pap. ^NV ziet loonmatiging in gevaar komen Deze week extra voordefig bij uw Melkunie leverancier: Harrisburg" leidt tot aanpassing van Nederlandse kerncentrales Vliegtuig-ongelukken vaak te wijten aan menselijke fout Nederlands anti-boycotbeleid te slap QmdóaQowLO/nt Sanering Nutricia 240 banen weg ^vermcHJ* Geniet van dagvers. Van de Melkunie. weer ~~|INNENLANDLEIDSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 (Van onze sociaal-economische redactie) RECHT CNV-voorzitter Harm van der uien sluit op grond van de huidige ont- ikelingen niet uit, dat er volgend jaar ts terecht komt van de door de christelij- vakcentrale voorgestane loonmatiging, plaats van een gecoördineerd beleid, uit- itcnd gericht op handhaving van de ipkracht in alle bedrijfstakken, zou het eid van de vakbeweging volgens hem wel kunnen uitpakken dat wél voor heel Ierland een minimumgrens voor loonstij- g wordt vastgesteld, maar dat men overi- s maar moet zien wat er bij onderhande len uit te halen valt. CNV-voorzitter wees er gisteravond na af- ATERIEEL GEWIN KAN TOT RAMPEN LEIDEN loop van de vergadering van de CNV-verbond- sraad op. dat zijn organisatie en haar leden zich steeds bereid hebben verklaard tot loonmati ging, maar dan wel om daarmee de werkgele genheid te verbeteren. Maar dat beoogde effect is volgens hem niet of onvoldoende waarneem baar. Zou men als gevolg daarvan de oude loon strijd - in de ene bedrijfstak is financieel meer mogelijk dan in de andere - laten herleven, dan moeten de vakbonden daarin zoveel energie stoppen, dat ze aan zaken als werkgelegenheid, medezeggenschap, sociaal beleid en humanise ring van de arbeid niet toekomen. ..Als de vakbeweging gedwongen wordt van een gecoördineerd beleid af te zien, kan men de nullijn wel vergeten", aldus de voorzitter van het CNV, die wat dit betreft kritiek had zowel op de ondernemers als op de regering. Het CNV wil zich tot het uiterste inspannen om deze ongewenste ontwikkeling tegen te houden. „Materieel gewin op korte termijn leidt tot rampen op de langere duur en tot vertraging in de verbetering van niet-materiële arbeidsvoor waarden". Van der Meulen zei voorts dat zijn verbond sraad de stakingen in Rotterdam afkeurt, die van de havenslepers omdat ze contractuele ver plichtingen hebben, die van de havenwerkers omdat er al een CAO-resultaat was, dat de CNV-leden hebben goedgekeurd. Vandaar dat voorzitter Cor Groenendijk van de vervoers- bond CNV er aan toevoegde, dat er thans met de havenwerkgevers wordt onderhandeld op basis van FNV-voorstellen, niet op grond van CNV-eisen. „Ik benijd die jongens niet, want het ge schreeuw van de stakers overtreft de officiële eisen, die nu aan de orde zijn. En al hebben de havenwerkgevers nu tijdens de onderhandelin gen al meer geboden dan de vakbonden tevo ren ooit hebben gevraagd, die officiële eisen zijn te hoog voor de werkgevers, die overigens geen eenheid blijken te vormen", aldus Groe nendijk. Hij veronderstelde dat morgen een keerpunt in de staking kan betekenen, want dan is het betaaldag en de binnengekomen steunbedragen stellen volgens hem niet veel voor, terwijl de vakbonden geen stakingsgeld uitkeren. CNV tegen algemene verlaging van sociale uitkeringen (Van onze sociaal-economische redactie) JTRECHT Het CNV is het er niet mee eens, dat de verlaging van de sociale uitkeringen de zogenaamde werkwilligheid van werklozen zou moeten bevorderen, jaarmee wijst de christelijke vakcentrale een van de >elangrijkste opmerkingen af, die voorkomen in een itudierapport van de zogenaamde commissie „Knel- uinten Arbeidsmarkt". Deze commissie bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overheid heeft met deze stel ing en met andere opmerkingen