kapot preekt we moeten de bijbel van ons be vrijden. De bijbel moet een deel van onze werkelijkheid worden, een factor, die zich plots aan ons kan openbaren en niet de bril, aangepast aan onze ogen, waarmee we de rest van de werkelijkheid be oordelen". Dr. Van den Berk vraagt of het nog wel mogelijk is naar de bijbel te luisteren. In pre ken worden bijbelteksten ge bruikt als moraliserende handvaten om de gelovigen op hun plichten te wijzen. Veel christenen beschouwen de bijbel als een dogmatisch handboek. Katecheten zien de bijbel meestal als een stuk noodzakelijke kennis. Dr. Van den Berk wil af van vooropgezette interpretatie- schema's. De bijbel is teveel een „must". De bijbel is, zegt hij, geen eigendom van iets of iemand. Hij is geen eigen dom van de kerk of van de joden. De bijbel is net zoveel van de joden als de Vlaamse primitieven van de Vlamin gen zijn. De joodse mens ver dient volgens Van den Berk wel grote eerbied, omdat hij zichzelf zo heeft ervaren, dat wij als in een spiegel onszelf daarin kunnen zien. En met verwijzing naar het algemene thema van de nati onale bijbelweek, namelijk bijbel en kind, besluit dr. Van den Berk met de opmer king: „Het woord van God is niet gebonden en zeker niet ingebonden. Je kunt niet zeg gen: het is hier of het is daar. Je moet er voor worden als een kind. En dan wordt de bijbel wat hij bedoeld is te zijn: een kinderboek". ipv; oor schoppen van Nederland, z<coo schrijft mgr. Tomko, zal heiert secretariaat-generaal van diiad synode een discussiepapie m opstellen. Dit wordt ter goed iet keuring aan de paus voorge Dull legd. iall< Mgr. Tomko verzoekt de bis ,uy schoppen uiterlijk 10 oktobe: hun adviezen en opmerkin gen naar Rome te sturen J. Deze dienen ter voorberei ding van de zogenaamde „li 11 neamenta", of overzicht vai onderwerpen en bijzonden punten waarover het op d()EI synode zou moeten gaan. „zo fed dat de kerk als gemeenschap 'eei aan het licht treedt". rjj, Bijzonderheden over proce aal dure en verloop van de syno |j de zullen later worden mee ;eyi gedeeld, aldus mgr. Tomko ege Zijn brief bevat nog geen be at noemingen, zoals die van d< ag speciale synodesecretaris, d< ani twee synodeleden-religieuzer jnp en de twee vice-voorzitter fel (van alle bisschoppensynode eyl is de paus voorzitter). tel - iu Op 25 mei had kardinaal IYJ staatssecretaris Agostino Ca )e saroli geschreven dat de pau i n had besloten rond zijn per om soon een bijzondere synode oor van de bisschoppen van Ne fed derland te verenigen. Düani paus had dit besluit genomen irerj nadat hij in de laatste maart IYS den van vorig jaar en begir efe dit jaar de zeven bisschopper tace afzonderlijk had geraad i pleegd over de moeilijkheder jks binnen de bisschoppenconfe laaj rentie en de problemen in de p n Nederlandse kerkprovincie, 'hil Tjg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16