Franse bloemenkwekers boos op Nederlandse exporteurs Geïnvesteerd vermogen in landbouw neemt sterk toe KOMKOMMERPRUZEN TREKKEN AAN GOEDE PRIJSVORMING VOOR BLOEMEN BOLLENEXPORTEURS HOUDEN BOOT AF Banen in overvloed voor landschapsarchitecten LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 BESCHULDIGD VAN MARKTBEDERF DEN HAAG De Franse bloemenk wekers zijn erg boos op Nederlandse exporteurs die naar het oordeel van de Fransen zich aan marktbederf schuldig maken. Nederlandse hande laren zouden grote hoeveelheden bloe iden die uit andere landen afkomstig 'zijn, op de Franse markten brengen en daar presenteren als een Hollands produkt. Dat zou onder meer gebeuren met anjers uit Columbia, orchideën uit Singapore, irissen uit Marokko en nog bloemen en planten uit diverse andere landen, waar het produkt als gevolg van lage lonen goedkoop is, maar waardoor de Franse kwekers in de moeilijkheden worden ge bracht. Franse vakbladen bekritiseren sterk deze gang van zaken en ook de kwekers beklagen zich daarover. Als tegenstelling wordt ook genoemd, dat de Franse exporteurs geen kans krij gen om in andere landen, waaronder ook Nederland, een marktplaats voor de Franse produkten in te richten, dit ter wijl in Frankrijk iedereen wordt toegela ten. Al eerder werd op deze gang van zaken kritiek uitgeoefend. „De Hollanders zijn bezig om de Franse kwekers de grond in te boren," aldus de noodkreet van be trokken kwekers. Er zouden zelfs Fran se produkten onder Hollandse naam in Frankrijk op de markt worden gebracht. En toch is Frankrijk beslist niet onbe langrijk voor afzet van de Nederlandse bloemen, afgelopen jaar voor bijna een miljard gulden, ongeveer twee miljoen gulden meer dan in 1977. Op de verpak king van de bloemen uit andere landen staat nooit aangegeven waar zij in wer kelijkheid vandaan komen, protesteren de Franse kwekers. Er kan worden gesteld dat in het alge meen de Fransen erg op bloemen en ook planten zijn gesteld. Juist dezer dagen werd bekend dat de Franse kwekers erg geïnteresseerd zijn in de „eierplanten", de jongste ontdekking in Amerika. Het is een potplant van het soort aubergine en in Parijs is een handelaar het zaad voor die plant gaan verkopen. Men verwacht dat deze „modeplant" het goed zal doen in Frankrijk. Het is een erg decoratieve plant. De plant is oor spronkelijk afkomstig uit China. Inclu sief zaden en bollen kochten de Fransen in het afgelopen jaar voor 590 miljoen gulden aan planten voor de tuin. De bij na 6 miljoen huishoudens in Frankrijk kochten afgelopen jaar voor 102 miljoen gulden aan bloembollen en daar kwam ook Nederland goed bij te pas. Franse Export Geconstateerd is, dat in het afgelopen jaar de Franse export van bloemen naar Zweden, West-Duitsland en ook naar Nederland terugloopt. Engeland koopt nogal wat anemonen en narcissen in Frankrijk, maar de jongste strenge win ter heeft ook de Franse kwekers koude rillingen bezorgd in hun ontvangsten. Toch blijken de Fransen erg op bloemen gesteld te zijn hetgeen de Nederlandse export weer ten goede komt. Snijbloemen vormen meer dan de helft van de omzet. Het Lelietje van Dalen blijkt een zeer geliefd bloempje te zijn bij de Fransen, hoewel het slechts gedurende vijf dagen van het jaar wordt verkocht. Westland- Promotion op tweede lustrum Rotterdamse groothandels markt Westland-Zuid op bezoek in de Westland Promotion- stand. Rotterdam De Rotterdam se groothandelsmarkt „Spaanse polder" heeft vori ge week zijn tweede lustrum gevierd. Op deze feestdag toonde de handel de beste produkten uit het zeer inter nationale sortiment van groenten en fruit. De Stich ting Westland Promotion nam het uiteraard op voor de Westlandse produkten: groenten en bloemen. Met name de nieuwe groentege wassen zoals broccoli, venkel, courgette werden door prom.