Or anjevereniging redt het 1200-jarig bestaan Leiderdorp Conservenfabri ek Uyttewaal bestaat vijftig jaar Bernardus legt leden droog Huize Ursula bouwt voor alleenstaanden in Nieuwveen 1200 JAAR LEIDERDORP Openstelling postkantoren gewijzigd Langeraars produkt over de gehele wereld bekend Tijdens vergaderingen: REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 vy. iniïitt" Hoogtepunten uit het pro gramma 1200 jaar Leider dorp: Vrijdag 7 september: Herden kingsbijeenkomsten: 19.30 uur „De Scheppingskerk"; 20.00 uur „De Dorpskerk". Zaterdag 8 september: Histo rische optocht „Twaalf eeu wen Leiderdorp 13.30 uur start v.d. Marckstraat. Dans feest: 21.00 uur RIO. Woensdag 12 september: Sportvrouw -sportman sportclub van het jaar van Leiderdorp 21.00 uur Sport zaal „Op Dreef". Donderdag 13 september: Braderie met oud-Hollandse ambachten. Zaterdag 15 september: Wiel- lerronde voor amateurs en liefhebbers 10.00 uur start Tollenaersingel. Sportmanifestaties en wed strijden 12.30-17.00 uur sport park „De Bloemerd" Zondag 16 september: Open luchtconcert. Harmonie „St. Cecilia", Voorburg. 13.00 park „De Houtkamp". Zaterdag 22 september: Grote Kermis Engelendaal tussen Laan van Ouderzorg en Vronkenlaan. Vrijdag 21 september: Ope ning nieuwe gemeentehuis 15.00 uur door Commissaris van de Koningin van Zuid- Holland Mr. M. Vrolijk. Ver- enigingsdefilé 19.30 uur start Fred. Hendrikplantsoen. Zaterdag 22 september: Ge meentehuis „Open Huis" Draaiorgelconcours 12.00 uur Hubrechtplein Ringrijden met aangespan nen paarden 13.30 uur Fred. Hendriklaan. Mr. Pieter van Vollenhoven reikt de prijzen uit. Biertap wedstrijd 11.00 uur Fred. Hendrikplantsoen. Gondelvaart 18.00 uur Oude Rijn. Groot Vuurwerk 22.30 uur park „De Houtkamp". Zondag 23 september: Open luchtconcert „New Oxford shire Brass" 14.00 park „De Houtkamp". De toneelvereniging To-Ver- Lei organiseert op 8, 13 en 20 september een wagenspel „Esbattemant van de appel boom". Op dinsdag 11 sep tember brengt deze toneelve reniging ook het blijspel „Ap peltjes voor de dorstin het gebouw Zijlkwartier. Er zijn filmvoorstellingen voor de jeugd en ook worden de be jaarden en zieken in de feest viering betrokken. Verder verzorgt iedere Leiderdorpse vereniging een of ander eve nement tijdens de feestperio de. 7 Mn 22 september T DE TALRIJKE EVENEMENTEN E VLfETSTRA bv LEIDEN inrrvatónalsn jac.v. earnpenfaantel. 766300 LEIDERDORP „Als de Koningin morgen af treedt, dan is de grootste oranjevereniging van Nederland bankroet". Deze uitspraak komt uit de mond van Rien Blauw (47), secretaris van de Oranjevereniging Leiderdorp. De reden, dat door deze denkbeeldige koninklijke stap de oranjevereniging in een deplorabele financiële situatie zou geraken, is de groots opgezette vie ring van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. Dat de Leiderdorpers zich van 7 tot 23 septem ber in het feestgewoel kunnen storten is te dan ken aan de voortvarendheid van het bestuur van de 2000 leden tellende oranjevereniging. Op een moment dat de coördinatiecommissie onder voorzitterschap van de heer R. Poels, die aanvan kelijk de viering van 1200 jaar Leiderdorp zou or ganiseren, haar activiteiten staakte, sprong de oranjevereniging te hulp. Gebrek aan voldoende financiële middelen om een passende viering op touw te zetten waarbij de gehele Leiderdorpse sa menleving betrokken zou zijn, was voor de coördi natiecommissie aanleiding er mee op te houden. Men had tevergeefs aangeklopt bij het gemeente bestuur voor een subsidie. De Oranjevereniging Leiderdorp heeft zich toen bereid verklaard de organisatie van het feest op zich te nemen en deed wat de coördinatiecommis sie al eerder had moeten doen: voor een gezonde Het feestcomité. Van financiële basis zorgen. Trots zegt dan ook Willem v.d. Wijngaard, al meer dan 25 jaar voorzitter van de oranjevereniging en dientengevolge ook wel „Willem van Oranje" genoemd: „Toen de coördi natiecommissie er geen gat meer