CjjF unmecke Lampe „Kerk als instituut bedreiging voor geloofsbeleving" 1 Internationale invloed Nederland I I van behoorlijke I betekenis Ski Fleur is de jonge beha. Dwaze moeders" vragen kerk om hulp Missionarissen in Indonesië in moeilijkheden BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 ±1 „De kerk als instituut vormt een permanente be dreiging voor de geloofsbe leving", aldus ds Mooi, se cretaris van de Nederlands Hervormde kerk op de tweede kerkenconferentie in Overijssel. Voor het functioneren van de kerk zijn organisatievormen volgens ds Mooi noodzake lijk maar zij mogen geen doel op zichzelf zijn. „Dit houdt bijvoorbeeld in dat de kerkelijke autoritei ten, zowel hoog als laag, niet de pretentie moeten hebben boven hun medegelovigen te staan. Dat is lang niet altijd even gemakkelijk", zo stelde ds Mooi. die het logisch vond dat er binnen de christelijke kerkgemeenschap verschil len van inzicht voorkomen. „Dat is overigens helemaal niet zo erg omdat begin- en eindpunt bij de ruzies het gemeenschappelijk geloof zijn", meende hij. Ds Mak. oud-praeses van de Gereformeerde kerk pleitte er voor dat in het kader van de tweede kerkenconferen tie een nauwere relatie ont staat tussen de kerken en de met hen verwante groepen, zoals die voor oecumene en jeugdwerk. Door meer sa menspraak zal men, volgens ds Mak, tot de slotsom ko men, dat ze wat de grote lij nen betreft, met hetzelfde bezig zijn. Het doel van de tweede kerkconferentie is de ver breding van oecumene in ons land. Kardinaal Wille- brands wees in zijn toe spraak op de betekenis en de noodzaak van de samenwer king tussen de kerken. De grote problemen in de we reld maakten en maken deze samenwerking steeds urgen ter. De kardinaal herinnerde aan het feit dat veertig jaar geleden de tweede wereld oorlog uitbrak. „Door het grote lichamelijke en geeste lijke leed dat over de men sen kwam, leerden de chris tenen elkaar beter kennen. De oecumene ontwaakte." Ook vandaag eisen de we reldproblemen een gemeen schappelijke aanpak. „Er is een breuk ontstaan tussen evangelie en cultuur. On recht en verdrukking zijn in vele structuren ingebouwd. De bisschoppen in de derde wereld werken aan de be strijding van hongersnood en ziekten. Er bestaat groot onrecht in de internationale betrekkingen en handelsre laties. Het economische en culturele neo-kolonialisme is erger dan het oude politiek- kolonialisme. De kerk heeft de plicht de bevrijding van de mensen in de Derde We reld te verkondigen." De aartsbisschop vroeg ook de zwakke groep in eigen land niet te vergeten: „Wat kun nen we doen voor kansarme jongeren, bejaarden, gehan dicapten, vreemdelingen en vluchtelingen? Veel van deze problemen gaan de plaatselijke mogelijkheden ver te boven, maar ook aan de basis kan heel wat ge daan worden. Binnen ons privéleven moeten we be schikbaar zijn voor elkaar. Er moet een nieuw leven speil ontstaan die gebouwd is op de hoop. De kerkelijke hoop op de beloften van God inzake het rijk Gods, dat midden onder ons is en tege lijk nog komende." De „dwaze moeders van het Meiplein" te dwenen personen te vragen. „De kerk, die Buenos Aires, een groep vrouwen van wie door hem vertegenwoordigd wordt, kan niet familieleden verdwenen zijn, hebben in een onverschillig tegenover de houding van de re- brief aan de voorzitter van de Argentijnse gering blijven", schrijven ze. De vrouwen wij bisschoppenconferentie, kardinaal Raul zen er verder op dat nog steeds mensen in Ar- Primatesta, de kerk om hulp gevraagd. gentinië „verdwijnen". Alleen in de maand au- De kardinaal wordt verzocht bij de militaire gustus zijn er al zeven mensen op klaarlichte regering opheldering over het lot van de ver- dag gearresteerd. open Pastorale beleid kern Limburg: van nationale synode De stuurgroep „Open Kerk hedendaagse maatschappij, het Limburgse bisdom en be- Limburg" heeft in een Wij, gelovigen, hebben aller- langrijke groepen, zoals basis- schrijven aan de Nederland- minst behoefte aan verklarin- groepen, de theologische ho se bisschoppen gevraagd gen van bisschoppen over de geschool van Heerlen, de reli- niet de geloofsleer, maar macht en het gezag van iede- gieuzen, enz. De stuurgroep is het pastorale beleid als eer- re bisschop t.a.v. zijn eigen di- van mening dat het overleg ste punt op de agenda van ocees", aldus de verklaring binnen de r.