-medewerkster mevr. Henny van Ofwegen naar voren gebracht. Wanneer de kennis over deze nieuwighe den bij de groente- en fruit- detaillist ontbreekt, stagneert al vrij snel de verkoop aan de konsument. „De juffrouw" heeft recht op een „gebruik saanwijzing". Vooral de eer ste keer dat er iets nieuws op tafel komt is erg belangrijk. De kleinhandel moet daar om, als schakel tussen groot handel en consument, naast het produkt óók de kennis' doorgeven. Westland Promo tion droeg daar zijn steentje toe bij. De marktbezoekers kregen behalve het vaderlandse sor timent ook een zeer uitge breid scala buitenlandse pro-. dukten te zien. Met name de Fransen met hun perziken en appels waren goed van de partij. Aan exoten viel bij en kele specialisten eveneens veel te beleven. De meest vreemdsoortige vruchten- winnen langzaam maar zeker terrein. De mensen die in de tropen gewoond hebben, ga randeren een constante vraag naar deze toch zeer luxe pro dukten. LEI-RAPPORT OVER FINANCIËLE POSITIE DEN HAAG Het Land- bouw-Economisch Instituut in Den Haag heeft bij een onderzoek in 1977/78 en in twee voorafgaande jaren vastgesteld dat in deze be drijfstak het geïnvesteerd vermogen sterk toenam. Het balanstotaal van de landbouwbedrijven is daar door per 1 mei 1978 opgelo pen tot>gemiddeld 1,1 mil joen. Daarin is ook de waarde van de gepachte grond en gebouwen begre pen, die gemiddeld ca. f 350.000.- bedraagt. De toename is voornamelijk een gevolg van de herwaar dering van de produktiemid- delen. Met name de grond prijsstijgingen beïnvloeden in sterke mate het vermogen in de landbouw. Ook de inves teringen die, evenals in het voorgaande jaar, op een hoog niveau lagen, droegen bij tot de groei van het geïnvesteer de vermogen. Voor de financiering van de investeringen waren de eigen middelen van de landbou wers de belangrijkste bron. Maar het beroep op vreemd vermogen was eveneens aan zienlijk. Er werd 1,7 mil jard (gemiddeld 21.000,- per. bedrijf) aan vreemd vermo gen aangetrokken voor de fi nanciering van de investerin gen. Uit het rapport van het Lei blijkt verder dat het inko men in 1977/78 gemiddeld wat hoger was dan in De inkomens op de weide bedrijven gaven gemiddeld een gunstiger beeld in 1977/78 dan het voorgaande jaar 1976/77. Zo was het onderne mersinkomen het inko men dat de boer door inzet van eigen arbeid en eigen ka pitaal lyt zijn bedrijf heeft verkregen in 1977/78 ge middeld 33.100,-, terwijl dit in 1976/77 30.900,- bedroeg. Er waren echter grote on derlinge verschillen. De in komens op de akkerbouw bedrijven en de gemengde bedrijven met overwegend akkerbouw waren in 1977/78 relatief laag, ter wijl de inkomens op de weidebedrijven en de ge mengde bedrijven met rundveehouderij en met in tensieve veehouderij ge middeld een gunstiger beeld te zien gaven dan in het voorafgaande jaar. Ook binnen elk bedrijfstype kwamen grote inkomensver schillen voor. In 1976/77 had twee derdedeel van de land bouwbedrijven een onderne mersinkomen beneden f 30.000,-, terwijl dit in 1977/78 bij ongeveer de helft van de bedrijven het geval was. Het besteedbaar gezins inkomen dit ondernemer sinkomen plus de vergoeding voor arbeid van medewer kende gezinsleden en inkom sten van buiten het bedrijf minus belastingen en premies van volksverzekeringen was in 1976/77 bij 46% van de landbouwbedrijven lager.dan 30.000,-. In 1977/78 was dit percentage gedaald tot 31. In de afgelopen week deed zich het ver heugende feit voor dat de komkommer- prijzen zich hersteld n. Op woensdag 29 augustus werd er voor de sortering 61/76 gemiddeld 44 cent per stuk betaald. Dit le verde een gunstig prijsverschil op van 11 cent per stuk in vergelijking met de daar aan voorafgaande verslagweek. Ditzelfde gunstige prijsverschil was er ook in verge lijking met het vorige seizoen. Voor de sortering 51/61 was het prijsverschil nog iets