in zag hebben wij 30.000 gulden beschikbaar gesteld om de eerse aan loopkosten op te vangen onder voorwaarde dat de oranjevereniging het feest zou organiseren met medewerking van alle andere verenigingen". En die medewerking kwam er. Op 7 januari was het Dorpshuis gevuld met vertegenwoordigers van het Leiderdorpse verenigingsleven. Secretaris Blauw is nog onder de indruk van de enorm grote opkomst. „Allen zeiden volmondig ja op de uitnodiging van hsEH links naar rechts: Rien Blauw. Willem van de Wijngaard en Roel Baaima. ons bestuur om het feest mee te helpen organise ren. Ook de middenstandsvereniging en de politie zegden hun medewerking toe". Deze eerste bijeen komst resulteerde direct al in een draaiboek en in een slotbijeenkomst op 30 mei werden de puntjes op de i gezet. Erkenning Het enthousiasme was intussen niet onopgemerkt gebleven bij het gemeentebestuur, die tenslotte tot de erkenning kwam, dat men zich aanvankelijk te passief had opgesteld. Een garantiesubsidie van 25.000 gulden ter dekking van eventuele tekorten was het gevolg. Met sponsoring van het bedrijfsle ven heeft men de zaak financieel rond weten te krijgen. Het bestuur van de oranjevereniging heeft grote verwachtingen van het programma dat is uitge groeid tot een klein boekwerkje wat in een oplaag van 7000 stuks in Leiderdorp is verspreid. Vooral op de hoogtijdagen tijdens de drie weekeinden ver wacht men een massale toeloop naar de verschil lende evenementen. „Sommige winkeliers hebben al toegezegd hun zaken om 14.00 uur te sluiten", zegt een optimistische Roel Baaima (32), die een groot aandeel in het commerciële gebeuren heeft gehad. LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE De openingsuren van de postkantoren zijn met ingang van gisteren ge wijzigd. In Leimuiden is het postkan toor geopend van negen tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. Verder een kleine wijzi ging in de postbestelling; op maandag beginnen alle bestel lingen om een uur. Het postagentschap Rijnsater- woude is in het vervolg van. i maandag tot vrijdag geopend 3 Ivan half negen tot half een en ;|i Ivan half twee tot vijf uur met 4i (uitzondering van woensdag. 1 [Dan sluit het agentschap om •ff half een. Plan voor park bij Ridderhof goed ontvangen KOUDEKERK AAN DE RIJN Het plan voor de in richting van het gebied na bij de Ridderhof den Toll is gisteravond enthousiast ont vangen in de raadscommis sie welzijnszaken. Wel zag men nog wat problemen om het plan financieel rond te krijgen. Om ook eventuele ideeën van bejaarde Koude- kerkers over dit park te le ren kennen, zal het voorlo pig plan worden voorgelegd aan de stichting Open Be- jaardenwerk. Het zal nog even duren voor dat Algemene Muzikale Vor ming op de basisscholen kan worden ingevoerd. Afgezien van de vraag'of de Streekmu- ziekschool over voldoende mankracht beschikt, moet er nog met de scholen worden overlegd hoe de AMV wordt ingepast in de diverse lesroos ters. De gemeente Koudekerk heeft onlangs twee schenkingen ont- De raadscommissie wil zich nog beraden over de bestemming van de beschikba re gelden. Enkele leden van de commissie vroegen zich af of juist in het jaar van het kind het geld niet het beste in de oprichting van een speel-o- theek kan worden gestoken. TSpeciale ruimte voor tijdelijke tentoonstellingen in Woubrugge ^WOUBRUGGE Het mu- 'seum „Van Hemessen" heeft fsinds kort een zaaltje inge- "Vicht voor het houden van ^tijdelijke tentoonstellingen. P ;De Culturele Raad is van v!plan in de toekomst behalve -Jaan historische tentoonstel- klingen ook aandacht te Jschenken aan kunst en ^kunstuitingen van inwoners 9]van Woubrugge en Hoogma- nde. aan de expositiemo- staat open voor de en verenigingen uit de "0,jdorpen. Het ligt in de bedoe- Jling eventuele tentoonstellin- 1 ^gen ook in het Cultureel Cen- 8aJtrum in Hoogmade in te rich- '0I1ten. Komende winteV wordt OIjgestart met een cyclus ten- over kunst in iejjWoubrugge en Hoogmade. Af- van