sterk de aandacht getrok- cen. zodanig dat er van veel kanten al kritiek op is uitge diend. Het CNV wil het echter slechts zien als een „praat tuk" waarover in de nabije toekomst nog veel gediscus- ;ieerd zal moeten worden. det rapport legt een rechtstreeks verband tussen de hoogte van de uitkeringen en de gevolgen daarvan voor de ar beidsmarkt. De verbondsraad van het CNV ziet een en an der echter als een „betrekkelijke lukrake opmerking om de uitkering te verlagen" en wijst dit standpunt pertinent van de hand. „Een verlaging over de hele linie kan leiden lut onaanvaardbare onrechtvaardigheden", aldus de ver- xmdsraad van het CNV. Er zullen echter uitzonderings- vallen zijn, die een verdere studie noodzakelijk maken". NV dringt an op ;rlenging ibsidie ïgionale troepen f HAAG Het Christe- J Nationaal Vakverbond Bt dat de subsidie aan de aonale omroepen in Am- rdam en Noord-Brabant Izijn minst moet worden [lengd tot 1 januari 1981. voornemen van minis- Gardeniers van CRM, de subsidie aan beide re- nale omroepen per 1 ja- Vj te beperken „een be ziging voor de werkgele heid van de betrokke- aldus het CNV. Zij acht de voorgenomen maatregel evenmin bevorder lijk voor het afronden van de discussie over de meest gewen ste structuur en financiering van de regionale omroepen:,, Een te snelle beëindiging van de nationale subsidie maakt deze discussie onmogelijk". „Dit speelt te meer daar vol gens alle betrokken regionale overheden op zeer korte ter mijn (voor 1 januari) de regio nale financiering niet rond te krijgen is". Het CNV wijst er verder nog op dat de dreigen de opheffing van de beide re gionale omroepen een uiter mate kostbare zaak is, gezien de dan noodzakelijke afvloei ing van bijna 50 man perso neel. Ook de VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt het 'van uitermate belang' dat de mi nister de financiering van de regionale omroepen verlengt, 'ook als zij zichzelf hiervoor in eerste instantie niet verant woordelijk acht'. Aldus de me dia-nota 'Van grottekening tot satelliet' die kamerlid Wim Keja deze week heeft uitge bracht. Mgr. Bluijssen ziet uitkomst voor aantal Turkse christenen (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Bisschop Bluijssen van Den Bosch hoopt Hog deze week een aantal Turkse christenen in een an' Ier Europees land dan Nederland te kunnen onder- irengen. Zonder dat land met name te willen noemen ïeeft de bisschop gisteren laten weten, dat het een be- «rkt aantal zal zijn van de ruim veertig christenen, ie hun toevlucht hebben gezocht in de Grote Kerk te 75(Umelo. [gr. Bluijssen wilde hiermee reageren op het verwijt van Ie bezetters, dat hij niets voor hen zou hebben gedaan, iommige bezetters in Almelo hebben ook behoord tot de' iZ- groep Turkse christenen, die onlangs hun toevlucht in de int Jan te Den Bosch hadden gezocht. •genen, die thans in de Grote Kerk in Almelo verblijven, lullen geen last met de politie krijgen. Staatssecretaris ïaars van justitie heeft laten weten zeker niet van plan te Gof'jn 'n de kerk een politie-actie te laten houden. Burge rmeester Schneiders van Almelo zet zijn bemiddelingspo- [ingen ten gunste van de bezetters voort. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll Gekraakt Met het kraken van een leegstaand zie kenhuis hebben honderd woningzoe kende jonge Gro ningers gisteren wil len aantonen dat er ook voor hen nog ruimte is, al is het in oude voor afbraak bestemde panden en dat nieuw te bouwen huizen voor hen veel te duur zijn. Met het slopen van het gekraakte pand hadden slo pers gisteren willen beginnen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De reactorvaten (contain ments) van de twee kerncentrales in Neder land (Dodewaard en Borssele) zijn sinds en kele maanden gevuld met een inert gas. Dit om te voorkomen dat er ooit verbranding (lees ontploffing) van waterstofgas zal op treden bij een onverhoopt ongeval in een centrale. Deze maatregel, die thans ook geldt voor Ame rikaanse kerncentrales, is genomen naar aan leiding van het ontstaan van een waterstofgas bel in de Three Mile Island-centrale bij Harris- burg eind maart van dit jaar. Ir. J. Versteeg, medewerker van de kernfysische dienst van het ministerie van Sociale Zaken, deed deze mededeling gisteravond tijdens een voorlich tingsbijeenkomst in het provinciehuis te Arn hem voor o.a. colleges van B en W, Staten en raadsleden van gemeenten die vallen onder de zogenaamde alarmregeling Dodewaard. In de Gelderste Staten is eerder een stem opgegaan om de kerncentrale Dodewaard te sluiten. Een voorstel waarmee de aktiegroep „Stop Do dewaard" het van harte eens is, gezien ook de petitie die men gisteravond aanbood aan het college van Gedeputeerde Staten van Gelder land, waarin exact hetzelfde wordt gevraagd. „We voelen ons bedreigd", aldus woordvoerder Bert van Baggum, die pal tegenover de centrale woont. Oppositie eist ruime inspraak gesubsidieerde instellingen DEN HAAG (ANP) De oppositie-partijen PvdA, D'66 en PPR vinden dat niet alleen de personeelsleden van gesubsidieerde instellin gen maar ook de cliënten het recht op zeggenschap in beheer en bestuur van de in stelling dienen te krijgen. De oppositie heeft deze opvat ting neergelegd in een motie die gisteren door het PvdA- Tweede Kamerlid Van Keme- nade werd ingediend tijdens een een openbare commissie vergadering inzake het demo cratisch en doelmatig functio neren van gesubsidieerde in stellingen. De regeringspar tijen CDA en VVD willen de medezeggenschap beperken tot het personeel van een be paalde instelling. BRITSE HOOGLERAAR OP SYMPOSIUM VERKEERSVLIEGERS DEN HAAG (ANP) On geveer 70 van de ongeluk ken in de burgerluchtvaart is geheel of gedeeltelijk te wijten aan menselijke ver gissingen. Dit stelde de Britse psycholoog prof. Elwyn Edwards, docent aan de de faculteit voor lucht- vaartergonomie in Birming ham gisteren op het symposi um „Menselijke Factoren in de Burgerluchtvaart". Het sym posium heeft plaats in Den Haag, werd gisteren geopend door prins Bernhard en duurt tot en met vrijdag aanstaande. Kernvraag is hoe de menselij ke fout kan worden terugge drongen. Prof. Edwards sugge reerde gisteren dat de meest voor de hand liggende aanpak is de automatisereing in de luchtvaart verder door te voe- Volgens Hedy d'Ancona Universiteiten discrimineren AMSTERDAM (ANP) In onze samenleving heerst de opvatting dat het vraagstuk van de vrouwenemancipatie uitsluitend een kwestie is van opleidingsniveau. Deze opvatting is onjuist Ook academisch gevormde vrou wen worden belemmerd in hun. ontplooiingskansen. Zelfs in de hogere regionen van een universiteit spelen zij geen rol van betekenis. Aldus Hedy d'Ancona, eer ste kamerlid voor de PvdA, gisteren tijdens de opening van het academisch jaar van de universiteit in Amster dam. De roep om deze achterstand in te lopen door bij sollicitatie procedures vrouwen een voor keursbehandeling te geven, lijkt nog niet tot de universi teit doorgedrongen te zijn. De meeste hoge functies worden er opgevuld door interne pro moties. Ook in vakgroepbestu ren, comissies en subfaculteits raden zijn volgens Hedy d'An cona vrouwen met een lan taarntje te zoeken. Dode bij botsing trein en auto ROOSENDAAL (ANP) Een botsing tussen de Bretagne Ex press, en een auto op een met knipperlichten beveiligde overweg in Nispen bij de Bel gische grens heeft gisteravond de 42-jarige taxichauffeur J. Cappetijn uit Roosendaal het leven