-k. kerk in Ne- de nationale synode te van de stuurgroep „Open derland is vastgelopen vanuit plaatsen. Kerk Limburg". het bisdom Roermond. Zij Verder geeft de stuurgroep de vragen de bisschoppen acht te „Op de synode zal het moeten bisschoppen het advies bij de slaan op hen die „binnen het gaan over de zorg om de mens voorbereiding van de synode officiële spreken van het in de kerk en over onze ver- uitvoerig advies in te winnen Roermondse bisdom geen antwoordelijkheid t.a.v. de bij de diverse geledingen van stem meer hebben". Er zijn, voor zover bekend, nog geen anderen is de verblijfsvergunning wel het buitenland betroffen. Het tweede de- missionarissen uit Indonesië uitgewe- verlengd, maar slechts voor beperkte creet eiste de vervanging van buiten zen. Wel zijn er moeilijkheden en on- termijn en/of met de mededeling dat dit landse krachten door Indonesische bin- duidelijkheden bij de verlenging van de laatste maal was. nen twee jaar. Vooral op verzoek van tijdelijke verblijfsvergunningen van In augustus 1978 vaardigde het Indonesi- het rooms-katholieke episcopaat is deze missionarissen in Indonesië", aldus sche ministerie van godsdienstzaken laatste bepaling verzwakt. Tot nu toe, zo deelt de missieprokuur der Francisca- twee decreten uit, die respectievelijk de schrijft de Indonesië-kenner prof. dr. J. nen te Haarlem mee. verbreiding en bevordering van de gods- Verkuyl in het meinummer van „VU- Van sommige missionarissen is het ver- dienst en de personele en financiële magazine", is nog geen gevolg gegeven zoek tot verlenging aangehouden. Van steun voor religieuze instellingen vanuit aan de uitvoering van de decreten. £llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||l!^ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de wereldkaart is Nederland slechts een stip, maar wanneer in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties of een van de andere organen van de VN de Nederlandse vertegenwoordiger het woord voert wordt er in het alge meen goed geluisterd, niet omdat ze zo briljant zouden spreken (meestal is dat niet zo), maar omdat de stand punten van de Nederlandse regering door velen interessant worden ge vonden. En wie wel eens een Neder landse minister van Buitenlandse Zaken of van Ontwikkelingssamen werking op een buitenlandse reis heeft vergezeld heeft kunnen erva ren dat zo'n bezoek in de betrokken hoofdsteden - van zeer grote en zeer kleine landen - als „belangrijk" wordt gezien. Men kan zich afvragen wat daarvan de reden is. Nederland neemt, internatio naal politiek gezien, geen uitzonde ringspositie in, zoals bijvoorbeeld Zwit serland. Ons land heeft zich gebonden aan en verbonden met internationale organisaties als de Europese Gemeen schap en de NAVO. In veel opzichtèn kan van Nederland op het internatio nale politieke toneel geen beleid ver wacht worden dat veel afwijkt van dat van deze organisaties. En toch wordt in de wereld van Nederland een extra di mensie verwacht, een eigen geluid. Heel duidelijk klonk dat eigen geluld door tijdens de vorige kabinetsperiode, toen Van der Stoel en Pronk het beleid maakten en presenteerden. Bij het aan treden van de huidige bewindslieden Van der Klaauw en De Koning vernam men in Nederland en daarbuiten de vrees dat het Nederlandse beleid „grij zer" zou worden, een vrees die niet be waarheid is. Van der Klaauw gaf daar van vorige week maandag in een open bare commissievergadering van de Tweede Kamer nog een treffend staal tje toen hij meedeelde dat ons land bij de Lomé-onderhandelingen een wat geïsoleerde positie innam toen het een sterke nadruk wilde