belangstelling veJen kosten zal worden bekeken or|hoelang deze cyclus wordt ge houden. Op de hoek Westkanaalweg-Geerweg verrees in 1960 een modern kantoorgebouw. Daar werken onder meer zeven mensen op administratief gebied en worden van hier uit de activiteiten van de zeven vertegenwoordigers geleid. De heer Uyttewaal heeft er zijn privé-kantoor en er is verder een fraaie vergaderzaal. jaar in dienst is en hier begon als monteur. We beschikken nu over zo'n vier hectaren in de Noordeinds en Geerpolder, met mogelijkheden voor even tuele uitbreiding van de ge bouwen. Alle mensen die hier werken proberen we zoveel mogelijk eigen verantwoorde lijkheid te laten dragen. Als hier iemand met een idee bin nenkomt die het produkt en de werkwijze zou kunnen ver beteren, dan wordt daar se rieus naar geluisterd, uit wiens mond het ook komt. Ik kan gerust stellen dat het personeel hier graag werkt. Er wordt niet continue gewerkt. We kenden hier voor het perso neel al tantième voordat dat wettelijk geregeld was", ver telt de heer Uyttewaal. Werk voor derden Produkten van Uyttewaal werden in de loop der jaren onder de naam „The Jumping Fox" over de gehele wereld een begrip. „Een derde van wat we hier verwerken is be stemd voor de export. Daarbij staan Amerika en Engeland bovenaan, maar ook landen als Frankrijk, Oostenrijk, Italië. Spanje, het Midden-Oosten en in wat mindere mate West- Duitsland kennen onze pro dukten". „We verbouwen zelf zilveruit jes en rode bieten, terwijl an dere produkten via de veiling aangevoerd worden. Het assor timent omvat verder appel moes, piccalilly en mosterd. Verschillende produkten leg gen wij in voor derden, met name voor De Spar en de Végé". De heer Uyttewaal: „Ik vind dat ondernemen eigenlijk iets overerfelijks is. Mijn vader was ondernemer, mijn broer en ik zijn hem opgevolgd en ik zie het ook bij mijn zoons. Eén heeft hier jarenlang gewerkt, maar heeft nu een camping gesticht in Ierland. Een ander werkt momenteel in de fa briek, om ook de praktijk van de produktie te leren kennen. Naast mijn functie als direc teur ben ik nog voorzitter van de sectie-tafelzuren. Dat houdt in: afgevaardigde naar de EEG-commissie. Daarbij hou den we ons bezig met aller hande zaken: een pottennor- malisatie tot benaming van de artikelen". De heer Uyttewaal heeft als ondernemer een drukke dag taak. De weinige vrije tijd die hij over heeft wordt nu al ja renlang gevuld door het we thouderschap van de gemeente Ter Aar. „Maar ik ben wel van plan om zo zoetjesaan af te gaan bouwen", zegt hij. „Al hoewel, dat zou ik ook al toen ik 55 jaar was... Ik kan het al lemaal nog niet laten". Hans van der Wereld Burgemeester slaat op 12 september eerste paal NIEUWVEEN Huize Ursula, inrich ting voor geestelijk gehandicapten in Nieuwveen, begint op korte termijn met de bouw van 99 zogenaamde „Van Dam-eenheden". Dat zijn wooneenhe den voor alleenstaanden die in het ka der van de oplossing van het jongeren- woonprobleem door ex-staatssecretaris Marcel van Dam gepropageerd zijn. Voor dit soort woningen bestaan speci ale overheidsgaranties, onder meer voor wat betreft de financiering. De overheid heeft hierbij het recht bepaal de eisen te stellen omtrent onder meer de bouw- en huurprijzen, vloeropper vlakte en inhoud. De woningen worden gebouwd op het ter rein waar vroeger het gebouw van de Jo- hanna-stichting stond. Het project zal voornamelijk worden uitgevoerd in laag bouw, te weten: 8 woningen aan de A. H. Kooistrastraat en 5 woningen aan de Mug- genlaan. Deze woningen zijn alle inge deeld in 7 éénpersoons-appartementen, bestaande uit een woon-slaapkamer, een kitchenette en een sanitair-blok. Achter de laagbouw, verder verwijderd van de weg, zullen nog 8 wooneenheden worden gebouwd van twee verdiepingen. In principe zullen deze woningen worden verhuurd aan personeel van Huize Ursula, hoewel de mogelijkheid open gelaten wordt ook andere inwoners van Nieuw veen erin te huisvesten. Voordat