Iware nederlaag oor Koerden I Bezoek van paus aan VS botst met football hysterie Gelukkige oogst" wordt in Californië bedreigd eenhfiel lob j. Ukunt ze nu kopen. Sectenoorlog in Syrië toegenomen in hevigheid Van der Klaauw roert mensenrechten aan in Oost-Duitsland Staatsloten? fNS WAARSCHUWT ■EGEN RUSSISCHE IHANTAGE Aanhoudende onlusten in Baskenland juiTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 |(Van onze correspondent Dick Toet) I WASHINGTON Het komende be- izoek van de paus aan de Verenigde IStaten veroorzaakt een nog steeds igroeiende opwinding, maar ook te- lleurstelling en zelfs al boosheid. Te leurstelling is er in zeker 80 steden, "waar de paus ondanks alle plaatselij ke overtuigingskracht niet zal komen. Boosheid is er bij de football-fans en fcwctcnswrocging bij de katholieke !ootball-fans. Het sluitstuk van de pauselijke reis, een mis op de Mali in Washington, waarvoor zeker een mil joen mensen worden verwacht, valt samen met de vijfde competitiedag van de nationale Amerikaanse „hys terie": het mengsel van voetbal, hand bal, vrij worstelen, ruimtevaart en oorlog, dat hier football heet. Geen van de tv-stations wil het onge twijfeld unieke gebeuren in Washington missen, maar terzelfder tijd - tussen 3 en 5 uur op zondagmiddag - plegen miljoe nen aan de buis gekluisterd te zijn van wege het football. De tv-stations zijn ge alarmeerd want een dergelijk conflict deed zich vorig jaar op zondagmiddag 4 september ook voor. Toen liep de uitzen ding van de installatie van paus Johan nes Paulus I zodanig uit, dat een aantal football-wedstrijden in het geheel niet of slechts gedeeltelijk op het scherm waren. Een woordvoerder van CBS in Washing ton herinnert zich die zondagmiddag nog levendig: „Nooit hebben wij in zo korte De mis in Washington valt bovendien samen met thuiswedstrijden van de Was- hingtonse football-club, de Red Skins, en de football-profs van het nabij gelegen Baltimore, de Colts. Voor elk van deze wedstrijden wordt een menigte van ze ker 50.000 mensen verwacht. Tijdens de wedstrijd in Baltimore zijn er bijvoor beeld nauwelijks nog bussen beschikbaar om misgangers uit die stad naar het op circa 50 km. afstand gelegen Washington te brengen. In Washington zelf zijn de problemen ook niet gering. Sommige bezoekers van de mis, waarbij zeker 1500 priesters zul len assisteren, zullen het gebeuren op een enorm podium slechts op een af stand van vele honderden meters, tot an derhalve kilometer toe, moeten volgen. Dat maakt de installatie noodzakelijk van een geluidsinstallatie van ongeken de omvang. Bovendien wordt gedacht aan de aanleg van een gesloten tv-cir- cuit. Ook de andere steden, die de paus zal bezoeken, Boston, New York, Philadel phia, Des Moines en Chicago, kampen met zware logistieke problemen. In New York heeft men nog geen plek kunnen vinden, die groot genoeg is om de paus de mis te laten opdragen. In Boston, Phi ladelphia en Chicago, waar dat in ieder geval wel zal gebeuren, worden hon derdduizenden mensen verwacht. -ERAN De voor meer onafhan- ■I ijkheid strijdende Koerden hebben teren een zware nederlaag moeten asseren. Straaljagers en gevechtshe- opters van de regering in Teheran nbardeerden zeven uur lang het cen- m van het Koerdische verzet, de d Mahabad. Daarna trokken rege- gstroepen met tanks de stad binnen, t grootste deel van de gewapende zetsstrijders had zich toen al in de liggende bergen teruggetrokken om een guerrilla-oorlog te beginnen. Toen ze Mahabad verlieten, riepen ze in spreekkoor: „We zullen elke nacht uw gast zijn". Hoeveel doden en gewonden er bij dé bombardementen zijn gevallen is niet be kend. Het Iraanse Rode Kruis spreekt van 35 gewonden. Er zou volgens het Iraanse persbureau tijdens de intocht niet veel verzet geweest zijn, maar ooggetuigen meldden dat er daarna nog hevig is ge- eens vliegtuig et 10 izittenden zee gestort tE (AP) Een gecharterd Ins zakenvliegtuig met aan jrd acht passagiers en een fcekoppige bemanning is gis- fevond bij de Zuidfranse jd Nice in de Middellandse b