cupunctuur voorlopig mogelijk bij medici Haute couture bij Maison Kuiper Uitzichtloze situatie in Rotterdamse haven Nieuwe kans op pensioen voor Indische verzetsstrijders OORSTEL VAN STAATSSECRETARIS: Kottervissers eindelijk weer zonder verlies Z.Afrika discrimineert niet bij Paralympics fiddaeSowa/nt weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 SEPTEMBER 19T9 PAGINA 13 Maison Kuiper uit Zeist toonde gisteren in het Amsterdamse Hiltonhotel een bijzonder elegante collectie voor haar uitgebreide clientèle. Vooral de schitterende nertsmantels met ronde passen en smal „uitgelaten" banen verlopend van licht naar donker oogstte ook bij de heren veel applaus. Dit moet de eigenaars Valk een prettige indruk hebben gegeven, want deze kostbaarheden koopt een vrouw niet zo maar even. Het is een en al couture wat hier getoond werd. De meeste modellen zijn dan ook afkomstig van beroemde ontwerpers uit Frankrijk en Italië. Weliswaar „boutique" en „après de", (min of meer voor de normale verkoop), dus niet zo kostbaar als de originele haute couture, maar wel met de meesterhand ontworpen en vaak in de originele stoffen uitgevoerd. Bij verschillende modellen is „de griffe" (het I Falk volgt de winterlijn 1979: brede schou- etiket met de naam van de ontwerper) j met strakke rok. De driekwart bouclé-jas aanwezig, iets wat veel vrouwen erg waarderen. "gevoerd in paars. Maar afgezien van deze image zijn het stuk voor stuk kleren waarin men er fantastisch uit ziet. Prachtige stoffen, zoals pure zijde, crêpes, mousselines, kant en satin duchesse, wollen tweed, Shetland, bouclé en ratiné en niet te vergeten het onvolprezen antilope, nappa en velours suède. Het zijn elk voor zich begerenswaardige materialen die de modellen tot in de perfectie lieten uitkomen. Er waren op deze show veel tailleurs met streng aangesloten jasjes voorzien van een klokkend schootje op rechte kokerrokken met splitten. Maar ook vele goede japonnen in zuiver zijde met priegeltjes dessins (type chemisier) en ingestikte platte plooien zodat het bovenstuk anders van dessin wordt, zijn prachtig van kleur en styling. Bij de avondjaponnen van hetzelfde laken een pak: lieve debutantenjurken met soms veel glitter en borduurwerk, maar ook verscheidene kleine zwarte receptiejurkjes, eenvoudig en sjiek. De vrouw kan er vele kanten mee uit. De accessoires waren op de show met zorg gekozen. TOSCA LEENDERS Volgens de zienswijze van Falk kunnen herfst en winter worden doorgebracht in bijvoorbeeld deze „Canadian Majestic": een nertsmantel met brede schouderlijn. Maar ook in een in broekpak van wit nappa. TRECHT (ANP) Acupunctuur noet voorlopig gereserveerd blijven Voor artsen. Het is volgens staatsse cretaris Veder-Smit van volksge- ondheid niet verantwoord de acu- bunctuur nu al in het ziekenfond spakket op te nemen. Hiermee gaat pij in tegen het pleidooi van de Com- nissie Alternatieve Geneeswijzen, die het opnemen van acupunctuur in dit pakket had voorgesteld. Met haar standpunt, gisteren medegedeeld aan de vaste Tweede Kamercommissie voor Volksgezondheid, ondersteunt de staatssecre taris de opvatting van de artsenorganisaties, die de acupunctuur voorlopig zelf willen han teren. Mevrouw Veder-Smit wijst de kamer commissie erop, dat volgens haar belangrijke aspekten van de acupunctuur nog met teveel onduidelijkheden zijn omgeven. Zo staat, meent zij, nog niet vast wat precies het effect van deze geneeswijze is, hoe dat effect wordt teweegegebracht en wat de toepassingsmoge lijkheden ervan zijn. Daarbij komt ook nog dat de bestaande opleidingen grote verschil len vertonen, aldus de staatssecretaris. Zij meent verder, dat het voorlopig voor de patiënten veiliger is, om de acupunctuur aan bevoegde medici over te laten. Daarmee wordt de patient niet blootgesteld aan risico's, die verbonden zijn aan het ontbreken van goede diagnoses. Zij zal over deze materie echter wel advies vragen aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid over de even tuele toepassing van de acupunctuur door fy siotherapeuten. Om dubieuze praktijken van volslagen onbevoegden met louter commer ciële bedoelingen tegen te gaan zal de staats secretaris bij de minister van justitie aandrin gen op een krachtiger vervolging van het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst in dergelijke gevallen. ieuwe wet ekenhuis- )orzieningen N HAAG (ANP) Met gewijzigde wet zieken- versvoorzieningen heeft liensttssecretaris Veder-Smit i volksgezondheid een be- erijk instrument in han ig eif gekregen voor haar be- Bxcld op het gebied van plan- en bouw van ziekenhui- en andere inrichtingen intramurale gezond- izorg. is een mededeling van het isterie van volksgezond- en milieuhygiëne. Deze die 1 september in wer- ®urg trad, maakt het mogelijk 1>er provinciale en regionale anen voor bepaalde cate- [iën ziekenhuisvoorzienin- ■1 kunnen worden uitge- -jd. De oude wet kende al- een landelijk plan voor ziekenhuisvoorzieningen en. De provincies krijgen belangrijke taak bij de [bereiding van de plannen 8e verdere uitwerking van fret. Hoewel met de nieuwe inrichtingen of delen 'van kunnen worden ge- ^n, zal staatssecretaris Ve- Smit dit middel zeer he ilzaam gaan gebruiken, zo i het ministerie. wil debat Ser spreiding sdiensten HAAG (ANP) De A-fractie in de Tweede Iner heeft gisteren een jierdebat aangevraagd, het beleid van het !inet ten aanzien van de [lere spreiding van rijks- isten aan de orde moet len. irief, die maandag door de ïring aan de Kamer werd luurd, wekt volgens de so- fsten de indruk dat de eer met de Kamer overeenge- [en taakstelling betreffen de spreiding rijksdiensten losse schroeven wordt ge ien iDe PvdA wil hierover op- lering. ^indhoos ïroorzaakt ote 4hade KSBERGEN (ANP) an kerkdorp St. Isidorus- in de gemeente iksbergen is maandag- id getroffen door een Ihoos. Jitallen bomen, zeker tien [vijftien huizen en boerde- liepen schade op. Vooral [pannen en eternietplaten rsten het ontgelden. De ide loopt volgens een ptting van de politie in de p duizenden guldens *831 slis w* W Ffipfif} i ïtë - j mm mmmmummm Ongeveer zeventig opvarenden van vijftien Europoortslepers hebben zich gisteren bij de staking van de stadssleepdiensten aangesloten. De schepen liggen in de Scheur- haven in Europoort. Loonstijging van elf procent nog onvoldoende (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM/UTRECHT De onderhandelingen tus sen de vervoersbonden en de havenwerkgevers werden gistermiddag beëindigd op het moment dat de bonden bij het begin hadden be paald: vijf uur. De vakbond sonderhandelaars kwamen met het volgende extra re sultaat thuis in hun kantoor in Utrecht: ingaande 1 juli 1979 een extra havenwerker-* stoeslag van 28,50 per week, nog eens vakantie-uit breiding met een dag en de mogelijkheid tot vervroegde uittreding op 62-jarige leef tijd. Tijdens de eerste onder handelingen in april was al een loonstijging met 12 cent per uur 4,80 per week dus), een extra vakantiedag, een prijscompensatie van 1 procent, een extra vakantie bijslag van 10 uurlonen en een VUT-regeling vanaf 63 jaar overeengekomen. Het nieuwste onderhandelingsre sultaat zou bovenop dat eer dere resultaat komen, dat door de vakbondsleden als onvoldoende was afgewezen en nieuwe onderhandelingen nodig maakte. Volgens woordvoeders CNV betekent het uiteindelijke onderhan delingsresultaat een loon stijging van elf procent. Onmiddellijk legde de onder handelingsdelegatie van de DEN HAAG (ANP) De kottervissers hebben in 1978 voor het eerst sinds vijf jaar weer zonder verlies gevaren. Daarmee kon echter maar een klein deel van de verlie zen over de afgelopen jaren worden goedgemaakt. Voor de grote zeevisserij (de trei- lers) gold eind 1978 een klein tekort. De opbrengsten van de garnalenvisserij ble ven achter bij de van 1977. Dit blijkt uit gegevens van het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI). De kottervloot, even groot als in 1977, bracht vijftien procent meer vangst aan wal en de totale opbrengst steeg met zestien procent. De winsten waren per schip over de gehele linie beter dan in 1977. Het is echter de vraag of deze resultaten voor de kotter- visserij, gezien de huidige pro blemen rond de olievoorzie ning, gehandhaafd kunnen blijven. De aanvoer van de grote visse rij steeg met 17 procent. Die vangst bracht echter twaalf procent minder op doordat de hoogwaardige haring was ver vangen door vissoorten die minder waard zijn. Dat is een gevolg van de vangstbeperkin gen voor haring. Dat het te kort niet groter is geworden, is te danken aan het veelvuldig stilleggen van de vloot. Dat werkte kostenbesparend