de bouw definitief van start gaat moet nog worden gewacht op het afkomen van de officiële financiële garanties van het Ministerie van Volkshuisvesting. Als alles goed gaat zal, op verzoek van Huize Ursula, burge meester G. J. v.d. Kroft (onder meer bur gemeester van Nieuwveen) de bouw star ten op 12 september om half een door het heien van de eerste paal. HAZERSWOUDE Tijdens de jaar vergadering van de SV Bernardus hebben de aanwezige leden een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld. Hierin is onder meer een artikel opge nomen dat personen die met een straf zaak van KNVB of de afdeling Lei den worden geconfronteerd, zelf de (geld)boete moeten betalen. Voorts is het de leden verboden (zwak)alcoho- lische dranken te gebruiken tijdens algemene ledenvergaderingen. De een kleine vierhonderd leden tellen de club wordt ook in de komende drie jaren geleid door Jacques Straver. Hij en M. Stolp, C. Slikkerveer, Fr. van de Meer en L. Borst werden namelijk in het bestuur herkozen. Naar alle waarschijn lijkheid was dit de laatste jaarvergade ring in het thans in gebruik zijnde club huis. want volgend jaar deze tijd hoopt de SV Bernardus in de nieuwe omgeving in Zonneveld te „huizen". Pieter Was sing, in twintig wedstrijden van de d2- junioren slechts een keer gepasseerd, kreeg de beker voor de beste doelman van het seizoen. De door het bestuur voorgestelde contributieverhoging kreeg de goedkeuring. Voorzitter Straver hoopt dat degenen die thans zoveel zelf werkzaamheid bij de nieuwbouw aan de dag leggen, dit voortzetten en dat hun werk navolging krijgt. Op vrijdag 5 ok tober wordt in Het Anker een veiling van goederen, en diensten gehouden. De opbrengst hiervan gaat naar de nieuw- bouwkas. LANGERAAR Op de hoek van de Westkanaalweg en de Geerweg, ter hoogte van de Kattenbrug, staat een moder ne conservenfabriek. Het be drijf, gesticht door de vader van de huidige direkteuren, begon destijds gedurende de wintermaanden met twee medewerkers, een aantal dat vandaag is uitgegroeid tot tachtig medewerkers in vaste dienst. Directeur P. J. Uytte waal (62) vertelt een en ander over de op 28 september jubi lerende onderneming. „De fabriek bestaat eigenlijk al langer dan vijftig jaar", zegt de heer Uyttewaal. „De eerste aanzet die leidde tot de oprich ting van de fabriek was 1909, wat een zeer slecht jaar voor de tuinbouw was. Mijn vader was toen een jongen van ne gentien jaar en hij stapte naar de hoofdonderwijzer van de lagere school met de medede ling dat hij graag Duitse les wilde hebben. Gedurende een jaar kreeg hij onderricht in die taal en de onderwijzer raadde hem toen aan om naar Duits land te gaan. Eén jaar was hij werkzaam bij een brouwerij in Dusseldorf, om het jaar daarop naar Berlijn te gaan. Hij legde daar in de eerstvolgende drie, vier jaar veel kontakten met groentekwekers. Met het uit breken van de Eerste Wereld oorlog kwam hij terug naar Papenveer en ging zich toen hier, op deze plek, gedurende de wintermaanden bezig hou den met het inzouten in vaten van augurken. Dat gebeurde op twee manieren: in zuur met gezouten grondstoffen en in zoetzuur, bereid met azijn en suiker plus pasteurisatie. Dat heeft geduurd tot 1940, al die jaren terzijde gestaan door M. van Tol en C. Fransen, die be iden nog in leven zijn". Eerste bedrijfsruimte In 1943 overleed vader Uytte waal en twee jaar later begon de fabriek onder de leiding van Piet jr. met drie man vrij wel opnieuw te draaien. In 1945 werd ook de eerste be drijfsruimte gebouwd, een op pervlakte van honderdvijftig vierkante meter. Het eerste produkt dat toen vervaardigd werd was zoetzuur en enkele jaren later had Uyttewaal ge durende het gehele jaar door zo'n tien man aan het werk. „Tot zo'n vijf jaar terug groei de de zaak met het jaar, nu streven we bewust naar stabi lisatie. Mijn broer kwam in de direktie en in 1967 de heer Lieverse, die nu vierentwintig

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5