gestort. Volgens de Franse loriteiten is de kans op het 'den van overlevenden ui- t klein. ft toestel, een twee motorige rvette, was van Stockholm I Coventry in Engeland op g naar Nice. Enkele hon den meters voor het begin de landingsbaan van de Ihthaven aldaar stortte het I zee. Ooggetuigen hebben lien hoe het toestel laag er het water kwam aanvlie- met een brandende motor. vochten. Gevechtshelikopters beschoten doelen op de grond. Het harde optreden tegen de Koerden heeft kennelijk niet de instemming van alle Iraanse machthebbers. De gouver neur-generaal van Koerdistan heeft kort voor de aanval op Mahabad nog onder handelingen met de verboden Democrati sche Partij van Koerdistan geëist. Ook ay atollah Sjariatmadari, een van de invloed rijkste geestelijken naast Khomeini, ver langde onderhandelingen. Telefoon van VN-man afgeluisterd GENEVE (AP) Het hoofd van de afdeling mensenrech ten van de Verenigde Naties in Genève, de Nederlander Theodoor van Boven, heeft een krantebericht bevestigd, dat zijn telefodn door een hoge VN-ambtenaar is afgeluisterd. Van Boven verklaarde echter dat er geen aanwijzingen wa ren, dat de betrokkene werkte voor de Amerikaanse Inlich tingendienst CIA. Van Boven verklaarde dat het bericht, dat gisteren op de voorpagina van de Guardian verschenen is, „in wezen juist" was. Hij noemde het „een zeer pijnlijke aangelegenheid" en weigerde verder commentaar in afwachting - van verder overleg met zijn staf bij de VN. iUSSEL (DPA) Een „nee" van de NAVO-partners te- i de voorgenomen modernisering van de tactische atoom- j pens in Europa en zelfs een verschuiven van een besluit I lt West-Europa volgens de secretaris-generaal van de 'AVO, mr. J. M. A. H. Luns, open voor afpersing door de 3 vjet-Unie. ns' uitte de waarschuwing op de laatste dag van een driedaag- conferentie van NAVO-deskundigen in Brussel, die door het a ïerikaanse Instituut voor Strategische Studie was belegd. NAVO moet zonder dralen een geloofwaardige afschrikking de hare maken, niet alleen om eventuele agressie uit de. weg '(aan, maar ook om zich tegen politieke pressie te weer te nen stellen. Mr. Luns hoopt, dat de Europese NAVO-part- de ernst van de situatie inzien en de politieke wil zullen nen opbrengen tot handelen in overeenstemming daarmee. Laatste eer aan Mountbatten Een lange rij mensen wacht hier bij de 12e eeuwse abdij in Rom- sey (G.B.), om de laatste eer te bewijzen aan graaf Louis Mount batten, die vorige week maandag bij een aanslag op zijn boot in Ierland om het leven is gekomen. (Van onze correspondent Christopher Read) SCO verbouwd, is anders dan gewone hasj. micus te gaan leiden, sloegen ze hun ten- Het Spaanse „sinsemilla" (zonder zaad) ten op in het onderontwikkelde noorde- 5AN FRANCISCO In deze tijd ordt op een zeer speciale manier lijke gedeelte van Californië. Toen ze laait de bevolking van Noord-Califor- bewerkt. De mannelijke plantjes worden nog studeerden hadden ze al een kleine ïië de oogst binnen van de heuvels, uitgetrokken om de vrouwelijke plantjes ..huiscultuur" opgebouwd en de ervaring Ze noemen het „de gelukkige oogst", te behoeden voor stuifmeel. Verstoken die ze daarmee hadden opgedaan, namen )e overvloedige opbrengst is vele van stuifmeel, ontstaat er in de bloemet- ze mee. Ze kwamen in een gebied dat mm niljoenen waard. Door het broeierige jes namelijk een kleverig soort hars dat zich uitstekend leende voor de verbou- tlimaat waarin de temperaturen THC bevat. Het bestanddeel THC is ver- wing van hun favoriete lekkernij, en Ui s middags tot 36 graden Celsius oplo- antwoordelijk voor de gevolgen die ma- dan nog wel op grote schaal. >en, kunnen de scherpe zaagvormige rihuana bij mensen teweeg brengt. In Garberville, een dorpje van 1350 in- ilanten een hoogte van zo'n vier me- Plantjes die op deze manier worden woners in het district Humboldt, is de 4er bereiken. Het is een goed seizoen bewerkt, bevatten soms zes keer meer welvaart goed te merken. In de Bran- reweest, misschien wel het beste aller THC dan de gewone marihuana die op ding Iron