'Mallegat' tekent protest aan tegen inhouding van subsidie Soliste Alexandra op hoogtepunt van sierlijke balletcarrière ^Noordierse kinderen in Sassenheim Lord mayor is a „jolly good fella" KINDERVIEW Komt de Koningin ook?" Twintig jaar op de planken met Han Ebbelaar Lisette (13) krijgt een hoogrode kleur als we het terras van het Americain hotel op het Amsterdamse Leidseplein opstappen. „Daar zit ze roept de Leidse scholiere ver schrikt uit. Even lijkt de vastberadenheid waarmee Lisette Visser bij ons in de auto stapte, verdwenen als sneeuw voor de zon. O ja, ze kent Alexandra Ra dius van het Nationaal Ballet wel. Ze had voor haar „kinderview" ook heel nadrukkelijk ge vraagd om een ontmoe ting met de danseres. Veel naar voorstellingen ge weest, maar nooit echt van dichtbij gezien of ge sproken. ,CÜlO tzen- n in edes- land einig ssing nifil' kon igers deze elf odig. g in v aar- uit, Peci moetfli chol- der li iken) Ka »n er 1 zal enenlri n de d-Li- CATWIJK Het Open Jongeren Centrum iet Mallegat wil beroep aantekenen tegen Ie uitspraak van de Katwijkse gemeente- •aad, om het begrotingsonderdeel activitei- en-kosten over 1979 niet te subsidiëren, oor de Mallegatraad, het bestuurslichaam /an het jongeren centrum, is het onbegrijpe- ijk dat na acht maanden draaien alsnog het tesluit genomen wordt die subsidie over dit aar in te houden. Zij stellen dat de kosten oor dit jaar al vast-liggen, zodat door het nhouden van de subsidie de zaken uit de tand dreigen te lopen. n de gemeenteraad van donderdag werd een imendement van het C.D.A. aangenomen dat nhield dat de activiteiten niet meer voor 80% ioor de gemeente gedragen gaan worden. Dit irincipe-besluit houdt in dat het Mallegat zijn irogramma's uit eigen baten moet bekostigen, ijdens deze raadsvergadering toonden het 'DA en de SGP zich nogal gebelgd over de ac- iviteiten en handelswijze van het Mallegat. Vooral het CDA stelde, en de fractieleider de J. Vink bevestigde dit later nogmaals, dat e wel de bestaansmogelijkheid van het Malle- financieel willen garanderen, maar dat ze niet in de activiteitskosten willen delen, met andere woorden, daar niet moreel verantwoor delijk voor wensen te zijn. Theo Lieverds, beroepskracht van het Mallegat, vindt dat de beslissing van de raad in strijd is met de verwachtingen die gewekt zijn. Hij stelt dat het centrum de begroting tijdig ingeleverd heeft, en dat men na acht maanden draaien niet meer verwacht dat de subsidie over dit jaar niet doorgaat. Volgens Theo zou de juiste weg zijn, om aanwijzingen te geven voor 1980, zodat de volgende begroting zonodig aangepast kan worden, maar dit jaar het gevraagde bedrag toe te kennen. De Mallegatraad die gisteravond vergaderde is dat niet met de gemeentelijke beslissing eens. Normaal is het zo, en volgens CRM de juiste weg, dat de gemeente richtlijnen van te voren geeft, waarna een begroting opgesteld kan gaan worden. Volgens Theo Lieverds is dat nog nooit gebeurd. Een reden te meer om tegen het raadsbesluit in beroep te gaan, aldus Lieverds. Voorlopig zal het probleem voorgelegd worden aan een rechtskundig adviseur. Het rapport daarvan komt weer ter tafel bij de Mallega traad, waarna de uiteindelijke beslissing wat te doen genomen wordt. Katwijker Ouwenhand geridderd KATWIJK De directeur i /an Ouwenhand's Rederij tn Visverwerking NV in Katwijk, de heer A. Ouwen- ïand is gistermiddag bij j? rijn afscheid van het bedrijf benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Ouwenhand kreeg de onderscheiding uitgereikt uit handen van burgemees ter C. Bos tijdens een bijeen komst in café restaurant De Zwaan aan de Katwijkse Boulevard. De