Tito zet zich af tegen Castro DDR: censuur niet in strijd met mensenrechten 'fyiwyy Leerling vliegers uit Nederland berooid in V.S. V S- ambassadeur in Sidon bijna gemolesteerd Frambozenvla halve liter tijdelijk Schellenberg zorgde voor vertier en kreeg zo zijn inlichtingen Buitenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 AVANNA President Tito Joegoslavië, een van de rmannen van de beweging niet-gebonden landen, ft gisteren op de zesde top- inferentie van die landen in Cubaanse hoofdstad Ha- anna, de 94 lidstaten opge spen onafhankelijk te blij- ;n van de in de wereld be- aande machtsblokken. Te- in het advies van de Cubaan premier Castro, die had op roepen tot hechtere banden et de Sovjet-Unie tegen de esterse wereld, wees de 87- rige maarschalk met na- uk op het principe zich Dch met het westelijk, noch iet het oostelijk blok te ver- nden. fan meet af aan", zo zei Tito, „zijn ij gekant geweest tegen blok-poli- ;k en buitenlandse overheersing en gen alle vormen van politieke en onomische hegemonie. Wij waren eeds voorstander van het recht van k land op vrijheid, onafhankelijk heid en autonome ontwikkeling. Steeds hebben wij geweigerd ie mands slippendrager te zijn, omdat' zo'n instelling onverenigbaar is met het wezen van niet-gebonden zijn". Tn de aanloop tot de conferentie had den gematigde deelnemers de vrees uitgesproken voor wat zij beschouw den als een mogelijk door Cuba gelei de campagne om de beweging meer' op de lijn van de socialistische landen te plaatsen. Tito sloot zich aan bij het betoog dat secretaris-generaal Waldheim van de VN tevoren had gehouden, waarin deze had gepleit voor conferentie' over het Midden-Oosten waaraan alle betrokken staten zouden moeten deelnemen en die zou moeten resul teren in een alomvattende vrede voor het gebied. Het standpunt van de Joegoslavische president was ge matigder dan dat van Fidel Castro, die maandag verklaarde dat Egypte verraad had gepleegd aan de Arabi sche zaak door een vredesverdrag met Israël te tekenen. Tito noemde Egypte niet eens, maar hij doelde wel op Cairo toen hij zei: „Als we realis tisch willen zijn, moeten we zeggen dat aparte regelingen niet bijdragen aan een oplossing van het Palestijnse Waarnemers in Havanna menen hieruit te kunnen concluderen dat Tito zich met kracht zal verzetten als Arabische landen zouden proberen/ Egypte te verwijderen uit de groep van niet-gebonden landen. Ook over Zuidoost-Azië bleek ernstig meningsverschil te bestaan tussen Tito en Castro. Joegoslavië wil dat alle vreemde troepen uit andere lan den worden teruggetrokken. Namen noemde Tito niet, maar zijn oproep sloeg duidelijk op de aanwezigheid van Vietnamese troepen in Kampu chea (Cambodja). Castro had de Viet namese inval in Kampuchea maan dag gerechtvaardigd. Volgens Tito heeft het conflict in Züidoost-Azië de veiligheid en onafhankelijkheid van de volken in het betreffende gebied in gevaar gebracht, terwijl het gevaar van een uitgebreid conflict bestond. „Boven alles moeten we ons er niet bij neerleggen dat men door middel van militaire interventie zijn wil aan anderen oplegt", aldus Tito. President Saddam Hoessein van Irak heeft vanmorgen de vorming van een „permanent wereldfonds" ten gunste van ontwikkelingslanden voorgesteld. )roogte leidt n India tot iongersnood EW DELHI In grote ge iden van Midden-, Noord- Oost-India dreigt hongers- >od, doordat de oogst als ge lig van droogte is mislukt, oor het uitblijven van de oessonregens komen in de istelijke staat Orissa naar hatting 11 miljoen mensen in oeilijkheden, omdat ruim miljoen ton rijst