gunstiger, deze sortering bracht 43 cent per stuk op, terwijl de prijs de week ervoor op 29 cent lag. Voor de sortering 41/51 werd er gemiddeld 31 cent per stuk betaald. Een bijdrage in deze gunstige ont wikkeling werd geleverd door een kleiner aanbod en het plotselinge zomerse weer. Over het algemeen zijn de herfstteelten wat later van start gegaan, dit als gevolg van de slechte prijzen in augustus en sep tember. De produktiegolf van deze teelten lijkt dan ook later in het seizoen te gaan vallen. Hierdoor is er ook een gaatje in de markt gekomen. Het is dan ook niet uitge sloten dat de prijs zich de komende week goed weet te handhaven. Als het weer wat meewerkt kunnen de prijzen zelfs verder aantrekken. Tomaatprijs nog steeds in de put De animo op de tomatenmarkt was ook in de afgelopen week ver te zoeken. Er kwam nauwelijks enige verbetering in de situatie. Ook de afgelopen week bleef het beeld van trekkers met aanhangers vol doorgedraaide tomaten een realiteit. De reeds eerder aangehaalde oorzaken bleven van kracht. De markt werd nog steeds overvoerd, met als gevolg dat een verbe tering in prijs niet mogelijk was. Voor de A-I-tomaten werd er gemiddeld 56 cent per kilo betaald. De grofste sortering bij. de vleestomaten liep wat in prijs op. Toch zijn de resultaten bij deze teelt ook al we-' ken teleurstellend. Ook hier is er sprake van een te royaal aanbod. De hamvraag zal ongetwijfeld zijn; waar komt dat grote aanbod nu vandaan? De totale geteelde oppervlakte geeft hier niet direkt aanlei- kilo) lijkt er voor de komende week ech ter nog niet in te zitten. Voor de groene en gele paprika's wordt er een vaste marktsituatie verwacht. Begin augustus lagen de prijzen op een bijzonder laag peil, dit werd o.a. veroor zaakt door de grote aanvoeren. In de loop van de maand augustus trad er wekelijks een verbetering in de situatie op. De prijs liep op naar gemiddeld 3,- per kilo. Op het ogenblik is er sprake van een goede vraag en een afnemend aanbod. Dit zijn twee faktoren die een goede prijsvorming bevorderen. Voor de komende week wor den er daarom hogere prijzen verwacht. Overige gewassen Veilingkeur van het KCB (Kwaliteitscontro le Bureau) ding toe. Een belangrijke oorzaak lijkt het tus$enplanten. Het gat tussen de stookteel- ten en herfstteelt wordt hierdoor opge vuld, de aanvoer blijft hierdoor aanhou dend groter als voorgaande jaren. Het aanbod lijkt slechts zeer langzaam af te nemen, een belangrijke prijsverbetering lijkt zeer onwaarschijnlijk. Groene en gele paprika's deden het goed. Over het algemeen is er sprake van een goede belangstelling voor paprika's. Voor al de groene en gele sortering sprongen er in de afgelopen week goed uit. Het aanbod van groen is echter wel kleiner ten op zichte van het vorige seizoen. Er werd voor de groene sorteringen gemiddeld 2,05 per kilo betaald (vorig jaar 1,31). Het aanbod van gele paprika's vond even eens vlot zijn weg, want de gemiddelde prijs liep op van 2,50 naar 3,92 per kilo. De meeste problemen in de prijsvorming doen zich voor bij de rode sorteringen. De gemiddelde prijs voor een kilo rode papri ka's bleef steken op 1,70. Van rood wordt er voor het mooi teveel ingevoerd. Toch lijkt het erop dat de rode golf begint af te nemen. De prijs kan zich dan in vrij korte golf begint af te nemen. De prijs kan zich dan in vrij korte tijd herstellen. Het prijspeil van vorig jaar 2,83 per van radijs nam onder de zo merse omstandigheden van de afgelopen week in een versneld tempo toe. Dit kwam ook in de prijsvorming tot uitdruk king, want de gemiddelde prijs daalde naar 32 cent per bos. Door een te ver wachten groot aanbod lijkt de prijs de ko mende week onder druk te blijven. De prijs voor snijbonen loopt verder op, de pronkbonen zijn naar verhouding een stuk goedkoper, de gemiddelde prijs schommelde rond de 