gekost. De auto van het slachtoffer raakte klem onder de locomotief. (GANISATIES VRAGEN WETTELIJKE MAATREGELEN fan onze parlementaire redactie) M HAAG - Wettelijke maatrege- tegen de eisen die door de Arabi- landen in het kader van hun Is- I-boycot worden gesteld zijn be- noodzakelijk. De maatregelen de regering begin augustus aan- idigde zijn volstrekt onvoldoen- Deze mening vertolkte de meer- icid van diverse organisaties die eren deelnamen aan een hoorzit- van de bijzondere commissie uit 'weede Kamer die zich met de >isch Boycot bezig houdt. De zitting is een voorbereiding op een uitvoerig debat dat de Tweede Kamer in oktober aan de boycot en zijn gevolgen in Nederland zal wij den. Zoals bekend konigde het kabinet be gin augustus scherpere maatregelen aan tegen de discriminatie in het alge meen en die van joden in het bijzonder. Dit was het directe gevolg van het rap port uit februari van de bijzondere boy cotcommissie uit de Tweede Kamer, die constateerde dat in Nederland op grote schaal tegemoet wordt gekomen aan de eisen die de Arabische landen in het kader van hun Israël-boycot stellen. Met name denkt de regering te gaan optreden tegen de zogenaamde niet- jood verklaringen. Tegen de negatieve goederenverklaringen, waarin wordt verklaard dat een product of delen daarvan niet uit Israël afkomstig zijn, zegt de regering niets te kunnen doen. Voor het overgrote deel van de gisteren gehoorde organisaties is het regerings beleid inzake de Arabische Boycot bij zonder teleurstellend en veel te slap. Behalve tegen de niet-joodverklaringen zou ook .wettelijk moeten worden opge treden tegen de negatieve goederen- verklaringen en in ieder geval tegen de legalisatie daarvan door de Kamers van Koophandel en het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Daarnaast pleitten vrijwel alle organisaties, waaronder de FNV en het CNV en de Nederlands-Is raëlische Kamer van Koophandel voor het invoeren van een wettelijk ver plichte melding door bedrijven die met boycoteisen worden geconfronteerd. Ook het kabinet denkt aan zo'n mel ding, maar wil die op basis van vrijwil ligheid invoeren. PvdA-Delfzijl bezwaren tegen royement DELFZIJL De afdeling Delfzijl van de Partij van de Arbeid heeft zich maandag in meerderheid uitgespro ken tegen het royement van de drie statenleden Martens, Brouwer en Tamminga. De •motie, waarin de afkeuring is vastgelegd, zal aan het hoofdbestuur en alle afde lingen van de partij in het gewest Groningen worden toegstuurd. De leden in Delfzijl vinden de maatregel, die verband houdt met het eigenmachtig opere ren van de drie, een schijno plossing voor de problemen die er binnen het gewest spe len. Ook wordt de argumenta tie van het hoofdbestuur on voldoende geacht. Zuid-Afrika en de Olympische Spelen HeT apartheidsregime in Zuid-Afrika heeft in Nederland terecht al heel vaak tot brede discussies geleid. In de Tweede Kamer is de vraag aan de orde geweest of er een fei telijke erkenning van de apartheid plaatsvindt, indien Ne derland bij de volgend jaar in Arnhem te houden Olym pische Spelen voor gehandicapten ook een Zuidafrikaans team toelaat. Het is goed dat een dergelijke vraag keer op keer opnieuw wordt gesteld. Dat voorkomt dat men gemak zuchtig terugvalt op dogmatische stellingnames, zonder dat men oog heeft voor eventuele nieuwe ontwikkelingen. In de Tweede Kamer is men sterk verdeeld over de vraag of het Zuidafrikaanse gehandicaptenteam aan de paraolym- pics mee zou mogen doen. Bepalend voor het antwoord op die vraag moet zijn de mate waarin de Zuidafrikaanse ge- handicaptenbond de apartheid bij het selecteren van de spe lers toepast. Daarover is nog onvoldoende duidelijkheid, en daarom heeft de Tweede