en le verde bovendien een door het rijk verleende stillegpremie op, aldus het LEI. Volgens dit instituut ziet de toekomst voor de grote zeevisserij, bij voort gaande vangstbeperking, er somber uit. bonden dit resultaat voor aan het centraal bëstuur van de bedrijfsgroep havens. Dat be stuur adviseerde het bestuur van de bonden zich te vereni gen met de verdere uitbrei ding van de vakantie en van de VUT-regeling. Ook met de nieuwe toeslag, die het onaan gename en de zwaarte van het werk in de havens tot uitdruk king moet brengen en die nu een vast bestanddeel maakt van wat er eventueel aan be paalde toeslagen mogelijk was, ging het bedrijfsgroepbestuur akkoord, maar dan zou die toeslag niet op 1 juli maar op 1 ënuari 1979 moeten ingaan, e delegatie had hierop ook bij de werkgevers aangedron gen, maar nul op het rekest gekregen. De werkgevers, dwaarvan de achterban gisteren wel volle dig akkoord is gegaan met het resultaat, zei gtot het uiterste te zijn gegaan en niet verder te willen praten. De eis om met- terugwerkende kracht tot 1 ja nuari de toeslag door te bere kenen achtten de werkegevers geen haalbare kaart. MINISTER JANSON (SPORTZAKEN) SCHRIJFT NAAR LONDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Zuidafri kaanse minister van sport zaken Janson heeft in een brief aan het Internationaal Paralympics-comité in Lon den geschreven dat de sport bonden in zijn land op non- raciale basis zijn georgani seerd. Ook de afgevaardigden voor de volgend jaar in ons land te houden Paralympics worden uitsluitend geselecteerd op grond van sportieve prestaties en niet op grond van huids kleur. „De Zuidafrikaanse re gering kan zich met deze werkwijze geheel verenigen", aldus minister Janson. Het schrijven is van belang in het licht van een gisteren door de Tweede Kamer aangeno- Geen uitstel tariefverhoging openbaar vervoer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het vervoer per tram, trein en bus wordt met ingang van 1 oktober gemiddeld 5,5 procent duur der. De Tweede Kamer heeft daarvoor gisteren het groene licht gegeven door een motie van Van Thijn (PvdA) af te wijzen, waarin om uitstel van de tariefsverhoging werd gevraagd. Tegen uitstel verklaarden zich de regeringspartijen CDA en VVD alsmede de fracties van SGP en GPV. De regering kreeg de bood schap mee hoge voorrang te verlenen aan het samengaan van stads- en streekvervoer en het treinvervoer in stedelijke gebieden. men motie waarin om een on derzoek wordt gevraagd naar de doelstellingen en het selec tie-systeem van de Zuidafri kaanse sportorganisaties voor gehandicapten. Op voorstel van het CDA moet op grond van de resultaten van dit on derzoek worden vastgesteld of de Zuidafrikaanse sportbon den mogen meedoen aan de Paralympics. Volgens een in 1976 door Nederland gesteun de resolutie van de Verenigde Naties moeten sportcontacten met Zuid-Afrika worden gemeden, tenzij het gaat om contacten op „non-raciale ba sis". Overigens heeft een enquête van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek uitgewezen dat 89 van de Nederlandse bevolking geen bezwaar heeft tegen deelname van en ge mengde Zuidafrikaanse ploeg aan Paralympics. Moedig besluit van D'66 De partijraad van D'66 heeft deze week samenwerking met de PvdA en andere progressieve partijen afgewezen. Daar mee heeft D'66 definitief gekozen voor een eigen politieke koers, min of meer onafhankelijk van welke grotere stro ming in de landspolitiek dan ook. In de eerste plaats dient gesteld te worden, dat het besluit van D'66 getuigt van politieke moed, al zal het bij vele partij raadsleden mede zijn ingegeven door opportunistische angst voor stemmenverlies indien D'66 opnieuw met de PvdA zou worden vereenzelvigd. Het getuigt van moed, omdat als ge volg van deze stap D'66 zich diepgaand zal moeten beraden over de vraag, waar men politiek gezien uiteindelijk wél zal willen uitkomen, en dat is voor een partij als D'66 geen ge makkelijke opgave. HET besluit los van de PvdA verder te blijven gaan is het logische gevolg van de koers, die de D'66-fractie in de Twee de Kamer de laatste jaren gaandeweg is gaan voeren. Gestart vanuit het „redelijk alternatief" kwam die koers via „gema- tigde oppositie" langzaamaan op een plek in het politieke krachtenveld, die D'66 eerder tussen CDA en VVD