verloren gegaan. In Oettar Pradesj het noorden worden 49 van 56 districten door droogte iteisterd, waardoor een groot iel van de oogst verloren is ;gaan. Ook de jute- en aard- itenoogst heeft ernstig gele- sn. Als gevolg van de droogte jn dorpelingen in de getrof- ;n gebieden ongezuiverd wa- jr gaan drinken, hetgeen ge- 'id heeft tot choleragevallen. GAT VAN PARIJS VERDWENEN Het Gat van Parijs, dichtbij het futuristisch cultureel centrum Georges Pompidou, is sinds gisteren officieel verdwenen. Duizenden Parijzenaars verzamelden zich gisteren op het dak van het grootste metrostation ter wereld, Chatelet-les Halles,waar het Forum des Halles, het nieuwe hart van Parijs, werd geopend door burgemeester Jacques Chirac. Het is een nieuw winkel en cultuurcentrum (kos ten tweehonderd miloen gulden) dat uit glas en steen is opgebouwd. kardinaal Ar-is: Argentinië maakt duizenden mensen juridisch dood AO PAULO/MANILLA De kardi- aal-aartsbisschop van Sao Paulo, dom aulo Evaristo Arns, heeft gezegd dat et Argentijnse decreet over de „ver- listen" neerkomt op het .Juridisch oodmaken" van duizenden mensen innen 90 dagen. e Argentijnse regering heeft „vermis- n" negentig dagen de tijd gegeven om en teken van leven te geven. Als zij dit et doen, zullen zij als dood worden be schouwd. Volgens de kardinaal kunnen ongeveer 12.000 mensen, „slachtofers van de onderdrukking", niet van zich laten horen, omdat, als zij nog niet dood zijn, gevangen zitten in concentrsatiekampen. Zij lopen het risico „blijvende afwezigen" te worden. „De Argentijnen maken een afschuwelijk lijden door. Dat moet ophou den. Het eerbiedigen van de mensenrech ten is een internationale zaak", aldus de kardinaal. In Manilla heeft kardinaal Jaime Sin, voorzitter van de Filippijnse bisschoppen conferentie, als zijn mening uitgesproken dat in het land een burgeroorlog zal uit breken als president Marcos geen einde maakt aan de staat van beleg. Volgens de kardinaal is er geen reden de staat van beleg nog te handhaven. Het Filippijnse volk heeft geen vertrouwen meer in de regering, het richt zich ook niet meer tot de militairen en in de rechters heeft het evenmin vertrouwen. •oor onze correspondent Ami van Vree) •ST-BERLIJN Ook in vertrouwelijke^ gesprek ,t minister Van der Klaauw isteren met de staats- en par- jleider van de DDR Erich lonecker heeft gevoerd, is de iwindsman op een harde tuding gestuit met zijn plei- ooi voor een bredere uitleg in de bepalingen inzake de ichten van de mens zoals die jn vastgelegd in het slotac- )ord van Helsinki, wel Honecker als minister an buitenlandse zaken Fi ller nemen het standpunt in it de nieuwe, scherpere straf- ipalingen ten aanzien van :hadelijke publicaties over de DR die in, feite een soort insuur op pers en in het Wes ten publicerende Oostduitse schrijvers betekenen, volko men in overeenstemming met dit verdrag zijn. Voor het overige hebben de DDR-politici zich terughou dend opgesteld ten aanzien van de omstreden modernise ring van het nucleaire wape narsenaal van de NAVO. Zij hebben zich daarover tegen Van der Klaauw niet uitgela ten en alleen telkens bena drukt hoe belangrijk de ont spanning voor een kwetsbaar land als de DDR in het hart van Europa is. Evenmin heeft Van der Klaauw enige reactie gehoord op zijn recente bezoek aan de Bondsrepubliek en West-Berlijn, hoewel dit in de DDR ongetwijfeld een gevoeli ge zaak is. Wel hebben de Oostduitsers, onder wie Kroli- kowsci, de plaatsvervanger van de zieke minister-presi dent Stoph, hun verontrusting uitgesproken over het ople- vend facisme in verschillende Westerse