leggen op de men senrechten in de betrokken ontwikke lingslanden. Over de achtergronden van het Neder lands buitenlands beleid is in de loop der jaren veel geschreven: in artikelen in dag- en weekbladen en tijdschriften als de Internationale Spectator, maar ook in boeken. Niettemin zijn we ver heugd over het feit dat vandaag een boek verschenen is dat het na-oorlogse Nederlands buitenlands beleid breed analyseert. Het is (in de Engelse taal) geschreven door dr. ir. Joris J.C. Voor hoeve en draagt als titel „Peace, Profits and Principles Aanvulling en vervolg Voorhoeve, medewerker van de We tenschappelijke Raad voor het Rege- rinmgsbeleid (WRR), liet ook vorig jaar al van zich spreken door, onder auspi ciën van de WRR, een rapport uit te brengen onder de titel: „Internationale macht en interne autonomie", waarin hij aangaf hoe Nederland zijn interne autonomie het best kan bewaken (nl. door een actief en constructief aandeel te blijven nemen in de regionale en mondiale samenwerkingsverbanden waarbij het zich na de Tweede Wereld oorlog heeft aangesloten). Het nu bij Martinus Nijhoff verschenen boek is daarop een belangwekkend vervolg, al staat het er formeel los van. Voorhoeve schetst in het nu versche nen boek eerst de historische ontwik keling van ons land als zeventiende- eeuwse grote mogendheid tot een klei ne moderne staat die door vergaande internationale onderlinge afhankelijk heid wordt gekenmerkt. Ook beschrijft hij de belangrijkste sectoren van het na-oorlogse beleid: de veiligheidspoli tiek (NAVO, WEU), de regionale inte gratie (Europese organen, Benelux) en de mondiale samenwerking, inclkusief ontwikkelinghshulp. Wat betreft het veiligheidsbeleid legde Nederland grote nadruk op elementen als: prioriteit aan het Atlantisch bond genootschap, de leidende rol van de VS steunen en West-Duitsland in het Wes ten integreren. Ten aanzien van het re gionaal beleid maakte ons land zich sterk voor openheid van de EG naar buiten, beperking van de macht van de grote lid-staten en het scheppen van supranationale en democratisch gecon troleerde organen. In het mondiale be leid werden accenten gelegd op de in ternationale rechtsorde, bestrijding van de wereldarmoede en verdediging van de rechten van de mens. Spanningen Volgens Voorhoeve zal het voeren van een buitenlands beleid er niet gemak kelijker op worden. Er kunnen meer spanningen gaan optreden tussen de traditionele beleidssectoren (nationale veiligheid en regionale samenwerking) en de mondiaal-idealistische sector (ontwikkelinghssamenwerking, wapen beheersing en ontwapening, en be scherming van de mensenrechten). Tweespalt zou tot verlies van effectivi teit kunnen leiden. De schrijver geeft aan het slot van zijn boek een aantal belangwekkende ad viezen. Hij vindt nodig: een hooggek walificeerd en analytisch ingesteld di plomatiek apparaat, een loyale bondge nootschappelijke opstelkling en een sterke internationaal-economische posi tie. In het licht van recente binnen landse discussies is ook interessant dat hij vraagt om „binnenlands begrip van de tactische complexiteiten van de we reldpolitiek en afronding van interne politieke debatten met een zo breed mogelijke overeenstemming". Dat laat ste is hard nodig omdat een minister van BZ extra veel sterker staat als hij een brede meerderheid in het parle ment achter zich heeft. Voorhoeve toont duidelijk aan dat klei ne staten een niet-geringe invloed kun nen uitoefenen. Omdat Voorhoeve's Boek in het Engels geschreven is en in zekere zin ook op lezing door buitenlanders gericht is (onder meer is een beschrijving van het Nederlandse bestel opgenomen) zal het buiten ons land, gegeven de belangstel ling die daar bestaat voor het beleid van het Nederlandse „BZ", elders veel lezers vinden, maar ook in ons land verdient het boek veel aandacht. EVERT MATHIES J.J.C.Voorhoeve: Peace, profits and principles, a study of Dutch foreign policy. Uitgave Martinus Nijhoff, Den Haag. Prijs: paperback 