Kamer terecht aan minister Van der Klaauw gevraagd met uitgebreide gegevens op tafel te komen. INDIEN blijkt, dat de Zuidafrikaanse gehandicaptenbond zich in haar beleid niets van het apartheidsprincipe aantrekt, dan is erkenning van die bond door deelname aan de para- olympics niet alleen rechtvaardig, maar kan het de interne strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika ook nog ondersteu nen. Een internationale erkenning van een geheel multi-ra- ciale Zuidafrikaanse organistie zal immers de apartheidspoli tiek kunnen ondermijnen. HeT is daarom wat al te simpel om dit kleine wapen niet te hanteren en vanuit een overigens verklaarbare eerste reactie dit sportcontact, net als andere, af te wijzen. Maar indien de nadere rapportage van minister Van der Klaauw straks ook maar enige mogelijkheid voor twijfel open laat over het mul- tiraciale karakter van de gehandicaptenbond, dan moet de Nederlandse stellingname volstrekt duidelijk zijn: ter wille van de slachtoffers van de apartheid mag en kan Zuid-Afri ka in dat geval niet aan de paraOlympics meedoen. (Van onze sociaal-economische redactie) ZOETERMEER De voedingsbonden FNV zullen zich niet langer verzetten tegen de saneringsmaatregelen die Nutricia heeft opgesteld. De bonden hebben gisteren aan gegeven de sanering volledig op de rekening van de 'di rectie te schrijven. De maatregelen komen er op neer dat in totaal 240 arbeidsplaatsen verloren gaan. Voorzover de plannen nu bekend zijn, verdwijnen bij Nutrcia in Zoetermeer ongeveer 86 banen, voor een deel echter in de verkooporganisatie, waarvan het personeel over het hele land verspreid woont. Ook in Amsterdam (77) en Etten-Leur (80) gaan banen weg. Op welke ter mijn de plannen worden uitgevoerd is nog niet zeker. ADVERTENTIE ^"1" pro' °"i]k als onlbijt en dessert <s,ttmdZOrnaar ,ussondoctf f,0 ntf 0dilkt t of Nijmegen krijgt leerstoel agrarisch recht NIJMEGEN (ANP) Mr. G. Heida, kantonrechter te Beesterzwaag, is met ingang van 1 september benoemd tot bijzonder hoogleraar voor de leerstoel „agrarisch recht" aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Het vak agrarisch recht is in de notariaatsopleiding van de juridische faculteit opgeno men. Doctpraalstudenten van andere studierichtingen kun nen dit vak als keuzevak ne- De weersverbetering die dins dag begon zal woensdag door gaan. De storing, die maandag in ons land zoveel neerslag gaf trekt via Oost-Duitsland ver der naar het oosten weg. Een hogedrukgebied boven Frank rijk breidt zich nu uit in de richting van ons land. Hierdoor zal het woensdag droog zijn met zonnige perio den, waarbij de temperaturen in het binnenland tot ongeveer drie en twintig graden kunnen oplopen. Ook op het weer in andere de len van Europa zal dit hoge drukgebied een gunstige in vloed hebben. In Frankrijk zullen de temperaturen boven vijfentwintig graden komen en in Engeland wordt het vooral in het zuidoosten meer dan twintig graden. In de toe stand in Zuid-Europa komt weinig verandering: middag- temperaturen van vijfentwin tig tot dertig graden en in Spanje en Portugal zelfs boven dertig graden. Wisselend bewolkt met in de ochtend mogelijk nog een bui. Middagtemperaturen ongeveer 18 graden. Matige, nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest. Geleidelijk afne mend. Zonnig en vrij warm. Later re gen met afkoeling. Weersvooruitzichten: min. temp.: omstreeks 13 gra den; max. temp.: omstreeks 21 gra den; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog et maal: 50 procent Weersgesteldheid van gisteren Aberdeen Barcelona Berhin Geneve Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Stockholm Casablanca

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9