landen. Van der Klaauw deelt deze bezorgd heid waarbij hij van mening is dat vooral een gerichte bena dering van de jeugd het neo- nazisme kan voorkomen. Minister Van der Klaauw, die vandaag als besluit van zijn bezoek aan de DDR een uit stapje naar Dresden maakt, heeft verder te horen gekre gen dat de DDR prijs stelt op meer verdragen met Neder land, onder andere op veteri nair- en handelsgebied en ten aanzien van de visabepalingen tussen beide landen. Carter legt het af tegen Reagan NEW YORK (AFP) - Als er nu presidentsverkiezingen zouden worden gehouden in de Verenigde Staten, zou Car ter worden verslagen door Ro nald Reagan, terwijl hij met een kleine meerderheid zou kunnen winnen van John Connally, de voormalige gou verneur van Texas die van de Democratische naar de Repu blikeinse partij is overgegaan. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan het weekblad Time de resultaten heeft gepubli ceerd. Als de strijd tussen de gewezen gouverneur van Cali- fornië Reagan en Carter ou gaan, zou de verhouding 42 te gen 38 pet zijn, waarbij 20 pet geen mening had. In een duel met Connally zou Carter win nen met 36 tegen 32 pet. Als senator Edward Kennedy bereid zou zijn als kandidaat voor de Democratische partij op te treden, zou hij Carter met 53 tegen 34 pet en Con nally met 59 tegen 29 pet ver slaan, aldus de opiniepeiling waaraan 1.049 personen deel namen. TYRUS (UPI) De 53-jarige Amerikaanse beroepsdiplo maat John Gunther Dean zal zijn kennismaking met de door de oorlog getroffen plaatsen van Zuid-Libanon niet licht vergeten. Een woedende groep Libanezen en Palestijn se vluchtelingen versperde hem de weg toen de Libanese VN-vertegenwoordiger, Hassan Tueni, hem en 18 andere di plomaten uit westelijke, communistische en Arabische lan den meenam naar Sidon en Tyrus om met eigen ogen te zien hoe het leven daar is. Op het program stond ook een toelichting van generaal Emma nuel Erskine, hoofd van Unifil in Zuid-Libanon, over de moei lijkheden waarvoor de vredesmacht van de VN zich geplaatst ziet. Maar voor de protesterende groep daklozen was er slechts één man in het gezelschap. Zodra de zwarte Cadillac, getooid met de Amerikaanse vlag, het terrein van de gouverneur van Sidon opreed werd er geschreeuwd „Phantoms, Phantoms, F- 155". De groep dromde samen rond Dean die bijna geïsoleerd werd van zijn bewakers. Veiligheidsmensen moesten de Amerikaanse diplomaat met wa pens afschermen teneinde hem veilig het bureau van de gouver neur binnen te loodsen. Dean, met 29 jaar buitenlandse dienst achter de rug, bewaarde zijn kalmte, recht voor zich uit kijkend en geen woord sprekend duwde hij zich een weg door de men senmuur. Terwijl Dean uitgedaagd werd „te komen zien wat de Amerikaanse bommen ons aandeden" gaf gouverneur Halim Fayad van Sidon een uiteenzetting.. Hij zei dat er sedert maart 1979 300 burgers waren omgekomen en ruim 1.000 gewond wer den. Er moesten 200.000 mensen vluchten. Zevenduizend huizen werden vernield. Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produktcn. BONN (UPI) „Salon Kitty", een luxueus bordeel in Berlijn dat werd geëxploiteerd door de nazi's, was een gevaarlijke plaats om te verpozen en nog gevaarlijker om er in te werken. Gasten die indruk op de meisjes wilden maken door geheimen te fluisteren, belandden in concentratiekam pen en enkele prostituees die hun mond niet konden houden werden terechtgesteld. Het bordeel, opgericht om inlichtingen in te winnen over hooggeplaatste Duitsers en buitenlanders, liep zo goed dat zelfs de rijksminister voor buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop, er kwam zonder zelfs maar te denken aan de mogelijkheid dat hij zou worden afgeluisterd. De oprichter van „Salon Kitty" was Walter Schellenberg, hoofd van de inlichtingendienst van Heinrich Himmlers SS. Schellenberg spreekt over het bordeel in zijn postume memoires, die momenteel verschijnen in het Westduitse dagblad Welt am Sonntag. Schellenberg overleed in 1952 op 42-jarige leeftijd. Hij schrijft dat hij de opdracht voor het inrichten van een bordeel kreeg van Reinhard Heydrich, het hoofd van de Duitse veiligheidsdienst. Het bordeel moest komen in een sjieke wijk van de rijkshoofdstad, „met een goed geëxploi teerd restaurant en mooie vrouwen". „In zo'n omgeving zijn de mensen meer geneigd tot praten over dingen die de inlichtingendienst interesseren", zei Heydrich tegen Schellenberg. De prostituees voor „Salon Kitty" werden volgens hem niet alleen aangetrokken uit de grote Europese hoofdste den, maar ook dames uit de „betere kringen" stelden zich beschikbaar. De leiding werd toevertrouwd aan een mada me van naam, Frau Kitty Schmidt. „De beste architecten gingen aan het werk", schrijft Schel lenberg. „Vervolgens kwamen de technische deskundigen voor de dubbele muren, de moderne afluisterapparatuur. Elk personeelslid, van dienstbode tot kelner, was geheim Volgens Schellenberg leverde „Salon Kitty" voortreffelijke informatie. „Een welkome vis in het net was Von Ribben trop. Hij was er dikwijls, zonder dat hij wist wie hem zijn vertier verschafte". De 20-jarige stu dente Barbara Jane Leach, het twaalfde slachtoffer van „The Yorkshire Ripper". „Yorkshire Ripper" maakt twaalfde slachtoffer BRADFORD (AP) De „Yorkshire Ripper" heeft, zoals hij al eerder aan kondigde, voor de twaalfde maal toege slagen. De politie, die de vrouwen moordenaar al vier jaar probeert te pakken te krijgen, moest gisteren be kendmaken opnieuw een slachtoffer te hebben gevonden, die voor de Ripper kenmerkende messteken vertoonde. De 20-jarige studente Barbara Jane Leach werd ontdekt in de rosse buurt van Brad ford. Het lichaam van Barbara vertoonde dezelfde soort verwondingen als de ande- i*e 11 slachtoffers en de politie is ervan overtuigd, dat alle 12 moorden het werk zijn van één man. KRITIEK AMNESTIE OP RUSSEN EN ROEMENEN GENEVE Een vertegenwoordiger van Amnesty International heeft gisteren in Genève gezegd over sterke aanwijzingen te be schikken dat de afgelopen vier jaar meer dan 100 mensen in de Sovjet-Unie en dertig in Roemenië in psychiatrische klinieken zijn opgesloten, nadat zij op niet-gewelddadige wijze van het mensenrechten gebruik hadden gemaakt. Amnesty-vertegen woordiger Menno Kamminga, een Nederlands lid van het secre tariaat in Londen, sprak voor een sub-commissie van de VN in zake discriminatie en bescherming van minderheden. Kammin- ga werd echter direct bekritiseerd door de Russische en de Roe meense afgevaardigde, die de beweringen volstrekt ongegrond noemden. Salinger in Noord-Ierland ondervraagd LONDEN (DPA) Pierre Salinger, vroeger perschef van John F. Kennedy, is gisteren samen met andere buitenlandse journa listen in Belfast aangehouden. Ze zouden een ontmoeting heb ben gehad met leiders van het Ierse republikeinse leger, die hun illegale wapens zouden hebben getoond. Zij werden na 12 uur ondervraagd te zijn over het Ierse republikeinse leger vrijgela ten. Zij behoorden tot een Amerikaanse televisieploeg die naar Noord-Ierland was gekomen voor het maken van een documen taire over Iers terrorisme. Weduwe Mao met pruik naar proces HONG KONG Jiangqin (Tsjiang Tsjing), de weduwe