1,40 per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs de komende week als gevolg van een toenemend aan bod lager komt te liggen. Het ziet er naar uit dat andijvie beter betaald gaat worden. Op woensdag 29 augustus was er sprake van een uitschieter naar 66 cent per kilo. Deze prijs lijkt echter geen stand te hou den. Voor prei was er sprake van een vas te marktsituatie, de gemiddelde prijs be droeg 70 cent per kilo. Veranderingen worden er voor de komende week niet verwacht. Spitskool werd iets beter be taald. Het aanbod is echter nog steeds te groot, zodat de prijsstijgingen nog beperkt zijn. De prijs liep op naar 38 cent per kilo. Sla deed het in de afgelopen week ook weer goed. Evenals in de daaraanvoorafgaande week werd er gemiddeld 30 cent per krop betaald. Bij aanhoudend zomerse tempera turen lijkt de prijs zich goed te kunnen handhaven. Ook de bloemenkwekers hebben afgelo pen week gekregen hetgeen zij in feite toch wel konden gebruiken, namelijk wat milder weersomstandigheden. Niet dat de kwekers om de warme zon zaten te sprin gen, maar wat meer zonneschijn van de laatste dagen zal de vorming van de ge wassen met het oog op de naderende win terperiode, ten goede komen. Bovendien hebben de „milder" weersomstandigheden de prijzen voor de bloemen vrijwel onaan getast gelaten dat wil zeggen, in het alge meen bleef er buiten verwachting toch wel een goede prijsvorming, ook vergele ken bij die in dezelfde week van het vorig jaar. De gemiddelde prijs voor de jaarrond troschrysanten liet wel wat te wensen over hoewel de hoogste prijs tot 91 cent werd genoteerd tegen 71 vorig jaar. De af gelopen week kenmerkte zich ook door een forse aanvoer met rond een miljoen bos of stuks meer dan vorig jaar. In totaal werden bij de CCWS aangevoerd 28.458.441 bos of stuks met een totale op brengst van 9.788.192,39 tegen 26.954.038 bos of stuks en omzetcijfer van f 6.941.412,86 vorig jaar. Een opbrengstverschil dat dus niet ongun stig kan worden geheten. Hoewel de snij bloemen uiteraard de belangrijkste plaats innemen, mogen de potplanten en import- bloemen er ook best ziin. Bij een aanvoer van 55.825 bos of stuks importbloemen, was de opbrengst 20.628,95 tegen 42.171 bos of stuks en opbrengst van ƒ12.792,60 vorig jaar. Gemiddelde prijzen waren onder meer: Amerikaanse anjers 34 (vorig jaar 23) tro- sanjers 29 (22) anthurium 1,11 (1,06) snij- groen 13 (13) jaarrond troschrysanten 31 (31) idem geplozen 68 (45) en normaal 70 (41) freesia 24 (11) gerbera 52 (27) gladio len 13 (9) irissen 25 (15) lelietakken 38 (28) leliekelken 75 (46) kleine cymbiadia 44 (42) grote rozen 27 (19) idem klein 22 (13) sonia 22 (15) belinda 20 (11) red garnette 15 (9). Vooral de gerbera vormde een uit schieter wat de gemiddelde prijs aangaat, doch de topprijzen lagen toch wel op on geveer hetzelfde peil van vorig jaar. De Amerikaanse anjers namen in betekenis af doch de mindere aanvoer kwam de prijs ten goede. Ruimer was het aanbod van de trosanjers, een miljoen méér dan vorig jaar en toch een betergemiddelde prijs. Snijgroen weet zich nog maar nau welijks te handhaven, met de freesia gaat het beter maar de aanvoer van bijna twee miljoen is dan ook een miljoen minder dan vorig jaar. De rozen, zowel groot als klein, liggen beter aan de markt dan vorig jaar bij een vrijwel gelijke aanvoer van ruim twee miljoen. De gemiddelde prijs van anthurium gaf weinig verschillen te zien maar de hoogste notering was gunsti ger. "Overigens is wel gebleken ook tijdens de jongste ledenvergadering, dat men in het Westland nog steeds slecht is te spreken over de import van bloemen die men toch wel als een bedreiging ziet voor onze ei- ten bloementeelt. Ir is weinig sympathie voor de handelwij ze van de overige bloemenveilingen in ons land. Wat de potplanten betreft is er nog steeds een sterke