Saloon, een café waar vroeger ijden. de hoek van de straat wordt verkocht. In voornamelijk houthakkers kwamen, Zr zou een voorspoedige landelijke rust een koeler klimaat, zoals bijvoorbeeld treedt elke zaterdagavond een goede n| noeten heersen. Maar de gewapende po- Holland, kan deze kwaliteit niet bereikt band op met drie zangers. Er worden itie verstoort die rust wreed. Vrachtwa- worden. met zoeklichten en radio's maken Sinsemilla heeft een nieuw soort wei- doorlopend rondjes gegeven en rekenin gen van 200 gulden zijn heel gewoon. iet gebied onveilig. In de lucht weerk- vaart gebracht in Californië. Maar een Maar er is nu paniek uitgebroken in het inkt het gebrom van zoekende vliegtui- welvaart die onrust met zich mee brengt, marihuanagebied. Amerikanen die niets T;en. De bevolking houdt de wacht, het In de jaren vijftig had Californië een liever doen dan op hun dooie akkertje .-geweer in de aanslag. Via hun walkie- zeer welvarende houtindustrie. De nieu- van het leven genieten, voelen zich be- 9 alkies doen ze verslag van de invasie we industrie is ook enorm van omvang, dreigd. Daar is ook genoeg reden voor. iron wetshandhavers. De oogst is name- maar kan het daglicht niet velen. De se- De politie doet overal invallen en de 9clijk illegaal. Op de velden staat cannabis nator van Californië, Barry Keene, be- oogst is niet langer veilig, sativa, ofwel de marihuanaplant. reidt een wet voor die de verbouwing. Infraroodfoto's vanuit de lucht genomen, Tussen Del Norte, Humboldt, Mendocino van hasj legaliseert. Hij is van mening wijzen de bewuste plaatsen onmisken- en de gebieden rond de meren strekt dat het nog steeds niet bewezen is dat baar aan. Onlangs werd een gebied in zich langs de kuststrook ten noorden van marihuana kwalijke effecten sorteert. Humboldt onder het mes genomen. Poli- IWSan Francisco tot Oregon een heuve- „Maar", zo zei hij, de voornaamste reden tiefunctionarissen waren zes uur bezig lachtig gebied uit van 21.000 vierkante is toch wel dat er met deze handel zo'n om 1250 plantjes te vernietigen. Ze kilometer. In dit gebied wordt de groot- 600 miljoen gulden per jaar verdiend schatten dat de oogst op de zwarte markt ste marihuanaoogst in heel Amerika van kan worden in mijn staat". ongeveer 1 miljoen gulden zou hebben de velden gehaald. Voor de kleine boe- Het bezit van een kleine hoeveelheid opgebracht. In Mendocino werden in igren, die de planten verbouwen op zorg- hasj is in Californië, en trouwens in heel twee dagen 4060 planten met een ver- vuldig verborgen stukjes grond, gewoon- Amerika, maar een kleine overtreding koopwaarde van ongeveer 1.6 miljoen t f lijk niet groter dan een halve hectare, is waarop een lage boete staat. Verbouwing vernietigd. het een goudmijntje. met winstoogmerken is echter nog steeds Het ministerie van justitie in Californië De boeren kunnen zo een onbelast inko- een misdaad, waarop een zware gevan- "!"1" nien van 500.000 gulden per jaar opstrij- genisstraf staat. ten. De economie van deze streek heeft De verbouwers van marihuana vormen komen kijken. Een vertrouwelijke rap- >en complete verandering ondergaan, een uitzondering op de doorsnee boer in port gaf onlangs het volgende toe: „De P< Na de illegale drankstokerijen van de Amerika. De meesten komen helemaal boeren gebruiken steeds betere metho-" DD Hilbillies in het Appalachengebergte tij- niet uit een boerenfamilie. Het zijn vaak des; ze plannen beter zijn beter geor- dens de drooglegging is iets dergelijks mensen die in de jaren zestig hebben ge- ganiseerd; ze aanvaarden het risico en maakt zich steeds meer zorgen over dere aspecten die bij de marihuanaoogst niet meer vertoond in Amerika. studeerd. Vastbesloten als ze waren om dragen bijna altijd wapens". De marihuana die in Californië wordt niet het doorsnee leven van een acade- (Copyright The Guardian) Treinbrand bij San Sebastian Bij het Grosstation in San Sebastian (Spanje) brandde een trein uit, nadat deze geramd was door een expresstrein met bestemming Madrid. De express was door een onveilig