van Mao en de bezielende kracht van de „Bende van Vier", zal waar schijnlijk een pruik dragen wanneer zij voor haar proces in het openbaar verschijnt, aldus de Hong Kong Times. In de vier jaar van haar gevangenschap zijn de haren van Jiangqin geheel wit geworden. Wanneer precies het proces tegen de Bende van Vier begint is niet bekend. Winter slaat toe in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Met sneeuw en ijs en temperaturen van tien graden onder nul heeft de scheidende winter in Zuid-Afri ka zich nog één keer goed laten voelen. Hoewel het voorjaar al begonnen was, zijn gedeelten van de Kaapprovincie door de erg ste sneeuwbuien in tien jaar getroffen. Een boer vroor dood toen hij in de sneeuw verdwaald was ge raakt. Duizenden jonge dieren die net geboren waren zijn om het leven gekomen en ook aan de fruitbomen is aanzienlijke schade toegebracht. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Wat voor een groep jan 13 Nederlanders een kostbaar, jtaar interessant avontuur had moeten rorden, dat bovendien ongekende toe- omstmogelijkheden zou bieden, is irlopig geëindigd in een nachtmer- Berooid en teleurgesteld zitten ze een plaatsje midden in de Ameri- aanse staat Michigan, luisterend naar e irritant fraaie naam Mount Plea- ant, te wachten op de dingen die waar schijnlijk niet komen gaan. Ruim vier maanden geleden vertrokken ze uit Nederland om op een particuliere vliegschool nabij Mount Pleasant te wor den onderwezen in het vliegersvak. Ze hadden daartoe wel 11.500 dollar de man moeten neertellen, maar stond dan ook heel wat tegenover: Een cursus van zes maanden, die ze het hoogst bereikbare op leidingscertificaat zou opleveren, vrije kost en inwoning, zelfs een zakcentje en een Hollandse instructeur. Mede door een aanlokkelijk verhaal in een landelijk och tendblad en bij het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart ingewonnen in lichtingen, waarin werd gesproken van een „prima school", besloten de 13. hun spaarcentjes bij elkaar te schrapen en/of een lening te sluiten en de stap te wagen. Want bijna 25.000 gulden mag dan een fors bedrag zijn, voor dezelfde opleiding in Nederland betaal je zeker drie keer zo veel. De eerste vier maanden ging het goed, althans redelijk goed, want de sfeer op de school was niet geweldig. De voort durende strubbelingen tussen de eigenaar van de school en de instructeurs leidde er bijvoorbeeld toe dat de Hollandse instruc teur het al na korte tijd voor gezien hield en vertrok. Wat de Nederlandse aspirant-piloten ech ter niet wisten, was dat de eigenaar van de school in grote financiële moeilijkhe den verkeerde. Dat leidde vorige week tot een dramatische ontknoping. De hangar met zes vliegtuigen ging in vlammen op. Kort daarna werd de eigenaar aangehou den op beschuldiging van het aansteken van de brand teneinde de verzekering spenningen op te strijken. De man, inmid dels vrijgelaten op een borgtocht van 40.000 dollar, staat deze week al terecht. Voor de Nederlanders is hij onvindbaar. Het enige wat ze in twee weken van hem gehoord hebben, is een telefoontje van zijn vrouw, waarin de Nederlanders erop werd gewezen dat ze nu illegaal in het land verkeren. Wat dat laatste betreft loopt het voorlopig wel los, van honger omkomen doen ze ook niet, want de plaat selijke bevolking stopt ze zo af en toe wat toe, maar voor de rest is de narigheid groot. In de rij van schuldeisers, als er al iets te verdelen valt, staan ze achteraan en de 11.500 dollar zijn thans in feite „wegge gooid geld" geworden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15