doet staan, dan in de buurt van de PvdA. MAAR al komen D'66 en CDA op praktische punten in het politieke handwerk in de Tweede Kamer zeer vaak bij ei kaar uit, wat uitgangspunt betreft staan zij zeer ver van el kaar af. Het CDA bouwt voort op het Evangelie en is van daaruit een zeer principiële partij; D'66 bouwt in feite op niets meer dan het pragmatisme, met toenemende liberale trekken. Daarom zal D'66, na de nu gekozen koers, uiteinde lijk zeer waarschijnlijk het dichtst bij de VVD uitkomen. Als dat het geval zal zijn, is de duidelijkheid in de politie daar mee gebaat. Scheidend VVD- Kamerlid Berkhouwer commandeur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij zijn vertrek als lid van de Tweede Kamer is mr. C.Berkhouwer benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De versierselen bij deze koninklijke onderschei ding werden hem gister middag uitgereikt door minister Wiegel, die zijn „goede vriend" Berkhou wer roemde wegens een enorme staat van dienst. Berkhouwer, die sinds 1956 deel uitmaakte van de VVD-fractie, verlaat de Kamer in verband met zijn verkiezing tot lid van het Europees parlement. Zijn opvolger is mevrouw drs. N. Rempt-Halmanns de Jongh. Mevrouw Rempt (52) is op dit mo ment nog presidente van de Nederlandse Vrouwen raad. Ook het PvdA- Tweede Kamerlid Herman Drenth nam gisteren af scheid van het parlement. Zijn zetel wordt bezet door René Toussaint, tot voor kort PvdA-fractieleider in de Haagse gemeenteraad. De zangeres Nina Hagen moest giste ren worden gered uit het Amsterdam se subculturele cen trum Paradiso, waar brand was uitgebro ken na het ontplof fen van een verwar mingsketel. Zij staat hier in de armen van bandleider Fer- di, die haar uit het gebouw wist te krij gen. De hele kelder van Paradiso is uit gebrand. Ook de rest van het gebouw liep schade op. Illlllllllllllllllllllllliailllllllllll Het fraaie nazomerweer in onze omgeving wordt veroor zaakt door een gebied van ho- geluchtdruk, waarvan het cen trum vanmorgen boven het Ruhrgebied lag. Het trekt nu langzaam weg in de richting van de Alpen. Tegelijkertijd dringt een oceaanstoring op naar de Britse eilanden. Toch wordt voor morgen het groot ste deel van de dag vrij zonnig weer verwacht met middag- temperaturen van ongeveer 24 graden. De zuidenwind neemt langzaam iets in betekenis toe. Warm is het ook in de landen rond de Middellandse Zee. In Italië, in Spanje en op de Bal kan liggen de middagtempera- turen in het algemeen tussen 25 en 30 graden. Vooruitzichten voor vrijdag Zonnig en vrij warm, latei buien en afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp: omstreeks 14 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Dee?'" Lissabon Londen Maliorca München Las Palmas Tel Aviv Tunis REGERING HAALT BAKZEIL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- De regering is bereid opnieuw te bekijken of de Nederlan ders, die tijdens de oorlog in wat toen nog Indië heette verzet hebben gepleegd tegen de Japanse bezetters, in aanmerking kunnen komen voor een verzetspensioen. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM) zegde dit gisteren toe aan de Tweede Ka mer, nadat zij, in een debat over de positie van de zogeheten oorlogsge troffenen, door alle aanwezige frac ties onder hevige druk was gezet. Het Indisch verzet zal nu worden be sproken in een gezamenlijke vergade ring van de Vaste Kamercommissies voor Ambtenarenzaken en Pensioenen, voor Defensie, CRM en Buitenlandse Zaken. De uitslag van dat beraad wordt door mevrouw Kraaijeveld in de minis terraad gebracht, waarna de regering zal beslissen of zij een nieuw standpunt moet innemen. Dezelfde procedure zal worden gevolgd ten aanzien van dè Ne derlanders, die in een Japans concen tratiekamp hebben gezeten. Ook zij ko men momenteel niet in aanmerking voor een uitkering, zoals die wel wordt gegeven aan landgenoten, die door de Duitsers zijn vervolgd. Eén van de redenen, waarom de rege ring de Indische verzetsstrijders totnu- toe geen pensioen heeft willen geven, is de vrees, dat de oud-KNIL-militairen dan ook bepaalde rechten zouden kun nen doen gelden. Wat hun betreft staat het kabinet, evenals alle vorige kabi netten, op het standpunt, da Indonesië alle verplichtingen heeft overgenomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13