signaal gereden. Ze ker 38 mensen werden gewond. •(Van onze correspondent Ami van Vree) OOST-BERLIJN De DDR beschouwt protesten tegen de nieuwe Oostduitse strafbepa lingen ten aanzien van voor het land "schadelijke" publi caties in het buitenland als een inmenging in interne aan gelegen. Dit heeft de Oostduit se minister van buitenlandse, zaken Oscar Fischer gisteren zijn Nederlandse college Van der Klaauw laten weten die op dit moment een drie-daags bezoek aan de DDR brengt. Van der Klaauw bracht daar bij ook de situatie van de mensenrechten ter sprake, on der andere met de verwijzing naar vragen die het Tweede Kamerlid Nijhof (DS'70) daarover heeft gesteld. Van der Klaauw benadrukte dat voor Nederland de kwestie van de mensenrechten en het akkoord dat daarover in Hel sinki is gesloten verder gaat dan alleen maar zaken die de sociale geborgenheid betref fen, maar dat in ons land daar naast ook grote waarde aan politieke en geestelijke men senrechten wordt gehecht. Zijn college Fischer wees eventuele verwijten aan het adres van zijn land echter te rug met erop te wijzen dat er in de DDR 140 vaste corres pondenten uit 49 landen zijn geaccrediteerd en dat er sinds 1978 3500 buitenlandse journa listen, waaronder ruim 2000 uit Westerse landen de DDR hebben bezocht, zonder 'dat hun ooit een strobreed in de weg is gelegd. Wel verweert de DDR zich, aldus Fischer, tegen een belastering van het land, zoals een enkele West- duitse correspondent dat stel selmatig probeert te doen. Beide bewindslieden waren het er overigens over eens dat de komende conferentie tussen Oost en West in Madrid, de tweede in successie na Helsin ki, meer resultaten moet ople veren dan de teleurstellende Geen coupé? Dan maar op rail zitten LONDEN (REUTER) Een woedende zakenman „gewapend" met paraplu en akten tas, heeft gisteren de trein van Penzance naar Londen 20 minuten opgehouden door plaats te nemen op de rail. Het motief: hij kon geen plaats in de eerste-klascoupé vinden. SAN SEBASTIAN (UPI) Duizenden Baskische nationa listen zijn maandag voor de derde achtereenvolgende dag met de politie in botsing gekomen, na de begrafenis van een student die het afgelopen weekeinde door een politieman werd gedood tijdens een demonstratie ter ondersteuning van Baskische vluchtelingen. De politie vuurde rookbommen en rubber kogels op de nationa listen af om ze te verspreiden. Peking kan weer smullen PEKING De smulpapen in Peking kunnen binnenkort weer de favoriete schotels vin den, die zij sinds de Culturele Revolutie hebben moeten mis sen. Op de spijskaarten van de eethuizen in de hoofdstad zul len binnenkort weer een groot aantal gerechten uit de pro vincie prijken. Zo beveelt het persbureau Nieuw China het restaurant Sja Gwo Joe aan voor liefhebbers van geroos terd varkensvlees, Fang Sjan voor de keizerlijke keuken en Pekingeend voor de klassieke gesausde eend. Peking had in 1949 tienduizend eethuizen. Eind vorig jaar bestonden nog slechts 600 van deze „uitwas sen van de bourgeoisie". gesprekken in Belgrado die in wezen tot niets hebben geleid. Behalve een uitwisseling van gedachten over economische en energieproblemen speelde in hel gesprek tussen Van der Klaauw en Fischer de ont- spannings- en ontwapening- spolitiek een belangrijke rol. De Oostduitser merkte daarbij op dat voor zijn land, al was het alleen maar vanwege zijn geografische positie, het af wenden van ieder oorlogsge vaar de hoogste prioriteit heeft. Van der Klaauw schil derde daarentegen de zorgen die in Nederland heersen over de nieuwe Russische wapensy stemen, zorgen die vergelijk baar zijn met de onrust die in ons land ontstond in verband met de mogelijke invoering van de neutronenbom aan Westerse zijde (en die in de DDR zeer veel bekendheid heeft gekregen). Zijn Oostduit se collega ging op het concrete punt van de Russische wapens echter nauwelijks in. TUC verklaart Thatcher de oorlog LONDEN (DPA) Het jaar lijks congres van het Britse vakverbond, het TUC, is giste ren in Blackpool begonnen met een oorlogsverklaring aan de