toename in de aanvoer, die af gelopen week 644.166 bedroeg tegen 401.284 in dezelfde week van het vorig jaar. Maar als geheel lagen de prijzen toch wel gunstiger, thans een totaal omzetbedrag van 1.174.981,82 tegen vorig jaar f 673.313,02. In de maand juli bedroeg de totale aan voer van potplanten bij het bemiddeling sbureau bijna 84 procent méér en aan de veilingklok bijna 72 procent. Bezien sinds januari van dit jaar bij het bemiddelingsbureau een stijging van bijna 37 procent, ofwel ruim tien miljoen gul den méér en voor de klok ruim 45 procent of ruim zes miljoen gulden meer. De verwachtingen voor deze week zijn voor een groot deel afhankelijk van de ac tiviteit van de zon, doch er zijn geen pessi mistische verwachtingen en de bloemen in de winkel zullen nog wel stevig aan de prijs blijven. Een nieuw Kwalitietsbeleid een Bloembollenkeuringsdienst-nieuwe-stijl een Landbouwkwaliteitsbesluit bloem bollen er is voor het bollenvak kenne lijk het een en ander in de maak. Het Landbouwkwaliteitsbesluit bloembollen is de kapstok waaraan het geheel moet wor den opgehangen en daarin wordt o.m. ge sproken over de „bevordering van het technisch en genetisch peil van de bloem bollen". Wat dat nu precies is, is een punt dat men niet een-twee-drie kan beant woorden, maar duidelijk is wel, dat de keuringseisen verscherpt zullen worden. Op de duur moet het zo ver komen, dat er geen bloembol meer de grens over mag waaraan geen rijkskwaliteitsmerk is toe gekend. Het Landbouwkwaliteitsbesluit bloembol len zal niet alleen betrekking hebben op tulpen, hyacinten, crocussen en een reeks kleinere bijgoedgewasjes. Eerste fase De eej^te fase van het nieuwe kwaliteits beleid omvat de kwekerij en daar heeft de produktie ja tegen gezegd. Uitbreiding van de controle betekent een verzwaring van de lasten, maar het vak heeft de toe zegging gekregen dat men niet meer zal behoeven te betalen dan men vandaag doet (en dat is trouwens al niet misselijk!) De meerkosten zullen door de overheid worden gefinancierd en minister v.d. Stee heeft al laten weten dat voor dit doel een Fase twee Nu is prima bollen telen een zaak die al leen maar waardering verdient, maar daarmee heeft de afnemer nog niet de ga rantie dat hij bollen van optimale kwali teit ontvangt. Voor dat doel moet de arm van de Bloembollenkeuringsdienst sterk worden verlengd en moet men een veel grotere grip krijgen op het gebeuren in de schuren van de exporteurs, in de koel- en in de preparatiebedrijven. Met andere woorden: fase 1 (de kwekerij) zal gevolgd moeten worden door fase 2 (de export), maar de leden van de Bond van Bloem bollenhandelaren hebben er geen geheim van gemaakt dat ze helemaal niet om de komst van fase 2 zitten te springen. Uit die veel meer omvattende controle proeft men een brok wantrouwen en men vaagt zich dan ook af: gebeurt het bij de export vandaag niet goed? Daarnaast vreest men dat de kosten de pan uit zullen rijzen en last but not least: men acht het gevaar levensgroot dat de afnemers die straks dus bollen met een rijkskwaliteits merk ontvangen, daar uit zullen afleiden dat men bollen met een bloeigarantie heeft gekocht. En als dat inderdaad zo is. dan zien de exporteurs hun geest al dwa len. Een bol met een bleoigarantie kan nooit geleverd worden omdat de expor teurs de controle op zijn bollen verliest, zodra ze bij hem de schuur uitgaan. Er kan zó veel gebeuren waardoor de bollen bij de broeier niet zullen bloeien! Hoe het ook zal lopen éen dezer dagen zal minister v.d. Stee van het Produktschap voor Siergewassen een zeer uitvoerig ad vies krijgen en bij dat ene advies zal het vermoedelijk niet blijven. Maar één ding staat vast; de bewindsmand vindt voor deze zaak het bollenvak vandaag niet een- sgezins achter zich. En zal hij de expor teurs, die nu de boot nadrukkelijk afhou den, straks