32,50, gebonden 45,00. Monument voor door Nazi's vermoorde homofielen AMSTERDAM Verte- gen woordigers van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homo- sexualiteit COC en van PvdA, PPR, PSP en CPN in Amsterdam heb ben zich verenigd in een stichting met het doel een monument op te richten voor de nage dachtenis van de 200.000 homosexuelen die in de Tweede Wereldoorlog door de Nazi's zijn ver moord. De stichting is al bezig met het leggen van contacten met kunste naars {lie in aanmerking kunnen komen voor het ontwerp. Verkeerd parkeren LEIDEN In totaal auto's stonden gisteravond ver keerd geparkeerd in de Ka- gerstraat en omgeving. De parkeerders waren allen be zoekers van de avondschool „Boerhaave", die gisteren het nieuwe leerjaar startte. Veel nieuwe leerlingen zijn met de parkeersituatie ter plaatse onbekend. De parkeer- drukte was dusdanig uit de hand gelopen dat zelfs de bus sen er niet meer doorheen konden komen. De politie heeft geen bonnen uitgedeeld, maar zal binnenkort de situa tie met de schoolleiding be spreken. Verhuizing ge meentebestuur Leiderdorp LEIDERDORP Het ge meentebestuur en de mede werkers van gemeentesecreta rie en gemeentebedrijven van Leiderdorp gaan morgen ver huizen naar het nieuwe ge meentehuis in Winkelhof. Vandaag in de namiddag wordt ingepakt. De verhuis wagens staan morgenochtend al om half acht klaar. Het is de bedoeling, dat alle afdelingen van de Hoofdstraat en het bu reau van gemeentebedrijven aan de Van Diepeningenlaan in één dag overgaan. Donder dag 6 september wordt ge bruikt om alles wat verhuisd is weer een beetje op zijn plaats te krijgen. In verband daar mee zijn de gemeentelijke bu reaus op 5 en 6 september voor het publiek gesloten. Alleen het bureau burgerlijke stand is voor aangifte van geboorte en overlijden op donderdag 6 sep tember weer open, uiteraard op het nieuwe adres: Staten- daalder 1. Het laatste huwelijk in het oude gemeentehuis wordt op de verhuisdag, morgen om twee uur gesloten tussen Pie- ter van der Sluis (23) en Elisa beth Monique Heijveld (20). Zij worden in de echt verbonden door de heer D. Leenen sinds kort ambtenaar van de bur gerlijke stand. Dienstplichtigen blijven nodig voor VN-macht DEN HAAG Voor uitzen ding naar Zuid-Libanon in het kader van de VN-vredes- macht beschikt Nederland nog steeds over te weinig vrijwilligers. De aflossing van de Nederlandse Unifil- eenheden in augustus kon nog geheel met vrijwilligers tot stand komen, en deze maand zijn slechts elf dienstplichtigen nodig. Maar voor de aflossing in november ziet het er waar schijnlijk moeilijker uit,f£A omdat er dan vrij veel speci alistisch personeel moetfle worden aangewezen. Dit hebben de ministers Schol- e ten (defensie) en Van der I Klaauw (buitenlandse zaken)p; schriftelijk aan de Tweede Ka- i mer laten weten. Zij wijzen er|>( verder op dat Nederland zal a. doorgaan met het verlenen roe van actieve steun ook aan de r VN-vredesmacht in Zuid-Li-h; banon. Onder de naam Ski fleur is een werkelijk beeldige beha uitgebracht: een jonge beha in fijne frivole kant, met een wat Franse sfeer. Leuk om te zien, heerlijk om te dragen. Komt u maar eens kijken. Beha f43,90 Bijpassend slipje f 17,95 Breestraat 126-Leiden 071 - 130960 Poplin Jack. In: caramel en lichtgroen. Met warme ruitvoenng. Maat 176: van 85.- voor 70- Maat 116: van 75- voor QQ Fantasie pullover. In: grijs, groen en marine. Maat 176: van 20- voor 18- Maat 116: van 16 - voor 14,- Cord Jeans. Van 1009o katoenen smalrib. In diverse modekleuren. Maat 176: van 36 - voor 28- Maat 116:van32-voor 24,- Opmerkelijke mode voor jongens van 6-16 jaar. NIEUWEN HARTSTIKKE LEUK Links: chintz jas met warme borgyoering en smockpas. Paars, rood, blauwen, 'Inieuwste, in changeant. Mt. ll6(145-h/.C t/m 152(169.-)- Va. JfijT Vrolijke overgooien van cordu roy met stepgameringjn paars. Mi. 98(49-1 t/m 152 (65.-j. Va. paars en cydaam.r~J ML 116 t/m 170. J/.~

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6