heer Ouwenhand is ruim 40 jaar directeur geweest van het bedrijf. Hij is zijn loopbaan begonnen in het toenmalige fi liaal van de firma in Tilburg. In 1939 kwam de heer Ouwen hand naar Katwijk. Sedert de terugloop van de haringvangst hij zich toegelegd op de aan koop van vis uit de Scandina vische landen. LEIDSE COURANT Uwjünu h ocPTEMBtfl 1379 ALEXANDRA RADIUS EN LISETTE VISSER: Ook is ze heel mooi en erg aardig..." Alexandra Radius en Han Ebbelaar in het ballet „Twilight". Ten eerste wil ik mijzelf even voorstellen, ik ben Lisette, ik ben 13 jaar, en ik wilde graag Alexandra Radius van het NATIO NAAL BALLET kinderviewen. Silva de fo tografe, Ed de journalist en ik gingen naar Americain, een hotel-restaurant in Amster dam, waar wij met haar hadden afgespro ken. Toen wij daar kwamen kreeg ik wat te drinken aangeboden en begon daarna ge lijk met mijn vragen. Ten eerste vroeg ik haar hoe oud zij was toen ze begon te dansen, daar antwoordde zij op dat ze acht was toen zij begon. Toen zij acht was wilde zij beslist balletdanseres worden toen ze hoorde dat er een goede bal letschool was. Toen we een tiidje met haar gesproken hadden over hoe oud zij was toen zij begon vroeg ik haar hoe zij het vond om beroemd te zijn, zij vond dat een eng woord en zij zei dat zij er meestal niet aan denkt als ze moet optreden. Ik vroeg of zij kinderen aanraadde om ballet te gaan doen. Zij raadt het zeker aan vooral voor de ontwikkeling van je lichaam. Ook vroeg ik haar hoeveel uur je per dag moet oefenen. De hele dag oefenen zij en haar man Han Ebbelaar. Word je snel afge keurd?, was mijn 4e vraag. Het ligt er maar aan was het antwoord wat ik kreeg want als je niet goed genoeg bent voor de oplei ding zeggen ze dat meestal meteen. Binnenkort komt er een Gala-voorstelling van Alexandra Radius en Han Ebbelaar omdat zij 20 jaar samen dansen. Ik vroeg hoe ze het vond om alleen met haar man Han Ebbelaar een geschreven stuk samen te moeten dansen. Dat vond ze heel erg leuk omdat er haast nooit Gala-voorstellin gen zijn en ook omdat zij een koppel zijn vond zij het erg leuk. Tenslotte vroeg ik hoe oud je moet zijn als je niet meer mag dansen. Dat is heel verschillend want de een gaat er met zijn 30ste uit en de ander met zijn 60ste. Nadat we nog wat na had den gepraat kreeg ik haar adres waarvan ik van te voren het gevoel had dat ze op nummer 18 woonde wat later ook zo bleek te zijn. Midden in het Kinderview kwam Henk van der Meyden ook nog om een hoekje kijken. Verder een ontzettend leuke middag gehad met Silvia en Ed. Ik vind het heel erg leuk om Alexandra Ra dius te hebben gezien want ik had haar al tijd alleen van uit de verte gezien, ook is ze heel erg mooi en heel erg aardig. Lisette Visser (13) Leiden Het begint allemaal een beetje op Libelle's droom wens te lijken, met als tweede keus een huisarts, „want dat wil ik later wor den". Lisette heeft in lang vervlogen tijden een ballet carrière geambieerd. Maar ze kent zichzelf beter dan wie ook en ruilde haar bal letopleiding voor een soort gelijke cursus jazzballet. Het opgeven van de wens ooit eens beroepshalve op de spitsen te staan, heeft veel te maken met de mislukte poging van Lisette's oudere zus om beroepsdanseres te worden. „Jij moet maar vragen hoe oud ze is", had ik Lisette in de auto geïnstrueerd. „Want ik durf het niet te vragen en ik wil het wel graag we ten. Aldus geschiedde.... 