gaan verplichten om het licht voor fase 2 op groen te zetten? Bollen duur Afgezien van het Landbouwkwaliteits besluit bloembollen, blijven de tulpen erg duur, de hyacinten niet minder en de cro cussen zelfs waanzinnig hoog in prijs. De noteringen op de narcissenmarkt zijn minder juichend, al liepen de gele trom petten er nog leuk uit en gingen ook de kleinere maten voor de particuliere han del graag weg. In feite zijn het alleen de kwekers van irissen die reden hebben tot klagen. De oogst is kennelijk toch nog meegevallen, maar de vraag blijft tot nu toe allerbelabbertst. Sommige kwekers gaan er dan ook toe over om de irissenbol- len maar „in de rem" te gooien. Dan heeft men maanden de tijd om te verkopen. En als men dan tóch moet hangen, dan maar liever aan de laatste galg STUDIERICHTING VIERT DERTIGJARIG BESTAAN WAGENINGEN Aan de Landbouwhoge school maakt nog niemand zich zorgen over de arbeidsmarkt voor landschapsarchitecten. En dat terwijl de hogeschool er de afgelopen 30, jaar al tweehonderd heeft afgeleverd en er op dit moment tweehonderd in opleiding zijn. Er zijn banen genoeg voor landschapsarchitecten. Dat is de plezierige voorstelling die in Wage- ningen te horen is nu dezer dagen het 30-jarig bestaan wordt gevierd van de studierichting landschapsarchitectuur. Toen dertig jaar geleden met deze nieuwe studie in Wageningen begonnen werd, meldden zich de eerste jaren niet meer dan een paar studenten aan. Toen zou niemand geloofd hebben dat er voor veel meer landschapsvormers brood te verdienen zou zijn. Maar intussen is er veel gebeurd. Met en kele andere studierichtingen, die zich toeleggen op verbetering van het leefmilieu, zit ook land schapsarchitectuur duidelijk in de lift. Het vak is gaandeweg van steeds groter maatschappelijk be lang geworden doordat het zijn aandacht groten deels van het aanleggen en verfraaien van tuinen en parken naar het scheppen van compleet nieu we landschappen verlegde. Die aandacht voor grote landschappen en stadsde len brak direct na de tweede wereldoorlog al door toen als gevolg van oorlogshandelingen grote de len van steden en plattelandsgebieden herschapen moesten worden. Een heel nieuwe aanpak was daarvoor nodig, die niet voldoende was voorzien in bv. bouwkundige of tuinbouwkundige opleidin gen. Wél lag voor de hand dat een nieuwe oplei ding dicht bij bouwkunde en/of tuinbouwkunde gesitueerd moest worden. Vandaar dat de techni sche hogeschool in Delft en de Landbouwhoge school in Wageningen direct als kandidaten naar voren kwamen. Uiteindelijk won Wageningen het pleit. De eerste hoogleraar werd dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, die in Wageningen en Delft al was begonnen met colle ges over de aanleg van siertuinen en parken. Het duurde geruime tijd voordat voldoende bekend was dat in Wageningen landschapsarchitecten werden opgeleid. Dat had als onbedoeld voordeel dat hier in alle rust aan de opbouw van de nieuwe richting, deels in en deels naast de bestaande landbouwkundige studies, kon worden gewerkt. Intussen is prof. Bijhouwer in 1966 opgevolgd door prof. ir. M. Vroom. Naast hem is sinds korte tijd nog lector N. de Jonge benoemd; de wetenschap pelijke staf telt in totaal twintig leden. De studie richting is nu met haar meer dan 200 kandidaats- en doctoraalstudenten de vierde in grootte van de 22 richtingen die in Wageningen gestudeerd kun nen worden. In de nabije toekomst hoopt de rich ting enkele specialisatiemogelijkheden te kunnen opzetten, om zodoende meer diepgang in de studie aan te brengen en beter te kunnen reageren op vragen uit de praktijk. De specialisaties waaraan wordt gedacht ziin: tuin- en parkarchitectuur en stedelijk groen, landschapsarchitectuur en land schapsarchitectuur voor ontwikkelingslanden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9