economische politiek van de conservatieve regering- Thatcher. Voor een front van 1200 gede legeerden zei Tom Jackson, de verbondsvoorzitter dat deze politiek rampzalige gevolgen kan hebben en dat zij de socia le structuur van Groot-Brit- tannië dreigt te verstoren. De regering drijft het werkloos heidscijfer door haar restrictie ve geldpolitiek moedwillig omhoog. Zij bedient zich van conjunctuurpolitieke instru menten die in de jaren dertig al gefaald hebben, zo verklaar de Jackson. De vakbondsleider merkte op dat de vakbonden zich niet in hun looneisen kunnen mati gen als de regering geen stabi liserend beleid wenst te voe ren. Russen nemen boeken in beslag MOSKOU (DPA/UPI) De Sovjet-autoriteiten hebben gis teren ongeveer veertig boeken in beslag genomen, die ten toon gesteld zouden worden op de tweede internationale boekenbeurs in Moskou. Voorts is het visum van de Amerikaanse uitgever Robert Bernstein ingetrokken. Onder de omstreden boeken bevinden zich titels van de naar het westen uitgeweken Rus Solzjenitsyn, Stalins doch ter Swetlana Alliloejeva en de Israëlische premier Menachem Begin. Van de eerstgenoemde werden onder anderen alle drie delen van de „Goelag Ar chipel" in beslag genomen. Het boek van Begin handelt over diens jaren in een stali nistisch werkkamp, getiteld „Witte Nacht". Het merendeel van de gecon fisqueerde boeken is uitgege ven door de Amerikaanse uit geverij „Random House". Ook een boek over de in 1974 naar Amerika uitgeweken ballet danser Barysjnikov kon in de Russische ogen geen genade vinden. ADVERTENTIE Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. BEIROET In Syrië hebben geweld dadigheden tegen de regering zich uit gebreid tot de havenstad Latakia, een bolwerk van het regime van president Hafez el-Assad. Dit is gisteren verno men uit westerse diplomatieke bron nen in Beiroet. Naar verluidt werden vorige week een religieus leider en een andere man in Latakia vermoord en leidde dit tot botsingen tussen de min- derheidssecte van de Alawietén, die het land bestuurt, en de conservatieve soennitische moslims. De beide slacht offers waren leiders van dë alawitische gemeenschap. Het officiële Syrische Arabische persbu reau Sana bevestigde de moorden en liet weten dat leden van de ultra-conservatie ve moslim-broederschap verantwoordelijk waren. Hoewel uiterst zelden het bestaan van een intern conflict in Syrië wordt be vestigd, verklaarde Sana nu dat de broe derschap geprobeerd heeft tot sectarische strijd aan te zetten in de stad, maar dat in woners van Latakia deze poging hadden verijdeld. Details werden niet gegeven. Het Syrische persbureau identificeerde de doden als sjeik Youssef Sarem en Nader Hussary. Hoewel de Alawieten minder dan 15 pro cent van Syrië's 8 miljoen tellende bevol king uitmaken, bekleden ze de belangrijk ste funkties in het leger, in de regerende Baath-partij en in de regering. Het promi nentste lid van de secte is president Assad. Volgens diplomaten in Beiroet is Latakia een van de weinige plaatsen in Syrië waar de Alawieten in de meerderheid zijn, maar onder de lokale Soennieten en chris tenen zou het onbehagen groeien over de macht die ze bekleden. De al geruime tijd bestaande spanning tussen de Soennieten en de alawitische minderheid zou naar een nieuwe climax kunnen groeien met eventueel verstrekkende gevolgen voor het regime van Assad. Syrië gaf officieel het bestaan van een conflict toe na de moordaanslag op meer dan 50 legercadetten, van wie de meesten Alawieten, in de noordelijke stad Aleppo op 15 juni van dit jaar. De regering schoof de schuld van het bloedbad op de broeder schap en liet later 15 moslimleden execu teren op afzonderlijke aanklachten van .moord- en bomaanslagen. De Soennieten spraken tegen dat ze bij het bloedbad be trokken waren, maar gaven te kennen dat in de laatste twee jaar meer dan 2000 van hun volgelingen zonder vorm van proces in de gevangenis verdwenen zijn, onge veer de helft van hen zelfs sinds mei van dit jaar.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11