37. En eerlijk is eerlijk, je zou het niet zeggen. Zelfs huis vriend Teun verlaat een ogenblik zijn gemengd ko- nijnenvoer om poolshoogte te komen nemen, als ik de door Sylvia gemaakte foto's thuis bekijk. Een interview met Alexan dra Radius in een perfecte entourage. Het overdekte terras van het „Americain" op het Leidseplein, met uit zicht op de schouwburg waar een ruim gedeelte van het leven van de danseres zich afspeelt. Alexandra; in intieme kring en krantenkolommen stee vast Lex genoemd.22 jaar professioneel balletdanse resdoor haar bescheiden lengte begonnen als „zwaantje" of „klein jonge tje" in het Nationaal Ballet- ....nu prima-ballerina van dit gezelschap....danste met Nurujev in „Le Corsaire", een ballet voor perfectionis tendanst met haar man Han Ebbelaar in alle delen van de wereld. Alexandra in een „pas de deux" met Lisette Visser Jubileum Alexandra Radius heeft wel plezier in een wat ongebrui kelijk interview met Lisette Visser. Half september danst de ballerina precies 20 jaar samen met Han Ebbe laar. Op 12 en 13 september wordt er door het jubileren de echtpaar dan een feeste lijke gala-voorstelling gege ven, met medewerking van talloze collega's uit binnen- en buitenland. Hoogtepunt in het avondvullende pro gramma is een speciaal voor de gelegenheid en het echt paar geschreven „pas de deux". Als we met de dan seres praten geeft ze met haar man gemiddeld één in terview per dag. Het is dan weer eens heel iets anders om met een kind (nou ja, kind) te praten over je be roep. „Hoe is het nou om beroemd te zijn?", is nou niet bepaald een journalis tieke standaardvraag. „Ik weet eigenlijk niet wat ik me daarvan voor zou moeten stellen", zo luidt het antwoord. „Ik vind het ook eigenlijk een rotwoord. Soms word je weieens her kend op straat en groeten de mensen je. Dat is natuur lijk- best wel leuk. Maar als ik in de studio sta te zweten bij de repetities, denk ik toch -niet: kijk mij nu eens beroemd zijn". Alexandra bloost voor het eerst als Lisette langs haar neus weg vraagt of „de ko ningin soms ook komt". Die blijkt dan inderdaad uitge nodigd te zijn. „Maar of ze naar het gala komt, weel ik echt niet. Ik hoop het na tuurlijk welmaar aan de andere kant is het zo dat het Nederlandse Koninklijk Huis helemaal niet zo „bal- let-minded" is. Alexandra is op haar 8ste jaar begonnen met 1 a 2 bal letlessen per week. Op haar 14e jaar kreeg ze iedere dag lessen. Een jaar daarna be gon de kleine ballerina bij het Nationaal Ballet als „zwaantje" en in kleine solo-rolletjes. Later stapte ze uit het balletgezelschap om toe te treden tot het Neder lands Danstheater waar destijds meer de nadruk lag op modern ballet. Na drie jaar werd Alexandra soliste binnen dit gezelschap. Hier ontmoette ze ook Han Ebbe laar, /ormde met hem ji renlang een koppel om in 1963 in het huwelijk te tre den met de in elk opzicht ideale partner. In Neder land een.beetje uitgekeken, vertrok het echtpaar zo'n tien jaar geleden naar de Verenigde Staten om daar de liefde voor het klassieke ballet weer op te vatten. Terug Terug in Nederland werd Alexandra onbetwist soliste van het Nationaal Ballet. Toen ging ook haar langge koesterde wens om met de wereldberoemde Rudolf Nurujev te dansen in ver vulling. Nu beginnen Han en Alexandra al weer aan het 10e balletseizoen in Ne derland. Samen dezelfde baan, wordt je daar niet doodmoe van „Ach, we zijn natuurlijk wel erg intensief bezig met ballet. Ook thuis praten we er natuurlijk veel over. Maar dat is eigenlijk niet hinderlijk. De meeste men sen praten thuis toch ook over hun 'beroep. We heb ben tegenwoordig wel meer vrienden buiten de ballet- wereld dan vroeger. Vroe ger werd je als dansers al tijd zo in een bepaald vakje gestopt.' Je ging om met je eigen vakgenoten, en ver der niet. Nu zijn die nor men gelukkig wat ruimer". Over Han Ebbelaar: „We vullen elkaar op een leuke manier aan. Niet alleen op het toneel, maar ook privé. Al lang voordat we ge trouwd of verliefd waren, werden we in een ballet al bij elkaar geplaatst. De meeste mensen hadden het in het begin helemaal niet door" Alexandra Radius en Han Ebbelaar willen voorlopig nog niet stoppen met dan sen. „Ja, voor mannen is het vaak moeilijker, maar er zijn danseressen die tot hun zestigste doorgaan. Het ligt eigenlijk helemaal aan je figuur, positie en -tech niek. Ik wil in ieder geval tot m'n 45e doorgaan en ik kan nu niet zeggen hoe we er dan over denken. Ik zou als ik moest stoppen met dansen toch zeker graag bij het ballet willen blijven als coach of repetitor". ED OLIVIER ren zelf met verf en papiér van Sikkens aan de gang mochten. Er werden vele mooie schilderijen gemaakt die binnenkort in Sassenheim zul len worden geëxposeerd. Mor gen, de laatste dag dat de kin deren in Sassenheim zullen zijn, wordt een bezoek aan Duinrell gebracht, 's Avonds is er een groot eindfeest in het gebouw van Cees en Ineke. 1oday I've got a good idea te become very rich n a short time. I'll start a take away food store n the centre of Belfast and sell only chips with ■inegar. There's nothing you Northern Irish 'oungsters like more than chips. You can eat ruck-loads of chips and you showed that cle- rly when we had lunch yesterday afternoon vi'th the lord mayor and the two aldermen of tassenheim in the canteen near the sports hall. \t first there was bread and cheese and ham, iut when you heard there was chips as well •ou didn't want to eat any more bread and en- oyed the chips. There couldn't be enough of hat stuff. After the lunch you all sang For ie's a jolly good fella" to the lord mayor and to ell you the truth I must agree with you. He is. iut there were plenty of other jolly good fel- ows in the morning when we visited the Sik- rens paint-factory. First we saw a film about taint making and paint using and then we vere taken to a large room where we could do ome painting ourselves. Really nice paintings you made and they'll be exposed in Sassenheim some time after you have left. Then the people of the Sikkens factory made a tour with us around the factory. At the end you all got pre sents. A. small cap, a little game and a drawing which you can colour yourselves. Today we did sports in the morning and some flowerarranging in the afternoon. Tomorrow will be the last day we made a programme for you. We will go to a large amusementspark south of Sassenheim, where many things can be done, including swimming. So take swimming gear with you tomorrow. In the evening, after the dinner in the Zevensprong building there'll be a big party in the samë place where we had carnival. For this party all the foster parents and the people who helped us making the pro gramme are invited. There'll be some surprises for you, there's life music and prizes will be gi ven away for the most beautiful scrap book. FRITS BEUTICK SASSENHEIM Gisterraid- pag kon nauwelijks genoeg pa- at worden aangesleept in de kantine van de Sassenheimse kporthal, toen de Noord-Ierse kinderen daar op kosten van net gemeentebestuur de lunch gebruikten. Burgemeester fCret en de twee wethouders karen bij deze lunch aanwezig fen aan het einde van het pa- jatfestijn werd het gemeente bestuur spontaan toegezongen: For he's a jolly good fel low. In de ochtend brachten de kinderen een paar fijne uren door in de Sikkens lakfabriek. Sikkens liet de kinderen een film zien over verf en verf .maken en daarna was er een excursie over het bedrijfster rein. Zeer succesvol was daar na het ogenblik dat de kinde-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7